10:23 Konwekcja przy grzejnikach zawsze jest. I kłania się zasada zachowania energii. Sprawność grzejników elektrycznych to praktycznie 100 % nie 200 albo 300% jak pan twierdzi.
Zacznijmy od prawka. Jako niewierny Tomasz przejrzałem dyrektywę unijną o podczerwieni. I co się okazało? W dyrektywie są wszelkie możliwe zapisy o grzejnikach gazowych, a zero zapisów o elektrycznych. W związku z powyższym zadałem niedyskretne pytanie 4 sprzedawcom, czy mają certifykaty techniczne. Odpowiedział jeden przesyłając specyfikację techniczną, z której nie wynikało, że promiennik pracuje w podczerwieni. Czyli należy podejrzewać, że zakres podczerwieni jest minimalny albo żaden. Analizując analogię z kuchenką mikrofalową z 1,2 kW uzyskuje się 0,9 kW mikrofal, to należy zakładać, że w dalekiej podczerwieni może być podobnie. Czy tak jest nie wiem i jak na razie nie namierzyłem rabina, który by mi to wyjaśnił. Sprawdzanie temperatury 0,5 m od grzejnika, jak również marketing, że infrared działa, jak słońce, to moim zdaniem pomysł średni, . Jeżeli test ma być naukowy i rzetelny to wziąłbym polską normę albo unijną i poczytał, jak się testuje grzejniki standardowe. Wtedy taki test może mieć walor obiektywny.
Dziękuję bardzo za komentarz i poświęcony czas w celu zgłębienia niezbędnej - jak sie okazuje, tajemnej wiedzy na ten temat. Ciekawe spostrzeżenia, aż by wypadało teraz zbadać współczynnik IR oraz długość fali takiego grzejnika. Z perespektywy użytkownika (2lata) mogę jedynie stwierdzić że moje organoleptyczne spostrzeżenie jest jedno. Nadzwyczaj niskie zużycie energii w stosunku do grzejnika komwektorowego przy tej samej skuteczności ogrzewania. Ja to już wiem ale dla celów naukowych opomiaruje ten grzejnik i zrobię miesięczne podsumowanie przy założeniu utrzymania stałej temperatury pomieszczenia na poziomie 22 stopni. Sam jestem ciekaw wyników szczegółowych. Pozdrawiam serdecznie.
@@Mroffgriddarmowaenergia Ja czas poświęciłem w dobrz pojętym prywatnym interesie, bo analizuję różne rozwiązania grzewcze, a to akurat wzbudza moje wątpliwości. A na dobrą sprawę nie ma materiałów naukowych a dziennikarze i internety, tudzież sami producenci publikują treści organoleptyczne.
@@MroffgriddarmowaenergiaCo to za ściema to przecież normalny grzejnik nie mający nic wspólnego z oszczędnością energii a poza tym jak jest ciepły to musi też następować konwekcja a żeby było ciekawiej to nawet taki stary grzejnik zeberkowy żeliwny też wysyła podczerwień jak każda rzecz . To oszukiwanie ludzi ale taki jest teraz świat jak leciala niedawno reklama na TH-cam o grzejniku Tesla wśród grzejników wymyślony przez naukowców Nowak i Kowalski za coś ok 300zl a na Ali za niecałe 50zl . Jeżeli robisz to za darmo to się dziwię że oszukujesz ludzi.
Ściana obok 46 stopni C? Czy szanowny pan wie co mierzy tym miernikiem i czy stosuje przeliczniki, korekty dla rodzaju powierzchni? Ten panel to lampa IR, której światło wpada do miernika. Sponsorom to wisi ale oglądającym już nie.
Pomiary zupełnie pobieżne a materiał nie jest sponsorowany. Dziękuję za uwagi i zgłębię temat. I w weekend pojawi się nowy materiał z zupełnie inną metodą pomiaru niż pirometr który mierzy temperaturę na badanej powierzchni.
