✅️ Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla nas szansa na rozwój. Pamiętaj, że naszą pracę możesz docenić poprzez zaznaczenie kciuka w górę. Trwa to tylko sekundę, a pozwala na dokarmienie algorytmów, a tym samym dotarcie do szerszego grona odbiorców. Jesteśmy tu dla Was i tylko dzięki Wam możemy się rozwijać. Serdecznie pozdrawiamy!
Brat mojego Taty. Kolega z ławki szkolnej Wiesława Chrzanowskiego, tak jak Chrzanowski, był w podziemiu. Został aresztowany w Warszawie. Najpierw Pawiak, późnej Majdanek a na końcu Buchenwald. W Buchenwaldzie na karteczkach wielkości biletów autobusowych prowadzi dziennik i kalendarium. Na tych kartkach pisze eseje dotyczące najważniejszych modlitw chrześcijaństwa. Na kilka tygodni przed Marszem Śmierci i wyzwoleniem zapisuję zdanie, które zapamiętam do końca życia. "Przestałbym być człowiekiem, gdybym nie potrafił wybaczyć moim oprawcom". Napisał to człowiek, który był uwięziony przez ponad 3 lata. Przeżył. Nie wrócił do Polski, przed czerwonymi ostrzegli go koledzy z podziemia. Ze swoim najmłodszym bratem (moim Tatą) spotkał się dopiero na początku lat 70. Pomimo sukcesu jaki odniósł w Stanach do końca życia pozostał skromny i cichy. A co ciekawe, mimo wielu lat spędzonych za granicą, mówił piękną polszczyzną tylko z lekkim akcentem.
Często jeździłem autobusem do szkoły obok Majdanka, za każdym razem jeździła ze mną taka starsza około 80 letnia Pani, w momencie gdy autobus zatrzymywał się na przystanku naprzeciwko obozu ta Pani zaczynała się modlić i wycierała oczy chusteczką jakby we wczesnym dzieciństwie przeżyła to piekło i wracał wspomnieniami do tych lat, albo ktoś z jej rodziny tam zginą. Za każdym razem jak to widziałem robiło mi się jej szkoda...
Składam Panu mój skromny osobisty szacunek, za szerzenie historii, za wiedzę, za własny czas który jest czymś co nie wróci i często ma wartość najwyższą! " Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" Dziękuję ❤
Cała przyjemność po mojej stronie, dziękuję w imieniu całego zespołu, bowiem sam nic bym nie zdziałał. A tworzenie dla Państwa treści to absolutny zaszczyt. Pozdrawiam i dziękuję za obejrzenie filmu oraz komentarz!
Nie słuchałeś. Byli to też Ukraińcy i Rosjanie. Co więcej ciężko kategoryzować nazistów jako Niemców, Hitler był Austriakiem, Goth był Austriakiem i wiele innych najgorliwszych nazistów nie było Niemcami
@@dariusz682 kolejny błąd z Rosjanami, nie bez powodu mówi się że to byli sowieci. Stalin był gruzinem, inni też, byli też litwini i Polacy w strukturach ZSRR jak i wiele innych narodowości. Odpowiadając na Twoje pytanie. 2 wojnę światową rozpętał austriak rządzący Niemcami w porozumieniu z Sowietami. Pewnie słyszałeś o pakcie Ribbentrop-Mołotow:)
Mój dziadek przeżył to piekło, opowiadał jak kazali im strzyc trawę nożyczkami. Osadzili go w baraku nr 18. Widział też himlera który składał wizytę w obozie. Opowiadał jak kazał dzieciom rozdać cukierki aby pokazać jak dbają więźniów. Później zesłano go z obozu na przymusowe roboty do niemiec. Po wojnie wrócił na zamojszczyznę do swojego miejsca zamieszkania. W latach 80 odwiedził obóz i zdał relację na piśmie której kopię mam na komputerze dzięki uprzejmości administracji muzeum.
Typowe szwejowe pomysły = strzyżenie trawnika nożyczkami lub szorowanie podłóg szczoteczką do zębów lub sznurówką jako ścierką (''fala''). Nie trzeba nawet ''Krolla'' i kaprala Wiadernego oglądać aby zrozumieć, że wojskowym brak piątej klepki ;)
Odwiedziłam obóz na Majdanku z wycieczką szkolną będąc w liceum ,znajduje się w województwie w którym mieszkam , więc nie było to daleko. To co się czuje będąc w takim miejscu trudno jest opisać słowami przerażająca cisza tam panującą sprawia że człowiek ma dreszcze na całym ciele. Dodam jeszcze że ten listopadowy mord tysięcy tysięcy ludzi ci zbrodniarze nazwali dożynkami. Majdanek jest jedną z kart naszej histori choć nie jedyną. wszystkim ofiarom które straciły życie w tych nieludzkich miejscach winni jesteśmy naszą pamięć.Oby takie zło nigdy już nie miało miejsca.
Patrząc z okna mojego pokoju widzę komin krematoryjny Majdanka. Za każdym razem ściska mi serce, bo nie jestem w stanie pojąć jak człowiek mógł innemu człowiekowi zrobić coś takiego. Pamiętaj też historię mojego nieżyjącego już dziadka, który pamiętał wojnę. Mieszkał z rodzicami i rodzeństwem na dziesiątej, ale uciekli z Lublina gdy zaczęła się budowa Majdanka.
Jestem z Lublina. Byłem w obozie na wycieczce szkolnej. Przed wejściem do obozu jest pomnik z lat 60, a na końcu obozu zlokalizowany jest ogromny pomnik z ludzkimi prochami. Sam obóz jest już na terenie miasta. Państwa kanał przypomina mi klimat filmów z końca lat 70 o okresie 2ws. Bardzo profesjonalny.
Ja jestem zdania, że dzieciaki nie powinny jeździć do Majdanka. Pamiętam jak to wyglądało, w ostatniej klasie przed maturą. Taki tępy przymus, brak pochylenia się nad tematem i przez to - brak zadumy.
@@Embrod Ja jestem zdania że powinny jeździć od maleńkości...ja się wychowałam na Majdanku, dosłownie mama prowadzała nas tam z bratem na spacery z zapasem kanapek...ALE spędzając czas na terenie zielonym otaczającym budynki i odrutowane deptaki opowiadała nam o historii tego miejsca adekwatnie do psychiki dziecka oczywiście...wyrosłam w poszanowaniu tego miejsca, przywiązaniu do niego i wielkiej wrażliwości na krzywdę wszystkich narodowości które tam traciły życie... Uważam że jest to kwestia tego aby odpowiednie osoby prowadziły tam dzieci i w odpowiedni sposób przekazywały tę historię kształtując wrażliwość młodych ludzi a nie spędy gawiedzi uciszanej chaotycznie przez nauczycielki...Może mniejsze grupy z należycie prowadzoną narracją w czasie wycieczki.
Witam , ja znam straszne historie z Ukrainy , moi dziadkowie uciekinierzy z tamtąd , jako małe dziecko siadalam w kacie i słuchałam jak wspominali , tych rodzin było kilkadziesiąt a wszystkie dzieci były wszystkich , wszyscy dziadkowie byli nasi, domy miały otwarte drzwi a na stole zawsze był chleb pod ściereczka i mleko albo woda ,mogłabym rozmawiać sporo , a teraz mam 53lata o jestem w Anglii i jestem w szkole taktze z Ukrainkami i co one winne? Może ich dziadkowie ? Ale trzeba żyć i trzeba pamiętać ! TO WAŻNE -PAMIĘĆ,!
Największe i najgorsze wrażenie na Majdanku powoduje brak jakichkolwiek drzew, wiatr wiejący przez cały rok i widok na wielkie miasto za drutami. Z dzieciństwa, kiedy jeszcze żyli koledzy dziadka, opowiadali, że Oświęcim przy Majdanku to było "sanatorium" w osłoniętej od wiatru dolinie, zaś Majdanek był według nich najgorszym obozem, najszybciej wyniszczającym psychikę i wolę walki.
