Skręt z dwóch pasów na cztery - które pasy są dla kogo?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 59

  • @marcinrak6155
    @marcinrak6155 ปีที่แล้ว +18

    Wy tu czytacie jakieś ustawy, a kierowca zwłaszcza obcy ma sekundy na zastanowienie

  • @Gajsu1
    @Gajsu1 ปีที่แล้ว +2

    Wariant 5, to jest jedyny pas, na który możesz wjechać z lewego tak, aby być pewnym że nie jesteś na kursie kolizyjnym z ludźmi z pasa prawego. Natomiast jak już się na nim ustawisz i na wprost masz zjazd, zmieniasz pas na "mniej wewnętrzny" czyli 2, ustępując wszystkim na tym pasie.

  • @slawekkotynski4361
    @slawekkotynski4361 ปีที่แล้ว +2

    Na skrzyżowaniu (Warszawa, wyjazd z Anielewicza w Okopową w lewo)jest wjazd z dwóch pasów, wyjazd na trzy - wszystkie trzy do jazdy prosto. Zaobserwowałem że większość kierowców skręcających z lewego pasa ładuje się za zakrętem na środkowy, tak jakby chcieli ominąć ten lewy (bo mają przyzwyczajenie, że ten lewy służy do zawracania na tzw. dużych rondach?)

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  ปีที่แล้ว +2

      No, widzisz, czyli tam jest lokalne przyzwyczajenie, że na środkowy się wjeżdża z lewego, a gdzie indziej może być odwrotnie. Jest takie skrzyżowanie w Łodzi, gdzie z lewego jadą na lewy, z prawego na środkowy, a na prawy rzadko ktoś wjeżdża, bo przez lata był to buspas (od kilku miesięcy już nim nie jest, a przyzwyczajenia zostały).
      Dlatego najbezpieczniej z lewego na lewy, z prawego na prawy, a na środkowy można zmienić później. Przy jednoczesnej zmianie pasa pierwszeństwo reguluje zasada prawej strony.
      Łączę pozdrowienia!

  • @BLOG-RRD
    @BLOG-RRD ปีที่แล้ว +6

    A kto twierdzi poza Tobą i egzaminatorami WORD, że podałeś odpowiedź zgodną z obowiązującym prawem? Masz świadomość tego, że oznakowanie jest tu wadliwe? Po pierwsze kierowca nie zna oznakowania kierunkowego jezdni drogi poprzecznej zanim zacznie manewr zmiany kierunku jazdy. Po drugie nie ma czasu na rozpatrywanie kilku wariantów oraz domyślanie się jak oznakowano pasy ruchu i co zamierza jadący obok.

  • @AnAn-wj3xx
    @AnAn-wj3xx ปีที่แล้ว

    Fajny temat 👍

  • @krzysztofjarzyna3194
    @krzysztofjarzyna3194 3 หลายเดือนก่อน

    Wariant 5 jest prawidłowy. Tam nie ma jednego skrzyżowania tylko jest kilka. A zatem skręt w lewo nie oznacza, że jest zawracanie. Po skręcie w lewo zajmuje się w domyśle ten sam pas, z którego był wykonywany skręt licząc od strony wewnętrznej skrętu. Z tego wynika, że ci z prawego pasa mogą zająć dowolny pas poza tym wewnętrznym. W tej sytuacji jest to trochę głupie i powinny być linie prowadzące lub tablica informacyjna (czasami stosuje się takie żółte tablice z czarnymi strzałkami).

  • @jcudera
    @jcudera ปีที่แล้ว +2

    Dla mnie odpowiedź jest prosta. Jadący prawym pasem zajmuje prawy pas, a jadący lewym, ma do dyspozycji pozostałe trzy. Dopuszcza się możliwość jadącemu prawym pasem zajęcie innego niż prawy, tylko w momencie ustąpienia pierwszeństwa jadącym lewym pasem. Przy innej interpretacji, stwarzamy zagrożenie w ruchu, a ponadto szybko zapchane pasy 2 i 3, spowoduje korek, podczas gdy pas skrajny prawy, czyli nr 4 będzie pusty.

