Metoda na 3 łańcuchy jest super. Oszczędza czas i kasę. Mam przymiar, ale praktycznie nie korzystam. BTW przymiar kupiłem za kilka złotych na ali, bo to nie kosmiczna technologia - jak zwykła linijka. Mam 3 łańcuchy Connex 804 z załączonymi spinkami. Co około 500 km zdejmuję łańcuch, czyszczę szmatką (ewentualnie szejkuję w benzynie, jeśli jest baaardzo zasyfiony). Wieszam wszystkie obok siebie na gwoździu i sprawdzam, który najkrótszy. Zakładam najkrótszy. Kapię na każde połączenie ogniwek, uwaga, olej do pilarek, za który zapłaciłem 9 zł za litr. Po paru godzinach wycieram nadmiar szmatką i gotowe. Na poprzednim zestawie łańcuchów zrobiłem 24k km. Zużyłem 2 kasety, wymieniłem też chyba raz duży i średni blat. Łańcuchy i drugą kasetę wyrzuciłem, gdy zestaw zaczął przeskakiwać. Ważę różnie, ok. 90 kg + plecak. Jazda XC, szosa. Zazwyczaj w dobrej pogodzie.
Przez 6 lat używałem 1 łańcuch przejechałem około 7-7,5 tys km rower krosowy średnie prędkości od 21-24 km/h raczej ścieżki i trochę dróg utwardzonych w lesie . Teraz wymieniłem tylna kasetę 8 biegów + nowy łańcuch rower śmiga jak nowy . Myśle ze już z sezon temu miałem spore oznaki wyciągniętego łańcucha zęby najczęściej używanego biegu zostały zniszczone . Łańcuch czyściłem smarowałam ale nie jakoś nadgorliwie 4 razy w sezonie .
Albo... Bierzemy drut miedziany np 2 mm grubości, wyginamy końce pod kątem prostym tak, by przypominał kształt długiego spinacza. Długość mierząc od lewych(!) krawędzi (tych zagiętych) ma wynosić 128 mm (dokładnie 127.95 mm). Wkładamy tak zrobiony drut w otwory, jak na filmie i zapieramy się nim w lewą stronę. Prawa ma wpadać(!) do otworu! To oznacza, że wyciągnięcie jest poniżej 0.75%. Jeśli nie będzie można go wsunąć w otwór łańcucha (pamiętamy o zapieraniu się w lewo), znaczy to, że długość łańcucha już przekroczyła 0.75% wyciągnięcia i jest blisko do 1%. Odpowiednio długość nowego łańcucha dla badania 5 cali będzie miała równo 127 mm, przy 0.5 wyciągnięcia - 127.635 mm, a dla 1% - 128.27 mm. Dziękuję. :)
Poszedłem do rowerowego zapytać ile za łańcuch. Gościu od razu że muszę tez wymienić zębatki - a nawet nie spojrzał na rower. Uwielbiam. edit. okazało sie, że kasetabtez do wymiany bo po założeniu nowego łańcucha przeskakuje jeszcze gorzej. Jednak nie zmienia to faktu, że mógł chociaż spojrzeć. 😜Jasnowidz.
mijagine já kupilem nowa kaseta lancuch a i tak dalej wszystko przeskakiwalo gorzej niz na starym. ten miernik co na filme 60 zeta za kawalek blachy zarty?????
Jesli dobrze podliczylem, to na swoim Levelu 2.0 zrobilem nieco ponad 3k km i dopiero teraz lancuch wydluzyl sie na ten 1%. Fakt, ze jezdzilem glownie do roboty po asfalcie oraz czyscilem i smarowalem go co 2 tygodnie (minimum 150km w ciagu tego okresu), a nieraz i czesciej, gdy robilem wypad w czasie wolnym. Chyba nie tak zle?
Ja wlasnie na łancuchu kmc przejechalem 6 tys km w 9 miesiecy, łańcuch już jest oczywiście wyciagniety, 114 ogniw jest dlugosci nowego łancucha 116 ogniw 😂. Kaseta tez wymiana. Reszta bez zarzutu. Jezdzone po drogach w roznych warunkach pogodowych, czyszczone i smarowane.
W moim przypadku przymiar na nic się nie zdał. Korzystałem z dwóch łańcuchów hg-40 naprzemiennie, dbając regularnie o ich czystość (szejki) i czystość całego napędu. Ostatnio przymiar wykazał zużycie o 0.75% (obydwu łańcuchów) i natychmiast zamówiłem dwa nowe łańcuchy. Niestety stara kaseta nie współpracuje już z nowym łańcuchem (przeskakuje).
Użyłem kiedyś 2 łańcuchy Sunrace i 1 HG-40. Zamieniałem je co miesiąc i zakładałem ten, który był najkrótszy. Shimano założyłem tylko raz. Potem już zawsze był najdłuższy
Właśnie zmierzyłem rozciągnięcie mojego łańcucha, pomiar na 12 ogniwach pokazuje wyciągnięcie do ok 2%, czyli dwa razy od dopuszczalnego. Co teraz? Mam zmienić na nowy? Napęd z nowym będzie dobrze hulał? A tak przy okazji, robisz świetną robotę z tym kanałem! Pozdrawiam!
11:20 - kiedyś na pierwszym "mtb ;)" na podjeździe łańcuch zeskoczył - walnięcie kolanem w kierownicę i mroczki przed oczami przez 5min, lepiej szybciej zmieniać xD EDIT: Łańcuch KMC woskowany, zrobił ~2.500km i jest już na >1%, na korbie naciągając go widać górną część zęba, więc faktycznie się zużył. 700km ultra, gdzie smarowanie było na szybko co 100-150km oliwą (oszczędność czasu vs wosk) i parę razy kurz z niego się wysypywał po takim interwale. Także jeden maraton - jeden łańcuch.
Według mnie, oraz informacji na forach rowerowym, to wszystkie prezentowane przymiary to totalny złom , dlatego że przy mierzeniu rozpychaja rolki w przeciwnych kierunkach - do pomiaru dodają luzy rolek. Po drugie, przy mierzeniu należy łańcuch "naprężyć" i miernik lekko docisnąć, a nie kłaść na łańcuch delikatnie jak opadające ptasie piórko.
W metodzie 3 łańcuchowej nie chodzi o "odpoczynek materiału", który w odniesieniu do stali czy innych stopów metali jest pseudonauką a o dystrybucję zużycia. Generalnie to łańcuch zużywa się najszybciej, a zużyty szybciej wyciera zębatki. Metoda 3 łańcuchowa minimalizuje lub eliminuje to zjawisko.
Ja zakladam drugi lancuch kiedy pierwszy sie wyciagnie o 0,75%. Kiedy drugi sie wyciagnie o 1% to zakladam znowu pierwszy i jezdze do pierwszych objawow przeskakiwania-z tym ze zaczyna mi sie na blacie (duzym lub srednim) a nie na kasecie.
Jesli podzielić twoje przebiegi na trzech łańcuchach, a wynik porównać do prawidłowo serwisowanego napędu z jednym łańcuchem, wyjdzie ci to samo lub prawie to samo. Dziekuję.
@@andrzejbogusz5493 oczywiscie ,ze tak,im dluzszy styk lancucha z tarcza tym bardziej widoczne zuzycie. na kruciutkim odcinku styku jak w kasecie np lancuch pasuje,bo dopiero dlugi odcinek styku powoduje wypychanie lancucha do gory
Ja zrobiłem na swoim ponad 3000km i już muszę wymienić, W zasadzie tak jak Autor powiedział, zależy jak się jeździ, ja jeżdzę raczej w ciężkim stylu, i łańcuch dostaje po tyłku, Zapewne jak ktoś jeździ w stylu rekreacyjnym , np na ryneczek po kartofelki , to taki łańcuch może i "całe życie" bedzie . Ale i z doświadczenia wiem ze zdażają się buble, moja Żona zrobiła też ok 3000 km, w swoim składaku, a łańcuch jest w stanie tragicznym, no i kasetka też już przez to padła.
Piec na wodę - fotomontaż! Miałem łańcuch który dopiero zaczynał trzaskać i to tylko na średniej przedniej, przy większym obciążeniu. Posłuchałem tego pitolenia o wymianie i teraz mam nowiutki, dobrze dobrany i odmierzony łańcuch który trzaska mi na praktycznie każdym ustawieniu. Dopiero na przełożeniach manewrowych da się jechać ale 17 km/h na prostej to się biegnie a nie jedzie. Zgadza się. Na nowym jest gorzej jak na starym. Mogłem spokojnie przetrzymać do wiosny a teraz ani roweru ani kaski a cholera wie kiedy na cały napęd będę mógł sobie pozwolić.