Uczelnia, na której studiowałam wynajmowała budynki wojskowe, które są naprzeciwko obozu. Często, patrząc przez okna z sali wykładowej na to miejsce popadałam w zadumę nad życiem i śmiercią...Sam materiał jak zawsze na najwyższym poziomie.
w marcu miałem komisję wojskową i kiedy już po skończeniu czekałem na przystanku na autobus wcale nie tak daleko widać było majdanek i te straszę drewniane budynki najgorsze było to że obok mnie były wysokie bloki gdzie ludzie codziennie widzą obóz przez okno
Ten lubelski zaułek z nagrania (kocie łby, popękane schodki, odpadający tynk, zabytkowe szkarpy) jest giga chad. Uwielbiam takie miejsca gdzie zatrzymał się czas. Robią na mnie większe wrażenie niż te odpacykowane i świeżo odmalowane zabytki. We Wrocławiu też szukam takich miejsc = szczególnie w Śródmieściu. Bo Ratusz, Sukiennice i Rynek we Wrocku choć piękne, to nie mają tego klimatu. Poza tym w Śródmieściu toczy się prawdziwe miejskie życie = rosną pelargonie w doniczkach, ktoś wywiesi pranie, są pokątne sklepiki (w tym erotyczne ;)), starsi ludzie taskają z piwnicy węgiel na trzecie piętro XIX-wiecznej czynszówki = czuć prawdziwe miejskie życie.
Mój dziadek był więźniem Majdanka. To samo co w materiale, opowiadał o wszach. "Łapał się wtedy za mały palec u reki, pokazując na paznokieć który określał ich wielkość. Przeżył, żeby móc opowiedzieć te wydarzenia.
Pamiętam jak w liceum byłem tam na wycieczce szkolnej. Przerażający widok aż ciarki przechodziły. Ale najbardziej mnie zszokowało jak inna grupa młodzieży robili sobie zdjęcia i śmiali się. Z kolegami chcieliśmy ich nauczyć szacunku ale nauczycielka nas powstrzymała
Czystym przypadkiem trafiłem na kanał. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu. Przywracasz wiarę w to, że w zalewie ścieku na YT mogą być ambitne i wybitne treści. Brawo !!! Powodzenia
Byłam 30 lat temu, ale do dzisiaj siedzi to we mnie. To ciężko sobie wyobrazić a co dopiero tam być w czasie kiedy obóz działał. Oby nigdy to się nie powtórzyło.
Dziękuję bardzo za ten materiał, moja rodzina od pokoleń pochodzi z Lublina. Dziadek pracował przy budowie obozu, Niemcy zaganiali do pracy ludność cywilną z Lublina i okolic. Pozdrawiam serdecznie wszystkich oglądających oraz autora 🇵🇱
Polecam tą książkę "Nr 3273 miał szesnaście lat" . Po przeczytaniu tej książki po 4 latach poszedłem do wojska tzw. ZETA i trafiłem do Lublina. No i któregoś dnia był zorganizowany wyjazd do obozu na Majdanku. Wszystko oczym przeczytałem w tej książce zobaczyłem na własne oczy . Po 15 latach kupiłem tą książkę i czytam od nowa .
Byłem w muzeum Majdanka trochę ponad rok temu. Wrażenie porażające, jak zresztą w każdym takim miejscu. Wstrząsające są relacje audio, ale największe wrażenie zrobił na mnie betonowy walec, który na moment pojawia się w filmie, a który więźniowie musieli ciągnąć, ubijając drogi w obozie. Dziękuję za kolejny znakomity film i pozdrawiam całą ekipę.
Panie Łukaszu, obiema rękoma podpisuję się pod Pańskim komentarzem. Również na nas Majdanek wywarł ogromne wrażenie. Bardzo dziękuję za obejrzenie materiału i komentarz. Pozdrawiam w imieniu całego zespołu!
Dziadek mojej żony zginął na Majdanku za pomoc partyzantom, mój szef w robocie był Dzieckiem Zamojszczyzny, po wysiedleniu też kilka miesięcy tam przebywał. Odnalazłem ich dokumenty w archiwach KL Majdanek. Kilkanaście lat mieszkałem przy Krańcowej w L-nie, często bywałem w muzeum i zawsze się zastanawiałem jak ludzie tam przeżyli, tam zawsze jest zimno i silny wiatr, może ze względu na otwartość terenu.
Wszystkich posiadających konto uprzejmie prosimy o wykopanie materiału. Dzięki temu zyska on szansę na dotarcie do szerszego grona odbiorców: wykop.pl/link/7443515/pieklo-majdanka-historia-kl-lublin
Jeszcze dodam ze oboz Majdanrk mial filie w Kraśniku "Budzyń" wieźniowie pracowali w krasnickiej fabryce np przy produkcji elementow silnikow junkersa i w zakladach naprawczych
Dzień dobry, dziękujemy za komentarz :) co do Egzekutora, to mamy już film poświęcony tej książce: th-cam.com/video/yudLV1biVdo/w-d-xo.htmlsi=P8WCwLGVA5aNvuvF
@@OkupowanaPolska Witam Serdecznie.Oczywiscie oglądałem odcinek u was O egzekutorze I jak inne oglądałem Parę razy :) A książkę Tylko dopełni mój Apetyt historyczny.Pozdrawiqm Serdecznie Panstwa
Witam, dzielę się zgodnie z umową wrażeniami i przemyśleniami po obejrzeniu. Zatrważający materiał, bardzo dokładne opracowanie, podoba mi się dbałość o szczegóły. I dziękuję też w imieniu prababci, której złym losem było przeżyć w tym obozie, na szczęście tylko 2 dni pod koniec wojny. Prababcia udowodniła mi że najbardziej trzeba się wystrzegać służbistów na stanowiskach strażników w takich miejscach. Dziękuję
Na mnie wizyta w Majdanku wywarła większe wrażenie niż wizyta w Oświęcimiu. Może to dlatego, że byłem młodszy albo dlatego, że był to pierwszy obóz ale tego uczucia nie zapomnę chyba nigdy.
bardzo Cudowny, tyle historii o różnych gwałtach i Torturach dla Młodzieży nie ma gdzie indziej, tylko Tu. Kążdy i Każda powinna to Obejrzyć dzieci Polskich
Witam 👋 odcinek sztos byłem Parę lat temu w Lublinie i obiecałem sobie że odwiedzę to miejsce baraki mnie przeraziły zwłaszcza jeden ten z lampami i mroczna muzyka włosy dęba stają jak się pomyśli o tym miejscu .
Skoczna bawarska muzyczka serwowana więźniom z obozowych megafonów, też robiła wrażenie = zwłaszcza w połączeniu z zagłuszanymi seriami strzałów. W znakomitym włoskim westernie ''Dobry, zły i brzydki'' jest scena gdzie w obozie jenieckim (wojna secesyjna) więźniowie grają muzykę podczas ''przesłuchania'' jeńca.
Odwiedziłam muzeum na początku tego roku, przeżycie niesamowite a dzięki waszym filmom dowiedziałam się jeszcze więcej na temat tego strasznego jak i ciekawego miejsca
Sztos materiał! Bardzo dobrze prowadzony monolog, mega odniesienia do zdjęć i scen z muzeum oraz obozu. Mnóstwo szczegółów! Kolejna kwestia na plus to napisy... niech się niesie w świat. Robisz bardzo dobrą robotę.
Chciał bym podziękować za taki materiał jest to temat którym się bardzo interesuję mam plan żeby odwiedzić każdy możliwy obóz dostępny w kraju. Prawodopnie ktoś z mojej dalekiej rodziny był więźniem KL aushwitz
Na Majdanku bylam dwa razy. Za każdym razem,gdy odwiedzam to miejsce ogarnia mnie ogromny smutek . 😢Jak człowiek,czlowiekowi mógł zgotować taki los? Moj dziadek przezyl to pieklo ,ale nigdy nie chcial o tym mówić . Dopiero babcia ,po Jego śmierci ,opowiedziała nam , za co tam trafił. .. Oby nigdy nie doszlo do takich wydarzeń😢... Dziękuję bardzo ,za trudny ,ale ciekawy materiał. Zawsze czekam z niecierpliwością na nowe odcinki . Pozdrawiam serdecznie.
