"Bardzo dużo milionów pieniędzy" zrobiło mi dzień :D 22:00 -Wow. jako konstruktor nie mogłem sobie odpuścić przeliczenia redukcji masy i wychodzi że pierścień poszycia z 4 to masa 1356kg a 3mm 1017kg więc na jednym pierścieniu oszczędność 339kg ;) 25:00 - jest takie słowo ;) Film jak zawsze rewelacja ;)
Cześć! Warto wspomnieć dla laików i ludzi spoza kółka zainteresowań o SpaceX, to fakt, że loty testowe Starship nie można zaliczyć jako porażki. To, że eksplodowały lub nie wylądowały poprawnie nie zmienia faktu, że zespół inżynierów otrzymał wiele danych z telemetrii każdego lotu i pozwoliło im to dopracować dalsze fazy i systemy Starship. Musk założył, że statki Starship do numeru seryjnego 15 mają sprawdzić tylko manewr "bellyflop" a samo lądowanie było dodatkowe i opcjonalne. Niestety media kadrują te loty jako porażki lub nieudane, a w rzeczywistości jest na odwrót. Wesołego dnia kosmonautyki!
Właśnie tak, widać to nawet po nóżkach, które zostały zrobione chyba najtaniej i najbardziej byle jak, jak tylko się dało, właśnie dlatego, żeby nie generować niepotrzebnych kosztów. W sumie to mogłoby ich nie być i poza SN10, który postał kilka minut, nie zrobiłoby to większej różnicy. Czyli założenia pierwszej generacji prototypów zostały spełnione z nawiązką (lądowanie SN10), ale od SN15 oczekujemy już więcej :)
3 ปีที่แล้ว
Aj! Zawaliłem. Oczywiście, że trzeba to było mocno podkreślić. Muszę to umieścić w kolejnych częściach serii.
10:44 jakaś youtuberka stworzyła koncept starshipa SLSS (Single Launch Space Station) taki naprawdę powiększony biały starship, z monstrualnymi panelami słonecznymi, wynoszony na orbitę za pomocą SH i sekcji zbiornikowo-silnikowej zwykłego starshipa, naprawdę ciekawy koncept
3 ปีที่แล้ว +5
Widziałem! Bardzo ładna koncepcja. Ciekawe jak skomentowałby to Elon, czy byłoby to wykonalne? Tamten koncept miał owiewkę większej średnicy (czyli tę stację). Mogłyby być problemy z oporami aerodynamicznymi przy starcie. Chociaż kto, wie? Booster ma mieć sporo kopa.
Super kontent, dobrze ,że zrobiłeś kompleksowy film o Starshipie, bo brakowało tego na polskim, kosmicznym YouTubie, który ostatnio się rozrósł dzięki SpaceX ;)
3 ปีที่แล้ว +2
SpaceX ma większe tempo z kolejnymi SN'ami, niż ja z robieniem filmów na kanał. Potencjał jest ogromny :D
Jak już zaczną regularnie latać w kosmos wszystkie wymienione przez Ciebie rodzaje to będzie to taka rewolucja jaką nasi rodzice / dziadkowie mogli obserwować w latach 50 i 60. Będzie się działo :)))
3 ปีที่แล้ว +1
Za rok-dwa może uda się zrobić pierwsze tankowanie na orbicie. To już będzie mega wydarzenie. Start takich kolosów jedne po drugim i spotkanie na orbicie.
Po wylądowaniu na Ziemi, wahadłowce były całymi miesiącami sprawdzane pod kątem uzupełniania osłony termicznej. Były głosy, że lepiej byłoby zrobić nowy niż reanimować stary. Jak się to ma do planów SpaceX? Wiem, że technologia się zmienia ale nie wydaje mi się że na tyle, aby starship był gotowy do kolejnego lotu po zatankowaniu.
Kuba genialna robota, jak dla mnie to nie ma lepszego w internetach "Pana od rakiet" 😉🚀 tlumaczysz to w taki sposób że laik, taki jak ja, wszystko może bardziej lub mniej przyswoić. GE-NIA-LNE! Pozdr.
presuryzacja - utrzymanie ciśnienia ? Proszę pana, najlepszy materiał o Starshipie na polskim youtube, Astrofaza niech się schowa. Jesteś prawie jak Tim Dodd, The Everyday Astronaut. Fajnie, że w moim ojczystym języku jest ktoś, kto potrafi to przedstawić w tak porządny sposób.
Jestem.pierwszy raz na Twoim kanale. Super materiał, dowiedziałem się dużo rzeczy o których nie wiedziałem. Dobra robota, pasja i duża wiedza. Myślę że będę tu częściej zaglądał 😊 to jakiś kosmos 😊 pozdrawiam 🚀
Dobra robota .. szkoda mi tylko że oglądalność jest jeszcze tak mała takie obszerne materiały pochłaniają wiele czasu dlatego życzę dużych oglądalności i czekam na następne materiały ...
Witam.Wspomniał Pan o raptorach poołączonych ze starshipem za pomocą krążka,system mocowania do dolnego zbiornika który ma za zadanie przenośić ciąg na całą konstrukcję.Należy wyjaśnić że aby to wszystko się nie zapadło pod własnym ciężarem obojętnie czy zbiorniki są puste czy pełne ,cała instalacja musi być cały czas pod odpowiednim ciśnieniem.To stałe ciśnienie w zbiornikach twoży szkielet całej konstrukcji.To jest jak puszka piwa , możemy na niej stanąć ale tylko jak jest zamknięta pod ciśnieniem.W miarę ubytku paliwa ciśnienie musi być utrzymywane na stałym poziomie aby zapewnić sztywność i wytrzymałość konstrukcji.
3 ปีที่แล้ว
Faktycznie są rakiety, które wymagają nawet na pusto utrzymania ciśnienia w zbiorniku, żeby się nie zapaść (np. Atlas V w drugim stopniu). Z tego co dotychczas udało mi się ustalić, to Starship na pusto jest stabilny konstrukcyjnie i nie musi być pod ciśnieniem. Nie mam 100% pewności, ale z dotychczasowych kampanii testowych wynika, że zbiorniki były wielokrotnie rozhermetyzowywane.
Czyli booster ma wrócić na stanowisko, z którego startował? Czyli nie będzie lądował lotem parabolicznym? Jak to się ma do tego co Elon tłumaczył przy okazji falconow - mianowicie żeby wrócić na tą samą platformę startowa trzebaby zabrać jeszcze więcej paliwa ze sobą bo rakieta wpierw musi wyhamowac a potem wrócić ten dystans który w między czasie pokonała.
