MILYEN MÓDON KÖTSZ? | Kötés alapok | KÖTÉSMÓDOK elméletben és gyakorlatban
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 10 ก.พ. 2025
- ⚪VÉGiG🌸SiMA⚪ 11.
A Nyugati/Klasszikus, Kevert/Nagymama és Keleti kötésmódok bemutatása elméletben és gyakorlatban, alapminták kötésén keresztül.
A fordított szem kötése
• A FORDÍTOTT SZEM KÖTÉS...
Eddig azt hittem, "oroszul" kötök, de most kiderült, hogy keverten/ kombináltan, "nagymama" módra :D
Köszönöm ezt a rendkívül részletes és szakszerű videót!
A legtöbb orosz videós, akit követek, ezt a "kevert" módszert alkalmazza, kontinentális fonaltartással. Számomra is ez bizonyult a legkényelmesebb és leggyorsabb metódusnak ha lapos (oda-vissza) kötésről van szó. Láttam videót, amiben meg is magyarázzák, miért ezzel lehet elméletben a leggyorsabban kötni. A gyakorlatban akinek más módszer áll a kezére, annak azzal lesz gyorsabb.
A kevert kötéssel csak akkor van egy kis baj, ha körben kötünk. Akkor muszáj odafigyelni a szemek állására és váltogathatunk az első és hátsó szálból kötött nyugati és keleti szemek közt... körben kötésnél rá szoktam venni magam, hogy nyugati szemeket kössek mindig első szálból és akkor nincs gond. :D
Én is most találtam rá a videora, sok hasznos dolgot fogunk tanulni öntől kedves Liza. Köszönjük szépen.
Kedves Liza!
Ez a videó nekem fantasztikus élmény volt. Tinédzser korom óra kötök, kb 30 éve. Most már tudom, hogy a nagymama stílussal kötök. De most egy kötésminta értelmezése miatt fordultam az alapokhoz és rájöttem, hogy azért nem tudom jól értelmezni a leírást, mert más stílussal kötök... És azt hiszem, hogy már nagyon sok mintám ezért nem sikerült olyan szépen, mint a leírás... És bizony ez a kevert stílus sok hibára ad lehetőséget.
Szóval nagyon köszönöm!!! És még egy megjegyzés: nagyon szépen kötsz :) 😀
Kedves Liza! Minden elismerésem azért amit te teszel a kötni vágyó emberekért a sok szép minta kötésének az érthető és jól látható bemutatásával. Nagyon nagy segítség ez mindannyiunk számára. Köszönet érte! Én már vagy 2 éve láttam és azóta is többször a pinteres képei között amit nagyon tetszik de sehol nem találok sem videót sem leírást róluk. Szerettem volna neked elküldeni legalább a képet róla hátha te tudod a kötésének menetét de nem tudom hogyan lehet neked elküldeni. Kerestelek a facen is de sajnos nem találtalak.
Kedves Liza! Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a videóra, és egyszerre nagyon ostobának is érzem magam. Ezek szerint eddig valami rettenetes barbárságot csináltam, és nem értettem, mi a baj és miért kicsit más a kötésem két oldala... Kamaszkoromban édesanyám tanított utólag visszagondolva valószínűleg a kevert nagymama-módon, de utána több mint 10 évig nem kötöttem semmit, és amikor újra tűt ragadtam, nem néztem különösebben utána, csak csináltam, ahogy eszembe jutott és ahogy kézre állt. Mindent kicsit máshogy csinálok, mint ahogy te bemutatod, de amit én művelek, az leginkább a hátsó szálból kötött nyugati simára, és az első szálból kötött szintén nyugati fordítottra hasonlít. Komolyabb gondot igazából eddig nem okozott, még körbenkötésnél sem, csak fura volt, hogy nem ugyanúgy néznek ki a sima szemek a két oldalon, illetve feltűnt, hogy minden videón, amit eddig láttam, máshogy kötnek, mint én, de mivel többféle technikával dolgoztak ezekben, túl sokat nem agyaltam rajta, gondoltam, hogy így is lehet, meg meg amúgy is. Ha jól értem a dolgot, ezek szerint én a szemek felét megcsavarom, a másik felét nem. Hát ez elég kínos, de jobb rájönni későn, mint soha... Most legalább tudatosan megtanulhatom jól csinálni. Nagyon köszönöm a rengeteg munkát, amit ezekbe a videókba belefektetsz!
