Okolo 7 lat temu mialem taka sama sytuacje. Czlowiek z banku zadzwonil z informacja, ze moja karta bankowa zostala zablokowana poniewaz byla dokonana proba wyplacenia pieniedzy z bankomatu w Nowym Jorku, a nie minelo jeszcze 24 h od ostatniej trazakcji w kraju. Po kilku dniach drugi telefon z banku - moja karte skopiowano podczas placenia na stacji benzynowej. Dodam ,ze na stacji bylem poznym wieczorem a karte zablokowano nastepnego dnia przed poludniem. O calym zdazeniu poinformowalem osobe ,ktora byla kims w randze kierownika stacji benz., bank zglosil incydent policji.
Posiadanie gotÃģwki jest niezwykle istotne. Ten motyw porusza film "How it ends", ktÃģrego moÅžna znaleÅšÄ na Netflixie, choÄ pewnie i poza nim, szczegÃģlnie, Åže nie jest to typowy Netflixowy film. Tam widaÄ, jaka trudna sytuacja pojawia siÄ, kiedy nie ma prÄ du, nie dziaÅajÄ terminale, a kupiÄ to, co trzeba, moÅžna jedynie za gotÃģwkÄ.
Warto dodaÄ Åže to tylko film i tak naprawdÄ zdecydowana iloÅÄ pieniÄdzy jest trzymana w sieci. JeÅželi nagle wysiadÅ by caÅy internet, trzeba by dodrukowaÄ w pizdu gotÃģwki.
Mnie teÅž niedawno prÃģbowano skopiowaÄ, ale na szczÄÅcie szybko siÄ zorientowaÅem siÄ poprzez niezgodnoÅÄ info z aplikacji i w niecaÅe 5 minut zgÅosiÅem bankowi, a oni dobrze wiedzieli, ale pracownicy sÄ przeszkoleni by dyplomatycznie nie przyznali siÄ nie tylko do wykrycia bÅÄdu zabezpieczeÅ itd. Dwie karty z innych operatorÃģw i bankÃģw w tym samym kraju tak do koÅca nic nie da i trza siÄgnÄ Ä z dwÃģch krajÃģw UE, ale najlepiej jest Åžywa gotÃģwka, ktÃģra jest ostatniÄ ostojÄ wolnoÅci i prywatnoÅci, ktÃģrÄ politycy i korporatyÅci chcÄ usilnie nam to odebraÄ.
Na szczÄÅcie dobrze siÄ skoÅczyÅo. Takie sytuacje powinny u nas zapalaÄ czerwonÄ lampkÄ gdzieÅ z tyÅu gÅowy i dawaÄ do myÅlenia. Pozdrawiam Ciebie, Artura i wszystkich WidzÃģw :-)
MogÄ kopiowac, szmuglowac tym potem na stronach typu ccebay ale co z tego? karta Ciebie chroni - traci sklep nikt wiecej. Ty masz od wystawcy zapewniona usluge chargeback ktora pozwala ci cofnac kazda transakcje nawet ta w ktorej tylko jest produkt niezgodny z opisem po zamowieniu
Ja mam na wszelki wypadek zapÅacone 3 rachunki do przodu za gaz, prÄ d, telefony i za czynsz. W przypadku utraty pracy czy braku pieniÄdzy wiem, Åže mam juÅž opÅaty na nastÄpny miesiÄ c zrobione.
Rachunki za prÄ d dostaje co 2 miesiÄ ce i sÄ w miarÄ staÅe. Za telefon i czynsz opÅaty mam staÅe, wiÄc siÄ nie przejmujÄ. W przypadku kradzieÅžy pieniÄdzy z konta spÃģÅdzielni, Playa czy Taurona to nie bÄdzie moje zmartwienie.
@@Szymon1303 nawet jeÅželi kwoty za rachunki nie sÄ staÅe to usÅugodawca prowadzi saldo dla Twojego nr klienta i bÄdzie z tej kwoty na bieÅžÄ co pobieraÅ opÅaty. DziaÅa to jak prywatny rachunek w banku tylko do tej jednej transakcji.
A i jeszcze jedno - warto plastrem medycznym zakleiÄ ostatnie 4 cyfry i numer CVV z tyÅu. przy obecnych kamerach 4k w sklepach nawet zwykÅy ochroniarz moÅže przeczytaÄ nasz numer karty. naklejenie plastra powoduje Åže juÅž nie moÅže ale ten numer dalej widaÄ z odlegÅoÅci kilku centymertÃģw
@@kcebula6540 JeÅželi ochroniarz ktÃģry ma dostÄp do monitoringu nie jest nieuczciwy to moÅže z filmÃģw sobie spisywaÄ numery kart i nr CVV jeÅželi ktoÅ macha sobie kartÄ . OczywiÅcie to przykÅad podobnie moÅže nagrywaÄ zÅodziej stojÄ cy sobie z boku przy kasie lub przy kasowniku w autobusie gdy kupujesz bilet i przykÅadasz kartÄ do dobrze widocznego czytnika.
Plaster medyczny moÅže siÄ okazaÄ zbyt gruby w niektÃģrych bankomatach i powodowaÄ zaciÄcia. Zdecydowanie lepiej siÄ sprawdzi cienka i Åliska w dotyku taÅma pakowa.
Dlatego ja za kaÅždym razem sprawdzam bankomat w poszukiwaniu nakÅadek... MoÅžna poszukaÄ na yt metody jakich oszuÅci uÅžywajÄ :) Mam teÅž karte w specjalnym etui ktÃģry uniemoÅžliwia zczytanie jej przez jakiekolwiek urzÄ dzenie
@@domowysurvival tvn turbo pokazywaÅo jakiÅ czas temu sposoby na zdobywanie danych z karty... Jedna apka na telefon, NFC i podejÅcie do osoby z kartÄ gdzieÅ w ubraniach, pare chwil i masz wszystkie dane... :) Jak chcesz to na fb moge ci podesÅaÄ linki do filmikÃģw
Hej, co wato zrobiÄ, rachunek do ktÃģrego podpiÄta jest karta debetowa jest osobnym rachunkiem gdzie trzymasz pieniÄ dze na bierzÄ ce wydatki kartowe 200-500zÅ a w razie czego sÄ teraz aplikacje na telefon gdzie moÅžesz przelaÄ natychmiast z innego konta w tym banku do ktÃģrego nie ma podpiÄtej karty. Podobie z kartÄ kredytowÄ mamy tam ustalony niski limit a w razie czego przez aplikacjÄ bÄ dz internet podnosimy chwilowo limit.
CHARGEBACK, to zabezpieczenie karty, przeczytaj o tym KONIECZNIE, banki nie chÄtnie o tym mÃģwiÄ . Jak ktoÅ uÅžyje twojej karty skÅadasz reklamacje i odzyskujesz pieniÄ dze !!!!!! Co wiÄcej jak pÅacisz karta za zakupy przez internet i ktoÅ nie wyÅle, oszuka itp to teÅž naleÅžy ci siÄ zwrot pieniÄdzy, cieszÄ siÄ Åže mogÅem pomÃģc ððð karta to chyba najbezpieczniejsza forma pÅatnoÅci ððð
Moje konto jest zabezpieczone na kilka sposobÃģw. -KaÅždy nowy odbiorca przelewu lub zmiana danych w koncie musi byÄ potwierdzony przeze mnie przez telefon. WiÄc nawet jak sobie ukradnÄ dane do konta internetowego to mogÄ mi najwyzej przelaÄ na rachunki ;D -KaÅžda pÅatnoÅÄ kartÄ jest weryfikowana. WiÄc jeÅželi bank uzna Åže transakcja jest nadzwyczaj dziwna dostaje telefon z banku czy to na pewno ja (na wypadek gdyby ktoÅ zajumaÅ mi rÃģwnieÅž telefon dostaje kilka pytaÅ kontrolnych) Dodatkowo gdyby bank sam wykryÅ oszustwo blokuje karte a ja dostaje nowÄ na adres w ciÄ gu kilku dni. -W wypadku gdybym po wykonaniu pÅatnoÅci siÄ rozmyÅliÅ mam troche czasu aby zadzwoniÄ do banku i wstrzymaÄ transakcjÄ a bank wraca moje pieniÄ Åžki z powrotem na konto.
Witam. ZakupiÅem ostatnio takie zabezpieczenie do kart przed automatycznym zczytaniem np z portfela. Wiecie o co kaman. DziaÅa , kosztuje grosze. PÃģÅ rodziny tym jeszcze obdarowaÅem. NajtaÅsze kosztujÄ 8zÅ za chyba 10 sztuk. Zawsze to nieco bezpieczniej. Pozdrawiam.
W Norwegii mojemu znajomemu ukradli 100 000 z konta. Nie byÅo opcji, Åže straciÅ te pieniÄ dze, bank powiedziaÅ, Åže to oni zostali okradzeni, i oddali mu kasÄ kilka dni po zdarzeniu.
"nie pamiÄtam" te sÅowa siÄ doÅÄ czÄsto powtarzajÄ ;-) A zamiast zakÅadaÄ kolejne konta i karty do nich warto zaopatrzyÄ siÄ w etui na kartÄ, ktÃģre nie jest drogie i chroni przed przypadkowym zeskanowaniem :-) Pozdrawiam!
DziÄkujÄ za ten film. Znaczy, Åže "KARDERZY" jeszcze nie umarli. Nie wiem czy lubi pan ksiÄ Åžki, ale mocno na temat ksiÄ ÅžkÄ pt "MROCZNY RYNEK. HAKERZY I NOWA MAFIA" napisaÅ MISHA GLENNY. POLECAM! - ksiÄ ÅžkÄ czyta siÄ lekko i z kaÅždÄ stronÄ wciÄ ga coraz bardziej. Pozdrawiam.
WypÅaciÄ zawsze mogÅeÅ teÅž BLIKiem bez karty. Podobnie w niektÃģrych punktach moÅžna zapÅaciÄ tak za zakupy (w internecie praktycznie wszÄdzie). PÅaciÄ w sklepie najlepiej Google Pay, a nie fizycznÄ kartÄ . Przede wszystkim ustaliÄ limity transakcji.
Krzysztofowi zablokowali transakcjÄ w USA, ale w przypadku kiedy jesteÅ na wycieczce za granicÄ i masz przy sobie tylko i wyÅÄ cznie kartÄ i dajmy na to chcesz zapÅaciÄ za obiad, okazuje siÄ, Åže nie moÅžesz bo karta jest zablokowana. Åŧeby nie mieÄ takiego problemu warto kilka dni wczeÅniej wysÅaÄ wiadomoÅÄ z aplikacji mobilnej, bankowoÅci internetowej albo zadzwoniÄ do banku, Åže w takich a takich dniach bÄdÄ zagranicÄ
jest jeszcze procedura chargeback. Reklamuje siÄ Åže nie Ty autoryzowaÅeÅ transakcjÄ kartÄ i powinni oddaÄ pieniÄ dze. Procedura ta dziaÅa rÃģwnieÅž w kilku innych przypadkach np. jeÅželi kupiÅeÅ coÅ przez internet i pÅaciÅeÅ kartÄ , a towar nie dotarÅ.
Jest. Nie testowaÅem w praktyce i nie mam pewnoÅci, Åže jest na tyle skuteczna, by mÃģc zagwarantowaÄ widzom, Åže ich przed kradzieÅžÄ pieniÄdzy ochroni. [Krzysiek]
Super filmðJa mam 3 konta w jednym banku : budÅžet konto gdzie sÄ opÅacane wszystkie rachunki , oszczÄdnoÅciowe konto gdzie se sam przelewam i prywatne konto gdzie jest zawsze jak najmniej pieniÄdzy i debetu nie mogÄ zrobiÄ . Serdecznie polecam
Moja siostra miaÅa podobny przypadek. Karta podpiÄta pod aliexpress zostaÅa jakimÅ cudem wykorzystana w Nowym Yorku Hong Kongu i gdzieÅ jeszcze. StraciÅa ponad 1000zÅ bezpowrotnie.
Ja tam na karcie naklejam taÅmÄ na ostatnie 4 cyfry numeru, kod cvv, imiÄ i nazwisko oraz datÄ waÅžnoÅci. Te dane raczej da siÄ Åatwo zapamiÄtaÄ a przynajmniej wizualnie naszych danych nikt nie ukradnie.
Ciekawe jest teÅž to, Åže ktoÅ (jeszcze czÅowiek czy juÅž automat) nietypowoÅÄ takich transakcji od razu wykrywa. Åwiadczy to o tym, jak bardzo (i jak szybko) banki przetwarzajÄ nasze dane. Akurat mbank jest w tym zakresie jednym z najbardziej zaawansowanych bankÃģw, jeÅželi nie liderem polskiego sektora. Ostatnio wprowadzili biometriÄ behawioralnÄ , czyli zaczÄli zbieraÄ dane nawet o tym jak ruszasz myszkÄ w serwisie transakcyjnym, a niedÅugo zrobiÄ to samo z aplikacjÄ . MoÅže siÄ okazaÄ, Åže niedÅugo po kilku piwach bÄdziemy siÄ musieli tÅumaczyÄ, Åže my to naprawdÄ my.
A po co komu karta? WszÄdzie gdzie moÅžna pÅaciÄ kartÄ moÅžna pÅaciÄ telefonem. WypÅacaÄ z bankomatÃģw teÅž moÅžna. Z telefonu ci kasy nie ukradnÄ , chyba, Åže przyÅoÅžÄ twÃģj palec lub znajÄ pin.
Na kanale, na ktÃģrym mÃģwimy o tym, by nosiÄ przy sobie choÄ minimum gotÃģwki na awaryjne sytuacje, gdy nie zapÅacisz kartÄ , nie ma sensu polecaÄ komuÅ pÅatnoÅci telefonem, jako jeszcze bardziej zaleÅžnym od poprawnego dziaÅania wielu systemÃģw. Jako kolejna metoda pÅatnoÅci w kieszeni -- Åwietna. Jako jedyna -- nie polecam. [Krzysiek]
W ciÄ gu jednej nocy zostaÅ zabrany CAÅY bankomat. ZostaÅo trochÄ kabli i rozwalony neon informacyjny. Nie wiem w takim razie jak te bankomaty sÄ montowane:( OczywiÅcie sprawdzanie bankomatu to podstawa, ale potrafiÄ teÅž staÄ ludzie przy bankomatach i sczytywaÄ karty. Prosta rada. Po prostu o coÅ zapytaÄ. Åŧeby widziaÅ, Åže juÅž nie jest anonimowy. Mi siÄ taki zwinÄ Å z kolejki! SÄ teÅž sprzedawane akcesoria blokujÄ ce karty. Bardzo skuteczne. SprawdziÅem kilka razy, bo na kilometr juÅž byÅo widaÄ, co ludzie chcÄ zrobiÄ! Polecam zakup. TaÅsze od spÅacania kredytÃģw przez lata.
