Ladislav Kamenický: Ficova drahota? Za bývalej vlády zdraželi potraviny o 37 %
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 14 ธ.ค. 2024
- Diskusia na palete s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým. na začiatku rozhovoru odpovedá na otázku moderátora, či je väčšie umenie riadiť rezort financií, alebo maľovať obrazy, čo je jeho hobby. Ako povedal, obidve veci robí so zanietením a najlepšie, ako vie: financie sú práca a maľovanie relax, hoci v minulosti prevádzkoval aj galériu. Priznal, že po nedávnom schválení štátneho rozpočtu hlasmi všetkých 79 poslancov vládnej koalície mu odľahlo. Poznamenal, že je to dôkaz, že katastrofické predpovede opozície a médií o rozpade koalície sa napriek určitým nezhodám nenapĺňajú. Zákon roka vždy overuje pevnosť vládnej garnitúry a minister je presvedčený, že národné sily budú držať spolu a dovládnu do konca volebného obdobia.
Dotkol sa aj konsolidácie financií. Pripustil, že je bolestivá, ale vzhľadom na obrovský dlh, ktorý zanechala predchádzajúca garnitúra, je nevyhnutá a bez nej by sa SR stala vazalom zahraničných veriteľov, čo vláda nedopustí. “Ak by súčasná vláda Roberta Fica s týmto deficitom nič nerobila, v roku 2027 by sme dosiahli dlh skoro 110 miliárd eur, čo je vyše 74 percent HDP Slovenskej republiky. A my, naopak, chceme, aby v tom roku začal dlh SR klesať, hoci to nebude jednoduché” povedal. V konsolidácii sa však bude musieť ďalej pokračovať.
Zdôraznil aj sociálny rozmer konsolidačných opatrení - na jednej strane štát vyberie viac na zvýšenej DPH, na duhej strane vláda znížila DPH na knihy, ubytovanie, lieky. Tiež hovoril o energopomoci, pričom garantoval, že v budúcom roku nepríde k zvyšovaniu cien elektriny. Vláda rokovala s obchodnými reťazcami, ktoré prisľúbili, že zníženú DPH na potraviny premietnu do ich cien. Kabinet chce zaviesť verejné porovnávanie cien základných potravín, čo napríklad v susednom Maďarsku viedlo k ich zníženiu o 7 až 8 percent. Odmieta tvrdenie opozície, že Ficova vláda “zaviedla drahotu” a pripomenul, že práve v minulom volebnom období stúpli ceny potravín o 37 percent.
Rozhovor pokračoval debatou o bankovom sektore. Napriek bankovému odvodu banky na Slovensku zaznamenávajú rekordné zisky, čo im však nebráni sťažovať sa, že majú najväčšie daňové zaťaženie v Európe. “Banky budú vždy plakať, že majú malé zisky, ale v skutočnosti sa majú veľmi dobre,” povedal. Spomenul pomoc s hypotékami, ktorú vláda zrealizovala na začiatku svojho vládnutia. Pripravuje tiež výhodný predaj štátnych dlhopisov pre občanov, ktoré budú oslobodené od daní a odvodov s predpokladaným výnosom okolo troch percent.
Moderátor v súvislosti s témou bánk spomenul vlastnú skúsenosť, keď chcel v novej pobočke Slovenskej sporiteľne neďaleko svojho bydliska v hotovosti uhradiť splátku za hypotéku. Pracovníčka mu oznámila, že na pobočke nepracujú s hotovosťou a splátku musí zaplatiť v pobočke v najbližšom obchodnom centre, vzdialenom niekoľko kilometrov. Ministra financií sa opýtal, čo si myslí o takýchto prípadoch porušovania práva občanov na používanie hotovosti, ktoré je zakotvené v Ústave SR a za ktoré v minulosti ako poslanec NR SR hlasoval aj samotný Kamenický.
Odpovedal, že je zástancom hotovosti a s bankami má rovnaké skúsenosti. Hovorí, že je to príležitosť pre menšie banky, ktoré môžu získavať klientov preferujúcim hotovosť. Presadzuje garantovanie platby v hotovosti za služby. Zákazník sa bude môcť rozhodnúť, či zaplatí hotovosťou alebo prostredníctvom QR kódu, pri ktorom obchodníci neplatia nijaké poplatky, ako je to pri spoločnostiach prevádzkujúcich systém platieb bankovými kartami. Dotkol sa aj témy digitálneho eura, o ktorého zavedení sa momentálne diskutuje. Slovensko má k nemu veľa pripomienok a ak by malo zasahovať do súkromia človeka, súčasná garnitúra ho určite nepodporí.
K spolupráci SR a EÚ s krajinami BRICS podotkol, že naša krajina sa orientuje najmä na Čínu a čínske investície. Zopakoval, že protiruské sankcie škodia Slovensku i únii. Konštatoval, že zoskupenie BRICS sa bude napriek nedávnemu odkazu novozvoleného prezideta USA Donalda Trumpa ďalej “dedolarizovať” a snažiť sa o vznik novej rezervnej meny.
Na záver sa venoval prípadu bývalého eurokomisára Didiera Reyndersa, obvineného z prania špinavých peňazí. Kamenický pripomenul, že práve Reynders v nedávnom období ostro kritizoval Smer-SSD a koalíciu za údajnú likvidáciu právneho štátu a pritom zatváral oči pred tým, čo sa tu dialo počas uplynulých tri a pol roka. Staronová predsedníčka EK Ursula von der Leyenová zasa čelí korupčnému škandálu. Kamenický verí, že Európu postupne ovládnu strany, ktoré prinesú “hlas rozumu”.