Kedves Martina! Köszönöm szépen a visszajelzést, nagyon sokat jelent nekem. A legfőbb ok, hogy elindítottam ezt a csatornát az volt, hogy láttam, milyen zűrzavar uralkodik ezen a területen. Az elsők között készült el ez a videó, nulla tapasztalattal a forgatással, szerkesztéssel kapcsolatban. Látszik is rajta! Ugyanakkor, az elméleti rész a mai napig megállja a helyét, és mindig meg is fogja. Vannak törvényszerűségek, amiket nem írhat felül a kötéshez való érzelmi hozzáállás. Azonban be kellett látnom, hogy nagyon sokan családi örökségként tekintenek a kötésmódjukra - anyukától, nagymamától tanulták, és még a gondolat is bántó, hogy azzal valami nincs rendben, még ha érzik/tapasztalják is, hogy nem úgy sikerül, vagy egyáltalán nem sikerül a kötött darab. Ezért különösen nagyra tartom azt a nyitottságot, amivel te is végignézted ezt a nem rövid videót, levontad a megfelelő következtetéseket, és ha esetleg változtatsz az eddigiekhez képest, az - természetesen - nem azt jelenti, hogy kevésbé értékelnéd a régebben megszerzett tudást, főleg nem azt, hogy kevésbé szeretnéd a személyt, aki ezt a tudást átadta. Mégis, azt kell tapasztalnom, hogy - általában - nagyobb az elzárkózás, mint a nyitottság, Azt hiszem, feladtam, hogy valaha is közösen kibogozzuk ezt a kaotikus csomót. Ezért köszönöm még egyszer, hogy nálad ez értő fülekre talált. Sok sikert és örömöt kívánok neked!
@@vegigsima En is ugyan ugy kötök mint Martina.
Fantasztikusan jól elmagyarázott munkamenet. Örülök, hogy rátaláltam a videókra.
Kedves Liza! Nagyon köszönöm a videóidat! Általános iskolásként, háztartástan óra kerein belül próbáltak megtanítani az alapokra, de nagyon nem ment. Pár éve autodidakta módon, angol terminológia szerint megtanultam horgolni és nagyon szeretem. De a kötés mumus maradt, mindig bonyolultabbnak tűnt. Nemrég felszívtam magam, hogy mégpedig megtanulok kötni is, egy életem, egy halálom és akkor bukkantam rá a csatornádra. Hálás vagyok az átfogó magyarázatért és türelmedért. Ebből a videóból pedig az is kiderült hogy nyugati módon, első szálból kötöm a simát és a fordítottat is! Talán legyőzöm a mumust! :)
Kedves Anita! Nagyon örülök, hogy írtál, én is épp' így tanultam kötni, de úgy látszik, szerencsésebben alakultak a körülmények, mert - gyakorlatilag csak egy sima és egy fordított szem birtokában - utána simán ment minden. Ha biztos vagy benne, hogy valóban nyugati simát és nyugati fordítottat kötsz, akkor - szerintem - ez a legkönnyebb, legbiztosabb, legkevesebb hibázási lehetőséget rejtő út, arról nem is beszélve, hogy a kötésirodalom is a nyugati / klasszikus kötőknek szól. Lehet, hogy érdemes lenne az alapmintákkal kezdeni th-cam.com/video/Js3i6RSFNns/w-d-xo.html, ha ez megy, minden más is megy! :) Ha mégis elakadnál, kérlek, írj! Biztos vagyok benne, hogy legyőzöd a mumust! :)
@@vegigsima Kedves Liza! Kétszer megkötöttem az alapmintákat egy 14 szem széles csíkban. Az első szörnyű lett, de a másodikból már talán lesz valami. :) A fonalfeszességgel még vannak és lesznek is problémáim szerintem...De alakul!!! Szuper nagy boldogság!!!
@@Anita.H_90 Kedves Anita, gratulálok, Te aztán nem tétlenkedtél, ilyen lelkesedéssel és ügyességgel sorra készül majd a többi minta is, a fonalfeszesség meg majd alakul. Még később is, függhet akár attól is, hogy egy kötéssel töltött óra elején vagy végén jársz, mennyire vagy fáradt, milyen hangulatban vagy. Nagyon örülök a sikerednek! :)
@@vegigsima Köszönöm szépen! :)) Alig várom, hogy az itt megosztott, csodaszép mintáid is sikerüljenek majd! De addig még pár trükköt el kell lesnem. :) Nagy vágyam még, hogy kössek magamnak majd egy pár zoknit is! De mindent a maga idején... :)
Én még az általános iskolában és az édesanyámtól tanultam/45 éve :) / a kötés alapokat. Egy az egyben "nyugati/klasszikus" módon kötök és van még mit tanulnom! :) Köszönöm a videókat!!
