DACHOWE Q&A nr 6. KILKA WAŻNYCH TEMATÓW. I kilka ważnych spraw.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 20

  • @DonBartollomeo
    @DonBartollomeo 11 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Panie Przemysławie,
    Pana filmy i kanał są bardzo bogate w wiedze merytoryczną. Nie znam bardziej przystępnych materiałów cechujących masą wiedzy technicznej. Każdy komentarz wskazujący, że rzeczywistość jest inna mija się z prawda.

  • @marcin84m2
    @marcin84m2 2 วันที่ผ่านมา +4

    Dla zasięgu...

  • @grzegorzwilk799
    @grzegorzwilk799 วันที่ผ่านมา

    Fajnie, że Ktoś nagrywa instruktażowe filmy by potem inny ktosiu mógł je obejrzeć i napisać komentarz, a do tego jeszcze otrzymać na niego odpowiedź. Dziękuję i Pozdrawiam.

  • @igorkrowicki274
    @igorkrowicki274 วันที่ผ่านมา +1

    No wreszcie coś wrzucone na kanał 🪚🔨 lubie słuchać i oglądać, dobra informacja nie jest zła 💪💪💪

  • @Szopler
    @Szopler 2 วันที่ผ่านมา +3

    "Mądrej głowie dość dwie słowie". Pozdrawiam!

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi 2 วันที่ผ่านมา +2

    Dziękuję za wspomnienie, śmiesznie brzmi ten mój komentarz.
    wzięło się to z wszechobecnego terroru BHP na budowach jakiego doświadczyłem w Norwegii. W każdym oknie miał się czaić życzliwy obywatel robiący i wysyłający zdjęcia do urzędów 🙂 Też nienawidzę - na przykład pracy w kasku.
    Ale chodzi o cel filmów - jeśli są edukacyjne to ostentacyjnie powinniśmy wskazywać na wszelkie aspekty - szczególnie bezpieczeństwa, niech się ludzie obywają z tym widokiem - dla pana to tylko jedna scena, więc nie musi pan zmieniać nawyków. :)
    Ja jak mam przejść przez ulicę przez pasy, a obok są dzieci to mimo że mógłbym tylko skinąć wzrokiem to jednak ostentacyjnie patrzę w lewo i prawo, żeby je przyzwyczaić. Może efektem motyla uratuje im to kiedyś życie - i taka była intencja mojego komentarza :)
    Niebawem Ja zrobię film edukacyjny o tym jak działa dom w ogóle - o paro izolacji, wiatroizolacji i w ogóle przygodach cząsteczek wody podróżujących po przegrodach budynku niczym w "Było sobie życie" ależ to jest ogrom pracy ...
    Póki co zapraszam na swoje filmiki o statyce budowli - są całkiem niezłe, lub "skąd się bierze masa" Na moim kanale.
    P.S. O rękawicach na pewno nie wspominałem, a przy takich piłach wręcz bym odradzał, zresztą zależy jakie, zależy jak się nie tnie.

  • @ukaszgarbacz3280
    @ukaszgarbacz3280 วันที่ผ่านมา

    Hej Przemek, świetne, wręcz znakomite odpowiedzi/ riposty dla " dekarzy" chcących, ale z małą siłą nakładu, posiąść wiedzę o dachach. Pozdrawiam i do zobaczenia. Łukasz

