Kaadris: Hullumeelsus

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ส.ค. 2024
  • 1967. aastal Viktors Lorenci kirjutatud stsenaariumi järgi lavastab Kaljo Kiisk 1968. aastal oma viienda mängufilmi. "Hullumeelsuse" stsenaarium ei lähe töösse võitluseta, kuid sellel filmil on õnn sündida suurte muudatuste optimistlikul ja traagilisel 1968. aastal. Algamas on nn Praha kevad, Eesti kineastid diskuteerivad ajakirjanduses ja kõnekoosolekutel, kas Eesti film ikka on või ei ole "suur üksiklane". Tudengid mässavad Pariisis, Cannes´i filmifestival katkestatakse. Augustikuus purustab Nõukogude liitlaste sõjavägi Prahas unistused inimnäolisest sotsialismist".
    1969. aasta veebruaris esilinastub "Hullumeelsus" ja Vanemuises tuleb lavale Paul-Eerik Rummo ning Evald Hermaküla "Tuhkatriinumäng". Kodused kriitikud tervitavad filmi, Moskvas aga suhtutakse Eesti Kinoliidu esimehe uude teosesse umbusklikult. Filmist valmistatakse minimaalne tiraaž, üheksa venekeelset koopiat. Sisuliselt muudetakse film olematuks, kuigi sõnaselgelt keelatud see ei ole. Ajakirja "Iskusstvo Kino" arvustuses tuuakse võrdlusi Kaljo Kiisa filmi ja intellektuaalidest Lääne kirjanike Sartre´i, Frischi, Weissi ja Dürrenmattiga. Selline võrdlus võrdub omas ajas filmi hukkamõistuga. Ja samas on see kompliment.
    Filmi valmimislugu meenutab 1997. aastal tehtud intervjuu vahendusel Kaljo Kiisk, kõnelevad lavastus- ja kostüümikunstnik Halja Klaar ning teine operaator Andrei Dobrovolski, kommentaarid operaatorilt ja režissöörilt Arvo Iholt ning psühholoogist teatrilavastajalt Heiti Pakult.
    etv.err.ee/inde...
    www.ef100.ee/

ความคิดเห็น • 4

  • @mudakoger1
    @mudakoger1 2 หลายเดือนก่อน +1

  • @1COPT
    @1COPT 9 หลายเดือนก่อน

    Добавьте русские субтитры сюда :) (пошучу я, добавивший кустарные и кривые субтитры к упомянутому фильму). У меня дед работал в Эстонии, Гоголев Дмитрий Иванович, землеустроитель, геодезист, профессионал настолько, что у него была бронь от антигитлеровского фронта. В Кохтла-Ярве тянул газопровод из Ленинграда, конфеты присылал в 1946-50 годах, в Эстонии квартиру предлагали с горячей водой (в России семья жила в доме без водопровода вообще: колодец, коромысло, "семеро по лавкам"...).
    И бабушка наотрез отказывалась переезжать: чужая, иная, земля, другая культура и т.д., дело даже не в "лесных братьях". Чужое. Не суйся! :) Фантики от эстонских конфет (тёмно- синие, мельница нарисована, буквы золотые непонятные) ещё хранились некоторое время, как и воспоминания о качественном натуральном содержимом конфет.
    Помню, в 1978 в Каунасе спросил (я школьник с мамой, мне 10 лет): "Не знаете, как на вокзал проехать?" - "Знаю, ответил прохожий литовец - Но вам не скажу"

  • @mjfan653
    @mjfan653 2 หลายเดือนก่อน

    Oma aja "shutter island"
    Tegelikult nii paarkümmend aastat enda ajast ees temaatikaga. Aga kui arvestada, ajastu piiranguid ja takistusi, on film täiesti hämmastav, väikse Eesti kohta eriti.

  • @andreaskorju9658
    @andreaskorju9658 9 ปีที่แล้ว

    nbv v