3 ปีที่แล้ว +1
Zgadza się. Będzie musiał zawrócić i wrócić do miejsca, z którego startował. F9 lądują na platformie na oceanie (wtedy nie trzeba zawracać), albo wracają na ląd (jeśli wynoszą lekki ładunek i zostaje wystarczająca ilość paliwa na powrót). Wg. obecnego konceptu Starshipa, booster Super Heavy zawsze będzie zawracał.
Gdzie można kupić te lampke Starshipa z pod plakatu Falcona 9? Tak bardzo mi sie podoba. Świetny materiał dzięki czemu więcej wiem o tej bestii, no i w końcu wiem jakie bebechy są w środku.
Jaką temperaturę osiąga poszycie w wejściu w atmosferę i jakie metale i kompozyty ja wytrzymują żeby. Się nie spalil
3 ปีที่แล้ว +1
Wg różnych źródeł max temperatura osłony będzie sięgać 1400-1600 st.C. Struktura Starshipa jest stalowa, więc przez płytki (i biały podkład z chyba jakiejś wełny mineralnej albo specjalnego filcu) może przejść spokojnie ponad 800 st.C, zanim stal zacznie tracić swoje wytrzymałościowe parametry. Starship pod tym względem jest bardziej odporny niż promy STS. Struktura promów bazowała na lżejszym aluminium, przez co płytki musiały chronić strukturę promu, żeby nie nagrzała się powyżej 150 st.C. Utrata płytki termicznej przyklejonej do aluminiowego elementu była dla promu krytycznie niebezpieczna. W przypadku Starshipa trzeba by utracić kilka sąsiednich płytek, żeby odsłonić wystarczająco duży obszar mogący się przetopić. Utrata pojedynczych płytek nie będzie stanowić zagrożenia, bo stal dużo przyjmie i rozprowadzi. Taki jest plan SX. Jak będzie w rzeczywistości, zobaczymy podczas testu orbitalnego ;)
Zastanawia mnie jakie problemy towarzyszyły by uzyskaniu zgody na próby tankowania na orbicie. W razie jakiegoś niepowodzenia może powstać ogromna ilość kosmicznych śmieci. Chyba że testy przeprowadzano by np. na orbicie "śmietnikowej" Kapitalna robota przy tym i innych filmach!
3 ปีที่แล้ว +1
Wydaje mi się, że SpaceX nie będzie potrzebować dodatkowych zgód. Kilka miesięcy temu dostali od NASA kontrakt i finansowania na zademonstrowanie technologii przetankowywania paliwa między statkami kosmicznymi w kosmosie. To im niejako daje błogosławieństwo NASA (i oczywiście zobowiązuje do stosowania się do wytycznych NASA). SpaceX wypełni swoje zobowiązanie przy pomocy Starshipów.
Na taki odcinek własnie czekałem! Zrób o SLS tez dla porownania! A najlepiej to i promie kosmicznym!
3 ปีที่แล้ว +2
Film o SLS pojawi się gdzieś bliżej faktycznego wystrzelenia (albo chociaż skompletowania całej rakiety w VAB na Florydzie). Filmu o promach nie będzie na kanale. Niepisana zasada TJK! to materiały o obecnych, albo właśnie wdrażanych technologiach, bez oglądania się do tyłu :)
@ prosiłbym jednak o rozważenie tej zasady! Byłby z tego fajny segment jakbyś również omawiał pierwsze pojazdy kosmiczne i rakiety. V1, Satrutn itp. Przemyśl proszę, bo fajnie się Ciebie słucha i wizualizacje na dobrym poziomie. Pozdrawiam! :D
Za drogo by było, promy są tak przestarzałe że oprócz wysokiej ceny samej w sobie to trzeba by wymieniać chyba wszystko co też trzeba przetestować a to też kosztuje.
Poza tym promy były od NASA a wiadomo ile zajmuje im robienie SLS-a który w większości składa się ze stosowanych wcześniej komponentów. W ich tempie to ten ulepszony prom jeśliby miał powstać to może za 20 lat
3 ปีที่แล้ว +1
Modyfikacja promu byłaby trudna i kosztowna. Lądował jak samolot, więc sprawdzał się w warunkach Ziemskich. Nie nadawałby się do lądowania na Księżycu (brak atmosfery) lub Marsie (rzadka atmosfera). Nawet nie był zdolny opuścić niskiej orbity okołoziemskiej (Po odrzuceniu pomarańczowego zbiornika z paliwem, mógł używać tylko silników pozycjonujących. Wewnątrz nie miał paliwa do silników głównych, więc nie dało się lecieć dalej w kosmos). Dałoby się to pewnie modyfikować i przeprojektowywać, ale prościej i tanie zrobić coś od podstaw. Można to porównać do samochodu rajdowego. Zbudowano go pod konkretny tor. A teraz trzeba wystartować w Formule 1. Ile byśmy się nie gimnastykowali, to dostosowanie rajdówki do F1 jest trudniejsze, niż opracowanie bolidu od podstaw.
@ Skoro ostatnio był jakiś dokument w którym zatwierdzali budowę wierzy czy coś takiego i było tam takie coś że będzie jeszcze używana do łapania SH więc to chyba prawda był to dokument od SX a i jeszcze trochę przestażała będzie lądowanie na nogach co prawda narazie nikt tego nie umie robić oprócz SX no ale kiedyś pewnie tych rakiet będzie od groma więc taka innowacja się przyda napewno pozwoli to na szybsze ponowne użycie boostera
Ciekawe czy FTS będą też na załogowych wersjach ? a jeśli tak, kto będzie to odpalać - tylko automat czy też człowiek, jak znajdą chętnego do tego zadania ?
Elon mówił też o wersji deep space bez klap i ochrony termicznej
3 ปีที่แล้ว +3
Też o niej słyszałem właśnie, ale nie mogłem się doszukać oficjalnego źródła i uznałem, że to jakiś pomysł z neta :/ Aj, mogłem lepiej poszukać i dorzucić do zestawienia.
Bardzo dobry film. Mam jedno pytanie- Dlaczego rakieta Falcon 9 i Super Heavy nie mają osłon termicznych i jakoś wracają na ziemię a Starship musi mieć osłony termiczne by wrócić na ziemię?