Jakiej firmy lustro - promiennik IR używasz i jak długo? jakie wymiary? Jakie masz koszty za prąd? Pytam bo po obejrzeniu Twojego doświadczenia zastanawiam się nad zainstalowaniem takiego w łazience = mieszkam w bloku, łazienka 6m2 jest zimna w zimne dni a piecyk gazowy do ogrzewania wody do kąpieli wydala "kominem" dużo ciepła. Czy możesz jeszcze coś podpowiedzieć na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze takiego lustra = promiennika. Z góry Bardzo Dziękuję ;-)
Witam. Będzie problem ponieważ kupowałem to 4 lata temu i po kilku sezonach będąc pewnym prawidłowego działania zdecydowałem się podzielić wnioskami. Jestem przekonany że znajdziesz wiele takich w Google. Moje ma moc 300w. Przy wyborze sugeruj się m2 powierzchni łazienki i do tego parametru należy dobrać moc grzejnika. Na stronach producentów są jasne tabelki które pomogą Tobie dobrać moc. Pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Z pewnością to swoetne ogrzewanie! Jest jednak pewien ciekawy temat zwiazany z podczerwienia a mianowice, szkodliwy wplyw podczerwieni na nasz wzrok. Podczerwien powoduje uszkodzenie galek ocznych poprzez podnoszenie temperatury w ich wnetrzu, co prowadzi do zmetnienia plynu w galkach ocznych a przez to w pozniejszych etapach do slepoty. Aby skutecznie sie przed tym zabezpieczyc wystarczy oddzielić zrodlo podczerwieni od naszych oczu zwyklym szklem/ szyba badz patrzec przez najzwyklejsze okulary - chocby “zerowki”. Nalezy o tym pamietac podczas “zabawy” z podczerwienia.
Z punktu Fizycznego tak ma Pan całkowicie racje, Z innej strony 3/4 roku jesteśmy narażeni na promieniowanie IR pochodzenia naturalnego, Fajnie by było przeanalizować za i przeciw, Te panele emitują IR w zakresie 7 do 10 mikro metrów. Pytanie jak w stosunku do Pana uwagi ma się taka długość fali. Pozdrawiam serdecznie.
@@kubacz chcesz ogrzewać dom 1:1 prądem?? przecież jest to NAJDROŻSZE ROZWIĄZANIE chyba, że dom to 80m2 i pasywny zużycie do 15 kWh/m2/rok - to jeszcze tak ale inaczej to jest to drogie rozwiązanie
Brakuje takich informacji jak: -dom musi być ocieplony i sczelny, -po wyłączeniu takiego promiennika szybko robi się chłodno Także same promienniki to zły pomysl, a już na pewno jak wyżej wspomniałem niedocieplonym i nieszczelnym domu
Tak kolega ma rację. Bardzo ważna jest w takim przypadku izolacja i szczelność budynku, ma to potężny wpływ na zużycie energii elektrycznej. W kolejnym filmie o poziomie konwekcji w porównaniu do klasycznego grzejnika konwekcyjnego wspomnę o tym. Dziękuję za merytoryczny komentarz. Pozdrawiam
Mam pytanie. Z doświadczeń jakie juz Pan Posiada czy warto myslec o takich grzejnikach jako jedyne źródło ciepła w domu o powieszchni ok 60 m2 powieszchni użytkowej. Dom bardzo dobrze izolowany szczelny itd.. W sumie to domek wielkości mieszkania. Jest jeszcze Poddasze użytkowe z jednym pokojem garderoba czyli jakieś kolejne 60 m po podłodze
@@shadow2828ful Ja bym się nie graniczył to stosowania tego jako jedynego źródła. Prosta sprawa tutaj COP to 1:1. Przy klimatyzacji w funkcji grzania COP 3:1. I tutaj bezapelacyjnie wygrywa klima czyli pompa ciepła powietrze-powietrze. Pozdrawiam serdecznie
Skoro na powierzchni promiennika jest temperatura ok 70'C to konwekcja musi wystąpić. Konwekcji nie daje ogrzewanie podłogowe, gdzie temperatura podłogi ma ok 26 do 30'C
@@Mroffgriddarmowaenergia grzejnik konwekcyjny ma spirale która nagrzewa się do 300-500 stopni więc to żadne porównanie, ale podbnie bąszie działał zwykły kaloryfer przy 70 stopniach tylko bezwładność cieplna będzie zupełnie inna.
Dzień dobry pozwolę napisać swoją opinie na temat tych cudownych grzejników co to niektórzy zakupili i je chwalą naj krócej mówiąc to są bzdury. proponuję zapalić lepiej tak zwaną kwokę to małych kurczaków lub prosiąt wyciąganie kasy od pseudo wynalazku pozdrawiam . proszę przekazać dalej aby ten kant na ludzkiej kieszeni się skończył.
