Czy warto robić ciężką hydroizolację fundamentów? Hydroizolacja dwuskładnikowa w naszym domu!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ก.ย. 2022
  • 🔴 Subskrybuj kanał: tiny.pl/wrg9s
    🟢 Instagram: / dom_prawie_myslacy
    Czy warto inwestować pieniądze w hydroizolację budynku? Tak, jeśli jest wykonana prawidłowo! Każda inna nie ma sensu i lepiej z niej zrezygnować. Zasad fizyki budowli nie oszukamy.
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 85

  • @paweswieczkowski1091
    @paweswieczkowski1091 2 หลายเดือนก่อน +4

    Kubełki na zewnątrz?! Buahahaha :D To po co kubełek. Mogliście dac zwykłą gładką. Kubełki daje się do wewnątrz żeby między nimi była wytworzona pustka powietrzna której celem jest odprowadzanie wilgoci czy to jako para do góry czy to jako kondensat w dół. Co za cudak :D

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  2 หลายเดือนก่อน

      Proszę zmienić ton, na tym kanale hejt nie jest tolerowany.
      Nie planuję odpowiadać merytorycznie na takie zaczepki.

  • @Krzychu105
    @Krzychu105 ปีที่แล้ว +14

    Cześć,
    Co do foli kubełkowej. Jaka jest szansa że wszyscy się mylą tylko wasz architekt się nie myli? Zweryfikowałbym tą informacje kilkukrotnie.
    Logicznie podchodzić do sprawy to wydaje się że tak, ma zabezpieczać mechanicznie a kubełki do wewnątrz są po to aby zrobić swego rodzaju dylatacje?
    Pierwszy z brzegu opis ze sklepy dla foli kubełkowej:
    "Dzięki zastosowaniu wytłoczeń zostaje uzyskana szczelina powietrzna pomiędzy konstrukcją budynku, a izolacją. Szczelina ta zapewnia doskonałe odprowadzenie wody i pary wodnej zapobiegając nadmiernemu zawilgoceniu i tworzeniu się ciśnienia hydrostatycznego w obszarach budynku narażonych na podmakanie."
    Może twój architekt ma racje ale według mnie folia kubełkowa spełnia swoje zastosowanie w waszym przypadku tylko w 50%.
    Co do badań gruntowych:
    Jak woda jest na 3m, a wasz sąsiad 40m dalej ma na poziomie 1,5m gdzie dodajesz że jesteście wyżej od niego nie wiem jaki jest sens tak przewartościowywać konstrukcje.
    Po to się robi odwierty aby dostosować budynek do aktualnych warunków gruntowych. Wydaje mi się że normy same z siebie powinny zakładać już bufor na wszelkie odchyły a wy robicie bufor do wyników już z buforem.
    Wiadomo że wszystko się może zdarzyć ale z takim podejściem to każdy dom w Polsce mógłby być równie dobrze schronem atomowym. Jak za 20-30 lat miałoby coś takiego wyniknąć, lecz i tak są na to małe szanse to pewnie wtedy byście rozwiązali problem dodatkowym drenażem w około budynku.
    Nie wychylałbym się na każdym kroku ze swoją przezornością "bo coś się kiedyś może stać", jak to mówi klasyk "jasne że wszystko może się zdarzyć ". Równie dobrze działkę zamiast xxxxx m2 musiałbyś kupić kilku hektarową bo nie wiadomo kogo będziesz mieć za płotem na przestrzeni swojego mieszkania w tym budynku, przewartościować ilość stali w stropie, ilość stali w nadprożach, zrobić grubszą i gęstszą więźbę dachową etc.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      Zachęcam do przeczytania książki: "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów" Jerzego Zembrowskiego.
      Tam wiele z tych kwestii jest wyjaśnionych. Nie czuję się ekspertem w tym temacie, żeby podjąć dyskusję.
      Co do folii kubełkowej: zamontowanie jej kubełkami do wewnątrz nie ma W NASZYM przypadku absolutnie żadnego sensu. Woda nie zagraża naszym fundamentom (fundamenty mają ciężką izolację pionową oraz kilkukrotnie powtarzaną poziomą). Niebezpieczne natomiast byłoby wbijanie się kubełków w XPS i potencjalne jego osuwanie/niszczenie izolacji termicznej.
      Proszę jeszcze raz się wsłuchać: u nas nie ma wody na poziomie 3m.