3 ปีที่แล้ว +3
Booster Falcona 9 nie osiąga prędkości orbitalnej. Kiedy uwalnia drugi stopień ma nie więcej niż 30% prędkości orbitalnej, więc spadając jest w stanie wytrzymać ponowne wejście w atmosferę. Ustawia się silnikami w dół, bo sekcja napędowa jest pokryta "lekką" osłoną termiczną. Podobnie będzie z Super Heavy.
Biorąc pod uwagę opóźnienia z SLS, to szanse na to czym NASA poleci są pół na pół z lekką przewagą SpaceX. A biorąc pod uwagę statnie wtopy Boeinga, to jakbym miał się zakładać, to postawiłbym na Space jako misję księżycową :)
3 ปีที่แล้ว
Dzisiaj faktycznie nie da się stwierdzić, kto pierwszy osiągnie orbitę, hehe :D SLS jest praktycznie gotowy, ale opóźnienia to drugie imię tej rakiety. SpaceX jest pod względem projektu jeszcze daleko w tyle, ale ze swoim uporem i tempem nadrobi i może wyprzedzić.
Witam a jak metan i tlen będzie utrzymywał niska temperatura w przestrzeni kosmicznej..
3 ปีที่แล้ว +2
Nie znam szczegółów technicznych (a chyba jeszcze nawet ich nie ma), ale podczas długotrwałych misji na pokładzie będzie rekondenser. Urządzenie do ponownego skraplania metanu i tlenu. W poprzednich wizualizacjach SpaceX, marsjańska rakieta miała panele fotowoltaiczne, które dostarczałyby energii do tego procesu. W wizualizacjach Starshipa paneli już nie ma. Może dlatego, że rozwiązanie nadal jest opracowywane i nie chcą gdybać.
@ to tak szczerze to oni jeszcze by wysłać człowieka to że 100 prototypów zrobią . A gdzie jeszcze tam urządzenia do podtrzymywania życia dla 100 osób. Ile oni tej energii będą potrzebować te panele nie wieże że same ogarną temp. W zbiornikach utrzymanie życia,
Zacne omówienie tematu prostymi słowami od A do Z. Tak trzymaj! PS. Drobna uwaga - głośność pierwszego materiału (z prezentacji Elona) jest znacznie wyższa niż twojego głosu. Pamietaj by to skalibrować przy następnym by było równo ;)
Czy ja dobrze rozumiem?Starship ma wystartować z Ziemi, przemierzyć dystans do Marsa, wylądować na Marsie, ileś miesięcy tam przebywać, wystartować z Marsa, wrócić na Ziemię, wylądować na Ziemi...I ma to wszystko przetrwać...I być rychło gotowym do kolejnego lotu...
3 ปีที่แล้ว +2
Aż tak, optymistycznie to chyba nie. Szybkie powtarzanie lotów prawdopodobnie będzie na początku dotyczyć tylko tankerów (np. cztery szybkie kursy na niską orbitę, żeby dolać do baku czekającego tam towarowego Starshipa). Lot na Marsa będzie wielkim wyzwaniem i pierwsze kilka, kilkanaście (albo i więcej) Starshipów, które tam dolecą i bezpiecznie wylądują już tam zostanie na zawsze (np. staną się habitatami, albo będą mieć na pokładzie maszyny do produkcji paliwa, więc staną się fabrykami metanu). A kiedy wreszcie jakiś Starship w końcu zrobi wycieczkę na Marsa i z powrotem, to na Ziemi przejdzie generalny remont (podróż na Marsa tam i z powrotem to kwestia wielu miesięcy i zaczekania na odpowiednie okna przelotowe). Tak, że opcja szybkiego, ponownego lotu jest najbardziej możliwa przy transporcie na Ziemską orbitę. Np. transport Starlinków, powrót na Ziemię, kilka dni na załadunek nowych Starlinków i ponowny lot.
To chyba racja. Znalazłem w necie info, że 1,5m (i tak powiedziałem w filmie), ale do modelu 3D zrobiłem 1,75m, bo inaczej wymiary całej rakiety nie pasowały.
Czy lot bez opuszczenia atmosfery to lot suborbitalny? Na przykład samolot - wykonuje lot suborbitalny?
3 ปีที่แล้ว
Wszystko pewnie zależy od definicji. Wydaje mi się, że samolot odpada, bo przez cały czas wykorzystuje aerodynamiczną siłę nośną, więc bazuje na innych prawach fizyki, niż takie wystrzelenie "balistyczne". W polskojęzycznej definicji lot suborbitalny to przekroczenie 100km bez wejścia na orbitę. Jednak anglojęzyczne media mówią właśnie o lotach SN'ów jako o suborbitalnych, chociaż to tylko 10km.
Czy wiadomo jaki system ratunkowy będzie miał załogowy Starship?
3 ปีที่แล้ว +2
Na razie SpaceX utrzymuje, że cały Starship będzie takim systemem. Do pierwszego lotu załogowego jeszcze minie trochę czasu, ale na dzień dzisiejszy takie podejście rzeczywiście wydaje się dosyć szalone.
Nie ma oficjalnego info o takim systemie. Może SpaceX rozważa jakieś opcje ale nic nie opublikowano. Prawdopodobnie na dzień dzisiejszy sam Starship jest uważany za system awaryjny, czyli podczas usterki boostera Super Heavy drugi stopień (Starship) odrywa się od pierwszego stopnia (Super Heavy). Jeśli jednak awarii ulegnie drugi stopień (Starship) to krucho :/
@gdyby silniki Raptor służyły by też do ewakuacji to by wtedy były odpalane nad ciekłym tlenem.... A dodatkowe zabezpieczenie przy lądowaniu, z tego co pamiętam kapsuła dragon też miała lądować na silnikach ale był tam jakiś problem z legalizacją przez NASA ,dlatego wybrali spadochrony...?
Super Heavy Booster nie będzie lądował jak pierwszy stopień Falcon. Zamiast tego będzie łapany za pomocą specjalnej 143 metrowej wieży, która aktualnie jest budowana w Starbase.
