Pierwsze problemy. Vlog z drugiej hodowli #2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 370

  • @PawelFarmer
    @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +68

    Dziękuję za wszystkie komentarze i wskazówki. Co do siatki, to jest to gruba, mocna leśna siatka którą ciężko przeciąć. Zabezpieczałem w ten sposób drzewa już wcześniej w innych miejscach i jak do tej pory nie zostały ruszone przez bobry, więc liczę na to, że i w tym przypadku będzie podobnie. Bobrów nie zamierzam się pozbywać, bo może być z nich pożytek, zwłaszcza w sytuacjach kiedy coraz częściej brakuje wody na pastwiskach. Chciałbym tylko, aby nie ścinały kolejnych drzew, dlatego musiałem im to uniemożliwić. Myślę też, że krowy i bobry nie będą wchodziły sobie w drogę na tym terenie.. a jak będzie to zobaczymy z czasem :-)

    • @paweszostakiewicz506
      @paweszostakiewicz506 5 ปีที่แล้ว +5

      Oby ta siatka nie wzrosła w te drzewa. Bo ktoś za 20 lat może mieć niemiłe zaskoczenie jak zechce to ściąć. Ogólnie bobry lubią osikę. To miękkie drzewo i szybko gnije....

    • @okiec8546
      @okiec8546 5 ปีที่แล้ว +2

      Posiadanie bobrów na pastwisku na pewno nadaje uroku ale dostarcza niezapomnianych chwil z zabezpieczania drzew przed inwazją. Wydaje mi się że jak zacznie im brakować drewna to przerzucą się na te ogrodzone i będą za wszelką cenę próbowały przegryźć najpierw ją a następnie ściąć drzewo. Teraz surowca budowlanego mają sporo więc i szkód ogrodzonym nie robią ale pamiętajmy że tama musi być notorycznie naprawiana przez nie a do tego potrzebują drewna. Kto wie może się wyniosą jak wszystko wytną... Plusy z ich strony są m.in co pan wypisał więc decyzja trudna i niezależna ode mnie, ja mogę napisać komentarz w świecie wirtualnym z tym o ja sądzę.

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว

      jeszcze nie

    • @afar8483
      @afar8483 5 ปีที่แล้ว +5

      Nie radzę wchodzić do akwenu stworzonego przez bobry bo można się utopić. Po pierwsze to nigdy nie wiadomo co w takiej wodzie jest i jak jest głęboko a po drugie bobry kopią kanały w gruncie i wydaje się nam że mamy grunt pod nogami, a tak naprawdę pod nami może być kanał który się zarwie wodery nabiorą wody i już się nie wydostaniemy. O takich kanałach przekonują się właściciele stawów rybnych gdzie groble są notorycznie przekopane. Za niedługo będziesz miał tamę przy tamie co kilkanaście metrów wzdłuż całego zagłębienia terenu. Wyprowadzą się wtedy gdy zabraknie pożywienia albo poziom wody opadnie ale raczej nie prędko to nastąpi.

    • @ddd3250
      @ddd3250 5 ปีที่แล้ว +4

      Mi bobry zaczęły wpierdalac palisadę z wierzby która nabiłem na brzeg by się nie obsuwal. Opierdolilem szerokim gestem palisadę przepalonym olejem silnikowym i dały sobie spokoj

  • @pluszowecthulhu
    @pluszowecthulhu 5 ปีที่แล้ว +19

    Uwielbiam cię, Paweł. Za ten szacunek do zwierząt - nie tylko do krów, ale też bobrów i wszystkiego innego, co pląta ci się po pastwiskach. :)

  • @tyniulla2040
    @tyniulla2040 5 ปีที่แล้ว +43

    Trafiłam na Pana kanał przypadkiem a tak mi się spodobało że subskrybcje zostawiam i łapke w górę 😊

