[257] FreeCAD - Budka lęgowa - projekt i przykład jak zrobić model, rysunek i złożenie 3D - poradnik

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ก.ย. 2024
  • Na prośbę Widza: przedstawiam wskazówki, jak w programie FreeCAD wykonać modele poszczególnych części składowych budki lęgowej dla ptaków. Kolejno przedstawiam przykład jak wykonać prosty rysunek a w końcowej części filmu jak wykonać złożenie.
    Uwaga: zaprezentowany model budki jest tylko ideą stanowiącą szybkie wyjaśnienie problemu z jakim borykał się Widz, konstrukcja nie zawiera wszystkich elementów, a przedstawione wymiary muszą zostać dobrane w zależności od przeznaczenia budki lęgowej.
    #cad #freecad #tutorial

ความคิดเห็น • 35

  • @Gumball_W
    @Gumball_W 2 ปีที่แล้ว +4

    4:16 Kwadrat ze środka też jest, pod wielokątami.
    7:40 Można by też użyć szyku liniowego w szkicowniku. Nie ma tylko kołowych (na razie).
    12:14 Wersja 0.20 powinna wyjść jako stabilna już we wtorek 14.06.
    25:56 Kinematyka w tym programie to ciekawy temat (zwłaszcza, że praktycznie nie ma do tego innych darmowych środowisk wartych uwagi). Było już sporo dyskusji na forum i przykładów z animacjami w różnych modułach do złożeń. Może wróciłbyś do tematu TMiM i pokazał jakiś fajny mechanizm (np. nożycowy, jarzmowy albo czworobok przegubowy) zamodelowany i zanimowany w tym programie plus do tego analiza kinematyczna np. w Maximie. Myślę, że wiele osób chętnie obejrzałoby coś takiego. A jakby jeszcze udało się wyeksportować z FreeCAD położenia wybranych punktów mechanizmu (nawet z samego szkicu) i policzyć z tych danych prędkość czy przyspieszenie żeby potem porównać z obliczeniami analitycznymi to w ogóle by było super.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za dodanie uwag. Co do punktu 4: zapiszę sobie ten temat do realizacji. Myślę, że wielu osobom mogłoby się przydać.

  • @milosnicymajsterkowania
    @milosnicymajsterkowania ปีที่แล้ว

    Zaczynam przygodę z Free CAD i chętnie Zagłębie się w pańskie materiały 👌 subik i łapka leci 🙌😁👊

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว +1

      Bardzo mi miło i serdecznie zapraszam. W razie potrzeby proszę śmiało pisać.
      Pozdrawiam.

    • @milosnicymajsterkowania
      @milosnicymajsterkowania ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista dziękuję 😉 od dechy do dechy film obejrzałem 😉

  • @perun_72
    @perun_72 2 ปีที่แล้ว

    Z opóźnieniem,ale zawsze:)

  • @yakdaymar6659
    @yakdaymar6659 2 ปีที่แล้ว

    Thank 😊😊😊😊😊

  • @RROOBBWWAANN
    @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

    Można w ustawieniach zmienić, aby linie wymiarowe nie dotykały krawędzi rysunku bryły?

  • @tomasznerc577
    @tomasznerc577 ปีที่แล้ว

    Na złożeniu, przy próbie nadania wiązania współosiowości dla ścianek przednich, mam komunikat: "The highlighted parts were not moved. They are not constrained (also over constraint chains) to a fixed part!".
    Szkice w obydwu ściankach (zew i wew) są całkowicie związane.
    W czym może tkwić problem?

    • @tomasznerc577
      @tomasznerc577 ปีที่แล้ว +1

      Dobra, poradziłem sobie.
      Początkowo wstawiałem ścianki przednie do głównego pliku złożenia i nie działało (jak opisałem wyżej).
      Dopiero gdy związałem obydwie przednie ścianki w osobnym pliku (jak to jest na filmie), wtedy mogłem potem je złożyć w całości, jako jeden zewnętrzny element.
      Dlaczego nie można zrobić tego związania w głównym pliku?

  • @alpineparadise-relaxingsou3349
    @alpineparadise-relaxingsou3349 ปีที่แล้ว

    Czyli taki rysunek...obojętnie czego, można już wyeksportować do wycinarki laserowej?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      Chyba odpowiedziałem na podobny komentarz w odcinku nr 268. Jeśli prawidłowo zostanie wczytany plik ścieżki z rysunku wyeksportowanego do *.DXF, to powinno się udać. Niestety osobiście nie mam możliwości aby sprawdzić, czy to działa.