3 ปีที่แล้ว
Dlatego z filmem o boosterze jeszcze trochę zaczekam. Na stronie SpaceX wisi oficjalnie koncept z nóżkami. Elon chce przećwiczyć booster bez nóg i łapanie za gridfins. Na pewno przy testach kolejnych BN'ów sprawa się wyklaruje.
kurde tak mnie zastanawia, czy podczas misji załogowych też będzie system FTS
3 ปีที่แล้ว
Dobre pytanie. Ze względów bezpieczeństwa naziemnego powinny mieć. Promy STS miały FTS na boosterach i pomarańczowym zbiorniku, ale orbiter nie miał, bo był traktowany jako system ratunkowy sam w sobie. Jeśli przyjmiemy podobną analogię to booster Super Heavy będzie miał FTS, a załogowy statek Starship już nie. Ale z drugiej strony prom STS nie miał wewnętrznego zbiornika paliwowego, więc potencjalnie rozbijając się o ziemię, skala eksplozji byłaby ograniczona. A Starship będzie miał w sobie 1200 ton metanu i tlenu. Jeśli to spadnie w okolicy zurbanizowanej...
Pozostaje pytanie jak ludzie lecący na marsa będą sterować starshipem?
3 ปีที่แล้ว +4
Prawdopodobnie analogicznie do dotychczasowych marsjańskich sond. Automatyczne wstrzelenie się w stronę Marsa, a potem wiele miesięcy bezczynności (swobodnego lotu). Po drodze kilka automatycznych korekt kursu. Załoga będzie miała opcję manualnego sterowania, ale dla bezpieczeństwa lepiej to będzie zostawić automatom.
a propos nóżek do lądowania. Ciekawe czy mechanizm ze zderzaka Łągiewki nie był by dobrym rozwiązaniem?
3 ปีที่แล้ว +1
SpaceX jest na pewno otwarte na wszelkie pomysły. Zdarzało się, że Elon przyklaskiwał dobrym pomysłom, które ktoś wrzucał na TT, więc koncept tego zderzaka też ma szansę.
ciekawe czy zamiast silniczków pozycyjnych można by zastosować karabiny na ślepakami? AK47 ma niezły odrzut
3 ปีที่แล้ว +1
Teoretycznie wszystko co ma odrzut by się nadawało :) Swoją drogą Związek Radziecki w wojskowych stacjach kosmicznych Ałmaz miał działka obronne (żeby uniemożliwić potencjalny abordaż). Czytałem też (ale nie znam faktycznych implementacji) o działkach obronnych na satelitach szpiegowskich (do niszczenia rakiet antysatelitarnych).
"Bardzo dużo milionów pieniędzy" zrobiło mi dzień :D
22:00 -Wow. jako konstruktor nie mogłem sobie odpuścić przeliczenia redukcji masy i wychodzi że pierścień poszycia z 4 to masa 1356kg a 3mm 1017kg więc na jednym pierścieniu oszczędność 339kg ;)
25:00 - jest takie słowo ;)
Film jak zawsze rewelacja ;)
Dzięki!
Cześć! Warto wspomnieć dla laików i ludzi spoza kółka zainteresowań o SpaceX, to fakt, że loty testowe Starship nie można zaliczyć jako porażki. To, że eksplodowały lub nie wylądowały poprawnie nie zmienia faktu, że zespół inżynierów otrzymał wiele danych z telemetrii każdego lotu i pozwoliło im to dopracować dalsze fazy i systemy Starship. Musk założył, że statki Starship do numeru seryjnego 15 mają sprawdzić tylko manewr "bellyflop" a samo lądowanie było dodatkowe i opcjonalne. Niestety media kadrują te loty jako porażki lub nieudane, a w rzeczywistości jest na odwrót.
Wesołego dnia kosmonautyki!
Właśnie tak, widać to nawet po nóżkach, które zostały zrobione chyba najtaniej i najbardziej byle jak, jak tylko się dało, właśnie dlatego, żeby nie generować niepotrzebnych kosztów. W sumie to mogłoby ich nie być i poza SN10, który postał kilka minut, nie zrobiłoby to większej różnicy. Czyli założenia pierwszej generacji prototypów zostały spełnione z nawiązką (lądowanie SN10), ale od SN15 oczekujemy już więcej :)
Aj! Zawaliłem. Oczywiście, że trzeba to było mocno podkreślić. Muszę to umieścić w kolejnych częściach serii.
10:44 jakaś youtuberka stworzyła koncept starshipa SLSS (Single Launch Space Station) taki naprawdę powiększony biały starship, z monstrualnymi panelami słonecznymi, wynoszony na orbitę za pomocą SH i sekcji zbiornikowo-silnikowej zwykłego starshipa, naprawdę ciekawy koncept
Widziałem! Bardzo ładna koncepcja. Ciekawe jak skomentowałby to Elon, czy byłoby to wykonalne? Tamten koncept miał owiewkę większej średnicy (czyli tę stację). Mogłyby być problemy z oporami aerodynamicznymi przy starcie. Chociaż kto, wie? Booster ma mieć sporo kopa.
Super kontent, dobrze ,że zrobiłeś kompleksowy film o Starshipie, bo brakowało tego na polskim, kosmicznym YouTubie, który ostatnio się rozrósł dzięki SpaceX ;)
SpaceX ma większe tempo z kolejnymi SN'ami, niż ja z robieniem filmów na kanał. Potencjał jest ogromny :D
Boże wreszcie.... :D To co, teraz cotygodniowe aktualizacje ? ;)
Wolne żarty :P
@ Qqqqqqqqqqq wetaffCCv o lok kkkkkkkkkkkkkkk k i k i k i k i k i k i k i k i 2w
no Wow... Kawał naprawdę dobrego materiału. Wielki szacun za ogrom włożonej pracy
Dzięki!
Ile ty masz gościu wiedzy... Szacun! Dałbym drugą łapkę w górę gdybym mógł
Dzięki!
4:15 tak na przyszłość "O takie rakiety nic nie robiliśmy"
Aj! Tak mi jakoś nie pasowały moje słowa, a nie mogłem za nic wpaść na te właściwe.
@ Takich smaczkow jest pelno w tym filmiku. "Duzo milionow pieniedzy", czy "Statki ktore poleca na Mara beda jeszcze inne."...
Jak zwykle świetny film, nie mogę się doczekać jak ten bydlak wreszcie wyleci poza naszą planetę 😆
O tak!
Jak już zaczną regularnie latać w kosmos wszystkie wymienione przez Ciebie rodzaje to będzie to taka rewolucja jaką nasi rodzice / dziadkowie mogli obserwować w latach 50 i 60. Będzie się działo :)))
Za rok-dwa może uda się zrobić pierwsze tankowanie na orbicie. To już będzie mega wydarzenie. Start takich kolosów jedne po drugim i spotkanie na orbicie.
Bardzo mocny merytorycznie film. Szczerze to... nie spodziewałem się po polskim kanale. Gratuluję!
Dzięki!