  • @Guszczyn
    @Guszczyn 5 ปีที่แล้ว +30

    Zastanawiam się dlaczego ja to oglądam :) ale oglądam z ciekawością xd

  • @rwjurek
    @rwjurek 5 ปีที่แล้ว +32

    Mieszkam w lesie, mam dwa stawy i swój las wokół tych stawów. I tabuny bobrów.
    Moja rada: gęsta siatka ( może być ta leśna) ale część z drobnymi oczkami. Owijać drzewa w taki sposób aby w miarę ich wzrostu siatka sama się luzowała. Nie wbijać gwoździ i skobli. Kto potem będzie pamiętał gdzie to wbite i kto to będzie luzował przybitą siatkę w miarę wzrostu masy drzewa.Wrośnięta siatka - to pewna śmierć drzewa i kłopoty z pocięciem później na mniejsze kawałki.
    Z bobrami można walczyć ( przesiedlenia, odstrzał) - Rejonowa Dyrekcja Ochrony Środowiska wydaje stosowne decyzje. Z bobrami nie walczymy, bobry akceptujemy i minimalizujemy ich szkody. Są wbrew pozorom bardzo pożyteczne. Na miejsce odstrzelonych lub przesiedlonych osobników natychmiast pojawią się nowe. Przyroda nie znosi pustki a te zwierzęta są b. ekspansywne.Ich gospodarka wodna jest niezwykle korzystna dla środowiska. I dla nas ludzi też. Pana bydło tylko będzie korzystało ze współżycia z bobrami.
    Bobry budują tamy, piętrzą wodę, tworząc tym samym korytarze do przemieszczania się nimi i transportu karmy ( gałązek i kory z powalonych drzew. Jeżeli wiosną, latem i wczesną jesienią będą miały dostatecznie duży dostęp do roślinności wodnej i tej na brzegu cieków to zostawią drzewa w spokoju.
    Jeżeli ma Pan takie możliwości to radzę usuwać powalone drzewa. To opał. Dla bobrów, po ścięciu drobnych gałązek i okorowaniu gałęzi reszta już jest nie potrzebna.
    Jedyne lekarstwo to siatka na drzewach i współżycie z nimi na zasadach dobrosąsiedzkich. Wygląda Pan na człowieka bardzo rozumnego, nie warto z nimi walczyć. U nas nawet wkopywanie siatki, pastuchy elektryczne i ciągły nadzór ( stawy mam 15 m od domu) nie pomogły. Były są i pewnie będą. Są u nas już 20 lat.
    Pozdrawiam

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +6

      dziękuje za ten komentarz i wiele cennych wskazówek. Skoble dawałem po 1, góra 2 na drzewo i zostawiałem trochę luzu, jednak chyba rzeczywiście lepiej jest dobrze zamocować siatkę i nie przybijać jej niczym do drzewa. A samych bobrów nie będę się pozbywał, bo też myślę że po tych szkodach które już wyrządziły, nie zostało im nic innego jak robić tylko dobrą robotę, właśnie poprzez spiętrzanie wody i nawadnianie pastwisk.

    • @LubuskieAngusowo
      @LubuskieAngusowo 5 ปีที่แล้ว +8

      W obecnych czasach przy niedoborach wody bobry robia dobra robote. Tez z nimi mialem przejscia, zalwwaly mi pastwiska i wtedy bardzo na nie narzekalem. Ostatnio jednak powodu suszy sie wyniosly i przesiedlily blizej Odry - nie bylo juz komu spietrzac wode i sam musialem budowac zastawki na przegrodach wodnych.

    • @zuzannaszmidel2305
      @zuzannaszmidel2305 4 ปีที่แล้ว +1

      @@LubuskieAngusowo no właśnie, ciekawy artykuł czytałam ostatnio: www.permaculture.co.uk/articles/using-beavers-naturally-manage-flooding?fbclid=IwAR3MQsdH2O0fBZMAoy3FVrPbB_srdRY7ZCBoTYI8n1jhrEPvyxEFDtUQ288

  • @patrycjazalewska3024
    @patrycjazalewska3024 5 ปีที่แล้ว +3

    O kurczaki, nie spodziewałam się, że bobry są takie zdolne 🙈 dzięki Tobie Pawle mogłam to zobaczyć "na żywo" pozdrawiam 😊

  • @maryla6298
    @maryla6298 5 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję jak zawsze ciekawe

  • @karolinal8264
    @karolinal8264 5 ปีที่แล้ว +1

    Uwielbiam cię za szacunek do natury i zwierząt. Cieszę się, bo pewnie nie jeden farmer by zaraz zabił te biedne bobry, a one po prostu takie są. Pozdrawiam.

  • @adamp.2084
    @adamp.2084 5 ปีที่แล้ว +2

    To walka jak z wiatrakami u mnie jest podobnie. Co upodobaly: topole, olszyne, czeremszyne ale za wiazy się nie biorą. Rozwalisz tamę na drugi dzień to samo, owiniesz folia jakiś czas spokój potem gryza nad folią. Powodzenia :)

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      folią... ciekawe gdzie resztki tej folii się znajdą...

  • @czaders5394
    @czaders5394 5 ปีที่แล้ว +1

    Propsy za ochronę drzew

  • @mateuszporeda7177
    @mateuszporeda7177 5 ปีที่แล้ว +3

    Panie Pawle osobiście owijam drzewa workami po nawozach 3-4 warstwy foli skutecznie zapobiega podgdyzaniu. Pozdrawiam 😉

  • @maryla6298
    @maryla6298 5 ปีที่แล้ว +2

    Teraz dopiero poparzyłam jest 6 łapek w dół na 5960 wyświetleń. No tu trole nie mają co robić.Powodzenia.Czekam na dalsze blogi

  • @mariaw5509
    @mariaw5509 5 ปีที่แล้ว +6

    wiecej filmów o bobrach prosze - to takie słodkie zwierzątka , u mnie za plotem też podpływają - drzewka zabezpieczone mam tez drutem i działa to :)

  • @grdoktorwesoawioska1454
    @grdoktorwesoawioska1454 5 ปีที่แล้ว +1

    Mega inwazja pozdrawiam i życzę powodzenia

  • @rawa5457
    @rawa5457 5 ปีที่แล้ว +1

    Posiej olchy, szybko rosną, mają cenne drewno, są wysokie, lubią błocko i bobry za nimi nie przepadają. Miałem na łące "penetrację bobra" :), popróbował leszczyny, warunki miał dobre, łąka mokra... ale bez wierzb i topoli, same olchy, zwątpił i się nie zagnieździł.