    • @Krzychu105
      @Krzychu105 ปีที่แล้ว +3

      ​@@domprawiemyslacy "W NASZYM przypadku absolutnie żadnego sensu." a no to spoko jeżeli chodzi o wasz przypadek. W filmiku odniosłem wrażenie że wyśmiewasz osoby które stosują ją zgodnie z zaleceniami producenta na podstawie jednej opinii zasięgniętej u waszego architekta.
      "Woda nie zagraża naszym fundamentom (fundamenty mają ciężką izolację pionową oraz kilkukrotnie powtarzaną poziomą)" myślę bardziej o skraplaniu się wody i problemem jej odparowywania pomiędzy folią a waszą izolacja która może prowadzić do jej degradacji długoterminowo, z drugiej strony twój argument "wbijanie się kubełków w XPS i potencjalne jego osuwanie/niszczenie izolacji termicznej" wydaje się też zasadny. Ciekawe co gorsze? Wychodzi na to że temat na pracę mgr a nie na dyskusje w komentarzach.
      "u nas nie ma wody na poziomie 3m" a no fakt, no to tym bardziej :).
      BTW. Powodzenia w dalszych etapach!

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      @@Krzychu105 jedyne co mnie śmieszy i o czym wspomniałem w filmie to "faseta" na zakończenie folii kubełkowej. Niezależnie w jakim kierunku są skierowane kubełki, jest to dla mnie nieuzasadnione. Doczepienie jej do styroduru narusza izolację termiczną, a do muru hydroizolację.
      Tak jak wspomniałem w komentarzu wyżej - jest o tym cały rozdział w książce i śmiało można przeczytać.
      Fizyka budowli jest zbyt często pomijana przy projektowaniu domów, stąd też wiemy, że nasz dom będzie wywoływał kontrowersje - z zewnątrz nie będzie się różnił od domu wybudowanego za 30% mniej pieniędzy.

    • @psdmaniac
      @psdmaniac 6 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy Faseta jest po to by woda miała jak odparować, bo po co robić przestrzeń folią kubełkową i potem zamknąć wszytko od góry?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 หลายเดือนก่อน

      @@psdmaniacodpowiedziałem na to pytanie tyle razy.
      Proponuję poczytać inne komentarze lub po prostu obejrzeć inne filmy :)

  • @damiankostus5112
    @damiankostus5112 6 หลายเดือนก่อน

    Bardzo mądre to co mówisz

  • @krzysiekt6201
    @krzysiekt6201 10 หลายเดือนก่อน +2

    Czy wykonanie izolacji pionowej ławy fundamentowej jest konieczne? Na dobrą sprawę, ściany fundamentowe są zaizolowane z każdej strony. W tym wypadku ściany nośne mają 2 warstwy izolacji pionowej, czy konieczna jest ta trzecia, pomiędzy betonem podkładowym a ławą fundamentową?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  10 หลายเดือนก่อน

      Nie jest konieczne - wszystko zależy od warunków gruntowych. Decyzję podejmuje architekt lub architekt adaptujący na bazie badań geotechnicznych.
      My wykonywaliśmy pełną, ciężką hydroizolację. To o czym Ty mówisz to wykonanie połowicznie tego co my. W niektórych warunkach gruntowych jest jak najbardziej wystarczające. Wszystko zależy co potrzebujemy osiągnąć.

