Off grid w skrócie o mojej instalacji (część 2) dla ciekawych i wytrwałych .
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 พ.ย. 2024
- Off grid w skrócie o mojej instalacji (część 2) dla ciekawych i wytrwałych .
Opisuje w tym filmiku instalacje od początku do końca wykonaną przeze mnie samego.
Wykonana jest z wiedzy którą sam zdobyłem oraz zdobywam również dzięki waszym komentarzom (dzięki wam za to ).
Cała fotowoltaika oraz sprzęty elektryczne występujące w moich filmikach są ściśle związane z moim hobby pokazuje oraz przedstawiam w nich moje odczucia i wrażenia.
Moje motto to że człowiek się uczy w szczególności na własnych błędach oraz całe życie.
Na koniec chcę jeszcze raz wam podziękować za wszystkie łapki oraz za subskrypcje mojego kanału.
Ten materiał nie jest dla cierpliwych, tylko dla ludzi, którzy faktycznie chcą się czegoś nauczyć. Świetna robota. Celem bylo ogólne przedstawienie układu, zrozumiałem jasno. Pozdrawiam.
świetny temat ale mało szczegółowy ( dla laika ) szukam informacji na taką instalacje jak to podpiąć i jakie materiały kupić w twoim filmie wyłapałem tylko tyle ze panele 450w 9 sztuk i falownik 5000w ale jaki dokładnie model a cała reszta owiana tajemnicą
jak byś mógł zrobić szczegółowy opis instalacji jakie zabezpieczenie jakie masz akumulatory jak spięte z sobą bo chciałbym zrobić coś podobnego do klimatyzacji i podgrzewania wody
Witam dziękuję za komentarz, szczerze mówiąc to opis miał być ogólny instalacji ale podałeś mi bardzo fajny temat bo jeśli ktoś to wie wydaje się łatwy i prosty ale kto szuka informacji jak to wykonać od początku to na pewno się przyda.
Dałeś mi dużo do myślenia pozdrawiam.
Jak obejrzysz dokładnie jest podany i model falownika - EASUN ISolar SMV III 5K-48v. Na aliexpres jest dostępny w Niemczech. Panele JUST SOLAR 450W HalfCut. Też będę budował :D Zobaczymy co będzie od 01.01.2022 z całą zieloną energią :/
super Marcin
witam czy optymalizatory solaredge beda dzialaly z regulatorem ladowania victron lub tez z falownikiem takim jak pan ma ten 5kw
Witam uważam że nie będą działały bo falownik solaredge komunikuje się z każdym optymalizatorem osobno i jeśli się z nim nie połączy to on nie wysyła praktycznie żadnego napięcia i oczywiście nie ma produkcji.
@@MarciniGadzety to w tej sytuacji jakby kto chcial mam 6 szt p801 za jakies marne grosze do sprzedania nowki pozdrawiam
Czy próbowałeś podłączyć 10ty panel 50cio voltowy
Czy wyjście z inwertera można podłączyć bezpośrednio do fazy/ linii za licznikiem która zasila odbiorniki w domu, czy trzeba budować osobna linie inwerter-odbirnik?
Można jedynie w tedy kiedy między fazą zasilającą a licznikiem / siecią zastosujesz najlepiej przełącznik agregat-sieć bo bez odcięcia wysyłał byś energię.
W jakiej kolejności podkaczyles zabezpieczenia DC?
Pytanie trochę lakoniczne, jaka jest zasada funkcjonowania Twojej instalacji off grid? Bo mówisz pokazując, ''teraz falownik nic nie pobiera z sieci''? Jak korzystasz z tego darmowego prądu z fotowoltaiki to masz wyłaczone bezpieczniki i licznik energii nie nabija watów? Czy ten falownik jak pracuje to jest też podłaczony do gniazdka w instalacji domowej? jeżeli tak to jak jak jest wpięty falownik w instalację elektryczną domu, między licznikiem energii elektrycznej a przed instalacją domową? Czy jeszcze inaczej? Skąd ta fotowoltaika ''wie'', ze jak swieci słońce to ta energia jest wtedy pobierana do domu a nie z sieci elektrycznej? Przepraszam że to moze trywialne pytania ale bardzo mnie to interesuje a widzę , ze na pewno masz wiedzę która pozwoli mi to jakoś wyjaśnić. pozdrawiam😀
Witam na początku faktycznie zaczynałem od jednego falownika 5 kw który obsługiwał mi cały dom ( w tamtym czasie miałem małe zapotrzebowanie na dom ) i jakoś dawał radę.