Kedves Liza, nem is tudtam, h vannak kulonfele kotesmodok. Mikor mondtad, h a hianyerzet indokolt, van meg masmilyen kotesmod is, mint az itt felsoroltak, az vicces volt🤣 Nekem kevertet tanítottak, es egy szenvedes lenne a ny-i fordítottal kotnom... egyszeruen a masik kezre all, a klasszikus meg nagyon nem. Viszont az azsurnal jol jon a tudas, h vannak csavart szemek, elso szal, hatso szal... Nagyon jól tudsz magyarazni, szuper, koszonjuk a videot!!
Kedves Liza Megtudnád mutatni hogyan kell körkötésnél kötni a szemeket, nem tudok 1 sima 1 fordítottal patent mintát kötni folyton eltekeredik. Köszönöm ha bemutatod a körben kötés rejtelmeit
Még most találtam meg a videót..nagyon hasznos.. köszönöm szépen...💜
Ennek nagyon örülök, Szilvia, egyik szívügyem, köszönöm szépen, hogy írtál! :)
Nagyon jó videó, köszönöm!
Én a simát hátsó szálból, nyugati módon, a fordítottat első szálból keleti módon kötöm. Ha jól értem, ez esetben csavarodnak a szemek?
Most kezdem újra a kötést 30 év után, hát van mit kigyomlálnnom a berögzött szokásokból!
Kedves Liza! Ősszel kezdtem el kötni tanulni, egy másik csatornát találtam meg elsőnek, ahol nem mondták el ilyen részletesen, hogy számít, hogy hova teszem a szálat a fordított kötésnél, úgyhogy begyakoroltam úgy, ahogy a legjobban kézre esett. Több csatornán is néztem már videókat és az feltűnt, hogy mindenki kicsit máshogy csinálja a fordítottat de nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, mert a végerdmény mindig ugyanaz volt. Az elején főleg vékonyabb fonalakkal kötöttem így nem látszott, hogy valamit másképp csinálnék, de most az egyik projektemben zseníliafonalat használok 6-os tűvel, és ezen most kijött és feltűnt hogy nem egyenletes a harisnyakötésem, a fordított sorok keresztezett szemek. Nem értettem, hogy mit csinálok rosszul. Szerencsére már egy ideje rábukkantam a csatornádra, és a projektekhez a mintaötleteket tőled nézem, és most hogy felmerült a gyanú hogy valami nem stimmel megnéztem az alapokról szóló videóidat. És végre megvilágosodtam, hogy nem a nyugati szerint kötöm a fordítottat, ezért a keresztezett szemek. Úgyhogy nagyon szeretném megköszönni a részletes és érthető magyarázataidat, mert rengeteget segítenek és nagyon sokat tanulok belőlük. Most pedig nekiállok begyakorolni a nyugati fordított szem kötést is :D
Kedves 0Sn0wwhite ! Nagyon szépen köszönöm ezt a visszajelzést! Nagyon fontosnak érzem, hogy tisztában legyünk a saját kötésmódunkkal, örülök, hogy a videó segítségedre volt ebben! Külön öröm számomra, hogy nyitott vagy a tanulásra, esetleges változtatásokra. Drukkolok a nyugati fordítotthoz is, mindenképpen érdemes több kötésmódot megismerni, majd a legmegfelelőbbet választani. Esetleg ezt is, azt is gyakorolni. Köszönöm szépen, hogy írtál! 🙂
@@vegigsima ez most egy nagyon nagy AHA élmeny volt, nagyon sok minden a helyére került a fejemben. Most már értem azt is hogy néha miért volt nehéz sima szemeket kötni harisnyakötesben, ha kicsit szorosabban kötöttem. Most hogy gyakorlom a nyugati fordított szemet annyival könnyebb a sima sort lekötni utána így hogy nem csavart szem van előtte. Úgyhogy most mindenképp megpróbalok ászokni a nyugati fordítottra, mert sokkal egyszerűbb lesz így tartani a kötesképet és elsajátítani a mintákat, de nem bánom hogy így alakult, mert sokat tanultam belőle és a későbbiekben ha már kicsit profibb leszek érdekes lesz kísérletezgetni a különböző kötésmódokkal. :) nagyon örülök hogy rátaláltam a csatornádra :)
A nagymamámtól tanultam kötni gyerekkoromban, nagymamakötéssel :) Viszont ha nem is ilyen szemléletesen azt elmagyarázta, hogy ha máshogy emelem le a szemet, mint ahogyan kell, akkor csavart szem lesz - azaz tekeredett :) De mivel nem fejlődtem a bonyolult mintákig, így a tényleges csavart szemeket nem tanultam meg. Azt majd innen kell.
