Ahoj. Musím ti to pochválit. Opravdu pěkná práce hlavně co se mechanické konstrukce týká. Celkem pěkně jsi si poradil se stolkem osy Z, který bývá u této konstrukce Achillovou patou. Elektronika se zdá být také OK na svoje stáří. Zmiňuješ, že by jsi chtěl použít Klipper což vřele doporučuji a já si bez něj již tiskárnu nedovedu představit. Možná bych při té příležitosti přešel i na nějakou desku Manta od BTT, které přímo podporují Klipper a jsou za bezkonkurenční ceny. Takže mnoho úspěchů a ať to tiskne.
Moc děkuji :). Nahodit tam klipper už plánuju nějaký ten čas, ale vzhledem k tomu, že je tiskárna furt v provozu, tak to neustále odkládám (i přes to, že to není zase tak časově náročné). Právě dodělávám aktuální projekt - velkou deltu , kde mám klipper a vidím ty výhody. Táhne mě daleko víc, když jsem okusil inputshaping.
Na 4 roky starý projekt to vlastně není až tak špatné. V dnešní době bych to udělal jako CoreXY, TMC2209 nebo podobné pro Sensorless Homing, Klipper, aktivní vyhřívání komory pro tisk PEEK a podobné, Klipper s akcelerometrem, no a uchycení osy Z na více bodech. Jinak je to opravdu zajímavá samo-domo 3D tiskárna. 🫡
Ahoj Martine, s core xy naprosto souhlasím. Tato konstrukce je těžkopádná díky tomu, že si musí vozit vlastní motor pro osu x. Na druhou stranu je o mnoho jednodušší a v té době si nejsem jistý, jestli bych kinematiku xy zvládl nakreslit (dnes už mám jiné zkušenosti a problém bych v tom neviděl). Na Kliper přejdu pravděpodobně u všech tiskárnách. Teď jsem si ho vyzkoušel u delty, co jsem postavil a ta práce s ním je prostě super. Já osobně Sensorless homing nemám rád. Chápu, že to funguje spolehlivě a odpadá nutnost tažení kabelů a umístění koncáků... Ale jsem strojař a nc stroj co "bourá" do rámu aby se zahoumoval mě příjde barbarské :) Uchycení Z na více bodech jsem tehdy zvažoval, ale v rámci jednoduchosti jsem udělal uchycení jednostranné, ale opravdu masivní. Problém s tím nikdy nebyl, ale vnukl si mě myšlenku, že změřím úchylkoměrem o kolik setin klesne bed na hraně (opačné, než je bed uchycen) při zatížení podložky jedním kg... samotného by mě to zajímalo.
Krasna praca, ten nazov je fakt trefny.
Ahoj. Musím ti to pochválit. Opravdu pěkná práce hlavně co se mechanické konstrukce týká. Celkem pěkně jsi si poradil se stolkem osy Z, který bývá u této konstrukce Achillovou patou. Elektronika se zdá být také OK na svoje stáří. Zmiňuješ, že by jsi chtěl použít Klipper což vřele doporučuji a já si bez něj již tiskárnu nedovedu představit. Možná bych při té příležitosti přešel i na nějakou desku Manta od BTT, které přímo podporují Klipper a jsou za bezkonkurenční ceny.
Takže mnoho úspěchů a ať to tiskne.
Moc děkuji :). Nahodit tam klipper už plánuju nějaký ten čas, ale vzhledem k tomu, že je tiskárna furt v provozu, tak to neustále odkládám (i přes to, že to není zase tak časově náročné). Právě dodělávám aktuální projekt - velkou deltu , kde mám klipper a vidím ty výhody. Táhne mě daleko víc, když jsem okusil inputshaping.
Promo SM
Na 4 roky starý projekt to vlastně není až tak špatné.
V dnešní době bych to udělal jako CoreXY, TMC2209 nebo podobné pro Sensorless Homing, Klipper, aktivní vyhřívání komory pro tisk PEEK a podobné, Klipper s akcelerometrem, no a uchycení osy Z na více bodech.
Jinak je to opravdu zajímavá samo-domo 3D tiskárna. 🫡
Ahoj Martine, s core xy naprosto souhlasím. Tato konstrukce je těžkopádná díky tomu, že si musí vozit vlastní motor pro osu x. Na druhou stranu je o mnoho jednodušší a v té době si nejsem jistý, jestli bych kinematiku xy zvládl nakreslit (dnes už mám jiné zkušenosti a problém bych v tom neviděl).
Na Kliper přejdu pravděpodobně u všech tiskárnách. Teď jsem si ho vyzkoušel u delty, co jsem postavil a ta práce s ním je prostě super.
Já osobně Sensorless homing nemám rád. Chápu, že to funguje spolehlivě a odpadá nutnost tažení kabelů a umístění koncáků... Ale jsem strojař a nc stroj co "bourá" do rámu aby se zahoumoval mě příjde barbarské :)
Uchycení Z na více bodech jsem tehdy zvažoval, ale v rámci jednoduchosti jsem udělal uchycení jednostranné, ale opravdu masivní. Problém s tím nikdy nebyl, ale vnukl si mě myšlenku, že změřím úchylkoměrem o kolik setin klesne bed na hraně (opačné, než je bed uchycen) při zatížení podložky jedním kg... samotného by mě to zajímalo.