    •  5 ปีที่แล้ว +2

      olcha i brzoza to preferowane gatunki w diecie bobra ...

  • @jawamdamable
    @jawamdamable 5 ปีที่แล้ว +9

    Panie Pawle, mieliśmy bobry u siebie na łące zalane prawie 10ha, codziennie przez miesiąc rozwalaliśmy wszystko co budowały, wymiękły i się gdzieś przeprowadziły :)
    PS. ta siatka nic nie da, trzeba mieć siatkę z drobnymi oczkami (1-2cm max)

    • @monciak7252
      @monciak7252 5 ปีที่แล้ว

      Nielegalne no ale co innego zrobisz..

    • @renegade43024
      @renegade43024 5 ปีที่แล้ว

      i to z grubego drutu bo cieńki potrafią przegryzać tak słyszałem

    • @rawa5457
      @rawa5457 5 ปีที่แล้ว

      Też tak czuję, że leśna siatka z takimi okami nie da rady. Nie wiem czy będą sobie coś robiły z tej żelaznej pajęczyny. Miałem w ręku wiór z pod zęba bobra, jedno pociągnięcie siekaczy i wiór długości i grubości palca. Dłutem bym takiego nie wykroił jednym uderzeniem młotka. Mogą nawet nie zauważyć siatki z drutu 1,2 mm.

    • @jawamdamable
      @jawamdamable 5 ปีที่แล้ว

      @@monciak7252 Legalne z pozwoleniem.

  • @smilebackattrashcan
    @smilebackattrashcan 5 ปีที่แล้ว +50

    10:58 myślałam przez chwilę, że cię któryś bóbr zaatakował 😂

  • @Mr4poryroku
    @Mr4poryroku 5 ปีที่แล้ว +1

    Zabezpieczasz to dobrze , to jedna sprawa , a druga to zacznij i wywozić budulec i żarełko , drewno do kominka i może pójdą gdzie indziej . Mógłbyś odciąć wode czyli ich środowisko , ale wtedy udupisz łąki i pastwiska

  • @wienczysawanowak2970
    @wienczysawanowak2970 4 ปีที่แล้ว

    Przypadkiem obejrzałam jeden film. Spodobał mi się i obejrzałam kolejne. Podczas oglądania jednego z nich dotarło do mnie, że przy całym szacunku do tych pięknych zwierząt, którymi Pan się super opiekuje, sprzedaje Pan je na rzeź. Ja bym tak nie mogła. Zrobiło mi się bardzo przykro. Wszyscy zachwycają się tymi Baśkami, a potem chętnie by je zjedli. Smutne to jest.

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  4 ปีที่แล้ว

      trochę za mało filmów Pan obejrzał, bo często powtarzam, że w mojej hodowli na mięso są tylko niektóre byki.

  • @waldemarpotrykus5709
    @waldemarpotrykus5709 5 ปีที่แล้ว +3

    Jesteś najlepszy i jestem 1

  • @fabiankozner4281
    @fabiankozner4281 5 ปีที่แล้ว +4

    Polecam opony np samochodowe przecinamy nakładamy na drzewo i mamy spokój

  • @maarkkaamil3887
    @maarkkaamil3887 5 ปีที่แล้ว +1

    Sosny też bobry zwalają więc zabezpiecz jak chcesz aby nie ruszyły. Posmaruj lepikiem tym na pape też te drzewa bo siatka może nie wystarczyć.

  • @michalkowalski6759
    @michalkowalski6759 5 ปีที่แล้ว +3

    Witam ciężka sprawa z bobrami.. Sam musiałem ogrodzic 30arow lasu bo inaczej nie dało rady codziennie po 20 młodych 5 letnich drzewek znikalo. Sąsiad za to owijał drzewa folia skreczem, pomagało. Pozdrawiam

  • @zuzannaszmidel2305
    @zuzannaszmidel2305 4 ปีที่แล้ว +1

    Czytałam ostatnio, że bobry są świetne dla ziemi! dzięki nim zatrzymanie wody na terenie jest kilkaset razy większe niż bez nich, zapobiegają powodziom i do tego ich tamy oczyszczają wodę. Jeśli da się zabezpieczyć wartościowe drzewa to może da się je jakoś zostawić na terenie i niech sobie tą część pastwiska okupują, jeśli ma Cię to zabezpieczyć przed suszami? Jak myślisz? Dałoby się jakoś z nimi żyć w zgodzie? Wiem, że w UK działają, żeby rolnicy posiadający bobry dostawali dopłaty, bo tak bardzo dużo dobrego robią one dla otoczenia :o

  • @cmeproone
    @cmeproone 5 ปีที่แล้ว +1

    Ta siatka je powstrzyma? Sprawdzone rozwiązanie? Chyba lepszą opcją byłoby, owinięcie drzewa od spodu do góry stalowa/aluminiową blachą na zasadzie spirali. Na dole ją naciąć i lekko podwinąć układając na rozszerzeniu drzewa przy gruncie. Zrobić rulon na 50-70 cm w górę, przykręcić 'farmerami' i nie ma szans, że jakiś szkodnik to ruszy.