  • @RROOBBWWAANN
    @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

    16:10 Co oznacza wymiar 35 w nawiasie? Symetrię pozostałych?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      Wymiar (35) jest po prostu wymiarem informacyjnym. Symetria wynika z oznaczenia wymiaru 60. Można nawet spotkać takie przypadki, gdzie wymiar 60 oznaczający rozstaw otworów zostałby pokazany jako jeden wymiar ze znaczkiem "kwadratu" - analogicznie jak oznaczony przeze mnie wymiar 130.
      Niektórzy lubią, jak na rysunku mają taki dodatkowy informacyjny wymiar oznaczony. Brak oznaczenia wymiarów (35) nie jest błędem.

    • @RROOBBWWAANN
      @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Tak, to wszystko rozumiem, ale konkretnie chodzi mi o nawias. Jaka jest jego funkcja? Bo z formalnego punktu widzenia to jest przewymiarowanie (nieraz poprawia czytelność rysunku). I dlatego, jest w nawiasie?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      @RROOBBWWAANN Właśnie nawias definiuje wymiar informacyjny, jest to zgodne z aktualnym wydaniem normy ISO 129. Z wymiarem informacyjnym nie jest związane pojęcie tolerancji, zatem nie stanowi problemu zamknięcia łańcucha czy tez przewymiarowania.

    • @RROOBBWWAANN
      @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Teraz wszystko jasne.

  • @RROOBBWWAANN
    @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

    17:32 Wpisujesz 19,99, wiem dlaczego, ale czy tam powstaną teraz dwie krawędzie? Przy 20 powstałby jedna.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      Tak, powstaną tam 2 krawędzie, a to oznacza, że powstanie tam również bardzo wąska ściana. Tego typu zabiegi można również stosować w innych sytuacjach, kiedy moduł a2plus nie jest w stanie poprawnie wykonać wiązania. Wówczas możemy dodać jakąś bardzo niewielką powierzchniowo lub objętościowo cechę na właściwym modelu 3D, ze względu na swój rozmiar nie będzie wpływa np. na prawidłowe wykonanie rysunku, ale za to będzie możliwe łatwiejsze wykonanie złożenia.

    • @RROOBBWWAANN
      @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Tylko to może się mścić podczas dalszej pracy. Np. gdyby próbować zrobić zaokrąglenie tej ostrej krawędzi. Nawet nie wiemy, którą krawędź zaznaczamy.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      @RROOBBWWAANN Tak, może taki problem wystąpić. Ale wydaje mi się też, że w takiej sytuacji program raczej nie wykona tego zaokrąglenia. Taka geometria chyba nie pozwoli na to. No coś za coś.

    • @RROOBBWWAANN
      @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista To może lepiej wskazać dłuższą drogę do efektu końcowego, niż później walczyć gdy cos nie działa.

    • @Hesoyammmmmm
      @Hesoyammmmmm 26 วันที่ผ่านมา

      @@InzynierProgramista A2plus. za nic w świecie nie mogę tego dobrze dokleić, masz jakieś rozwiązanie? Co robią pliki w folderze z rozszerzeniem FCBAK? :) Dzięki za filmiki tak btw :)

  • @jacekzawlocki3272
    @jacekzawlocki3272 ปีที่แล้ว

    To nie można w jednym rysunku, pliku narysować wszystkie części ? No a jak dopasować wszystkie elementy do siebie ?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว +1

