Šipurak kao lijek‼️ O ljekovitim svojstvima šipuraka čitajte u opisu videa 👇
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
- Šipurak (lat. Rosa canina) je žbunasta biljka iz porodice ruža. Drugi nazivi: šipak, divlja ruža, pasja ruža, šipurina, šipurika.
Šipurak je razgranati, bodljikavi žbun, koji može narasti i do 3 metra visine. Grane su vitke i savijaju se u luku. Veliki cvjetovi imaju 5 ružičastih ili bijelih latica. Šipurak obično cvjeta u maju i junu, dok plodovi sazrijevaju u septembru i oktobru. Plod je jajastog oblika, crven i po površini gladak i sjajan. Cvjetovi su hemafrodični, to jest sadrže i tučak i prašnike (muške i ženske organe potrebne za razmnožavanje). Dobro podnosi mraz i uspijeva u hladnoj klimi.
Plodovi šipurka sadrže 0,5 do 2% vitamina C, zavisno od podneblja i stepena zrelosti. Plod sadrži i vitamine B1, B2 i K, organske kisjeline, šećere (invertni šećer), tanine, flavonoide, mineralne soli. U sjemenu šipurka ima vitamina E i nešto vanilina.
Šipurak se koristi u prehrambenoj i kozmetičkoj industriji. Od plodova se dobija pekmez, slatko i sok. Sušeni plodovi se koriste u čajnim mješavinama. U nekim krajevima žbun šipurka se koristi kao živa ograda.
Proizvodi od šipuraka pojačavaju izdvajanje žuči. Zbog vitamina K, šipurak zaustavlja krvarenja i pojačava izlučivanje mokraće, to jest djeluje diuretički, depurativno i astrigentno. Količina vitamin C u šipuraku je dovoljna da spriječi pojavu skorbuta. Indikacija upotrebe šipurka: hepatitis, holangitis, insuficijencija jetre, dijareja, dizenterija, hemoragije, bubrežni kamenac, avitaminoza, astenije.
Šipurak ima višestruku primjenu u narodnoj medicini. Osim ploda, koristi se i cvijet u vidu infuza kod različitih vrsta krvarenja, proliva i grčeva u stomaku. Sjeme (Semen Cynosbati) se koristi kao sredstvo protiv groznice, za rastvaranje i izbacivanje bubrežnih kamenaca, krvavog mokrenja, kod oboljenja mokraćnog mjehura (bešike), te protiv katara crijeva i hripavca.
Plod šipurka se može koristiti svjež ili kuvan za proizvodnju pekmeza, sirupa i sokova. Sjeme je dobar izvor vitamina E i može se mljeti i miješati sa brašnom. Pored osušenog ploda i suvi listovi se mogu koristiti za čaj i tople napitke. Latice cvijeta ako im se odstrani gorko podnožje mogu biti korištene kao dodatak salatama, i kuvane kao varivo.
Opis biljke:
Šipurak je grm sa dugim, tankim granama prekrivenim trnjem. Cvjetovi su mu obično ružičasti ili bijeli, a plodovi su crvene boje, jajastog oblika. Šipurak cvjeta u proljeće, dok plodovi sazrijevaju u kasno ljeto i ranu jesen.
Ljekovita svojstva:
Šipurak je bogat izvor vitamina C, a pored toga sadrži i vitamine A, E i K, te minerale poput kalcija i željeza. Koristi se za jačanje imuniteta, liječenje prehlade i gripe, te poboljšanje opšteg stanja organizma. Takođe, poznat je po antioksidativnim svojstvima koja mogu pomoći u borbi protiv upala i starenja.
Načini upotrebe:
1. Čaj od šipuraka - Jedan od najpopularnijih načina konzumacije. Plodovi se suše i koriste za pripremu čaja koji se pije radi jačanja imuniteta i kao tonik za organizam.
2. Džem od šipurka - Često se pravi od kuvanih plodova, ima slatko-kiselkast ukus i bogat je hranjivim materijama.
3. Sok i sirup - Takođe popularan način upotrebe, naročito kod djece, zbog prijatnog ukusa i visokog sadržaja vitamina C.
Narodna medicina:
U crnogorskoj narodnoj medicini šipurak se koristi za tretiranje raznih tegoba. Pored upotrebe plodova, često se koriste i listovi te korijen ove biljke. Kaže se da čaj od šipurka pomaže kod bubrežnih tegoba i problema sa mokraćnim putevima. Takođe se koristi za snižavanje krvnog pritiska i kao blagi diuretik.
Šipurak je prisutan u mnogim crnogorskim domaćinstvima i predstavlja neizostavan dio tradicionalne medicine i ishrane.
Priprema čaja od šipurka:
U lončić sipajte šoljicu-dvije hladne vode i dodajte 3-4 komada osušenih plodova šipuraka. Zakuvajte pa poklopljeno kuvajte na laganoj vatri oko 5 minuta, zatim ostavite da odstoji 8-10 minuta.
Procjedite čaj kroz gustu sitku (zbog mogućih dlačica iz šipuraka koje bi vam mogle zasmetati u grlu) te po želji dodajte kašičicu meda i malo limuna.
Procijeđeni šipurak koji ostane od čaja možete čak iskoristiti i za još jednu pripremu čaja.
#sipurak #caj #ljekovitost
Čaj od šipuraka je jako zdrav i ukusan kad mu se doda kašicica meda 👍
@@planinarplaninar3075 tako je.
Odličan video
Hvala.
Izuzetno zdrava biljka,čaj je ukusan i zaista pomaže kod prehlade-isprobali smo👌☺️
@@SnezanaAbramovic-nc4ir jeste zaista 😊
Vrlo korisno
Hvala.
Priroda nam daje sve za zdavlje
Tako je.
Very nice video 👏👏
@@useinzadri4937 thank you for comment.
Odličan video?
@@planinarplaninar3075 hvala