  • @rafaborek5557
    @rafaborek5557 5 ปีที่แล้ว +1

    Pozakrywaj siatką metalową z ocynkiem wszystkie drzewa, mam na myśli te starsze oraz te młodsze na których Ci zależy żeby miały szanse urosnąć. Pozdrawiam

  • @Dooku8
    @Dooku8 4 ปีที่แล้ว +2

    U mnie okręcali drzewa czarną folią, bo siatki podobno bobry zrywały, a foli bały się tykać. Z tego co widzę to zdawało egzamin, ale może to zależy od bobrów :D

  • @patryk1482
    @patryk1482 5 ปีที่แล้ว +1

    Super film

  • @lukasmilcarz9805
    @lukasmilcarz9805 5 ปีที่แล้ว +1

    Przepiękne krówki

  • @wojtek176
    @wojtek176 5 ปีที่แล้ว +4

    Może szykują na sprzedaż wszystkie drzewa dostali zlecenie na wycinkę 😄tak serio to współczuję .

  • @rwjurek
    @rwjurek 5 ปีที่แล้ว +1

    Każde drzewo z naruszoną korą jest stracone. Tylko zdrowe warto zabezpieczać. Drzewo z 12.00 może da się uratować. Pozostałe pokazane wcześniej to już opał. Zmieńcie siatki. Tak duże oczka mogą okazać się nieskuteczne.

  • @deadrabbit2686
    @deadrabbit2686 5 ปีที่แล้ว +1

    popieram to że nie niszczysz tej tamy naprawde jesteś spoko

  • @zinnejbeczki
    @zinnejbeczki 5 ปีที่แล้ว

    Dzien dobry
    Polecam wpuscic pare amurow do stawu, wygolą ladnie cale zielsko i bedzie piekny gleboki staw a woda latem na wage zlota. Wtedy bedziemy dziekowac bobrom za tamy
    Pozdrawiam serdecznie z Abu Dhabi

    • @ksiadzproboszcz979
      @ksiadzproboszcz979 5 ปีที่แล้ว +1

      Bobry tu wysusza tam zaleją no jasne fajna mi pomoc

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +2

      dobry pomysł, na wiosnę wpuszczę tam kilka amurów

    • @aleksandraban4795
      @aleksandraban4795 5 ปีที่แล้ว

      Pawle nie zapomnij nagrać dla nas filmiku 🙂

  • @darekrud
    @darekrud 5 ปีที่แล้ว +1

    Gdy już się rozmnożą ponad miarę, wytną wszystkie drzewa i krzaczki, zamulą totalnie zbiornik, podkopią rowy i drogi, wtedy przeniosą się same gdzieś indziej, już to u nas przerabialiśmy. Piętrzą wodę podczas suszy- zgoda, pozytyw, ale już wolałbym sam porobić te zastawy na rowach, niż jechać traktorem i modlić się żeby ziemia się nie zarwała. U nas potrafiły nawet podkopać pod asfaltem na dosyć ruchliwej drodze. Jedziesz samochodem a tu nagle dziura w asfalcie 0,5x0,5 i metr w dół, dobrze że nie doszło do jakiejś tragedii.. :/

  • @wojtek2616
    @wojtek2616 5 ปีที่แล้ว +1

    Polowanie trzeba 🤣

  • @malgorzataschneider5947
    @malgorzataschneider5947 4 ปีที่แล้ว +1

    To w ta tamę moze jaks rure dac żeby woda przesiakala.A faktycznie wode mozna wykorzystac do podlania trawy

  • @adamgromada2537
    @adamgromada2537 4 ปีที่แล้ว +1

    Zrobiłem tak samo. Bóbry Wlazły nad siatkę i ścięły drzewa. Nie ukrywam że chciało mi się śmiać i płakać

  • @pali2039
    @pali2039 5 ปีที่แล้ว +3

    Haha papioki dobre na wszystko 😆😆😆

    • @ksiadzproboszcz979
      @ksiadzproboszcz979 5 ปีที่แล้ว

      Paweł Lisowski ?

    • @renegade43024
      @renegade43024 5 ปีที่แล้ว

      @@ksiadzproboszcz979 papioki to takie krótkie gwoździe z dużym łebkiem do przybijania papy

    • @ksiadzproboszcz979
      @ksiadzproboszcz979 5 ปีที่แล้ว +1

      samotny wilk to są papniaki nie ma czegoś takiego o czym ty mówisz

    • @renegade43024
      @renegade43024 5 ปีที่แล้ว +1

      @@ksiadzproboszcz979 A słyszałeś o czymś takim jak gwara , dialekt ???

  • @piotrmaciak8613
    @piotrmaciak8613 5 ปีที่แล้ว +3

    Uważaj kolego na bobry! Bóbr gdy wyczuje zagrożenie potrafi zatankować w wodzie.

    • @erno447
      @erno447 5 ปีที่แล้ว

      To prawda

    • @erno447
      @erno447 5 ปีที่แล้ว

      To prawda

    • @elaa3416
      @elaa3416 4 ปีที่แล้ว

      Chyba zaatakować? Chciałeś napisać?