  • @93PatrykM
    @93PatrykM 7 หลายเดือนก่อน +6

    Nie wiem co to za architekt ale widać mało ma doświadczenia na budowie. To norma, pytaj kierownika budowy a nie architekta który nie ma obycia na budowie. Po pierwsze zastosowanie izolacji ciężkiej to bardzo dobry pomysł ale nie trzeba jej wykonywać az w tak dużym nakładzie aby spełniała swoją funkcje. Można to zrobić ekonomiczniej. Chodzi o sam fakt odcięcia wody (wilgoci). Po drugie kubełki zapewniają optymalną przestrzeń wentylacyjną. Szczelina ta zapewnia odprowadzenie wody i pary wodnej, co pozwala zabezpieczyć materiały (styrodur) przed nadmierną wilgocią i przed tworzeniem się ciśnienia hydrostatycznego, pozwalając jednocześnie na sprawne odprowadzanie wody. Nie mówimy tu o wodzie gruntowej poniewaz mówisz o zwierciadle na 3m, a o opadowej czy roztopach. Pozdrawiam inżynier.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  7 หลายเดือนก่อน

      Temat już odmawiałem tyle razy w innych komentarzach i filmach, że po prostu zachęcam do odnalezienia moich odpowiedzi.

    • @93PatrykM
      @93PatrykM 7 หลายเดือนก่อน +2

      @@domprawiemyslacy czytałem i nie znalazłem żadnych merytorycznych uzasadnionych argumentów.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  7 หลายเดือนก่อน

      @@93PatrykMno cóż, to nic nie poradzę :) Może po drugim lub trzecim razie coś jednak się uda zauważyć.

  • @user-vh8ym7lv1v
    @user-vh8ym7lv1v 5 หลายเดือนก่อน +2

    Ludzie Kochani izolacja tzw ciezka pionowa fundamentow w domu parterowym bez podpiwniczenia nie ma żadnego uzasadnienia ponieważ poziom podłogi jest ok24cm wyżej od scian fundamentowych i najważniejsza jest izolacja pozioma ktora zabezpiecza gazobeton przed wchłanianiem wody.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน

      no niestety nie. Co się dzieje wtedy z najważniejszym elementem budynku, jakim jest fundament? :)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  4 หลายเดือนก่อน

      @@TomekJajozapytaj konstruktora :)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  4 หลายเดือนก่อน

      @@TomekJajojaki komentarz, taka odpowiedź 💪

    • @robertkowalczyk3550
      @robertkowalczyk3550 22 วันที่ผ่านมา

      Masz rację tym bardziej jest nie potrzebna jak w miejscu posadowienia budynku jest niski poziom wód gruntowych architekci będą wciskać nam drogie rozwiązania bo mają z tego pieniądze

  • @zibic3250
    @zibic3250 ปีที่แล้ว +2

    Każda dobra hydroizolacja ma sens, a ta jest bardzo dobra. Popieram i w przyszłym roku zaczynam budowę i bedę chciał zrobić tak samo, bo tak zaprojektował też moj architekt. Ale trudno znaleźć ekipę budowlaną, która chce robić tak dokładnie jak w swoim domu. Już rozmawiałem z czterema ekipami budowlanymi i przedstawiałem im sposób w jaki chcę, aby zrobili fundament i hydroizolację i wszyscy twierdzą jak mówisz w filmie: a po co to? Czy Twoja ekipa też się buntowała? Może Twoja ekipa chciałaby się podjąć budowy u mnie w przyszłym roku. Może jakieś namiary na Twoją firmę. Byłbym wdzięczny. I trzymam kciuki. Niech wszystko idzie zgodnie z planem.👍👍👍

