Ornitologas Gediminas Petkus aiškina, kodėl šiemet labai anksti prasidėjo paukščių migracija

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ก.ย. 2024
  • Ruduo - tai ne tik spalvų kaitos ir lapų kritimo metas, bet ir laikas, kai daugelis paukščių ruošiasi ilgai kelionei į šiltesnius kraštus. Šis nuostabus gamtos reiškinys - paukščių migracija - yra sudėtingas ir įdomus procesas, kurio metu milijonai sparnuotų keliautojų įveikia tūkstančius kilometrų.
    O kokių tik istorijų mes nesame prisiklausę - kad paukščiai migruoja labai organizuotai, laikydamiesi tam tikrų migracijos kelių, kurie dažniausiai yra paveldimi iš kartos į kartą, kad jų orientyrai dieną yra jūros, upės ir kalnų grandinės, o naktį - žvaigždėtas dangus ir mėnulis.
    Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Gediminas Petkus aiškina, kodėl nesulaukę šventojo Baltramiejaus mus paliko gandrai. Jį kalbina žurnalistas Vytautas Markevičius.
    Pasakodamas, kodėl apskritai paukščiai migruoja, G. Petkus sako: „Migracija yra gilesnis procesas, kurį lemia kelios pagrindinės priežastys, susijusios su išlikimu ir dauginimusi. Suprantama, svarbiausia paukščiams, kad būtų maisto.
    Nors mūsų žiemos ir švelnėja, bet vis tiek yra vabzdžialesių paukščių, kuriems būtų labai sunku Lietuvoje išlikti žiemą, todėl jie privalo išskristi. Tos pačios problemos kankina ir grūdlesius paukščius - juk po sniego paklote nelengva pasiekti augalėlių sėklas, kitus svarbius maisto šaltinius.
    Dėl to paukščiai migruoja daugiausia dėl maisto išteklių ir skrenda ten, kur jų gausu, kur galėtų pailsėti.“
    Pasak ornitologo, rudens migracija prasideda rugsėjo 1-ąją, bet paukščiai kalendoriaus nevarto, neskaito. Jie tai daro instinktyviai, priklausomai nuo dienos ilgumo ir kitų faktorių. Jie jaučia, kada ateina metas išskristi iš Lietuvos.
    „Galbūt nustebsite, tačiau patys pirmieji paukščiai iš Lietuvos išskrenda dar vasarą, birželio viduryje. Tai paprastieji varnėnai, kurie gyvena sodybose, inkiluose. Jie jau būna užauginę jauniklių vadą ir kartu keliauja Didžiosios Britanijos, Prancūzijos link. Varnėnai - pirmieji šaukliai.
    Vėliau prie jų prisijungia vabzdžialesiai, dar vėliau - ir plėšrieji paukščiai. O jau vasaros pabaigoje - žinoma, gandrai, priklausomai nuo oro klimatinių sąlygų - tilvikai, gervės, pempės ir kiti paukščiai. Griežtai pasakyti, kada prasideda rudens migracija, sunku, tačiau pats pikas yra rugsėjo vidurys“, - sako G. Petkus.
    Ar tiesa, kad šiemet labai anksti prasidėjo paukščių migracija? Ypač anksti išskrido gandrai, nesulaukę net šventojo Baltramiejaus. „Taip, iš tiesų. Galima sakyti, kad dviem savaitėmis anksčiau išskrido baltieji gandrai, ir tai jau stebime nebe pirmus metus, o jau kokį dešimtmetį“, - patvirtina ornitologas G. Petkus.
    Daugiau: www.bernardina....

ความคิดเห็น •