Co ugotowałem na kwarantannie... 🔥

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
  • 🙈Długo mnie tu nie było.
    👉 Przepis na chleb w opisie.
    ---
    Dlaczego ten chleb jest tak dobry? Po pierwsze, bardzo dobrze robi mu dłuższy czas fermentacji, który rewelacyjnie wpływa na smak gotowego chleba. A ten smak jest w sam raz, nie jest kwaśny, ale lekko wytrawny i pełen smaku umami. Ilości przypraw takich jak kumin i czosnek dobrałem w taki sposób, że nie da się ich wyczuć w gotowym chlebie, ale za to zapewniają mu piękny zapach i bogaty smak. Co ciekaw, moje kilkuletnie dzieciaki, które normalnie takich przypraw nie tkną, ten konkretny chleb po prostu uwielbiają.
    👉 Lista składników - upieczesz z nich chleb o wadze ponad 1kg. Jeżeli chcesz upiec mniejszy chleb, po prostu użyj połowy podanych ilości składników.
    Zaczyn:
    woda - 200 ml
    mąka żytnia 720 - 200 g
    zakwas żytni - 100 g (może być prosto z lodówki)
    Ciasto:
    gotowy zaczyn (z powyższych ilości składników)
    woda - 250 ml
    mąka żytnia 720 - 300 g
    pestki słonecznika - 100 g
    pestki dyni - 100 g
    sól - 14 g
    mielony kmin rzymski - 2 łyżeczki
    czosnek suszony - 1/2 łyżeczki
    Przygotowanie:
    1. Pierwszego dnia popołudniu lub wieczorem wyjmuję z lodówki słoik z zakwasem i taki zimny nieaktwny zakwas dodaję do mąki i wody, mieszam dokładnie i tak powstaje zaczyn.
    2. Zaczyn w szczelnie zamkniętej misce zostawiam na kuchennym blacie, a jeżeli temperatura w kuchni jest niższa niż 20-21 st C, wstawiam do lekko ciepłego piekarnika. Zaczyn dojrzewa i fermentuje w tej misce przez 12-18 godzin. Jest gotowy, kiedy jest zawartość wyraźnie się zwiększy, a na powierzchni widoczne będzie dużo pęcherzyków.
    3. Drugiego dnia, kiedy zaczyn jest już gotowy, dodaję do niego wszystkie pozostałe składniki i mieszam całość łyżką do czasu, aż powstanie jednorodna masa. Zwykle zajmuje mi to 1-2 minuty.
    4. Taką gotową masę przekładam od razu do formy wysmarowanej odrobiną masła, przykrywam drugą foremką lub folią i odstawiam na 8 do 12 godzin do wyrośnięcia. W tym czasie ciasto może nawet podwoić swoją objętość, więc warto pamiętać o tym żeby zostawić wystarczająco dużo miejsca w foremce. Ja najczęściej ciasto mieszam wieczorem około 20:00, a potem następnego dnia pomiędzy 7:00 a 9:00 zaczynam pieczenie.
    5. Moje ciasto najczęściej wyrasta w piekarniku dokładnie w tym miejscu, w którym potem będzie pieczone, więc jak już wyrośnie, muszę tylko zdjąć przykrycie z formy i mogę zaczynać pieczenie.
    6. Ten chleb zawsze zaczynam piec w zimnym piekarniku, ustawiam temperaturę na 200 st C w programie pieczenia góra-dół, a czas na 55 minut.
    7. Po upieczeniu chleb od razu wyjmuję z foremki i studzę na kratce przez minimum 30 minut.
    8. Gotowe!
    #strajkkobiet #pieklokobiet

ความคิดเห็น • 71