Chcesz kuchenkę mikrofalową nad głową. Twój wybór bałach w ładnym opakowaniu . Zakładali w kościołach godzinę każdy wytrzyma ale w domu to już przesada.
To urzadzenie to grzalka karbonowa, nie emituje sygnalu W.CZ. o czestotliwosci 2,4 Ghz tak jak to sie odbywa w kuchence mikrofalowej. Ale jestem Ciekaw skad kolega wziął takie informacje. Pozdrawiam
@@Mroffgriddarmowaenergia jak zwal tak zwał zakładano w kościołach już się nie instaluje brak badań że te mikrofale nie są szkodliwe. Proponowanie w domach takiego ogrzewania jest co najmniej przedwczesne. Opublikujcie atest że to ogrzewanie jest bezpieczne. Żadna darmowa energia. Nawet komar potrzebuje Energi aby bzykać.
Pytanko jak ma się ten promiennik podczerwieni marki Cronos do konkurencyjnego modelu termoplaza w wersji hybrydowej testowałeś może? Wyczytałem że promienniki dzielą się na te krótko i średniofalowe oraz długofalowe i teraz nie wiem jakiego typu jest ten Cronos a jakiego te od termoplaza?
Dawid, a jak tam Twoja rozbudowa instalacji PV o carport i panele na ścianie? Zima zbliża się wielkimi krokami i tych kW niedługo z obecnej instalacji może zabraknąć. Pozdrowienia z Rzeszowa ;)
Cześć 😊 carport narazie w głowie ale liczę na to iż uda mi się szybko jeszcze dokończyć string na ścianie. Czy pogoda pozwoli to zobaczymy 😉 Dziękuję i pozdrawiam wzajemnie 😊
Oczywiście że nie. Pobiera tyle energii ile oddaje. COP 1:1. Głównie chodzi mi o skuteczność grzania przy zachowaniu bardzo minimalnego współczynnika konwekcji. Jest naprawdę minimalna.
Nie do końca, przy ciekawych warunkach atmosferycznych ja do grudnia potrafię się ogrzewać klimatyzatorami w pełnym offgridzie. Wszystko zależy od oświetlenia zewnętrznego no i oczywiście mocy instalacji.
@@Mroffgriddarmowaenergiatylko że klimatyzatory biorą 3 razy mniej energii (wg producentow 4) niż grzejniki na podczerwień. Czyli musiał być mieć 3 razy więcej paneli żeby na tych promiennikach uzyskać taki sam efekt jak na klimie
@@chrisdev1653 zgadza się. Dlatego u mnie są dwie klimy i 3 promienniki dla optymalnego bilansu energetycznego. Przy bardzo dobrej izolacji budynku promienniki nie potrzebują wiele energi czyli czasu pracy.
Witam Czy promiennik izoluje się od ściany czy wiesz 'jak leci'? Czy można go uznać za oszczędne źródło ciepła? Czy ma Pan porównanie kosztów prądu względem klimatyzatorów ? Gdybam nad instalacją u rodziców i docelowo rozważam instalację paneli podczerwieni lub/i kilku małych klimatyzatorów w miejscach gdzie będzie to niezbędne. Wstępny plan to 100% w panelach podczerwieni z wyłączaniem lub ograniczaniem grzania (niższa temperatura) w sekcjach mniej używanych jak nie ma gości/rodziny/dzieci. Drugi plan to 2/3 Małe tanie klimatyzatorki z funkcją grzania/pompy ciepła do 3 większych pomieszczeń lub na korytarze by zwyczajnie zmniejszyć koszty ogrzewania korytarzy z założeniem że coś z tych korytarzy wleci również do pomieszczeń a reszta w panelach. Pozdrawiam!