Chodzilam do VIII lo w lubinie i z okien na pietrze widac bylo muzeum. Jeszcze tam nie bylam w srodku ale spacerowalam po obiekcie. Bardzo ciekawe opowiedziana historia o której trzeba pamiętać ❤❤️
Pani Joanno, bardzo dziękujemy za obejrzenie filmu i komentarz. Jeśli jeszcze nie była Pani w Muzeum, to naprawdę serdecznie zachęcamy do wizyty. Pozdrawiamy serdecznie!
Natrafiłem na ten film zupełnie przypadkiem, szukając innego. Jest to naprawdę bardzo dobry materiał historyczno-archiwalny, jeśli ktoś twierdzi inaczej to nie ma żadnego współczucia dla osób którzy to przeżyli bądż tam zginęli, bez względu na pochodzenie czy wiarę np. czy to byli żydzi, Polacy, Rosjanie czy nawet sami Niemcy. Tym wszystkim osobom którzy tam zginęli należy się wielki szacunek i pamięć - bez względu na wszystko. A nierzadko ginęły całe rodziny, kobiety w ciąży a nawet dzieci. Najbardziej najgorsze jest to , że tego dokonali ludzie - ludziom.
Ja byłem tylko dwa razy Oświęcimiu i Brzezince... Na Majdanku nie byłem ale słyszałem że masakra tam .. Ten w którym bylem robi wrazenie .. Oświęcim blok 11 i gazowanie straszne a Brzezinka ogromny teren .. No horror
Brakuje trochę informacji o tym, że obóz gołymi rękami budowali jeńcy radzieccy, którzy spali pod gołym niebem zanim wybudowali sobie baraki. Stąd taka wielka śmiertelność pośród nich.
Dziękuję za ciekawy materiał o Majdanku, liczę na dalsze tematy z Lublina... A jest o czym opowiadać! Może getto lubelskie i niesławna postać Szamy Grajera?
Kurcze... ostatnio tam właśnie byłam, jestem z Lublina i mignęła mi myśl o tym żeby skorzystać w wolnym czasie z mojego zamiłowania do historii i zostać przewodnikiem. A teraz dodajecie film 😅 Oczywiście to randomowe, niepołączone fakty ale jakos miło mi się zrobiło ☺️
Ten lubelski urokliwy zaułek z nagrania (kocie łby, popękane schodki, odpadający tynk, zabytkowe szkarpy) jest gigachad. Uwielbiam takie miejsca gdzie zatrzymał się czas. Robią na mnie większe wrażenie niż te odpacykowane i świeżo odmalowane zabytki. We Wrocławiu też szukam takich miejsc = szczególnie w Śródmieściu. Bo Ratusz, Sukiennice i Rynek we Wrocku choć piękne, to nie mają tego klimatu. Poza tym w Śródmieściu toczy się prawdziwe miejskie życie = rosną pelargonie w doniczkach, ktoś wywiesi pranie, są pokątne sklepiki (w tym erotyczne ;)), starsi ludzie taskają z piwnicy węgiel na trzecie piętro XIX-wiecznej czynszówki = czuć prawdziwe miejskie życie. Choć wiele detali znika z czasem. Brałem udział w renowacji takiej śródmiejskiej kamienicy i szef zabronił mi odtworzyć wiernie wszelkie detale balkonu ze względu na czas = każdy remont niestety zmienia oryginalny wygląd kamienicy. Sztukatorkę przekabaciłem na swoją stronę aby molestowała szefa aby zachować wiernie detal ale i ona w końcu odpuściła temat i poradziła mi bym jednak słuchał szefa ;)
Brat mojej mamy ,Józef Czechowicz byl więźniem na Majdanku ,doczekał ewakuacji w okolicznościach wielkiej burzy schował się pod mostem ,razem Żydówką i w ten sposób udało im się ocalić życie, po wy,woleniu wyjechał do Anglii w latach 80 wrócił, ale nigdy nie chciał odwiedzić tego piekla
Z dużym zainteresowaniem obejrzałem kolejny Państwa film. Jak zawsze muszę docenić profesjonalizm i podejście z szacunkiem do przedstawienia tej jakże trudnej tematyki. Sam pamiętam jak 30 lat temu zwiedzałem teren obozu i tą atmosfere miejsca oddziaływującą na człowieka. Jednak zabrakło w filmie w odniesieniu do Generalnego Planu Wschodniego informacji, że germanizację tych terenów miała być połączona z fizyczną eksterminacją znacznej części zamieszkującej je ludności. Szkoda, że nie wspomniano o pomnik ustawionym na terenie obozu wiosną 1943 r. w którego trzonie kolumny więźniowie potajemnie umieścili niewielką ilość prochów ludzkich pochadzących z krematorium (co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi współcześnie na Wydziale Chemii UMCS).
Dzień dobry, dziękujemy za komentarz, ale musimy zauważyć, że przecież wspominamy o Generalnym Planie Wschodnim i to na samym początku filmu. Pozdrawiamy serdecznie!
Zapraszam do Wrocławia na skosztowanie hitlerowskiego chleba dla więźniów obozów. Piecze takie obrzydlistwo piekarnia w samym centrum- 100 metrów od rynku! Najgorszej jakości mąka + woda, i nic więcej! Obrzydliwy wypiek bez smaku, bez soli, już czerstwy wychodzi z pieca, ciężkie to do przełknięcia- coś w rodzaju owsa dla konia. I nie ma dla tego neofaszysty żadnej kary, żadnego UOKIKU, żadnej szubienicy! W średniowieczu we Wrocławiu wieszano piekarzy, jeżeli chleb był niesmaczny. A drugi faszysta sprzedaje niemiecki płyn do prania. Pranie śmierdzi 2 tygodnie, że głowa boli i trudno oddychać.
Byłam tam w ramach wycieczki szkolnej (jestem z Lublina) coś około 20 lat temu. Do dzisiaj pamiętam wiele szczegółów, o których opowiadał przewodnik...
Mój pradziadek był stolarzem i podczas wyjazdu na pobliskiej miejscowości po okucia do skrzyni (Kraśnika) trafił na łapankę. Osadzono go na Majdanku. Nie był członkiem żadnej organizacji, był katolikiem, trafił tam z czystego przypadku. Babcia (urodzona w 1937) jeszcze parę lat temu wybudzała się w nocy z krzykiem, bo śniły Jej się rewizje w domu jakie robili niemcy po osadzeniu pradziadka. Razem z rodzeństwem musiała stać z rękami w górze przy ścianie domu, a niemcy cały czas w nich celowali. Drugiego pradziadka niemcy zastrzelili przed domem podczas pacyfikacji wsi Karpiówka, gdzie spalono żywcem ponad 40 osób. Żona, która wychowywała się w Kraśniku, podczas zabawy jako dziecko wykopała fragment ludzkiej szczęki. Jej dom znajdował się na trasie pomiędzy pierwszym obozem w Kraśniku a Fabryką. Cały region jest pełny takich historii, poniewaz przed wojną w Krasniku i okolicach mieszkało wielu żydów. Temat obozu w Kraśniku jest bardzo mało znany, moze to pomysł na jeden z odcinków?
Niemcy uważają Polaków za podludzi, nie wszyscy, ale jednak. Dodać należy do tego ich techniczne podejście do rozwiązywania spraw i mamy traktowanie ludzi jak mięso, bez uczuć.