To prawda
Po wylądowaniu na Ziemi, wahadłowce były całymi miesiącami sprawdzane pod kątem uzupełniania osłony termicznej. Były głosy, że lepiej byłoby zrobić nowy niż reanimować stary. Jak się to ma do planów SpaceX? Wiem, że technologia się zmienia ale nie wydaje mi się że na tyle, aby starship był gotowy do kolejnego lotu po zatankowaniu.
jak się słucha tego to zazdroszczę umysłów ludzi którzy tworzą starshipa
Kuba genialna robota, jak dla mnie to nie ma lepszego w internetach "Pana od rakiet" 😉🚀 tlumaczysz to w taki sposób że laik, taki jak ja, wszystko może bardziej lub mniej przyswoić. GE-NIA-LNE! Pozdr.
Dziekuję!
28:30 to raczej zawory upustowe - służą do regulacji ciśnienia roboczego, zawór bezpieczeństwa ma zapobiegać wybuchowi instalacji :)
O! Dzięki za tę uwagę. Zapamiętam.
bardzo ciekawy materiał, świetnie pokazany i omówiony
Dzięki!
presuryzacja - utrzymanie ciśnienia ?
Proszę pana, najlepszy materiał o Starshipie na polskim youtube, Astrofaza niech się schowa. Jesteś prawie jak Tim Dodd, The Everyday Astronaut. Fajnie, że w moim ojczystym języku jest ktoś, kto potrafi to przedstawić w tak porządny sposób.
Dziękuję!
Jak zwykle super robota. 25:20 😂😂😂
Dzięki!
No bo już myślałem że nigdy tego soyuza nie zrobisz... czekaj, co?
Jest, tylko trzeba się dobrze przysłuchać ;)
Jestem.pierwszy raz na Twoim kanale. Super materiał, dowiedziałem się dużo rzeczy o których nie wiedziałem. Dobra robota, pasja i duża wiedza. Myślę że będę tu częściej zaglądał 😊 to jakiś kosmos 😊 pozdrawiam 🚀
Dzięki!
Kompletnie się tego nie spodziewałem!
...ale w sumie spodziewałem się że coś mnie dzisiaj zaskoczy więc się nie liczy
Nawet ja wątpiłem, czy uda się na dzisiaj :P
Elo , super że ogarnąłeś ten temat w swoim stylu. Tera już wszyscy wszystko umiejo. Pozdro
Dzięki!
Świetny materiał ! Dzięki
Dzięki!
Widzę jak suby sukcesywnie się powiększają. Super materiał
Dzięki!
Dobra robota .. szkoda mi tylko że oglądalność jest jeszcze tak mała takie obszerne materiały pochłaniają wiele czasu dlatego życzę dużych oglądalności i czekam na następne materiały ...
Dzięki!
Witam.Wspomniał Pan o raptorach poołączonych ze starshipem za pomocą krążka,system mocowania do dolnego zbiornika który ma za zadanie przenośić ciąg na całą konstrukcję.Należy wyjaśnić że aby to wszystko się nie zapadło pod własnym ciężarem obojętnie czy zbiorniki są puste czy pełne ,cała instalacja musi być cały czas pod odpowiednim ciśnieniem.To stałe ciśnienie w zbiornikach twoży szkielet całej konstrukcji.To jest jak puszka piwa , możemy na niej stanąć ale tylko jak jest zamknięta pod ciśnieniem.W miarę ubytku paliwa ciśnienie musi być utrzymywane na stałym poziomie aby zapewnić sztywność i wytrzymałość konstrukcji.
Faktycznie są rakiety, które wymagają nawet na pusto utrzymania ciśnienia w zbiorniku, żeby się nie zapaść (np. Atlas V w drugim stopniu). Z tego co dotychczas udało mi się ustalić, to Starship na pusto jest stabilny konstrukcyjnie i nie musi być pod ciśnieniem. Nie mam 100% pewności, ale z dotychczasowych kampanii testowych wynika, że zbiorniki były wielokrotnie rozhermetyzowywane.
Świetnie opowiedziane :)
Dzięki!
Super wykład, dzięki.
Dzięki!
Czyli booster ma wrócić na stanowisko, z którego startował? Czyli nie będzie lądował lotem parabolicznym? Jak to się ma do tego co Elon tłumaczył przy okazji falconow - mianowicie żeby wrócić na tą samą platformę startowa trzebaby zabrać jeszcze więcej paliwa ze sobą bo rakieta wpierw musi wyhamowac a potem wrócić ten dystans który w między czasie pokonała.
Zgadza się. Będzie musiał zawrócić i wrócić do miejsca, z którego startował. F9 lądują na platformie na oceanie (wtedy nie trzeba zawracać), albo wracają na ląd (jeśli wynoszą lekki ładunek i zostaje wystarczająca ilość paliwa na powrót). Wg. obecnego konceptu Starshipa, booster Super Heavy zawsze będzie zawracał.
O właśnie takiego filmu potrzebowałam 🚀
🚀🚀🚀
Film ciekawy i bardzo fajnie opowiadasz :)
Dzięki!
Ciekawy i merytoryczny film, ale zdecydowanie za częste i za długie pauzy
Sorki, rzeczywiście przegiąłem. Zwrócę na to uwagę przy kolejnym filmie.
Super filmik, dzięki
Dzięki!
Gdzie można kupić te lampke Starshipa z pod plakatu Falcona 9? Tak bardzo mi sie podoba.
Świetny materiał dzięki czemu więcej wiem o tej bestii, no i w końcu wiem jakie bebechy są w środku.
On to sam zrobił.
Nie da się tego kupić. Można jedynie zrobić samodzielnie: tojakiskosmos.pl/blog/2020/05/12/starship-kosmos-lasery/
Łapa w górę, ale muszę przyznać, że trochę za długie przerwy były w trakcie.
To prawda, te pauzy możnaby trochę skrócić moim zdaniem
Racja :/ Trochę przedobrzyłem.
napracowałeś się, ciekawych rzeczy dla mnie się dowiedziałem
Dzięki!
Świetny film dziękie
Dzięki!
Bardzo spoko materiał!
Dzięki!
Super materiał! Brawo :)
Dzięki!