  • @aotd6118
    @aotd6118 5 ปีที่แล้ว +5

    Chętnie bym przygarnął jedną taką baskę tylko co ja z nią zrobię w bloku w centrum miasta XD

  • @loginzastrzezony
    @loginzastrzezony 5 ปีที่แล้ว +1

    Najlepsza jest siatka ogrodzeniowa z grubszego drutu. Z taką jak na filmie poradzą sobie bez większego problemu

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +1

      to jest właśnie taka z grubego druty, ale tego nie widać na filmie. W innych miejscach się sprawdza

  • @krzysztofziokowski9972
    @krzysztofziokowski9972 5 ปีที่แล้ว +1

    Też mam taki problem z bobrami, dobrym rozwiązaniem jest strecz polecam

  • @_k.o.r.ii_3172
    @_k.o.r.ii_3172 5 ปีที่แล้ว +9

    Ile drzazg po tym odcinku? XD

  • @naturazpolski9213
    @naturazpolski9213 5 ปีที่แล้ว +1

    Zaebisty bunkier, jeszcze drzewko na dachu mają

  • @bogo5860
    @bogo5860 4 ปีที่แล้ว +1

    Może jak wody przybywa to trochę im popsuć...a jak przyjdzie susza to trawka na łąkach będzie zielona..

  • @pomaranczowoczarny
    @pomaranczowoczarny 5 ปีที่แล้ว +2

    W moim mieście siatka wystarczyła by bobry dalej nie gryzły drzew, tamy niszczono bo to teren który był 2 razy zalany po obfitych opadach ale to akurat nic nie dawało, tamy są w innym miejscu. th-cam.com/video/NYMu3Bk1Vb0/w-d-xo.html ta to chyba cienka u nas była taka grubsza siatka jak na płotach jest.

  • @neuronsubskrybuj
    @neuronsubskrybuj 5 ปีที่แล้ว +1

    po bagnie chodzić brawo

  • @naszeroko__6258
    @naszeroko__6258 4 ปีที่แล้ว

    Witam, nawet jeżeli zabezpieczysz drzewa przed ścinaniem to drzew i tak nie uratujesz, za dużo wody korzenie nie mogą oddychać i uschną, przerabialiśmy ten temat.

  •  5 ปีที่แล้ว +2

    jedna rodzina liczy średnio 3 osobniki, Rodzina zajmuje 1-2 żeremi lub kompleks nor.

  • @danielbermingrud3655
    @danielbermingrud3655 4 ปีที่แล้ว +1

    Hammer a bolt of Copper in at the bottom of all the trees ;)

  • @tuptuskrupa4740
    @tuptuskrupa4740 5 ปีที่แล้ว +1

    Powiem Ci tak jeśli zabezpieczysz te drzewa to może Ci się uda ale jeśli nie zniszczysz tych tam to uschną

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 5 ปีที่แล้ว +1

    Fajny film, ale moim zdaniem powinieneś owijać zwykłą siatką conajmniej na wysokość 1,2m, bo jak zabraknie im materiału to poradzą sobie z tą leśną w ciągu jednego dnia, poprostu ją przegryzą, one mają te zęby jak nożyki więc dadzą sobie radę.
    Jak masz czym to ściągaj to grube na opał nie czekaj aż zgnije, drobne im zostaw.

  • @czarnafuria3643
    @czarnafuria3643 4 ปีที่แล้ว +1

    Bobry można odłowić i wywieźć w miejsca w których nie szkodzą

  • @aldonaiwaniuk
    @aldonaiwaniuk 4 ปีที่แล้ว +1

    Ja to się cieszę, że bobry tak dobrze się mają, jest to nasza duma narodowa, jak żubry. Pozdrawiam

  • @mariuszhadam4395
    @mariuszhadam4395 5 ปีที่แล้ว +1

    Oj obawiam się że tą siatkę bobry rozpracują. Blacha ocynk lub siatka ogrodzeniowa ocynkowana.

  • @annablawenda937
    @annablawenda937 4 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam

  • @tulimarabbit477
    @tulimarabbit477 5 ปีที่แล้ว +15

    Jak tam Sierotka Marysia? Ciekawi mnie od dłuższego czasu :))

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +9

      dobrze, pokaże ją w następnym filmie.

    • @tulimarabbit477
      @tulimarabbit477 5 ปีที่แล้ว +2

      @@PawelFarmer O świetnie! :D Bardzo dziękuję :D

  • @annakubiak8488
    @annakubiak8488 3 ปีที่แล้ว +1

    Skutkuje drut kolczasty dla zabezpieczenia drzew przed bobrami

  • @bettyjane647
    @bettyjane647 4 ปีที่แล้ว

    Fajne wodery🙂

  • @Ursusc-xl4my
    @Ursusc-xl4my 5 ปีที่แล้ว +9

    Załatw ładowarkę i wyciągaj te co ścięły a resztę ogródź i spryskaj. Ratuj Jakoś póki jest co. Pozdrawiam. Powodzenia.

    •  5 ปีที่แล้ว +7

      ... dramat z takim myśleniem. Potem susza i kapota.

