144. Projekt instalacji elektrycznej. Jak podzieliłem obwody? Ile różnicówek? Elektryka samemu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 45

  • @korn5540
    @korn5540 ปีที่แล้ว +7

    Kurde pamietam jeden z pierwszych odcinkow, na ktorych zastanawiales sie jaka wkretarke wybrac, pozniej skrecales troche nieporadnie(no offence:P) kibelek. Teraz widze, ze jestes fachowcem pelna geba ;) mega gratulacje!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć! Coś tam się uczy człowiek :) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @pawe1803
    @pawe1803 ปีที่แล้ว +1

    Przy typowych obwodach jedno fazowych zabezpieczenie dobieramy ze względu na przekrój, długość i ułożenie przewodu oraz obciążalność osprzętu. Z tego względu większość gniazd z przeznaczeniem nawet do jednego urządzenia o stosunkowo niskiej mocy jest zabezpieczona B16. Pozdrawiam, dobra robota.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว +1

      Cześć Paweł! Dziękuję za komentarz. Ja tutaj trochę inaczej dobierałem właśnie uwzględniając projektowane obciążenie, ale to najwyżej będę wymieniał na większe zabezpieczenia jeśli będzie trzeba, aczkolwiek uwzględniałem maksymalne dopuszczalne obciążenie przewodu. Pozdrawiam!

  • @michabaszczuk3783
    @michabaszczuk3783 ปีที่แล้ว +1

    Cześć! Tomaszu - tak jak niektórzy wspominali wcześniej w komentarzach - wyłącznikiem nadprądowym zabezpiecza się przede wszystkim przewód wiec dobiera się go do przekroju. I w tym wypadku jeśli łączysz w jednym obwodzie przewody 2,5mm2 i 1,5mm2 (czego nie polecam), należałoby zastosować zabezpieczenie maksymalnie 10A. Oczywiście można mniejsze :).
    Druga uwaga - pralka. Grzałka w pralce przeważnie ma 2kw więc całkowity, chwilowy pobór energii będzie mógł wynosić ponad 2- 2,2kw.
    Trzecia uwaga - zabezpieczenia do zasilaczy. Poczytaj o tym jak dobierać ich wartości, ewentualnie zapoznaj się z kartą katalogową. Np. Zasilacz 12v firmy Delta (na szynę DIN) o mocy 72w wymaga zabezpieczenia B16 lub C8. Jeśli zastosujesz mniejszy (co sugerowałby pobór mocy z tabliczki znamionowej zasilacza na poziomie 0,5A @230VAC) to przy uruchamianiu (np po zaniku zasilania), prąd udarowy prawdopodobnie (zależy jak trafisz w sinusoidę) wyzwoli człon nadprądowy zbyt małego zabezpieczenia.
    Jak będziesz miał pecha to nawet z modułem M-RDN system może nie wstać po kilkuminutowym zaniku zasilania sieciowego bo zabezpieczenia obydwóch zasilaczy zostaną wyzwolone.
    Pozdrawiam !

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć Michał! Tak, rzeczywiście tam gdzie wymieszałem gniazda z oświetleniem powinno być B10. Ogólnie więcej nie planuję na gniazda z pewnymi wyjątkami jak te sprzęty na osobnych obwodach. Tam rzeczywiście muszę poprawić jeden wyłącznik nadprądowym, a resztę zweryfikuję na spokojnie.
      Dzięki za info o grzałce w pralce. O tym nie wiedziałem.
      Co do zasilaczy to z pewnością zapoznam się z kartą katalogową przed podłączeniem. Nie podejrzewałem, że mogą pobierać aż taki prąd. U mnie moduły będą zasilane z zasilacza HDR-60-12. Hmm, w zasadzie to spojrzałem i napisane jest w dokumentacji Inrush Current 60A/230VAC. Jakie zabezpieczenie poleciłbyś zastosować dla takiego zasilacza?

    • @michabaszczuk3783
      @michabaszczuk3783 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie ja mam dokładnie takie same u siebie i dałem C6 :) tz każdy zasilacz na osobnym.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Dzięki wielkie za pomoc, zakupię taki sam zatem.