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      No my swojej ekipy nie polecamy. Nie jesteśmy z nich zadowoleni. Jeśli chodzi o etap 0 to tak było najwięcej problemów - od źle doklejanego styroduru do wyciągania piachu, bo nie potrafili odesłać ciężarówek podczas zagęszczania. W mojej opinii też hydroizolacja mogłaby być położona grubiej
      Ogólnie, jeśli teraz bym robił to drugi raz to podszedłbym do tego inaczej. Wziąłbym ekipę, która miałaby za zadanie zrobić mi wszystko aż do wieńca na bloczkach (wymurowanie, betonowanie) i tylko izolację poziomą (na samym dole papa, a później już folia). Następnie sam bym położył sobie ciężką hydroizolację (izolację pionową). Tak, spędziłbym nad tym sporo czasu (pewnie tydzień pracy), ale miałbym pewność, że jest to zrobione bez żadnych niedoróbek (jak dla siebie).
      Ja sprawdzałem swoją ekipę 2 razy dziennie podczas nakładania hydroizolacji i w kilku miejscach musieli nanosić kolejną warstwę, bo było to zrobione niedokładnie (zwłaszcza na rogach)

  • @user-rr2eb1zm7b
    @user-rr2eb1zm7b หลายเดือนก่อน

    Cześć, a jaki rodzaj hydroizolacji zastosowaliscie na lawie fundamentowej?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  หลายเดือนก่อน

      W filmie wszystko dokładnie wyjaśniam. Położyliśmy bornit fundamentflex 2k

  • @Rihard2115
    @Rihard2115 ปีที่แล้ว

    Dobrze widzę ze chudziak jest obniżony? Jeżeli tak to jak chcesz połączyć hydro izolacje wewnątrz?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      Dobrze widzisz. Dzięki obniżeniu chudziaka jesteśmy w stanie wykonać szczelne połączenie instalacji poziomej (która będzie na chudziaku) z pionową. Będziemy używać specjalnych taśm kauczukowych lub robić fasetę z fundamentflexu 2k. Niebawem będziemy pokazywać to na kanale :)

  • @pierrejankiewicz579
    @pierrejankiewicz579 11 หลายเดือนก่อน

    Ja robie we francji. Od dawna dawali tą kubelkową. Nigdy nie widzialem zeby dawali styropian do ocieplania fundamentu a kubelkowa jest jako izolacja przed wodą. Racaej dawają kubelkami do srodka ale instrukcji zadnej nigdy nie widzialem. Pytalem sie w hurtowniach. Nikt sie na tym nie zna 😝😅😄😀

    • @Blekot-mq8qs
      @Blekot-mq8qs 4 หลายเดือนก่อน

      Bo żabojady się nie znają. Folia kubełkowa nie służy do hydroizolacji. Pozdraiam

  • @SzadiB
    @SzadiB ปีที่แล้ว +2

    Odpowiedz sobie na jedno pytanie. Woda ZAWSZE i tak wejdzie poprzez mikropękniecia po 2-3 zimach, a jak w końcu i tak wsiąknie to jak wyjdzie z tak dokładnie uszczelnionych fundamentów...?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      No właśnie cały proces był tak skomplikowany, żeby nie było mikropęknięć. Warstwa ciężkiej, dwuskładnikowej izolacji jest elastyczna. Nawet potencjalne pęknięcie ławy nie spowoduje przerwania tej hydroizolacji - tak zapewnia producent, a nie mam żadnych podstaw, żeby podważać to co widziałem na żywo jak odporna jest ta izolacja na rozciągnięcia :)
      Mikropęknięcia w takiej warstwie gumy to rzadkość, a u nas wszystko było nakładane ze szczególną starannością.

    • @grzegorzczarnecki8906
      @grzegorzczarnecki8906 ปีที่แล้ว +1

      Nie do końca rozumiem retorykę tu producent mówi będzie git to nie masz podstaw żeby mu nie wierzyć ale jak producent kubełka mówi żeby montować go tak a nie inaczej to się nie zna..

