Lapisowanie, lakierowanie, lakowanie - procedury profilaktyczne w stomatologii, nie tylko dziecięcej

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ต.ค. 2024
  • Witajcie Pacjenci - Nasi, jak i Wszyscy inni szukający odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia i higieny jamy ustnej. Specjalnie dla Was - wraz z higienistką Elżbietą Nowosielską - postanowiliśmy stworzyć serię poradników, w których będziemy regularnie - raz na jakiś czas zamieszczać odpowiedzi na nurtujące Was najczęściej pytania, które nam zadajecie podczas wizyt. Robimy to po to, byście w razie potrzeby mogli rozwiać swoje wątpliwości odnośnie zdrowia jamy ustnej.
    W dzisiejszym odcinku:
    Poruszamy często poruszany tematykę często mylnych przez Was pojęć, a mianowicie: lakowanie, lakierowanie oraz lapisowanie, starając się wyjaśnić pokrótce na czym każda z nich polega i w jakich sytuacjach możemy je stosować aby zapobiegać podstawowym problemom związanym ze zdrowiem jamy ustnej.
    Piszcie prosimy w komentarzach wszystkie pytania na jakie chcecie poznać odpowiedzi oraz wątpliwości jakie Was nurtują. Będziemy sukcesywnie odpowiadać w kolejnych odcinkach. Pamiętajcie nie ma głupich pytań:)
    Pamiętajcie by zasubskrybować nasz kanał - / @dentistmarcin
    Znajdziecie nas również na Facebooku:
    / mikrostomart
    / marcindentist
    Oraz na Instagramie:
    / mikrostomart_opole
    / nowosielski_marcin
    A także na naszych stronach internetowych:
    mikrostomart.pl
    nowosielski.pl
    Jesteśmy i działamy dla Was!

ความคิดเห็น • 11

  • @pasjonistka5884
    @pasjonistka5884 3 ปีที่แล้ว +3

    P.S muszę przyznać, że Pani bardzo fajnie mówi, początek był taki zamotany, ale warto było zostać :) A Pan wydaje się meeega sympatyczny :P pozdrawiam ciepło i obejrzę inne filmiki jeśli są :)

    • @DentistMarcIn
      @DentistMarcIn  3 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy:) Ciągle jest to dla nas nowość. Uczymy się wystąpień przed kamerką... To jednak co innego, jak praca z Pacjentem w gabinecie:)

  • @mateuszklimecki343
    @mateuszklimecki343 2 ปีที่แล้ว +1

    Trochę zakłamane. Próchnica zatrzymana jest............. zatrzymana, więc jak może urosnąć dalej? Jeżeli rośnie to nie była zatrzymana i tyle. Próchnica zatrzymana jest najtwardszą częścią zęba i jest bardziej odporna na próchnicę. I to nie jest prawda - można leczyć zęba środkami jak np SDF który zatrzymuje próchnicę na stałe. Lapisowanie to bardzo stara metoda i celowo wyhamowywana bo lepiej piłować i niszczyć zeby wierłem.

    • @luskapani9905
      @luskapani9905 8 หลายเดือนก่อน

      Witam, co yo jest SSF?

  • @arle1974
    @arle1974 3 ปีที่แล้ว

    Witam, mój czteroletni syn ma już sześć zębów do naprawy. Czy zanim wszystkie się naprawi, to czy wcześniej można je polakierować?

    • @DentistMarcIn
      @DentistMarcIn  3 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Ciężko po opisie ocenic sytuacje, ale lakierowanie zębów z próchnica nie przyniesie żadnych korzysci. Żeby te należy leczyc metodami adekwatnymi do stopnia zniszczenia. Żeby zdrowe można lakierować profilaktycznie.

  • @nikowe3598
    @nikowe3598 3 ปีที่แล้ว

    Czy mozna lakować zeby jaj ma się już plomba?

  • @pasjonistka5884
    @pasjonistka5884 3 ปีที่แล้ว

    Witam :) czy lapisowć można zęby osoby dorosłej? Zastanawiam się, czy można tak impregnować ząbki zdrowe co jakiś czas ? :) pozdrawiam !

    • @DentistMarcIn
      @DentistMarcIn  3 ปีที่แล้ว

      Dobry wieczór. Lapisowanie dotyczy zębów mlecznych, mocno zniszczonych próchnicą, który nie da się prawidłowo wyleczyć. Teoretycznie mogłoby mieć zastosowanie u osoby dorosłej, ze znaczną frekwencja próchnicy, gdy nie ma możliwości leczenia (np. osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności) jako próba odroczenia ekstrakcji zębów.
      pozdrawiamy :)

  • @om602fan
    @om602fan 8 หลายเดือนก่อน +1

    Fluor
    to toksyna mózgowa. Sami to Państwo zresztą przyznaliście. Nie chcę aby dostał się do mojego organizmu. Nie ważna jak mała będzie jego ilość. Używanie fluoru czy to w pastach do zębów, czy też w procedurach o których tutaj mowa to zatruwanie organizmu.

  • @ewelina2638
    @ewelina2638 2 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie proszę o odpowiedź. Jeśli już w pierwszych stałych zębach u dziecka w bruzdach jest kreska czy kropka czarna. Czy w związku z tym można dokonać lakowania po uprzednim wyleczeniu tej niewielkiej prochnicy czy już jest za późno?