"O Auschwitz" (odc. 45): Historia Witolda Pileckiego, współtwórcy ruchu oporu w Auschwitz

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 34

  • @ElzbietaNowosad
    @ElzbietaNowosad 7 หลายเดือนก่อน +9

    Pomimo tego, że tak wiele wiemy o rotmistrzu to wciąż oglądamy, słuchamy i nigdy nie będziemy mieli dość, bo to wielki duchem i sercem człowiek.Kiedy tuż po wojnie wyruszył jak się później okazało w ostatnią podróż do ojczyzny , oczywiście z zadaniem do wykonania, generał Anders zapytał Pileckiego a raczej stwierdził fakt, że z takimi zasługami dla Polski jest tylko rotmistrzem, i padła odpowiedź jak na prawdziwego bohatera przystało , bo ja nie dla awansów panie generale.Nic dodać nic ująć to jest nie tylko skromność rotmistrza ,ale też cechą ludzi wielkich.My Polacy chcielibyśmy tylko godnie go pochować z wszystkimi honorami.

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน +2

      Bardzo dziękujemy za refleksję oraz za wspólną pamięć.

    • @magdaty1815
      @magdaty1815 4 หลายเดือนก่อน

      Anders wysłał wielu Polaków na śmierć.
      Odnośnie awansów wojskowych jest uwaga samego Pileckiego w jego Raporcie.
      Jak bardzo był karnym żołnierzem pokazuje to, że 2 lata i 7 miesięcy czekał na rozkaz wywołania powstania w obozie, przecież z tym zadaniem został wysłany na "ochotnika" do Auschwitzu.

  • @blacksunshine5361
    @blacksunshine5361 7 หลายเดือนก่อน +12

    Dziekuje pieknie ❤ wolalabym aby takich tematow nigdy nie bylo niestety historia mowi nam inaczej, dzieki Wam pamiec o ofiarach pozostanie na zawsze

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน +2

      Pamięć o wszystkich ofiarach jest naszym obowiązkiem. Dziękujemy za komentarz oraz za to symboliczne wsparcie i refleksję.

  • @avatar8849
    @avatar8849 7 หลายเดือนก่อน +4

    Wspaniały człowiek, z miłości do ojczyzny wszedł w otchłań piekła niemieckiego obozu zagłady Auschwitz i nie zatracił wiary w słuszność zadania którego się podjął i kontynuował swoją misję prawie przez trzy lata pomagając współwięźniom i wysyłając informację o obozie do zachodnich aliantów .Rotmistrz Witold Pilecki jest naszym największym skarbem narodowym ❤🇵🇱

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน

      Dziękujemy za komentarz i za wspólną pamięć.

  • @rafafafafarafa
    @rafafafafarafa 6 หลายเดือนก่อน +3

    O, miło że można dodać komentarz. Dziękuję bardzo.
    Bardzo lubię was słuchać.

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  6 หลายเดือนก่อน

      Bardzo dziękujemy.

    • @CZASNAWINYL
      @CZASNAWINYL 9 วันที่ผ่านมา

      ​@@auschwitzmemorialProszę o więcej materiałów i częściej pozdrawiam serdecznie

  • @andrzejwajak820
    @andrzejwajak820 7 หลายเดือนก่อน +3

    Jeden z największych bohaterów, jakich Polska wydała. Więcej: jeden z bohaterów największych, jakich wydała ludzkość. Dzięki za propagowanie pamięci o NIM. Jego "Raport" przesłuchałem już kilka razy. Polecam bardzo.

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน

      Polecamy także naszą lekcję internetową o ruchu oporu w niemieckim obozie Auschwitz: lekcja.auschwitz.org/pl_16_ruch_oporu/

    • @andrzejwajak820
      @andrzejwajak820 7 หลายเดือนก่อน

      @@auschwitzmemorial Dzięki. Mam kłopoty ze wzrokiem, więc przyznam się szczerze, że jedynie tekst tej lekcji przejrzałem.

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน

      @@andrzejwajak820 W lekcji można skorzystać z wbudowanego narzędzia powiększania czcionki. Jednak oczywiście każdy wybiera formę odpowiednią dla siebie. Dziękujemy za zainteresowanie naszymi materiałami edukacyjnymi.

    • @andrzejwajak820
      @andrzejwajak820 7 หลายเดือนก่อน

      @@auschwitzmemorial Wada wzroku jest dużo większa...

    • @magdaty1815
      @magdaty1815 4 หลายเดือนก่อน

      Im więcej słucham Raportu Pileckiego tym więcej mam pytań.

  • @ewagabriel3871
    @ewagabriel3871 7 หลายเดือนก่อน +8

    wielki bohater z sercem i heroizmem w walce do końca❤

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน

      Dziękujemy za komentarz i za wspólną pamięć.

  • @inzyniermamon44
    @inzyniermamon44 7 หลายเดือนก่อน +5

    DZIĘKUJE.