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      ​@@grzegorzczarnecki8906 ponieważ odparowywanie wody nie ma absolutnie żadnego znaczenia przy zachowaniu cyklu wodno-rocznego, a także biorąc pod uwagę jak zostały wykonane warstwy na naszym budynku.
      Producent wykonał pewne założenia i dla tych założeń takie zastosowanie ma sens, dla pozostałych nie.
      Podobnie to działa w innych dziedzinach życia, jest wiele rzeczy, które można użyć w inny sposób niż opisuje to producent, gdy tego po prostu potrzebujemy i wiemy/dokonaliśmy odpowiednich obliczeń.
      Dodatkowo dla mnie zalecenia producenta poparte badaniami są warte o wiele więcej niż napisanie czegoś na opakowaniu w formie 2 zdań. Do hydroizolacji zostałem całą książkę, popartą wzorami, badaniami (którem mogłem zweryfikować online, na innych stronach), a producent folii kubełkowej daje 2 zdania na opakowaniu.
      Jesteśmy po prostu zdania, że wszystko należy dogłębnie analizować, taka natura naszych mózgów i charakterów :) Nic na to nie poradzimy :)

  • @vieri4546
    @vieri4546 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawa teoria z folią kubełkową. Widzę, że co jeden architekt to inna teoria. Jaką funkcę w takim razie spełniają kubełki ? Po co one są ? Zderzaki przed kamyczkami ?
    Co do niewypełniania szczelin po między styrodurem a hydroizolacją - Woda jeśli się tam dostanie, to tam zostanie... i z biegiem czas spenetruje nawet taką hydroizolacje.
    Robicie porządnie, to widać, ale zostawiać takie szczeliny to strzał w kolano.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak, to zderzaki przed kamyczkami i ogólnym naporem na termoizolację.
      Nie ma możliwości, że jakaś ekipa wykonałaby mi poprawnie pianowanie styroduru, żeby nie było ani jednej szczeliny. Nie takie jest zadanie tej warstwy, także tutaj zależało mi jedynie na braku mostków termicznych.

  • @kamilmart3334
    @kamilmart3334 5 หลายเดือนก่อน

    Jakiej firmy izolację pionową zastosowaliście? :)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน

      bornit

    • @Blekot-mq8qs
      @Blekot-mq8qs 4 หลายเดือนก่อน

      Jaki podkład-grunt pod Bornit?

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk ปีที่แล้ว

    Ławę masz odizolowaną w 100%? Dawałeś folię?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      tak ja widać to na rysunku technicznym, który pojawia się w filmie.
      Mamy 3 odizolowania poziome + pionowe z ciężkiej hydroizolacji. Mamy zachowaną ciągłość od samego dołu.
      W innych filmikach widać jak było to realizowane krok po krok - np. w filmie o kosztach stanu 0 (tam oglądamy zdjęcia)

  • @kamykyk
    @kamykyk 25 วันที่ผ่านมา

    Hej,
    Czy mógłbyś podzielić się skanem przekroju z 1:02 z legenda dla wszystkich elementów?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  24 วันที่ผ่านมา

      Hej, odezwij się na email :)

    • @kamykyk
      @kamykyk 24 วันที่ผ่านมา

      @@domprawiemyslacy napisalem :) z gory dziekuje

  • @mateuszwdowiak
    @mateuszwdowiak 7 หลายเดือนก่อน

    Czy mozesz dac namiary na architekta? Jestesmy na etapie wyboru projektu.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  7 หลายเดือนก่อน +1

      Nie ma takiej możliwości - nie polecamy tego pana

  • @tomek-sh8lw
    @tomek-sh8lw ปีที่แล้ว

    A jesli chodzi o hydroizolacje to czy ta woda nie moze ominąć fundamentow i przejść np pod lawami i dostac sie do srodka? Przecież Moze. A jesli tak to to wszystko nic nie warte

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      Nie może, bo hydroizolacja jest ciągła. Od dołu, boków (po obydwu stronach), w kilku miejscach odcinana poziomo i finalnie zakończy się warstwą na chudziaku na parterze :) Także nie ma gdzie woda podciągać kapilarnie, bo każdy element zakopany w ziemi ma zaciągniętą pełną hydroizolację.

  • @paulomarti
    @paulomarti 2 วันที่ผ่านมา

    Ta cena, ponad 17k, którą podałeś to z robocizną?