    • @shatar3171
      @shatar3171 ปีที่แล้ว +3

      Jesteś w błędzie wypowiem się jako egzaminator Białostockiego wordu. Więc tak jadąc lewym pasem zajmujemy pas lewy prawym pasem zajmujemy pas prawy skrajny do pasów środkowych stosowana jest zasada prawej ręki mamy podobne rondo w Białymstoku i są tam czasami kolizje bo ktoś z lewego skrajnego pasa ma kolizje z jadącym prawym pasem i już policja wie że winny jest ten co jedzie na lewym pasie

    • @jcudera
      @jcudera ปีที่แล้ว +1

      @@shatar3171 Ma to sens :) Dzięki.

    • @gajowiec
      @gajowiec ปีที่แล้ว

      Ale bzdury piszesz

    • @Marcin81Bstok
      @Marcin81Bstok ปีที่แล้ว

      ​@@shatar3171pisze o rondzie Regana przy Turkusie na wjeździe od ul.Solidarnisc w Hetmańskąi ???
      Bo tam lewy ... zajmuje lewy pas i środkowy bo ma linie prowadzące ..
      Środkowy.. zajmuje pas prawy oraz warunkowo może zająć pas środkowy..

  • @kristvanzdybek
    @kristvanzdybek ปีที่แล้ว +1

    4:17 - dopytaj się i poproś o konkrety w przytoczonej historii z wyrokiem. Wcale nie jest potrzebny wspomniany przepis, aby uznać winę auta z lewej strony. Oczywiście mam na myśli sytuację, którą sam przedstawiłeś jako prawdopodobną w tamtym wyroku.