Jeśli to nie ściana zewnętrzna to bederalnie nie izoluje się. Producent nic nie wspomina ale logika nakazuje izolację jeśli jest to ściana np. Pod oknem. Czy oszczędne to sprawa jasna cop 1:1 czyli matematycznie nie jest to oszczędne ale za to jeśli chodzi o skuteczność ogrzewania to wygląda to już dużo lepiej. Pamiętaj proszę że tego typu urządzenia aby spełniły swoją rolę i były ekonomiczne wymagają dobrze izolowanych budynków. Jeśli masz jakieś jeszcze pytania to pisz śmiało. Pozdrawiam serdecznie
@@Mroffgriddarmowaenergia Dzięki. Rodzice ociepleni 15cm styropianu w dwóch rzutach. 5 pomiędzy dwoma pustakami komórkowymi starego typu i 10 od zewnątrz + jakaś tam izolacja stropowa (nie pamiętam 5-10cm) Dom ogromny ale są części gdzie zwyczajnie jest nie używany. W mrozy -10 rozpalony ok 20stej by nagrzać wodę, ciepło trzymał ok 20-23 stopni do następnego dnia do 20stej więc jest całkiem ok. Założenie 'poszczędności' miało być takie, że pokoje nie używane by miały ustawioną temperaturę ala +10 stopni zaś część używana codziennie by miała ok +20-22. Założenie jest takie by części nie używane ogrzewać tyle o ile by nie doprowadzić do wilgoci i grzyba. Końcowo by to dało jakieś 50% budynku gdzie ogrzewanie by było 'tyle o ile'. Rozważam że np korytarze docelowo ogarnąć np dwoma klimatyzatorami ala pompki ciepła (minimum instalacji/samodzielna instalacja) ok 2-3k per klimatyzator. Zaś reszta ogrzewana doraźnie panelami. Założenie jest też takie że klimatyzator może 'wiać' na inne przynajmniej 2 pokoje.
Interesuje mnie zużycie energii.... czy jest Pan w stanie policzyć ile kosztuje/kosztowało ogrzewanie w sezonie (dobowe czy miesięczne per miesiąc) dla paneli? Albo Czy zużycie prądu spadło po instalacji klimatyzatorów z funkcją grzania ? Wady, Promiennik przekłamuje temperaturę na termostacie. Promiennik zużywa 1100w w szczycie razem z termostatem. Niech będzie to 1090 samego grzania. Spory fail. Instrukcja montażu czy użytkowania biedna. Przy pierwszym użytkowaniu śmierdzi plastikiem. Konstrukcyjnie w internecie jest że rama jest aluminiowa. Rama była plastikowa z widocznymi łączeniami. Totalnie nie to co się zamawiało. Wygląda inaczej. Z tyłu niebieska folia zabezpieczająca którą można zdjąć ale nigdzie nie jest napisane że można. (Bieda instrukcja() Nóżki dodane do zestawy do szrot. Tak przemyślane że konstrukcja się wygina i całość się przewraca sama. W cenie 800zl to bardzo zła inwestycja jak za te jakość. Może warto poszukać u Chińczyków.
Kupiłem promiennik 1200w firmy cronis, z termostatem j już sporo sam mogę powiedzieć . Realny pobór prądu całości urządzenia to 1100w w szczycie, przeważnie ok 1080w. Szybko się nagrzewa, faktycznie grzeje mimo że w pokoju chłodno to odczuwalna temperatura jest. Promiennik się nagrzewa o w okolice 80-90stopni, to nawet nie jest takie źle bo grzeje też konwekcyjne przy okazji. Termostat się nagrzewa od temperatury promiennika i przekłamuje. Obecnie gdy w piecu napalone na wieczór tylko celu zagrania wody to promiennik zużywa ok 2-4kwh dziennie na ustawionym termostacie na 22 stopnie. Musze zmontować termometr by sprawdzić do jakiej temperatury grzeje owy promiennik skoro przekłamuje termostat. W google piszą że 2-3 stopnie przekłamuje.
Cześć. Zaznaczam że ten materiał nie jest sponsorowany. Promienniki z www.cronos.pl a co klimatyzatorów to są to jednostki AUX J-Smart ART jedna o mocy 2,5kW a kolejna 3,5kW. Jej tańsza wersja jest w klasycznym białym wdzianku i zwie się poprostu AUX J-smart. Pozdrawiam serdecznie
najlepsze ogrzewanie to wolna energia pompa ciepla lub jeszcze lepiej elektryczne z nadmuchem wolna energia bez podgrzewania wody tylko oddanie ciepla bezposrednio
A to się zgadza ze względu na COP. Jak się kolega zagłębi w mój kanał to są materiały o ogrzewaniu klimatyzacją czyli PC powietrze powietrze 😉 Pozdrawiam
Poszukam czy badania na ten temat były prowadzone. Ale jak się ma promieniowanie elektromagnetyczne takiego grzejnika w stosunku do emitowanego przez płyty indukcyjne czy też każde inne urządzenie zbudowane na zasadzie grzałki oporowej ? To jest też ciekawe. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy komentarz.