    • @belg2570
      @belg2570 5 ปีที่แล้ว +7

      @ skoro tak myślisz to kupuj mi pasze dla bydła bo bobry zaleja wszystkie łąki i nie będę miał czym karmić przez co nie będę miał za co żyć i utrzymać rodzinę.

    • @slapabks
      @slapabks 4 ปีที่แล้ว

      @@belg2570 jak będzie susza to też nie będziesz miał czym karmić bydła

  • @sieradzkierolnictwowobiekt5768
    @sieradzkierolnictwowobiekt5768 5 ปีที่แล้ว +1

    To samo u nas tylko że to drzewa wspólnoty bobry ścisły już z 4 drzewa z min 20m i z 90cm obwodu

  • @pnowakone2
    @pnowakone2 5 ปีที่แล้ว +4

    hej baski !

  • @adamk6648
    @adamk6648 5 ปีที่แล้ว +1

    TAKA siatka nic nie da! Już to przerabiałem. Jak Pan chce to mogę Panu powiedzieć jak się z tym problemem uporać, ale to niepublicznie. Jeżeli Pan zeche to proszę napisać, podam maila.

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว

      ta siatka zdaje egzamin w innym miejscu i liczę na to, że i w tym się sprawdzi

  • @filipdutkowski160
    @filipdutkowski160 5 ปีที่แล้ว +1

    Do kupienia także są pułapki

  • @dawidkopotowski9698
    @dawidkopotowski9698 5 ปีที่แล้ว +2

    Ja akurat nic z tym nie robię, co roku pisze papier o odszkodowanie, człowiek przyjeżdża i szacuje straty. Jest za to dobra kasa A drzewo i tak zabieram. Tobie też radzę zgłosić. Za takie sztuki zostaniesz pare ładnych tysięcy złotych.

    • @jawamdamable
      @jawamdamable 5 ปีที่แล้ว +2

      w 2020 kończy się dofinansowanie na szkody przez bobry, więc też powoli się przygotuj na zabezpieczenie drzew

  • @andrzejburzynski9654
    @andrzejburzynski9654 5 ปีที่แล้ว +1

    Panie Pawle zostawienie bobrów w spokoju przyniesie Panu jedynie korzyści.Żeby zabezpieczyć te drzewa należy zastosować siatkę ogrodzeniową na co najmniej 1.5 m wysokości. Rozebraną tamę odbudują w ciągu jednej nocy. Niestety w tym okresie roku magazynują gałęzie na zimę.Proponuję wiosną posadzić w tych sadzawkach ich przysmaków, bynajmniej latem nie będą z taką intensywnością uszkadzać drzew.

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +1

      zabezpieczę dobrze te drzewa które nie zostały jeszcze naruszone, a bobry niech sobie tam żyją, będą nawadniały łąki latem.

  • @Azathra89
    @Azathra89 5 ปีที่แล้ว +1

    Pochodzę ze wschodniej Polski i mieliśmy swojego czasu problem z bobrami. Zostały przeniesione w bardziej bezludne miejsce. Inaczej kilka domów stałoby w wodzie.

  • @pnowakone2
    @pnowakone2 5 ปีที่แล้ว +3

    hej boberki !

  • @ggrrzzeecchhuuu
    @ggrrzzeecchhuuu 5 ปีที่แล้ว +3

    Bobry dopóki będą miały materiał na tamy będą tu siedzieć. U siebie mam to samo 😕

  • @klosiu1
    @klosiu1 5 ปีที่แล้ว +1

    Widziałem że u nas pod Poznaniem owijają drzewa jakąś czarną folią. Niby żadna zapora dla bobra, ale drzewa tak stoją nieruszone od dobrych trzech lat.

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +1

      sąsiad użył niebieskiej folii i też nie bobry nie ruszają tego. Jak siatka nie zda egzaminu to spróbuję z folią

  • @franekzgainski6172
    @franekzgainski6172 5 ปีที่แล้ว +1

    W tym prawie ściętym drzewie można pręty stalowe założyć i to może zatrzymać złamanie drzewa

    • @janczwartek2319
      @janczwartek2319 5 ปีที่แล้ว +4

      takie drzewo i tak by uschło, soki są transpportowane zewnętrzną warstwą która jest juz zgryziona

    • @franekzgainski6172
      @franekzgainski6172 5 ปีที่แล้ว +1

      @@janczwartek2319 może udałoby się odratować

    • @kubakuba5694
      @kubakuba5694 5 ปีที่แล้ว +1

      Nic te pręty nie pomogą drzewo za duże i za ciężkie żeby utrzymać taki ciężar jak przyjdzie mocny wiatr to te pręty się zegną A drzewo i tak się złamie

    • @ukaszbadora2110
      @ukaszbadora2110 5 ปีที่แล้ว +1

      Wszystkie składniki odrzywcze są transportowane z korzeni pod korą, drzewo okorowane do okoła usycha więc z tego nic nie będzie.