  • @Loogik1979
    @Loogik1979 ปีที่แล้ว +3

    Wariant 5

  • @EU_z_Auta
    @EU_z_Auta ปีที่แล้ว +1

    wahałbym się między wariantem nr 2 a nr 5

  • @RadosławBuchta
    @RadosławBuchta 2 ปีที่แล้ว +4

    Dzień dobry.
    Miło poznać pasjonata ruchu drogowego, który poświęca swój czas na prowadzenie kanału o tej niezwykle ważnej problematyce. Gratuluję zapału, bo mnie zawsze brakowało czasu, aby zacząć. Być może już nie będę musiał. :)
    Przeglądnąłem część Pańskich materiałów i przy tym filmiku musiałem się zatrzymać, gdyż muszę z Panem wejść w polemikę. Uważam, że żaden z pięciu wariantów nie jest prawidłowy.
    Najważniejszą kwestią, decydującą o całej reszcie, jest uświadomienie sobie różnicy pomiędzy drogą (art. 2 ust.1 PoRD), a drogą publiczną (art. 1 UoDP) oraz różnicy pomiędzy skrzyżowaniem (art. 2 ust. 10 PoRD), a skrzyżowaniem dróg publicznych (art. 4 ust. 9 UoDP).
    Omawiane w materiale miejsce jest jednym skrzyżowaniem dwóch dwujezdniowych dróg publicznych (UoDP), które składa się z czterech skrzyżowań czterech jednojezdniowych dróg (PoRD). Przypominam, że o zasadach poruszania się decyduje PoRD, a nie UoDP.
    W związku z tym nie mamy tutaj do czynienia z zawracaniem, tylko z dwoma skrętami w lewo na dwóch skrzyżowaniach zlokalizowanych bardzo blisko siebie. Dlatego manewry te można wykonać z obu pasów, a nie tylko ze skrajnego lewego.
    Kluczowymi dla rozstrzygnięcia kto, z którego pasa może zająć który pas, są dwa, znane Panu doskanale, zapisy PoRD:
    art. 16 ust. 4 "Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. (...)"
    art. 22 ust. 4 "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (...) oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony."
    I oczywiście fundamentalne znaczenie ma to, czy manewry wykonuje pojedynczy pojazd czy też obok siebie pomykają dwa rumaki chcące udowodnić sobie nawzajem, kto rządzi w dzielnicy.
    Pojedynczy pojazd powinien dojechać do skrzyżowania środkowym pasem (art. 16 ust. 4). Jeśli za chwilę chce ponownie skręcić w lewo ("zawrócić") - zajmuje pas drugi od lewej (znowu art. 16 ust. 4). Jeśli na drugim skrzyżowaniu chce pojechać prosto - zajmuje pas pierwszy z prawej (jeszcze raz art. 16 ust. 4).
    Teraz rumaki:
    Jeśli rumak z pasa środkowego na pierwszym skrzyżowaniu pomknie prosto - rumak z pasa lewego postępuje jak pojedynczy pojazd powyżej.
    Jeśli rumak z pasa środkowego chce "zawrócić" (tak, też może!), to przepuszcza rumaka z pasa lewego (art. 22 ust. 4), który znów postępuje jak pojedynczy pojazd powyżej. Rumak z pasa środkowego wjeżdża na pas drugi z lewej (art. 16 ust. 4), jeśli nie zajął go wcześniej rumak z pasa lewego. Jeśli jednak pas został zajęty, zajmuje pas pierwszy z lewej (także art. 16 ust. 4). Jeśli ten pas też już jest zajęty przez kolejnego rumaka z pasa lewego, to rumak na pasie środkowym zostanie obtrąbiony przez rumaka stojacego za nim i chcącego jechać prosto.
    Jeśli oba rumaki będą chciały na drugim skrzyżowaniu pomknąć prosto, to rumak z pasa środkowego wjeżdża na pas pierwszy z prawej (art. 16 ust. 4), a rumak z pasa lewego wjeżdża na pas drugi z prawej (też art. 16 ust. 4) i absolutnie nie wpycha się na pas pierwszy z prawej (art. 22 ust. 4).
    Podsumowując: wszystkie cztery pasy są do dyspozycji dla jadących oboma pasami, a kto który pas zajmuje, i kto komu ustępuje pierwszeństwa, jest wypadkową:
    - ilości pojazdów,
    - pasów, które pojazdy zajmują przy dojeździe do pierwszego skrzyżowania,
    - kierunków, w których kierujący zamierzają kontunuować jazdę na kolejnym skrzyżowaniu.
    Przy okazji: filmik o łamanym pierwszeństwie i tramwajach - pierwsza klasa.
    Pozdrawiam i szerokości.

    • @p.a.1675
      @p.a.1675 2 ปีที่แล้ว

      Z całym szacunkiem, ale nie zwrócił Pan uwagi, ile punktów kolizyjnych jest tworzone w taki sposób? Tłumaczenie do drugiego "Jeśli" jest odwrotne do tego, co mówi przepis art. 22 ust 4. I co z art. 22 ust. 2 pkt 2?

    • @RadosławBuchta
      @RadosławBuchta 2 ปีที่แล้ว +1

      @@p.a.1675 Każde skrzyżowanie to punkt kolizyjny, a im więcej pasów jest na jezdniach, tym tych punktów więcej. Ale ilość punktów kolizyjnych nie zmienia brzmienia przepisów.
      Nie wiem, na czym polega odwrotność drugiego "jeśli" do art. 22 ust. 4. Gdyby mógł Pan rozwinąć myśl.
      Natomiast jeśli chodzi o art. 22 ust. 2 pkt 2 czyli:
      "Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się (...) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo."
      Pełna zgoda, pod warunkiem, że nie zachodzi sytuacja z art. 5 ust. 1 PoRD:
      "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do (...) znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te (...) znaki drogowe."
      A tu taka sytuacja zachodzi: strzałki na pasie drugim z lewej pozwalają na lewoskręt z tego pasa, mimo że nie jest on skrajnym lewym.
      Podobnie jest przecież w sytuacji prezentowanej w filmie o łamanym pierwszeństwie i tramwajach: znak stop zatrzymuje tramwaj z prawej, mimo że przepis ustawy mówi, że tramwaj ma pierwszeństwo, niezależnie z której strony nadjeżdża. Także wynika to z art. 5 ust. 1 PoRD.
      Szerokości.