Wszyscy pokazują podniesienie temperatury od juz nagrzanego pomieszczenia, pokażcie raz jak to wygląda wtedy kiedy ściany i przedmioty w pomieszczeniu są zimne Jeśli przy 4-5 stopniach w pomieszczeniu nagrzewanie będzie dalej takie jak pokazujesz to przekonasz wiecej osob
Jasne będzie taki film z tym że nie dopuszczę do tak niskiej temperatury, u mnie to jest nie możliwe aby tak wychłodzić budynek i sam nie chciał bym do tego dopuścić. Będą testy zimą, ja znam już rezultat bo używam tego już 3 sezon ale z przyjemnością podzielę się z wami materiałem video. Pozdrawiam serdecznie
Witam Też chciałbym kupić taki panel od Cronos. Czy te panele grzeją z tyłu, za panelem, bo ja chciałbym go powiesić na ścianie , i zakryć nim gniazdko do którego będzie podłączony.
kupilem panel cronos 1000w i grzeje na poziomie innego badziewia 300w z jakiejs plyty gipsowej. nie polecam. nic tym nie idzie ogrzać, chyba ze siedzi sie 10 cm od tego.
Ja wykorzystuje promienniki firmy cronos. Nie reklamuję tego, wybrałem je po ścisłej analizie rynku sugerując się własnymi przesłankami i nie zawiodłem się na wyborze. Poszperaj na www.cronos.pl
Na dzień dzisiejszy niestety nie jestem już w stanie Tobie odpowiedzieć. Wisi u mnie już 3 sezon i przy wyborze sugerowałem się bardzo grubością tafli szkła jako warstwy kumulacyjnej aby osiągnąć mniejszą bezwładność pracy. U mnie to 8mm grubości. Pozdrawiam serdecznie
Mialem i mam nadal ale w tym roku wpadła klima do grzania u mnie podczerwień nie zdała egzaminu niestety. Jest to dalej 1:1 gdzie pompy mają 1:3 i więcej pozdrawiam
Jaki dokładnie model tego Auxa w salonie ? Terz się przymierzam ale nie wiem co wybrać, takie 3,5 kw wystarczy na 35m2 salonu dom oczywiście ocieplony. Jestem też ciekawy jak oceniasz nowy inverter prawie się już na ten model też zdecydowałem, czy panel sterowania w tym inverterze da się wyjąć i umieścić w innym pomieszczeniu bo chyba tak jest ale nie jestem pewien , czy są dwa niezależne mppt ? Wiesz może czy modem wifi jest w tymże panelu ? I jeszcze pytanko ile kwh zużywa klima w twoim salonie podczas sezonu grzewczego? pozdrawiam
Więc 😊 w salonie Aux j-smart ART 3,5kw , wystarczy ale na dzień dzisiejszy bym bo założył Ciut większy u siebie ze względu na otwarte przestrzenie w domu mimo metrażu salonu. Salon 30m2 ale powierzchni całkowicie otwartych z 50m2. Co do invertera to 5+ w Labo gdzie produkujemy magazyny energii już mam taki 2 lata i w między czasie zainstalowałem ich kilkanaście a , źe szewc w dziurawych butach chodzi więc u siebie zawisł na samym końcu 😉mppt jest jedno ale nie wiem jak oni to rozwiązali ale możesz wejść różnymi napięciami na wejścia pv i działa to niezależnie. Tak WiFi jest wbudowane i działa bardzo dobrze. Co do zużycia. Nie miałem jej opomiarowanej o właśnie to czynię aby oszacować tą wartość w tym sezonie. Pozdrawiam serdecznie
@@Mroffgriddarmowaenergia szukam odpowiedzi na gruncie fizyki, bo wydawało mi się, że każdy grzejnik, bo i każde ciało powyżej zera bezwzględnego jest promiennikiem IR
To jest tanie w zakupie, łatwe w montażu i efektywne. Ale to dalej jest prąd 1:1. Dlatego kolega używa pomp ciepła zamiast elektrycznej podlogowki. Te "grzejniki" działają i dają ciepło. Taka hybryda klima+ jakiś kaloryfer do dogrzania niektórych pomieszczeń sprawdzi się znakomicie jeśli przechodzimy z "tradycyjnego" ogrzewania i nie chcemy robić remontu na pełną skalę. W nowych domach mimo wszystko proponował bym zastanowić się nad wodną podłogówką, w którą można wpiąć wszystko. Założę się że z dobrze zrobioną podłogówką kolega zagrzał by domek pompą powietrze woda 5kW zużywając jeszcze mniej energii. Nawet taką DIY z klimy.