  • @mrmichal_
    @mrmichal_ ปีที่แล้ว +1

    Będzie dobrze. Fajny arkusz. 🙂

  • @Przemoosek
    @Przemoosek ปีที่แล้ว +1

    Nie mysłałeś żeby krytyczne rzeczy zrobic na jednej fazie zeby moc podlaczyc automatyczny przelacznik faz w razie zaniku jednej z nich?
    Przykladowo, masz zanik fazy na ktorej jest brama garazowa wtedy nie mozesz wyjechac autem z domu albo musisz na szybko rzezbic w rozdzielnicy. Masz tez prosta sprawe z ewentualnym podlaczeniem agregatu, dajesz tylko na jedna faze na ktorej najbardziej Ci zalezy.
    Co do filmu świetna robota i mega profesjonalne podejscie do tematu. Jestem na tym samym etapie i mierze sie z podobnie duza iloscia obwodow :)
    Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć! No właśnie tak to zrobiłem, ale dotyczy to jedynie oświetlenia i konkretnych gniazd w domu. Brama jest na różnicówce, na której są zewnętrzne obwody, na innej fazie.
      Z tego co pamiętam gdy nie ma prądu wystarczy zastosować w lepszych silnikach jakiś klucz do przestawienia, zwolnienia bramy od silnika czy czegoś i można przesuwać ręcznie.
      Jeszcze nie widziałem zaniku fazy podczas gdy jestem na budowie, a niebawem stuknie 3 lata.
      O mieszaczu faz chyba nie wspomniałem, ale w rozdzielnicy we wiatrołapie będzie miejsce by móc takie coś zaimplementować bez większego problemu, więc specjalnie się tym teraz nie przejmuję. Traktuję to jako opcję.
      Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @piaskownica7648
    @piaskownica7648 ปีที่แล้ว

    Fajny arkusz, szkoda że nie udostępnisz, będzie trochę zabawy z zatrzymywaniem filmu ;) jak będę robił swoją listę to zapewne zapomnę o jakichś istotnych obwodach, przydała by się taka ściąga- i nie chodzi mi o magię skoroszytu, tylko listę obwodów ... swego czasu zakupiłem plik z ZPE, ale u mnie to jeszcze czasu zleci do tego etapu, właśnie zaliczylem prawie 1,5 roku poślizgu na samym pozwoleniu ... ale mały sukces, pozwolenie jest i czekam na uprawomocnienie

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć! Pod filmami jest podlinkowany projekt instalacji elektrycznej, taki mój rysunek. Na nim większość rzeczy jest podpisana, możesz wziąć pod uwagę ten rysunek, coś ci pewnie pomoże. Nie ma tam może podziału na obwody, ale są jakieś punkty na ścianach. Spory poślizg zatem. Jeśli jesteś jedyną stroną w sprawie to możesz iść do startostwa i uprawomocnienie dostaniesz od razu bez czekania. Powodzenia w budowie zatem :)

  • @Raimar
    @Raimar ปีที่แล้ว +1

    Gniazdo + oświetlenie nie możesz stosować B16, bo wszystkie łączniki mają 10A obciążenia styków i kabel ułożyłeś zapewne 1,5mm2, poza tym w elektryce nie liczy się mocy poprzez dodawanie, bo jest coś takiego jak współczynnik jednoczesności.
    poza tym zabezpieczenia nadprądowe dopiera się do zabezpieczenia kabla/przewodu a nie mocy obwodów kolego. Więc spokojnie na gniazda daj 16A - skoro 3x2,5mm2, a 10 skoro 3x1,5mm2.
    Co do bardziej ważnej kwestii jest pomiar impedancji pętli zwarcia dla obwodów, i tutaj ważny jest prąd zabezpieczenia i charakterystyka zabezpieczenia. od tego bym zaczął robienie tabelek a nie sumowania mocy. Z tym obciążeniem faz to fajna opcja. spoko. ale ta moc na gniazda i oświetlenie? skąd wziąłeś to 3kW na jeden obwód gniazd wyszło 13A a zabezpieczasz 10A?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć Michał! Gdzieś na filmie nawet chyba wrzuciłem tekst, że zastosowałem współczynnik jednoczesności na poziomie bliżej 0.4, ponieważ mam sporo obwodów i gniazdek, które będą obciążane w niewielkim stopniu, i sporo gniazd będzie niewykorzystywanych codziennie. Tak jak piszesz, przeniosę jeden obwód oświetleniony który jest na tym wspólnym B16 na inny mniejszy wyłącznik nadprądowy. Przeoczyłem to.
      O pomiarze impedancji pętli zwracia doczytam, ponieważ nie bardzo rozumiem ten termin. Pamiętam tylko, że dla takich zwykłych urządzeń domowych, wystarcza charakterystyka B dla wyłącznika nadprądowego, a dla różnicówek robię typ A, ponieważ nowoczesne urządzenia i oświetlenie ledowe może wymagać typu A, a nie chcę się rozdrabniać.
      3 kW, zapewne piszesz o wyłączniku nadprądowym 8x3. Rzeczywiście, tutaj popełniłem błąd, ponieważ modyfikowałem tabelkę z obwodami któregoś razu, a nie poprawiłem wartości bezpiecznika. Będę musiał to wymienić. Dzięki za czujność! Na filmie przeglądałem tabelkę na bieżąco i nie wychwyciłem.
      Poprawiam i pozdrawiam!