2 dwa razy mi tak skopiowanÄ jak byÅem raz w Meksyku drugi raz Kandzie. Moja skopiowana karta pojawiÅa siÄ w drugim koÅcu Åwiata. Od tego momentu zawszÄ po powrocie blokuje kartÄ. Banki majÄ oprogramowanie do analiz transakcji w takich przypadkach blokujÄ odrazu - w moim przypadku pan z banku z departamentu bezpieczeÅstwa zadzwoniÅ Åže mi blokujÄ kartÄ. Warto mieÅÄ nie duÅžy limit dzienny.. Jak ktoÅ kradnie to pÅaci/wypÅaca na kilka tysiÄcy dolarÃģw/euro
Dlatego najczeÅciej wypÅacam kasÄ z bankomatu przy pomocy Blika. Jest jednorazowy i potwierdza siÄ w aplikacji, a karta leÅžy gÅÄboko w portfelu. Blikiem czÄsto teÅž pÅacÄ, bo to polski system i warto wspieraÄ wÅasny kraj. WszÄdzie indziej pÅacÄ Apple Pay i kaÅždÄ transakcje autoryzuje biometrycznie.
W przypadku karty kredytowej (chyba debetowej teÅž) przynajmniej teoretycznie przestÄpcy okradajÄ bank nie posiadacza konta. Przynajmniej jeÅli zachowujÄ siÄ podstawowe Årodki ostroÅžnoÅci - nikomu nie podaje pinu, nie zapisuje go na karcie, ani nie nosi zapisanego na kartce w tym samym portfelu co karta, dobrowolnie nie udostÄpnia karty osobie trzeciej itp. WiÄc to czy bank zwrÃģci te pieniÄ dze nie zaleÅžy od dobrej woli pracownika banku, tylko od tego czy bank respektuje prawo czy nie. No i zawsze zostaje droga sÄ dowa.
Nie przeÅžyÅem tego w praktyce, wiÄc nie chcÄ siÄ wypowiadaÄ. Nawet i w takim przypadku odciÄcie od pieniÄdzy na kilkanaÅcie dni czy kilka tygodni samo w sobie moÅže byÄ niemaÅÄ sytuacjÄ kryzysowÄ . [Krzysiek]
@@bLd321 ustawowo Panie ignorancie, nawet chyba wszystko moga sobie zabrac ððð W tv o tym sie nie uslyszy ðŦ rekinfinansow.pl/konfiskata-pieniedzy-bank/ Pozdrawiam
@@josegomez6914 W TV siÄ o tym nie usÅyszy, bo siÄ to nie dzieje. Tak samo jak nikt nie kradnie pieniÄdzy zbliÅženiowo, ziemia nie jest pÅaska, a amerykanie wylÄ dowali na ksiÄÅžycu. Depozyty do okoÅo 430 tysiÄcy zÅotych sÄ chronione prawnem zarÃģwno polskim, jak i europejskim. Przeczytasz o tym w artykule"rekina finansowego", ktÃģry zresztÄ jest dla mnie takim samym autorytetem w sprawie finansÃģw jak pani byÅa minister Mucha w sprawie piÅki noÅžnej. I wiesz co? WolÄ te 400 tysiÄcy trzymaÄ w banku niÅž w mieszkaniu. JeÅli jedna dla Ciebie "rekin" jest autorytetem, to proszÄ bardzo: rekinfinansow.pl/oszczedzanie-lokaty-skarpeta/ . MiÅej lektury.
Nie koniecznie polecam wiÄkszoÅÄ iloÅÄ kart. Masz konto w w banku drugie oszczÄdnoÅciowe. A do tego bezpieczniej pÅaciÄ blikiem a w karcie wyÅ pÅatnoÅÄ zbliÅženiowa. A karty dodane do android pay lub applepay. MyÅle ze wystarczy jako alternatywa a do tego unikamy kosztÃģw i opÅat.
Panie Krzysztofie, wbrew pozorom karty kredytowe nie sÄ takie zÅe - trzeba tylko mieÄ realny, nie za wysoki limit kredytowy, ROZSÄDNIE USTAWIÄ LIMITY TRANSAKCYJNE - i te dzienne, i te miesiÄczne. Czyli: transakcje gotÃģwkowe na zero (nigdy nie wypÅacajcie gotÃģwki z karty kredytowej, zawsze tylko z karty debetowej), dzienna wartoÅÄ transakcji np na 500 zÅ (jeÅli raz chcecie zapÅaciÄ wiÄcej to szybciutko zmieniacie limit np. na 2 tys., pÅacicie, a potem znÃģw zmniejszacie limit. MoÅžna teÅž ustawiaÄ limity na iloÅci transakcji - np. max 3 dziennie. To wszystko co dotyczy limitÃģw transakcyjnych dotyczy teÅž kart debetowych ("pÅatniczych"). O tym teÅž warto ludziom mÃģwiÄ. I jeszcze jedno: jeÅli macie kartÄ kredytowÄ ZAWSZE spÅacajcie jÄ w 100%, nigdy wymagane 5%. Banki tego nie lubiÄ , ale tylko wtedy macie naprawdÄ darmowy kredyt. Czyli limit kredytowy powinien byÄ ustawiony albo w wysokoÅci niÅžszej niÅž wasze miesiÄczne wynagrodzenie "na rÄkÄ", albo wyÅžszy - jeÅli macie oszczÄdnoÅci, z ktÃģrych w kaÅždej chwili moÅžecie spÅaciÄ kartÄ. Pozdrawiam, stara bankÃģwa :)
jezeli ktos potrafi sie powstrzymac od wydawania ponad stan ktory moze, to karta kredytowa jest mega opcja szybkiej gotowki. jedyna zasada tak jak pani mowi, nigdy nie wydawaj wiecej niz jestes w stanie zarobic, a po karte siegaj w ostatecznosci. fajnie to wyglada gdy masz powiedzmy 5 k kredytu na karcie i bierzesz sobie tylko tysiaczka, bo nowa konsola i to tylko 10 zlotych miesiecznie oprocentowania. jednak czesto splata tego zadluzenia czesto jest odraczana na pozniejszy termin przez wlasnie te male oprocentowanie. spoko sprawa, ale osobiscie odradzam jakiejkolwiek karty kredytowej, debetowej, gdyz jest to wabienie klienta na wydanie tego kredytu.
Nie wiem w jakim banku masz ale mÃģj bank na wypadek kradzieÅžy danych do konta internetowego nie pozwala zmieniaÄ limitÃģw od tak. Åŧeby zmieniÄ limit potrzebujÄ potwierdzenia telefonicznego i 24h. Taki zapas czasu wystarczy Åžeby zÅodziej nie mÃģgÅ ogoÅociÄ konta a Ty zdÄ Åžysz zobaczyÄ Åže coÅjest nie halo.
Mamy z mÄÅžem rachunki w wielu bankach, kilka z nich wykorzystujÄ raczej do oszczÄdzania, ale do pÅatnoÅci wykorzystujÄ 4 (z tego 2 banki naleÅžÄ do pierwszej piÄ tki, wszystkie do pierwszej dziesiÄ tki bankÃģw) - w kaÅždym mogÄ zmieniÄ limit natychmiast (dostajÄ info sms-em, Åže zmieniono limit, chyba we wszystkich muszÄ potwierdziÄ kodem). To jest duÅžo wygodniejsze (i wbrew pozorom bezpieczniejsze). Nie mam rachunku w Pekao SA - wiem, Åže oni wiele operacji robiÄ z opÃģÅšnieniem (przynajmniej robili).
Ja do karty mam osobny rachunek na ktÃģrym trzymam staÅÄ kwotÄ 500 zÅ. Po dokonaniu pÅatnoÅci kartÄ przelewam Årodki z innego konta Åžeby znowu byÅo 500 zÅ. Gdy planujÄ wiÄksze zakupy to przelewam wczeÅniej tyle Åžeby wystarczyÅo. DziÄki temu nie stracÄ duÅžo gdy mnie napadnÄ i ukradnÄ kartÄ lub jÄ skopiujÄ skimmerem. Trzymanie wszystkich swoich oszczÄdnoÅci na jednym koncie do ktÃģrego jest podpiÄta karta to gÅupota.
Ja trzymam kase w domu w razie konfliktu globalnego cala kasa w banku przepadnie kraje sa zdaÅuÅžone a najlepszym sposobem na reset tego zadÅuÅženia jest wojna.
Cieszmy siÄ, Åže jest jeszcze gotÃģwka... Konto gÅÃģwne nigdy nie powinno mieÄ do siebie przypiÄtej karty pÅatniczej. Do wypÅat powinno siÄ mieÄ 2 konto tylko do tego celu, gdzie dodatkowo nie trzymamy duÅžych kwot.
Mam ciekawe pytanie jak moÅžliwe byÅo "skopiowanie karty", ktÃģra nigdy nie byÅa aktywowana i nigdy nie byÅ jej nadany PIN. PrÃģba pÅatnoÅci w Brazylii, a wÅaÅciciel nigdy nie wyjechaÅ dalej niÅž do paÅstw oÅciennych. Karta byÅa caÅy czas przyklejona do pisma banku, od ktÃģrego byÅa przysÅana.
WypÅata i pÅatnoÅci BLIK, bezpiecznie i nie trzeba pÅaciÄ za kartÄ, ewentualnie wirtualna karta do pÅatnoÅci telefonem zbliÅženiowo teraz teÅž z bankomatÃģw moÅžna tak wypÅacaÄ. DziÄki za materiaÅ. Pozdrawiam
DobrÄ opcjÄ jest mieÄ drugie konto w tym samym banku np oszczÄdnoÅciowe i przelewaÄ kwote ktÃģrÄ siÄ w danym momencie wykorzysta no oczywiÅcie mieÄ jakieÅ chociaÅž 50zl Åžeby jakieÅ drobne zakupy nie utrudnialy Åžycia ale to jest dobre zabezpieczenie jeÅželi choci o kradzieÅž karty
Albo nie trzymaÄ oszczÄdnoÅci w banku. Ja mam konto i kartÄ tylko dlatego Åže pracodawca wymaga wypÅaty przelewem i czasami robiÄ zakupy przez internet. Ale nigdy nie mam na koncie wiÄcej niÅž 10.000 jenÃģw (ok. 300zÅ bo z Japonii piszÄ :P) i nigdy nie miaÅem problemÃģw z tego powodu. Ja myÅlÄ Åže duÅžo lepiej ukryÄ gdzieÅ w domu gotÃģwkÄ. OglÄ daÅem niedawno filmik z wÅamywaczem w wiÄzieniu ktÃģry opowiadaÅ o swoim zawodzie i najwaÅžniejsze co z tego wyniosÅem to Åže wÅamywaczom zawsze siÄ spieszy. Nikt nie bÄdzie ci przez kilka godzin przeczesywaÅ chaty w poszukiwaniu skarpety czy ksiÄ Åžki w ktÃģrej ukryÅeÅ gotÃģwkÄ jeÅli nawet nie wie czy ta gotÃģwka gdzieÅ w domu jest. Zwykle chwytajÄ tylko to co jest na widoku i zmywajÄ siÄ w ciÄ gu 5 minut. WiÄc jak dobrze ukryjesz gotÃģwkÄ to bardzo maÅa szansa Åže zÅodziej jÄ znajdzie.
RÃģÅžnie z tym bywa. ZÅodzieje potrafiÄ wyczyÅciÄ mieszkanie do zera, udajÄ c firmÄ przeprowadzkowÄ , wiÄc zdecydowanie nie chciaÅbym mieÄ wszystkich pieniÄdzy w domu. Tym bardziej, Åže przed skutkami poÅžaru to nie chroni w Åžaden sposÃģb. Przed nim zabezpieczyÄ ma szansÄ dopiero ognioodporny sejf, ale taki sejf to jednoznaczny sygnaÅ, Åže w domu jest coÅ cennego. [Krzysiek]
@@domowysurvival No w sumie racja. Ale ja bardziej boje sie kryzysu ekonomicznego i runu na banki gdy te przestana wyplacac gotowke albo rzad po prostu stwierdzi ze zabierze ludziom oszczednosci bo za duzo dlugow narobil. Ale juz naj-naj-najbezpieczniej wedlug mnie to byloby kupic zloto i zakopac gdzies w ogrodku albo w lesie (ale tam zwierzeta albo poszukiwacze historycznych artefaktow moga nam wykopac i nie mamy tego na widoku codziennie) w a'la kapsule czasowej. Ja co prawda w Japonii mam trzesienia ziemi, ale w Polsce to juz nic wam nie ma prawa tknac takiej skrytki :D
Panie Krzysiu chciaÅem siÄ spytaÄ o higienÄ na w trudnych czasach a mianowicie o myciu zÄbÃģw bo przecieÅž bez mycia bÄdÄ miaÅ prÃģchnicÄ a potem mogÄ mi wypaÅÄ zÄby a wiÄc jak myÄ zÄby bo przecieÅž pasta i szczoteczka kiedyÅ siÄ zuÅžyje Ps. JeÅželi pytanie kiedyÅ sie powtÃģrzyÅo to przepraszam. Pozdrawiam Pana Krzysia i Pana Artura
Tyle Åže wÅaÅnie w tym sÄk ! nie masz dowodu potwierdzajÄ cego, wiarygodnoÅÄ zablokowania wÅasnej karty przed ! moÅžliwym przelewem, Bank moÅže przesÅaÄ dane twojej karty okreÅlonej osobie, i ta osoba nastÄpnie ciÄ okradnie, Bank ma z tego korzyÅci, bo to idzie dalej, tworzy dalszy biznes. WracajÄ c ! nastÄpnego dnia, Bank wmÃģwi tobie Åže zablokowaÅ autoryzacjÄ z innego paÅstwa, czy teÅž miasta, poniewaÅž ! chce zwiÄkszyÄ sobie zaufanie wobec ciebie, bez moÅžliwoÅci zweryfikowania tejÅže wiarygodnoÅci, bo sam pomyÅl . . . kto normalny pomyÅlaÅby Åže Banki mogÄ byÄ zÅe ? Obecnie ? Prawie nikt.