  • @andrzej9184
    @andrzej9184 14 วันที่ผ่านมา +1

    👍👍👍

  • @kamykyk
    @kamykyk 11 หลายเดือนก่อน

    Ok, wszystko szczelne / zaizolowane - a co z przepustami?
    Kanalizacja / prąd / woda - jesteś w stanie pokazać jak szczelnie zostały doprowadzone do domu?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 หลายเดือนก่อน

      Omówione w innych filmach to zostało.
      W dużym skrócie:
      1. przepusty, które wchodzą z wodą lub prądem idą pod betonem podkładowym, czyli są wsadzone pod całą tą konstrukcją.
      2. kanalizacja - została wywiercona wsadzona rura fi200, która zostałą docięta do muru. To zagwarantowało izolację od środka. Na zewnątrz z każdej strony również wysmarowano masą bitumiczną.
      Ogólnie - na kanale o tym była już mowa, w przebitkach również można to zobaczyć :)

    • @kamykyk
      @kamykyk 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@domprawiemyslacy co do 1 to kojarzę z filmów ale to dalej pozostaje przejście przez chudziaka (którego wiem ze tez izolowales od góry i łączyłeś z izolacja fundamentów) ale przejście musiało być zrobione - skąd pewność ze np tedy nie dostanie się woda?
      Nie dopytuje by wytknąć jakiś błąd - po prostu przygotowywuje się przed swoją budowa :) i mnie to zastanawia.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 หลายเดือนก่อน +2

      @@kamykyk nie interesuje nas przemieszczenie się wody pomiędzy zewnętrznym piaskiem, a wewnętrznym piaskiem. Interesuje nas tylko to, żeby mury zostały zabezpieczone i woda napierające nie była przez nie pochłaniana, a następnie kapilarnie podciągana w górę.

  • @lukaszkaminski8441
    @lukaszkaminski8441 7 หลายเดือนก่อน +3

    Jak komus zalezy na ciezkiej izolacji, to lepiej, taniej i szybciej uzyc beton wodoodoorny na lawy i sciany fundamentowe. Walenie izolacji na cale fundamenty to wywalanie kasy w przyslowiowe bloto.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  7 หลายเดือนก่อน

      Nie istnieje nic takiego jak "beton wodoodporny" :) Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
      Beton "w8" czy nawet "w10" nie jest wodoodporny, prosiłbym o doczytanie czym są te betony.

  • @czerwonazaraza1005
    @czerwonazaraza1005 ปีที่แล้ว

    Dlaczego styrodur jest od góry tak upier...olony?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      Bo ekipa powiedziała kierownikowi budowy, że bez przesady i nie bedą tego zabezpieczać drewnem. Taka ekipa - nie dbają jak o swoje :(

    • @czerwonazaraza1005
      @czerwonazaraza1005 ปีที่แล้ว

      @@domprawiemyslacy niezłe paprochy... :(

  • @MiloszMazzieh
    @MiloszMazzieh ปีที่แล้ว

    Z czego będziecie robić izolacje na chudziaku? Pod ścianami nośnymi macie papę a pod słupami szlam?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      Pod ścianami nośnymi mamy grubą folię budowlaną - 2mm. Pod słupami tzw. "szlam" - u nas Ceresit CR65.
      Izolacja na chudziaku będzie robiona z kilku warstw, a na łączeniach z folią budowlaną będą stosowane specjalne taśmy. Będziemy to pokazywać. Liczymy, że uda się to zrobić jeszcze pod koniec tego roku.

    • @MiloszMazzieh
      @MiloszMazzieh ปีที่แล้ว

      @@domprawiemyslacy Super, u nas ten etap dopiero na wiosnę więc tym bardziej chętnie oglądnę.