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za miłe słowa. Jak widać, ilu ekspertów, tyle interpretacji. Najważniejsze, by na drodze nie chcieć siłą udowadniać kto ma rację :)

    • @p.a.1675
      @p.a.1675 2 ปีที่แล้ว

      @@RadosławBuchta Oczywiście nie chodzi o skrzyżowanie, ale o przecinanie się torów jazdy pojazdów jadących z tego samego kierunku. Dla przykładu, dwie już wspomniane sytuacje: [1] jeśli pojazd zamierza zawracać z środkowego pasa, to tworzy punkt kolizyjny z pojazdem na lewym pasie, chcącym jechać prosto; [2] jeśli chce zawrócić z tego samego pasa, ale nie ma możliwości kontynuacji jazdy, to blokuje tych chcących jechać na wprost.
      Druga kwestia, że nie każde skrzyżowanie jest tak skonstruowane jak na filmie. Najczęściej na drugim skrzyżowaniu są tylko trzy pasy: jeden do skrętu w lewo (zawrócenia) i dwa do jazdy na wprost, mimo, że na wlocie były dwa pasy do skrętu w lewo. Jeśli będziemy sugerować, że z prawego pasa do skrętu w lewo można też zawrócić, to prosimy się o problemy. Na tym skrzyżowaniu niejako można wykonać taki manewr, ale to może być jedyne takie skrzyżowanie w Polsce. Moim zdaniem nadinterpretuje Pan art. 16.4.
      Zgadzam się, że oba pojazdy skręcające równocześnie w lewo powinny "dążyć" do zajęcia prawego pasa. Ale to nie jest sztywna definicja, że pierwszy pas od prawej należy do jednego, a drugi od prawej należy do drugiego. Bo w przypadku, gdy pierwszy pas jest już zajęty, dochodzi do kolejnego punktu kolizyjnego, gdzie pojazd który zaczynał z środkowego pasa rości sobie prawo do pasa drugiego od prawej (bo pierwszy zajęty), a drugi pojazd stwierdza, że tamten ma czekać, bo pas drugi jest jego. Obstawiam, że właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kolizji.
      Co do art. 5, to oczywiście w lewo można skręcić z obu pasów, bo na to zezwalają znaki. Ale potem schodzimy na przepisy ogólne, które mówią, że wykonujący skręt w lewo ma się zbliżyć do lewej krawędzi jezdni. Jeśli skrajny lewy pas jest zajęty, to można zająć drugi pas do skrętu w lewo (środkowy). Zadaniem art. 22.2 jest wyeliminowanie przecinania się torów jazdy pojazdów. Z tego samego powodu wyprzedzanie pojazdów skręcających w lewo dozwolone jest tylko z prawej strony.
      Co do art. 22.4, to czy pojazd na lewym pasie do skrętu w lewo nie ma prawa przypuszczać, że pierwszeństwo do zajęcia konkretnego pasa ruchu ma pojazd po jego prawej stronie?