@@domowysurvival Telefonu, moÅže raczej internetu i aktualnej sprawnoÅci i obciÄ Åženia systemu BLIK w danej chwili, telefon obsÅuguje tylko aplikacjÄ.
Jasne, sam fakt, Åže telefon bÄdzie naÅadowany i sprawny, jeszcze nie daje gwarancji zapÅaty przez BLIK. Ale gdy padnie ÅÄ cznoÅÄ, to i kartÄ nie zapÅacimy, wiÄc pod tym kÄ tem rÃģÅžnica IMHO jest nieduÅža. [Krzysiek]
@@domowysurvival DokÅadnie, telefon mamy praktycznie zawsze przy sobie, wiÄc blik jest bardzo wygodny i jak wspomniaÅem bezpieczniejszy :). Minus to na pewno brak moÅžliwoÅci zapÅaty za granicÄ .
Jako kolejnÄ moÅžliwoÅÄ pÅatnoÅci -- doceniam. Jako jedynÄ , przy jednoczesnej rezygnacji z karty -- absolutnie nie akceptujÄ tego rozwiÄ zania. [Krzysiek]
Dlatego nie pÅacÄ kartÄ , tylko telefonem. Do 100zÅotych nie muszÄ wpisywaÄ nawet pinu, wystarczy odcisk palca a ekranie, nie ma Åžadnych moich danych :))
Moim zdaniem dobrym sposobem na wypÅacanie/pÅacenie w miejscach nam nie znanym jest BLIK. Z takim jednorazowym kodem wymagajÄ cym autoryzacji wydaje mi siÄ, Åže jest bezpieczniej.
Krzysiu, jaki lombard?! Ze sztabkami zÅotymi i monetami idzie siÄ do mennicy albo sklepu skupujÄ cego te produkty - tam sprzeda siÄ je w bliskiej wartoÅci. Lombard to rzeczywiÅcie za 40% by Ci skupiÅ.
ChodziÅo o dowÃģd osobisty w niebezpieczniku - w temacie blura. Po co zasÅaniaÄ czytnik jeÅli moÅžna skorzystaÄ z ultra bezpiecznego apple pay? Jaki jest tego sens?
Pytasz, po co zasÅaniaÄ czytnik pÅacÄ c kartÄ , skoro moÅžna nie pÅaciÄ kartÄ ? To tak, jakbyÅ pytaÅ, czemu mieÄ w domu kuchenkÄ gazowÄ i parÄ kartuszy, skoro moÅžna kupiÄ gotowe dania, nie wymagajÄ ce podgrzewania. Ja na przykÅad nigdy w Åžyciu nie kupiÄ Åžadnego produktu Apple. Skorzystanie z tego "ultra bezpiecznego" sposobu pÅatnoÅci kosztowaÅoby mnie wiÄcej, niÅž mogÄ straciÄ przy aktualnym poziomie moich zabezpieczeÅ i jakiejÅ kradzieÅžy. [Krzysiek]
â@@domowysurvival nie masz racji, apple pay to dodatek do telefonÃģw - nic nie kosztuje, masz go w cenie. A sam system jest obecnie najbezpieczniejszy na rynku. Tworzysz film o bezpieczeÅstwie, ale jednoczeÅnie wypierasz produkty ktÃģre to gwarantujÄ . Apple pay dziaÅa identycznie jak karta pÅatnicza i jÄ zastÄpuje, poza pÅatnoÅciami w internecie (ale od czego jest revolut?). Jedyna wada apple pay to moÅžliwoÅÄ rozÅadowania siÄ telefonu lub smartwatcha, ale jaka jest szansa, Åže oba na raz siÄ rozÅadujÄ ? PorÃģwnanie kuchenki do kartusza czy do czegoÅ innego jest nie na miejscu. Obie technologie zmieÅcisz do kieszeni, obie dziaÅajÄ tak samo. No ok apple watch wygodniej, bo masz kartÄ na rÄce - nawet nie trzeba jej szukaÄ. Nie widzÄ sensu zakrywania pinu skoro... uÅžywam biometrii ktÃģrej raczej nikt nie podpatrzy, nawet jak zakryjÄ czy po prostu uruchomiÄ kartÄ w zegarku, ktÃģra automatycznie siÄ dezaktywuje po jego zdjÄciu z rÄki. JeÅli tworzysz film o bezpieczeÅstwie, to warto wspomnieÄ o kaÅždej metodzie a zwÅaszcza tej najbardziej bezpiecznej. To, Åže coÅ darmowe jest Twoim zdaniem "za drogie", nie oznacza, Åže jest zÅe.
Zabawne sÄ Twoje argumenty, ale chybione. PrzejaskrawiajÄ c, to tak, jakbyÅ pisaÅ komentujÄ c mojÄ radÄ "noÅcie kask rowerowy na gÅowach", Åže bezpieczniej jest jeÅšdziÄ samochodem i tam nie trzeba nosiÄ kasku (*). To film o tym, jakie Årodki ostroÅžnoÅci zachowaÄ przy pÅaceniu kartÄ . Uwaga, Åže sÄ inne metody pÅatnoÅci, jakkolwiek sÅuszna, jest chybiona, jak powyÅžsza, o jeÅšdzie samochodem przy dyskusji o kaskach rowerowych. Technologia byÄ moÅže i jest bezpÅatna, ale rÃģÅžnica miÄdzy telefonami Apple a telefonami z Androidem jest na tyle duÅža, Åže w moim odczuciu nie uzasadnia ich kupienia tylko po to, by mieÄ tÄ moÅžliwoÅÄ pÅatnoÅci. Co wiÄcej, powoduje dodatkowe uzaleÅžnienie od telefonu. UÅžywanie pÅatnoÅci telefonem jako kolejnej "warstwy" sÅuÅžÄ cej do pÅacenia, jest sÅuszne. Rezygnacja z karty i przesiadka wyÅÄ cznie na telefon, w moim odczuciu, jest bÅÄdem. MÃģwimy nie tylko o rozÅadowaniu siÄ telefonu i smartwatcha (czyli juÅž dwa urzÄ dzenia trzeba kupiÄ, tak?), ale takÅže o moÅžliwoÅci jego niezadziaÅania (widziaÅem wieszajÄ ce siÄ iPhone'y), kradzieÅžy, uszkodzenia i zgubienia. [Krzysiek]
â@@domowysurvival nie masz racji, robisz artykuÅ/film - maÅo waÅžne, o bezpieczeÅstwie. Apple pay jest jednÄ z opcji zabezpieczenia pieniÄdzy! Tak samo jak w firmach uÅžywa siÄ iOS - poniewaÅž jest bezpieczny. Szukasz analogi, dla mnie wrzucanie kartuszy i kuchenek do alternatywnego, bezpieczniejszej formy pÅatnoÅci ma siÄ jak piÄÅÄ do nosa. niebezpiecznik.pl/post/apple-pay-iphone-polska-bezpieczenstwo/ PodkreÅlÄ, applepay to jest Årodek bezpieczeÅstwa, taki sam jak blokada karty przez bank. Korzystanie z AP nie wyklucza siÄ korzystania z karty, w moim przypadku jest w portfelu z brakiem moÅžliwoÅci jej odczytania (RFID). Smartwatch - po prostu uwaga - mam. KupiÅem bo lubiÄ takie rzeczy. Na androdzie jest chyba androidpay. KtÃģry ma wady no ale jest. Co do argumentÃģw o zgubieniu telefonu to: a) telefon znajdziesz sobie na internecie b) co ma zawieszenie siÄ telefonu do pÅatnoÅci? WidziaÅeÅ zawieszajÄ cÄ siÄ pÅatnoÅÄ? c) jeÅli nie potrafisz utrzymaÄ energii w jednym z dwÃģch urzÄ dzeÅ, to kup po prostu powerbanka albo panel solarny d) kradzieÅžy jest relatywnie maÅo, bo po zablokowaniu te telefony to cegÅa ew. na czÄÅci, jeÅli ktoÅ ma ukraÅÄ to typowy seba spod bloku ktÃģry siÄ nie zna, dodatkowo telefon widaÄ na internecie gdzie jest e) uszkodzenie przez szkÅo szafirowe jest trudniejsze niÅž w innych urzÄ dzeniach PomijajÄ c nawet powyÅžszy temat, to zabawne, Åže o bezpieczeÅstwie doradza osoba ktÃģrej prÃģbowali ukraÅÄ kasÄ. Mimo posiadania pewnie Twoim zdaniem dziadowskiego applepay, a wczeÅniej zwykÅej karty - nigdy mi siÄ to nie zdarzyÅo. Tak samo posiadajÄ c kartÄ prepaid.
"Nie masz racji. Robisz film o bezpieczeÅstwie poruszania siÄ po drogach rowerem. SamochÃģd jest jednÄ z opcji zabezpieczenia gÅowy (*)". Ten sam poziom abstrakcji. PrzyjÄ Åem do wiadomoÅci TwojÄ opiniÄ, ale nie zgadzam siÄ z niÄ . [Krzysiek] PS. (*) ZapomniaÅem gwiazdkÄ wyjaÅniÄ. Wcale nie jest tak, Åže pasaÅžerowie i kierowcy samochodÃģw sÄ mniej naraÅženi na urazy gÅowy, niÅž rowerzyÅci.
ja mialem to samo w londynie.2 transakcje na 200 usd.po kansylacji i otrzymaniu nowej karty zaplacileem tylko raz w pubie na urodzinach mojego kolegi i okazalo sie ze za chwile znowu mnie okradli.pub jest na balham w londynie i nazywa sie weather spoon
Polecam jednak Karty Kredytowa opcja Chargeback to Åwietnie dziaÅajÄ ca opcja z ktÃģrej juÅž kilka razy skorzystaÅem, i nigdy nie byÅo z tym problemu. jakoszczedzacpieniadze.pl/chargeback-reklamacja-platnosci-karta SzczegÃģlnie w internecie nie pÅacÄ ÅžadnÄ innÄ kartÄ niÅž kredytowa, Na wakacjach faktycznie zdarza mi siÄ uÅžywaÄ karty pÅatniczej denominowanej w Euro, ale stanowi to wyjÄ tek.
@Domowy Survival MÃģj ojciec teÅž miaÅ kiedyÅ taka akcjÄ i nawet wiedziaÅ w ktÃģrym bankomacie... WypÅaciÅ kasÄ i dosÅownie 2 dni pÃģÅšniej bank zadzwoniÅ do niego Åže na bankomacie zostaÅ ujawniony skimer i karta zostaÅa zablokowana... Dlatego ja jestem zdania, Åže pÅaciÄ karta w dzisiejszych czasach to gÅuota - dlatego wÅaÅnie ja sobie aktywowaÅem blika, logujÄ siÄ z tel., do banku po VPN, bÅacÄ BLIK i po temacie...
A ja uÅžywam Revoluta. Darmowa karta w Brytyjskim banku. BezpÅatna. 24 waluty bez prowizji. PÅaciÅem w euro i koronach czeskich. Lepiej niÅž w jakimkolwiek kantorze. I bezpiecznie. UcÅžywam jej na codzieÅ w Polsce. Polecam.
Skoro po zablokowaniu karty problemem jest dla Pana pÃģjÅcie do banku i wypÅata gotÃģwki w okienku, to nie mam pojÄcia jak da sobie Pan radÄ w przypadku braku prÄ du przez tydzieÅ czy dwa... ;)
Tak, marnowanie kilku godzin na wizytÄ w banku, jest dla mnie stratÄ czasu. ZresztÄ , nie zawsze jest to moÅžliwe. W tej akurat sytuacji -- byÅo. Gdybym potrzebowaÅ pieniÄdzy akurat do zatankowania samochodu w Årodku nocy z 25. na 26.12, "pÃģjÅcie do banku i wypÅata w okienku" nie byÅoby Åžadnym rozwiÄ zaniem. I na takie wÅaÅnie kumulacje nieszczÄÅÄ warto mieÄ nie tylko gotÃģwkÄ, lecz takÅže drugÄ kartÄ pÅatniczÄ . [Krzysiek]
Ja teÅž w swoim mieÅcie znalazÅem kartÄ bankowÄ jakiegoÅ ukraiÅca i poszedÅem od razu na POLICJE oddaÄ by go znaleÅšli i mu oddali jeszcze na POLICJI dyÅžurny mÃģwi do mnie tak Åže naleÅžy mi siÄ znaleÅšne ale ja nie chciaÅem od niego pieniÄdzy od tego ukraiÅca bo to byÅo w tym roku znaczy siÄ 2024.ð
Nr dowodu i PESEL wystarcza na kredyt chwilÃģwkÄ. Mamy Rodo jesli ktoÅ przechowuje skan albo ksero twojego dowodu musi ci o tym powiedzieÄ i uzyskaÄ twoja zgodÄ.
Warto teÅž iÅÄ do banku i zgÅosiÄ Åže zgubiÅeÅ stary dowÃģd, oni to wklepiÄ w taki system z ktÃģrego wiele instytucji korzysta i bÄdzie informacja Åže byÅa prÃģba wykorzystania tego dowodu
w Mbanku miaÅem taki problem Åže jak poleciaÅem do Wietnamu to zablokowali mi 4 karty i niczym nie mogÅem pÅaciÄ , co lepsze przez internet nie mogÅem sie logowaÄ do banku bo to kraj komunistyczny i blokujÄ , narzeczona w moim imieniu nie mogÅa nic a ja po kilku dniach ogarnÄ Åem karte sim bo oczywiscie sÄ one tylko dla lokalsÃģw i z karty na aplikacji dopiero dodzwoniÅem siÄ do banku aby odblokwoac akrty . Masakra
Ja nie lubiÄ pÅaciÄ kartÄ w sklepach i restauracjach. pÅacÄ gÅÃģwnie gotÃģwkÄ . A co do samrtfonÃģw i ich aplikacjach pÅatniczych, teÅž podziÄkujÄ, nawet przelewy komputerowy mi nie pasujÄ , ja siÄ nie muszÄ przejmowaÄ Åže ktoÅ mnie szpieguje. Taki jestem nowoczesny czÅek. XD PrzecieÅž moÅžna kupiÄ dane kart w internecie i to nie jest moje bajanie.
a wystarczy pÃģjÅÄ do banku i ustawiÄ dzienny limit wypÅaty na poziomie 300 zÅ i masz w d*** jak ci potrzeba wiÄcej kasy to jedziesz do banku i na dowÃģd wypÅacasz a i tak jak ci wypÅacÄ kasÄ to zgÅaszasz to i ci bank odda te 300 zÅ a 300 zÅ straciÄ to nic znaczÄ cego i mÃģwisz Åže masz 2 kart to wypÅacasz z jednej 300 z drugiej 300 i masz 600 zÅ czÄsto kupujesz coÅ za wiÄcej spontanicznie ???