Jaką temperaturę osiąga poszycie w wejściu w atmosferę i jakie metale i kompozyty ja wytrzymują żeby. Się nie spalil
Wg różnych źródeł max temperatura osłony będzie sięgać 1400-1600 st.C. Struktura Starshipa jest stalowa, więc przez płytki (i biały podkład z chyba jakiejś wełny mineralnej albo specjalnego filcu) może przejść spokojnie ponad 800 st.C, zanim stal zacznie tracić swoje wytrzymałościowe parametry. Starship pod tym względem jest bardziej odporny niż promy STS. Struktura promów bazowała na lżejszym aluminium, przez co płytki musiały chronić strukturę promu, żeby nie nagrzała się powyżej 150 st.C. Utrata płytki termicznej przyklejonej do aluminiowego elementu była dla promu krytycznie niebezpieczna. W przypadku Starshipa trzeba by utracić kilka sąsiednich płytek, żeby odsłonić wystarczająco duży obszar mogący się przetopić. Utrata pojedynczych płytek nie będzie stanowić zagrożenia, bo stal dużo przyjmie i rozprowadzi. Taki jest plan SX. Jak będzie w rzeczywistości, zobaczymy podczas testu orbitalnego ;)
@ kurde dziwne to tłoki w silniku ogień wytrzymują są zstopu aluminium a tu nie da rady przecież aluminium najlepiej i miedź odprowadza ciepło
fajny film, czekamy na kolejne
Dzięki!
bardzo, bardzo dobry film!
Dzięki!
Eee no Panie to jest coś! Dzięki.
🚀🚀🚀
Zastanawia mnie jakie problemy towarzyszyły by uzyskaniu zgody na próby tankowania na orbicie. W razie jakiegoś niepowodzenia może powstać ogromna ilość kosmicznych śmieci. Chyba że testy przeprowadzano by np. na orbicie "śmietnikowej"
Kapitalna robota przy tym i innych filmach!
Wydaje mi się, że SpaceX nie będzie potrzebować dodatkowych zgód. Kilka miesięcy temu dostali od NASA kontrakt i finansowania na zademonstrowanie technologii przetankowywania paliwa między statkami kosmicznymi w kosmosie. To im niejako daje błogosławieństwo NASA (i oczywiście zobowiązuje do stosowania się do wytycznych NASA). SpaceX wypełni swoje zobowiązanie przy pomocy Starshipów.
Te animacje są świetne
Dzięki!
Na taki odcinek własnie czekałem! Zrób o SLS tez dla porownania! A najlepiej to i promie kosmicznym!
Film o SLS pojawi się gdzieś bliżej faktycznego wystrzelenia (albo chociaż skompletowania całej rakiety w VAB na Florydzie). Filmu o promach nie będzie na kanale. Niepisana zasada TJK! to materiały o obecnych, albo właśnie wdrażanych technologiach, bez oglądania się do tyłu :)
@ prosiłbym jednak o rozważenie tej zasady! Byłby z tego fajny segment jakbyś również omawiał pierwsze pojazdy kosmiczne i rakiety. V1, Satrutn itp. Przemyśl proszę, bo fajnie się Ciebie słucha i wizualizacje na dobrym poziomie. Pozdrawiam! :D
@ "żeby w przyszłości nie popełniać błędów trzeba patrzeć w przeszłość" ~ księga mądrości kogoś tam. czyli innymi słowy, kiedy buran? xD
Ponad 30 minut
🚀🚀🚀
Pełna profeska 👌
Dzięki!
Pytanie. Nie znam się na tym ale czy nie lepiej było rozwijać wahadłowce, może nie byłoby tyle problemów z lądowaniem?
Nie
Za drogo by było, promy są tak przestarzałe że oprócz wysokiej ceny samej w sobie to trzeba by wymieniać chyba wszystko co też trzeba przetestować a to też kosztuje.
Poza tym promy były od NASA a wiadomo ile zajmuje im robienie SLS-a który w większości składa się ze stosowanych wcześniej komponentów. W ich tempie to ten ulepszony prom jeśliby miał powstać to może za 20 lat
Modyfikacja promu byłaby trudna i kosztowna. Lądował jak samolot, więc sprawdzał się w warunkach Ziemskich. Nie nadawałby się do lądowania na Księżycu (brak atmosfery) lub Marsie (rzadka atmosfera). Nawet nie był zdolny opuścić niskiej orbity okołoziemskiej (Po odrzuceniu pomarańczowego zbiornika z paliwem, mógł używać tylko silników pozycjonujących. Wewnątrz nie miał paliwa do silników głównych, więc nie dało się lecieć dalej w kosmos). Dałoby się to pewnie modyfikować i przeprojektowywać, ale prościej i tanie zrobić coś od podstaw. Można to porównać do samochodu rajdowego. Zbudowano go pod konkretny tor. A teraz trzeba wystartować w Formule 1. Ile byśmy się nie gimnastykowali, to dostosowanie rajdówki do F1 jest trudniejsze, niż opracowanie bolidu od podstaw.
4:08 a gdzie wieża do lądowania co to ma być jakieś lądowanie na nogach
Nadal walczą we mnie myśli, czy to rzeczywiście planowany ficzer, czy elonowa fantazja xD
@ Skoro ostatnio był jakiś dokument w którym zatwierdzali budowę wierzy czy coś takiego i było tam takie coś że będzie jeszcze używana do łapania SH więc to chyba prawda był to dokument od SX a i jeszcze trochę przestażała będzie lądowanie na nogach co prawda narazie nikt tego nie umie robić oprócz SX no ale kiedyś pewnie tych rakiet będzie od groma więc taka innowacja się przyda napewno pozwoli to na szybsze ponowne użycie boostera
Łapka w górę i można oglądać.
Dzięki!
No nareszcie :)
Premierę przesuwałem częściej niż Redzi Cyberpunka ;)
@ a kiedy będzie Sojuz? czy to już będzie mem kanałowy?
To może materiał o Saturn V :D
Albo o radzieckim programie kosmicznym?
Obiecuję wszystkim Sojuza od pół roku i nadal nie wiem kiedy uda się go skończyć :) Ale w końcu się uda!
Starship do grillowania na orbicie z barkiem pełnym Harnasia.
Ukłony :)
Super materiał probsik
Dzięki!
Ciekawe czy FTS będą też na załogowych wersjach ? a jeśli tak, kto będzie to odpalać - tylko automat czy też człowiek, jak znajdą chętnego do tego zadania ?
Ładny film
Dzięki!
System "presutyzacji" czyli podnoszenia ciśnienia po polsku 😛
Świetny film jak zawsze wincyj dawaj😂
Dzięki!
jakiej pasty do zębów używasz że masz takie białe zęby
Odpowiedni balans bieli w kamerze.
lajk w ciemno i oglądamy
🚀🚀🚀
Super odcinek! Oby takich więcej. Tylko jedna mała prośba, jak możesz to mów "spejS eks", a nie "spejZ eks".