      Panie Jacku, nie jestem pewny czy dobrze rozumiem zakłopotanie, ale spróbuję odpowiedzieć w sposób następujący, przy czym najpierw zadam pytanie: czy fizycznie (właściwie dowolną podobną do charakteru karmnika) konstrukcję drewnianą rzeźbiłby Pan z jednego pnia, czy konstrukcja ta byłaby skręcana / zbijana/ klejona z pociętych desek? I teraz proszę zobaczyć: domyślnie w środowisku CAD 3D jeden plik traktujemy jako jeden komponent, który wykonujemy fizycznie. Czyli przez analogię mamy tyle plików ile desek potrzebnych do pozbijania tego przykładowego karmnika (nie mówię o sytuacji występowania wystąpienia tych samych desek). Jak go pozbijamy, to mamy już zespół - czyli plik, który za pomocą relacji (wiązań) pozwala nam taką konstrukcję poskładać wirtualnie z desek - poszczególnych plików. Problem dopasowania: każda zmiana części powinna wpłynąć na aktualizację i przebudowanie zespołu. Profesjonalne oprogramowanie CAD pozwala na edycję części z poziomu złożenia, bądź nawet tworzyć komponenty zespołów, dziedziczących cechy już częściowo zespołów poskładanych, bądź innych podzespołów.
      Tworzenie złożeń posiada jeszcze jedną bardzo ważną funkcjonalność: możliwość wykrywania kolizji oraz przewidywanie sposobu montażu złożenia czy w ogóle jego wykonywalności (oczywiście w przypadku trudniejszych projektów).
      Problem FreeCADa: i tutaj częściowo mogę się z Panem zgodzić. Tworzenie złożeń za pomocą zewnętrznego dodatku, np. a2plus jest możliwe, ale obarczone jest ryzykiem nieprawidłowego przebudowania. Niestety czasami złożenia trzeba częściowo odbudowywać. Faktycznie wygodniejsze z punktu widzenia użytkownika FreeCADa może okazać się tworzenie "złożenia" w ramach jednego pliku, ale ta problematyka będzie wynikała w głównej mierze z poziomu zaawansowania danego użytkownika w programie. Tylko teraz w jaki sposób: w sposób taki, aby nasza fizycznie wykonywana część stanowiła oddzielny obiekt w tym pliku. Wówczas możemy modyfikować je niezależnie, możemy stosować translacje, obroty itd. Natomiast należy pamiętać, że gdy dobijemy już do brzegu z taką konstrukcją i chcemy uzyskać oddzielne pliki każdego z obiektu - musimy je zapisać do oddzielnego pliku np. za pomocą polecenia eksportuj.
      Coś podobnego zastosowałem w odcinku nr 246: th-cam.com/video/FdzuMiS6pp8/w-d-xo.htmlsi=4opr7UN981HMnTKF
      Proszę dać znać, czy dobrze się zrozumieliśmy, czy rozwiałem Pana wątpliwości i w razie czego zapraszam do dyskusji.
      Pozdrawiam.

    • @jacekzawlocki3272
      @jacekzawlocki3272 ปีที่แล้ว

      Witam, dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi i to, ze

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      Chyba coś ucięło odpowiedź...

    • @jacekzawlocki3272
      @jacekzawlocki3272 ปีที่แล้ว

      Chodzi mi o to, że tu na tym przykładzie jak widzę trzeba znać wymiary z góry bo każdy element robimy oddzielnie i dopiero na końcu składamy to razem. Czy więc jak narysujemy coś źle to musimy wrócić do podstawowej części i ja tam zmienić ? Na nowo do złożenia zaimportować? Myślałem, że mogę w ramach jednego pliku stworzyć dowolną ilość części, dowolną ilość grup części a w razie np. pomyłki klikam na dana część i ja edytuje. Nie muszę sie wtedy cofać i szukać pojedynczego pliku. Coś na wzór pracy w AutoCAD czy turbocad.

    • @jacekzawlocki3272
      @jacekzawlocki3272 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista poniżej jest pełna

  • @przemo292
    @przemo292 ปีที่แล้ว

    nie umiem tego związać. zero reakcji program nie reaguje

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      Proszę napisać więcej szczegółów w tym jaka wersja programu. Czy po wybraniu powierzchni (krawędzi) do zawiązania nie uaktywnia się menu wyboru wiązania? Czy program po prostu się zawiesza?
      Proszę jeszcze w menedżer dodatków sprawdzić aktualizacje, ponieważ ostatnio a2plus był aktualizowany.

  • @Bajran_
    @Bajran_ 2 ปีที่แล้ว

    17:34 To 19,99 mm nie wygląda za ładnie. Fajnie jakby to fazowanie działało jednak do końca obiektu, a nawet dalej.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว

      W tym konkretnym przypadku może i nie wygląda za ładnie, ale też nie przeszkadza, by prawidłowo, np. sporządzić szkic, gdyż wymiar ten zostanie lub może zostać zaokrąglony do liczby całkowitej. Niemniej jednak, aby prawidłowo wykonać fazowanie w przypadku gdy operacja fazowanie nie daje pozytywnych rezultatów, należy po prostu utworzyć odrębny szkic, w nim nakreślić geometrię fazowania i wykonać poprzez wycięcie. Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdzi. Jeszcze inna metoda to wykonanie pochylenia. A gdy te wskazane również uniemożliwią uzyskanie pożądanego rezultatu - niestety będzie konieczne poprzestać na tym, na co pozwala aktualnie program. Jak już zostało kilkukrotnie zauważone, problem fazowań i zaokrągleń nie leży po stronie samego FreeCADa. Miejmy nadzieję, że twórcy silnika na którym oparty jest FreeCAD zostanie kiedyś poprawiony.

    • @Bajran_
      @Bajran_ 2 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Ok, dziękuję za odpowiedź. Teraz rozumiem na czym polega problem. Spodziewałem się, że ten problem jest spowodowany przez FreeCAD'a, a tak do końca nie jest.