  • @arek4493
    @arek4493 5 ปีที่แล้ว +2

    Ja mam też bobry

  • @lenariuse
    @lenariuse 5 ปีที่แล้ว +1

    wątpie ze te cienkie druciki powstrzymają BOBRY :O widziałem jak mocną kilku razy zawinięta brzozę w mocną siatkę dały sobie radę

  • @djk
    @djk 5 ปีที่แล้ว +2

    Bobry zalatwiaja za nas mala retencje.Trzeba wybrac,woda czy drzewa?Jak bedzie woda ,wytworzy sie nowe zycie a to jest wlasnie ekologia.Bez nakladow finansowych ma pan wode ktora w gospodarstwi przy chodowli bydla to czyste zloto.

  • @hirschsiegfried8014
    @hirschsiegfried8014 5 ปีที่แล้ว +2

    Obejrzyj Krzyżaków - tam Jagienka ci pokaże jak polować na bobry :D ich przysmak to wierzba i jak u ciebie osika. Jak nie mają tego, to nawet dęby, grabki, wiązy, iglaste ćwiczą (wiem z autopsji). Bobry żrą tylko korę i gałązki młode. Także są to szkodniki niesamowite. Pozdrawiam

    • @renegade43024
      @renegade43024 5 ปีที่แล้ว +1

      dobre😀😀😀( to z Jagienką)

    • @piotrwarszynski797
      @piotrwarszynski797 5 ปีที่แล้ว +1

      @Hirsch Siegfried widziałem nie raz, jak bobry pocięły na równe kawałki drzewa o grubość około 15 cm, raczej nie z głodu ale w celu transportu do wody.

    • @hirschsiegfried8014
      @hirschsiegfried8014 5 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrwarszynski797 Tak, ale grubsze kołki służą im do budowy żeremia czy to tamy

    • @piotrwarszynski797
      @piotrwarszynski797 5 ปีที่แล้ว +2

      @@hirschsiegfried8014 ciekawi mnie jak te bobry mierzą długość drewna potrzebnego do budowy tamy?

    • @hirschsiegfried8014
      @hirschsiegfried8014 5 ปีที่แล้ว +3

      @@piotrwarszynski797 One to raczej wymierzają tak, aby mogły to przetransportować, więc pewnie to od masy i wielkości bobra.

  • @grzegorzcesarczyk5840
    @grzegorzcesarczyk5840 5 ปีที่แล้ว +3

    bobry żyją w grupach rodzinnych, czyli jest samiec, samica i młode z danego roku. Dużo bym dał by mieć taki problem, dzięki tym bobrom jest ciekawsze środowisko do obserwacji, jeżeli ktoś lubi i docenia to co żyje w naszym sąsiedztwie. Ryby można teraz wpuścić :-).

  • @gasz.5585
    @gasz.5585 3 ปีที่แล้ว +1

    Z jednej strony bóbr idzie w szkodę ale z drugiej strony ile dzięki bobrowi można zyskać?

  • @tomaszk4750
    @tomaszk4750 5 ปีที่แล้ว

    Pamiętaj że bobry są pod ochroną. Chyba nie obejdzie się bez pomocy specjalistów... A ta siatka której używasz jest zbyt cienka i nie zabezpiecza odpowiednio drzew. Trzymam kciuki żeby się wszystko dobrze skończyło, Tomasz

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว

      dziękuję. A siatka wygląda słabo na filmie, ale w rzeczywistości jest solidna i w innym miejscu używałem tej samej siatki kiedyś i bobry nie ruszyły drzew.

  • @MrEndriu12
    @MrEndriu12 5 ปีที่แล้ว +2

    Lepiej owinąć blachą ale tak aby drzewo rosło w bok.

  • @__pgr__gaming5546
    @__pgr__gaming5546 5 ปีที่แล้ว +8

    Weź najpierw po wyciągaj wszystkie powalone drzewa na opał po zabezpieczaj wszystkie drzewa a dopiero rozbierz tamy powinny sie wtedy wynieś 😉

  • @Dzolero8
    @Dzolero8 5 ปีที่แล้ว +3

    Ja z tatą to blacha 0,5 cm okładalem i wiercilem 2 dziurki i wbijałem gwóździe i było w porządku a taka siatka jest słaba i tamy możesz rozwala bez pozwolenia gorzej z tą ich domem co jest ta diura tego nwm bo bobry są pod ochroną i co najgorsze to u mnie była taka tama że 3 razy większa i znajdowało się 28 bobrów co nagrałem kamerka myślę że to przeczytasz i zmień jak najszybciej te siatki na blachę

  • @kamil_1976
    @kamil_1976 5 ปีที่แล้ว +5

    Pewnie już po ptakach, i kamerę zdjąłeś, ale byłoby zajefajnie jakbyś nagrał te bobry przy "robocie" i pokazał nam.