Köszönet, hogy az általad nem gyakorolt módokat is bemutatod. Látszik, hogy nem könnyű kötnöd, főleg olyan rutinnal az ujjaidban, mint ami neked van :) Köszönjük szépen, Liza :)
Kedves Liza!
Mióta rátaláltam a csatornádra terveztem hogy megnézem ezt a videót, de most vettem rá magam / lett időm rá. Nagyon köszönöm, általad helyére került sok minden. :)
Kislányként a nagyim tanítgatott, de ő elég türelmetlen volt hozzám én meg bénácska, úgy hogy nem ment a kötés. Majd a suliban "gyakorlati órán" (akkor még így hívták) tanították, de nem volt a kedvencem. Később (már közép iskolában) volt egy barátnőm, aki szép pulcsikat kötött magának és mikor senki nem látott én is próbálkoztam. De (ugye akkoriban még nem volt net) csak és kizárólag sima és fordított szemeket ismertem, így harisnya kötéssel mondjuk két szín váltakozásával próbáltam színesíteni a pulcsikat (kb. 2 db pulcsi készült akkoriban). Sokáig nem is tudtam, hogy lehet mintákat is kötni hát az azsúr meg kínainak tűnt. :D Aztán elsodort az élet (férjhez mentem, elköltöztem stb.) 22 évig abszolút nem kötöttem semmit. De mikor még a férjem csak vőlegényem volt, megígértem neki, hogy kötök majd neki egy pulcsit. :P Nemrégen eszébe jutott az ígéretem, és poénból heccelni kezdett vele. Mondogatta, hogy elég türelmes volt és igazán szép pulcsinak kell lennie, ha 22 évig készül. :DDD Közben örököltem egy kis yorki kutyát, aki idős már és télen nagyon tud fázni. Úgy hogy körülnéztem a neten, hogy felelevenítsem a kis sima-fordított tudásomat. :) Döbbenten láttam, hogy mennyi videót lehet találni a témában!!! Csak sok videó olyan fura volt (ugye akkor még nem tudtam, hogy vannak más kötésmódok is, meg mintákat is lehet kötni), úgy hogy a Te csatornád volt az ahol lecövekeltem, bevallom az elején kifejezetten azért, mert olyan módon kötöttél mint én. :) Azután elragadt a videóid stílusa, profizmusa, a gyönyörű mintáid és az, hogy egy-egy videón belül is sok "titkot" meg lehet tudni ha figyelmes az ember! Ma már nem is vagyok hajlandó más csatornáját nézni (egyébként engem fáraszt még nézni is hogy pl. elengedik a tűt és minden szemnél rácsavarják egyesével a fonalat), persze nem bántásból, de nem tudom követni a másik módon kötött mintákat. :) Úgy hogy én kezdőnek mondom magam, mert még csak most, ennyi idő után eszmélek, hogy mennyi mindent nem tudtam eddig - konkrétan csak simát és fordítottat ismertem. Viszont 22 év után megkapta a férjem a kiérdemelt pulcsiját - én meg boldog vagyok, hogy betartottam az ígéretem és még gyakoroltam is egy kicsit rajta. (Matyika kutyusomnak már több pulcsit is készítettem "bemelegítésnek", úgy hogy tud ő is divatozni. :) )
Ebből a videóból kiderítettem, hogy nyugati klasszikus módon kötök, viszont ebből az adódik, hogy ha más módszerrel kötnek egy mintát, egyszerűen képtelen vagyok "lefordítani" magamnak. :S
Hát nem annyira röviden, de ez a történetem, sajnos még nem sok videódat tudtam megnézni, de igyekszem minél többet tanulni Tőled!
Örök hálám a rengeteg munkádért, idődért! ♥
Köszönettel: Nitu
Nitu ❤️ Nagyon-nagyon köszönöm a történetedet, bevallom, számomra a különféle kötésmódok tanulmányozása a kötés egyik legizgalmasabb területe. Ezért aztán minden személyes kötés-történet számomra nagy kincs, ezért is örültem különösen a soraidnak. Külön öröm, hogy képeken keresztül láthatom is a történet alakulását, és a férjednek kötött pulóvertől kezdve egy kicsit közösnek is érezhetem a történetünket. Köszönöm, hogy itt vagy, köszönöm, hogy mindezt megosztod velem!