Normalne jak się za pozno zmieni łańcuch to potem trzeba zmienić od razu kasetę/wolnobueg z tyłu. A jak w aucie zmieniasz tarcze to wsadzasz stare klocki?
@@abca0012 Jak mnie nie stać na nowe to tak. No i mimo wszystko spodziewam się, że po takiej zmianie całość będzie działać choć trochę lepiej jak przed.
sorki ze nie za bardzo związane z filmem, wiem ze używasz v-brake ale może pokażesz regulacje hamulców tarczowych? ostatnio mam z nimi coraz więcej problemów.
Taka sprawa: kilka razy wymieniłem łańcuch po tym jak przymiar wpadł w łańcuch na 0.5. Za żadnym razem nie udało się uratować kasety. Po wymianie strzelalo i przeskakiwało. Coś tą teoria o zmienianiu lancucha żeby ocalić kasetę nie bardzo działa.
A jednak... 3-4 łańcuchy to wielokrotne przedłużenie żywotności napędu. Przymiar niepotrzebny. Obracasz korbą do tyłu jednym palcem i czujesz, że ni idzie płynnie. Odpowiada to wyciągnięciu łańcucha o pół ogniwa na całej długości, a więc ok. 0'5%(!). Na szczęście jeżdżę na tanich napędach, więc bez żalu wymieniam. Z osprzętu Shimano - używam tylko blatu, bo tylko Shimano robi 50T/130 BCD. Poza tym: Sunrace do szosy, a do fixa: zębatki Novatec, łańcuch PYC. Na wolnobiegu i 3- ch łańcuchach Sunrace robię 15 kkm i są jeszcze dobre. Wymieniam, bo nie odpowiada mi kultura pracy. Kasetę Shimano zajeździłem po 3 kkm. Łańcuch Shimano po 1 kkm - złom. Z blatu Shimano łańcuch zaczął mi spadać po kilkuset km, ale muszę na nim jeździć, bo inne marki robią tylko większe, a ja nie jestem kolarzem.
Teraz usłyszałem, zawsze stosuję metodę na 3 łańcuchy, zaletą tego jest też to że zawsze jest dostępny czysty łańcuch i jak jest potrzeba to można szybko przełożyć.
Witam, mój łańcuch kmc x8 99 wytrzymał 1200km w tym podjazdy itp. bardzo go słychać, gdy jade po nie równościach przy równej powierzchni nie słychać prosze o pomoc
Cześć, zaczęłam dbać o napęd wg Twoich wskazówek i jest super ale niepokoi mnie, że po wyczyszczeniu łańcucha przy zginaniu na boki są zgrzyty jakby piasek dostał się między "oczka". Wcześniej niestety łańcuch bywał bardzo brudny i tłusty :/. Czy jest to czas na wymianę, kwestia doczyszczenia, czy po prostu tak może być. Prośba o radę:)
Jeśli łańcuch wyczyszczony i dobrze wyszejkowany, i są takie zgrzyty to jest normalne. Po oliwieniu będzie cichy. O wymianie łańcucha decyduje głównie jego zużycie w postaci wydłużenia (,,wyciągnięcia" jak niektórzy nazywają)
"Cześć, zaczęłam dbać o ..." Jest to wskazówka na niedoczyszczony łańcuch. Ja czyszczę raczej słabo pokryty drobnym piaskiem łańcuch w trzech kąpielach w ropie (paliwo, olej napędowy), w płaskiej szalce, trzepiąc łańcuchem na boki tak aby z każdego ogniwa wypłukany został drobny piasek. Dopiero po trzecim płukaniu łańcuch poddawany przekrzywianiu w palcach blisko ucha nie powoduje trzeszczenia charakterystycznego dla obecności bardzo niewielkich ziaren kwarcowych wewnątrz.
droższy- żeby był lżejszy?? ile gramów zaoszczędzę? niedługo wodę w proszku będą wciskać kolarzom, kilka sekund szybciej przejadę np. 50km? Zrozumiem tych którzy jadą po medal ale nie zwykłych kolarzy
Taa, najlepiej wszystko odchudzić i wymieniać co 1000 km. I łudzić się, że te 100g mniej da nam +20 do szybkości. Swoją drogą ciekawe jest to jak ludzie ważą i liczą pojedyncze gramy roweru i części rowerowych (na jednym forum jeden gość pisał ze jeszcze odchudzi swój rower bo przytnie pancerze i linki...) a jakoś nie widziałem aby strzykawką odmierzali wodę do bidonu, nie mówiąc już o gramowej kontroli wagi własnego ciała
Tez uwazam ze latwo o szajbe tutaj... ALE: jak sie nad tym zastanawiam, to jednak gdzies ta granica akceptowalnej przez nas wagi calego roweru jest. Jakies "nascie" tam kg, przy ktorych stwoerdzamy ze: kurcze jednak ciezki kloc, troche ciezki, wolalbym lzejszy jednak nieco. I kiedy szukamy na czym by tu zbic, to okazuje sie ze nie ma cudownej recepty, jednego elementu do wywalenia... i trzeba zyskiwac po kawalku na kazdym elemencie. Kluczowa jest tu jednak relacja wagi do ceny i trwalosci. Bo wraz ze spadkiem wagi rosnie zwykle cena i spada czesto trwalosc i zywotnosc. Wiec trzeba wyposrodkowac sobie. Nie warto placic podwojnie za cos lzejszego o 20g przy i tak juz lekkim pulapie, ani bic sie o 50g mniej jesli przez to ryzykujemy trwaloscia albo bardzo skracamy zywotnosc skazujac sie na kolejne wydatki szybciej niz bysmy chcieli. Trzeba wiec zbalansowac. A ze producenci nas przymuszaja (roznymi metodami) do gonienia kroliczka i wydawania wiecej... no tak niestety jest. A do tego dochodzi pasja ludzi, ktorzy po prostu czasem lubia bawic sie w odchudzanie roweru i jego srubowanie, porownywanie z innymi...itp. Czy to rozsadna pasja? Moze i nie, ale to czyjes hobby, wiec ciezko to oceniac przez pryzmat racjonalizmu. Prawie kazde zbieractwo nie ma wiekszego sensu ani ekonomicznego ani praktycznego, a jednak jest i bylo bardzo popularne... Wsrod rowerzystow sa tez pasjonaci i to oni zwykle prowadza kanaly, udzielaja sie na forach, maja sklepy i serwisy, trudnia sie sprzedaza... wiec po prostu sika rzeczy sprzedaja innym swoja pasje. Ci dla ktorych rower to jedynie narzedzie do przemieszczania sie stanowia pewnie i wiekszosc, ale trudniej z nimi podyskutowac o rowerach, bo i nie ma po co. Cala sztuka to wiedziec gdzie my na tej osi sie znajdujemy i jakie my mamy potrzeby! I do tych potrzeb dopasowywac swoje zakupy i serwowane nam potady, rekomendacje, produktu... patrzac na ich cene i zywotnosc, trwalosc, a rowniez i wage. Jedyny klopot ze producenci dosc skutecznie utrudniaja zycie zakupowym oportunistom i zmianami na rynku, dostepnoscia czesci, produktow, obecnoscia elementow na rynku, standardami - zmuszaja do podazania z duchem czasu, a ten duch zmierza w kierunku "pasjonackim", bo czesci pod ten rynek sa coraz drozsze, coraz lzejsze i mniej trwale, co jestnajzwyczajniej dla producentow oplacalne. Wiec jak wszedzie - zwykly szary uzytkownik ma pod gorke, bo rynek z kazdego chce zrobic pasjonata, sklonic do do wydania wiecej na cos, czego wcale nie chcial i nie potrzebowal ;) Coz... A z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze kurcze te wage jednak czuc pod nogą... Zmienilem korbe na lzejsza... to ile tam tych gramow urwalem... nie pamietam juz... ale z max 500 pewnie... i wyraznie odczulem zmiane na plus w wadze. Zmienilem opony na grubsze i ciezsze... to znowu nie bylo przeciez 1kg wiecej.. a jednak poczulem.. ze ciezej... Smieszne to, bo bidon wazy 650g... a roznice naszej wagi miedzy porami dnia i na przestrzeni no weekendu zmieniaja sie spokojnie nawet i o 3kg... No ale naszej wagi az tak nie czujemy, a w rowerze jakos bardziej - to mowie na podstawie swoich wlasnych odczuc. Ale maniakiem lekkosci roweru nie jestem zadna miara. Moj wazy 12.5kg chyba... za to ja waze 65kg tylko, wiec tu sobie odbijam :D
Te 3 łańcuchy to ciekawy patent, ale nurtuje mnie takie coś. Jak spinka kosztuje 15%-20% wartości łańcucha i jest jednorazowa, to w jaki sposób to się opłaca przy wymianie co 500 km?