Bo mogli. A dlaczego teraz (od marca 2020 do dziś) wpędzają w nędzę miliony ludzi nie tylko w naszej zacofanej ekonomicznie Mitteleuropie ? Bo mogą. Na razie. Nadejdzie jednak czas gdy pomścimy dobrych ludzi pokroju premiera Fico. Wydarzeniem historycznym, które najmocniej działa na moją bogatą wyobraźnię jest Rabacja 1846. Czas ostrzyć piły ...
✅️ Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla nas szansa na rozwój. Pamiętaj, że naszą pracę możesz docenić poprzez zaznaczenie kciuka w górę. Trwa to tylko sekundę, a pozwala na dokarmienie algorytmów, a tym samym dotarcie do szerszego grona odbiorców. Jesteśmy tu dla Was i tylko dzięki Wam możemy się rozwijać. Serdecznie pozdrawiamy!
Cieszę się i również pozdrawiam.
A Polacy głosowali za szwabem i komuną może inaczej Polskojęzyczni Fojksdojcze 😢
Lektor cały czas mówi Lubin zamiast Lublin, porażka ..
A czy unia ma w planach reaktywację obozów surwiwalowych na terenie Polski,aby nie przegapili napływ szkoleniowców już praktykowany😂
Świetny materiał historyczno-archiwalny. Bardzo dziękuję za niego. Proszę przeczytać mój komentarz na ten temat, zamieszczony obok. Dziękuję.
Brat mojego Taty. Kolega z ławki szkolnej Wiesława Chrzanowskiego, tak jak Chrzanowski, był w podziemiu. Został aresztowany w Warszawie. Najpierw Pawiak, późnej Majdanek a na końcu Buchenwald. W Buchenwaldzie na karteczkach wielkości biletów autobusowych prowadzi dziennik i kalendarium. Na tych kartkach pisze eseje dotyczące najważniejszych modlitw chrześcijaństwa. Na kilka tygodni przed Marszem Śmierci i wyzwoleniem zapisuję zdanie, które zapamiętam do końca życia. "Przestałbym być człowiekiem, gdybym nie potrafił wybaczyć moim oprawcom". Napisał to człowiek, który był uwięziony przez ponad 3 lata. Przeżył. Nie wrócił do Polski, przed czerwonymi ostrzegli go koledzy z podziemia. Ze swoim najmłodszym bratem (moim Tatą) spotkał się dopiero na początku lat 70. Pomimo sukcesu jaki odniósł w Stanach do końca życia pozostał skromny i cichy. A co ciekawe, mimo wielu lat spędzonych za granicą, mówił piękną polszczyzną tylko z lekkim akcentem.
Piękne świadectwo. Trzeba sie dzielić takimi historiami
xD @KarolSliwinski_kamyk
Piękne słowa wyrażające miłość
@@sygin9563otóż to niektórzy nie mają pojęcia gdyż nie znają znaczenia tych słów cytując klasyka "proste słowa gniota "jak na barach plecak...
Nie mógłbym im wybaczyć.
Często jeździłem autobusem do szkoły obok Majdanka, za każdym razem jeździła ze mną taka starsza około 80 letnia Pani, w momencie gdy autobus zatrzymywał się na przystanku naprzeciwko obozu ta Pani zaczynała się modlić i wycierała oczy chusteczką jakby we wczesnym dzieciństwie przeżyła to piekło i wracał wspomnieniami do tych lat, albo ktoś z jej rodziny tam zginą. Za każdym razem jak to widziałem robiło mi się jej szkoda...
To jest tak wstrząsające i smutne, że aż trudno skomentować.
Aha i co?
@@emsonwebster6413 nie rozumiem
@@smigollNo i ten brak odpowiedzi od niejakiego "emsonwebster6413" świadczy o tym, że jest to bezrozumny, bezrefleksyjny osobnik pozbawiony empatii.
@@gogar1202Ale o co chodzi??????
Jestem z okolic Lublina. Dziękuję za ten materiał. Niech pamięć trwa...
W takim razie bardzo nam miło. Dziękujemy za obejrzenie materiału I komentarz. Pozdrawiamy serdecznie.
PAULINA ❤
Składam Panu mój skromny osobisty szacunek, za szerzenie historii, za wiedzę, za własny czas który jest czymś co nie wróci i często ma wartość najwyższą!
" Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"
Dziękuję ❤
Cała przyjemność po mojej stronie, dziękuję w imieniu całego zespołu, bowiem sam nic bym nie zdziałał. A tworzenie dla Państwa treści to absolutny zaszczyt. Pozdrawiam i dziękuję za obejrzenie filmu oraz komentarz!
Mieszkam obok, chodź codziennie przejeżdżam, to za każdym razem widoki baraków dają do myślenia...
Brawa za odwagę nazwania sprawców Niemcami. Mało kto dziś jest w stanie się na to zdobyć. A prawda jest taka, że to byli NIEMCY!
Nie słuchałeś. Byli to też Ukraińcy i Rosjanie. Co więcej ciężko kategoryzować nazistów jako Niemców, Hitler był Austriakiem, Goth był Austriakiem i wiele innych najgorliwszych nazistów nie było Niemcami
@@michastryszowski8583 To!
@@michastryszowski8583kto rozpętał 2 wojnę światową?? A Niemcy B Austryjacy C Rosjanie
@@dariusz682 kolejny błąd z Rosjanami, nie bez powodu mówi się że to byli sowieci. Stalin był gruzinem, inni też, byli też litwini i Polacy w strukturach ZSRR jak i wiele innych narodowości. Odpowiadając na Twoje pytanie. 2 wojnę światową rozpętał austriak rządzący Niemcami w porozumieniu z Sowietami. Pewnie słyszałeś o pakcie Ribbentrop-Mołotow:)
@@michastryszowski8583 w tym szaleństwie jest metoda pozdro I miłych wakacji 👋👋👋
Mój dziadek przeżył to piekło, opowiadał jak kazali im strzyc trawę nożyczkami. Osadzili go w baraku nr 18. Widział też himlera który składał wizytę w obozie. Opowiadał jak kazał dzieciom rozdać cukierki aby pokazać jak dbają więźniów. Później zesłano go z obozu na przymusowe roboty do niemiec. Po wojnie wrócił na zamojszczyznę do swojego miejsca zamieszkania. W latach 80 odwiedził obóz i zdał relację na piśmie której kopię mam na komputerze dzięki uprzejmości administracji muzeum.
Typowe szwejowe pomysły = strzyżenie trawnika nożyczkami lub szorowanie podłóg szczoteczką do zębów lub sznurówką jako ścierką (''fala''). Nie trzeba nawet ''Krolla'' i kaprala Wiadernego oglądać aby zrozumieć, że wojskowym brak piątej klepki ;)
Typowe szwejowe pomysły = strzyżenie trawnika nożyczkami lub szorowanie podłóg szczoteczką do zębów lub sznurówką jako ścierką (''fala'').
Nie trzeba nawet ''Krolla'' i kaprala Wiadernego oglądać aby zrozumieć, że wojskowym brak piątej klepki ;)
Typowe szwejowe pomysły = strzyżenie trawnika nożyczkami lub szorowanie podłóg szczoteczką do zębów .....
... oraz sznurówką jako ścierką (''fala'').
Odwiedziłam obóz na Majdanku z wycieczką szkolną będąc w liceum ,znajduje się w województwie w którym mieszkam , więc nie było to daleko. To co się czuje będąc w takim miejscu trudno jest opisać słowami przerażająca cisza tam panującą sprawia że człowiek ma dreszcze na całym ciele. Dodam jeszcze że ten listopadowy mord tysięcy tysięcy ludzi ci zbrodniarze nazwali dożynkami. Majdanek jest jedną z kart naszej histori choć nie jedyną. wszystkim ofiarom które straciły życie w tych nieludzkich miejscach winni jesteśmy naszą pamięć.Oby takie zło nigdy już nie miało miejsca.
