super video..ovo cu isprobati iduce godine. jedno malo ekstremno pitanje, da li mozda znate kako se rade gelovi koji usporavaju isparavanje mravlje kiseline? vidio sam da su se poceli pojavljivati takvi proizvodi pa me zainteresiralo da li postoji DIY nacin (naravno uz sve mjere opreza zbog opasnosti mravlje kiseline)
Danas na tržištu ima veliki broj higijenskih uložaka koji sadrže gel radi boljeg upijanja tekućine. Takvi su ulošci idealni za tretiranje mravljom kiselinom jer značajno usporavaju isparavanje. Evo citata iz jednog teksta o tome. Kao nosače za kiselinu koristim “LIBRESSE , JASMIN ili OLEA ” uloške , velika moć upijanja ( ima ih za kupiti u KONZUMU ) koje stavim poprijeko preko satonoša ali na KRAJEVE - KUTOVE NASTAVAKA U ZONI GDJE JE MED kako bi što manje uticao na leglo u košnici . Pošto su kod mene uglavnom PRO APIS i LR košnice ja po društvu koje je u jednom nastavku dajem 25 do 30 ml (10 ulica pčela ) , ako je u dva nastavka 40 do 50 ml . Kiselinu dodajem u uložak na taj način da na krajeve uloška ubrizgam po 5 ml a ostatak u sredinu uloška. pazeći da ne probijem donji sloj uloška. Ovo ponavljam 5 puta sa razmakom od 4 do 6 dana , ujedno tada i dopunjavam sa sirupom zajednicu za zimu ( ovaj interval zavisi od vremenskih uvjeta, od moje zauzetosti i slično ). Kontinuirani tretman s pet ponavljanja treba pokriti minimum 21 dan, a može i duže. U toku tretiranja obavezno prihranjujem društva šećernim sirupom ( 1:1 ) sa najmanje pola litra sirupa po društvu.Tada su pčele mirnije i bolje podnose tretman Foliju obavezno stavljam preko uloška nakon što napunim uložak ( kiselinu u uložak ubrizgavam direktno, treba malo više paziti , te polaganije puniti uložak kiselinom ili možete prskanjem po ulošku iz neposredne blizine). Sa LJETNIM tretiranje počinjem u periodu od 1. do 05.08 (kolovoz ) , u zavisnosti od slobodnog vremena, a može biti i zbog vremenskih uvjeta ili same paše koja može da još traje . Temperatura idealna za tretiranje mravljom kiselinom je od 15 do 25 C, bez bojazni da će pčele napustiti košnicu. Ukoliko je dnevna temperatura iznad 25 C može se primjenjivati navečer.No ako koristite uloške koji imaju u sebi gel ( a to imaju skoro svi danas ulošci ) ni na večim temperaturama od 25 C , nema problema. Ja sam jednom koristio na temperaturi od 35 C, manji dio pčela izašao je na prednju stranu košnice, ali su se brzo smirile. Pretpostavljam da se iz uloška kiselina sporo isparava ( zbog gela kojeg sadrže ) pa nema nagle reakcije, kao što je to slučaj kad se kiselina koristi u kartonu ili truleks krpi. Rastvor kiseline čuvam na sobnoj temperaturi ( preporučljivo je da se kiselina dan prije upotrebe drži u frižideru na - 15 c ). Mravlja kiselina, upotrjebljena na ovaj način ne smeta leglu, a u literaturi se spominje da ubija varou u samom leglu. Kiselina agresivno djeluje na varou, razarajući joj helicere, tako da varoa opada sa pčela, okvira i saća. Zato je poželjno imati podnicu sa mrežom ( Takozvanu anti varoznu podnicu ) koja je sa doljne strane otvorena kako bi varoa ispadala iz košnice.
hvala za video a evo i pisani sastav: svinjska mast - 11 gr
suncekretovo ulje - 11 gr
pčelinji vosak - 22 gr
eterično ulje limunske trave - 30 kapi
super video..ovo cu isprobati iduce godine.
jedno malo ekstremno pitanje, da li mozda znate kako se rade gelovi koji usporavaju isparavanje mravlje kiseline? vidio sam da su se poceli pojavljivati takvi proizvodi pa me zainteresiralo da li postoji DIY nacin (naravno uz sve mjere opreza zbog opasnosti mravlje kiseline)
Danas na tržištu ima veliki broj higijenskih uložaka koji sadrže gel radi boljeg upijanja tekućine. Takvi su ulošci idealni za tretiranje mravljom kiselinom jer značajno usporavaju isparavanje. Evo citata iz jednog teksta o tome.