    • @Raimar
      @Raimar ปีที่แล้ว +1

      @@ProgramistaNaBudowie Impedancja pętli zwarcia jeśli nie będzie spełniać wymagań to zabezpieczenia po prostu ci nie będą działać tak jak powinny. I może się przydarzyć niespodzianka, której nie życzę nikomu.
      Dodatkowo pomiary różnicowek musisz zrobić koniecznie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      @@Raimar Ten pomiar jest chyba wykonywany przy odbiorze przez elektryka, prawda? Elektryk, który będzie odbierał instalację będzie robił wszystkie te pomiary, które są niezbędne. Nie chcę akurat na tym oszczędzać.

  • @wojtekstan5899
    @wojtekstan5899 ปีที่แล้ว

    Dużo ciekawych informacji 🙂. W jakim programie narysowałeś ten schemat obwodów?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć Wojtku, jest to aplikacja Sketch na maka. Pozdrawiam!

  • @dzienjakcodzien953
    @dzienjakcodzien953 13 วันที่ผ่านมา

    jakiego programu używasz do projektowania instalacji ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  12 วันที่ผ่านมา

      Sketch na maka. Zwykły program do grafiki wektorowej. Nic specjalistycznego.

  • @q1fly198
    @q1fly198 ปีที่แล้ว

    Niesamowicie to przygotowałeś, elektrycy zawstydzeni !!! ps. Jakieś postępy zrobiłeś w pomieszczeniach czy mi się zdawało :-) Pozdro

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว +1

      Cześć! Tylko sprawy organizacyjne, sprzątanie przed kolejnym etapem :) Dziękuję za komentarz!

    • @q1fly198
      @q1fly198 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Jak zwykle wszystko przemyślane i zaplanowane- to lubię !!!

  • @stefanokrzeja001
    @stefanokrzeja001 ปีที่แล้ว

    Mam uwagę odnośnie obciążenia dla pralki i suszarki, bo jako pierwsze rzuciły mi się w oczy zaniżone wartości. Pralka posiada grzałkę i pobiera 2 kW, suszarka również ok. 2kW. Natomiast dla lodówki zawyżyłeś, bo duża lodowka no frost side by side pobiera ok.300W, ale gdy działa grzałka, a tak normalnie to sporo mniej. Obecnie na stronach sklepów podawane jest zużycie w kWh, a nie moc maksymalna jaką urządzenie pobiera i to często może zmylić. Trochę przewymiarowałeś obciążenie dla oświetlenia, bo jednak LEDy nawet gdy będzie ich dużo nie pobiorą takich mocy, ale lepiej zawyżyć niż niedoszacować. I jeszcze zastanawia mnie opis gniazda+oświetlenie, bo to mogłoby wskazywać, że na wspólnym obwodzie będą gniazda i oświetlenie, a chyba jednak powinny być rozdzielone i do oświetlenia raczej przekrój mniejszy niż do gniazd, więc i zabezpieczenie 16A do przewodu np. 1,5 mm2 nie będzie dobrym wyborem, bo maksymalnie 13A, a dla gniazd przy przekroju 2,5 mm2 jak najbardziej 16A.
    Powodzenia w dalszych pracach.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć Stefan! Dziękuję za komentarz. Gniazda + oświetlenie oznacza, że do jednego wyłącznika nadprądowego są podłączone obwody gniazd i obwody oświetleń. Do gniazd poprowadzone z rozdzielnicy przewody 2,5 mm2, a do oświetleń przewody 1,5 mm2. Rzeczywiście mam jeden taki wyłącznik nadprądowy B16 (3x1). Sprawdziłem i są to gniazda małej mocy wykorzystywane w jadalni (pewnie rzadko), łazienka (szczoteczka, maszynka do golenia), gniazda na jednej ścianie w jednym pokoju (tv, komputer), gniazda we wiatrołapie (zapasowe) i jakieś oświetlenie. Właściwie wystarczyłoby tam pewnie B10A, ewentualnie przeniosę to jedno oświetlenie na inny obwód i będzie po problemie. Dzięki za czujność!

    • @Raimar
      @Raimar ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Teoretycznie można łączyć ale w obrębie jednego pokoju. Przeczytaj sobie Norme SEP-E-002 - do znalezienia za 0 w internecie. ew. skan mogę podesłać na maila. Tam masz wszystko wytłumaczone i myślę, że lepiej ci się bedzie spać potem

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      @@Raimar Dzięki Michale, znalazłem właśnie tą normę, zapoznam się z nią.