Ten falownik jest głównym zasilaniem domu i obsłuży wszystkie urządzenia w domu do max 5 kw ( nie ważne czy źródłem będzie sieć, agregat, pv lub magazyn energii), wystarczy ustawić mu odpowiedni tryb pracy . Osobiście przez większość roku jestem odcięty / rozłączony od sieci jedynie w okresie zimowym doładowuje magazyn .Falownik jest jednofazowy więc musiałem przerobić wszystko na jedną fazę ( najprościej mówiąc przewód od inwertera doprowadzony jest do głównej rozdzielni ).Dużo osób się też pyta czy konieczny jest do pracy magazyn energii, odpowiedź jest prosta wystarczy jedno źródło zasilania nawet sama instalacja fotowoltaiczna lecz odpowiednio mocna .
@@MarciniGadzety dzięki za info. Uproszcze o co mi chodzi... Robię sobie podobną instalację pv, czyli panele, falownik, dwa akumulatory. Wyliczone wszystko ze ,,sztuką,, i zabezpieczone bezpiecznikami coby się to nie zjarało. Nic nie przerabiam w domowej instalacji, na razie. I teraz, podpinam akumulatory do falownika, panele pv do falownika i na koniec falownik wpinam do gniazdka w instalacji domowej Załączam falownik i wszystko działa? Ja to tak rozumię, dobrze czy źle?
W falowniku masz wejście AC z sieci i wyjście AC na dom tylko musi być to obwód "gniazdko " odcięte od sieci żeby nie wysyłać energii z instalacji.
hei czy masz pociągnięte osobne kable zasilające urządzenia elektryczne w domu ?
Witam nie mam osobnej fazy /obwodu zasilających urządzenia w domu. Mój dom obsługują dwa falowniki (off grid) i działają bez sieci energetycznej, sieć lub agregat traktuje tylko jako źródło które ładuje mi w okresie jesienno/zimowym akumulatory.
@@MarciniGadzety dzięki extra .
Marcinie a powiedz coś więcej o tym falowniku. Interesuje mnie ze względu, że przesiadam się z Tracera + przetwornica na coś większego co przyjmie więcej paneli. Co prawda mam inny inwerter na oku ale chwilowo jest on niedostępny z wysyłką z Polski. Drugi jaki biorę pod uwagę to ten model. Moje pytania: 1) Czy może pracować bez aku? 2) Czy ma taka funkcję, że w razie deficytu mocy dobiera energie z sieci? 3) Czy podane parametry co do ilości watów nie są przesadzone? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Cześć jeśli chodzi o pierwsze pytanie na 100% pracuje bez bateri panele + sieć , jeśli chodzi o drugie pytanie to tak gdy brakuje mu prądu z paneli czy z akumulatorów pobiera z sieci gdy jest do niej podłączony, ostatnio przekroczyłem 5000w i restartował się myślę że to prawda, polecił bym podobny inwerter tylko 8000w to nowszy model i ma lepszy start MPPT od 90v.
@@MarciniGadzety O to mi chodziło. Dziękuję!
Spoko pozdrawiam
@@MarciniGadzety To pytanie uzupełniające do punktu 2 😁 Jak dobiera z sieci to tyle co brakuje ponad to co daje PV czy poprostu przełącza na ten czas na sieć i wszystko idzie z sieci poki nie spadnie pobór do poziomu tego co dają PV ?
Nie nie jeśli zapotrzebowanie domu jest np. 2500 w a z paneli pv mamy 2200w to tylko dobiera sobie z bateri lub sieci albo agregatu 300w.Wszystko zależy od ustawień w falowniku ogólnie są trzy tryby pracy.
Czym łączysz się z powlandem po wifi?
Tak dzięki dedykowanemu modułowi wifi który trzeba dodatkowo dokulic.
@@MarciniGadzety ale to się łączysz przez internet tak? Bo wifi wbudowane to tylko chyba jest do bezpośredniego połączenia przez apk z falownikiem. Jaki masz ten moduł i gdzie wpięty bo mam dwa rs232 jeden normalny a drugi eth
Ja łączę się teraz praktycznie przez wifi (internetowo) przez ten moduł RS232 na początku łączyłem się bezpośrednio przewodem do laptopa ale dla mnie to niewygodne, ten moduł jest przydatny żeby łatwo zmieniać ustawienia w falowniku bo z odczytem danych aktualnych aktualizuje się do 5min.
@@MarciniGadzety ale moduł zewnętrzny nie ten wbudowany?
Tak zewnętrzny.
Mam pytanie posiadam 6 paneli takie same takiej mocy ale nie wiem jak je połączyć czy szeregowo czy równolegle żeby podłączyć taki falownik 1 faza falownik of- grid 3k 2400w
Połącz panele szeregowo czyli + z -
No właśnie jak szeregowo to nie będzie za dużo na ten falownik
Ciężko mi się domyśleć o jakim falowniku mówisz oraz o jakich panelach jest mowa bo nie napisałeś ? Sprawdź w parametrach do jakiego napięcia pracuje VDC jeśli do 450v raczej nie będzie żadnego problemu.