    • @RadosławBuchta
      @RadosławBuchta 2 ปีที่แล้ว +1

      @@p.a.1675 "Oczywiście nie chodzi o skrzyżowanie, ale o przecinanie się torów jazdy pojazdów jadących z tego samego kierunku. Dla przykładu, dwie już wspomniane sytuacje: [1] jeśli pojazd zamierza zawracać z środkowego pasa, to tworzy punkt kolizyjny z pojazdem na lewym pasie, chcącym jechać prosto; [2] jeśli chce zawrócić z tego samego pasa, ale nie ma możliwości kontynuacji jazdy, to blokuje tych chcących jechać na wprost."
      Ma Pan całkowitą rację, że im większa ilość punktów kolizyjnych, tym większe niebezpieczeństwo zdarzenia drogowego. Doświadczony kierowca chcący "zawrócić" nie będzie tarabanił się pasem środkowym, tylko "na wszelki wypadek" zajmie pas lewy, bo po co sobie - i ewentualnie innym - komplikować życie. Niemniej przy takim oznakowaniu przepisy na "zawracanie" ze środkowego zezwalają, nad czym należy ubolewać.
      "Druga kwestia, że nie każde skrzyżowanie jest tak skonstruowane jak na filmie. Najczęściej na drugim skrzyżowaniu są tylko trzy pasy: jeden do skrętu w lewo (zawrócenia) i dwa do jazdy na wprost, mimo, że na wlocie były dwa pasy do skrętu w lewo. Jeśli będziemy sugerować, że z prawego pasa do skrętu w lewo można też zawrócić, to prosimy się o problemy. Na tym skrzyżowaniu niejako można wykonać taki manewr, ale to może być jedyne takie skrzyżowanie w Polsce. Moim zdaniem nadinterpretuje Pan art. 16.4."
      Te problemy z punktami kolizyjnymi nie są charakterystyczne tylko dla tego konkretnego miejsca. Mamy z nimi do czynienia wszędzie tam, gdzie zarządzający ruchem zezwoli na skręt z pasa innego niż skrajny i nie oddzieli go od pasa skrajnego linią ciągłą. Chociażby na rondach o co najmniej dwóch pasach na obwiedni. Umożliwienie zjazdu z ronda z pasa wewnętrznego to gotowa recepta na spokojne życie zakładów blacharskich.
      "Zgadzam się, że oba pojazdy skręcające równocześnie w lewo powinny "dążyć" do zajęcia prawego pasa."
      Napisałem wręcz coś odwrotnego: "(...) rumak z pasa lewego wjeżdża na pas drugi z prawej (też art. 16 ust. 4) i absolutnie nie wpycha się na pas pierwszy z prawej (art. 22 ust. 4)."
      "Ale to nie jest sztywna definicja, że pierwszy pas od prawej należy do jednego, a drugi od prawej należy do drugiego."
      Skąd to twierdzenie? W przypadku dwóch pojazdów każdy skręca "swoim" pasem. Spróbuję to opisać:
      Trudno sobie wyobrazić w sytuacji, gdy wszystkie pasy ruchu są oznaczone, że w momencie wykonywania skrętu każdy z pojazdów nie zmienia pasa ruchu i podąża swoim pasem, który na samym skręcie jest pasem nieoznaczonym. Zgodnie z art. 16 ust. 4 pasy ruchu zawsze wyznacza się możliwie blisko od prawej krawędzi jezdni, szczególnie w sytuacji, gdy nie są one oznaczone znakami poziomymi. Dlatego też w art. 22 ust. 5 dotyczącym użycia kierunkowskazów czytamy:
      "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (...)".
      Gdyby skręt na skrzyżowaniu byłby równoznaczny ze zmianą pasa ruchu, to po co w tym przepisie stosować "zamiar zmiany kierunku jazdy"? Wystarczyłby przecież "zamiar zmiany pasa ruchu".
      A trzeba mieć świadomość, że przebieg nieoznaczonych pasów ruchu jest zmienny i zależy nie tylko od ilości pojazdów w danym miejscu i czasie, ale nawet od gabarytów tych pojazdów. Dlatego przy pojedynczym pojeździe wjeżdżającym lewym pasem jego pas ruchu skręca przy pasie pierwszym z prawej, ale przy dwóch pojazdach - przy drugim z prawej, bo przy pierwszym z prawej skręca pas pojazdu wjeżdżającego pasem środkowym.
      Tu by trzeba wysmarować piękną animację z pasami zaznaczonymi różnymi kolorami, bo w takim tekstowym tłumaczeniu szybko można się pogubić.
      "Bo w przypadku, gdy pierwszy pas jest już zajęty, dochodzi do kolejnego punktu kolizyjnego, gdzie pojazd który zaczynał z środkowego pasa rości sobie prawo do pasa drugiego od prawej (bo pierwszy zajęty), a drugi pojazd stwierdza, że tamten ma czekać, bo pas drugi jest jego. Obstawiam, że właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kolizji."
      Biorąc pod uwagę to, co napisałem wyżej, to pojazd z pasa środkowego nie może "rościć sobie prawa" do pasa drugiego od prawej (bo pierwszy zajęty), gdyż dla niego wjazd na pas drugi od prawej jest zmianą pasa ruchu wykonywaną jednocześnie ze zmianą kierunku jazdy, co jest dopuszczalne, ale wymaga spełnienia rygoru art. 22 ust. 4, czyli ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się już na tym pasie ruchu.
      "Co do art. 5, to oczywiście w lewo można skręcić z obu pasów, bo na to zezwalają znaki. Ale potem schodzimy na przepisy ogólne, które mówią, że wykonujący skręt w lewo ma się zbliżyć do lewej krawędzi jezdni. Jeśli skrajny lewy pas jest zajęty, to można zająć drugi pas do skrętu w lewo (środkowy). (...)"
      Tak, ma Pan rację, koryguję:
      Jeśli mamy pojedynczy pojazd, powinien wjechać na pierwsze skrzyżowanie lewym pasem niezależnie czy chce "zawrócić" czy skręcić w lewo. Jeśli "zawraca" - zajmuje skrajny lewy pas ruchu, jeśli na drugim skrzyżowaniu jedzie prosto - zajmuje skrajny prawy.
      "Co do art. 22.4, to czy pojazd na lewym pasie do skrętu w lewo nie ma prawa przypuszczać, że pierwszeństwo do zajęcia konkretnego pasa ruchu ma pojazd po jego prawej stronie?"
      Przypomnę raz jeszcze, że gdy nie następuje zmiana pasa ruchu, ten artykuł nie ma zastosowania. Mamy tutaj z nim do czynienia tylko wtedy, gdy pojazd z pasa środkowego chce zająć któryś z pasów do "zawracania" i musi przeciąć pas lewy - może to zrobić pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się tym pasem.
      Szerokości.