Patrząc z okna mojego pokoju widzę komin krematoryjny Majdanka. Za każdym razem ściska mi serce, bo nie jestem w stanie pojąć jak człowiek mógł innemu człowiekowi zrobić coś takiego.
Pamiętaj też historię mojego nieżyjącego już dziadka, który pamiętał wojnę. Mieszkał z rodzicami i rodzeństwem na dziesiątej, ale uciekli z Lublina gdy zaczęła się budowa Majdanka.
"Widziałeś z okna, a nic nie zrobiłeś".
na majdanku są smaczne czereśnie
@@MOAB403 ten komentarz nie jest na miejscu
Cudownie! Widzieć tak pięknie zachowaną infrastrukturę obozową to sama przyjemność
@@tupolewtupolewski5884 polska robota
Byłem tam. Góry popiołów nigdy nie zapomne
Byłem na Majdanku 10 lat temu. Wywarło na mnie ogromne wrażenie. To miejsce wydawało mi się takie nawiedzone...
Nie sposób się z Panem nie zgodzić. Pozdrawiam serdecznie!
Jestem z Lublina. Byłem w obozie na wycieczce szkolnej. Przed wejściem do obozu jest pomnik z lat 60, a na końcu obozu zlokalizowany jest ogromny pomnik z ludzkimi prochami. Sam obóz jest już na terenie miasta. Państwa kanał przypomina mi klimat filmów z końca lat 70 o okresie 2ws. Bardzo profesjonalny.
Bardzo dziękujemy za życzliwy odbiór naszego filmu. Pozdrawiamy serdecznie!
Ja jestem zdania, że dzieciaki nie powinny jeździć do Majdanka. Pamiętam jak to wyglądało, w ostatniej klasie przed maturą. Taki tępy przymus, brak pochylenia się nad tematem i przez to - brak zadumy.
@@Embrod Ja jestem zdania że powinny jeździć od maleńkości...ja się wychowałam na Majdanku, dosłownie mama prowadzała nas tam z bratem na spacery z zapasem kanapek...ALE spędzając czas na terenie zielonym otaczającym budynki i odrutowane deptaki opowiadała nam o historii tego miejsca adekwatnie do psychiki dziecka oczywiście...wyrosłam w poszanowaniu tego miejsca, przywiązaniu do niego i wielkiej wrażliwości na krzywdę wszystkich narodowości które tam traciły życie... Uważam że jest to kwestia tego aby odpowiednie osoby prowadziły tam dzieci i w odpowiedni sposób przekazywały tę historię kształtując wrażliwość młodych ludzi a nie spędy gawiedzi uciszanej chaotycznie przez nauczycielki...Może mniejsze grupy z należycie prowadzoną narracją w czasie wycieczki.
Witam , ja znam straszne historie z Ukrainy , moi dziadkowie uciekinierzy z tamtąd , jako małe dziecko siadalam w kacie i słuchałam jak wspominali , tych rodzin było kilkadziesiąt a wszystkie dzieci były wszystkich , wszyscy dziadkowie byli nasi, domy miały otwarte drzwi a na stole zawsze był chleb pod ściereczka i mleko albo woda ,mogłabym rozmawiać sporo , a teraz mam 53lata o jestem w Anglii i jestem w szkole taktze z Ukrainkami i co one winne? Może ich dziadkowie ? Ale trzeba żyć i trzeba pamiętać ! TO WAŻNE -PAMIĘĆ,!
@@annapieczara6797 No i?
Największe i najgorsze wrażenie na Majdanku powoduje brak jakichkolwiek drzew, wiatr wiejący przez cały rok i widok na wielkie miasto za drutami. Z dzieciństwa, kiedy jeszcze żyli koledzy dziadka, opowiadali, że Oświęcim przy Majdanku to było "sanatorium" w osłoniętej od wiatru dolinie, zaś Majdanek był według nich najgorszym obozem, najszybciej wyniszczającym psychikę i wolę walki.
Mieszkam w Lublinie i bardzo dziękuję za ten odcinek. Jak zwykle świetne wykonanie, montaż, scenariusz i przedstawienie historii okupowanej Polski.
Cała przyjemność i zaszczyt po naszej stronie. Pozdrawiamy serdecznie!
Byłem kiedyś na "Grygowej" z dziesięć lat temu. To wyglądało to gorzej niż w obozie koncentracyjnym
Bardzo dobry dokument, dziękuję za dotrzymanie słowa:)
Cała przyjemność po naszej stronie, a materiałów z Lubelszczyzny będzie oczywiście więcej :) mamy tylko nadzieję, że nie czekał Pan zbyt długo!
Uczelnia, na której studiowałam wynajmowała budynki wojskowe, które są naprzeciwko obozu. Często, patrząc przez okna z sali wykładowej na to miejsce popadałam w zadumę nad życiem i śmiercią...Sam materiał jak zawsze na najwyższym poziomie.
w marcu miałem komisję wojskową i kiedy już po skończeniu czekałem na przystanku na autobus wcale nie tak daleko widać było majdanek i te straszę drewniane budynki najgorsze było to że obok mnie były wysokie bloki gdzie ludzie codziennie widzą obóz przez okno
Miło i witam w moim mieście mimo "takich okoliczności" wizyty.
Witamy również. Z Lubelszczyzny przywieźliśmy nieco więcej materiału i na pewno tam wrócimy. Pozdrawiamy serdecznie!
Ten lubelski zaułek z nagrania (kocie łby, popękane schodki, odpadający tynk, zabytkowe szkarpy) jest giga chad. Uwielbiam takie miejsca gdzie zatrzymał się czas. Robią na mnie większe wrażenie niż te odpacykowane i świeżo odmalowane zabytki. We Wrocławiu też szukam takich miejsc = szczególnie w Śródmieściu. Bo Ratusz, Sukiennice i Rynek we Wrocku choć piękne, to nie mają tego klimatu. Poza tym w Śródmieściu toczy się prawdziwe miejskie życie = rosną pelargonie w doniczkach, ktoś wywiesi pranie, są pokątne sklepiki (w tym erotyczne ;)), starsi ludzie taskają z piwnicy węgiel na trzecie piętro XIX-wiecznej czynszówki = czuć prawdziwe miejskie życie.
Piękne podziękowania za nakręcenie tego materiału ❤ osobiście sprzątałem obóz że śmieci będąc w jednostce wojskowej naprzeciw
Piekny czyn👐
Rozkaz nie czyn.
Mój dziadek był więźniem Majdanka. To samo co w materiale, opowiadał o wszach. "Łapał się wtedy za mały palec u reki, pokazując na paznokieć który określał ich wielkość. Przeżył, żeby móc opowiedzieć te wydarzenia.
Bardzo nam przykro z powodu Pańskiego dziadka. Dziękujemy za komentarz.
Moją prababcia też tam zmarła. Pradziadka wywieźli do I.G. Farben
@@piotr8017 Ale mój dziadek przeżył.
Brat mojej mamy też tam był,ale przypadkiem zbiegł i przeżył.
@@predatorcube sorry, nie to miałem na myśli. Pisząc "też" myślałem o całej reszcie ludzi, nie o twoim dziadku
Pamiętam jak w liceum byłem tam na wycieczce szkolnej. Przerażający widok aż ciarki przechodziły. Ale najbardziej mnie zszokowało jak inna grupa młodzieży robili sobie zdjęcia i śmiali się. Z kolegami chcieliśmy ich nauczyć szacunku ale nauczycielka nas powstrzymała
Czystym przypadkiem trafiłem na kanał.
Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu.
Przywracasz wiarę w to, że w zalewie ścieku na YT mogą być ambitne i wybitne treści.
Brawo !!!
Powodzenia
Kolejny doskonale przygotowany materiał. Pozdrawiam
Dziękujemy. Pozdrawiamy serdecznie!
Byłam 30 lat temu, ale do dzisiaj siedzi to we mnie. To ciężko sobie wyobrazić a co dopiero tam być w czasie kiedy obóz działał. Oby nigdy to się nie powtórzyło.