@@vegigsima Liza! ♥ Részemről az öröm és a millió köszönet! Te szerettetted meg velem a kötést! Ez senki másnak nem sikerült és ezt nem lehet eléggé megköszönni! :) ♥
Kedves Liza! Nagyon profi módon köt.. Minden csodálatom az öné. Gyerek koromban iskolai órán tanultam a kötés. Majd időközönként elő elő vettem. Szeretném megtudni Hogy lehet megtanulni így kötni, mivel nagyon érdekel. Nyugdíjas korú vagyok és időm is van rá. Köszönöm a sok videót.További jó munkát!
Köszönöm szépen, nagyon kedves! A tanuláshoz, esetleg, ezt a lejátszási listát ajánlom th-cam.com/play/PLH5yg1KSsKLScEIdhCOQEE5JbJa_9A7Je.html Nagyon jó kötést és sok örömöt kívánok! 😊
Kedves Liza! A nyak kialakitásánál kérem segitségedet. Van-e technika, módszer, arra hogyan alakítsam ki a környakat? Válaszod köszönöm, üdv:Andi
Nagyszeru munka! Koszonom! Vegre tudom milyen modon kotok :D Keleti, es kevert/nagymama. Anno a kozep iskolaban tanultam a tobbiektol.Most par ev utan (34) elkezdtem ujbol es eddig nem ertettem mit csinalok rosszul . Ezek szerint semmit csak mas modon kotok mint ami megszokott a videokon. Meg egyszer koszonom ezt a videot!
Kedves Anikó! Köszönöm szépen, hogy ezt megírtad, örülök, hogy segített a videó, már nem dolgoztam hiába! :) Igen, bármelyik kötésmód teljesen rendben van, és mindegyiknek vannak előnyei is a többivel szemben, ezekre külön nem tértem ki, így is nagyon hosszú lett ez a videó. Viszont - ezek szerint - jól éreztem, hogy okozhat zavarokat, ha az ember nincs tisztában azzal, milyen módon is köt, lehet, hogy érdemes lenne ezzel többet foglalkozni. Bár, nem nagyon kaptam visszajelzést ezzel kapcsolatban, ezért, még egyszer, külön köszönöm, hogy írtál!
Anikó, az értesítések között látom, hogy még egy üzenetet írtál, de egyik felületen sem tudom megnyitni, hogy válaszolhassak, sőt, a "Zsorzsett" kötésminta alatt sem látom! Ezért arra is itt válaszolok. Tényleg, nagyon örülök, hogy hasznosnak bizonyulnak a videók, ha esetleg adsz a nyugati fordítottnak még egy esélyt, itt a link hozzá th-cam.com/video/c2VA6EtGq0U/w-d-xo.html, bár, ahogy írtam, a kevert / nagymama kötés is teljesen rendben van. Nagyobb darab, mondjuk pulóver kötését, egyelőre, nem terveztem, az sokkal több kamerán kívüli kötést is igényelne, erre most nincs időm, lehetőségem. Az a 20-30 sor, ami a kötésminták előkészítéséhez kell, éppen belefér, mondjuk a sapka már határeset, de ebből tervezek néhány darabot az őszi-téli időszakra, és már van is öt-hat sapka fent, síkban és körben kötve is. Abban bízom, hogy ezekkel a videókkal is tudok segíteni a kezdőknek, újrakezdőknek, látom, hogy sokan nézik a szemfelszedéssel, sima szem kötésével kapcsolatos videókat, a fordított szemig még nem nagyon jutottak el :), de még csak néhány hónapja indultunk! Ha mégis kötnénk majd pulóvert, úgy tudom elképzelni, hogy szabadon hozzáférhető, méretekre előre kiszámolt leírás alapján, két- három változatból a legnépszerűbbet kiválasztva kötnénk. Addig is, marad a kötés alapok sorozat, a kötésminták, a kisebb darabok, ezekkel talán lehet annyi tudást, tapasztalatot, bátorságot gyűjteni, hogy egyszerűbb pulóver kötésére, leírás alapján, önállóan is merjünk vállalkozni. Meglátjuk! :)
@@vegigsima Koszonom hogy valaszoltal, es nagyon sok sikert kivanok neked! :) Bizom benne hogy meg rengeteg videot lathatok az oldaladon!Elore is varom a sapkakat es aztan egyszer egyutt bele vagunk egy puloverbe! ;)
@@anikoaniko5299 Rendben, nagyon kedves vagy, köszönöm szépen! :)
Kicsit zavarban vagyok mert mások úgy tanítják, hogy a hátsó szálból kötött nyugati sima az a csavart sima..az első szálból kötött keleti fordított is csavart kötés...most hogy is van ez?! 🤔🤔...Tudnál egy olyan videót készíteni ami tudná ezt tisztázni? Köszönöm szépen! 😊
Kedves Liza, most néztem meg a videót. Gyerekkoromban a hetvenes években tanultam kötni a nagymamámtól és az iskolában. A sima kötést nyugati hátsószállal kötöm, a fordítottat pedig keleti elsőszállal. Eddig nem tudtam, hogy ilyen különböző módszerek vannak. Az egyik lányom pedig angol módszerrel köt, amit videókból tanult, mert tőlem sehogy nem tudta a kötést megtanulni.