  • @igorkrowicki274
    @igorkrowicki274 วันที่ผ่านมา

    Super dziękuję za odpowiedź ❤️ super kanał ,polecam gorąco 🔥

  • @jbkbnbmnvgbb
    @jbkbnbmnvgbb 23 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Dzień dobry,
    jestem w trakcie budowy domu, aktualnie dach jest kryty dachówką ceramiczną płaską i dzięki Pana filmom udało mi się zwrócić ekipie uwagę na dwa elementy, które poprawili.
    Pierwsza: brak wyfrezowania na nadbitkę - chcieli nabić nadbitkę na krokwie i wywinąć na to membranę.
    Druga: chcieli układać dachówkę płaską na wprost, tak że woda lałaby się z zamka do zamka.
    Dziękuję bardzo za te filmy, w podzięce wsparłem Pana też kawą :) I czekam na wiosnę, żeby zamówić miód :)
    Mam teraz kilka zagwostek powiązanych z ociepleniem dachu i stropu nad poddaszem.
    W projekcie mam krokwie i jętki 18cm. Ocieplenie wełną ma mieć 30cm i stopodachu, i stropu nad poddaszem. W stropie nad poddaszem mają znajdować się również kanały wentylacyjne od wentylacji mechanicznej.
    Pierwsze pytanie dotyczy stropodachu.
    Myślałem nad zakupem wełny 18cm między krokwiowo, następnie w poprzek nabić kantówki 5cm, między nie wełnę o tej grubości, i następnie tak jak idą krokwie, kolejne łaty 5cm i między nie wełnę o tej grubości, na to paroizolację i kartongips. Wełna 5cm z racji, że nie znalazłem na rynku wełny 6cm. Sumarycznie ocieplenie będzie miało 28cm, nie 30 - czy to w porządku? Czy taka konstrukcja drewniana pod płyty kartongips jest ok, czy lepiej zrobić to na profilach stalowych?
    Drugie pytanie to ocieplenie stropu nad poddaszem i rekuperacji.
    Rury rekuperacji mają wymiary fi160, fi 125, fi 100.
    Rury fi 160 nie mają być prowadzone w jakiejś dużej ilości miejsc, w większości w poprzek jętek, dość blisko płatwi, tam chciałem dać legary 18cm i również dołożyć tam te 18cm ocieplenia.
    Tam gdzie nie idą rury fi160, chciałem dać na wszystkie jętki legary 13cm (tak żeby zmieściły się te rury fi125).
    Na legary podłogę z płyty OSB - zostało mi po wykonaniu stropu (z dzisiejszego odcinka wiem, że mają być pocięte na odcinki 50cm i trzeba zostawić szczeliny do wentylacji - dobrze że jeszcze się nie męczyłem z wniesieniem całych płyt na górę :D )
    W projekcie mam tam 30cm wełny mineralnej, czy mogę zastąpić to np. celulozą - albo jakimś innym ociepleniem?
    W projekcie nie mam ocieplenia dachu na strychu za to mam docieplenie ścian szczytowych 20cm od środka domu - rozumiem, że jest to po to, aby zimne powietrze ze strychu nie przechodziło do domu po ścianie. Chciałbym jednak trzymać tam jakieś rzeczy typu ubrania zimowe, sprzęt narciarski i pewnie kilka innych gratów się znajdzie. Myślałem o dociepleniu w tamtej części dachu wełną, z Pana filmów wiem, że przez to może się tam wtedy zrobić punkt rosy. Jak do tego się zabrać, żeby zrobić to dobrze? A może nie ma sensu tego robić? Czy jak ociepliłbym dodatkowo dach, to czy mógłbym dać mniej ocieplenia w stropie nad poddaszem i ścianach szczytowych (od środka)? Czy jakoś specjalnie zabezpieczyć tam wełnę od środka - membrana/ deski żeby jej nie "przewiewało"?
    + Wyrzucę żal, że strasznie mnie denerwuje, że w projektach budowlanych są rzeczy typu: 30cm Wełna mineralna Isover Super-Mata Plus - wiem, pewnie biuro ma jakieś pieniądze za reklamę - ale dlaczego nie można napisać np. Wełna mineralna o lamda 0,032 np. i tu reklama danej marki. Jaki ma pan stosunek do takich reklam? Ja staram się budować z polskich materiałów i trochę razi mnie to, że wszędzie w projekcie mam napisane produkty zagranicznej produkcji.

