JAK MONTOWAĆ CZUJKI RUCHU PIR? NA OKNO CZY OD OKNA? SERIA: KRÓTKIE SPIĘCIE

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 18

  • @salata606
    @salata606 4 หลายเดือนก่อน

    Dzięki

  • @marek_6547
    @marek_6547 ปีที่แล้ว +3

    No niby tak. Ale jak dasz czujke w rogu przy oknie to po 1: co z wykrywaniem jesli zawisną zaslony na karniszu, po 2: co sie stanie jak otworzysz okno do srodka zaslaniajac czujke., po 3: latwiej ją zasllonic nie bedac w obiekcie 😀

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  ปีที่แล้ว

      Odpowiedzią na Twoje pytanie jest to, że od tego jest instalator, żeby przewidzieć podobne sytuacje. Obiekt można zabezpieczyć na dwa sposoby:
      1- dobrze, zgodnie z wytycznymi producenta, normami itd. 2- jakkolwiek, pomijając pewne aspekty. Problem polega na tym, że każdy chce mieć dobrze i tanio, a to nie idzie w parze. Żeby mieć idealnie, można np. Zainstalować czujki 30 cm od okna (rozwiązany problem karniszy), aby uniemożliwić zasłonięcie możesz zainstalować dwie po obu stronach, by obejmowały się zasięgiem nawzajem, (przesadzone rozwiązanie, ale możliwe jeśli priorytetem jest poziom zabezpieczeń), lub to co jest prostsze: zastosować czujkę z antymaskingiem (właśnie po to one są). Otwieranie okna to argument bez sensu, bo wprowadzasz ruch powietrza o różnej temperaturze, więc z automatu zaburzasz pracę czujki. Można się mądrzyć, wydziwiać, przepychać argumentami. Film mówi o tym, że jest to rozwiązanie zalecane przez producenta, a więc tego, który wie najlepiej. Jeśli się da, powinno się tak właśnie montować. Ale od tego właśnie jest instalator, żeby zwrócić uwagę na problemy jakie występują i dostosować do tego system. Mi też się zdarza montować na okno jak nie ma innego wyjścia, ale jest to rozwiązanie rezerwowe, pośrednie a nie właściwe i uniwersalne. Przede wszystkim nie ma co "jak zawsze na okno" i "jak zawsze pir", tylko trzeba dobrać odpowiednie urządzenia i korzystać z tego, że są też czujki dualne, kurtynowe, z antymaskingiem i cały szereg innych. I oczywiście dostosować poziom zabezpieczeń do potrzeb obiektu i zasobności portfela klienta.

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  ปีที่แล้ว

      Dodam jeszcze, że to był taki szybki i krotki materiał, trochę w stylu "daj do myślenia" albo "uderz w stół ...". Planuję konkretny i merytoryczny materiał, całą serię o alarmach, czujkach itp. z rozważaniami o realiach, między innymi takich, o których piszesz.

  • @dankans.4822
    @dankans.4822 2 ปีที่แล้ว +2

    Należałoby wcześniej dopytać inwestora, w jaki sposób będzie miał zasłaniane okna. Rysunek przedstawia prosty układ pomieszczenia, gdzie okno jest w samym środku ściany zewnętrznej. Np. w salonie mamy do czynienia z dużymi oknami, gdzie na poziomie budowy inwestor jeszcze nie ma pojęcia czym będzie zasłaniać okna. Czy to będą wewnętrzne elektryczne zasłonki, czy typowe karnisze montowane do sufitu czy ściany itp. Teraz proszę wyobrazić sobie umiejscowienie przewodu na czujkę pir w rogu ściany wewnętrznej i zewnętrznej tak jak to było pokazane na rys. z prawej strony. Instalator nie wie jaka będzie głębokość np. zasłon. Musi robić to na tzw. czuja. Jak inwestor zmieni koncepcję, to czujka będzie "wisiała" zbyt daleko od rogu ściany i będzie to bardzo brzydko wyglądać. I w większości z tym boryka się większość instalatorów i pewnie stąd wynika umiejscowienie czujki patrzącej w okno, tak jak było to przedstawione na rys. w lewej strony. Ktoś by powiedział, że to samo nam wyjdzie, bo nie wiemy z której strony będą meble itp. Nie, to raczej wynika już z projektu (otwieranie drzwi na daną stronę, mniejsza lub większa odległość od ościeża drzwi w prawo lub w lewo do prostopadłej ściany itp. Nie mniej bardzo dobrze pokazane rozmieszczanie czujek i wytłumaczone dlaczego właśnie tak. :)

