Medyczne i etyczne problemy wykorzystywania zwłok - Zjawiska okołośmiertne, Jerzy Vetulani
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 10 ก.พ. 2025
- Medyczne i etyczne problemy wykorzystywania zwłok - Zjawiska okołośmiertne - Neurobiologia i życie 5.2 - Jerzy Vetulani - CopernicusCollege.pl
Fragment kursu prof. Jerzego Vetulaniego nagrany w lutym 2016 roku na potrzeby CopernicusCollege.pl. Całość kursu "Neurobiologia i życie" wraz z materiałami dodatkowymi, pytaniami testowymi i egzaminem dostępna na platformie Copernicus College: www.copernicus...
Wykładowca: prof. dr hab. Jerzy Vetulani (1936 - 2017) - Członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członek honorowy Indian Academy of Neurosciences. Związany z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych od momentu jego powstania w 2008 roku, w którym kierował zespołem badawczym Neuroscience. Wykładowca wielu uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiej Szkoły Wyższej im. J. Dietla w Krakowie. Laureat licznych prestiżowych nagród, w tym Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu, Nagrody Kopernikańskiej i Nagrody Popularyzator Nauki. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jeden z najczęściej cytowanych polskich uczonych - autor kilkuset artykułów opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych oraz kilku bestsellerowych książek: Jak usprawnić pamięć?, Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice oraz Piękno neurobiologii. W 2015 roku ukazały się dwa wywiady-rzeki z prof. Vetulanim: Bez ograniczeń (z Marią Mazurek) oraz Mózg i błazen (z Marcinem Rotkiewiczem). Zmarł w 2017 r.
Opis kursu: Jak ważący zaledwie około półtora kilograma mózg tworzy całe bogactwo świata umysłu, a na dodatek sprawia, że jesteśmy tego wszystkiego świadomi? Jak z aktywności neuronów wyłania się to, co zdaje się być specyficznie ludzkie - moralność i sztuka? Jak mózg łączy agresję i empatię, które nie są ogniem i wodą, ale raczej stronami jednego medalu. Jakie struktury mózgowe zaangażowane są w zachowania seksualne? Co dzieje się mózgu u kresu naszej egzystencji? Jak działać może mózg w przyszłości? Wykorzystując osiągnięcia dynamicznie rozwijającej się neurobiologii na pytania te systematycznie odpowiada profesor Jerzy Vetulani. Kurs obowiązkowy dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć jak mózg tworzy nasze codzienne życie.
Kategorie: Neurobiologia, Neuroscience, Kognitywistyka, Psychologia, Antropologia
Program:
Mózg, dusza, świadomość
Neurobiologia moralności
Sztuka i mózg
Neurobiologia seksu
Człowiek przyszłości
Zjawiska okołośmiertne
Wymagane umiejętności:
Zapał do nauki. Kurs kończy się egzaminem w formie testu jednokrotnego wyboru.
dobry film wybrałem do oglądania przy obiedzie
Bardzo ciekawy temat. Szkoda że tak krótko
2:30 przy wielkim głodzie lub przy wypadku jak te słynne samolotowe tragedie popieram zjedzenie zwłok osoby, która zmarła. ja bym spokojnie mogła być zjedzona.
(nie wiem, czy sama bym zjadła, bo jestem po pierwsze fajtłapą i raczej pierwsza bym zginęła, ponadto jestem wegetarianką od ćwierćwiecza i nawet wołowinę byłoby mi ciężko zjeść w razie W, ale raczej tak, szczególnie uda wydają mi się do przełknięcia, choć na bank trzeba wcześniej poukładać sobie to w głowie oraz powstrzymywać
odruch wymiotny)
zresztą, w przeciwieństwie do mojej rodziny, która chce być skremowana po śmierci, to ja chcę być pochowana w ziemi i żeby moja materia biologiczna wróciła do obiegu. lub rozdana na narządy, czy kawałki, czy do nauki studentom.
nie rozumiem czci, którą oddaje się zwłokom. dla mnie ważniejsza jest pamięć. oczywiście jestem przeciwna bezczeszczeniu zwłok lub porzucaniu, np. na zboczach Mt.Everestu (gdzie leżą dziesiątki zwłok wspinaczy, którym się nie udało), ale nie rozumiem jakiegoś wielkiego halo związanego ze zwłokami.
np. pobieranie narządów uważam za nasz współczesny święty obowiązek i potępiałabym rodzinę, która nie zgodziłaby się na pobranie narządów od bliskiego zmarłego
jak dla mnie groby mogłyby być wyłącznoe symboliczne. a najbardziej mi się podobają "lasy pamięci", jakie są w niektórych krajach Europy Zach.
ostatnia moja refleksja to jak nasi przodkowie chowali kiedyś ludzi z całym ich dobytkiem - dla mnie to absolutnie niesamowite. uważam, że ci ludzie musieli na 100% wierzyć w życie pozagrobowe. potem, gdy już zostawiali w grobach tylko przedmioty symboliczne - np. figurkę konia zamiast prawdziwego konia - to już były chyba początki materializmu... ale czasy, gdy ludzi grzebano z realnymi przedmiotami, np. bardzo drogą bronią czy klejnotami, to musiały być czasy prawdziwie magicznego myślenia, prawda?
Temat był szeroko omawiany w filmie "Sens życia według Monty Pythona".
Pozdrawiam :)
Moim zdaniem wykorzystanie ludzkich zwłok w celach "estetycznych" i zachwycanie się efektami takiego wykorzystania świadczy jedynie o zbydlęceniu niektórych przedstawicieli naszego gatunku. Starałem się by użyć jak najłagodniejszego określenia. Zbydlęcenie to niestety najłagodniejsze z tych słów .
Kiedy?
Niech mu ziemia lekką będzie
11:00 o lul
Do przeszczepów bardzo często wykorzystywani są żyjący, pozbawieni świadomości ludzie żyjący, którzy są zabijani w trakcie wykrawania z nich organów do przeszczepów. Polecam zaprosić profesora Jana Talara, który przywraca do życia osoby, które otrzymały od transplantologów wyrok śmierci.
Po co piszesz takie bzdury ,ciekawe czy jak ci nerka będzie potrzebna albo komuś z twojej rodziny to będziesz taka mądra.
Śmierć kliniczna mózgu oznacza śmierć nasze Osoby, nie naszego ciała. Mózg jest tylko 'pojemnikiem' w którym unikalna struktura setek milionów połączeń tworzy naszą osobowość. Zniszczenie tej struktury to nasza śmierć. Tyle. To są żyjące ciała, a nie żyjący ludzie.
@@grzegorzpoaniecki4181 ciekawe, jak nie będziesz po wypadku ratowany, bo ktoś twej nerki potrzebuje… podobno podają chociaż środki przeciwbólowe.
Wielki Naukowiec - Pasjonat!