  • @tomek-sh8lw
    @tomek-sh8lw ปีที่แล้ว

    Z folią kubełkową się zgodze. Kubelkami na zwenatrz bo odwrotnie to kubelki uszkodzą izolacje termiczna, wbiją się w styropian i pociągną go w dól

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      Mając już te wszystkie etapy za sobą, zrezygnowalibyśmy całkowicie w folii kubełkowej na rzecz grubej folii budowlanej :)

  • @GiegX
    @GiegX ปีที่แล้ว +1

    Nie będę się wymądrzać ani wchodzić w dyskusję, ale te kawałki betonu cementu czy inne paprochy wsypane pod kubełkową i tak coś mogą przeciąć uszkodzić, to o co tak walczyłeś i opowiadałeś przez cały film, ale być może ktoś to odkurzył?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      Wszystko było odkurzane już kilka razy. Niestety na budowie cały czas coś się dzieje, więc finalnie to zostanie oczyszczone tuż przed położeniem hydroizolacji poziomej na całym chudziaku

  • @mrngwozdz
    @mrngwozdz ปีที่แล้ว +4

    Bardzo szkodliwy film, szukanie na siłę "lepszego" rozwiazania. Inni robią źle, zrobię odwrotnie bo w książce od szamana tak powiedzieli.
    Właśnie podwazasz fizykę budowli.
    Pewnie zaczniesz później kombinować z "oddychaniem" scian itp.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      Ciężko podjąć jakąkolwiek dyskusję ze stwierdzeniem, że podważam fizykę budowli.
      Co do ścian - zachęcam do subskrybcji i zobaczenia w przyszłości co zrobimy i w jaki sposób :)

  • @magicmission7231
    @magicmission7231 ปีที่แล้ว +1

    Zamiast hydro lepiej dac bloczki szalunkowe i beton wodoodporny albo nawet zwykły 25 mój tata ma piwnice z lat 80 fundamenty zrobione powyżej gruntu monolit całą piwnica zero wody

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว +1

      Niestety nie istnieje nic takiego jak "beton wodoodporny". Istnieją betony o wolniejszej penetracji wody, ale nie chronią one przed nasiąkaniem wody.
      Jedynie prawidłowo zrobiona hydroizolacja chroni przed działaniem penetracyjnym wody.
      Przypadek taty może świadczyć o tym, że woda nie zbiera się na poziomie piwnicy i stąd brak przesiąkania, ponieważ strop monolityczny nie gwarantuje nieprzenikalności wody.

    • @magicmission7231
      @magicmission7231 ปีที่แล้ว +1

      @@domprawiemyslacy no ciekawe i nasze polskie normy to ściema i sznury uszczelniające to też lipa. Spędziłem przy budowaniu piwnic kilku pieter w dół trochę czasu. A u nas na 100 % był poziom wody gruntowej powyżej na że potrafią być kałuże przez kilka dni.

    • @barrybookmaker7433
      @barrybookmaker7433 9 หลายเดือนก่อน

      @@magicmission7231 "Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie stale narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne."

  • @Jadyw
    @Jadyw 5 หลายเดือนก่อน +1

    Nareszcie ktoś sensowny, co do folii kubełkowej i fasety nie z zaprawy murarskiej. Brawo hydroizolacja to nie pasta do butów by fundamenty były czarne.

  • @maggi0319
    @maggi0319 ปีที่แล้ว +1

    Ci architekci na tych rysunkach to mają niezłą wyobraźnie, szkoda pieniędzy

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz :) Tak jak powiedziałem w filmie, nas nie stać na zalewanie i remonty, także uważamy, że wydanie tych pieniędzy (zwłaszcza przy inflacji 17% - r/r wrzesień 2022) nie było błędem :)

    • @maggi0319
      @maggi0319 ปีที่แล้ว

      A jak ma Was na parterze zalać ? Zalewają to się piwnice w starych budynkach gdzie wcale nie ma hydro ;)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  ปีที่แล้ว

      @@maggi0319 zalewać może na wiele sposobów - np. woda może podciągać kapilarnie i się zbierać na poziomie wylewki. Szkoda tutaj wchodzić w takie postawowe zagadnienia, o których jest pełno filmików, artykułów i książek.
      Dzięki za Twoją opinię, zachęcam do dalszego oglądania kanału! :)