I wiedzieÄ kiedy ograniczyÄ ten limit bo przecieÅž jak masz 300zÅ to juÅž wiÄksze zakupy na targowisku albo zapÅata dla pana Zenka za naprawÄ czegololwiek odpadajÄ . A kto lubi do banku chodziÄ w kolejki ?!
@@domowysurvival Nie no chodzi mi o to Åže pokazaÅ Pan wybielonÄ kartÄ wiÄc po prostu stwierdziÅem Åže nie ma sensu wogÃģle pokazywanie karty nawet wybielonej. {To byÅo bardziej pytanie retoryczne}
Stare przysÅowie mÃģwi, Åže wiÄcej szczÄÅcia majÄ lepiej przygotowani. Ps. jesteÅ mistrzem mÃģwienia o tym samym w kÃģÅka i wkÃģlko. To co da siÄ powiedzieÄ w dwie minuty, Ty mÃģwisz 12.40.
Tak, to prawda, tendencjÄ do opowiadania historii w sposÃģb dÅuÅžszy, niÅž by to byÅo moÅžliwe, mam od zawsze. Po dziadku. Dziadek teÅž byÅ gawÄdziarzem. A na etapie montaÅžu siÄ to strasznie trudno usuwa. :/ [Krzysiek]
Chyba jeden z waÅžniejszych filmikÃģw. Niby bzdura, ale nie chciaÅbym zobaczyÄ min tej rzeszy prepperÃģw od "nÃģÅž, krzesiwo i dam radÄ przeÅžyÄ" spÅacajÄ cych 50K chwilÃģwki oprocentowanej na 100%
Karta kredytowa jest bezpieczniejsza. Wyciek danych i kradzieÅž pieniÄdzy z karty kredytowej nie jest Twoim problemem. Nie Twoje pieniÄ dze sÄ ukradzione. Nie Ty jesteÅ wÅaÅcicielem tej karty, a jest nim bank. Gorzej w przypadku karty pÅatniczej bo to Twoje pieniÄ dze sÄ ukradzione.
@@jamoje6660 xD no tak, bo wszystko co powiedzÄ w radiu, czy internecie to prawda i wiÄkszoÅÄ portali czy telewizja nie robi tylko wielkiego show aby przyciÄ gnÄ Ä zmanipulowanych widzÃģw, rÃģÅžowe okulary to masz ty, gdzie nie myÅlisz racjonalnie tylko powtarzasz to, co przeczytaÅeÅ w internecie
@@domowysurvival ,,PODSTAWY DOMOWEGO SURVIVALU NA TWÃJ E-MAIL! WchodzÄ c na tÄ stronÄ po raz pierwszy wielu naszych CzytelnikÃģw jest nieco przytÅoczonych liczbÄ zagadnieÅ, ktÃģre opisujemy. I perspektywÄ katastrof, ktÃģre nam zagraÅžajÄ . Z tego wzglÄdu stworzyliÅmy bezpÅatnÄ automatycznÄ listÄ wysyÅkowÄ , ktÃģra na TwÃģj e-mail przeÅle Ci wszystkie najwaÅžniejsze informacje w uporzÄ dkowany sposÃģb. To pomoÅže Ci poznaÄ te zagadnienia, powoli zaczÄ Ä planowaÄ swoje przygotowania, a przede wszystkim uspokoi CiÄ, Åže domowy survival jest naprawdÄ w zasiÄgu kaÅždego z nas! A zatem wypeÅnij poniÅžszy formularz! To jedyne, co musisz zrobiÄ."
@@domowysurvival nie majÄ tam BLIK'a? A karta ma PayPass? WiÄkszoÅÄ kart ma chipa, pasek magnetyczny moÅžna rozmagnesowaÄ i nie korzystaÄ. Na koncie ustawiÄ limit, pieniÄ dze trzymaÄ na oszczÄdnoÅciowym, przelewy wewnÄtrzne sÄ darmowe i natychmiastowe. WydrapaÄ kod CVV i zanotowaÄ gdzie indziej. UÅžywaÄ za granicÄ karty walutowej, sÄ darmowe i jest lepszy przelicznik niÅž przewalutowanie ze zÅotÃģwek na funty. SÄ bankomaty z PayPass i z tego korzystaÄ, no chyba, Åže Londyn jest zacofany. ð
A gotÃģwki papierowej uÅžywasz? Nie zÅota i srebra? PrzecieÅž uÅžywajÄ c papierowych pieniÄdzy jesteÅ niewolnikiem tego, kto te pieniÄ dze wydrukowaÅ... [Krzysiek]
@@domowysurvival witaj, dzis wszyscy jestesmy w czesci niewolnikami, gotowka nie zostawia sladow, nie bez powodu nwo robi co moze, aby wycofac pieniadze z obiegu
Z drugiej strony gdybyÅ jednak wyskoczyÅ sobie do NY (po raz pierwszy) i sprÃģbowaÅ coÅ zapÅaciÄ to uwalili by CiÄ na drugim koÅcu Åwiata bez dostÄpu do pieniÄdzy...
@@domowysurvival No niby tak, ale np. stoisz wÅaÅnie w kolejce, za TobÄ ogonek, a tu taki zonk... OczywiÅcie na infolinii wszyscy konsultanci zajÄci jak zawsze gdy to czÅowiek chce coÅ od nich a nie odwrotnie... OczywiÅcie zdajÄ sobie sprawÄ Åže to jest coÅ za coÅ, i lepiej tak siÄ zdziwiÄ niÅž jak Ci konto wyczyszczÄ .
@@adamch.5668 przed takim wyjazdem moÅžesz zadzwoniÄ do banku i ich poinformowaÄ o podrÃģÅžy. Wtedy oni odpowiednie opcje ustawiÄ i nie zablokujÄ Ci transakcji w hamerykaÅskim sklepie :)
@@donniasty Teraz po obejrzeniu tego filmu moÅže i bym tak zrobiÅ, wczeÅniej raczej bym na to nie wpadÅ, dziÄki Krzysztofie za pouczajÄ cy filmik. SwojÄ drogÄ ciekawe czy za kaÅždym razem tak reagujÄ na transakcje w nietypowym miejscu, czy moÅže zastanowiÅo ich Åže np. o 20 pÅaciÅeÅ w Biedronce na osiedlu, a 4h pÃģÅšniej na 5'th avenue :-)
Nie ma i chyba nigdy nie byÅo metody pÅatnoÅci z zabezpieczeniami na tak niskim poziomie, jak ma karta pÅatnicza. 2019 rok jest, a tu dalej funkcjonuje protokÃģÅ tego typu: S: Siema Bank, klient Janusz Cebula tu jest i chce mi zapÅaciÄ 500 zÅotych B: Ma 500 zÅotych. Jakie hasÅo do konta? S: "Åŧyrafy wchodzÄ do szafy" B: Dobre hasÅo, Åap 500 zÅotych PrzecieÅž to nawet dzieci w przedszkolu znajdÄ problem w takich "zabezpieczeniach".
Czeki tak, ale gotÃģwka nie :) GotÃģwka musi byÄ podprowadzona bezpoÅrednio, nie da siÄ jej obejrzeÄ i uÅžyÄ pÃģÅšniej, kiedy wÅaÅciciel jest przekonany, Åže jÄ ma. Zanim cokolwiek: chargebacka nie zaliczam do zabezpieczeÅ.
no straszne isc do banku wyplacic hajs, trzeba az pozyczac kase... boze ogladam i nie wierze.... jednym slowem ukradli dane karty, bank zablokowal, end of story, kasy nie ukradli,
Straszne? Nie. Ale upierdliwe i zresztÄ nie zawsze moÅžliwe. Marnowanie kilku godzin na wizytÄ w banku, jest dla mnie stratÄ czasu. Gdybym potrzebowaÅ pieniÄdzy akurat do zatankowania samochodu w Årodku nocy z 25. na 26.12, "iÅÄ do banku wypÅaciÄ hajs" nie byÅoby Åžadnym rozwiÄ zaniem. I na takie wÅaÅnie kumulacje nieszczÄÅÄ warto mieÄ nie tylko gotÃģwkÄ, lecz takÅže drugÄ kartÄ pÅatniczÄ . [Krzysiek]
Okolo 7 lat temu mialem taka sama sytuacje. Czlowiek z banku zadzwonil z informacja, ze moja karta bankowa zostala zablokowana poniewaz byla dokonana proba wyplacenia pieniedzy z bankomatu w Nowym Jorku, a nie minelo jeszcze 24 h od ostatniej trazakcji w kraju. Po kilku dniach drugi telefon z banku - moja karte skopiowano podczas placenia na stacji benzynowej. Dodam ,ze na stacji bylem poznym wieczorem a karte zablokowano nastepnego dnia przed poludniem. O calym zdazeniu poinformowalem osobe ,ktora byla kims w randze kierownika stacji benz., bank zglosil incydent policji.
Posiadanie gotÃģwki jest niezwykle istotne. Ten motyw porusza film "How it ends", ktÃģrego moÅžna znaleÅšÄ na Netflixie, choÄ pewnie i poza nim, szczegÃģlnie, Åže nie jest to typowy Netflixowy film. Tam widaÄ, jaka trudna sytuacja pojawia siÄ, kiedy nie ma prÄ du, nie dziaÅajÄ terminale, a kupiÄ to, co trzeba, moÅžna jedynie za gotÃģwkÄ.
Jest istotne i to jeden z powodÃģw, dla ktÃģrych o tym mÃģwimy.
[Krzysiek]
Warto dodaÄ Åže to tylko film i tak naprawdÄ zdecydowana iloÅÄ pieniÄdzy jest trzymana w sieci. JeÅželi nagle wysiadÅ by caÅy internet, trzeba by dodrukowaÄ w pizdu gotÃģwki.
Mnie teÅž niedawno prÃģbowano skopiowaÄ, ale na szczÄÅcie szybko siÄ zorientowaÅem siÄ poprzez niezgodnoÅÄ info z aplikacji i w niecaÅe 5 minut zgÅosiÅem bankowi, a oni dobrze wiedzieli, ale pracownicy sÄ przeszkoleni by dyplomatycznie nie przyznali siÄ nie tylko do wykrycia bÅÄdu zabezpieczeÅ itd. Dwie karty z innych operatorÃģw i bankÃģw w tym samym kraju tak do koÅca nic nie da i trza siÄgnÄ Ä z dwÃģch krajÃģw UE, ale najlepiej jest Åžywa gotÃģwka, ktÃģra jest ostatniÄ ostojÄ wolnoÅci i prywatnoÅci, ktÃģrÄ politycy i korporatyÅci chcÄ usilnie nam to odebraÄ.
Na szczÄÅcie dobrze siÄ skoÅczyÅo. Takie sytuacje powinny u nas zapalaÄ czerwonÄ lampkÄ gdzieÅ z tyÅu gÅowy i dawaÄ do myÅlenia.
Pozdrawiam Ciebie, Artura i wszystkich WidzÃģw :-)
MogÄ kopiowac, szmuglowac tym potem na stronach typu ccebay ale co z tego? karta Ciebie chroni - traci sklep nikt wiecej. Ty masz od wystawcy zapewniona usluge chargeback ktora pozwala ci cofnac kazda transakcje nawet ta w ktorej tylko jest produkt niezgodny z opisem po zamowieniu
Ja mam na wszelki wypadek zapÅacone 3 rachunki do przodu za gaz, prÄ d, telefony i za czynsz. W przypadku utraty pracy czy braku pieniÄdzy wiem, Åže mam juÅž opÅaty na nastÄpny miesiÄ c zrobione.
O, to fajny pomysÅ jest! I nikt Ci tych pieniÄdzy z konta nie ukradnie. :D
[Krzysiek]
Ale chyba w takim wypadku wyliczajÄ Årednie zuÅžycie z caÅego roku , czy siÄ mylÄ ?
Rachunki za prÄ d dostaje co 2 miesiÄ ce i sÄ w miarÄ staÅe. Za telefon i czynsz opÅaty mam staÅe, wiÄc siÄ nie przejmujÄ. W przypadku kradzieÅžy pieniÄdzy z konta spÃģÅdzielni, Playa czy Taurona to nie bÄdzie moje zmartwienie.
Dobry pomysÅ dzieki
@@Szymon1303 nawet jeÅželi kwoty za rachunki nie sÄ staÅe to usÅugodawca prowadzi saldo dla Twojego nr klienta i bÄdzie z tej kwoty na bieÅžÄ co pobieraÅ opÅaty. DziaÅa to jak prywatny rachunek w banku tylko do tej jednej transakcji.
Serdecznie dziÄkujÄ za te bardzo na czasie porady.Wszystkiego najlepszego w roku 2019.
JesteÅ inteligentny. NaprawdÄ. MiÅo siÄ sÅucha.
A i jeszcze jedno - warto plastrem medycznym zakleiÄ ostatnie 4 cyfry i numer CVV z tyÅu. przy obecnych kamerach 4k w sklepach nawet zwykÅy ochroniarz moÅže przeczytaÄ nasz numer karty. naklejenie plastra powoduje Åže juÅž nie moÅže ale ten numer dalej widaÄ z odlegÅoÅci kilku centymertÃģw
Bardzo cenna uwaga, dziÄki!
[Krzysiek]
Dobre!
ZwykÅy ochroniarz czyli kto?rozwiÅ
@@kcebula6540 JeÅželi ochroniarz ktÃģry ma dostÄp do monitoringu nie jest nieuczciwy to moÅže z filmÃģw sobie spisywaÄ numery kart i nr CVV jeÅželi ktoÅ macha sobie kartÄ . OczywiÅcie to przykÅad podobnie moÅže nagrywaÄ zÅodziej stojÄ cy sobie z boku przy kasie lub przy kasowniku w autobusie gdy kupujesz bilet i przykÅadasz kartÄ do dobrze widocznego czytnika.