Dziękuję bardzo za ten materiał, moja rodzina od pokoleń pochodzi z Lublina. Dziadek pracował przy budowie obozu, Niemcy zaganiali do pracy ludność cywilną z Lublina i okolic. Pozdrawiam serdecznie wszystkich oglądających oraz autora 🇵🇱
A my bardzo dziękujemy za obejrzenie filmu i komentarz. Pozdrawiamy serdecznie!
Polecam tą książkę "Nr 3273 miał szesnaście lat" . Po przeczytaniu tej książki po 4 latach poszedłem do wojska tzw. ZETA i trafiłem do Lublina. No i któregoś dnia był zorganizowany wyjazd do obozu na Majdanku. Wszystko oczym przeczytałem w tej książce zobaczyłem na własne oczy . Po 15 latach kupiłem tą książkę i czytam od nowa .
Dołączam do swojej listy, dziękuję za polecenie!
Byłem w muzeum Majdanka trochę ponad rok temu. Wrażenie porażające, jak zresztą w każdym takim miejscu. Wstrząsające są relacje audio, ale największe wrażenie zrobił na mnie betonowy walec, który na moment pojawia się w filmie, a który więźniowie musieli ciągnąć, ubijając drogi w obozie.
Dziękuję za kolejny znakomity film i pozdrawiam całą ekipę.
Panie Łukaszu, obiema rękoma podpisuję się pod Pańskim komentarzem. Również na nas Majdanek wywarł ogromne wrażenie. Bardzo dziękuję za obejrzenie materiału i komentarz. Pozdrawiam w imieniu całego zespołu!
Doczekałem się filmu o Majdanku ❤
Mamy nadzieję, że się podobał. Pozdrawiamy serdecznie!
OkupowanaPolska mocny kanał
Taka to już historia. Pozdrawiamy!
Dzis tez jest okupacja- miliony ludzi, po oplaceniu czynszu i prądu, żyją za 5 zł tygodniowo.
Dziadek mojej żony zginął na Majdanku za pomoc partyzantom, mój szef w robocie był Dzieckiem Zamojszczyzny, po wysiedleniu też kilka miesięcy tam przebywał. Odnalazłem ich dokumenty w archiwach KL Majdanek. Kilkanaście lat mieszkałem przy Krańcowej w L-nie, często bywałem w muzeum i zawsze się zastanawiałem jak ludzie tam przeżyli, tam zawsze jest zimno i silny wiatr, może ze względu na otwartość terenu.
Mój dziadek (ur 1927) przeszedl tam w zimie zapalenie płuc. Na szczęście zaliczył tylko jedna i został wypuszczony za okup.
Wszystkich posiadających konto uprzejmie prosimy o wykopanie materiału. Dzięki temu zyska on szansę na dotarcie do szerszego grona odbiorców: wykop.pl/link/7443515/pieklo-majdanka-historia-kl-lublin
Wielkie podziękowania za realizację tego odcinka. Jest to faktycznie trudne miejsce, ale konieczne do profesjonalnego przekazu.
Bardzo dziękujemy za życzliwy odbiór. Proszę nam nie dziękować, dla nas to swoisty zaszczyt, że możemy opowiadać tę historię. Pozdrawiamy serdecznie.
Jeszcze dodam ze oboz Majdanrk mial filie w Kraśniku "Budzyń" wieźniowie pracowali w krasnickiej fabryce np przy produkcji elementow silnikow junkersa i w zakladach naprawczych
Postaramy się opowiedzieć o tym miejscu. Pozdrawiamy serdecznie!
Witam i jestem jak zawsze.Standardowo progi na Najwyższym poziomie.. Pozdrawiam całą Ekipę I czekam na książkę Egzekutor.Polska.pozdrawoam z Uk Patryk
Dzień dobry, dziękujemy za komentarz :) co do Egzekutora, to mamy już film poświęcony tej książce: th-cam.com/video/yudLV1biVdo/w-d-xo.htmlsi=P8WCwLGVA5aNvuvF
@@OkupowanaPolska Witam
Serdecznie.Oczywiscie oglądałem odcinek u was O egzekutorze I jak inne oglądałem Parę razy :) A książkę Tylko dopełni mój Apetyt historyczny.Pozdrawiqm Serdecznie Panstwa
Pochodzę spod Lublina. Dziękuję, że opisaliście Państwo historię Majdanka.
Cała przyjemność po naszej stronie. Dziękujemy za obejrzenie filmu oraz komentarz, pozdrawiamy!
Witam, dzielę się zgodnie z umową wrażeniami i przemyśleniami po obejrzeniu. Zatrważający materiał, bardzo dokładne opracowanie, podoba mi się dbałość o szczegóły. I dziękuję też w imieniu prababci, której złym losem było przeżyć w tym obozie, na szczęście tylko 2 dni pod koniec wojny. Prababcia udowodniła mi że najbardziej trzeba się wystrzegać służbistów na stanowiskach strażników w takich miejscach. Dziękuję
To my dziękujemy zarówno za interesujący komentarz, jak i również obejrzenie naszego filmu. Pozdrawiamy serdecznie!
Na mnie wizyta w Majdanku wywarła większe wrażenie niż wizyta w Oświęcimiu. Może to dlatego, że byłem młodszy albo dlatego, że był to pierwszy obóz ale tego uczucia nie zapomnę chyba nigdy.
Jestem z Puław dziękuję za Pana pracę. Niech Bóg pana błogosławi.
Jestem, oglądam. Pozdrawiam Jacek
Dziękujemy i pozdrawiamy, Panie Jacku!
Fajnie jest znać historię z miasta, w którym się mieszka (choć nie jest to moje rodzinne miasto)
Mamy nadzieję, że nasz film odkryje przed Panem nowe fakty. Pozdrawiamy!
JESTEM I DZIĘKUJĘ ZA KOLEJNY SUPER MATERIAŁ
Dzięki Tom, pozdrawiamy!
Dziekuje za materiał i pracę którą panistwo wykonują
Cała przyjemność i zaszczyt po naszej stronie. Pozdrawiamy serdecznie!
Bardzo dziękuję za film. Pozdrawiam !!
Dziękujemy również, pozdrawiamy!
Dziękujemy.
A my bardzo dziękujemy za wsparcie. Pozdrawiamy serdecznie!
bardzo Cudowny, tyle historii o różnych gwałtach i Torturach dla Młodzieży nie ma gdzie indziej, tylko Tu. Kążdy i Każda powinna to Obejrzyć dzieci Polskich
Jak zwykle bardzo interesujacy material dziękuje
Bardzo dziękujemy za życzliwy odbiór. Pozdrawiamy serdecznie!
Bardzo dobry materiał. Zachecam do zrobienia podobnego o Stalag 319 w Chełmie ~200k więźniów ~ 90k ofiar ..
Dziękujemy za komentarz i obejrzenie materiału. Pozdrawiamy! A o Stalagu postaramy się stworzyć materiał.
Jak zawsze - dziekuje za ten i inne filmy. Najwyzsza jakość dokumentu - nic nie zmieniajcie w sposobie realizacji - jest doskonale.
Bardzo dziękujemy za tak życzliwy odbiór naszej twórczości. Pozdrawiamy serdecznie!
Dziękuję bardzo za film 👍
A my za jego obejrzenie, pozdrawiamy serdecznie!
Witam 👋 odcinek sztos byłem
Parę lat temu w Lublinie i obiecałem sobie że odwiedzę to miejsce baraki mnie przeraziły zwłaszcza jeden ten z lampami i mroczna muzyka włosy dęba stają jak się pomyśli o tym miejscu .
To prawda, miejsce jest bardzo wymagające pod względem emocjonalnym. Dziękujemy za komentarz!