  • @axmell6090
    @axmell6090 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry film. Masz taki sam tok myślenia jak ja. A wiele osób powołuję się na zasadę prawej ręki jak to sam w filmie przytoczyłeś. Można jakiś kontakt do Ciebie? Mam pewną sprawę.

  • @tomus3k
    @tomus3k ปีที่แล้ว

    Ja wybrałem wariat piąty ale zapytałem się mojej dwuletniej córeczki który wariant wybiera 1 2 3 4 5 i odpowiedziała tsy

  • @nieracjonalny9123
    @nieracjonalny9123 ปีที่แล้ว

    w Warszawie sporo takich

  • @t_bbb2546
    @t_bbb2546 ปีที่แล้ว

    Ja bym tutaj zastosowal zasade komonowego sensu.

  • @Loogik1979
    @Loogik1979 ปีที่แล้ว

    Napisz do Marka Dworaka wskazując ten film

  • @Loogik1979
    @Loogik1979 ปีที่แล้ว

    To twoje zdanie że to prawidłowa odpowiedź czy sądu ?

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  ปีที่แล้ว

      Moje zdanie.
      Wątpliwości można mieć co do zajęcia pasa środkowego do jazdy prosto czyli drugiego od prawej. Tutaj - w zależności od opinii osoby bezpośrednio rozstrzygającej kolizję - albo zgodzi się ze mną i uzna współwinę, albo - co jest chyba bardziej prawdopodobne - zastosuje "zasadę prawej strony", czyli uzna winę tego z lewej.
      Natomiast nie mam żadnych wątpliwości co do zajęcia pasa drugiego od lewej czyli lewego do jazdy prosto i tu daję sobie rękę uciąć. Jest on przeznaczony dla pojazdów jadących z lewego pasa, ponieważ od innych pasów jest rozdzielony linią podwójnej szerokości, która oznacza, że pas prowadzi w innym kierunku. czyli ten skrajny lewy pas, który wyrzuca nas do zawracania traktujemy niejako jak dodatkowy.
      Czyli jest to tak jakby skręt z dwóch pasów na trzy, bo ten pierwszy od lewej pomijam w rozliczeniach (traktuję to tak, że ten lewy pas rozwidla się na dwa pierwsze pasy).

  • @Darek_LA
    @Darek_LA ปีที่แล้ว +1

    Nie da się odpowiedzieć na to pytanie nie wiedząc dokąd prowadzą te 4 pasy po skręcie. Ty wiedziałeś że pas wewnętrzny służy jedynie do zawracania, ja tego nie wiedziałem zanim o tym nie wspomniałeś.