Witam. Jakia opinia o przymiarze UNIOR 1643/4? kupiłem taki przymiar i do tego łańcuch KMC X10.93, i nowy miał 0.25% juz na przymiarze. Poszedłem do sklepu rowerowego, i wszystkie nowe rowery po 0.25%. Co jest z tym przymiarem?
Masz rację. Wytrzymałość drogich łańcuchów nie jest adekwatna do ceny. Jazda na 3-4 łańcuchach znakomicie wydłuża trwałość napędu. Ale... pod warunkiem, że przy każdej zamianie przestawia się zębatki na korbie o 1 śrubę. 0,75 - 1% wyciągnięcia, to dla mnie kosmos. Przy wydłużeniu ok. 0,5% napęd już nie idzie. Postaw rower do góry kołami i obracaj korbą jednym palcem do tyłu. Poczujesz opór i wyraźne zacięcia na każdym ząbku. Jestem słabym rowerzystą rekreacyjno-turystycznym i te kilka, czy kilkanaście W, które zabiera zużyty napęd - robi mi różnicę.
Posiadam dwa przymiary, jeden za 10 zł, drugi za ponad 120 zł. Oba wskazują podobne wyniki, ale patrzę i na nowym łańcuchu mam ponad 0.25%, tymczasem suwmiarka poniżej 127mm. Sprawdziłem fora i okazuje się, że suwmiarka wskazuje poprawnie a przymiar nie. Teraz się zastanawiam, jak to interpretować. Zawsze odejmować 0.25% od pomiaru czy np. przy 0.75% wyciągnięcia wyniki są już zgodne z prawdą?
Pewnie pytanie zostanie bez odpowiedzi ale zobaczymy. Kupiłem używany rower w którym jest niestety sporo do zrobienia. Przeskakuje łańcuch przy mocniejszym naciśnięciu na pedał... Będę wymieniał łańcuch i nie wiem jak ocenić stan kasety i korby... Czy wymieniając łańcuch i ewentualnie kasetę również w komplecie powinna pójść korba? Dużo filmików oglądałem odnośnie zużycia łańcucha ale nie wiem co z korbą i kasetą. Niestety kupując rower nie miałem tej wiedzy co teraz tym bardziej że zakup od rodziny...
Ja niestety mimo że lekki jestem 73kg, łańcuch mi się wyciąga po 1000km i psuje kasetę a potem już nowy nie pasuje do zębatki i strzela, zawsze tak miałem. Teraz po 2000km super zdezelowany łańcuch i kasetę od razu wymieniam jako całość. Nawet po piachu nie jeżdżę wiele, może 5-10 % i bardzo powoli bo za silny nie jestem.
Mam jedną wątpliwość co do technicznej kwestii wymiany łańcucha. Otóż na 100% jestem przekonany (jednym z odcinków) że nie będę stosował spinek. Zatem w grę wchodzą 'piny" do ogniw. No i tu nie wiem czy te piny są normalizowane ? Można kupić dowolny ? Jest jakaś tabela kompatybilności ? Jakiś link może ? Jak to się łamie tzn tę część zakończoną stożkiem - kombinerami ? Jeśli tak to jak nie narażać sąsiednich ogniw na siłę związaną z ułamaniem pina. Jest odcinek o spinaniu i rozpinaniu ale tym samym sworzniem /pinem/. A jak to jest gdy pin jest nowy - czasami te mini toolsy mają uchwyt na 2 piny i nawet w terenie mamy piny ze sobą.
Hej. Powiedzcie mi proszę, jaka jest metoda pomiaru naprężenia łańcucha w rowerze bez przerzutek? Przypuszczam, że mierzy się odchylenie w górę i w dół, ale ile ono powinno wynosić. Czy należy jednoczescie ściskać łańcuch do wewnątrz z obu stron i wtedy mierzyć to odchylenie? Jak słyszę w filmach "na wyczucie", to mnie krew zalewa. :) z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam.
WITAM. Mam pytanie: Po około 5000km postanowiłem zmienić łańcuch ponieważ przeskakiwal tylko na największej zebacie korby.Po zmianie łańcuch zaczął przeskakiwac na każdej możliwej zebatce.czy to oznacza że muszę wymienić także korbe i tylnia kasetę? Rower carrera helcat z Uk. Korba -SR Suntour, tylnia kaseta-shimano . Bardzo prosiłbym o opinię. Pozdrawiam...
Chyba nie bardzo dbałeś o łańcuch i teraz masz koszta. Ja na swoim łańcuchu przejechałem ostatnio przynajmniej 6 tysięcy kilometrów. Łańcuch był wydłużony na 10 bolców zaledwie o 0,75 mm a dwie zębatki w kasecie skorygowałem przy pomocy szlifowania i po założeniu nowego łańcucha wszystko chodzi perfekt.
A wiesz o tym ze pomiar też będzie do "bani" ?? Do pomiaru dodasz luzy na rolkach które się wybierają od wewnątrz. Na forach rowerowych jest dużo dyskusji na ten temat.
@@TheZafek mam 3 dokladne suwmiarki, czwartą taką nędzną, lecz obecnie i tak używam miernika (nie mylić z prezentowanymi przymiarami !) Przy pomiarze suwmiarką trzeba wiedzieć gdzie, co mierzyć, jest to niewygodne, i czasochłonne :( Mierząc tak jak proponujesz, pomiar będzie obarczony dużym błędem bo tulejki łańcucha mają luzy i będą rozpychane w przeciwnych kierunkach, a tak się nie mierzy wydłużenia. Resztę poczytaj na forach rowerowych gdzie jest dużo informacji w tym temacie.
@@mareksz6525 cały odcinek..... a nie ma że łańcuch do pomiaru trzeba napiąć i przymiar lekko docisnąć a nie kłaść delikatnie jak spadające ptasie piórko bo taki pomiar mija się z celem.
A nowy łańcuch ma już na sobie coś a la smar. Zakładamy tak jak jest czy czyścimy i smarujemy swoim olejem? Mam łańcuch Sram i nie wiem czy go zakładać jak producent zapodał.
Witam dużo powiedziałeś o łańcuchu przydatne informacje ale mnie interesuje jeszcze taki temat jak długość łańcucha szosowego, oryginalny łańcuch ma 114 ogniw natomiast rower który kupiłem już z łańcuchem miał 106 ogniw. Czy długość łańcucha jest obojętna ? czy jest jakaś określona długość która powinna być zachowana ? pozdrawiam.
Mi łańcuch rozciagnął się po ok 800 km, pomimo smarowania i czyszczenia (finishline), rower Merida Crossway 15 ( łańcuch Kmc Narrow. Musiałem wymienić nawet tylną kasetę, niedowiary po 800 km....???? (nowy łańcuch to zweryfikował)
0.5 to 50 % 0.75 to 75% a 1 to 100% wyciągnięcia. Wiem, że Szaju tylko się przejęzyczył a moja informacja jest tylko propozycją sprostowania skierowaną do SzajBajka z szacunkiem i bez hejtu. Pozdrawiam.
@@cathathonium No widocznie zmierzył. Ale to się zupełnie może zgadzać. Ja wyciągam niewiele mniej (łańcuch przy rowerze miejskim i na niedługie wycieczki za miasto).
a jak czesto smarowac lancuch ... ja to robie srednio po 20 przejechanych godzinach... a jesli chodzi o wymiane lancucha to w moim przypadku sprawdza sie metoda mierzenia ...
Przydałoby się jeszcze wspomnieć o opcji kupna 2-3 łańcuchów i zmiany ich co ok.1000 km. Ze spinką jest to 5 min. roboty, a znacznie przedłuża żywotność napędu.
+SzajBajk ok , dbanie wiadomo, ale nieraz osoby podają , że łańcuch się zmienia , od 800 do 1000 , następni że od 1000 do 1500 , następni , że od 1500 do 2000 , a są tacy co mówią że 10 tysięcy na łańcuchu robią , to w końcu ile ? , bo rozbieżność pomiędzy 2 tysie a 10... to jest kolosalna , a co do tych pierrwszych , czyli 800 - 1000 to niektuzi jak po 100 km zrobią dziennie to łańcuch na 10 dni by im starczył na to wynika , trudno się rozeznać kto jest bliższy prawdy apsolutnej :s
Dobry znajomy na kasecie 8 biegowej XT i 3 lancuchach XT przejechal ponad 24k km. Dbajac o czystosc napedu. Jest sens. Ale... Kto teraz jezdzi na 8 biegach... Kto jezdzi na 9 biegach.. Same 10 i 11 a tam zycie lancucha juz nie takie same oraz jedna zebatka z przodu tez wplywa na zywot napedu...
