Dlaczego zboża są żółte?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 49

  • @tonyzalewski7267
    @tonyzalewski7267 หลายเดือนก่อน +2

    Widzę że robi się konkurencja dla kanału „ hektar wiedzy „ . Pan Czarek to już jest na level mistrz

    • @babanapolu
      @babanapolu  29 วันที่ผ่านมา +2

      @@tonyzalewski7267 Zdrowa konkurencja nigdy nie zaszkodzi! 😉 Każdy z nas ma swoje unikalne doświadczenia, wnioski i spostrzeżenia, którymi może się dzielić. Dzięki temu możemy się wzajemnie inspirować i uczyć od siebie. Dzięki za wsparcie! 🌾🚜

  • @hycelbem4743
    @hycelbem4743 29 วันที่ผ่านมา +3

    Piękna kobieta 🔥❤️👌

  • @sawomirruminski4129
    @sawomirruminski4129 23 วันที่ผ่านมา

    Jak dokrzewienia wiosną 🤔

  • @dharmendrapatel1748
    @dharmendrapatel1748 หลายเดือนก่อน

    I am your new subscriber.I am from India..Your video is very nice I like it,I am farmer in India.

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน

      Thank you for watching. If you are interested in my channel and topic, tell me what cultivation problems most often affect you and other farmers from India? Let's exchange experiences😀

  • @PawełMarciniak-b2t
    @PawełMarciniak-b2t หลายเดือนก่อน +1

    Czy ma Pani jakiś sposób na choroby odglebowe, poza odkażaniem, fytoftora w truskawce

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน +1

      Grzybów z rodziny trichoderma wykazują działanie konkurencyjne wobec patogenów glebowych - próbował Pan takiego rozwiązania?

    • @PawełMarciniak-b2t
      @PawełMarciniak-b2t หลายเดือนก่อน

      W tym roku stosowałem produkt o nazwie rizocore ale efektów jeszcze nie widzę, może trzeba to stosować dłużej

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน +1

      @@PawełMarciniak-b2t To, że nie widzi Pan efektów może wynikać z kilku czynników: po pierwsze praca z glebą wymaga cierpliwości i regularności:), po drugie proszę odpowiedzieć sobie w jakich warunkach był środek przechowywany (powinno sie go przechowywać w warunkach suchych, w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a temperatura przechowywania powinna oscylować pomiędzy 5 a 25°C.) i po trzecie kiedy był zastosowany. W przypadku Trichodermy harzianum, która znajduje się w preparacie Rizocore najlepsze efekty są jeśli zastosuje się go bezpośrednio przed siewem/sadzeniem. Jeśli środek był stosowany nalistnie to warto wykonać min. 4 zabiegi w sezonie:) Jak było u Pana??

    • @PawełMarciniak-b2t
      @PawełMarciniak-b2t หลายเดือนก่อน +1

      Stosowałem 3 razy poprzez ferdygacje, osobiście go nie przechowywałem, myśli Pani że to dobry produkt? Warty dalszego stosowania?

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน +1

      @@PawełMarciniak-b2t Osobiście nie pracowałam z tym produktem, więc nie chcę się wypowiadać czy warto. Jednak z doświadczenia wiem, że sama T. harzianum może nie dać takiego efektu jakby Pan oczekiwał. To oczywiście zależy od nasilenia patogena w glebie, może warto spróbować zastosować środki, które w swoim składzie zawierają jeszcze dodatkowe szczepy takie jak: T. viride, T. reesei, T. koningii. A Rizocore stosować wtedy gdy chce Pan poprawić skład mikrobiologiczny ryzosfery lub zastymulować system korzeniowy do lepszego wzrostu. Decyzja zawsze zostaje po Pana stronie:),

  • @arfen1235
    @arfen1235 หลายเดือนก่อน +2

    Doradza Pani również w sprawach poplonów?

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน +1

      Tak. Jak najbardziej:)

    • @arfen1235
      @arfen1235 หลายเดือนก่อน

      @@babanapolu potrzebuję drugą roślinę do facelii na poplon siany około 15.08. i mulczowany po 15.11.
      W plonie głównym sieję rzepak i łubin także nie chce powiązania grupowego z tymi roślinami. Gryka opada, bo wyrzuca na jesieni nasiona i na wiosnę rośnie właśnie w łubinie. Słonecznik próbowałem, ale przenosi zgniliznę twardzikową (rzepak). Teraz mam olejarkę abisyńską, ale przecież to ta sama grupa co słonecznik, czyli też może szkodzić w plodozmianie z czteropolówką z rzepakiem.....
      Pozdrawiam.

