Kosmonautické aktuality IV/2021 s Dušanem Majerem

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ม.ค. 2022
  • Další tři měsíce utekly jako voda a v kosmonautice se toho zase stalo hodně. Ani poslední čtvrtletí roku 2021 nepřineslo fanouškům kosmonautiky nudu. Zažili jsme třeba natáčení ruského filmu na Mezinárodní kosmické stanici a Spojené státy vypustily hned dvě sondy k planetkám. Prosinec pak celému roku nasadil onu pověstnou třešničku.
    / hvezdarnaczbrno
    / hvezdarna.brno
    | Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz
    #kosmonautickeaktuality #dusanmajer
    Credit: Hvězdárna a planetárium Brno / NASA / kosmonautix.cz
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 19

  • @Feelpowe
    @Feelpowe 2 ปีที่แล้ว +1

    Super přednáška, ostatně jako vždy, zvlášť pana Majera.

  • @lenkasvoboda2681
    @lenkasvoboda2681 2 ปีที่แล้ว +5

    Pane Majere, děkuji vám za skvělý zážitek , ze i já jako těžký laik 😉 mám pocit, ze vím, o čem mluvíte . 100 bodů za srozumitelnost 😁DĚKUJI

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว +1

      Jsem velice rád, že Vás přednáška zaujala. Cením si toho, že je srozumitelná a atraktivní i pro laickou veřejnost, na kterou ostatně primárně cílím.

  • @ohorok2
    @ohorok2 2 ปีที่แล้ว +3

    Prosim, uz prestanme hovorit o odpudivej sile. Tu plati prvy Newtonov pohybovy zakon. (teleso sa pohybuje rovnomerne priamociaro.... ) Zem sa snazi ist stale rovno, len ako keby bola prichytena spagatikom s Slnku.
    Uz len z logiky veci je to haluz hovorit zaroven o odpudivej aj pritazlivej sile, ved to nie su magnety :D

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว +1

      Nevím, kde podle vás hovořím o odpudivé síle. Nejblíže se tomuto výrazu přibližuji u popisu Lagrangeových bodů, kde ale říkám, že se zde vyrovnávají přitažlivé a ODSTŘEDIVÉ (nikoliv odpudivé) síly. Pokud jsem někde jinde použil výraz odpudivá síla, pak si toho nejsem vědom.

    • @ohorok2
      @ohorok2 2 ปีที่แล้ว

      @@DugizJihlavy No dobre, tak odpudive ci odstredive, to je jedno, koncept je ten isty :)

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว +2

      @@ohorok2 To se mýlíte. Zatímco odpudivá síla je v tomto případě blbost (jak jste sám napsal, nejsou to magnety - s tím souhlasím), tak odstředivá síla je reálná a v konceptu Lagrangeových bodů je nezastupitelná. Pokud mi nevěříte, zkuste si přečíst libovolný text o libračních (Lagrangeových) bodech. Všude se hovoří o tom, že jde o místa ve vztažné soustavě dvou těles, kde se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly. Nechci riskovat, že TH-cam tuhle zprávu neukáže kvůli odkazům, které jsem sem chtěl vložit, takže místo přímého linku jen uvedu, z jakého webu cituji. V případě zájmu tak můžete danou stránku snadno navštívit.:
      Česká wiki, heslo Librační centrum: Librační centrum (librační bod, Lagrangeův bod) je v nebeské mechanice takový bod v soustavě dvou těles m1 a m2 rotujících kolem společného těžiště, v němž se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly soustavy tak, že malé těleso umístěné do tohoto bodu nemění vůči soustavě svou polohu (zachovává od m1 i m2 konstantní vzdálenost).
      Anglická wiki, heslo Lagrange point: At the Lagrange points, the gravitational forces of the two large bodies and the centrifugal force balance each other.
      fyzika(tečka)jreichl(tečka)com stránka Lagrangeovy librační body: Tyto librační body jsou místa, kde se přitažlivé gravitační síly a odstředivé síly působící na malé těleso hmotnosti m vyrovnávají.
      A takto bych mohl pokračovat stále dál a dál.

  • @kojotwillda1048
    @kojotwillda1048 2 ปีที่แล้ว +1

    Super díky 👉👌🖖

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว

      Není zač, rádo se stalo. ;-)

  • @habanmighaban1609
    @habanmighaban1609 2 ปีที่แล้ว +1

    Dekuji za perfektni aktuality. Ac jsem velky fanousek astronautiky, trochu se obavam, aby se nezapomelo na vcelku velke znecisteni nasi jedine atmosfery spalinami z raketoveho paliva. Jak moc to skodi v porovnani s jinymi zdroji? Ja myslim ze celkem hodne. Bude to jako mensi vybuch sopky VEI1, coz je docela dost. Mel bych par otazek. Mysli na to velke vesmirne spolecnosti? Na nedavne konferenci o klima v Glasgow o tom nepadlo ani slovo. Co vse obsahuji spaliny z motoru? Jak moc spaliny skodi zdravi? Aby situace nebyla podcenena jako u lodni dopravy, kde se az teprve v poslednich letech neco (co stoji za rec) zacalo dit. Zkusil bych jako priklad vypocitat, kolik by start rakety stal v emisnich povolenkach. To budou mozna miliardy. Docela mne to znepokojuje. Takova skvrnka na bilem plasti, ktera se zvetsuje....