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  2 ปีที่แล้ว

      Oczywiście- każda sytuacja jest inna a rolą instalatora jest odpowiednie umiejscowienie czujek stosownie do okoliczności. Ale drażni mnie, że zarówno projektanci jak i 95% instalatorów zwyczajnie ignoruje zalecenia producenta i prawa fizyki. Do zrobienia tego filmu nakłoniło mnie właśnie to, że jeszcze nigdy (!) Nie trafiłem na porządny projekt systemu alarmowego. Wiadomo - często nie da się idealnie, ale 100% projektów, które spotkałem są wykonane tak, że PIR patrzy na okno - nawet na pustych salach wykładowych itp. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

    • @ijot128
      @ijot128 2 ปีที่แล้ว

      @@PodNapieciemSzczecin ... bo to bardzo wygodne (dla instalatora) - rozprowadza sobie kable z centralnego miejsca w domu i nad każdymi drzwiami wiesza czujkę - mało roboty, mało kabla, rzadko kiedy inwestor zastawia drzwi szafą, no i "szafa gra". Pozdrawiam

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  ปีที่แล้ว

      Zgadzam się, jest to najprostsze dla instalatora. Najlepiej jest zrobić wszystko jak należy, ale trzeba mieć odpowiednie informacje już na etapie budowy - być pewnym, że nie będzie kolizji z meblami w przyszłości. A z przyszłością bywa różnie, bo Inwestor zmiennym jest ;)

    • @tytus83
      @tytus83 ปีที่แล้ว +1

      Pokażcie mi złodzieja, który chodzi tylko na wprost czujki. Prawda jest taka, że jak już się włamie to i tak chodzi wszędzie i pobudzi czujkę. Czy zrobi to 5 sekund wcześniej czy później to nie ma to większego znaczenia. 99% włamań trwa od 1 do 2 minut. Chodzi mi o włamania przy uzbrojonym systemie alarmowym. Oczywiście nie neguję tego filmu, ale dla mnie ważniejsza jest wysokość montażu. Jak widzę czujki na 3 - 3,5 m i brak reakcji to to jest kryminał.

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  ปีที่แล้ว

      Każdy szanujący się instalator robi testy - montaż czujki na 3- 4 m czasami jest przymusem. Sam Satel zaleca montaż na 2,4 m, ale nawet chłopaki z supportu mówią w prost, że na tej wysokości były testowane i kalibrowane, ale nie mają nic przeciwko innej wysokości, ale należy dostosować czułość i przetestować działanie.

  • @jdjjdj
    @jdjjdj ปีที่แล้ว

    Witam. Czy podsunie Pan pomysł jak zabezpieczyć okna aby wykryć wejście intruza? Chodzi o fizyczne wejście np przez otwarte okno lub drzwi tarasowe gdy lokatorzy są w domu. Przykład z zycia. Znajomy przysnął w salonie na kanapie. Miał otwarte drzwi tarasowe w tym samym pomieszczeniu. Ktoś wszedł i wyniósł mu laptopa spod nosa.

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  ปีที่แล้ว +2

      Tu mogą się sprawdzić bariery podczerwieni montowane na zewnątrz przed oknem. Ewentualnie czujki kurtynowe odpowiednio ustawione (na zewnątrz lub wewnątrz, ale to już zależy od wielu czynników). Oczywiście takie czujniki mogą reagować nie tylko na intruza, ale i np. na zwierzęta. Ogólnie można zastosować również ochronę perymetryczną posesji, wtedy zabezpieczamy wejście na posesję, ale to jest możliwe bardziej w domach jednorodzinnych.

  • @pawell63
    @pawell63 2 ปีที่แล้ว

    Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z alarmami. W związku z tym mam pytanie. Czy przedstawiony sposób montażu czujek odnosi się również do czujek dualnych?

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  2 ปีที่แล้ว +2

      W zasadzie tak, bo człon mikrofalowy jest wykorzystywany do potwierdzenia wykrycia intruza. Większość czujek dualnych działa tak, że wykrycie przez oba czujniki wywołuje alarm (nie jednego z nich). Zatem jeśli intruz wyzwoli tylko człon mikro, ale nie pir, to czujka nie da impulsu do centrali. Idea czujek dualnych polega przede wszystkim na tym, aby wyeliminować fałszywe alarmy wywołane np. Ruchem mas powietrza o innych temperaturach, np. Przy obecności klimatyzacji lub grzejników itp.

  • @Kamil01OFFICIAL
    @Kamil01OFFICIAL 4 หลายเดือนก่อน

    A jeśli montujemy czujki dualne?

    • @PodNapieciemSzczecin
      @PodNapieciemSzczecin  4 หลายเดือนก่อน +2

      Wystarczy spojrzeć w instrukcję. Ogólnie jest tak samo, bo mikrofala jest dużo bardziej czuła i służy to potwierdzenia, a nie będzie miała co potwierdzić jeśli nie zadziała PIR. W dualnej nadal PIR jest najważniejszy. Sama mikrofala nie wyzwala styku.

  • @Casio1951
    @Casio1951 9 หลายเดือนก่อน

    nigdy w strone okna !