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน

      @@arfen1235 Seradela będzie dobrą opcją - jest rośliną fitosanitarną i dodatkowo wzbogaci glebę w azot. Kolejną rośliną wartą przemyślenia jest żyto - szybko wschodzi po siewie i tworzy sporo zielonej biomasy:)

    • @arfen1235
      @arfen1235 หลายเดือนก่อน

      @@babanapolu mogę zasiać seradelę na poplon a na wiosnę łubin w plonie głównym pomimo, że obydwie są z grupy bobowatych? Będzie w porządku?

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน +1

      @@arfen1235 Tak. Będzie to razem z facelią więc nic złego się nie wydarzy. Bobowate można uprawiać po sobie 1-2 lata. Jedynie kilkuletnia uprawa bobowatych po sobie może spowodować pojawienie się typowych dla tej rodziny przetrwalników chorób i szkodników. Jednak z tego co Pan pisał wcześniej raczej Panu to nie grozi:)

  • @PaweuX.
    @PaweuX. หลายเดือนก่อน +1

    U mnie jęczmień ozimy żółknie od grzyba... pryskany tydzień temu na grzyba... 🤔

    • @Chiro3C6
      @Chiro3C6 หลายเดือนก่อน +1

      Na pewno od grzyba? A kiedy pryskałeś od mszycy?

    • @PaweuX.
      @PaweuX. 28 วันที่ผ่านมา +1

      @Chiro3C6 nie pryskałem, ale jestem przekonany, że te żółte w brązowe plamki to grzyb 🤔

    • @Chiro3C6
      @Chiro3C6 28 วันที่ผ่านมา +2

      @@PaweuX. plamistość siatkowa jęczmienia z opisu

  • @GRmartinezGI0
    @GRmartinezGI0 หลายเดือนก่อน

    fajny temacik bo właśnie mam w pszenicy przebarwienia z daleka jakby żółkła ale z bliska więcej przebarwień w bladym białym kolorze ale żółknięcie też się pojawia i tak się właśnie zastanawiałem czy może jakiś robak czy też właśnie jak pani pisała środek diflufenikan który znajduje się w środku Chrome 400 którego używałem do odchwaszczania a jest jakoś 7 dni po zabiegu a w chwili zabiegu łan był ładny równy i zielony a mogę dodać jeszcze że stanowisko jest po kukurydzy na kiszonkę gdzie wiosną był dawany obornik i nawóz a na jesień tylko nawóz fosforan z solą potasową 80/170 więc chyba na start powinna mieć składniki tylko jeszcze zastanawia mnie czy system uproszczony po kukurydzy nie ma wpływu na przebarwienia bo jednak obok na innej działce po orce i tym samym środku łan jest zielony. Oglądając dziś łan jakoś nie zauważyłem koloni mszycy ale już sam nie wiem gdzie szukać czy asekuracyjnie zabieg na mszycę czy też jeszcze czekać może to wina środku. Może pani coś doradzi ?pozdrawiam

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน

      Skoro u sąsiada diflufenikan nie wykazuje objawów fitotoksyczności, to jedynie co mi do głowy jeszcze przychodzi - pod warunkiem, że wykluczył Pan zbyt głęboki siew - to brak odpowiedniej ilości tlenu w glebie. Orka pomaga napowietrzać glebę, co zwiększa dostępność tlenu dla korzeni roślin. W systemie uproszczonym struktura gleby może być bardziej zbita, co ogranicza napowietrzanie i tym samym zmniejsza ilość tlenu dostępnego dla roślin. Pytanie czy cała plantacja ma takie przebarwienia czy tylko pojedyncze rośliny? Pod kątem mszyc warto lustrować regularnie plantację i jeśli się pojawią to wykonać zabieg, natomiast aby z powodu ich żerowania rośliny się przebarwiały to jest za wcześnie:) i dodatkowo ich presja musiałaby być duża, a jak Pan wspomniał na razie ich nie widać:)