  • @marian240
    @marian240 ปีที่แล้ว

    Jak taki projekt wygląda z punktu prawnego? Czy musi go zatwierdzić projektant z uprawnieniami? Czy nie będzie problemu z ubezpieczeniem domu?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć! Projekt narysowałem dla siebie i żeby elektryk miał łatwiej przy robieniu odbioru. Elektryk sprawdza instalację i podbija, że instalacja jest w porządku i tyle. Przy ubezpieczaniu domu raczej nie przedstawiasz schematu instalacji elektrycznej do wglądu. Jeśli budynek jest odebrany to znaczy, że wszystko musiało być wcześniej sprawdzone i zatwierdzone.

  • @NightCreeper666
    @NightCreeper666 ปีที่แล้ว

    Pytanie laika, w jaki sposób wyliczyłeś max zapotrzebowanie kw na każdy obwód ?

    • @stefanokrzeja001
      @stefanokrzeja001 ปีที่แล้ว +1

      To proste, jeżeli chodzi o sprzęt AGD, bo wystarczy spojrzeć na etykiety tych urządzeń, a tam jest podana maksymalna moc jaką pobierają. To samo dotyczy innych urządzeń. Oświetlenie standardowe w porównaniu do AGD pobiera niewiele, ale zazwyczaj na cały dom można przyjąć maksymalnie 500W i to z nadwyżką. Nie należy mylić mocy maksymalnej (W) ze zużyciem energii (kWh), a na stronach sklepów jest najczęściej podawane zużycie, a nie moc maksymalna.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว +1

      Cześć! Obwody oświetleniowe zawyżyłem do jakiejś tam wartości. Teraz żarówki nie pobierają zbyt dużo prądu. Uśredniłem to i przyjąłem jedną wartość dla każdego obwodu oświetleniowego. W przypadku gniazd jestem w miarę pewien do czego będą używane i przeważnie nie będzie to więcej jak te 0,5 kW. W przypadku większych urządzeń typu czajnik czy piekarnik sprawdziłem na stronie producenta. W salonie dałem więcej niż w pozostałych, ponieważ tam może być tv, konsola, audio, cokolwiek. Część jest i tak zawyżona, komputer pobiera niewielki prąd a i tak sporo tam zarezerwowałem, w razie czego. W każdym pokoju mam conajmniej 2 obwody zasilające, więc zajęcie gniazdek po jednej i drugiej stronie pomieszczenia w miarę będzie rozkładało obciążenie obwodów. Pozdrawiam!

    • @NightCreeper666
      @NightCreeper666 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Dzięki wielkie za odp :P. działam ze swoim zestawieniem obwodowym w Exceliku :P

  • @dominikkozowski6342
    @dominikkozowski6342 ปีที่แล้ว

    Odnośnie pralki i suszarki, zabezpieczasz obwód , nie urządzenie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć Dominik! Co masz na myśli? Pralka i suszarka mają osobne wyłączniki nadprądowe, zatem ich obwody są zabezpieczone. Pozdrawiam!

  • @franekfranek4907
    @franekfranek4907 5 หลายเดือนก่อน

    Te wszystkie 10 różnicówek to 3 fazowe?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  5 หลายเดือนก่อน

      Cześć! Nie, 8 z nich jest jednofazowych, jedynie do indukcji oraz na garaż są trójfazowe.

  • @kiedyBL
    @kiedyBL ปีที่แล้ว

    Jest możliwość przesłania takiego arkusza? Wiem ze się z tym męczyłes ale niedługo będę na tym etapie i przydałby się taki arkusz 😊

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć Michał, chodzi o to, że ten arkusz nie zadziała u ciebie i będzie się ciężko połapać. W pewnym momencie bardziej skupiłem się na innych zakładkach, których nie pokazałem i zacząłem wpisywać niektóre dane na sztywno do tabelek, które pokazałem. Bardziej skupiłem się też na schemacie i muszę poprawić tabelkę trochę. Najlepiej będzie jeśli zatrzymasz na chwilę film, spiszesz jakie są kolumny i wpiszesz swoje obwody. Zobaczysz, że pójdzie to szybko i uzyskasz to samo. Jakbyś miał pytania to pisz, postaram się podpowiedzieć coś. Pozdrawiam!

    • @kiedyBL
      @kiedyBL ปีที่แล้ว +1

      @@ProgramistaNaBudowie w sumie racja ale wiesz zawsze to mniej roboty bo jak już masz tabelki to szybciej pójdzie. Zawsze możesz podesłać puste tabelki.
      Ps. Schemat kozak. Zarąbista opcja żeby wydrukować i powiesić w rozdzielnicy :)