14:19 Niestety
Elon mówił też o wersji deep space bez klap i ochrony termicznej
Też o niej słyszałem właśnie, ale nie mogłem się doszukać oficjalnego źródła i uznałem, że to jakiś pomysł z neta :/ Aj, mogłem lepiej poszukać i dorzucić do zestawienia.
@ myślę że to i tak nie wpływa na odbiór materiału bo jest naprawdę fajny i pierwszy tak duży na polskim YT więc szacun 💪
Jeśli wolno coś zaproponować to w ramach serii o starshipie chętnie bym posłuchał dokładnego opisu cyklu pracy Raptora (chyba że to już w planach?)
Oczywiście :) Może nie w kolejnym filmie na kanale, ale osobny film o Raptorze będzie.
Bardzo dobry film. Mam jedno pytanie- Dlaczego rakieta Falcon 9 i Super Heavy nie mają osłon termicznych i jakoś wracają na ziemię a Starship musi mieć osłony termiczne by wrócić na ziemię?
Booster Falcona 9 nie osiąga prędkości orbitalnej. Kiedy uwalnia drugi stopień ma nie więcej niż 30% prędkości orbitalnej, więc spadając jest w stanie wytrzymać ponowne wejście w atmosferę. Ustawia się silnikami w dół, bo sekcja napędowa jest pokryta "lekką" osłoną termiczną. Podobnie będzie z Super Heavy.
Biorąc pod uwagę opóźnienia z SLS, to szanse na to czym NASA poleci są pół na pół z lekką przewagą SpaceX. A biorąc pod uwagę statnie wtopy Boeinga, to jakbym miał się zakładać, to postawiłbym na Space jako misję księżycową :)
Dzisiaj faktycznie nie da się stwierdzić, kto pierwszy osiągnie orbitę, hehe :D SLS jest praktycznie gotowy, ale opóźnienia to drugie imię tej rakiety. SpaceX jest pod względem projektu jeszcze daleko w tyle, ale ze swoim uporem i tempem nadrobi i może wyprzedzić.
@
Niby gotowy, ale musi jeszcze wystartować. A tu wtopa kosztuje 2 miliardy. Mimo wszystko SpaceX szybciej buduje prototypy i docelowo pewnie rakiety.
Witam a jak metan i tlen będzie utrzymywał niska temperatura w przestrzeni kosmicznej..
Nie znam szczegółów technicznych (a chyba jeszcze nawet ich nie ma), ale podczas długotrwałych misji na pokładzie będzie rekondenser. Urządzenie do ponownego skraplania metanu i tlenu. W poprzednich wizualizacjach SpaceX, marsjańska rakieta miała panele fotowoltaiczne, które dostarczałyby energii do tego procesu. W wizualizacjach Starshipa paneli już nie ma. Może dlatego, że rozwiązanie nadal jest opracowywane i nie chcą gdybać.
@ to tak szczerze to oni jeszcze by wysłać człowieka to że 100 prototypów zrobią . A gdzie jeszcze tam urządzenia do podtrzymywania życia dla 100 osób. Ile oni tej energii będą potrzebować te panele nie wieże że same ogarną temp. W zbiornikach utrzymanie życia,
Szczęście że jest tam cicho i ciemno ... Lekki wietrzyk ...śmieci jednak doganiają ... Dużo płacą !
3 starty to chyba dobry moment do powrotu do tej nieregularnej serii! 😂
Najlepsze jest to że właśnie dziś chciałem do ciebie pisać maila czy taki film się pojawi xd
Tak coś czułem ;)
Potrzebna aktualizacja hahah :D
Kto po piątym locie i łapaniu w mechazille
Jakieś zgrabne logo na tej czarnej ścianie musisz machnąć :)
Dobry plan ;)
@ Jak podrzucisz plik .DXF z logiem to wyfrezuję Tobie na CNC. :)
Byłby spoko :) Jeśli napisałbyś na FB (lub gdziekolwiek, linki w podpisie), to moglibyśmy obgadać co dałoby się zrobić.
Zacne omówienie tematu prostymi słowami od A do Z. Tak trzymaj!
PS. Drobna uwaga - głośność pierwszego materiału (z prezentacji Elona) jest znacznie wyższa niż twojego głosu. Pamietaj by to skalibrować przy następnym by było równo ;)
Dzięki!
Czy ja dobrze rozumiem?Starship ma wystartować z Ziemi, przemierzyć dystans do Marsa, wylądować na Marsie, ileś miesięcy tam przebywać, wystartować z Marsa, wrócić na Ziemię, wylądować na Ziemi...I ma to wszystko przetrwać...I być rychło gotowym do kolejnego lotu...
Aż tak, optymistycznie to chyba nie. Szybkie powtarzanie lotów prawdopodobnie będzie na początku dotyczyć tylko tankerów (np. cztery szybkie kursy na niską orbitę, żeby dolać do baku czekającego tam towarowego Starshipa). Lot na Marsa będzie wielkim wyzwaniem i pierwsze kilka, kilkanaście (albo i więcej) Starshipów, które tam dolecą i bezpiecznie wylądują już tam zostanie na zawsze (np. staną się habitatami, albo będą mieć na pokładzie maszyny do produkcji paliwa, więc staną się fabrykami metanu). A kiedy wreszcie jakiś Starship w końcu zrobi wycieczkę na Marsa i z powrotem, to na Ziemi przejdzie generalny remont (podróż na Marsa tam i z powrotem to kwestia wielu miesięcy i zaczekania na odpowiednie okna przelotowe). Tak, że opcja szybkiego, ponownego lotu jest najbardziej możliwa przy transporcie na Ziemską orbitę. Np. transport Starlinków, powrót na Ziemię, kilka dni na załadunek nowych Starlinków i ponowny lot.
22:20 szerokość 1.8 metra :D
To chyba racja. Znalazłem w necie info, że 1,5m (i tak powiedziałem w filmie), ale do modelu 3D zrobiłem 1,75m, bo inaczej wymiary całej rakiety nie pasowały.
36 minut ciekawego gadania :D
Dzięki!
Może następny dreamchaser? ;)
Ma lecieć pod koniec tego roku lub na początku przyszłego, więc wtedy też będzie film :)
Czy lot bez opuszczenia atmosfery to lot suborbitalny? Na przykład samolot - wykonuje lot suborbitalny?