Plaster medyczny moÅže siÄ okazaÄ zbyt gruby w niektÃģrych bankomatach i powodowaÄ zaciÄcia. Zdecydowanie lepiej siÄ sprawdzi cienka i Åliska w dotyku taÅma pakowa.
4:37 w takich sytuacjach ratuje mnie BLIK.
MoÅžna blikiem pÅaciÄ gdy masz kartÄ nieaktywnÄ
Dlatego ja za kaÅždym razem sprawdzam bankomat w poszukiwaniu nakÅadek... MoÅžna poszukaÄ na yt metody jakich oszuÅci uÅžywajÄ :) Mam teÅž karte w specjalnym etui ktÃģry uniemoÅžliwia zczytanie jej przez jakiekolwiek urzÄ dzenie
PonoÄ zczytanie karty z portfela to mit, ale ja siÄ nie znam na tej kwestii.
[Krzysiek]
@@domowysurvival tvn turbo pokazywaÅo jakiÅ czas temu sposoby na zdobywanie danych z karty... Jedna apka na telefon, NFC i podejÅcie do osoby z kartÄ gdzieÅ w ubraniach, pare chwil i masz wszystkie dane... :) Jak chcesz to na fb moge ci podesÅaÄ linki do filmikÃģw
najskuteczniej poprzecinaÄ anteny
Hej, co wato zrobiÄ, rachunek do ktÃģrego podpiÄta jest karta debetowa jest osobnym rachunkiem gdzie trzymasz pieniÄ dze na bierzÄ ce wydatki kartowe 200-500zÅ a w razie czego sÄ teraz aplikacje na telefon gdzie moÅžesz przelaÄ natychmiast z innego konta w tym banku do ktÃģrego nie ma podpiÄtej karty. Podobie z kartÄ kredytowÄ mamy tam ustalony niski limit a w razie czego przez aplikacjÄ bÄ dz internet podnosimy chwilowo limit.
CHARGEBACK, to zabezpieczenie karty, przeczytaj o tym KONIECZNIE, banki nie chÄtnie o tym mÃģwiÄ . Jak ktoÅ uÅžyje twojej karty skÅadasz reklamacje i odzyskujesz pieniÄ dze !!!!!! Co wiÄcej jak pÅacisz karta za zakupy przez internet i ktoÅ nie wyÅle, oszuka itp to teÅž naleÅžy ci siÄ zwrot pieniÄdzy, cieszÄ siÄ Åže mogÅem pomÃģc ððð karta to chyba najbezpieczniejsza forma pÅatnoÅci ððð
11:00 kod Blik zaÅatwia ten problem kod po wklepaniu jest bezuÅžyteczny.
Kod blik dziaÅa tylko w polszy
â@@Niceguy54444 W Polsce. Ruska onuco.
@@zj7498 juÅž niedÅugo, poczekaj historia siÄ powtarza
Moje konto jest zabezpieczone na kilka sposobÃģw.
-KaÅždy nowy odbiorca przelewu lub zmiana danych w koncie musi byÄ potwierdzony przeze mnie przez telefon.
WiÄc nawet jak sobie ukradnÄ dane do konta internetowego to mogÄ mi najwyzej przelaÄ na rachunki ;D
-KaÅžda pÅatnoÅÄ kartÄ jest weryfikowana. WiÄc jeÅželi bank uzna Åže transakcja jest nadzwyczaj dziwna dostaje telefon z banku czy to na pewno ja (na wypadek gdyby ktoÅ zajumaÅ mi rÃģwnieÅž telefon dostaje kilka pytaÅ kontrolnych)
Dodatkowo gdyby bank sam wykryÅ oszustwo blokuje karte a ja dostaje nowÄ na adres w ciÄ gu kilku dni.
-W wypadku gdybym po wykonaniu pÅatnoÅci siÄ rozmyÅliÅ mam troche czasu aby zadzwoniÄ do banku i wstrzymaÄ transakcjÄ a bank wraca moje pieniÄ Åžki z powrotem na konto.
11.57 Jakie opÅaty za mieszkanie? Zawsze na poczÄ tku kaÅždego miesiÄ ca zmienisz sobie dach czy drzwi albo kupujesz nowÄ kosiarkÄ do trawy?
Witam. ZakupiÅem ostatnio takie zabezpieczenie do kart przed automatycznym zczytaniem np z portfela. Wiecie o co kaman. DziaÅa , kosztuje grosze. PÃģÅ rodziny tym jeszcze obdarowaÅem. NajtaÅsze kosztujÄ 8zÅ za chyba 10 sztuk. Zawsze to nieco bezpieczniej. Pozdrawiam.
Ja mam portfel Manumi w ktÃģrym takie zabezpieczenie mam wszyte.
TudzieÅž moÅžna mieÄ wirtualnÄ kartÄ w telefonie z NFC. Takiej Ci nie odczytajÄ bo NFC siÄ nie odezwie dopÃģki ekran jest zablokowany.
Wystarczy mieÄ dwie karty w portfelu.
@@wrobelion7 i co wtedy system durnieje przy zczytywaniu czy co?
@@kane7522 tak. SprÃģbuj zapÅaciÄ w sklepie trzymajÄ c dwie karty. Wywali bÅÄ d.
W Norwegii mojemu znajomemu ukradli 100 000 z konta. Nie byÅo opcji, Åže straciÅ te pieniÄ dze, bank powiedziaÅ, Åže to oni zostali okradzeni, i oddali mu kasÄ kilka dni po zdarzeniu.
"nie pamiÄtam" te sÅowa siÄ doÅÄ czÄsto powtarzajÄ ;-) A zamiast zakÅadaÄ kolejne konta i karty do nich warto zaopatrzyÄ siÄ w etui na kartÄ, ktÃģre nie jest drogie i chroni przed przypadkowym zeskanowaniem :-) Pozdrawiam!
DziÄkujÄ za ten film. Znaczy, Åže "KARDERZY" jeszcze nie umarli. Nie wiem czy lubi pan ksiÄ Åžki, ale mocno na temat ksiÄ ÅžkÄ pt "MROCZNY RYNEK. HAKERZY I NOWA MAFIA" napisaÅ MISHA GLENNY. POLECAM! - ksiÄ ÅžkÄ czyta siÄ lekko i z kaÅždÄ stronÄ wciÄ ga coraz bardziej. Pozdrawiam.
Pozdrawiam , z innej beczki , Åže dobrze siÄ to skoÅczyÅo 26
WypÅaciÄ zawsze mogÅeÅ teÅž BLIKiem bez karty. Podobnie w niektÃģrych punktach moÅžna zapÅaciÄ tak za zakupy (w internecie praktycznie wszÄdzie). PÅaciÄ w sklepie najlepiej Google Pay, a nie fizycznÄ kartÄ . Przede wszystkim ustaliÄ limity transakcji.
Krzysztofowi zablokowali transakcjÄ w USA, ale w przypadku kiedy jesteÅ na wycieczce za granicÄ i masz przy sobie tylko i wyÅÄ cznie kartÄ i dajmy na to chcesz zapÅaciÄ za obiad, okazuje siÄ, Åže nie moÅžesz bo karta jest zablokowana. Åŧeby nie mieÄ takiego problemu warto kilka dni wczeÅniej wysÅaÄ wiadomoÅÄ z aplikacji mobilnej, bankowoÅci internetowej albo zadzwoniÄ do banku, Åže w takich a takich dniach bÄdÄ zagranicÄ
jest jeszcze procedura chargeback. Reklamuje siÄ Åže nie Ty autoryzowaÅeÅ transakcjÄ kartÄ i powinni oddaÄ pieniÄ dze. Procedura ta dziaÅa rÃģwnieÅž w kilku innych przypadkach np. jeÅželi kupiÅeÅ coÅ przez internet i pÅaciÅeÅ kartÄ , a towar nie dotarÅ.
Jest. Nie testowaÅem w praktyce i nie mam pewnoÅci, Åže jest na tyle skuteczna, by mÃģc zagwarantowaÄ widzom, Åže ich przed kradzieÅžÄ pieniÄdzy ochroni.
[Krzysiek]
Super filmðJa mam 3 konta w jednym banku : budÅžet konto gdzie sÄ opÅacane wszystkie rachunki , oszczÄdnoÅciowe konto gdzie se sam przelewam i prywatne konto gdzie jest zawsze jak najmniej pieniÄdzy i debetu nie mogÄ zrobiÄ . Serdecznie polecam
Prywatne konto gdzie place kartÄ
Moja siostra miaÅa podobny przypadek. Karta podpiÄta pod aliexpress zostaÅa jakimÅ cudem wykorzystana w Nowym Yorku Hong Kongu i gdzieÅ jeszcze. StraciÅa ponad 1000zÅ bezpowrotnie.
Ja tam na karcie naklejam taÅmÄ na ostatnie 4 cyfry numeru, kod cvv, imiÄ i nazwisko oraz datÄ waÅžnoÅci. Te dane raczej da siÄ Åatwo zapamiÄtaÄ a przynajmniej wizualnie naszych danych nikt nie ukradnie.
No i noszÄ jÄ w etui RFID przy pÅatnoÅci zbliÅženiowej wysuwajÄ c tyle tylko ile konieczne
Ciekawe jest teÅž to, Åže ktoÅ (jeszcze czÅowiek czy juÅž automat) nietypowoÅÄ takich transakcji od razu wykrywa. Åwiadczy to o tym, jak bardzo (i jak szybko) banki przetwarzajÄ nasze dane. Akurat mbank jest w tym zakresie jednym z najbardziej zaawansowanych bankÃģw, jeÅželi nie liderem polskiego sektora. Ostatnio wprowadzili biometriÄ behawioralnÄ , czyli zaczÄli zbieraÄ dane nawet o tym jak ruszasz myszkÄ w serwisie transakcyjnym, a niedÅugo zrobiÄ to samo z aplikacjÄ . MoÅže siÄ okazaÄ, Åže niedÅugo po kilku piwach bÄdziemy siÄ musieli tÅumaczyÄ, Åže my to naprawdÄ my.
A po co komu karta? WszÄdzie gdzie moÅžna pÅaciÄ kartÄ moÅžna pÅaciÄ telefonem. WypÅacaÄ z bankomatÃģw teÅž moÅžna. Z telefonu ci kasy nie ukradnÄ , chyba, Åže przyÅoÅžÄ twÃģj palec lub znajÄ pin.
Na kanale, na ktÃģrym mÃģwimy o tym, by nosiÄ przy sobie choÄ minimum gotÃģwki na awaryjne sytuacje, gdy nie zapÅacisz kartÄ , nie ma sensu polecaÄ komuÅ pÅatnoÅci telefonem, jako jeszcze bardziej zaleÅžnym od poprawnego dziaÅania wielu systemÃģw.
Jako kolejna metoda pÅatnoÅci w kieszeni -- Åwietna.
Jako jedyna -- nie polecam.
[Krzysiek]
W ciÄ gu jednej nocy zostaÅ zabrany CAÅY bankomat. ZostaÅo trochÄ kabli i rozwalony neon informacyjny. Nie wiem w takim razie jak te bankomaty sÄ montowane:( OczywiÅcie sprawdzanie bankomatu to podstawa, ale potrafiÄ teÅž staÄ ludzie przy bankomatach i sczytywaÄ karty. Prosta rada. Po prostu o coÅ zapytaÄ. Åŧeby widziaÅ, Åže juÅž nie jest anonimowy. Mi siÄ taki zwinÄ Å z kolejki! SÄ teÅž sprzedawane akcesoria blokujÄ ce karty. Bardzo skuteczne. SprawdziÅem kilka razy, bo na kilometr juÅž byÅo widaÄ, co ludzie chcÄ zrobiÄ! Polecam zakup. TaÅsze od spÅacania kredytÃģw przez lata.
Jest tez inna opcja, tworzysz subkonto w koncie po czym sobie doÅadowujesz karte drobnymi kwotami.
2 dwa razy mi tak skopiowanÄ jak byÅem raz w Meksyku drugi raz Kandzie. Moja skopiowana karta pojawiÅa siÄ w drugim koÅcu Åwiata. Od tego momentu zawszÄ po powrocie blokuje kartÄ. Banki majÄ oprogramowanie do analiz transakcji w takich przypadkach blokujÄ odrazu - w moim przypadku pan z banku z departamentu bezpieczeÅstwa zadzwoniÅ Åže mi blokujÄ kartÄ. Warto mieÅÄ nie duÅžy limit dzienny.. Jak ktoÅ kradnie to pÅaci/wypÅaca na kilka tysiÄcy dolarÃģw/euro
A bank nie oferuje BLIK'a?
Dlatego najczeÅciej wypÅacam kasÄ z bankomatu przy pomocy Blika. Jest jednorazowy i potwierdza siÄ w aplikacji, a karta leÅžy gÅÄboko w portfelu. Blikiem czÄsto teÅž pÅacÄ, bo to polski system i warto wspieraÄ wÅasny kraj. WszÄdzie indziej pÅacÄ Apple Pay i kaÅždÄ transakcje autoryzuje biometrycznie.
W przypadku karty kredytowej (chyba debetowej teÅž) przynajmniej teoretycznie przestÄpcy okradajÄ bank nie posiadacza konta. Przynajmniej jeÅli zachowujÄ siÄ podstawowe Årodki ostroÅžnoÅci - nikomu nie podaje pinu, nie zapisuje go na karcie, ani nie nosi zapisanego na kartce w tym samym portfelu co karta, dobrowolnie nie udostÄpnia karty osobie trzeciej itp. WiÄc to czy bank zwrÃģci te pieniÄ dze nie zaleÅžy od dobrej woli pracownika banku, tylko od tego czy bank respektuje prawo czy nie. No i zawsze zostaje droga sÄ dowa.
Nie przeÅžyÅem tego w praktyce, wiÄc nie chcÄ siÄ wypowiadaÄ. Nawet i w takim przypadku odciÄcie od pieniÄdzy na kilkanaÅcie dni czy kilka tygodni samo w sobie moÅže byÄ niemaÅÄ sytuacjÄ kryzysowÄ .
[Krzysiek]
To napewno
Najlepsza gotÃģwka to ta ktÃģrÄ masz w rÄkach pozdro
SzczegÃģlnie jak zgubisz albo ktoÅ Ci ukradnie portfel z tÄ gotÃģwkÄ . ;)
@@bLd321 albo bank wezmie sobie 90% twoich pinionszkuuf ðð
@@josegomez6914 W jaki niby sposÃģb miaÅby to zrobiÄ?
