Když to má druhý rodič jinak

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 3

  • @marketakvasnickova3658
    @marketakvasnickova3658 3 ปีที่แล้ว +1

    díky za odpovědi. M

  • @marketakvasnickova3658
    @marketakvasnickova3658 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, prosím máte nějaké ukázky s rodinou z praxe? děkuji. Jakým způsobem je možné řešit rozdíly ve výchově pokud je jiný pohled na roli mámy a táty a mají školní děti. Je už to pozdě, pokud by jeden z manželů chtěl mít doma stále malé nesamostatné dítě místo školáka?

    • @vedomakomunikacesdetmi9445
      @vedomakomunikacesdetmi9445  3 ปีที่แล้ว

      Dobrý den, paní Markéto,
      nevím, zda úplně rozumím vašemu přání. Ukázky z rodinné praxe, kdy se rodiče neshodnou na přístupu k dětem, vám nabídnout nemohu a myslím, že to ani nejde.
      Nedovedu si představit, že by mi některý z klientů zavolal, abych přijel k němu domů s kamerou a natočil, jak se právě s druhým s partnerů hádají nad rozdílným přístupem k jejich potomkovi. :O>)
      Myslím si, že způsob, jak přistupovat k situaci, kterou každý z rodičů vnímá jinak, popisuji právě v tomto videu.
      Je to o tom připustit, že má partner (partnerka) jiný pohled na věc. Zkusit si věci v klidu vyříkat a domluvit se na nějakém oboustranně přijatelném způsobu.
      Můžete se i dohodnout, že se nedohodnete (tj, každý zůstanete u svého přístupu), ale budete se navzájem respektovat. To znamená, že s tátou to bude mít potomstvo trochu jinak než s mámou. A druhý rodič do toho nebude v daném okamžiku vstupovat, ani nebude danou situaci nijak komentovat. Až bude s dětmi on, bude to zase po jeho.
      Příklad: Protože "máma ochraňuje, zatím co táta otužuje (L.Pekařová)", bude to mít potomek s každým z rodičů, třeba na prolézačkách na hřišti, jinak. Máma bude varovat a přidržovat, táta nechá dítě vylézt tam, kam to zvládne a klidně ho nechá i odřít si kolena.
      Pokud chcete být náročnější, důslednější a třeba i přísnější než otec, klidně buďte. Děti si to přeberou. Budou vědět, co si s kterým rodičem mohou dovolit a kdy je třeba zabrat.
      Nicméně bych vám stejně doporučil, abyste zkusili své přístupy navzájem přiblížit. A to ze dvou důvodů. Rozdílný pohled rodičů na výchovu může v extrému vést až k jejich rozchodu. Druhým neblahým efektem pak může být to, že se děti naučí posílat rodiče proti sobě navzájem a rozdílnost přístupů zneužívat: "Ale táta mi dovolil. Máma mi říkala, že nemusím. ..."
      Díky za dotaz a hezký den :O>)