sehol máshol nem láttam még ilyen részletes videót a kötési módokról köszönöm
Kedves Liza, nemrég kezdtem újból kötni, ez a videó pedig választ adott a felmerült kérdéseimre. Tudn'illik édesanyámtól úgy tanultam kötni ezek szerint, hogy a simát hátsó szálból nyugati kötéssel, a fordítottat első szálból keleti kötéssel. Ezen felül nem is gondoltam rá, hogy számít az irány vagy akár az, hogy első vagy hátsó szálból hurkolom. Többször láttam, hogy mások a simát elsőből, meg a fordítottat nyugati irányúan kötik, aztán legyintettem, hogy hát mindenki úgy bonyolítja ahogy akarja... nos... asszem nekilátok tanulni és gyakorolni. Az én gyakorlatommal eddig nem tapasztaltam semmi problémát, főleg több részből kötött pulcsikat csináltam (oda-vissza haladós). Most viszont megtetszett a körkötés, és ezzel együtt jöttek a bajok. Raglán, felülről lefelé haladós a hátába rövidsoros emeléssel (ezt nem biztos, hogy jól írtam, angol videóból néztem 'short rows') kezdtem kötni a pulcsimat. Nos, van egy eléggé nagy csavarodás benne, ami már a válla szaporítást is elhúzza, illetve a rövidsoros háta emelés totál máshogy néz ki. (Harisnyakötést szerettem volna.) Itt a válasz a videóban.
Mindenképpen ki fogom próbálni egy mintadarabon.
Nagyon hasznos videó, köszönet a precíz, pontos magyarázatért!
Köszönöm a sok szép mintát .
Kedves Ilona, örülök, hogy tetszenek a minták, köszönöm szépen, hogy írtál! :)
Kedves Liza a videói alapján szerintem én keleti kötéssel kötök. Nemrég kezdtem újra a kötés megszeretném kérdezni ha keleti simára, keleti fordította kötök elsőszálból, az is csavart leszsz! Jólenne ha válaszolnál.Mert nekem így a legkönnyebb. Válaszodat előre is köszönöm. Nagyon űgyesen magyarázó, és kötöl!
Igen, az csavart lesz. Köszönöm, hogy megnézted a videót, és írtál! 🙂
Szia! Én most álltam neki a kötés tanulásnak, bár valamikor 30 évvel ezelőtt egy rövid ideig próbálkoztam. 🙂 Nekiálltam kötni, néztem a videókat, de rá is bíztam magam arra, hogy zsigerből mi jön a régi emlékek alapján. A simát hátsó szálból nyugati módra kötöm, de kipróbáltam az első szálból nyugatit is. A fordított úgy tűnik nem megy nyugati módra. Balkezes vagyok, de jobbkezes tanított annak idején, nem is akarnék átállni balkezes módra. Szóval a fordítottnál, ha minden igaz, keleti fordítottat kötök, az esik kézre az ügyetlenebb jobb kezemmel. Nagyon-nagyon tetszik ez a video, de bevallom, én most még nem látom ezt a bizonyos csavarást, hogy éppen merre csavarodik a szem. 🙁 A fordítottnál meg úgy látom, hogy csak "áthúzom" a szemet, ezt néhány oktató videoban "rendes" forditottnak mutatják. Meg kicsit el is bizonytalanodtam, hogy akkor hogyan fogom tudni követni a leírásokat.
