Fotoškola - jak fotit sport
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- Zachycení rychle se pohybujících objektů je pro sportovní fotografii typické. Jestli je potřeba pohyb zobrazit naprosto ostře, nebo naopak s pohybovou neostrostí, to už záleží na fotografovi. Luděk s Michalem se s vámi podělí o to, jak sport fotografují oni.
🛒
Sledujte nás
📰 Blog: www.fotoskoda....
►Facebook: / fotoskoda.cz
►Instagram: / fotoskodacz
#FotoSkoda
Skvělé rady a postřehy! Díky!
Zdravím,
Smím jako amatérský hobby fotograf fotit závody z míst přístupných veřejnosti a použít fotky pro rozšíření svého portfolia bez akreditace a bez vědomí/souhlasu organizátorů?
Př. Běžecký závod, maraton, kanoistika, fotbal,… když si stoupnu kde nepřekážím a neruším (mezi diváky), mohu zde jako amatér pro účely rozšíření zkušeností a portfolia fotit a pak si fotky např. na svém webu zveřejnit? Nebo je vždy nezbytný souhlas organizátorů soutěže, byť se jedná o veřejnou akci?
Případně jsou nějaká omezení, kdy to lze a kdy ne…?
Moc děkuji za erudovanou odpověď.
Jirka
Je to jak kde. Většinou to má organizátor v pravidlech napsané, ale někdy zákaz úplně neřeší
U spousty sportovních akcí se dá předem podívat na pravidla, které závodníci podepisují. A tam bývá uvedeno, jestli podepisují souhlas s focením. ¨případně (hlavně u menších závodů) se dá přijít za pořadatelem a zeptat se ho. Občas se stává, že potom budete fotit přímo pro ně.
Pokud budete fotit z míst pro veřejnost a nepoužijete to ke komerčním účelům, tak nevidím problém (koncerty kapel taky všichni fotí/točí na mobily a je jim to jedno). A pokud to použijete jako reportáž, tak byste neměl u fotek uvádět jméno příjmení sportovce na fotce bez jeho souhlasu.
Klíčové bude to "nepřekážím", ani na profesionální akci vás nikdo nevyhodí za focení mobilem, to dělá každý, podobně to bývá i s menším foťákem (např. nejaký kompakt), ale s větší technikou (jak se to nevejde do kapsy u bundy) už mohou být problémy a s opravdu velkou technikou (např. 300 mm f2.8 a monopod) problémy bývají skoro vždy, bez souhlasu organizátorů to moc nejde. Málokdy je profesionální technika výslovně zakázaná, ale většinou bývá zakázaná komerční fotografie a pokud přijdete s velkou profesionální technikou, nebudou vám věřit, že fotíte jen do portfolia (např. plzeňský hokejový stadion v návštěvním řádu: je zakázáno pořizování profesionálních fotografií a videosekvencí, pak dále je uvedeno: divák má právo pořizovat fotografie a videosekvence na mobilní telefony a fotoaparáty bez vyměnitelného objektivu... profesionální technika nikde zakázaná není, ale stejně vás tam s větší technikou nebudou chtít pustit, podobně to bývá i jinde).
Ahoj z kamiónu v anglii
A "neblejskat" :)
Proc?
@@dizzicz Aby to neoslnilo sportovce. Blejská se jen při focení politiků. :-))))
@@monikasindelkova1432 tak existuje asi tak 1000 situaci kdy to sportovce neoslni, nebo i kdyz to blikne, tak to bude mit nulovy dopad...