No widzę że miałem wysłane linki do stron z panelem i falownikiem ale po chwili patrzę że są usunięte .. administrator.. robi swoje
Po południu napiszę wszystkie parametry . Bym był wdzięczny za pomoc . Szkoda tylko że trzeba się uczyć na błędach .pozdrawiam
Świetny poradnik !
Jesteś elektrykiem czy tylko zebrałeś wiadomości które są potrzebne do budowy off- grida i zbudowałeś ?
Witam formalnie nie jestem elektrykiem ale doświadczenie przychodzi z czasem upływu lat i słuchania rad mądrzejszych (wszystkiego można się powoli nauczyć) jeśli posiada się dom to samemu trzeba się sporo nauczyć żeby do byle drobnostki nie wołać fachowców.
Pytanie panele w technologi ???? HFkat ????
Witam tak generalnie tylko kupuję w technologi Half cut bo się sprawdzają.
@@MarciniGadzety Dziękuje 👍👍👍👍👍
Dzień dobry czy jest możliwość rozmowy telefonicznej z Panem? Pozdrawiam
Witaj czy mogę przerobić zwykła fotowoltaike tradycyjna na offgrid
Witam oczywiście że tak, jest kilka sposobów a najtaniej wyjdzie cię wymiana inwertera na off grid.
Możesz też zapytać swojego sprzedawcę czy jest jakieś rozwiązanie do twojego inwertera żeby pracował jako hybrydowy.
Podaj schemat wpięcia turbiny wiatrowej
Witam
Takie pytanie jedni twierdzą że w złą pogodę lepiej działają panele polikrystaliczne a inni że monokrystaliczne jaka jest prawda czy bez różnicy? Ja osobiście wolałbym takie które lepiej sobie radzą zimą nawet kosztem mocy
Pozdrawiam
Witam według mnie i co ja zauważyłem w zimie lepiej dają radę panele monokrystaliczne i w technologi halfcut w pochmurny dzień lecz nie jest to jakaś durza różnica, ale też musisz wziąść pod uwagę że same panele to nie wszystko kontroler mppt lub znajdujący się on w falowniku robi dużo roboty a w całości dopiero w tedy będzie efektywna instalacja pod kątem krótkich pochmornych i zimowych dni.
@@MarciniGadzety Inwerter 5kW z mppt już mam zakres napięcia z paneli coś koło 150V do 500V muszę wybrać panele rozważałem też CIGS nawet mam 9 sztuk ale na razie jestem po za krajem będę eksperymentował za 3 tygodnie dzięki za odpowiedź
Jeśli mppt w falowniku pracuje od 150v to w zimie a nawet w bardzo pochmurny dzień produkcja będzie mała albo zdarzy się tak że nawet wogóle a w dodatku praca jego w ciągu dnia będzie krótsza.
@@MarciniGadzety o to lipa
@@MarciniGadzety
Może panele o wysokim napięciu pomogą znalazłem takie które mają 49V w trybie jałowym a ponad 40V pod obciążeniem chybaby musi to jakoś działać
Czyli w pochmurną zimową pogodę rozładujesz za dnia całe akumulatory i będą tak leżały przez tydzień aż się zasiarczą. Więc pewnie się doładują z sieci za chwilę. To lepiej w taką pogodę było od razu pobrać do domu prąd z sieci, niż brać z aku i ładować aku z sieci.... Czy źle to rozumiem?
Witam masz rację typowe akumulatory jak poleżą nie naładowane to się psują /tracą swoją pojemność w teorii tak jak napisałeś mogło by wyglądać, wszystko zależy jaką masz mocną instalację fotowoltaiczna oraz jak durzo zuzywasz prądu. Ja obecnie nie używam ich głównie z dwuch powodów przez te zasiarczenie oraz za ich gabaryty (z roku na rok powiększam około 10kwh więc pomieszczenie musiał bym mieć minimum 30m2) W moim przypadku ostatniej zimy faktycznie podladowywalem mój magazyn energi który obsługuje mi cały dom (bez ogrzewania) i pobrałem przez jesień i zimę tylko 350 kwh i to też nie do końca bo posiadam jeszcze instalacje 5.4 kw on grid.
Osobiście uważam że akumulatory są dobre do awaryjnych zasileń urządzeń podczas braku prądu w sieci lub ewentualnie można zrobić z nich magazyn energi ale 16 sztuk to minimum (110ah lub większe przydało by się na początek) .Wszystko zależy od tego co chciałbyś osiągnąć.
Co sadzisz o panelach dwustronnych ?
Są fajne i myślę że mają potencjał ale osobiście nie testowałem ich. Oczywiście one nie nadają się na dach dobrze się sprawdza na gruncie lecz za nimi nie powinno być też drzew /cienia.