Szia Gyöngyi! Ezek szerint kevert / nagymama módon kötsz, ahogyan egyébként a magyar kötők legalább fele, úgyhogy ez ne szegje kedved! Az, hogy én kötésmódban a másik feléhez tartozom, csak azt jelenti, hogy nem kötünk mindig, mindent ugyanúgy, főleg azsúrminták esetén fontos ez a különbség, de ilyenkor igyekszem erre felhívni a figyelmet. Te csak köss nyugodtan úgy, ahogy eddig is, és egyre több gyakorlással egyre jobban fogod látni, hogyan tér el a kötésmódunk, mégis mindketten ugyanazt az eredményt kaphatjuk. Igazad van abban, hogy sok oktató videóban látni keleti fordítottat, hiszen ez számít rendesnek a kevert / nagymama módon kötő számára, az azonban valóban szerencsés lenne, ha azonosítanák a saját kötésmódjukat - a későbbi félreértések / bonyodalmak elkerülése végett, illetve elmondanák, hogy milyen kötésmódok léteznek még. Nem vagyok benne biztos, hogy mindenki tudatában van ennek. Azért is állítottam össze ezt a videót, mert ilyenfajta rendszerezést eddig nem láttam, azt viszont látom, hogy a kevert / nagymama kötőket olyan problémák halmaza kíséri, amilyeneket a nyugati / klasszikus kötő soha nem tapasztal. Ha valaki most kezd kötni, így van választási lehetősége. Ha pedig már régebben köt, felismerheti, hogy miből adódnak a problémák, amiket esetleg tapasztal. Úgyhogy mindenképpen arra biztatnálak, hogy folytasd a kötést, és a gyakorlással világosabbá válik minden.
(Nem a szem csavarodik - ha jól értem, hogy mire gondolsz, hanem azt nézzük meg, hogy a fonal milyen irányban csavarodik a tűre, mielőtt kötnénk a szemet. Természetesen csak azért, hogy azonosítani tudjuk a kötésmódot, nem minden szem esetén vizsgálgatjuk, hiszen a mozdulatsor, amit betanultunk, és automatikus, ilyenfajta szemet eredményez majd.)
További jó kötést és tanulást kívánok, köszönöm szépen, hogy írtál! :)
@@vegigsima Nagyon köszönöm a gyors és részletes választ! Arra gondoltam, hogy nem igazán látom a különbséget az egyenes meg a csavart szem között, hogy pl. magyarázod, hogy a hátsó szállal kötött simánál a csavart az első szállal kötött szem lesz.
@@igazgyongyi8927 Igen, éppen ebben van a kevert / nagymama kötés egyik "buktatója", itt ugyanis első és hátsó szálból is lehet csavart szemet kötni, könnyű hibázni. Az alapminták megismerésével, később a gyakorlattal, egyre biztosabb leszel. :)
Köszönöm a biztatást! 🙂
Én már nem tudom hogy kötök, a sima szemet hátsó szálból kötöm kelet felé, a fordítottat elsőből nyugat felé. Két nagymamámat nézve tanultam így 8-9 évesen. Próbáltam első szálból simát kötni, de nem megy. “Kitörik”a kezem.
Egész kicsi koromban tanultam meg kötni anyukámtól, kategorikus szabályok szerint. Már elmúltam negyven, és csak most tudtam meg, hogy abszolút nagymama stílusban kötöttem egész életemben! :-)
:D Kedves sylviastrawberry! Lehet, hogy az elnevezés nem a legszerencsésebb (nem tőlem származik), remélem, ez nem okozott gondot! :) A kontinentális kötők legalább fele így köt, úgyhogy ebben sincs semmi különleges. Abban viszont nagyon szerencsés vagy, hogy édesanyád biztos alapokat adott neked, hiszen ennél a kötésmódnál előfordulhatnak bizonytalanságok, akár hosszú időn keresztül.
Engem nagyon érdekel a kötés ezen része, jó lenne minél több "kötéstörténetet" ismerni.
Ha még jársz erre, lesz kedved és időd, elmondanád, kisgyerekként hogyan értetted meg (hogyan értették meg veled) pl. azt a nagyon egyszerű helyzetet, mikor 1x1 patentmintáról harisnyakötésre térsz át, végig sima szemeket kötsz, de az egyiket hátsó, a másikat első szálból - és még sorolhatnám ezeket az eseteket. Mindet külön meg kellett tanulnod? Vagy egészen kezdőként felismerted, melyik szem kötendő első, melyik hátsó szálból? Esetleg el tudták magyarázni az okát, hogy miért történik mindez?