Ostatnio wymieniałem łańcuch przy 0,7 wpadało przy 1 lekko się opierało. Nałożyłem nowy łańcuch na stary wolnobieg i na którymś biegu niestety przeskakiwało. Poprzedni łańcuch ma może z 600 - 700 km tak samo wolnobieg, łańcuch to CN-HG40 wolnobieg jakaś chińszczyzna.
60 zł za kawałek blaszki? Ktoś tu za długo na słonku przebywał! Za 2 dyszki można kupić przyzwoitą metalową analogową suwmiarkę, dychę drożej elektroniczną! Sprawdziany trzpieniowe do gwintów są w cenie 60 zł a wymagania i precyzja wykonania o ile większe...
Cena taka bo to gadżet, zalozenie producenta ze skoro wydajesz tysiace na rower to przeciez 60 zl to nie problem a suwimiarki moze nigdy w rece nie miales.
Myślisz ze suwmiarka dobrze zmierzysz ??? Owszem można, ale trzeba umieć, wiedzieć gdzie mierzyć, jest to niewygodne i dużo czasu zajmuje. Mam 3 suwmiarki, ale i tak mam porządny miernik i nim się posługuję.Tylko ze mam miernik, a nie badziewie za 10 czy 40 zł.
👏👏👏👏 z tym napiętym łańcuchem słuszna uwaga !! lecz 99,9 % tego nie stosuje bo wzoruje się na takich filmikach jak ten, jednocześnie delikutaśnie kładąc przymiar na łańcuchu. Nie wspomnę ze te przymiary ,,dwupunktowe" to badziewie.
co powiecie o takim łańcuchu o ile procent jest wyciągnięty: goo.gl/photos/1dLTaA7Um6YUrbgX8 obydwa łańcuchy sram pc830 powieszone na tej samej wysokości, lewy ściągnięty z trekinga z przebiegiem poniżej 1k km.
A czy oba łańcuchy powieszone zostały na tej samej wysokości ? Jeżeli tak, to ten lewy jest zużyty powyżej 0,1 mm na ogniwo. Takie zużycie po przejechaniu 1000 km jest całkowicie ekstremalnym zużyciem. 😆
ogólnie to ostatnio zardzewiał mi łańcuch ale sobie poradziłem w ten sposób robicie roztwór z: -domestosa -kreta -odtłuszczacza -benzyna ekstraktacyjna -rozpuszczalnik nitro -sodę kaukastytczną -i innych specyfików wrzucacie do środka łańcuch mieszacie wszystko jakimś kijkiem i czekacie jakieś 5 min mi pomogło a łańcuch chodzi teraz lepiej niż przed kupnem nawet smarem nie muszę go smarować dajcie znać co o tym sądzicie
Metoda na 3 łańcuchy jest super. Oszczędza czas i kasę. Mam przymiar, ale praktycznie nie korzystam. BTW przymiar kupiłem za kilka złotych na ali, bo to nie kosmiczna technologia - jak zwykła linijka. Mam 3 łańcuchy Connex 804 z załączonymi spinkami. Co około 500 km zdejmuję łańcuch, czyszczę szmatką (ewentualnie szejkuję w benzynie, jeśli jest baaardzo zasyfiony). Wieszam wszystkie obok siebie na gwoździu i sprawdzam, który najkrótszy. Zakładam najkrótszy. Kapię na każde połączenie ogniwek, uwaga, olej do pilarek, za który zapłaciłem 9 zł za litr. Po paru godzinach wycieram nadmiar szmatką i gotowe. Na poprzednim zestawie łańcuchów zrobiłem 24k km. Zużyłem 2 kasety, wymieniłem też chyba raz duży i średni blat. Łańcuchy i drugą kasetę wyrzuciłem, gdy zestaw zaczął przeskakiwać. Ważę różnie, ok. 90 kg + plecak. Jazda XC, szosa. Zazwyczaj w dobrej pogodzie.
Co jeśli mam już tak wyciągnięty łańcuch, że przymiar przestał wpadać? Mogę poczekać do kolejnego wpadnięcia? :D
Jeździć obserwować 🤣
Albo poczekać aż strzeli jak u mnie pięknego zimowego dnia :P
@@edwardjurasz6807😅 😂
Zajebisty kanał !!!!Dużo konkretnych informacji !!!Pozdrawiam najlepszego!!!😆🍺
Przez 6 lat używałem 1 łańcuch przejechałem około 7-7,5 tys km rower krosowy średnie prędkości od 21-24 km/h raczej ścieżki i trochę dróg utwardzonych w lesie . Teraz wymieniłem tylna kasetę 8 biegów + nowy łańcuch rower śmiga jak nowy . Myśle ze już z sezon temu miałem spore oznaki wyciągniętego łańcucha zęby najczęściej używanego biegu zostały zniszczone . Łańcuch czyściłem smarowałam ale nie jakoś nadgorliwie 4 razy w sezonie .
Często korzystam z porad kolegi Szajbajka , ostatnio uczyłem się jak korzystać z nawigacji mio cycle 215 , Wesołych świąt Bożego Narodzenia
Znajdę gdzieś film od Szajbajka, gdzie pokazuje jak dobrać odpowiednio długość łańcucha?
Albo... Bierzemy drut miedziany np 2 mm grubości, wyginamy końce pod kątem prostym tak, by przypominał kształt długiego spinacza. Długość mierząc od lewych(!) krawędzi (tych zagiętych) ma wynosić 128 mm (dokładnie 127.95 mm). Wkładamy tak zrobiony drut w otwory, jak na filmie i zapieramy się nim w lewą stronę. Prawa ma wpadać(!) do otworu! To oznacza, że wyciągnięcie jest poniżej 0.75%.
Jeśli nie będzie można go wsunąć w otwór łańcucha (pamiętamy o zapieraniu się w lewo), znaczy to, że długość łańcucha już przekroczyła 0.75% wyciągnięcia i jest blisko do 1%. Odpowiednio długość nowego łańcucha dla badania 5 cali będzie miała równo 127 mm,
przy 0.5 wyciągnięcia - 127.635 mm,
a dla 1% - 128.27 mm. Dziękuję. :)
Obliczenia ok, pomysł do bani
Poszedłem do rowerowego zapytać ile za łańcuch. Gościu od razu że muszę tez wymienić zębatki - a nawet nie spojrzał na rower. Uwielbiam.
edit.
okazało sie, że kasetabtez do wymiany bo po założeniu nowego łańcucha przeskakuje jeszcze gorzej. Jednak nie zmienia to faktu, że mógł chociaż spojrzeć. 😜Jasnowidz.
ja do tej pory też myślałem że wymienia się kompletami, dopiero jak przeskakuje. Tym sposobem na jednym łańcuchu zrobiłem ok 10 tys
mijagine já kupilem nowa kaseta lancuch a i tak dalej wszystko przeskakiwalo gorzej niz na starym. ten miernik co na filme 60 zeta za kawalek blachy zarty?????
mijagine a może to była wina regulacji przerzutki? (w miarę wyciągania łańcucha trzeba trochę regulować)
Po prostu profesionalista przewidzial ze masz szmelc z napedu. To nie sposob na zarabianie gdybys tego nie zrobil mial bys wieksze koszta.
Jesli dobrze podliczylem, to na swoim Levelu 2.0 zrobilem nieco ponad 3k km i dopiero teraz lancuch wydluzyl sie na ten 1%. Fakt, ze jezdzilem glownie do roboty po asfalcie oraz czyscilem i smarowalem go co 2 tygodnie (minimum 150km w ciagu tego okresu), a nieraz i czesciej, gdy robilem wypad w czasie wolnym. Chyba nie tak zle?
Super wytlumaczone! Dziekowac!
Ja wlasnie na łancuchu kmc przejechalem 6 tys km w 9 miesiecy, łańcuch już jest oczywiście wyciagniety, 114 ogniw jest dlugosci nowego łancucha 116 ogniw 😂. Kaseta tez wymiana. Reszta bez zarzutu. Jezdzone po drogach w roznych warunkach pogodowych, czyszczone i smarowane.
bardzo pomocny materiał!!! Pozdrawiam serdecznie!
Fajnie wyjaśnione.