@@MarciniGadzety najlepiej rozłożyć pod nimi biały baner by odbijał światło.
To na pewno jeśli chcemy zwiększyć produkcję i wykorzystać je lepiej.
A jakby się zachowały bifacjale gdybyśmy ustawili je na wschód-zachód...? Czy przeprowadzał ktoś jakieś testy...?
Jakie masz cały czas podłączone urządzenia
Nie będę się chyba rozpisywał bo łatwiej będzie powiedzieć wszystkie urządzenia które są w każdym domu.
Witam. Ja tak dużej instalacji nie mam jak u Pana, bo tylko 1,5 kW, dwa akumulatory 100 Ah i przetwornica 1000 W, 24 V, regulator ładowania MPPT 60A. Moja instalacja ma mały problem, mianowicie jak jest ładna pogoda i włączę jakieś urządzenie np. 200 W to wszystko ładnie pracuje, dopiero jak wyłączę odbiornik, to ładowarka nie potrafi od razu wyhamować i przez chwile napięcie podskakuje do 30 V, co automatycznie wyłącza przetwornice. Boje się o te akumulatory, jak można rozwiązać ten problem ?
Witam moim zdaniem ładowanie powinno się odrazu zatrzymać kiedy nie ma poboru energi z domu urządzeń oraz kiedy akumulatory są 100 % naładowane, inwerter oraz kontroler ladowania zazwyczaj mają możliwość ustawienia parametrów ładowania akumulatorów, na początek radzę to sprawdzić i ustawić z 30v na np 28v.
Cześć, mam podobny problem. Zapewne przekroczywszy 30V wyłącza na moment awaryjnie przetwornicę. Zgaduję, że być może używasz Tracera, który niestety to MPPT ma dosyć powolne. Próbowałem przestawić wartość graniczną na niższą wartość i trochę pomogło. Generalnie spory problem występuje właśnie przy wyższych wartościach poboru gdy wyłączy się je lub gdy pobór jest niewielki ale warunki na niebie dynamiczne. Najgorsze jest gdy słońce gwałtownie wychodzi zza chmury przy małym poborze. Rozwiązanie to przetwornica z wyższą wartością progową lub wymiana na urządzenie all in one tego typu jak na filmie. Może nie dokładnie ten model bo mam upatrzony inny, który może po pierwsze pracować bez aku, po drugie w razie niedoboru energii dobiera z sieci. Niestety w chwili obecnej jest niedostępny z wysyłką z Polski więc czekam.
Jak podłączyć akumulatory do falownika by nie iskrzylo
Witam ja osobiście z akumulatorami mam malo doświadczenia, zawsze mam różnice potencjałów i mi iskrzy, niestety nie pomogę. Pozdrawiam
Musisz postępować zgodnie i instrukcja inwertera , czyli minus akumulatora później plus , następnie PV w tej samej kolejności na końcu sieć ( brak iskrzenia )
@@marcinkurkowski4034 będzie iskrzyc , znalazłem inny sposób sam na niego wpadłem i to działa
Jaki model falownika OFFgrid ?
Witam
ISolar SMV III 5k-48
th-cam.com/video/PenPYwa00CA/w-d-xo.html może taki magazyn energii sobie ogarniesz? jeszcze słyszałem że warto zabrać baterię od auta elektrycznego np nisan life th-cam.com/video/Gts7Wqbv4T8/w-d-xo.html
Witam Serdecznie
Aktualnie posiadam 2xAFORE 1 fazowe jako AC (łącznie około 6,5KW) połączone do sieci i działa bez żadnego problemu. Teraz przymierzam się do zakupu 1xEASUN z możliwością zbudowania magazynu tylko nie wiem jak wpiąć się do sieci tak aby w przypadku słonecznego dnia korzystał z paneli i akumulatorów a ewentualnie w nocy wspomagał sie prądem z sieci. Oczywiście jest możliwość puszczenia dedykowanych kabli do sprzętu typu pralka lodówka itp ale co np. z oświetleniem domu ? :) Wspominał Pan że przy aktualnej instalacji całą noc działa Pan na akumulatorach bez potrzeby prądu z sieci - bardzo mnie interesuje jak Pan to rozwiązał. Z góry dziękuję za pomoc :)
Witam umnie obsługuje dwa falowniki cały dom bo 5000w jest to za mało jeśli korzysta się 100 % z prądu (a jeśli myśli się o samochodzie elektrycznym to potrzebny jest trzeci) , ogólnie podłączenie falownika jest proste jak się wszystko zrozumie. Ja ogólne dążę w 100 % do samowystarczalności z jednej strony niezależność a z drugiej hobby ale ogólnie jest to droga inwestycja lecz można ją wykonać etapami. Pytania proszę kierować pod emailem marcinigadzety@interia.pl, jeśli ktoś potrzebuje rady jestem pod nim dostępny.