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  ปีที่แล้ว

      To jest akurat proste. Zanim wykonamy skręt zawsze patrzymy na oznakowanie pionowe i poziome (choćby po to, żeby np. nie władować się pod prąd). Skrajny lewy pas ma strzałkę do skrętu w lewo, ponadto jako jedyny jest oddzielony linią podwójnej szerokości, która oznacza, że pas prowadzi w innym kierunku, zanika lub jest pasem specjalnego przeznaczenia np. Bus.

    • @nowy5
      @nowy5 ปีที่แล้ว

      @@polubmysienadrodze5191 linia o podwójnej szerokości? pierwszy raz o czymś takim słyszę 😂jaka to ustawa?

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  ปีที่แล้ว

      ​@@nowy5rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Definicja znaku P-1, czyli linii przerywanej. "Znak P-1, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu. Znak P-1 podwójnej szerokości, w którym kreski i przerwy są równe, informuje ponadto, że wyznaczony pas ruchu jest pasem: ruchu powolnego, zanikającym, przeznaczonym wyłącznie dla pojazdów wyjeżdżających na inną drogę lub jezdnię."

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  ปีที่แล้ว

      ​@@nowy5ale spoko ja np. 5 lat po zdaniu prawa jazdy się dowiedziałem,że na czerwonym świetle z zieloną strzałką w prawo można skręcać tylko w pierwsze prawo (jeśli w prawo odchodzą dwie jezdnie).

  • @marhari2009
    @marhari2009 4 หลายเดือนก่อน

    Nie kumam

  • @jedynytakiziomix2426
    @jedynytakiziomix2426 ปีที่แล้ว

    to stefana zeromskiego to w łodzi macie takie ronda o mój rozmarynie ,,.,.

  • @07annah
    @07annah 11 หลายเดือนก่อน +1

    Wystarczy wyznaczyć pasy ruchu i każdy wie gdzie ma jechać

  • @akbone9844
    @akbone9844 ปีที่แล้ว

    Wariant 4

    • @akbone9844
      @akbone9844 ปีที่แล้ว

      Pewnie się mylę 😂 ale kurde nie pamiętam, póki co nigdy nie było problemu z tym

    • @akbone9844
      @akbone9844 ปีที่แล้ว

      Blisko byłem ❤

  • @kristvanzdybek
    @kristvanzdybek ปีที่แล้ว +2

    Ominie ten patologiczny przykład, którzy zgotowali drogowcy. W zwykłej sytuacji wybieram odpowiedź nr 6 - auto z lewego skrajnego pasa zajmuje pierwszy pas. Drugie auto zajmuje drugi pas. Dodatkowo pojazd drugi nie może wjechać na 3 i 4 pas nim nie skończy manewru i zacznie kolejny.

  • @tomekw6598
    @tomekw6598 ปีที่แล้ว

    Z lewego na lewy z prawego na prawy a te w środku można zajmować pod warunkiem zachowania ostrożności przepisy nie określają

  • @MultiAdere
    @MultiAdere ปีที่แล้ว

    Przeciez to mogloby byc takie proste. Wystarczyloby na lewym pasie dac strzalke kierunkową tylko do zawracania a prawy pas tylko do skretu w lewo. Czyli lewy tylko wjezdza na lewy a prawy ma do wyboru 3. Czy Ci ludzie ktorzy to projektują to w ogole myslą?

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  ปีที่แล้ว +3

      Pomysł na skręcanie w lewo z dwóch pasów nie jest głupi, bo rozładowuje ruch. Brakuje linii prowadzącej pomiędzy pasami.

    • @gajowiec
      @gajowiec ปีที่แล้ว

      Wyciągasz pochopne wnioski.

  • @1972ptak
    @1972ptak ปีที่แล้ว +4

    Tylko i wyłącznie wariant nr 5

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  ปีที่แล้ว +2

      Dlaczego?

    • @1972ptak
      @1972ptak ปีที่แล้ว

      @@polubmysienadrodze5191 Dlatego, że zgodnie z przepisami pojazd na lewym pasie zajmuje tylko pas lewy. Natomiast pojazd na prawym ma do wyboru pozostałe.