@@bLd321 ustawowo Panie ignorancie, nawet chyba wszystko moga sobie zabrac ððð
W tv o tym sie nie uslyszy ðŦ
rekinfinansow.pl/konfiskata-pieniedzy-bank/
Pozdrawiam
@@josegomez6914 W TV siÄ o tym nie usÅyszy, bo siÄ to nie dzieje. Tak samo jak nikt nie kradnie pieniÄdzy zbliÅženiowo, ziemia nie jest pÅaska, a amerykanie wylÄ dowali na ksiÄÅžycu. Depozyty do okoÅo 430 tysiÄcy zÅotych sÄ chronione prawnem zarÃģwno polskim, jak i europejskim. Przeczytasz o tym w artykule"rekina finansowego", ktÃģry zresztÄ jest dla mnie takim samym autorytetem w sprawie finansÃģw jak pani byÅa minister Mucha w sprawie piÅki noÅžnej. I wiesz co? WolÄ te 400 tysiÄcy trzymaÄ w banku niÅž w mieszkaniu. JeÅli jedna dla Ciebie "rekin" jest autorytetem, to proszÄ bardzo: rekinfinansow.pl/oszczedzanie-lokaty-skarpeta/ . MiÅej lektury.
Nie koniecznie polecam wiÄkszoÅÄ iloÅÄ kart. Masz konto w w banku drugie oszczÄdnoÅciowe. A do tego bezpieczniej pÅaciÄ blikiem a w karcie wyÅ pÅatnoÅÄ zbliÅženiowa. A karty dodane do android pay lub applepay. MyÅle ze wystarczy jako alternatywa a do tego unikamy kosztÃģw i opÅat.
Tu nie ma kwestii dobrej woli baku. Bank musi zwrÃģciÄ wszystko powyÅžej 150 zÅ. To on ustala zabezpieczenia, wiÄc on odpowiada.
Panie Krzysztofie, wbrew pozorom karty kredytowe nie sÄ takie zÅe - trzeba tylko mieÄ realny, nie za wysoki limit kredytowy, ROZSÄDNIE USTAWIÄ LIMITY TRANSAKCYJNE - i te dzienne, i te miesiÄczne. Czyli: transakcje gotÃģwkowe na zero (nigdy nie wypÅacajcie gotÃģwki z karty kredytowej, zawsze tylko z karty debetowej), dzienna wartoÅÄ transakcji np na 500 zÅ (jeÅli raz chcecie zapÅaciÄ wiÄcej to szybciutko zmieniacie limit np. na 2 tys., pÅacicie, a potem znÃģw zmniejszacie limit. MoÅžna teÅž ustawiaÄ limity na iloÅci transakcji - np. max 3 dziennie. To wszystko co dotyczy limitÃģw transakcyjnych dotyczy teÅž kart debetowych ("pÅatniczych"). O tym teÅž warto ludziom mÃģwiÄ.
I jeszcze jedno: jeÅli macie kartÄ kredytowÄ ZAWSZE spÅacajcie jÄ w 100%, nigdy wymagane 5%. Banki tego nie lubiÄ , ale tylko wtedy macie naprawdÄ darmowy kredyt. Czyli limit kredytowy powinien byÄ ustawiony albo w wysokoÅci niÅžszej niÅž wasze miesiÄczne wynagrodzenie "na rÄkÄ", albo wyÅžszy - jeÅli macie oszczÄdnoÅci, z ktÃģrych w kaÅždej chwili moÅžecie spÅaciÄ kartÄ. Pozdrawiam, stara bankÃģwa :)
jezeli ktos potrafi sie powstrzymac od wydawania ponad stan ktory moze, to karta kredytowa jest mega opcja szybkiej gotowki. jedyna zasada tak jak pani mowi, nigdy nie wydawaj wiecej niz jestes w stanie zarobic, a po karte siegaj w ostatecznosci. fajnie to wyglada gdy masz powiedzmy 5 k kredytu na karcie i bierzesz sobie tylko tysiaczka, bo nowa konsola i to tylko 10 zlotych miesiecznie oprocentowania. jednak czesto splata tego zadluzenia czesto jest odraczana na pozniejszy termin przez wlasnie te male oprocentowanie. spoko sprawa, ale osobiscie odradzam jakiejkolwiek karty kredytowej, debetowej, gdyz jest to wabienie klienta na wydanie tego kredytu.
Nie wiem w jakim banku masz ale mÃģj bank na wypadek kradzieÅžy danych do konta internetowego nie pozwala zmieniaÄ limitÃģw od tak. Åŧeby zmieniÄ limit potrzebujÄ potwierdzenia telefonicznego i 24h. Taki zapas czasu wystarczy Åžeby zÅodziej nie mÃģgÅ ogoÅociÄ konta a Ty zdÄ Åžysz zobaczyÄ Åže coÅjest nie halo.
Mamy z mÄÅžem rachunki w wielu bankach, kilka z nich wykorzystujÄ raczej do oszczÄdzania, ale do pÅatnoÅci wykorzystujÄ 4 (z tego 2 banki naleÅžÄ do pierwszej piÄ tki, wszystkie do pierwszej dziesiÄ tki bankÃģw) - w kaÅždym mogÄ zmieniÄ limit natychmiast (dostajÄ info sms-em, Åže zmieniono limit, chyba we wszystkich muszÄ potwierdziÄ kodem). To jest duÅžo wygodniejsze (i wbrew pozorom bezpieczniejsze). Nie mam rachunku w Pekao SA - wiem, Åže oni wiele operacji robiÄ z opÃģÅšnieniem (przynajmniej robili).
DziÄki Bogu, Åže dobrze siÄ to skoÅczyÅo! :) Pozdrawiam
Oj tak!
[Krzysiek]
Ja do karty mam osobny rachunek na ktÃģrym trzymam staÅÄ kwotÄ 500 zÅ. Po dokonaniu pÅatnoÅci kartÄ przelewam Årodki z innego konta Åžeby znowu byÅo 500 zÅ. Gdy planujÄ wiÄksze zakupy to przelewam wczeÅniej tyle Åžeby wystarczyÅo. DziÄki temu nie stracÄ duÅžo gdy mnie napadnÄ i ukradnÄ kartÄ lub jÄ skopiujÄ skimmerem. Trzymanie wszystkich swoich oszczÄdnoÅci na jednym koncie do ktÃģrego jest podpiÄta karta to gÅupota.
Jestem tego samego zdania.
[Krzysiek]
Dzieki za wiedzÄ!
Ja trzymam kase w domu w razie konfliktu globalnego cala kasa w banku przepadnie kraje sa zdaÅuÅžone a najlepszym sposobem na reset tego zadÅuÅženia jest wojna.
ZaÅ w razie poÅžaru stracisz caÅÄ kasÄ, ktÃģrÄ teraz trzymasz pod materacem.
[Krzysiek]
trzymam w sejfie ktÃģry spokojnie wytrzyma poÅžar.
W razie wojny to te kolorowe papierki przestanÄ mieÄ wartoÅÄ.
Kronikarz Wrobel masz racje jedyne co zostanie to wlasne umiejetnosci przetrwania.
@@TheMrMahdok byÅo mnÃģstwo razy mÃģwione jakie zapasy robiÄ, i co przyda siÄ w barterze.
Åwietny materiaÅ. ð Bardzo pomocny. DziÄkujÄ ð
Cieszmy siÄ, Åže jest jeszcze gotÃģwka... Konto gÅÃģwne nigdy nie powinno mieÄ do siebie przypiÄtej karty pÅatniczej. Do wypÅat powinno siÄ mieÄ 2 konto tylko do tego celu, gdzie dodatkowo nie trzymamy duÅžych kwot.
Zdecydowanie nie naleÅžy mieÄ wszystkich pieniÄdzy na koncie, do ktÃģrego podpiÄta jest karta.
[Krzysiek]
Ja tak wÅaÅnie robiÄ.
Mam ciekawe pytanie jak moÅžliwe byÅo "skopiowanie karty", ktÃģra nigdy nie byÅa aktywowana i nigdy nie byÅ jej nadany PIN. PrÃģba pÅatnoÅci w Brazylii, a wÅaÅciciel nigdy nie wyjechaÅ dalej niÅž do paÅstw oÅciennych. Karta byÅa caÅy czas przyklejona do pisma banku, od ktÃģrego byÅa przysÅana.
To bym raczej do banku skierowaÅ takie pytanie. Ja nie potrafiÄ odpowiedzieÄ.
[Krzysiek]
WypÅata i pÅatnoÅci BLIK, bezpiecznie i nie trzeba pÅaciÄ za kartÄ, ewentualnie wirtualna karta do pÅatnoÅci telefonem zbliÅženiowo teraz teÅž z bankomatÃģw moÅžna tak wypÅacaÄ. DziÄki za materiaÅ. Pozdrawiam
DobrÄ opcjÄ jest mieÄ drugie konto w tym samym banku np oszczÄdnoÅciowe i przelewaÄ kwote ktÃģrÄ siÄ w danym momencie wykorzysta no oczywiÅcie mieÄ jakieÅ chociaÅž 50zl Åžeby jakieÅ drobne zakupy nie utrudnialy Åžycia ale to jest dobre zabezpieczenie jeÅželi choci o kradzieÅž karty
Dlatego w razie przypadku zablokowania karty pÅatniczej, uÅžywam BLIKa. Bez portfela mogÄ zapÅaciÄ prawie wszÄdzie, czy wypÅaciÄ zÅocisze.
Albo nie trzymaÄ oszczÄdnoÅci w banku. Ja mam konto i kartÄ tylko dlatego Åže pracodawca wymaga wypÅaty przelewem i czasami robiÄ zakupy przez internet. Ale nigdy nie mam na koncie wiÄcej niÅž 10.000 jenÃģw (ok. 300zÅ bo z Japonii piszÄ :P) i nigdy nie miaÅem problemÃģw z tego powodu. Ja myÅlÄ Åže duÅžo lepiej ukryÄ gdzieÅ w domu gotÃģwkÄ.
OglÄ daÅem niedawno filmik z wÅamywaczem w wiÄzieniu ktÃģry opowiadaÅ o swoim zawodzie i najwaÅžniejsze co z tego wyniosÅem to Åže wÅamywaczom zawsze siÄ spieszy. Nikt nie bÄdzie ci przez kilka godzin przeczesywaÅ chaty w poszukiwaniu skarpety czy ksiÄ Åžki w ktÃģrej ukryÅeÅ gotÃģwkÄ jeÅli nawet nie wie czy ta gotÃģwka gdzieÅ w domu jest. Zwykle chwytajÄ tylko to co jest na widoku i zmywajÄ siÄ w ciÄ gu 5 minut. WiÄc jak dobrze ukryjesz gotÃģwkÄ to bardzo maÅa szansa Åže zÅodziej jÄ znajdzie.
RÃģÅžnie z tym bywa. ZÅodzieje potrafiÄ wyczyÅciÄ mieszkanie do zera, udajÄ c firmÄ przeprowadzkowÄ , wiÄc zdecydowanie nie chciaÅbym mieÄ wszystkich pieniÄdzy w domu.
Tym bardziej, Åže przed skutkami poÅžaru to nie chroni w Åžaden sposÃģb. Przed nim zabezpieczyÄ ma szansÄ dopiero ognioodporny sejf, ale taki sejf to jednoznaczny sygnaÅ, Åže w domu jest coÅ cennego.
[Krzysiek]
@@domowysurvival No w sumie racja. Ale ja bardziej boje sie kryzysu ekonomicznego i runu na banki gdy te przestana wyplacac gotowke albo rzad po prostu stwierdzi ze zabierze ludziom oszczednosci bo za duzo dlugow narobil.
Ale juz naj-naj-najbezpieczniej wedlug mnie to byloby kupic zloto i zakopac gdzies w ogrodku albo w lesie (ale tam zwierzeta albo poszukiwacze historycznych artefaktow moga nam wykopac i nie mamy tego na widoku codziennie) w a'la kapsule czasowej.
Ja co prawda w Japonii mam trzesienia ziemi, ale w Polsce to juz nic wam nie ma prawa tknac takiej skrytki :D
Panie Krzysiu chciaÅem siÄ spytaÄ o higienÄ na w trudnych czasach a mianowicie o myciu zÄbÃģw bo przecieÅž bez mycia bÄdÄ miaÅ prÃģchnicÄ a potem mogÄ mi wypaÅÄ zÄby a wiÄc jak myÄ zÄby bo przecieÅž pasta i szczoteczka kiedyÅ siÄ zuÅžyje
Ps. JeÅželi pytanie kiedyÅ sie powtÃģrzyÅo to przepraszam.
Pozdrawiam Pana Krzysia i Pana Artura
Tyle Åže wÅaÅnie w tym sÄk ! nie masz dowodu potwierdzajÄ cego, wiarygodnoÅÄ zablokowania wÅasnej karty przed ! moÅžliwym przelewem, Bank moÅže przesÅaÄ dane twojej karty okreÅlonej osobie, i ta osoba nastÄpnie ciÄ okradnie, Bank ma z tego korzyÅci, bo to idzie dalej, tworzy dalszy biznes. WracajÄ c ! nastÄpnego dnia, Bank wmÃģwi tobie Åže zablokowaÅ autoryzacjÄ z innego paÅstwa, czy teÅž miasta, poniewaÅž ! chce zwiÄkszyÄ sobie zaufanie wobec ciebie, bez moÅžliwoÅci zweryfikowania tejÅže wiarygodnoÅci, bo sam pomyÅl . . . kto normalny pomyÅlaÅby Åže Banki mogÄ byÄ zÅe ?
Obecnie ? Prawie nikt.
4:30 - jest takie coÅ jak BLIK. 100 razy bezpieczniejsze od karty, moÅžna wypÅacaÄ kase z bankomatu i pÅaciÄ praktycznie wszÄdzie :)
Oraz uzaleÅžnione od poprawnego dziaÅania telefonu.
[Krzysiek]
@@domowysurvival Telefonu, moÅže raczej internetu i aktualnej sprawnoÅci i obciÄ Åženia systemu BLIK w danej chwili, telefon obsÅuguje tylko aplikacjÄ.
Jasne, sam fakt, Åže telefon bÄdzie naÅadowany i sprawny, jeszcze nie daje gwarancji zapÅaty przez BLIK. Ale gdy padnie ÅÄ cznoÅÄ, to i kartÄ nie zapÅacimy, wiÄc pod tym kÄ tem rÃģÅžnica IMHO jest nieduÅža.