Mój Creon ma już ok 17 tyś przebiegu, łańcuch i napęd.... oryginalne, no ale w końcu go muszę wymienić, bo w końcu padnie :)
Świetnie wyjaśnione. 👍👍👍
W moim przypadku przymiar na nic się nie zdał. Korzystałem z dwóch łańcuchów hg-40 naprzemiennie, dbając regularnie o ich czystość (szejki) i czystość całego napędu. Ostatnio przymiar wykazał zużycie o 0.75% (obydwu łańcuchów) i natychmiast zamówiłem dwa nowe łańcuchy. Niestety stara kaseta nie współpracuje już z nowym łańcuchem (przeskakuje).
Użyłem kiedyś 2 łańcuchy Sunrace i 1 HG-40. Zamieniałem je co miesiąc i zakładałem ten, który był najkrótszy. Shimano założyłem tylko raz. Potem już zawsze był najdłuższy
Właśnie zmierzyłem rozciągnięcie mojego łańcucha, pomiar na 12 ogniwach pokazuje wyciągnięcie do ok 2%, czyli dwa razy od dopuszczalnego. Co teraz? Mam zmienić na nowy? Napęd z nowym będzie dobrze hulał?
A tak przy okazji, robisz świetną robotę z tym kanałem! Pozdrawiam!
11:20 - kiedyś na pierwszym "mtb ;)" na podjeździe łańcuch zeskoczył - walnięcie kolanem w kierownicę i mroczki przed oczami przez 5min, lepiej szybciej zmieniać xD
EDIT: Łańcuch KMC woskowany, zrobił ~2.500km i jest już na >1%, na korbie naciągając go widać górną część zęba, więc faktycznie się zużył. 700km ultra, gdzie smarowanie było na szybko co 100-150km oliwą (oszczędność czasu vs wosk) i parę razy kurz z niego się wysypywał po takim interwale. Także jeden maraton - jeden łańcuch.
Według mnie, oraz informacji na forach rowerowym, to wszystkie prezentowane przymiary to totalny złom , dlatego że przy mierzeniu rozpychaja rolki w przeciwnych kierunkach - do pomiaru dodają luzy rolek.
Po drugie, przy mierzeniu należy łańcuch "naprężyć" i miernik lekko docisnąć, a nie kłaść na łańcuch delikatnie jak opadające ptasie piórko.
W metodzie 3 łańcuchowej nie chodzi o "odpoczynek materiału", który w odniesieniu do stali czy innych stopów metali jest pseudonauką a o dystrybucję zużycia. Generalnie to łańcuch zużywa się najszybciej, a zużyty szybciej wyciera zębatki. Metoda 3 łańcuchowa minimalizuje lub eliminuje to zjawisko.
Ja zakladam drugi lancuch kiedy pierwszy sie wyciagnie o 0,75%. Kiedy drugi sie wyciagnie o 1% to zakladam znowu pierwszy i jezdze do pierwszych objawow przeskakiwania-z tym ze zaczyna mi sie na blacie (duzym lub srednim) a nie na kasecie.
Jesli podzielić twoje przebiegi na trzech łańcuchach, a wynik porównać do prawidłowo serwisowanego napędu z jednym łańcuchem, wyjdzie ci to samo lub prawie to samo. Dziekuję.
@@andrzejbogusz5493 oczywiscie ,ze tak,im dluzszy styk lancucha z tarcza tym bardziej widoczne zuzycie.
na kruciutkim odcinku styku jak w kasecie np lancuch pasuje,bo dopiero dlugi odcinek styku powoduje wypychanie lancucha do gory
Ja zrobiłem na swoim ponad 3000km i już muszę wymienić, W zasadzie tak jak Autor powiedział, zależy jak się jeździ, ja jeżdzę raczej w ciężkim stylu, i łańcuch dostaje po tyłku, Zapewne jak ktoś jeździ w stylu rekreacyjnym , np na ryneczek po kartofelki , to taki łańcuch może i "całe życie" bedzie . Ale i z doświadczenia wiem ze zdażają się buble, moja Żona zrobiła też ok 3000 km, w swoim składaku, a łańcuch jest w stanie tragicznym, no i kasetka też już przez to padła.
dziękuję tego szukałem :)
Ale piękna korba.
Piec na wodę - fotomontaż!
Miałem łańcuch który dopiero zaczynał trzaskać i to tylko na średniej przedniej, przy większym obciążeniu.
Posłuchałem tego pitolenia o wymianie i teraz mam nowiutki, dobrze dobrany i odmierzony łańcuch który trzaska mi na praktycznie każdym ustawieniu. Dopiero na przełożeniach manewrowych da się jechać ale 17 km/h na prostej to się biegnie a nie jedzie.
Zgadza się. Na nowym jest gorzej jak na starym.
Mogłem spokojnie przetrzymać do wiosny a teraz ani roweru ani kaski a cholera wie kiedy na cały napęd będę mógł sobie pozwolić.
Normalne jak się za pozno zmieni łańcuch to potem trzeba zmienić od razu kasetę/wolnobueg z tyłu. A jak w aucie zmieniasz tarcze to wsadzasz stare klocki?
@@abca0012
Jak mnie nie stać na nowe to tak. No i mimo wszystko spodziewam się, że po takiej zmianie całość będzie działać choć trochę lepiej jak przed.
sorki ze nie za bardzo związane z filmem, wiem ze używasz v-brake ale może pokażesz regulacje hamulców tarczowych? ostatnio mam z nimi coraz więcej problemów.
+Robert Zalewski Tak, na pewno będzie o tarczówkach, muszę tylko kupić rower.
Taka sprawa: kilka razy wymieniłem łańcuch po tym jak przymiar wpadł w łańcuch na 0.5. Za żadnym razem nie udało się uratować kasety. Po wymianie strzelalo i przeskakiwało. Coś tą teoria o zmienianiu lancucha żeby ocalić kasetę nie bardzo działa.
Ta teoria działa, ale trzeba mierzyć dobrymi przymiarami, a nie "blaszkami" co rozpychają rolki w przeciwnych kierunkach😕
A jednak... 3-4 łańcuchy to wielokrotne przedłużenie żywotności napędu. Przymiar niepotrzebny. Obracasz korbą do tyłu jednym palcem i czujesz, że ni idzie płynnie. Odpowiada to wyciągnięciu łańcucha o pół ogniwa na całej długości, a więc ok. 0'5%(!). Na szczęście jeżdżę na tanich napędach, więc bez żalu wymieniam.
Z osprzętu Shimano - używam tylko blatu, bo tylko Shimano robi 50T/130 BCD. Poza tym: Sunrace do szosy, a do fixa: zębatki Novatec, łańcuch PYC. Na wolnobiegu i 3-
ch łańcuchach Sunrace robię 15 kkm i są jeszcze dobre. Wymieniam, bo nie odpowiada mi kultura pracy. Kasetę Shimano zajeździłem po 3 kkm. Łańcuch Shimano po 1 kkm - złom. Z blatu Shimano łańcuch zaczął mi spadać po kilkuset km, ale muszę na nim jeździć, bo inne marki robią tylko większe, a ja nie jestem kolarzem.
Teraz usłyszałem, zawsze stosuję metodę na 3 łańcuchy, zaletą tego jest też to że zawsze jest dostępny czysty łańcuch i jak jest potrzeba to można szybko przełożyć.
Witam, mój łańcuch kmc x8 99 wytrzymał 1200km w tym podjazdy itp. bardzo go słychać, gdy jade po nie równościach przy równej powierzchni nie słychać prosze o pomoc
Ja w Konie Stinky 2007 mam orginalny blat z raceface i jeżdżę do teraz
Cała prawda o łańcuchach rowerowych.
Wystarczy poswiecic 2kg i miec stalowe wszystkie zebatki i na jednym zsestawie napdedu i jednym wytaplaniu w smarze mozna jezdzic 10 lat bez problemu
Cześć, zaczęłam dbać o napęd wg Twoich wskazówek i jest super ale niepokoi mnie, że po wyczyszczeniu łańcucha przy zginaniu na boki są zgrzyty jakby piasek dostał się między "oczka". Wcześniej niestety łańcuch bywał bardzo brudny i tłusty :/. Czy jest to czas na wymianę, kwestia doczyszczenia, czy po prostu tak może być. Prośba o radę:)
Jeśli łańcuch wyczyszczony i dobrze wyszejkowany, i są takie zgrzyty to jest normalne. Po oliwieniu będzie cichy.
O wymianie łańcucha decyduje głównie jego zużycie w postaci wydłużenia (,,wyciągnięcia" jak niektórzy nazywają)
"Cześć, zaczęłam dbać o ..." Jest to wskazówka na niedoczyszczony łańcuch. Ja czyszczę raczej słabo pokryty drobnym piaskiem łańcuch w trzech kąpielach w ropie (paliwo, olej napędowy), w płaskiej szalce, trzepiąc łańcuchem na boki tak aby z każdego ogniwa wypłukany został drobny piasek.