  • @ŁukaszNowakowski-c6n
    @ŁukaszNowakowski-c6n 2 วันที่ผ่านมา

    Fajnie jest słyszeć jak prowadzący odpowiada na komentarze swoich widzów. Odpowiedzi merytoryczne i na temat. Pozdrawiam😊

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi 2 วันที่ผ่านมา

    35:02 i tu uwaga, która odkryłem wczoraj (co prawda na 70 letnim dachu, przy okazji - betonowe dachówki miejscami jak papier przeswitujące). Niektórzy mówią o szczelinowaniu deskowania dla oddychalności, jednak piórowpusty w deskowaniu sprawiają że powierzchnia będzie gładka, bez ząbków, gdy deski tego nie mają to z czasem jedna się wygnie w gorę, druga w dół i powstaną ząbki, w których będzie zbierać się pył i woda, na których będzie przecierać się membrana. Więc jeśli jest możliwość lepiej nie wentylować szczelinami w deskowaniu, bo rodzi to inne problemy.

  • @DarekNowicki-f7s
    @DarekNowicki-f7s 2 วันที่ผ่านมา

    Witam Przemku tu Darek ;) Kolejny merytoryczny film o pytaniach i odpowiedziach, można by DUŻO komentować, ale może skupie się ... wybiórczo. I tak po kolei, biorę pewien szlachetny trunek w szklance ... i zaczynam. Sztuka dekarska, blacharska, ciesielska CO TO JEST? .... czy sztuką jest ułożenie dachówki dobrze? ( no dla niektórych tak ;) ). No nie wiem, mam firmę dwu pokoleniową pracuję jeszcze z ponad 80 letnim ojcem .... który chodzi po dachu ;), ale jednocześnie robię jeszcze parę innych rzeczy gdzie pojawia się termin "sztuka" .... - proszę mi pokazać sztukę .... to co robimy, wykonujemy jest oparte na WIEDZY TECHNICZNEJ - (instrukcji producenta, normie, przepisach technicznych i wiedzy technicznej historycznej !!!! - lecz ta wiedza historyczna się zmienia - proszę porównać pierwsze okna dachowe - szybę dawał szklarz, ramę z zawiasami - VELUX - tak o tym oknie mówimy z 1941r a oblachowania robił blacharz, z Twojego filmiku deski na zakład a teraz membrany dachowe i można wymieniać w nieskończoność) no właśnie dekarz czy blacharz? a ze słomą lub trzciną to kto? a teraz dachy zielone to - rolnik a solarne to ?. To wykonywanie zgodnie z wiedzą techniczną to RZEMIOSŁO!!!. W swoim czasie wykonałem dach na kościele - obiekt zabytkowy, dach gdzie ociepleniem jest słoma a pokryciem 100 letnia dachówka z odzysku ( tu zaprojektowałem cała przegrodę), czy ostatnio dach stromy - 33st. na jednej połaci dachówka ceramiczna ...a na drugiej dach zielony, no to jak? - artysta? - rolnik? - Wolę DACHARZ ... nazwa znaleziona przez kolegę Miecia ( Akademia Sztuki Dekarskiej ) - pozdrawiam Miecia. Proszę Państwa używajmy pojęcia WIEDZA TECHNICZNA bo sztukę można skojarzyć z mięsem ( moje skojarzenie ). Wiec używając Wiedzy Technicznej i Praktycznej, Panowie wymieniani przez Przemka z kilkoma innymi stworzyli PODWALINY WIEDZY TECHNICZNEJ DEKARSKIEJ - "DACHARSKIEJ" :) z mojego doświadczenia, mieszkam na poddaszu - mieszkanie zrobione ze strychu w budynku gdzie jest 12 mieszkań, moje ma nr 13. ( mieszkam już tam 25 lat ). Wykonując je sobie sam korzystałem z wiedzy technicznej "tajemnej" pozyskanej od Przemka, Marka i Krzyśka, nie mam efektu kłopotliwego z wilgocią ... bo wykonałem to sobie zgodnie z wiedzą techniczną !!. Moje dotychczasowe prace ( ponad 30 lat w zawodzie ) tez wykonywałem zgodnie z WIEDZĄ TECHNICZNĄ. Przemo i Krzyśku do kolejnego spotkania na naj naj naj naj bardziej wartościowych targach RZEMIEŚLNICZYCH - DACH FORUM Kielce 2025 - 17-18.01.2025.