Skoczna bawarska muzyczka serwowana więźniom z obozowych megafonów, też robiła wrażenie = zwłaszcza w połączeniu z zagłuszanymi seriami strzałów. W znakomitym włoskim westernie ''Dobry, zły i brzydki'' jest scena gdzie w obozie jenieckim (wojna secesyjna) więźniowie grają muzykę podczas ''przesłuchania'' jeńca.
Swietny odcinek, jak zawsze. Dziękuję ❤
Dziękujemy serdecznie!
Musiałam przerwać ogladanie, emocję wzięły górę 😢
Odwiedziłam muzeum na początku tego roku, przeżycie niesamowite a dzięki waszym filmom dowiedziałam się jeszcze więcej na temat tego strasznego jak i ciekawego miejsca
W takim razie bardzo nam miło, że nasz film pozwolił Pani pogłębić wiedzę. Pozdrawiamy serdecznie!
Jak zawsze odcinek na najwyższym poziomie
Dziękujemy! :)
Sztos materiał! Bardzo dobrze prowadzony monolog, mega odniesienia do zdjęć i scen z muzeum oraz obozu. Mnóstwo szczegółów! Kolejna kwestia na plus to napisy... niech się niesie w świat. Robisz bardzo dobrą robotę.
Bardzo dziękuję w imieniu całego zespołu :) pozdrawiam serdecznie i polecam pozostałe filmy na naszym kanale!
Wspaniały odcinek. Dziekuje panu.
To my bardzo dziękujemy, że postanowił Pan obejrzeć nasz film. Pozdrawiamy!
Dziękuję. 😇🙏
To bardzo ważny materiał.
Dziękujemy za życzliwy odbiór. Pozdrawiamy serdecznie!
Chciał bym podziękować za taki materiał jest to temat którym się bardzo interesuję mam plan żeby odwiedzić każdy możliwy obóz dostępny w kraju. Prawodopnie ktoś z mojej dalekiej rodziny był więźniem KL aushwitz
A zwiedziłeś jakiś do tej pory?
Ja zwiedzałem parę lat temu Chełmno nad Nerem.
Po wojnie mój dziadek budował to kopułę. Historia jest przerażająca. Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Dziękujemy za obejrzenie filmu, również pozdrawiamy!
Pozdrawiam Powalający poziom! tak trzymać
Dziękujemy!
Na Majdanku bylam dwa razy. Za każdym razem,gdy odwiedzam to miejsce ogarnia mnie ogromny smutek . 😢Jak człowiek,czlowiekowi mógł zgotować taki los? Moj dziadek przezyl to pieklo ,ale nigdy nie chcial o tym mówić . Dopiero babcia ,po Jego śmierci ,opowiedziała nam , za co tam trafił. .. Oby nigdy nie doszlo do takich wydarzeń😢... Dziękuję bardzo ,za trudny ,ale ciekawy materiał. Zawsze czekam z niecierpliwością na nowe odcinki . Pozdrawiam serdecznie.
Chodzilam do VIII lo w lubinie i z okien na pietrze widac bylo muzeum. Jeszcze tam nie bylam w srodku ale spacerowalam po obiekcie. Bardzo ciekawe opowiedziana historia o której trzeba pamiętać ❤❤️
Pani Joanno, bardzo dziękujemy za obejrzenie filmu i komentarz. Jeśli jeszcze nie była Pani w Muzeum, to naprawdę serdecznie zachęcamy do wizyty. Pozdrawiamy serdecznie!
Jak zawsze super ! Warto przypominać ! Trzeba pamiętać !
Dziękujemy za obejrzenie materiału oraz życzliwy komentarz, pozdrawiamy!
Bardzo dziękuje za ten materiał. Majdanek to historia mojej rodziny.Mój dziadek przeżył to pieklo.
Bardzo nam przykro. Tym niemniej dziękujemy za obejrzenie filmu. Pozdrawiamy!
Bardzo dobry przejrzysty przekaz Dziękuję
Natrafiłem na ten film zupełnie przypadkiem, szukając innego. Jest to naprawdę bardzo dobry materiał historyczno-archiwalny, jeśli ktoś twierdzi inaczej to nie ma żadnego współczucia dla osób którzy to przeżyli bądż tam zginęli, bez względu na pochodzenie czy wiarę np. czy to byli żydzi, Polacy, Rosjanie czy nawet sami Niemcy. Tym wszystkim osobom którzy tam zginęli należy się wielki szacunek i pamięć - bez względu na wszystko. A nierzadko ginęły całe rodziny, kobiety w ciąży a nawet dzieci. Najbardziej najgorsze jest to , że tego dokonali ludzie - ludziom.
Bardzo dziękujemy za życzliwy odbiór. Pozdrawiamy serdecznie!
@@OkupowanaPolska Z szacunkiem , dziękuję za Państwa odzew.
Dzieki za bardzo dobry material z mojego miasta ,pozdrawiam
Dziękujemy za obejrzenie!
Kolejny świetny odcinek.
Serdecznie dziękujemy!
Ja byłem tylko dwa razy Oświęcimiu i Brzezince... Na Majdanku nie byłem ale słyszałem że masakra tam .. Ten w którym bylem robi wrazenie .. Oświęcim blok 11 i gazowanie straszne a Brzezinka ogromny teren .. No horror
Brakuje trochę informacji o tym, że obóz gołymi rękami budowali jeńcy radzieccy, którzy spali pod gołym niebem zanim wybudowali sobie baraki. Stąd taka wielka śmiertelność pośród nich.
W szkołach nie mówią o takich rzeczach, dlatego zawsze chętnie oglądam takie filmy, które pokazują tą przykrą historię
Dziękuję za ciekawy materiał o Majdanku, liczę na dalsze tematy z Lublina... A jest o czym opowiadać! Może getto lubelskie i niesławna postać Szamy Grajera?
Zarówno jeden jak i drugi temat zostanie przez nas poruszony :) pozdrawiamy serdecznie!
Świetny materiał. Bardzo chciałbym zobaczyć podobnie zrealizowany materiał o Poniatowej.
Na pewno zrealizujemy materiał o Poniatowej - jest o czym opowiadać, a i pozostałości obozu niemało. Pozdrawiam serdecznie!
@@OkupowanaPolska w razie potrzeby służę pomocą na miejscu :)
Chcialbym bardzo zobaczyc kiedys to Muzeum w Majdanku i Oswiecim, Pawiak, na al. Szucha itp.(*)
W takim razie serdecznie zachęcamy do zwiedzenia tych miejsc - naprawdę warto.
Te zachowane w oryginale piwnice na Szucha robią ogromne wrażenie, zrobiona jest mała wystawa, wręcz czuć tam śmierć
Trzeba się wybrać i zobaczyć na własne oczy
A ja chciałbym zobaczyć obóz zagłady w Sobiborze
Kurcze... ostatnio tam właśnie byłam, jestem z Lublina i mignęła mi myśl o tym żeby skorzystać w wolnym czasie z mojego zamiłowania do historii i zostać przewodnikiem. A teraz dodajecie film 😅
Oczywiście to randomowe, niepołączone fakty ale jakos miło mi się zrobiło ☺️
Cała przyjemność po naszej stronie :) Pozdrawiamy serdecznie!
Ten lubelski urokliwy zaułek z nagrania (kocie łby, popękane schodki, odpadający tynk, zabytkowe szkarpy) jest gigachad. Uwielbiam takie miejsca gdzie zatrzymał się czas. Robią na mnie większe wrażenie niż te odpacykowane i świeżo odmalowane zabytki. We Wrocławiu też szukam takich miejsc = szczególnie w Śródmieściu. Bo Ratusz, Sukiennice i Rynek we Wrocku choć piękne, to nie mają tego klimatu. Poza tym w Śródmieściu toczy się prawdziwe miejskie życie = rosną pelargonie w doniczkach, ktoś wywiesi pranie, są pokątne sklepiki (w tym erotyczne ;)), starsi ludzie taskają z piwnicy węgiel na trzecie piętro XIX-wiecznej czynszówki = czuć prawdziwe miejskie życie. Choć wiele detali znika z czasem. Brałem udział w renowacji takiej śródmiejskiej kamienicy i szef zabronił mi odtworzyć wiernie wszelkie detale balkonu ze względu na czas = każdy remont niestety zmienia oryginalny wygląd kamienicy. Sztukatorkę przekabaciłem na swoją stronę aby molestowała szefa aby zachować wiernie detal ale i ona w końcu odpuściła temat i poradziła mi bym jednak słuchał szefa ;)
Byłam tam kilka razy z racji faktu ze mieszkam w okolicach Lublina. Straszne miejsce. Czulam tam krzyk, płacz i śmierc tych osob.