Dopiero po trzecim płukaniu łańcuch poddawany przekrzywianiu w palcach blisko ucha nie powoduje trzeszczenia charakterystycznego dla obecności bardzo niewielkich ziaren kwarcowych wewnątrz.
droższy- żeby był lżejszy?? ile gramów zaoszczędzę? niedługo wodę w proszku będą wciskać kolarzom, kilka sekund szybciej przejadę np. 50km? Zrozumiem tych którzy jadą po medal ale nie zwykłych kolarzy
Taa, najlepiej wszystko odchudzić i wymieniać co 1000 km. I łudzić się, że te 100g mniej da nam +20 do szybkości. Swoją drogą ciekawe jest to jak ludzie ważą i liczą pojedyncze gramy roweru i części rowerowych (na jednym forum jeden gość pisał ze jeszcze odchudzi swój rower bo przytnie pancerze i linki...) a jakoś nie widziałem aby strzykawką odmierzali wodę do bidonu, nie mówiąc już o gramowej kontroli wagi własnego ciała
Tez uwazam ze latwo o szajbe tutaj... ALE: jak sie nad tym zastanawiam, to jednak gdzies ta granica akceptowalnej przez nas wagi calego roweru jest. Jakies "nascie" tam kg, przy ktorych stwoerdzamy ze: kurcze jednak ciezki kloc, troche ciezki, wolalbym lzejszy jednak nieco. I kiedy szukamy na czym by tu zbic, to okazuje sie ze nie ma cudownej recepty, jednego elementu do wywalenia... i trzeba zyskiwac po kawalku na kazdym elemencie. Kluczowa jest tu jednak relacja wagi do ceny i trwalosci. Bo wraz ze spadkiem wagi rosnie zwykle cena i spada czesto trwalosc i zywotnosc. Wiec trzeba wyposrodkowac sobie. Nie warto placic podwojnie za cos lzejszego o 20g przy i tak juz lekkim pulapie, ani bic sie o 50g mniej jesli przez to ryzykujemy trwaloscia albo bardzo skracamy zywotnosc skazujac sie na kolejne wydatki szybciej niz bysmy chcieli. Trzeba wiec zbalansowac.
A ze producenci nas przymuszaja (roznymi metodami) do gonienia kroliczka i wydawania wiecej... no tak niestety jest. A do tego dochodzi pasja ludzi, ktorzy po prostu czasem lubia bawic sie w odchudzanie roweru i jego srubowanie, porownywanie z innymi...itp. Czy to rozsadna pasja? Moze i nie, ale to czyjes hobby, wiec ciezko to oceniac przez pryzmat racjonalizmu. Prawie kazde zbieractwo nie ma wiekszego sensu ani ekonomicznego ani praktycznego, a jednak jest i bylo bardzo popularne...
Wsrod rowerzystow sa tez pasjonaci i to oni zwykle prowadza kanaly, udzielaja sie na forach, maja sklepy i serwisy, trudnia sie sprzedaza... wiec po prostu sika rzeczy sprzedaja innym swoja pasje. Ci dla ktorych rower to jedynie narzedzie do przemieszczania sie stanowia pewnie i wiekszosc, ale trudniej z nimi podyskutowac o rowerach, bo i nie ma po co. Cala sztuka to wiedziec gdzie my na tej osi sie znajdujemy i jakie my mamy potrzeby! I do tych potrzeb dopasowywac swoje zakupy i serwowane nam potady, rekomendacje, produktu... patrzac na ich cene i zywotnosc, trwalosc, a rowniez i wage.
Jedyny klopot ze producenci dosc skutecznie utrudniaja zycie zakupowym oportunistom i zmianami na rynku, dostepnoscia czesci, produktow, obecnoscia elementow na rynku, standardami - zmuszaja do podazania z duchem czasu, a ten duch zmierza w kierunku "pasjonackim", bo czesci pod ten rynek sa coraz drozsze, coraz lzejsze i mniej trwale, co jestnajzwyczajniej dla producentow oplacalne. Wiec jak wszedzie - zwykly szary uzytkownik ma pod gorke, bo rynek z kazdego chce zrobic pasjonata, sklonic do do wydania wiecej na cos, czego wcale nie chcial i nie potrzebowal ;) Coz...
A z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze kurcze te wage jednak czuc pod nogą... Zmienilem korbe na lzejsza... to ile tam tych gramow urwalem... nie pamietam juz... ale z max 500 pewnie... i wyraznie odczulem zmiane na plus w wadze. Zmienilem opony na grubsze i ciezsze... to znowu nie bylo przeciez 1kg wiecej.. a jednak poczulem.. ze ciezej... Smieszne to, bo bidon wazy 650g... a roznice naszej wagi miedzy porami dnia i na przestrzeni no weekendu zmieniaja sie spokojnie nawet i o 3kg... No ale naszej wagi az tak nie czujemy, a w rowerze jakos bardziej - to mowie na podstawie swoich wlasnych odczuc. Ale maniakiem lekkosci roweru nie jestem zadna miara. Moj wazy 12.5kg chyba... za to ja waze 65kg tylko, wiec tu sobie odbijam :D
Chodzi też o psychologie. Jak masz poczucie że masz lżejszy rower to myślisz że dasz radę lepeij pojechać.
Te 3 łańcuchy to ciekawy patent, ale nurtuje mnie takie coś. Jak spinka kosztuje 15%-20% wartości łańcucha i jest jednorazowa, to w jaki sposób to się opłaca przy wymianie co 500 km?
Spinka jest wielokrotnego użytku...
@@karol-ski223 są i takie i takie😕
Jestem tłustym prosiakiem i lubię trochę deptać. Łańcuch u mnie po 2 tys ma już 1% wyciagnięcia i wymieniam.
Witam. Jakia opinia o przymiarze UNIOR 1643/4? kupiłem taki przymiar i do tego łańcuch KMC X10.93, i nowy miał 0.25% juz na przymiarze. Poszedłem do sklepu rowerowego, i wszystkie nowe rowery po 0.25%. Co jest z tym przymiarem?
Witam serdecznie. Mam to samo z nowym łańcuchem 12 rzędów Shimano CN-M6100. 0.25 na równo. Czyli zużyty będzie na 0.75?.
@@nghtmr-st6lr aaa i jak czytałem komentarze, na temat tego przymiaru ( allegro), to niektórym na nowym łańcuchu wskazywał nawet 0,5 % 😆
O mam taka Ultegre :) tylko 2 rzędową .
Masz rację. Wytrzymałość drogich łańcuchów nie jest adekwatna do ceny. Jazda na 3-4 łańcuchach znakomicie wydłuża trwałość napędu. Ale... pod warunkiem, że przy każdej zamianie przestawia się zębatki na korbie o 1 śrubę.
0,75 - 1% wyciągnięcia, to dla mnie kosmos. Przy wydłużeniu ok. 0,5% napęd już nie idzie. Postaw rower do góry kołami i obracaj korbą jednym palcem do tyłu. Poczujesz opór i wyraźne zacięcia na każdym ząbku. Jestem słabym rowerzystą rekreacyjno-turystycznym i te kilka, czy kilkanaście W, które zabiera zużyty napęd - robi mi różnicę.
Posiadam dwa przymiary, jeden za 10 zł, drugi za ponad 120 zł.
Oba wskazują podobne wyniki, ale patrzę i na nowym łańcuchu mam ponad 0.25%, tymczasem suwmiarka poniżej 127mm.
Sprawdziłem fora i okazuje się, że suwmiarka wskazuje poprawnie a przymiar nie.
Teraz się zastanawiam, jak to interpretować. Zawsze odejmować 0.25% od pomiaru czy np. przy 0.75% wyciągnięcia wyniki są już zgodne z prawdą?
Ja śmigam na 2 + 2 zależy na jakie warunki sie wybieram na takie mogę założyć odpowiednio przygotowany łańcuch.
Witam - może ktoś testował łańcuch connex 10 sx. zaznaczę iż mam kasetę 10 rzędowy schimano .
Pewnie pytanie zostanie bez odpowiedzi ale zobaczymy. Kupiłem używany rower w którym jest niestety sporo do zrobienia. Przeskakuje łańcuch przy mocniejszym naciśnięciu na pedał... Będę wymieniał łańcuch i nie wiem jak ocenić stan kasety i korby... Czy wymieniając łańcuch i ewentualnie kasetę również w komplecie powinna pójść korba? Dużo filmików oglądałem odnośnie zużycia łańcucha ale nie wiem co z korbą i kasetą.