  • @adrianszymanski4518
    @adrianszymanski4518 7 หลายเดือนก่อน +4

    A nawet zostawię drugi komentarz! Uwielbiam wasz kanał. Pozdrawiam! 😁

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa oraz za to wsparcie. Te drobne interakcje pomagają naszym treściom docierać do szerszego grona odbiorców.

  • @adrianszymanski4518
    @adrianszymanski4518 7 หลายเดือนก่อน +5

    Nowy odcinek-melduję sie na miejscu!

  • @mijali2973
    @mijali2973 7 หลายเดือนก่อน +2

    🌻

  • @Aslan1972-c
    @Aslan1972-c 7 หลายเดือนก่อน

    Nurtuje mnie jedno pytanie, skąd rotmistrz Pilecki wiedział, że zostanie wywieziony akurat do Auschwitz? Przecież równie dobrze mógł zostać wywieziony do Dachau czy Mauthausen

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน +3

      Na tym właśnie polegało ryzyko jego misji. Nie wiedział.

    • @Aslan1972-c
      @Aslan1972-c 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@auschwitzmemorial Tym bardziej,że nie wiedział tak naprawdę co go tam czeka, a to co zobaczył i przez co musiał przejść przerosło chyba jego najgorsze wyobrażenia o Auschwitz. Tym bardziej należy mu się wieczna chwała za to co zrobił.

    • @avatar8849
      @avatar8849 7 หลายเดือนก่อน

      Przeznaczenie

    • @magdaty1815
      @magdaty1815 4 หลายเดือนก่อน

      A czy były jakieś różnice między łapankami na wywózkę do obozu a łapankami by rozstrzelać. Przecież naziole w Warszawie robili takie łapanki, w których po prostu rozstrzeliwano ludzi, bo w rajstopach jakiejś niemieckiej żonki puściło oczko. Zakładam, że w jakiś sposób wiedziano w konspiracji że ta łapanka to wywózka do obozu, ale tzw. igranie z ogniem to chyba miał we krwi, przecież musiał wiedzieć że powrót do Polski po tzw. zakończeniu wojny to pchanie się w łapy stalinowców = kolaborantów Hitlera.

  • @mariuszrutkowski983
    @mariuszrutkowski983 7 หลายเดือนก่อน +1

    sporo szczegolow

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  7 หลายเดือนก่อน +2

      Staramy się, aby w naszych podcastach ukazywać tematy dotyczące historii Auschwitz z dość szczegółowej perspektywy, bowiem zwykle mamy do czynienia z dość skomplikowanymi wydarzeniami.

  • @pawel27ify
    @pawel27ify 3 หลายเดือนก่อน

    Apropos Bartoszewskiego to jakim to on był profesorem, coooo?I jakim cudem został zwolniony z obozu ?Ponoć że względu na stan zdrowia, tylko z tego co wiadomo to jak się miało kiepski stan zdrowia to trafiało się do komory gazowej a nie było zwalnianym do domu.A poza tym to czym dokład zajmował się ten Bartoszewski bo jego historia w Oświęcimiu jest co najmniej nie jasna....

    • @auschwitzmemorial
      @auschwitzmemorial  3 หลายเดือนก่อน

      Z zachowanych dokumentów administracji niemieckiego obozu Auschwitz wynika, że zwolnieniami objęto ogółem prawie 1,6 tys. więźniów politycznych Polaków, ponad 200 Czechów i niewielu więźniów innych narodowości, m.in. Niemców i Holendrów. Z obozu zwolniono także około 9 tysięcy polskich tzw. więźniów wychowawczych (Erziehungshäftlinge): ok, 7,5 tys więźniów oraz do 1,2 tys więźniarek tej kategorii - których Niemcy osadzali w obozie na dwa lub trzy miesiące.
      Wbrew niekiedy wyrażanym opiniom nie zwalniano natomiast konfidentów - w nagrodę za składanie donosów. Najprawdopodobniej większość przypadków zwolnień więźniów należy wiązać ze staraniami członków ich rodzin, którzy za pomocą łapówek usiłowali wpłynąć na policjantów prowadzących śledztwo, aby wystawili w danej sprawie pozytywna opinię. Tak więc na przykład siostra reżysera teatralnego Leona Schillera sprzedała rodzinne klejnoty i za otrzymane pieniądze zdołała „wykupić” go z obozu. Innym sposobem było przekupienie lub ubłaganie pracodawcy skazanego, aby ten wstawił się za nim u niemieckich władz, podkreślając np. jego przydatność jako robotnika i fachowca. W przypadku Władysława Bartoszewskiego pomoc obiecał kolega jego matki z pracy, natomiast ojciec interweniował poprzez Polski Czerwony Krzyż.
      Z Auschwitz zwolniono na przykład dość liczną grupę oficerów Wojska Polskiego, w porozumieniu z którymi działał rotmistrz Witold Pilecki. Był wśród nich jeden z jego najbliższych współpracowników - ppłk. Władysław Surmacki, szef sztabu Tajnej Armii Polskiej oraz kpt. Ferdynand Trojnicki i Aleksander Wielopolski, za pośrednictwem którego Pilecki wysłał z obozu pierwszy raport opisujący warunki panujące w KL Auschwitz.