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว +3

      Díky za pochvalu! A k dotazu. Chápu, že v dnešní době je pro mnoho lidí ekologie téma číslo 1, ale tady míří obavy zcela neoprávněným směrem. Pokud by někdo udělal soupis znečišťovatelů ovzduší podle objemu znečištění, pak by nad raketami bylo opravdu HODNĚ jiných zdrojů. I kdyby se počet startů zvýšil o jeden až dva řády, stále by to na atmosféru nemělo žádný vliv. Je potřeba si uvědomit, že raketové motory spalují různé pohonné látky a tedy mají odlišné složení spalin. Třeba spalováním kapalného kyslíku a kapalného vodíku vzniká voda, spalováním leteckého petroleje s kapalným kyslíkem vzniká oxid uhličitý (případně uhelnatý a saze, ale těch je minimum). Pak jsou tu paliva na bázi hydrazinu, která se pojí s oxidem dusičitým a jejich spalováním vznikají např. oxidy dusíku. Pak jsou tu ještě motory na tuhé pohonné látky, které se liší svým složením a mohou vytvářet mnoho různých látek včetně mikročástic hliníku, ale ty se nepoužívají tak často a hlavně neobsahují tolik pohonných látek.
      Množství spali vždy závisí na objemu pohonných látek, které má nosič k dispozici. V případě menších raket jsou to desítky tun, u větších pak nižší stovky. Třeba takový Falcon 9 má v prvním stupni 123 leteckého vysoce rafinovaného petroleje RP-1 a 286 tun kapalného kyslíku. V horním stupni pak 31 tun RP-1 a 72 tun kapalného kyslíku. Jak sám vidíte, v globálním měřítku jsou tato čísla při aktuálním počtu startů zanedbatelná. Start rakety určitě měřitelně ovlivní složení atmosféry ve svém okolí, ale na větší vzdálenost už jde ve většině případů o nezměřitelné hodnoty.
      Takže opravdu není důvod mít strach, není to žádná skvrnka a nemá vás co znepokojovat. ;-)

  • @JosefStepanek
    @JosefStepanek 2 ปีที่แล้ว +4

    Bravurní přednáška. 140 slajdů uteklo jako voda. Velké díky i za kvalitní záznam.
    Start 12:56 / 14:27

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว +2

      Díky moc, jsem velice rád, že se Vám přednáška líbila.

  • @HvezdarnaCzBrno
    @HvezdarnaCzBrno  2 ปีที่แล้ว +2

    Aktualizace k JWST: th-cam.com/video/O-0fn4-eTqk/w-d-xo.html

  • @josefvanek7883
    @josefvanek7883 2 ปีที่แล้ว

    Hele mám vymyšlené 2 kosmické pohony mám skoro vyřešený zdroj energie který to uživí mám vymyšlený superpočítač pro tu loď a postupně pracuji na místu kde se bude stavět 2km loď ale je stálý nedostatek peněz pokud by byl někdo schopen mi s tím pomoci budu velice rád a vděčný.

  • @alexandrabezdekova4792
    @alexandrabezdekova4792 2 ปีที่แล้ว

    Kam se to lidstvo dostalo? Zatím jsme jen pozorovali, teď už budeme ničit? (Měsíček Dimorphos).

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว +4

      Je to ideální objekt ke zkoušce systému, který může v budoucnu zachránit ohromné množství lidí na Zemi. Je potřeba to chápat z tohoto úhlu. Tento test ničemu neublíží. Daný objekt není k ničemu, můžeme jej ale využít k tomu ,abychom získali cenné informace a zkušenosti. Díky těmto poznatkům ale jednou budeme schopni zachránit lidstvo.

  • @zdenekhikl7055
    @zdenekhikl7055 2 ปีที่แล้ว

    Je jasné že rusové jsou zlí , ale chybí mi tam ty hodné státy které také zničili satelity .

    • @DugizJihlavy
      @DugizJihlavy 2 ปีที่แล้ว +2

      Nevím, které státy považujete za hodné či zlé. To pro mne není ani podstatné, neřeším politiku. Faktem je, že sestřel vlastní družice provedly kromě Ruska ještě USA, Čína a Indie. Zřejmě jste přednášku nesledoval pozorně, protože tyto státy jsou jmenovány na slajdu v čase videa 57:15 - 59:14.