Kresťanstvo a psychológia

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
  • Rozhovor na tému kresťanstvo a psychológia… medzi mníchom a psychologičkou. Pozvanie na interview prijala Mgr. Jana Vindišová, PhD., odborný asistent na katedre psychológie Trnavskej univerzity.
    Komunita a online kontakt cez Viber: invite.viber.c...
    Hudba vo videu: Kikoru - Behind Those Eyes

ความคิดเห็น • 17

  • @vladoosvald668
    @vladoosvald668 2 ปีที่แล้ว +3

    Výborny rozhovor,,,,námet na dalši,,by bol zas rozvedení ľudia,,,, nemožnosť sa vyspovedať,,,kopec veci okolo

  • @RastislavKrippelelanderxxl
    @RastislavKrippelelanderxxl 3 ปีที่แล้ว +9

    Super 👍 Kvalitné video, výborná téma. Vďaka

  • @filipsimon3799
    @filipsimon3799 ปีที่แล้ว

    Ďakujem za prínosnú, priam duchovne obohajúcu tvorbu. Rozhovor čo rezonuje v hĺbke duše. Som názoru, aby sme poznali svoje vnútro minimálne tak ako ho pozná náš spasiteľ. A práve tým sa naučili nezištnej láske, milosti a odpostenia.... Prosím tvorte ďalej ✝

  • @janpalenik7303
    @janpalenik7303 3 ปีที่แล้ว +3

    Veľmi užitočný a poučný rozhovor. Myslím si, že ako ľudia (a aj kresťania) podceňujeme silu psychológie v našom živote. Na jednej strane je to pomerne mladá veda a podľa mňa stále vieme o nej veľmi málo, ale aj dnešné poznatky nám môžu pomôcť aspoň trochu pochopiť samých seba ale aj ľudí okolo nás, prečo reagujeme tak, ako reagujeme. Tiež som presvedčený, že ak sa naučíme rozumieť sami sebe v tej psychologickej (duševnej) rovine, pomôže nám to aj v rozvíjaní svojho duchovného života.
    P.S. Tiež veľmi odporúčam prečítať si niečo z diela V. Frankla ....

  • @julcabastova6242
    @julcabastova6242 ปีที่แล้ว

    Moc děkuji ❤

  • @nj3861
    @nj3861 3 ปีที่แล้ว +2

    super perfektne, dakujem 👍👏

  • @zuzanauni4891
    @zuzanauni4891 3 ปีที่แล้ว +2

    Naozaj 👌 video.

  • @makORmalonek
    @makORmalonek 3 ปีที่แล้ว +2

    Pro mě bylo v počátku velkou pomocí chodit k psycholožce, která je zaručeně katolička - je totiž řeholnice. :) A toto mi přijde jedna z cest, aby v psychoterapii nebyla duchovní složka upozaděna. I když duchovních povolání je málo a hledat ještě mezi tou hrstkou lidi, kteří jsou disponovaní stát se dobrými psychology, je asi těžké.
    S tím psychiatrem a posedlostí je to opravdu obrovsky na místě. Já trpím na psychotické onemocnění. V běžné populaci je spíš běžné, že má člověk pocit, že ho sledují kamery nebo pronásledují agenti. Já jsem byla paranoidní v tom smyslu, že vedu duchovní boj s "tím zlým". A myslím, že u věřících lidí toto může být časté. (Na druhou stranu nejde moc bojovat jinak než modlitbou, pokud je člověk dost teologicky ukotvený, aby neprováděl nějaké ezoobřady, takže to je relativně bezpečné.)
    A v návaznosti na to by se mi líbila i větší osvěta o schizofrenii a příbuzných poruchách a jak je rozeznat. Právě u věřících lidí se to podle mě může dlouho skrývat pod rouškou něčeho duchovního. Zároveň takovéto nemoci je zásadní začít léčit co nejdříve a rozhoduje to o celém budoucím životě člověka - zda dokáže studovat, zda bude invalidizován. Samozřejmě, úzkostné poruchy a deprese jsou zastoupenější, ale schizofrenií trpí stabilně 1 % populace téměř všude po světě. (Což znamená, že v každé ne úplně malé farnosti má kněz na starost i několik schizofreniků, aniž by to třeba věděl.) Ale zároveň vím, že najít někoho kompetentního, kdo by o tom dokázal zajímavě mluvil a zároveň i třeba měl zkušenost s katolickým prostředím, by bylo asi velmi těžké.
    Děkuji moc za zajímavý rozhovor, paní psycholožka jako by mi mluvila z duše v tom vnímání hranic duchovní/duševní.