Niestety kupując rower nie miałem tej wiedzy co teraz tym bardziej że zakup od rodziny...
Panie Danielu, prosilbym o Pana meila. Pozdrawiam.
+JM Rolex Jest w informacjach o kanale: szajbajk@gmail.com
Czyli mogę wymienić sam łańcuch bez wymiany całego napędu?
Ja niestety mimo że lekki jestem 73kg, łańcuch mi się wyciąga po 1000km i psuje kasetę a potem już nowy nie pasuje do zębatki i strzela, zawsze tak miałem. Teraz po 2000km super zdezelowany łańcuch i kasetę od razu wymieniam jako całość. Nawet po piachu nie jeżdżę wiele, może 5-10 % i bardzo powoli bo za silny nie jestem.
a jak skacze na kasecie czy bebenek mimo serwisu to czas aby go wymienic lub cale kolo?
Mam jedną wątpliwość co do technicznej kwestii wymiany łańcucha. Otóż na 100% jestem przekonany (jednym z odcinków) że nie będę stosował spinek. Zatem w grę wchodzą 'piny" do ogniw. No i tu nie wiem czy te piny są normalizowane ? Można kupić dowolny ? Jest jakaś tabela kompatybilności ? Jakiś link może ? Jak to się łamie tzn tę część zakończoną stożkiem - kombinerami ? Jeśli tak to jak nie narażać sąsiednich ogniw na siłę związaną z ułamaniem pina. Jest odcinek o spinaniu i rozpinaniu ale tym samym sworzniem /pinem/. A jak to jest gdy pin jest nowy - czasami te mini toolsy mają uchwyt na 2 piny i nawet w terenie mamy piny ze sobą.
tylko piny trzeba umieć dobrze założyć a spinkę założy każdy
Zapinki do łańcuchów rowerowych są znacznie ale to znacznie praktyczniejsze.
Hej. Powiedzcie mi proszę, jaka jest metoda pomiaru naprężenia łańcucha w rowerze bez przerzutek? Przypuszczam, że mierzy się odchylenie w górę i w dół, ale ile ono powinno wynosić. Czy należy jednoczescie ściskać łańcuch do wewnątrz z obu stron i wtedy mierzyć to odchylenie? Jak słyszę w filmach "na wyczucie", to mnie krew zalewa. :) z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam.
Bartku ! TU , rok temu podałem to odchylenie - pamiętasz ile to było? Napisz
WITAM. Mam pytanie:
Po około 5000km postanowiłem zmienić łańcuch ponieważ przeskakiwal tylko na największej zebacie korby.Po zmianie łańcuch zaczął przeskakiwac na każdej możliwej zebatce.czy to oznacza że muszę wymienić także korbe i tylnia kasetę? Rower carrera helcat z Uk.
Korba -SR Suntour,
tylnia kaseta-shimano .
Bardzo prosiłbym o opinię. Pozdrawiam...
Tak najlepiej wszystko
Chyba nie bardzo dbałeś o łańcuch i teraz masz koszta. Ja na swoim łańcuchu przejechałem ostatnio przynajmniej 6 tysięcy kilometrów. Łańcuch był wydłużony na 10 bolców zaledwie o 0,75 mm a dwie zębatki w kasecie skorygowałem przy pomocy szlifowania i po założeniu nowego łańcucha wszystko chodzi perfekt.
U mnie 1000km i 0,75 wyciągnięty łańcuch shimano 9 rzędowy
Czy przykładanie przymiaru trzeba robić na naciagnietym łańcuchu, czy luźniejszym?
Na luźnym nie na sensu
Właśnie mierzę swoje łańcuchy i wszędzie jedynka wpada bez problemu, aż trudno uwierzyć :(
mam takie pytanie, czy po wymianie lancucha nalezy wyregulowac przerzutki, czy to nie ma nic wspólnego?
Jesli byly dobrze ustawione to nie potrzeba żadnej regulacji.
Jak kupisz nowy napęd i nie sprawdzisz co ci sprzedawca sprzedał, to co niecałe pół roku wymienisz cały napęd na nowy.
I tym sposobem się dowiedziałem że mój łańcuch nadaje się tylko na śmieci.
Ja na moim lancuchuod 10 lat jeżdze i ponad 1000 km rocznie po terenie robie i działa.
@@GilbertoDePiento2 Ja wiem czy tak grubo? Do babci jeżdżę ze 20 razy w roku 10 km w jedną stronę to już jest 400 km.
@@GilbertoDePiento2 Ogólnie rocznie robie około 2500-3000 km ale nie liczę jazdy po ulicy bo co to za jazda? Praktycznie łańcuch wtedy się nie zużywa.
To samo można zrobić suwmiarką co bedzie najdokładniejsze a wiele osób ma takie narzędzie. Tylko trzeba wiedzieć ile łańcuch mial jako nowy.
A wiesz o tym ze pomiar też będzie do "bani" ??
Do pomiaru dodasz luzy na rolkach które się wybierają od wewnątrz. Na forach rowerowych jest dużo dyskusji na ten temat.
@@antymisiek2972 jakich rolkach? Używałeś suwmiarki? Po prostu pomiar będzie dokladniejszy niż normalnie
@@TheZafek mam 3 dokladne suwmiarki, czwartą taką nędzną, lecz obecnie i tak używam miernika (nie mylić z prezentowanymi przymiarami !) Przy pomiarze suwmiarką trzeba wiedzieć gdzie, co mierzyć, jest to niewygodne, i czasochłonne :(
Mierząc tak jak proponujesz, pomiar będzie obarczony dużym błędem bo tulejki łańcucha mają luzy i będą rozpychane w przeciwnych kierunkach, a tak się nie mierzy wydłużenia. Resztę poczytaj na forach rowerowych gdzie jest dużo informacji w tym temacie.
Jak uzywac tej miarki do
lancucham.
Jaką stroną ja włożyć itp.
Moglbys utworzyć taki film
@@mareksz6525 nie prawda, tylko 1 minute daniel mówił o tym
A lepiej by było gdyby cały odcinek był o tym tak jak powiedziales
Trzeba kupić miarkę z instrukcją obsługi.
@@mareksz6525 cały odcinek..... a nie ma że łańcuch do pomiaru trzeba napiąć i przymiar lekko docisnąć a nie kłaść delikatnie jak spadające ptasie piórko bo taki pomiar mija się z celem.
A nowy łańcuch ma już na sobie coś a la smar. Zakładamy tak jak jest czy czyścimy i smarujemy swoim olejem?
Mam łańcuch Sram i nie wiem czy go zakładać jak producent zapodał.
czyscic i smarować, to smar zabezpieczający przed tylko rdzą,
Witam ponownie przód 30-42-52 zęby tył 9 zębatek 13-23 C9 Campagnolo
a jeżeli wpada ale nie do końca?
9:20 hg hg.. HGW XD
Witam dużo powiedziałeś o łańcuchu przydatne informacje ale mnie interesuje jeszcze taki temat jak długość łańcucha szosowego, oryginalny łańcuch ma 114 ogniw natomiast rower który kupiłem już z łańcuchem miał 106 ogniw. Czy długość łańcucha jest obojętna ? czy jest jakaś określona długość która powinna być zachowana ? pozdrawiam.
+Andrzej GFSHDKFJEDH Długość łańcucha nie jest obojętna i zależy od ilości biegów oraz wielkości zębatek.
Mi łańcuch rozciagnął się po ok 800 km, pomimo smarowania i czyszczenia (finishline), rower Merida Crossway 15 ( łańcuch Kmc Narrow. Musiałem wymienić nawet tylną kasetę, niedowiary po 800 km....???? (nowy łańcuch to zweryfikował)
Miałem to samo. Jutro rower z serwisu odbieram 800-1000km i cały napęd do wymiany.
Nie " słuchajcie " tych przymiarów bo one robią drenaż kieszeniom. Trza kupić dobry miernik, a nie tandetne blaszki :((
0.5 to 50 % 0.75 to 75% a 1 to 100% wyciągnięcia. Wiem, że Szaju tylko się przejęzyczył a moja informacja jest tylko propozycją sprostowania skierowaną do SzajBajka z szacunkiem i bez hejtu. Pozdrawiam.
Lancuch wyciagniety o 50%? Z 40 centrymetrow lancucha zrobilo sie 60 cm? 100%!? Z 40 cm wyciągnąl sie do 80 cm? Chyba ty kolego to zle interpretujesz.