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi 2 วันที่ผ่านมา

    33:55 To trochę śmieszne, wszyscy tak mówią, a skoro wełna ma Sd=powietrzu to każda wiatroizolacja będzie mieć większe. I tu nie ma reguły dla wszystkich, bo to zależy od klimatu i warunków jakie się generuje w środku i otoczenia domu.
    cienkie membrany o grubości ułamków milimetra mają zwykle Sd=2-3cm
    płyty gipsowe i inne tego typu o grubości około centymetra mają Sd=8-13cm
    płyty OSB podobnej grubości od Sd>25cm i dlatego przez wielu odradza się uznawanie tych płyt za dobrze oddychające. Ściana musi dobrze działać zarówno w cyklach dnia i nocy, ale również w cyklach rocznych. Nie ma rozwiązania idealnego, każde jest jakimś kompromisem, różnym ludziom na różnych rzeczach bardziej zależy. Najlepiej byłoby dla dyfuzyjności żeby w ogóle wiatroizolacji nie było, ale co jak wiatr zawieje, co z akustyką, więc membrana, ale co z pożarem? To może płyty gipsowe/cementowe, ale co ze sztywnością - to może płyty konstrukcyjne drewniane, no ale co z dyfuzyjnością - no i to jest właśnie miejsce na kompromis - skomplikowane i mocno przybliżone obliczenia mogą pomóc w wyborze, ale i tak najważniejsza okaże się jakość wykonania (szczelność) budynku.

  • @ukaszukasz28
    @ukaszukasz28 วันที่ผ่านมา

    Czy w dachu o konstrukcji: dachówka ceramiczna, łaty, kontrłaty, papa, deskowanie i ocieplenie celulozą wdmuchiwaną, pomiędzy deskowaniem, a celulozą też powinna być szczelina wentylacyjna ?

  • @cyprianosky
    @cyprianosky 2 วันที่ผ่านมา +1

    Witam! Mam taki problem gąsior dachówki ceramicznej nie zakrywa zamków ostatniej dachówki w kalenicy, taśma kalenicowa jest widoczna i również nie zakrywa całości zamka.
    Specyfikacja dachu: dachówka ceramiczna Braas Rubin 9V, dach dwuspadowy, kąt 40 stopni
    Wykonawca twierdzi, że nie da się bardziej dojechać dachówką do kalenicy żeby gąsior zakrył zamki.
    Pytanie może ktoś ma taki dach i dysponuje zdjęciami połączenia na styku gąsior-dachówka, chętnie bym zobaczył czy dekarz faktycznie ma racje czy idzie na łatwiznę.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam!
    PS Gdyby nie ten kanał to bym w ogóle nie zwrócił uwagi na taki szczegół dziękuję!

  • @adriank4257
    @adriank4257 2 วันที่ผ่านมา

    A jak zrobić szczelinę w podbitce blaszanej? Specjalna perforowana blacha czy moze są jakieś inne sposoby?

  • @igorkrowicki274
    @igorkrowicki274 วันที่ผ่านมา

    Gdzie można nabyć taką książkę " rozwiązania techniczne, dachy spadziste braas " ?

  • @piotraktis4239
    @piotraktis4239 วันที่ผ่านมา

    Proszę się nie obrażać na te "inne komentarze". Żyjemy teraz w czasach kiedy coraz więcej ludzi (szczególnie młodych) chce krótkich treści.

  • @pniewski90
    @pniewski90 2 วันที่ผ่านมา

    Witam jeżeli mam dom w kształcie litery L i krokwie łączą się z krokwią koszowa to nawet jak zrobię szczelinę wentylacyjną to i tak nie ma w tym miejscu dopływu powietrza. Jak to wykonać żeby bolo poprawnie zrobione?

    • @karolskyj7411
      @karolskyj7411 2 วันที่ผ่านมา

      Ja zrobiłem peszlem 40mm