    • @PawelFarmer
      @PawelFarmer  5 ปีที่แล้ว +1

      nagram w innym miejscu, jest ich sporo w naszej okolicy

  • @GURALEJ
    @GURALEJ 5 ปีที่แล้ว +1

    Poczekaj cierpliwie , aż wytną wszystkie brzozy i topole to wyniosą się. Walka z nimi jest bez sensu, bo to są bardzo inteligentne osobniki. Były u sąsiadów, zrobiły porządek z chaszczami i poszły dalej.
    Dla poprawy samopoczucia przesyłam: th-cam.com/video/bSsBCpmcrp8/w-d-xo.html

  • @gumorek2612
    @gumorek2612 5 ปีที่แล้ว +2

    Czemu nie wyczyścisz pastwiska z cienkich drzew oraz rowów i nie odzyszkasz ziemi

    •  5 ปีที่แล้ว +6

      potem krowy z rożna ;) jak przyjdzie lato

    • @ksiadzproboszcz979
      @ksiadzproboszcz979 5 ปีที่แล้ว +1

      To nie jego tylko wypasa u ludzi

  • @kal3i068
    @kal3i068 5 ปีที่แล้ว

    Ani nie masz co pisać do wydziału bo dadzą Ci pozwolenie na jedną rozbiórkę a co z tego jak za dwa dni masz znów taka sama. Przerabiam to u siebie wszystkie drzewa podcieły i nic się z nimi nie zrobi niestety najlepszym sposobem jest codziennie przyjeżdżać i rozbierać im tą tame a jak nie chcesz rozbierać to weź w tą tame wstaw rurkę o średnicy gdzieś 15cm żeby był przepływ wody.

  • @zdzichuwiertara6688
    @zdzichuwiertara6688 5 ปีที่แล้ว +5

    ta siatka za dużo nie pomoże najlepszy jest strecz owinąć nim drzewa i posmarować budaprenem

  • @rafaik3082
    @rafaik3082 4 ปีที่แล้ว +1

    Posadz oxytre i w 5-6lat będziesz miał drzewo z którego będziesz monitorować wszystko

  • @boxicool
    @boxicool 5 ปีที่แล้ว +2

    Bobry są super. Teraz vlogi z bobrami.!

  • @filipdutkowski160
    @filipdutkowski160 5 ปีที่แล้ว +1

    Kup se radio czy coś podobnego daj obok domku boberów potem włącz na głośno i czekaj

  • @krzyztofwojtaszek3722
    @krzyztofwojtaszek3722 5 ปีที่แล้ว

    Powiem ci tak ja też mam problemy z bobrami

  • @naturazpolski9213
    @naturazpolski9213 5 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawi mnie co w ich głowach, jakie instynkty każą im budować tamy. Rozumiem gryzienie, bo zęby ścierają, ale układanie gałązek?

    • @kacpernowak1828
      @kacpernowak1828 5 ปีที่แล้ว +2

      one budują tamy by w głębszej wodzie zbudować swoje gniazdo.

    • @ci6p9hy45
      @ci6p9hy45 5 ปีที่แล้ว +1

      @@kacpernowak1828 one nie robią gniazd "zeremi" w wodzie tylko w ziemi wyżej od wody

    • @elaa3416
      @elaa3416 4 ปีที่แล้ว

      Dbają o wodę chcą ją mieć cały czas na kawkę herbatke

  • @Tedi_OwO
    @Tedi_OwO 5 ปีที่แล้ว +1

    Ogon z bobra
    (przepis sprzed prawie 200 lat)
    „Odkrój ogon z bobra, zostawiając przy nim kawałek pancerza, polewaj tenże często wrzącą wodą, abyś mógł go z łuski oczyścić. To zrobiwszy włóż w podługowaty rondel lub inne naczynie słoniny w plastyrki nakrajanej, masła, cebuli, goździków, odrobinę ziół suchych, a włożywszy w to oczyszczony ogon bobrowy, zasmaż szybko na mocnym żarze, aby się przyrumienił. Potem wlej w tenże sam rondel szklankę wina czerwonego i bulionu, i gotuj zwolna, dopóki się należycie nie ugotuje. Z pozostałego sosu zbierz tłustość, zagotuj go mocno, dodaj kaparów, truflów i soku z cytryny i daj na stół ugotowany ogon bobrowy z tak przyprawionym sosem.”

  • @matiyt3716
    @matiyt3716 5 ปีที่แล้ว +1

    tragedia co nie przez te bobryyyy dasz ❤

  • @blackwolfs8086
    @blackwolfs8086 5 ปีที่แล้ว +2

    Czy one mają stajnie

  • @needforspeed2987
    @needforspeed2987 4 ปีที่แล้ว +1

    Witam , z jakiego województwa pan pochodzi? W

  • @rafals7777
    @rafals7777 4 ปีที่แล้ว

    Klatka, łapać i wywozić. Wodę magazynują ale jakim kosztem

  • @annatu4750
    @annatu4750 5 ปีที่แล้ว +1

    Czy bobry mają jakiegoś naturalnego wroga w swoim środowisku?

  • @BlackWhite-jp3jv
    @BlackWhite-jp3jv 5 ปีที่แล้ว +1

    B-bynajmniej bardzo miły
    Ó- nie wiem hehe
    B- NO bóbr
    R- no róbr

  • @nkem76
    @nkem76 4 ปีที่แล้ว +1

    Przecież one te siateczkę przegryzą a i oczka za duże wygryzą miedzy oczkami.. Jak już sie przekonałeś bobry kopią nory na brzegu a wyjcie w rowie , rzece pod wodą , trezba uwazać gdy sie chodzi w tami zalewisku

  • @mvtebtx6214
    @mvtebtx6214 5 ปีที่แล้ว +2

    Jaki ty wysoki ty jak olbrzym albo i gigant LOL