0,5 to jest pięć dziesiątych np.milimetra a natomiast 0,75 to siedemdziesiąt pięć setnych mm
@@RemiJoker Niezgodze sie :) jest w procentach podawane i tak kolejno 0,5%, 0,75% i 1%. Pozdrawiam :)
@@wiktorp2995 ok zapomniałem że to procenty a nie dziesiąte milimetra ale człowiek się uczy całe życie
@@wiktorp2995 zgłupiałem specjalnie poszedłem po przymiar marki Rohloff i ma podanie w mm/ strona A 0,075 mm i strona S 0,1mm. Przymiar Niemiecki
łańcuch KMC na osprzęcie i napedzie Tiagra u mnie ma już 7000km, oznak z↓życia wielkich nie ma, ale dbam o czystość
a czym zmierzyes?
@@cathathonium No widocznie zmierzył. Ale to się zupełnie może zgadzać. Ja wyciągam niewiele mniej (łańcuch przy rowerze miejskim i na niedługie wycieczki za miasto).
przejechałem z 15000 km i mi trzaska napęd, i zastanawiam się czy to nie łańcuch
i lancuch i caly naped-DO WYYYMIANY!!!!!!
a jak czesto smarowac lancuch ... ja to robie srednio po 20 przejechanych godzinach... a jesli chodzi o wymiane lancucha to w moim przypadku sprawdza sie metoda mierzenia ...
A jak kupisz łańcuch i ci przerywa na zebatkach to co zrobić daj radę?
Czeka Cię zmiana kasety 😒
Delikatnie jeździć i obserwować, nieraz się ułoży
Prosto wytłumaczone,pozdrower
Przydałoby się jeszcze wspomnieć o opcji kupna 2-3 łańcuchów i zmiany ich co ok.1000 km. Ze spinką jest to 5 min. roboty, a znacznie przedłuża żywotność napędu.
+Grzegorz Wszelaki Chyba zrobię test tej metody w rowerze treningowym. Dzięki za sugestię!
na pełnej ultegrze 6700 i 3 łańcuchach już mam przekroczone 30000km, zębatki nadal w dobrym stanie :)
+SzajBajk ok , dbanie wiadomo, ale nieraz osoby podają , że łańcuch się zmienia , od 800 do 1000 , następni że od 1000 do 1500 , następni , że od 1500 do 2000 , a są tacy co mówią że 10 tysięcy na łańcuchu robią , to w końcu ile ? , bo rozbieżność pomiędzy 2 tysie a 10... to jest kolosalna , a co do tych pierrwszych , czyli 800 - 1000 to niektuzi jak po 100 km zrobią dziennie to łańcuch na 10 dni by im starczył na to wynika , trudno się rozeznać kto jest bliższy prawdy apsolutnej :s
Dobry znajomy na kasecie 8 biegowej XT i 3 lancuchach XT przejechal ponad 24k km. Dbajac o czystosc napedu. Jest sens. Ale...
Kto teraz jezdzi na 8 biegach...
Kto jezdzi na 9 biegach..
Same 10 i 11 a tam zycie lancucha juz nie takie same oraz jedna zebatka z przodu tez wplywa na zywot napedu...
ja jeżdżę na 8 biegach na mtb i wystarcza :) podstawowa kwestia - czy wymagasz od roweru? ja od mtb nie wymagam, dlatego wystarcza.
Ostatnio wymieniałem łańcuch przy 0,7 wpadało przy 1 lekko się opierało. Nałożyłem nowy łańcuch na stary wolnobieg i na którymś biegu niestety przeskakiwało. Poprzedni łańcuch ma może z 600 - 700 km tak samo wolnobieg, łańcuch to CN-HG40 wolnobieg jakaś chińszczyzna.
nie warto schodzić poniżej shimano hg71 , sram 850. Niestety trzeba wydać te 50zł za przyzwoity łańcuch.
mi w krossie evado pokazuje 0.75 po 80km...
Nowy rower na sorze łańcuch rozciągnięty po 300km...... Łańcuch kmc x9 pytam jak???
Kiedy wymienić łańcuch? 13 minut film.
60 zł za kawałek blaszki? Ktoś tu za długo na słonku przebywał! Za 2 dyszki można kupić przyzwoitą metalową analogową suwmiarkę, dychę drożej elektroniczną! Sprawdziany trzpieniowe do gwintów są w cenie 60 zł a wymagania i precyzja wykonania o ile większe...
tez mnie to ciekawi czy mozna suwmiarka to sprawdzic?
@@JohnAarghSvensson wystarczy porownac wymiary z nowym lancuchem.
Cena taka bo to gadżet, zalozenie producenta ze skoro wydajesz tysiace na rower to przeciez 60 zl to nie problem a suwimiarki moze nigdy w rece nie miales.
@@lukaszszewczyk8571 Ale do tego to chyba trzeba zdjąć łańcuch.... Trochę czasu to zajmie, plus nowa spinka za 15 zł.... super metoda:):):):):):)
Myślisz ze suwmiarka dobrze zmierzysz ??? Owszem można, ale trzeba umieć, wiedzieć gdzie mierzyć, jest to niewygodne i dużo czasu zajmuje. Mam 3 suwmiarki, ale i tak mam porządny miernik i nim się posługuję.Tylko ze mam miernik, a nie badziewie za 10 czy 40 zł.
A ja mam starą meride full stx, łańcuch 20 letni i wszystko chodzi jak złoto
Oprócz wieku to podaj jeszcze przebieg. 20 lat to tak ze 100 tys km powinna chyba zrobić:):):):):):):):):)
@@dorotamacurzen7265 źle Doroto liczysz, 20 l x 100 km/rok = 2000 km :)) dlatego lata jak pszczółka.
Zmieniłem łańcuch po pierwszych 2 tysiącach, stary na długość możesz milimetr dłuższy od nowego a i tak przeskakuje na dwóch najmniejszych blatach, eh
ja mam 7k km ale już muszę wymienić
Wystarczy suwmiarka o dokładności 0.01 mm.
Mierzenie ma sens tylko na mocno naciągniętym/napiętym łańcuchu.
Zastanówcie się dlaczego ?
👏👏👏👏 z tym napiętym łańcuchem słuszna uwaga !! lecz 99,9 % tego nie stosuje bo wzoruje się na takich filmikach jak ten, jednocześnie delikutaśnie kładąc przymiar na łańcuchu. Nie wspomnę ze te przymiary ,,dwupunktowe" to badziewie.
😂😂😂😂
co powiecie o takim łańcuchu o ile procent jest wyciągnięty:
goo.gl/photos/1dLTaA7Um6YUrbgX8
obydwa łańcuchy sram pc830 powieszone na tej samej wysokości, lewy ściągnięty z trekinga z przebiegiem poniżej 1k km.
Marcin Balanda, minęło już 3 lata, ale nie było odpowiedzi to odpowiem ,,na oko ,,około 1,1 % wydłużenia przy 108 ogniwach.
A czy oba łańcuchy powieszone zostały na tej samej wysokości ? Jeżeli tak, to ten lewy jest zużyty powyżej 0,1 mm na ogniwo. Takie zużycie po przejechaniu 1000 km jest całkowicie ekstremalnym zużyciem. 😆
mam giant talon i nanim zrobilem 9000km nic nie wymienialrem
Oj 13 lat na jednym łańcuchu
Znam takiego co w 5 lat autem zrobił 2 tys. km. W końcu go sprzedał.
znam takiego co 5 lat zrobil 230tysiecy rowerem
@@makeitcloudy Na jednym łańcuchu??????
@@makeitcloudy pewnie ten co na księżyc "jechał " ???
Co myślicie o najbardziej budżetowym rozwiązaniu czyli pozbycie się jednego ogniwka? :D
ogólnie to ostatnio zardzewiał mi łańcuch ale sobie poradziłem w ten sposób
robicie roztwór z:
-domestosa
-kreta
-odtłuszczacza
-benzyna ekstraktacyjna
-rozpuszczalnik nitro
-sodę kaukastytczną
-i innych specyfików
wrzucacie do środka łańcuch mieszacie wszystko jakimś kijkiem i czekacie jakieś 5 min
mi pomogło a łańcuch chodzi teraz lepiej niż przed kupnem nawet smarem nie muszę go smarować
dajcie znać co o tym sądzicie
Super patent, z tym, że bym dodała jeszcze trochę octu do tego, tak na wszelki wypadek.
W tej recepturze brakuje; troszkę kwasu siarkowego i azotowego i koniecznie 1/4 l spirytusu 95% .
😂😂😂😂😂
Zrobiłem ten roztwór, łańcuch zanurzyłem. Zapomniałem o nim i po kilku godzinach nie było co wyciągać.
50 zeta za kawałek blachy???????
A 50 tys za dwa kółka i ramę to lepiej???????