Wszystko pewnie zależy od definicji. Wydaje mi się, że samolot odpada, bo przez cały czas wykorzystuje aerodynamiczną siłę nośną, więc bazuje na innych prawach fizyki, niż takie wystrzelenie "balistyczne". W polskojęzycznej definicji lot suborbitalny to przekroczenie 100km bez wejścia na orbitę. Jednak anglojęzyczne media mówią właśnie o lotach SN'ów jako o suborbitalnych, chociaż to tylko 10km.
@ Aha to jeszcze takie kryterium. A już myślałem, że jak podskoczę to robię lot suborbitalny :D
Czy wiadomo jaki system ratunkowy będzie miał załogowy Starship?
Na razie SpaceX utrzymuje, że cały Starship będzie takim systemem. Do pierwszego lotu załogowego jeszcze minie trochę czasu, ale na dzień dzisiejszy takie podejście rzeczywiście wydaje się dosyć szalone.
Z czego te osłony termiczne są na starszipie
Najprawdopodobniej kompozyt o nazwie TUFROC, chociaż nie wiem czy SpaceX publicznie podało nazwę. Szczegóły mogą być elementem tajniacy firmy.
@ starbricks coś takiego. (Kosmiczna cegła xD)
Cześć Kuba!
Cześć BobCat!
No, w końcu soju... Ej czekaj, to nie Sojuz
Dziwne 🤔 nagrałem Sojuza, a zrobił się Starship. Spróbuję jeszcze raz ;)
Sto lat dla Wostoka i Columbii🎂🎂🎂🎂
raczej R.I.P. Columbia
Wczoraj była 40 rocznica pierwszego lotu Columbii, a jaj rocznicę śmierci będziemy obchodzić innym razem xd
w sumie wostok 1 też nie przeżył
Czemu?
@@buran1130 a jednak kupiłeś sponsora XD
NARESZCIE!!!! STARSHIP ❤️
🚀🚀🚀
well done
Thanks!
Będą mini raptorki zamiast RCS ?
Może jakiś wariant Draco, jak w statkach Dragon.
❤❤
💪💪
A jak będzie wyglądał system awaryjnej ewaluacji
Nie ma oficjalnego info o takim systemie. Może SpaceX rozważa jakieś opcje ale nic nie opublikowano. Prawdopodobnie na dzień dzisiejszy sam Starship jest uważany za system awaryjny, czyli podczas usterki boostera Super Heavy drugi stopień (Starship) odrywa się od pierwszego stopnia (Super Heavy). Jeśli jednak awarii ulegnie drugi stopień (Starship) to krucho :/
@gdyby silniki Raptor służyły by też do ewakuacji to by wtedy były odpalane nad ciekłym tlenem....
A dodatkowe zabezpieczenie przy lądowaniu, z tego co pamiętam kapsuła dragon też miała lądować na silnikach ale był tam jakiś problem z legalizacją przez NASA ,dlatego wybrali spadochrony...?
Będzie coś o sts?
Niestety nie. Robię tylko filmy o obecnych, albo obecnie tworzonych technologiach.
@ ale dla wspierających... kto wie, kto wie...
A kiedy Soyuz
🤷♂️
Super Heavy Booster nie będzie lądował jak pierwszy stopień Falcon. Zamiast tego będzie łapany za pomocą specjalnej 143 metrowej wieży, która aktualnie jest budowana w Starbase.
Dlatego z filmem o boosterze jeszcze trochę zaczekam. Na stronie SpaceX wisi oficjalnie koncept z nóżkami. Elon chce przećwiczyć booster bez nóg i łapanie za gridfins. Na pewno przy testach kolejnych BN'ów sprawa się wyklaruje.
Dobry film ale jak czekam na Soyuza
Dzięki!
kurde tak mnie zastanawia, czy podczas misji załogowych też będzie system FTS
Dobre pytanie. Ze względów bezpieczeństwa naziemnego powinny mieć. Promy STS miały FTS na boosterach i pomarańczowym zbiorniku, ale orbiter nie miał, bo był traktowany jako system ratunkowy sam w sobie. Jeśli przyjmiemy podobną analogię to booster Super Heavy będzie miał FTS, a załogowy statek Starship już nie. Ale z drugiej strony prom STS nie miał wewnętrznego zbiornika paliwowego, więc potencjalnie rozbijając się o ziemię, skala eksplozji byłaby ograniczona. A Starship będzie miał w sobie 1200 ton metanu i tlenu. Jeśli to spadnie w okolicy zurbanizowanej...
Do końca Kwietnia ma być gotowy BN-2 z silnikami :D
Hell yeah!
Może teraz Delta IV?
Nie mam jej na razie w najbliższych planach ale przydałby się film zanim ją wycofają.
Za bardzo dużo milionów pieniędzy to już obywatel Wenezueli może sobie pozwolić na taki lot
¡Estupendo!
Pozostaje pytanie jak ludzie lecący na marsa będą sterować starshipem?
Prawdopodobnie analogicznie do dotychczasowych marsjańskich sond. Automatyczne wstrzelenie się w stronę Marsa, a potem wiele miesięcy bezczynności (swobodnego lotu). Po drodze kilka automatycznych korekt kursu. Załoga będzie miała opcję manualnego sterowania, ale dla bezpieczeństwa lepiej to będzie zostawić automatom.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to przerwy między kolejnymi kwestiami.
Ano :/ Sporo osób zwraca na to teraz uwagę. Postaram się to poprawić w kolejnych filmach.
a propos nóżek do lądowania. Ciekawe czy mechanizm ze zderzaka Łągiewki nie był by dobrym rozwiązaniem?
SpaceX jest na pewno otwarte na wszelkie pomysły. Zdarzało się, że Elon przyklaskiwał dobrym pomysłom, które ktoś wrzucał na TT, więc koncept tego zderzaka też ma szansę.
ciekawe czy zamiast silniczków pozycyjnych można by zastosować karabiny na ślepakami? AK47 ma niezły odrzut
Teoretycznie wszystko co ma odrzut by się nadawało :) Swoją drogą Związek Radziecki w wojskowych stacjach kosmicznych Ałmaz miał działka obronne (żeby uniemożliwić potencjalny abordaż). Czytałem też (ale nie znam faktycznych implementacji) o działkach obronnych na satelitach szpiegowskich (do niszczenia rakiet antysatelitarnych).
@ WIĘCEJ DZIAŁ!!!