  • @mariavavercakova738
    @mariavavercakova738 2 ปีที่แล้ว

    Dobry den, pamatam si vas, ze ste bol zastancom ockovania,mam na mysli kovid, aj dnes by ste si stal za svojim nazorom? Dakujem vam za odpoved.

  • @marematu
    @marematu 3 ปีที่แล้ว

    Veľmi rád by som si pozrel (možno livestream v decembri by bol na to vhodný) o poverách a zvykoch, ktorých by sa mal kresťan strániť (horoskopy, červená stužka, urieknutie a robenie z očú a pod.)

  • @kamiloravec1964
    @kamiloravec1964 3 ปีที่แล้ว +14

    Pozdravujem. Som bohoslovec, a rád by som sa opýtal na autorov, ktorých pani psychologička odporúča v rámci "samoštúdia". Mám pocit, že na fakulte sa to berie príliš zľahka, a pritom si myslím, že aj kňazi by mali do istej miery vedieť rozlíšiť, čo je duchovné, a čo je psychické. Samozrejme, psychológa/psychiatra kňaz nenahradí (pokiaľ sa nevolá Max Kašparu :D), no určite si myslím, že by vedel zvoliť vhodnejšiu formu rád a usmernení, prípadne ľahšie rozlíšiť, čo je duchovný a čo psychický problém, ak by sa dával v kňazskom povolaní väčší dôraz na psychológiu - resp. už v kňazskej formácii. Ďakujem, nech sa Vám darí! Sláva Isusu Christu!

    • @jankavindisova8963
      @jankavindisova8963 3 ปีที่แล้ว +4

      Čítanie kvalitnej literatúry určite môže napomôcť, aj napriek tomu je dobré mať radšej neistotu v rozlišovaní duševného/duchovného ako 100% istotu a sebavodomie v tomto smere.. Radšej poslať človeka psychológovi / psychiatrovi "pre istotu" ako vôbec (okrem toho, od kňaza to veriaci ľudia prijmú neraz oveľa lepšie ako od niekoho iného). Z kníh by som poradila (na SK je veľmi málo naozaj kvalitnej literatúry): Aleš Opatrný: Pastorační péče o psychicky nemocné (tá je praktickejšia), V. Frankl: Lékařská péče o duši (trochu náročnejšie čítanie) a potom sú mnohé zahraničné, napr. A. Kheriaty: The Catholic Guide to Depression (veľa osvetlí, nielen o depresii)... A súhlasím, že v kňazskej formácii by ten priestor zaiste mohol a mal byť väčší...

    • @kamiloravec1964
      @kamiloravec1964 3 ปีที่แล้ว +1

      Ďakujem pekne za radu, aj za knihy.

  • @romanklaska3483
    @romanklaska3483 3 ปีที่แล้ว +1

    Určite chválim za takéto video, resp nápad priniesť okrem iného aj osvetu v danej oblasti... Rád by som ale upozornil na úsek okolo 2:00 keď najskôr spomínate udalosť s predsedom, ktorý údajne povedal, že kde je kňaz, tak tam človek nemusí ísť za psychiatrom a následne ste začali hovoriť o istom precenovani kňaza voči psychologovi... Možno som to len ja zle pochopil, ale mal som pocit, akoby sa tým chcelo povedať, bud že obidvaja sú to isté len sa to inak vola alebo išlo len o nevedomi preklep... Alebo som jednoducho nepochopil myšlienku... Treba povedať, že tieto dve osoby (psychológ, psychiater) sa od seba líšia a to minimálne spôsobom, akým sa snažia pomôcť človeku... Tak to len taka mala poznámka, aby sa nemyslelo, že ide o jednu a tu istú osobu...

    • @makORmalonek
      @makORmalonek 3 ปีที่แล้ว +1

      Podle mě v tom videu přesně toto řekli, že duševní onemocnění nemůže "léčit" kněz, ale že zároveň spirituální složka je součástí lidského bytí a nesmí být opomíjena. Moc nerozumím, proč jste vyvodil z videa to, co píšete, ale chci Vás uklidnit - jsem si jistá, že většina lidí to pochopí správně. ;)

    • @romanklaska3483
      @romanklaska3483 3 ปีที่แล้ว +1

      @@makORmalonek je to mozne... ako som pisal, vyvodil som to prave na zaklade toho, ze najskor spomenul udalost s predsedom, ktory spominal psychiatra a nasledne autor kanalu zacal hovorit o psychologovi...