    • @maggi0319
      @maggi0319 ปีที่แล้ว

      @@domprawiemyslacy dobrze, widzę że mamy odmnienne zdanie na ten temat, nie będę z Panem wchodzić w dyskusję

  • @jacekt2950
    @jacekt2950 ปีที่แล้ว

    Tylko płyta fudamentowa

  • @grzegorzkozak1125
    @grzegorzkozak1125 4 หลายเดือนก่อน

    Widać, że każdy ruch jest przemyślany i ogólnie robota dobrze zrobiona moim zdaniem... Mało kto tak robi. Napewno szacunek za podejście do sprawy i ogarnięcie tematu. Mnie tylko dalej zastanawia temat czemu decyzję nie poszły w kierunku płyty fundamentowej... Zgadzam się z tym, że nie,, wisi w powietrzu,, ale posadowienia płyty jest na gruncie, który owiele łatwiej utrzymać w suchości, że tak powiem. W skrócie wynosimy teren do góry dajemy chudziak na niego papę i mamy 100% odizolowanie od gruntu... A sokro wynieśliśmy się do góry to do okola dajemy opaskę drenarska i nie mamy wody wogole. Czy to dobry tok rozumowania?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  4 หลายเดือนก่อน +1

      Wydaje się to wszystko poprawne. My niestety nie znaleźliśmy odpowiedniej ekipy do wybudowania płyty w sensownej cenie.

  • @maniek24681
    @maniek24681 6 หลายเดือนก่อน +1

    Jak czytam te komentarze to mnie normalnie otwiera się scyzoryk w kieszeni. 80% komentarzy to jacyś idioci.
    Po pierwsze folia kubełkowa służy do tego aby zrobić przegrodę wentylacyjną dla fundamentów dlatego układa się ja kubełkami do fundamentu aby wilgoć ze spodu fundamentu mogła odparować poprzez te szczeliny między kubełkami.
    Po drugie „faseta” jak to stwierdziłeś to są listwy systemowe które muszą być zamontowane na górze foli kubełkowej po to aby woda opadowa nie dostawała się pomiędzy folię a fundament i dzięki tej listwie nadal zachowana jest szczelina na foli kubełkowej.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 หลายเดือนก่อน

      I co z tym scyzorykiem chcesz zrobić? Bo martwi mnie bardzo to stwierdzenie. Proszę o nie używanie takich zwrotów w komentarzach pod filmami na tym kanale.
      Cała reszta komentarza nie odnosi się do domu z prawidłowo wykonaną ciężką hydroizolacją :) Odpowiadałem już, pokazując dokładnie przykłady dlaczego. Wystarczy poszukać w komentarzach pod tym filmem :)

    • @maniek24681
      @maniek24681 6 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy Nie posiadasz żadnej wiedzy na temat budowy czytając Twoje komentarze. Jeżeli twierdzisz że masz w 100% odizolowane fundamenty to pokaż jak odizolowałeś chudy beton pod ławami? Tak aby wilgoć nie przechodziła pod ławą do środka wykopu. Nie wspominając o tym że wyspałeś wilgotny piach + pewnie z 2000 l wody z betonu który wylany był na chudziaka z automatu 80% wody zarobkowej z betonu poszło w piach a piach przepuszcza wszystko więc cała ta wilgoć siedzi pod chudziakiem i kiedyś gdzieś znajdzie ujście. Robienie takich hydroizolacji to pokaż braku wiedzy i dużego kredytu.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 หลายเดือนก่อน

      ​@@maniek24681przecież było to pokazane i omówione. Wylany był beton podkładowy (w szalunkach), następnie na ten beton zgrzano papę, a następnie zbudowano szalunki o 15cm mniejsze z każdej ze stron, żeby wylać ławę. Docelowo połączenie papa-bitum uszczelniono fasetą bitumiczną.
      Jak widzisz, fundament jest odizolowany w 100% z każdej ze stron.
      Nie planuję wchodzić w dalsze dyskusje, a dalsze obrażanie mnie będzie skutkowało blokadą możliwości wypowiadania się na tym kanale.