    • @patrykkruszewski3568
      @patrykkruszewski3568 ปีที่แล้ว +3

      Wariant 5 nie wchodzi w grę przy takim oznakowaniu, bo zmuszałby skręcającego do ponownego skrętu czyli zawrócenia i na następnej ćwiartce ronda ponownie i tak by się kręcił w kółko

    • @shatar3171
      @shatar3171 ปีที่แล้ว +2

      @@patrykkruszewski3568 no nie do końca. Działa to tak ze osoba jadąca na lewym pasie może zająć inny pas powiedzmy ten drugi tylko musi ustąpić pierwszeństwa osobie która jedzie po prawej stronie i też chce zająć ten pas

    • @shatar3171
      @shatar3171 ปีที่แล้ว

      masz rację tylko osoba która jedzie lewym pasem może zająć też drugi pas pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa

  • @p.a.1675
    @p.a.1675 2 ปีที่แล้ว +1

    Takie tłumaczenie jest zbyt przekombinowane i gwarantuję, że jeśli ktoś to zrozumiał, to za godzinę i tak zapomni. Problem uczenia przepisów.
    Proponuję tak: wybrałeś prawy pas, to trzymaj się prawej strony. Wybrałeś lewy pas, to trzymaj się lewej. A po zjechaniu ze skrzyżowania można się pobawić w negocjowanie, kto wjeżdża na środkowy.
    Zasada budowania takich skrzyżowań jest taka, że na wyjeździe musi być co najmniej tyle wlotów co na wjeździe, więc to nie jest zabawa w Gorące Krzesło.

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  2 ปีที่แล้ว

      OK, ale zgodnie z Twoim twierdzeniem z lewego mam trzymać się lewej strony. Jak pojadę z lewego na skrajny lewy, to już nie mam miejsca, by zmienić pas na sąsiedni i zostaję wyrzucony do zawracania 🤔

    • @p.a.1675
      @p.a.1675 2 ปีที่แล้ว

      ​@@polubmysienadrodze5191 Nie. Do jazdy na wprost są tylko 3 pasy. A przepisy gwarantują, że będą co najmniej 2 (skoro na wlocie były 2). Więc jak nikt nie będzie się rzucał na ten środkowy, to każdy przejazd będzie bezkolizyjny. Problem nie istnieje, a w dodatku to samo wynika z przepisów, tylko w kompletnie nieczytelny sposób... Natomiast skrajny lewy pas jest do zawracania (drugiego skrętu w lewo), więc to pas "bonusowy" dla tych po lewej.
      PS. Tu bardziej nacisk jest na tych po prawej, żeby trzymali się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni (art. 16), niż tych po lewej. Ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

    • @polubmysienadrodze5191
      @polubmysienadrodze5191  2 ปีที่แล้ว

      @@p.a.1675 i chwała Ci za to, że rozpatrujesz ten lewy pas jako "bonusowy". Ponadto, jako jedyny jest rozdzielony linią o podwójnej szerokości, która o tym mówi. Niestety są zdania odmienne, m.in. stop cham kiedyś stwierdził, że jeśli jest skręt w lewo z dwóch pasów na 100, to z lewego tylko na skrajny lewy, z prawego można na któryś z kolejnych 99 i nieważne bonusowy czy nie bonusowy ;)

    • @p.a.1675
      @p.a.1675 2 ปีที่แล้ว

      @@polubmysienadrodze5191 Na stop cham panuje wybiórczość przepisów i brak zdrowego rozsądku... Z kolei są też kierowcy, którzy mają kłopot z zajmowaniem odpowiedniego pasa nawet, gdy są namalowane linie prowadzące 🤦‍♂

    • @1972ptak
      @1972ptak ปีที่แล้ว

      Negocjować to można ceny u baby na targu. Po zjechaniu ze skrzyżowania obowiązuje zasada prawej ręki. Pojazd z prawej strony ma pierwszeństwo przy zmianie pasa ruch, przed pojazdem z lewej strony. Podstawy kodeksu drogowego sie kłaniają.