Kao nosače za kiselinu koristim “LIBRESSE , JASMIN ili OLEA ” uloške , velika moć upijanja ( ima ih za kupiti u KONZUMU ) koje stavim poprijeko preko satonoša ali na KRAJEVE - KUTOVE NASTAVAKA U ZONI GDJE JE MED kako bi što manje uticao na leglo u košnici . Pošto su kod mene uglavnom PRO APIS i LR košnice ja po društvu koje je u jednom nastavku dajem 25 do 30 ml (10 ulica pčela ) , ako je u dva nastavka 40 do 50 ml . Kiselinu dodajem u uložak na taj način da na krajeve uloška ubrizgam po 5 ml a ostatak u sredinu uloška. pazeći da ne probijem donji sloj uloška. Ovo ponavljam 5 puta sa razmakom od 4 do 6 dana , ujedno tada i dopunjavam sa sirupom zajednicu za zimu ( ovaj interval zavisi od vremenskih uvjeta, od moje zauzetosti i slično ). Kontinuirani tretman s pet ponavljanja treba pokriti minimum 21 dan, a može i duže. U toku tretiranja obavezno prihranjujem društva šećernim sirupom ( 1:1 ) sa najmanje pola litra sirupa po društvu.Tada su pčele mirnije i bolje podnose tretman
Foliju obavezno stavljam preko uloška nakon što napunim uložak ( kiselinu u uložak ubrizgavam direktno, treba malo više paziti , te polaganije puniti uložak kiselinom ili možete prskanjem po ulošku iz neposredne blizine).
Sa LJETNIM tretiranje počinjem u periodu od 1. do 05.08 (kolovoz ) , u zavisnosti od slobodnog vremena, a može biti i zbog vremenskih uvjeta ili same paše koja može da još traje . Temperatura idealna za tretiranje mravljom kiselinom je od 15 do 25 C, bez bojazni da će pčele napustiti košnicu. Ukoliko je dnevna temperatura iznad 25 C može se primjenjivati navečer.No ako koristite uloške koji imaju u sebi gel ( a to imaju skoro svi danas ulošci ) ni na večim temperaturama od 25 C , nema problema.
Ja sam jednom koristio na temperaturi od 35 C, manji dio pčela izašao je na prednju stranu košnice, ali su se brzo smirile. Pretpostavljam da se iz uloška kiselina sporo isparava ( zbog gela kojeg sadrže ) pa nema nagle reakcije, kao što je to slučaj kad se kiselina koristi u kartonu ili truleks krpi. Rastvor kiseline čuvam na sobnoj temperaturi ( preporučljivo je da se kiselina dan prije upotrebe drži u frižideru na - 15 c ). Mravlja kiselina, upotrjebljena na ovaj način ne smeta leglu, a u literaturi se spominje da ubija varou u samom leglu. Kiselina agresivno djeluje na varou, razarajući joj helicere, tako da varoa opada sa pčela, okvira i saća. Zato je poželjno imati podnicu sa mrežom ( Takozvanu anti varoznu podnicu ) koja je sa doljne strane otvorena kako bi varoa ispadala iz košnice.
Gde nabaviti eter. ulje lim trave?
Dobar izbor imate u DM prodavaonicama. Ima i na internetu za naručiti.
@@gazostaripcelarstvo1148 izvinite, što Vam znači skraćenica DM? Hvala.
@@pcelovodstvo325 www.dm.hr/
Mamac je boli glava za tjedan dva roja.