Dziękuję za ten materiał. Mieszkam w okolicach Lublina. Na Majdanku byłam parokrotnie. Trudno wyobrazić sobie co ci ludzie tam przeżyli.
Mimo że przejeżdżam obok Majdanka prawie codziennie to czuję respekt do tego miejsca za każdym razem
Straszne jest to jak człowiek człowiekowi może zgotować taki los
To niestety prawda. Dziękujemy za komentarz.
Straszne i dziś- miliony ludzi, po oplaceniu czynszu i prądu, żyją za 5 zł tygodniowo, a setki tysięcy dostają po 100 zł emerytury.
Swietnie jak zawsze
Dziękujemy!
Świetny materiał , jak zawsze ! ❤👍
Dziękujemy!
Dobry materiał.
Bardzo dziękujemy!
Wołoszańskiego ktoś zastąpić próbował nieraz....udało się
Pozdrawiam
Świetne 👌
Dziękujemy!
Brat mojej mamy ,Józef Czechowicz byl więźniem na Majdanku ,doczekał ewakuacji w okolicznościach wielkiej burzy schował się pod mostem ,razem Żydówką i w ten sposób udało im się ocalić życie, po wy,woleniu wyjechał do Anglii w latach 80 wrócił, ale nigdy nie chciał odwiedzić tego piekla
Świetny film, skoro mamy kolejny film z Lublina i okolic to może w niedalekiej przyszłości coś na temat historii obozu w Bełżcu ?
Planujemy zrealizować film o Bełżcu, prawdopodobnie jeszcze w te wakacje. Pozdrawiamy serdecznie!
Jeszcze Treblinka.
Sobibor
Zawsze gdy przejeżdżam obok Majdanka aż mrówki po skórze... Muszę odwiedzić muzeum Majdanek oraz Pod Zegarem. To po obejrzeniu waszych odcinków
Polecamy bardzo mocno, to niezwykle ważne miejsca. Dziękujemy za obejrzenie filmów i komentarz, pozdrawiamy!
Z dużym zainteresowaniem obejrzałem kolejny Państwa film. Jak zawsze muszę docenić profesjonalizm i podejście z szacunkiem do przedstawienia tej jakże trudnej tematyki. Sam pamiętam jak 30 lat temu zwiedzałem teren obozu i tą atmosfere miejsca oddziaływującą na człowieka. Jednak zabrakło w filmie w odniesieniu do Generalnego Planu Wschodniego informacji, że germanizację tych terenów miała być połączona z fizyczną eksterminacją znacznej części zamieszkującej je ludności. Szkoda, że nie wspomniano o pomnik ustawionym na terenie obozu wiosną 1943 r. w którego trzonie kolumny więźniowie potajemnie umieścili niewielką ilość prochów ludzkich pochadzących z krematorium (co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi współcześnie na Wydziale Chemii UMCS).
Dzień dobry, dziękujemy za komentarz, ale musimy zauważyć, że przecież wspominamy o Generalnym Planie Wschodnim i to na samym początku filmu. Pozdrawiamy serdecznie!
Takie filmy powinny być rozsyłane po Niemczech i całej Europie , żeby skonczyć z "polskimi obozami koncentracyjnymi ".
Mamy szczerą nadzieję, że nasze materiały przynajmniej w pewnym stopniu przyczynią się do walki z tym kłamliwym określeniem. Pozdrawiam serdecznie!
Zapraszam do Wrocławia na skosztowanie hitlerowskiego chleba dla więźniów obozów. Piecze takie obrzydlistwo piekarnia w samym centrum- 100 metrów od rynku! Najgorszej jakości mąka + woda, i nic więcej! Obrzydliwy wypiek bez smaku, bez soli, już czerstwy wychodzi z pieca, ciężkie to do przełknięcia- coś w rodzaju owsa dla konia. I nie ma dla tego neofaszysty żadnej kary, żadnego UOKIKU, żadnej szubienicy! W średniowieczu we Wrocławiu wieszano piekarzy, jeżeli chleb był niesmaczny. A drugi faszysta sprzedaje niemiecki płyn do prania. Pranie śmierdzi 2 tygodnie, że głowa boli i trudno oddychać.
Powinny tez byc obowiazkowo pokazywane rudemu kundlowi i reszcie usmiechnietej koalicji
Fajnie że odwiedziliście Lublin
Przywieźliśmy stamtąd sporo materiału, który opublikujemy w ciągu najbliższych miesięcy. Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję
My również dziękujemy. Pozdrawiamy serdecznie!
Dziękuję ❤
My również!
👌👍 Pozdrawiam serdecznie 🖐
My również! :)
Byłam tam w ramach wycieczki szkolnej (jestem z Lublina) coś około 20 lat temu. Do dzisiaj pamiętam wiele szczegółów, o których opowiadał przewodnik...
Przejeżdzam prawie codziennie obok obozu..
Piotrek kaszkur Artysta pozdrawia serdecznie ❤❤❤❤❤❤❤❤
Polecam książkę Niebo bez ptaków o Majdanku bardzo ciekawa
Zgadza się. O Majdanku zrealizujemy jeszcze kilka filmów i na pewno będziemy korzystać z tej książki. Pozdrawiamy serdecznie!
Mój tata ma książkę 365 dni na Majdanku
Mój pradziadek był stolarzem i podczas wyjazdu na pobliskiej miejscowości po okucia do skrzyni (Kraśnika) trafił na łapankę. Osadzono go na Majdanku. Nie był członkiem żadnej organizacji, był katolikiem, trafił tam z czystego przypadku. Babcia (urodzona w 1937) jeszcze parę lat temu wybudzała się w nocy z krzykiem, bo śniły Jej się rewizje w domu jakie robili niemcy po osadzeniu pradziadka. Razem z rodzeństwem musiała stać z rękami w górze przy ścianie domu, a niemcy cały czas w nich celowali.
Drugiego pradziadka niemcy zastrzelili przed domem podczas pacyfikacji wsi Karpiówka, gdzie spalono żywcem ponad 40 osób.
Żona, która wychowywała się w Kraśniku, podczas zabawy jako dziecko wykopała fragment ludzkiej szczęki. Jej dom znajdował się na trasie pomiędzy pierwszym obozem w Kraśniku a Fabryką.
Cały region jest pełny takich historii, poniewaz przed wojną w Krasniku i okolicach mieszkało wielu żydów. Temat obozu w Kraśniku jest bardzo mało znany, moze to pomysł na jeden z odcinków?
😥😥😥
moje miasto. Byłem tam wiele razy, za każdym razem jestem przerażony dlaczego?? Jak to się stało że Niemcy to robili...
Niemcy uważają Polaków za podludzi, nie wszyscy, ale jednak. Dodać należy do tego ich techniczne podejście do rozwiązywania spraw i mamy traktowanie ludzi jak mięso, bez uczuć.
Bo mogli. A dlaczego teraz (od marca 2020 do dziś) wpędzają w nędzę miliony ludzi nie tylko w naszej zacofanej ekonomicznie Mitteleuropie ? Bo mogą. Na razie. Nadejdzie jednak czas gdy pomścimy dobrych ludzi pokroju premiera Fico. Wydarzeniem historycznym, które najmocniej działa na moją bogatą wyobraźnię jest Rabacja 1846. Czas ostrzyć piły ...