Sokat segítenél - másnak is -, ha ezt elmondanád. Köszönöm szépen! :)
Nagyon kedves vagy, hogy így érdeklődsz, de attól tartok, nem tudok érdekes választ adni neked! Anyukámnak semmiféle "tudományos" tanítási módszere nem volt, csak a végtelen egyszerűség. Megmutatta, mit hogyan kell, közben mondta, hogy mit csinál. Annyiszor mutatta meg, ahányszor szükséges volt, aztán csináltam én, miközben még ott maradt, és segített, ha kellett, amíg ment egyedül. Ennyi. Csak ültünk a kanapén, és kötöttünk. 😃 Úgyhogy sajnos már meg nem tudom mondani, pontosan hogyan is tanultam meg a "trükköket"!😃
Azt elfelejtettem mondani, hogy anyukám is kicsi gyerekként, kb az '50-es évek közepén tanult meg kötni a nagymamámtól, ugyanígy.
Kedves Liza! Többször nekifutottam és a végére is értem, és végre, végre tudom, miért nem sikerültek sosem a minták. Nagymama módon kötök, a lustakötés végig megerőszakolt szemekkel ment eddig. A körben kötés sem igazán működött, aztán valahogy sikerült még a kétszínű mackót is körben kötve lefordítani a kevert stílusra. De nagyon nem egyszerű. Azt hiszem a bonyolultabb mintáknál inkább forgatni fogom a szemeket.
Szeretnék jelentkezni, aki úgy köt ahogy "senki" :D hátsó szálból kötöm nyugati módon a simat és első szálból keleti irányba a fordítottat...oka egyszerűen, hogy így áll kézre :)) kivéve amikor a minta miatt nem:D
Így kötök én is, gyerekkoromban így tanultam.
Én angol-amerikaiba kötök. Kontinentálissal nem tudok :) Sőt a vicces rész ott kezdődik, hogy keletiesben :)
Köszönöm szépen, hogy nem-kontinentális kötőként itt vagy, és hogy írtál! :)
A következő kérdésem valóban az lett volna, hogy az angol-amerikain belül nyugati/klasszikus vagy keleti? Azt nem igazán tudom elképzelni, hogy az egyik szem kötésénél így, a másiknál úgy tekernétek a fonalat a tűre, tehát hogy kevert kötők lennétek. De lehet, hogy tévedek.
Annak ellenére kényelmesebb a fonalat az óramutató járásának megfelelő/keleti irányba tekerni, hogy ez végig hátsó szálból kötött szemeket eredményez? Vagy éppen azért választottad ezt, mert mondjuk könnyebb a tűvel a szemek hátsó szálába bökni?
Sok kérdés merül fel, főleg, hogy Te vagy az első/egyetlen angol-amerikai kötő, akivel "élőben" beszélhetek. Ez a része a kötésnek engem nagyon érdekel, köszönöm, ha válaszolsz! :)
@@vegigsima nekem mindig is ez volt a normális. Bár szeretnék átszokni a kontinetális nyugatira.😅 Én esküszöm azt hittem, hogy valami nagyon egyéni stílusba kötök mivel soha, nem láttam olyan módba, ahogy én szoktam. Nagyim kb a haját tépkedte, hogy hogy tudok így... (de most már örülök, ha egy egyedi anyagú sálat akarok, akkor elég csak a fonalat levadászni (pl. most plüss türkiz.) meg kitalálni a mintát. Meg nem szeretek a mutató újamra sok fonalat tekerni, szóval max 1 szer van átbújtatva. 😅
@@BlakeEloise Értem, szóval valamiféle "születési adottság", amit még a környezet - a Nagyid - sem tudott befolyásolni. :) Az a lényeg, hogy működik, mint még olyan sokféle kötésmód. Kíváncsi vagyok, hogy haladsz majd a kontinentális nyugatival, ha lesz kedved, írj! Köszönöm szépen! :)
Én keleti hátsó simát és nyugati elsö fordítottat használok
akkor én kevert módon kötök :D bár a fordítottat egy picit máshogy kötöm de lényegileg ugyan úgy mint a videóban
Igen, ezek az elnevezések sokszor még sértődést is okoznak, főleg a különféle kötésmódokról szóló kiélezett viták közepette! :) A "nagymama" elnevezés egyébként nem tőlem származik, az egyik legenda szerint azért hívhatják így, mert az egyszeri nagymama vagy félreértett valamit a könyvekben szereplő klasszikushoz képest, vagy egyszerűbbnek találta a keleti fordított kötését a nyugatinál, és ezt tanította az unokáknak. Akárhogy is, a fél világ így köt (legalábbis a kontinentális), és a legjobb hozzáállás a humor, ahogyan Te is tetted. :) A lényeg pedig, hogy felismerjük, milyen módon kötünk, és ha ez nem a nyugati/klasszikus, akkor tudjuk, hogy milyen változtatásokra van szükségünk ahhoz képest.
@@vegigsima :D