[Krzysiek]
@@domowysurvival DokÅadnie, telefon mamy praktycznie zawsze przy sobie, wiÄc blik jest bardzo wygodny i jak wspomniaÅem bezpieczniejszy :). Minus to na pewno brak moÅžliwoÅci zapÅaty za granicÄ .
Jako kolejnÄ moÅžliwoÅÄ pÅatnoÅci -- doceniam.
Jako jedynÄ , przy jednoczesnej rezygnacji z karty -- absolutnie nie akceptujÄ tego rozwiÄ zania.
[Krzysiek]
Dlatego nie pÅacÄ kartÄ , tylko telefonem. Do 100zÅotych nie muszÄ wpisywaÄ nawet pinu, wystarczy odcisk palca a ekranie, nie ma Åžadnych moich danych :))
Moim zdaniem dobrym sposobem na wypÅacanie/pÅacenie w miejscach nam nie znanym jest BLIK. Z takim jednorazowym kodem wymagajÄ cym autoryzacji wydaje mi siÄ, Åže jest bezpieczniej.
Po zablokowaniu karty nie mogÅeÅ wypÅaciÄ pieniÄdzy osobiÅcie w banku na dowÃģd?
Pewnie, Åže mogÅem, ale to zawsze trwa. Nie mam oddziaÅu mojego banku pod domem.
[Krzysiek]
Krzysiu, jaki lombard?! Ze sztabkami zÅotymi i monetami idzie siÄ do mennicy albo sklepu skupujÄ cego te produkty - tam sprzeda siÄ je w bliskiej wartoÅci. Lombard to rzeczywiÅcie za 40% by Ci skupiÅ.
Jak masz wybÃģr i czas, sprzedaÄ moÅžesz i na Allegro.
Jak nie masz, pozostaje lombard.
[Krzysiek]
ChodziÅo o dowÃģd osobisty w niebezpieczniku - w temacie blura.
Po co zasÅaniaÄ czytnik jeÅli moÅžna skorzystaÄ z ultra bezpiecznego apple pay? Jaki jest tego sens?
Pytasz, po co zasÅaniaÄ czytnik pÅacÄ c kartÄ , skoro moÅžna nie pÅaciÄ kartÄ ?
To tak, jakbyÅ pytaÅ, czemu mieÄ w domu kuchenkÄ gazowÄ i parÄ kartuszy, skoro moÅžna kupiÄ gotowe dania, nie wymagajÄ ce podgrzewania.
Ja na przykÅad nigdy w Åžyciu nie kupiÄ Åžadnego produktu Apple. Skorzystanie z tego "ultra bezpiecznego" sposobu pÅatnoÅci kosztowaÅoby mnie wiÄcej, niÅž mogÄ straciÄ przy aktualnym poziomie moich zabezpieczeÅ i jakiejÅ kradzieÅžy.
[Krzysiek]
â@@domowysurvival nie masz racji, apple pay to dodatek do telefonÃģw - nic nie kosztuje, masz go w cenie. A sam system jest obecnie najbezpieczniejszy na rynku. Tworzysz film o bezpieczeÅstwie, ale jednoczeÅnie wypierasz produkty ktÃģre to gwarantujÄ .
Apple pay dziaÅa identycznie jak karta pÅatnicza i jÄ zastÄpuje, poza pÅatnoÅciami w internecie (ale od czego jest revolut?). Jedyna wada apple pay to moÅžliwoÅÄ rozÅadowania siÄ telefonu lub smartwatcha, ale jaka jest szansa, Åže oba na raz siÄ rozÅadujÄ ?
PorÃģwnanie kuchenki do kartusza czy do czegoÅ innego jest nie na miejscu. Obie technologie zmieÅcisz do kieszeni, obie dziaÅajÄ tak samo. No ok apple watch wygodniej, bo masz kartÄ na rÄce - nawet nie trzeba jej szukaÄ.
Nie widzÄ sensu zakrywania pinu skoro... uÅžywam biometrii ktÃģrej raczej nikt nie podpatrzy, nawet jak zakryjÄ czy po prostu uruchomiÄ kartÄ w zegarku, ktÃģra automatycznie siÄ dezaktywuje po jego zdjÄciu z rÄki.
JeÅli tworzysz film o bezpieczeÅstwie, to warto wspomnieÄ o kaÅždej metodzie a zwÅaszcza tej najbardziej bezpiecznej. To, Åže coÅ darmowe jest Twoim zdaniem "za drogie", nie oznacza, Åže jest zÅe.
Zabawne sÄ Twoje argumenty, ale chybione. PrzejaskrawiajÄ c, to tak, jakbyÅ pisaÅ komentujÄ c mojÄ radÄ "noÅcie kask rowerowy na gÅowach", Åže bezpieczniej jest jeÅšdziÄ samochodem i tam nie trzeba nosiÄ kasku (*).
To film o tym, jakie Årodki ostroÅžnoÅci zachowaÄ przy pÅaceniu kartÄ . Uwaga, Åže sÄ inne metody pÅatnoÅci, jakkolwiek sÅuszna, jest chybiona, jak powyÅžsza, o jeÅšdzie samochodem przy dyskusji o kaskach rowerowych.
Technologia byÄ moÅže i jest bezpÅatna, ale rÃģÅžnica miÄdzy telefonami Apple a telefonami z Androidem jest na tyle duÅža, Åže w moim odczuciu nie uzasadnia ich kupienia tylko po to, by mieÄ tÄ moÅžliwoÅÄ pÅatnoÅci. Co wiÄcej, powoduje dodatkowe uzaleÅžnienie od telefonu. UÅžywanie pÅatnoÅci telefonem jako kolejnej "warstwy" sÅuÅžÄ cej do pÅacenia, jest sÅuszne. Rezygnacja z karty i przesiadka wyÅÄ cznie na telefon, w moim odczuciu, jest bÅÄdem.
MÃģwimy nie tylko o rozÅadowaniu siÄ telefonu i smartwatcha (czyli juÅž dwa urzÄ dzenia trzeba kupiÄ, tak?), ale takÅže o moÅžliwoÅci jego niezadziaÅania (widziaÅem wieszajÄ ce siÄ iPhone'y), kradzieÅžy, uszkodzenia i zgubienia.
[Krzysiek]
â@@domowysurvival nie masz racji, robisz artykuÅ/film - maÅo waÅžne, o bezpieczeÅstwie. Apple pay jest jednÄ z opcji zabezpieczenia pieniÄdzy! Tak samo jak w firmach uÅžywa siÄ iOS - poniewaÅž jest bezpieczny. Szukasz analogi, dla mnie wrzucanie kartuszy i kuchenek do alternatywnego, bezpieczniejszej formy pÅatnoÅci ma siÄ jak piÄÅÄ do nosa. niebezpiecznik.pl/post/apple-pay-iphone-polska-bezpieczenstwo/
PodkreÅlÄ, applepay to jest Årodek bezpieczeÅstwa, taki sam jak blokada karty przez bank.
Korzystanie z AP nie wyklucza siÄ korzystania z karty, w moim przypadku jest w portfelu z brakiem moÅžliwoÅci jej odczytania (RFID).
Smartwatch - po prostu uwaga - mam. KupiÅem bo lubiÄ takie rzeczy. Na androdzie jest chyba androidpay. KtÃģry ma wady no ale jest.
Co do argumentÃģw o zgubieniu telefonu to:
a) telefon znajdziesz sobie na internecie
b) co ma zawieszenie siÄ telefonu do pÅatnoÅci? WidziaÅeÅ zawieszajÄ cÄ siÄ pÅatnoÅÄ?
c) jeÅli nie potrafisz utrzymaÄ energii w jednym z dwÃģch urzÄ dzeÅ, to kup po prostu powerbanka albo panel solarny
d) kradzieÅžy jest relatywnie maÅo, bo po zablokowaniu te telefony to cegÅa ew. na czÄÅci, jeÅli ktoÅ ma ukraÅÄ to typowy seba spod bloku ktÃģry siÄ nie zna, dodatkowo telefon widaÄ na internecie gdzie jest
e) uszkodzenie przez szkÅo szafirowe jest trudniejsze niÅž w innych urzÄ dzeniach
PomijajÄ c nawet powyÅžszy temat, to zabawne, Åže o bezpieczeÅstwie doradza osoba ktÃģrej prÃģbowali ukraÅÄ kasÄ. Mimo posiadania pewnie Twoim zdaniem dziadowskiego applepay, a wczeÅniej zwykÅej karty - nigdy mi siÄ to nie zdarzyÅo. Tak samo posiadajÄ c kartÄ prepaid.
"Nie masz racji. Robisz film o bezpieczeÅstwie poruszania siÄ po drogach rowerem. SamochÃģd jest jednÄ z opcji zabezpieczenia gÅowy (*)".
Ten sam poziom abstrakcji.
PrzyjÄ Åem do wiadomoÅci TwojÄ opiniÄ, ale nie zgadzam siÄ z niÄ .
[Krzysiek]
PS. (*) ZapomniaÅem gwiazdkÄ wyjaÅniÄ. Wcale nie jest tak, Åže pasaÅžerowie i kierowcy samochodÃģw sÄ mniej naraÅženi na urazy gÅowy, niÅž rowerzyÅci.
dlatego zakopuje kaÅžde drobne przed domem
ja mialem to samo w londynie.2 transakcje na 200 usd.po kansylacji i otrzymaniu nowej karty zaplacileem tylko raz w pubie na urodzinach mojego kolegi i okazalo sie ze za chwile znowu mnie okradli.pub jest na balham w londynie i nazywa sie weather spoon
Polecam jednak Karty Kredytowa opcja Chargeback to Åwietnie dziaÅajÄ ca opcja z ktÃģrej juÅž kilka razy skorzystaÅem, i nigdy nie byÅo z tym problemu.
jakoszczedzacpieniadze.pl/chargeback-reklamacja-platnosci-karta
SzczegÃģlnie w internecie nie pÅacÄ ÅžadnÄ innÄ kartÄ niÅž kredytowa,
Na wakacjach faktycznie zdarza mi siÄ uÅžywaÄ karty pÅatniczej denominowanej w Euro, ale stanowi to wyjÄ tek.
takie wyÅudzenia moÅžna wtedy reklamowaÄ? Bo w bankowoÅci najwiÄkszy problem to klonowanie karty, a banki przymykajÄ oko na caÅy ten proceder.
zawsze trzeba zasÅaniaÄ wpisywanie kodu , poza tym jeÅli mogÄ to pÅacÄ gotÃģwkÄ
@Domowy Survival
MÃģj ojciec teÅž miaÅ kiedyÅ taka akcjÄ i nawet wiedziaÅ w ktÃģrym bankomacie... WypÅaciÅ kasÄ i dosÅownie 2 dni pÃģÅšniej bank zadzwoniÅ do niego Åže na bankomacie zostaÅ ujawniony skimer i karta zostaÅa zablokowana... Dlatego ja jestem zdania, Åže pÅaciÄ karta w dzisiejszych czasach to gÅuota - dlatego wÅaÅnie ja sobie aktywowaÅem blika, logujÄ siÄ z tel., do banku po VPN, bÅacÄ BLIK i po temacie...
A ja uÅžywam Revoluta. Darmowa karta w Brytyjskim banku. BezpÅatna. 24 waluty bez prowizji. PÅaciÅem w euro i koronach czeskich. Lepiej niÅž w jakimkolwiek kantorze. I bezpiecznie. UcÅžywam jej na codzieÅ w Polsce. Polecam.
Skoro po zablokowaniu karty problemem jest dla Pana pÃģjÅcie do banku i wypÅata gotÃģwki w okienku, to nie mam pojÄcia jak da sobie Pan radÄ w przypadku braku prÄ du przez tydzieÅ czy dwa... ;)
Tak, marnowanie kilku godzin na wizytÄ w banku, jest dla mnie stratÄ czasu. ZresztÄ , nie zawsze jest to moÅžliwe. W tej akurat sytuacji -- byÅo. Gdybym potrzebowaÅ pieniÄdzy akurat do zatankowania samochodu w Årodku nocy z 25. na 26.12, "pÃģjÅcie do banku i wypÅata w okienku" nie byÅoby Åžadnym rozwiÄ zaniem. I na takie wÅaÅnie kumulacje nieszczÄÅÄ warto mieÄ nie tylko gotÃģwkÄ, lecz takÅže drugÄ kartÄ pÅatniczÄ .
[Krzysiek]
ððð
Ja teÅž w swoim mieÅcie znalazÅem kartÄ bankowÄ jakiegoÅ ukraiÅca i poszedÅem od razu na POLICJE oddaÄ by go znaleÅšli i mu oddali jeszcze na POLICJI dyÅžurny mÃģwi do mnie tak Åže naleÅžy mi siÄ znaleÅšne ale ja nie chciaÅem od niego pieniÄdzy od tego ukraiÅca bo to byÅo w tym roku znaczy siÄ 2024.ð
pytanie, czy jesli wyrobie nowy dowod to jesli ktos ma skan mojego starego to jest w stanie wziac kredyt?
Nie wiem, nie znam bankowych procedur.
[Krzysiek]
Nr dowodu i PESEL wystarcza na kredyt chwilÃģwkÄ. Mamy Rodo jesli ktoÅ przechowuje skan albo ksero twojego dowodu musi ci o tym powiedzieÄ i uzyskaÄ twoja zgodÄ.
A jeÅli wyrobiÄ nowy dowÃģd to tamte dane sÄ nie aktywne i cofnie to przy weryfikacji?
Warto teÅž iÅÄ do banku i zgÅosiÄ Åže zgubiÅeÅ stary dowÃģd, oni to wklepiÄ w taki system z ktÃģrego wiele instytucji korzysta i bÄdzie informacja Åže byÅa prÃģba wykorzystania tego dowodu
Hello stalker, smutna historia.
w Mbanku miaÅem taki problem Åže jak poleciaÅem do Wietnamu to zablokowali mi 4 karty i niczym nie mogÅem pÅaciÄ , co lepsze przez internet nie mogÅem sie logowaÄ do banku bo to kraj komunistyczny i blokujÄ , narzeczona w moim imieniu nie mogÅa nic a ja po kilku dniach ogarnÄ Åem karte sim bo oczywiscie sÄ one tylko dla lokalsÃģw i z karty na aplikacji dopiero dodzwoniÅem siÄ do banku aby odblokwoac akrty . Masakra
Ja nie lubiÄ pÅaciÄ kartÄ w sklepach i restauracjach. pÅacÄ gÅÃģwnie gotÃģwkÄ .