    • @GRmartinezGI0
      @GRmartinezGI0 หลายเดือนก่อน

      @@babanapolu pole bez orki jak i po orce moje ale zrozumiałem ciekawe możliwe że bez orkowa uprawa była zbyt płytko zrobiona. Co do pytania czy cała plantacja ma takie przebarwienia to nie to są miejscowe i głównie to są miejsca ewentualnie powtarzające się przy zabiegu typu uwrocia słupy ale też są miejsca proste gdzieś w środku ale wiem też że dużo resztek po kukurydzy czasem pozostawało miejscowo więc też myślę że może to są te miejsca

    • @gosc147
      @gosc147 4 วันที่ผ่านมา

      ​@@babanapolu❤❤kobitko Wiedzy troche masz pozniej pocztam Twoja tworczosc😂😂

  • @marcin7491
    @marcin7491 29 วันที่ผ่านมา

    A jesli roslina zolknie od dff to co grozi roslinie ?

    • @babanapolu
      @babanapolu  28 วันที่ผ่านมา

      @@marcin7491 Czasowo rośliny mają ograniczoną fotosyntezę, bo diflufenikan działa poprzez blokowanie syntezy karotenoidów, które są kluczowymi składnikami fotosyntezy, a ich brak prowadzi do zniszczenia chlorofilu i zaburzenia procesu fotosyntezy. W efekcie rośliny uprawne zaczynają bielić się. Jego fototoksyczność powinna minąć w przeciągu trzech tygodni.

  • @dharmendrapatel1748
    @dharmendrapatel1748 หลายเดือนก่อน

    Give me the knowledge of farming.I do various farming.Our main crops are Banana.Cotton.Sugarcane.
    I am cultivating wheat and vegetables. Please guide me how to cultivate there

    • @babanapolu
      @babanapolu  28 วันที่ผ่านมา

      Thank you for believing in me so much. But I can't help you without knowing the conditions in which you farm, the soil, etc.

  • @catchallenger7841
    @catchallenger7841 หลายเดือนก่อน +2

    Czasami też też żółkną od źle rozrzuconej słomy tylko wtedy widać wyraźnie takie żółte pasy tam gdzie był przejazd kombajnem

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน

      Racja. Duża ilość słomy w glebie ogranicza prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, więc takie objawy także mogą się pojawić. Dziękuję za czujność:)

    • @filmydlawszystkich2157
      @filmydlawszystkich2157 หลายเดือนก่อน

      Wytłumaczenie jest proste. Za głęboki siew i to jest to nic innego. max 2 cm nie więcej, a najlepiej 1 cm. Tak płytko posiane zboża na samym stracie mają grube zdrowe liście ponieważ nie marnują Energi zgromadzonej w ziarnie na wzejście. Stare książki podawały 3 cm. To jest już stara technika. Płytki siew to zdrowy łan od samego początku.

  • @MaciejZarzycki-o7l
    @MaciejZarzycki-o7l หลายเดือนก่อน

    No wlasnie unie susza byla siew glemboki. I zyto zulklo ale teraz juz dochodzi kolorek

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน

      Z mojej aktualnej wiedzy wynika, że Unia Europejska nie wymaga głębokiego siewu jako standardu dla wszystkich upraw. W przypadku stosowania niektórych herbicydów, faktycznie może być konieczne głębsze umieszczenie materiału siewnego. Jednak wówczas przed siewem należy zawsze zapoznać się z etykietą wybranego pestycydu, aby uniknąć potencjalnych problemów w uprawie. Zbyt głęboki siew prowadzi do osłabienia roślin, co z kolei może powodować żółknięcie żyta. Ważne jest więc, aby dostosować głębokość siewu do konkretnej sytuacji i zaleceń związanych z używanymi środkami ochrony roślin. Optymalna głębokość siewu dla żyta to 2-3 cm.

    • @catchallenger7841
      @catchallenger7841 หลายเดือนก่อน +2

      @@babanapolu On chciał napisać ,,u mnie susza była "

    • @MaciejZarzycki-o7l
      @MaciejZarzycki-o7l หลายเดือนก่อน

      Susza byla. Siewnik wpadal po rame.

    • @babanapolu
      @babanapolu  หลายเดือนก่อน

      @@catchallenger7841 a to przepraszam, źle odczytałam komentarz:)

  • @gosc147
    @gosc147 4 วันที่ผ่านมา

    Niby kobieta a zna sie na grzy