Ostrów Wielkopolski - Dzwony konkatedry pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
- Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim została wzniesiona na początku XX wieku z fundacji księcia Ferdynanda Radziwiłła. To jeden z bardziej monumentalnych przykładów budowli sakralnych w stylu neoromańskim, w Polsce. Jej wnętrze zdobi polichromia z 1929 roku oraz rzeźby wielu znanych wielkopolskich artystów.
W 1906 roku na wieży umieszczono pierwszy komplet trzech dzwonów - Walentego, Ferdynanda i Pelagię, odlanych w ludwisarni Franza Schillinga, w Apoldzie. Największy, który ważył niespełna 3,5 ton otrzymał swoje imię ze względu na budowniczego kościoła ks. Walentego Śmigielskiego, Ferdynand - na pamiątkę księcia Ferdynanda Radziwiłła, natomiast Pelagia - na wspomnienie żony księcia. 24 kwietnia 1942 roku dwa większe dzwony zostały zrabowane na cele wojenne. Fakt ten udokumentowano na zdjęciach wykonanych z ukrycia. W wieży ocalał tylko najmniejszy, obecnie średni dzwon - Pelagia. W latach 1959-1960 ówczesny proboszcz, ks. Stanisław Matuszczak podjął starania zakupu nowych dzwonów. Dwa nowe instrumenty, które są mniejsze od swoich poprzedników wykonano w 1959 i 1960 roku w Poznaniu. 22 maja 1960 roku ks. Arcybiskup Antoni Baraniak dokonał konsekracji dwóch nowych dzwonów o imionach Maryi, Królowej Polski i św. Stanisława BM.
1. Dane techniczne
Mały dzwon
Imię: św. Stanisław Bp
Waga: ok. 950 kg
Ton: f' (+)
Średnica: 115 cm
Wysokość: 107 cm
Rok odlania: 1960
Odlewnia: A. Brzeziński i T. Wysocki, Poznań
Średni dzwon
Imię: Pelagia
Waga: ok. 1397 kg
Ton: dis' (+)
Średnica: 131 cm
Wysokość: 127 cm
Rok odlania: 1905
Odlewnia: Franz Schilling, Apolda
Duży dzwon
Imię: Maryja, Królowa Polski
Waga: ok. 2400 kg
Ton: c'
Średnica: 155 cm
Wysokość: 150 cm
Rok odlania: 1959
Odlewnia: A. Brzeziński i T. Wysocki, Poznań
2. Opis wizualny
Mały dzwon
na płaszczu pod płaskorzeźbą z przedstawieniem św. Stanisława:
ŚW. STANISŁAWIE BPIE
OPIEKUJ SIĘ NASZĄ PARAFIĄ
z drugiej strony płaszcza:
OSTRÓW WLKP. FARA
R.P. 1960
OPIEKUJ SIĘ NASZĄ PARAFIĄ
dookoła górnej części płaszcza:
WYKONALI MNIE A. BRZEZIŃSKI. T. WYSOCKI. POZNAŃ.
Średni dzwon
na płaszczu nad płaskorzeźbą z przedstawieniem krzyża:
VIVOS VOCO FESTA DECORO
FULGURA FRANGO DEFUNCTOS PLANGO
VECOR PELAGIA - ภาพยนตร์และแอนิเมชัน
Dzwony ciekawe brzmią, jednakowo osprzęt pozostawiam bez komentarza. Zaciekawiło mnie ten duży dzwon od Franza Schillinga, któremu mogę poznać że ma potężny dźwięk. Pozdrawiam bardzo
Jesteś moze z okolic Ostrowa lub Kalisza?
Nie mam tam strasznie daleko, ale też nie jakoś szczególnie blisko.
Dzwony podobne do tych z Archikatedry Poznań
Nie powiedziałbym, co najwyżej najmniejszy z tamtejszym św. Antonim
@@igordzwony2210 tak
Ale mam pytanie a czemu się nie kołysałia się dzwony
Piszę po raz drugi, tylko jeden ma w miarę sprawny napęd
Aha
Widzę, że dwa skrajne wielkościowo dzwony są od poprzednika Skubiszyńskiego. Same dzwony tak jak kolega niżej powiedział nie są godne katedry, jedynie średni od Schillnga jest piękny, a to on jest w najgorszym stanie... Osprzętu nie będę komentować, powinien on zostać całkowicie wymieniony
Niestety napędy jak i konstrukcja wymaga dużych nakładów finansowych. Silniki tu zastosowane są liniowe. Kiedyś napędzane siłą mięśni.
Jeszcze zrób dzwony z Ostrowa Wielkopolskiego św Pawła
Mam w planach je kiedyś nagrać
Na przyszłość polecam zaopatrzyć się w sznury, nawet cienkie.
Same dzwony raczej niegodne katedry. Już lepiej by było jakby były trochę mniejsze, a dzwięczniejsze i z lepszym osprzętem.
Osprzęt w całości niestety pozostawia wiele do życzenia. Ze sznurami oczywiście o wiele wygodniejsza sprawa, zgodzę się, jednak przy próbie nagrania plenum średni miał być włączony z automatu. Po tym jak na żywo zauważyliśmy w jaki sposób oddziałuje na tą konstrukcję, postanowiliśmy w późniejszej części nagrania wykonać to w nieco bezpieczniejszy sposób..
@@igordzwony2210 Aha, rozumiem. No ten średni to rzeczywiscie dobrze żeście go oszczędzili, bo to grozi katastrofą... A pewnie najładniejszy z nich, tylko młotek nie dał mu w pełni zaistnieć