A co do samrtfonÃģw i ich aplikacjach pÅatniczych, teÅž podziÄkujÄ, nawet przelewy komputerowy mi nie pasujÄ , ja siÄ nie muszÄ przejmowaÄ Åže ktoÅ mnie szpieguje.
Taki jestem nowoczesny czÅek. XD
PrzecieÅž moÅžna kupiÄ dane kart w internecie i to nie jest moje bajanie.
twoja karta chyba byÅa w deepwebie, takÅže nie fajnie
Tak z ciekawoÅci: jaki to bank? Bo patrzÄ c po reakcjach na opisywane sytuacje no to caÅkiem sensowny ;)
mBank.
[Krzysiek]
2:55 a moÅže po prostu lokalizacja aplikacji mobilnej na telefonie?
a wystarczy pÃģjÅÄ do banku i ustawiÄ dzienny limit wypÅaty na poziomie 300 zÅ i masz w d*** jak ci potrzeba wiÄcej kasy to jedziesz do banku i na dowÃģd wypÅacasz a i tak jak ci wypÅacÄ kasÄ to zgÅaszasz to i ci bank odda te 300 zÅ a 300 zÅ straciÄ to nic znaczÄ cego i mÃģwisz Åže masz 2 kart to wypÅacasz z jednej 300 z drugiej 300 i masz 600 zÅ czÄsto kupujesz coÅ za wiÄcej spontanicznie ???
To rzeczywiÅcie niezÅy pomysÅ. W razie potrzeby zawsze moÅžna zmieniÄ na kilka minut ten limit, zapÅaciÄ i zmieniÄ go ponownie.
[Krzysiek]
I wiedzieÄ kiedy ograniczyÄ ten limit bo przecieÅž jak masz 300zÅ to juÅž wiÄksze zakupy na targowisku albo zapÅata dla pana Zenka za naprawÄ czegololwiek odpadajÄ . A kto lubi do banku chodziÄ w kolejki ?!
A po co wogÃģle pokazywaÄ w jakikolwiek sposÃģb kartÄ?
Nie rozumiem pytania.
[Krzysiek]
@@domowysurvival Nie no chodzi mi o to Åže pokazaÅ Pan wybielonÄ kartÄ wiÄc po prostu stwierdziÅem Åže nie ma sensu wogÃģle pokazywanie karty nawet wybielonej.
{To byÅo bardziej pytanie retoryczne}
a jaki masz bank ?
Sytuacja dotyczyÅa mBanku.
[Krzysiek]
Bank chyba oddaje pieniÄ dze jak ci ukradli z konta
no chyba nie bardzo
MiaÅeÅ wtedy z sobÄ swÃģj plecak EDC z dwoma telefonami?
Kiedy spaÅem smacznie w domu? Tak, miaÅem ze sobÄ nie tylko zestaw EDC, lecz takÅže BOB i wiele innych rzeczy.
[Krzysiek]
Stare przysÅowie mÃģwi, Åže wiÄcej szczÄÅcia majÄ lepiej przygotowani.
Ps. jesteÅ mistrzem mÃģwienia o tym samym w kÃģÅka i wkÃģlko. To co da siÄ powiedzieÄ w dwie minuty, Ty mÃģwisz 12.40.
Tak, to prawda, tendencjÄ do opowiadania historii w sposÃģb dÅuÅžszy, niÅž by to byÅo moÅžliwe, mam od zawsze. Po dziadku. Dziadek teÅž byÅ gawÄdziarzem. A na etapie montaÅžu siÄ to strasznie trudno usuwa. :/
[Krzysiek]
Chyba jeden z waÅžniejszych filmikÃģw. Niby bzdura, ale nie chciaÅbym zobaczyÄ min tej rzeszy prepperÃģw od "nÃģÅž, krzesiwo i dam radÄ przeÅžyÄ" spÅacajÄ cych 50K chwilÃģwki oprocentowanej na 100%
Karta kredytowa jest bezpieczniejsza. Wyciek danych i kradzieÅž pieniÄdzy z karty kredytowej nie jest Twoim problemem. Nie Twoje pieniÄ dze sÄ ukradzione. Nie Ty jesteÅ wÅaÅcicielem tej karty, a jest nim bank. Gorzej w przypadku karty pÅatniczej bo to Twoje pieniÄ dze sÄ ukradzione.
GotÃģwka zawsze sie przyda bo i ogieÃą rozpali i sie podetsze jak trza.
Dlaczego nie ma info o nowym filmie na FP na Fejsie! Aaaaaa!
Bo jeszcze nie wrzuciÅem.
[Krzysiek]
Na prawdÄ sÄ takie urzÄ dzenia ktÃģre zczytujÄ takie rzeczy jak karty? Nawet jak ma siÄ je w torebce czy portfelu ?
Z bankomatÃģw -- to i owszem. Teoretycznie dane mÃģgÅ teÅž skopiowaÄ nieuczciwy kelner czy sprzedawca w jakimÅ sklepie.
[Krzysiek]
a na jakiej galaktyce mieszkasz w radio mÃģwiÄ o tym net grzmi o takim procesie obudzi siÄ czas zdjÄ Ä rÃģÅžowe okulary
@@jamoje6660 xD no tak, bo wszystko co powiedzÄ w radiu, czy internecie to prawda i wiÄkszoÅÄ portali czy telewizja nie robi tylko wielkiego show aby przyciÄ gnÄ Ä zmanipulowanych widzÃģw, rÃģÅžowe okulary to masz ty, gdzie nie myÅlisz racjonalnie tylko powtarzasz to, co przeczytaÅeÅ w internecie
JeÅželi jest w odlegÅoÅci max. 10cm od skanera (ograniczenia zasiÄgu NFC) to tak. Btw. moÅže byÄ to smartfon z NFC ze specjalnÄ aplikacjÄ .
Kurs mailowy jeszcze nie dziaÅa?
KtÃģry?
[Krzysiek]
@@domowysurvival na blogu byÅ dodany kurs mailowy ktÃģry polegaÅ na wysyÅaniu maili z informacjami na temat przygotowaÅ
@@domowysurvival ,,PODSTAWY DOMOWEGO SURVIVALU NA TWÃJ E-MAIL!
WchodzÄ c na tÄ stronÄ po raz pierwszy wielu naszych CzytelnikÃģw jest nieco przytÅoczonych liczbÄ zagadnieÅ, ktÃģre opisujemy. I perspektywÄ katastrof, ktÃģre nam zagraÅžajÄ .
Z tego wzglÄdu stworzyliÅmy bezpÅatnÄ automatycznÄ listÄ wysyÅkowÄ , ktÃģra na TwÃģj e-mail przeÅle Ci wszystkie najwaÅžniejsze informacje w uporzÄ dkowany sposÃģb. To pomoÅže Ci poznaÄ te zagadnienia, powoli zaczÄ Ä planowaÄ swoje przygotowania, a przede wszystkim uspokoi CiÄ, Åže domowy survival jest naprawdÄ w zasiÄgu kaÅždego z nas!
A zatem wypeÅnij poniÅžszy formularz! To jedyne, co musisz zrobiÄ."
Nie rozwijamy tego kursu, chyba ostatecznie nigdy nie udaÅo siÄ go uruchomiÄ i nie powinien byÄ w ogÃģle podlinkowany nigdzie na blogu.
[Krzysiek]
@@domowysurvival dziÄkujÄ za informacje
sÄ etui lub portfele zabezpieczajÄ ce przed zeskanowaniem w np autobusie a tak to preferujÄ gotÃģwkÄ
Dla tego polecam wypÅacaÄ z bankomatu przy uÅžyciu kodu BLIK
MyÅlisz, Åže pomogÅoby mi to podczas wypÅaty z bankomatu w Londynie?
[Krzysiek]
@@domowysurvival nie majÄ tam BLIK'a? A karta ma PayPass? WiÄkszoÅÄ kart ma chipa, pasek magnetyczny moÅžna rozmagnesowaÄ i nie korzystaÄ. Na koncie ustawiÄ limit, pieniÄ dze trzymaÄ na oszczÄdnoÅciowym, przelewy wewnÄtrzne sÄ darmowe i natychmiastowe. WydrapaÄ kod CVV i zanotowaÄ gdzie indziej. UÅžywaÄ za granicÄ karty walutowej, sÄ darmowe i jest lepszy przelicznik niÅž przewalutowanie ze zÅotÃģwek na funty. SÄ bankomaty z PayPass i z tego korzystaÄ, no chyba, Åže Londyn jest zacofany. ð
To wina ryzego ....
Nie uzywa sie kart kredytowych, nie uzywa sie zadnych kart, jest to krok ku niewolnictwu, oraz nwo
A gotÃģwki papierowej uÅžywasz? Nie zÅota i srebra? PrzecieÅž uÅžywajÄ c papierowych pieniÄdzy jesteÅ niewolnikiem tego, kto te pieniÄ dze wydrukowaÅ...
[Krzysiek]
@@domowysurvival witaj, dzis wszyscy jestesmy w czesci niewolnikami, gotowka nie zostawia sladow, nie bez powodu nwo robi co moze, aby wycofac pieniadze z obiegu
nie posiadam karty najlepsze zabezpieczenie po drugie trzeba miÄ te pieniÄ dze hehe
Z drugiej strony gdybyÅ jednak wyskoczyÅ sobie do NY (po raz pierwszy) i sprÃģbowaÅ coÅ zapÅaciÄ to uwalili by CiÄ na drugim koÅcu Åwiata bez dostÄpu do pieniÄdzy...
Jest to moÅžliwe. Wtedy bym sobie zadzwoniÅ do banku i przez infoliniÄ kartÄ odblokowaÅ.
[Krzysiek]
@@domowysurvival No niby tak, ale np. stoisz wÅaÅnie w kolejce, za TobÄ ogonek, a tu taki zonk... OczywiÅcie na infolinii wszyscy konsultanci zajÄci jak zawsze gdy to czÅowiek chce coÅ od nich a nie odwrotnie...
OczywiÅcie zdajÄ sobie sprawÄ Åže to jest coÅ za coÅ, i lepiej tak siÄ zdziwiÄ niÅž jak Ci konto wyczyszczÄ .
@@adamch.5668 przed takim wyjazdem moÅžesz zadzwoniÄ do banku i ich poinformowaÄ o podrÃģÅžy. Wtedy oni odpowiednie opcje ustawiÄ i nie zablokujÄ Ci transakcji w hamerykaÅskim sklepie :)
@@donniasty Teraz po obejrzeniu tego filmu moÅže i bym tak zrobiÅ, wczeÅniej raczej bym na to nie wpadÅ, dziÄki Krzysztofie za pouczajÄ cy filmik. SwojÄ drogÄ ciekawe czy za kaÅždym razem tak reagujÄ na transakcje w nietypowym miejscu, czy moÅže zastanowiÅo ich Åže np. o 20 pÅaciÅeÅ w Biedronce na osiedlu, a 4h pÃģÅšniej na 5'th avenue :-)
Nie ma i chyba nigdy nie byÅo metody pÅatnoÅci z zabezpieczeniami na tak niskim poziomie, jak ma karta pÅatnicza.
2019 rok jest, a tu dalej funkcjonuje protokÃģÅ tego typu:
S: Siema Bank, klient Janusz Cebula tu jest i chce mi zapÅaciÄ 500 zÅotych
B: Ma 500 zÅotych. Jakie hasÅo do konta?
S: "Åŧyrafy wchodzÄ do szafy"
B: Dobre hasÅo, Åap 500 zÅotych
PrzecieÅž to nawet dzieci w przedszkolu znajdÄ problem w takich "zabezpieczeniach".
SÄ pÅatnoÅci z niÅžszym poziomem zabezpieczeÅ, np. gotÃģwka albo czeki.
[Krzysiek]
Czeki tak, ale gotÃģwka nie :)
GotÃģwka musi byÄ podprowadzona bezpoÅrednio, nie da siÄ jej obejrzeÄ i uÅžyÄ pÃģÅšniej, kiedy wÅaÅciciel jest przekonany, Åže jÄ ma.
Zanim cokolwiek: chargebacka nie zaliczam do zabezpieczeÅ.
ByÅ Årodek nocy ale nie w NY.
TeÅž racja. Tam byÅ ledwie wieczÃģr.
[Krzysiek]
Dlatego ja trzymam pieniÄ dze pod wÄglem a nie w banku
Tylko ich przypadkiem nie wrzuÄ szuflÄ do paleniska, razem z opaÅem. :D
[Krzysiek]
Ja miaÅem tak samo ale prÃģba wypÅacenia byÅa BuÅgaria
Po co Panu karta kredytowa w lesie? ;)
W lesie nie jest mi potrzebna. Ale moje codzienne Åžycie toczy siÄ w mieÅcie.
[Krzysiek]
Po prostu lepiej pÅaciÄ telefonem zamiast kartÄ .
Lepiej nie uzaleÅžniaÄ siÄ dodatkowo i w tym zakresie od telefonu.
[Krzysiek]
bank nie zrefunduje ci kaski wydanej przez zlodzieja, a tylko przeprosi za taka sytuacje i kaze przeczytac tuta jak ustrzec sie przed zlodziejami xd
no straszne isc do banku wyplacic hajs, trzeba az pozyczac kase... boze ogladam i nie wierze.... jednym slowem ukradli dane karty, bank zablokowal, end of story, kasy nie ukradli,
Straszne? Nie. Ale upierdliwe i zresztÄ nie zawsze moÅžliwe.
Marnowanie kilku godzin na wizytÄ w banku, jest dla mnie stratÄ czasu. Gdybym potrzebowaÅ pieniÄdzy akurat do zatankowania samochodu w Årodku nocy z 25. na 26.12, "iÅÄ do banku wypÅaciÄ hajs" nie byÅoby Åžadnym rozwiÄ zaniem. I na takie wÅaÅnie kumulacje nieszczÄÅÄ warto mieÄ nie tylko gotÃģwkÄ, lecz takÅže drugÄ kartÄ pÅatniczÄ .
[Krzysiek]
@@domowysurvival tu sie zgodze, zawsze warto miec w portfelu czy w domu kilka setek schowanych na takie wypadki...
Ja uÅžywam blika w necie i do wpÅat/wypÅat z bankomatu.