@@agnieszkabenelak5350 zgadza się. 90% mniejszą. Trzymając rękę nad nim ledwo wyczuwalna. Będzie film z porównaniem do klasycznego grzejnika i pomiarem temperatury 1m wyżej. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
Tak można, nie ma to znaczenia. Jak widzisz u mnie wisi pod tv gdzie zasadniczo nie wolno grzać, a że konwekcja jest praktycznie zerowa to problem rozwiązuje się sam. Pozdrawiam
Gdyby nie te upały, to poleciłbym pompę i podłogówkę. Sam zastanawiam się nad odejściem od gazu. Rurki w wylewce są. Bufor 300l jest. Moze do tego ze dwa solary. Prąd odłożony z pv, trochę offgridu jest.
Gdybym nie zrobił błędu i w fazie budowy domu nie zrezygnował z rurek w podłodze to bez zastanawiania robił bym pompę z klimatyzatora. A tak jak widzisz ja mogę posiłkować się wyłącznie energią elektryczną i działać w zakresie tej materii.
@@maemin bardzo fajnie. Każdy skrawek wiedzy z tego zakresu jest cenny. Takie urządzenia sprawują się doskonale w dobrze izolowanych pomieszczeniach. Obawiam się trochę tej piwnicy, nie ukrywam.
@@Mroffgriddarmowaenergia czemu? Mam za izolowane ściany 20cm xps. Jak robiłam mikrocement w piwnicy na podłodze, to zostawiłam na trochę nagrzewnicę, to było na prawdę ciepło. Piwnicę mam dużą, aż 109m2. Nawet jak suszyłam po tynkach i pracowały tam tylko osuszacze, to była całkiem fajny temperatura. Zaleta piwnicy jest taka, że startowa temperatura zawsze jest taka sama. Szybciej się nagrzeje zimą, bo jest zasypana. Jak założę wszystkie grzejniki, a mam ich 6 sztuk, to napiszę Wam jak się to wszystko finalnie nagrzewa w piwnicy. Podłogi mam też ocieplone w piwnicy. Na ścianach zewnętrznych hydroizolacja Remmers... Wszystko na dobrym poziomie wykończenia.
Jak nie powoduje to konwekcji? Przecież ta wielka, rozgrzana płyta ogrzewa powietrze stykające się z nią i powoduje konwekcję. Do tego nie podoba mi się, że rozgrzewa się do tak wysokich temperatur - ryzyko poparzenia przez przypadkowe dotknięcie. Bardziej by mnie interesowało, jak ogrzewają się obiekty oddalone o 1m i 2m od tej płyty, czyli ile tego promieniowania tak na prawdę ogrzewa na odległość, bo jeśli dobrze rozumiem, to o to chodzi z tymi promiennikami.
Powstanie taki materiał w porównaniu do klasycznego grzejnika konwektorowego z pomiarem temperatury z czujników umieszczonych metr nad grzejnikami. Pozdrawiam serdecznie
Chodzi tu wyłącznie o długość fali, nic innego a co za tym idzie na skuteczność grzania a dokładniej o przyjmowanie energii przez przedmioty w pomieszczeniu i ogólne co za tym idzie odczucie komfortu termicznego. Związek z tym ma też metoda ogrzewania czy jest to wysoki stopień konwekcji czy jak w przypadku promienników IR jak najbardziej możliwie niski stopień konwekcji co doceniają alergicy głównie. O aspektach, plusach i minusach to długie rozważanie. Grunt że każdy znajdzie system dla siebie odpowiedni😉 Pozdrawiam serdecznie 😊
Ciekawa teoria. Oczywiscie producent dopuszcza taki system montażu ale też nie wyklucza innego. Jakie kolega ma przesłanki ku Montażowi Właśnie na skosach ?
Jest w Polsce firma ECO PARTNER zakladają a co najwazniejsze produkują te panele. Funkcjonują już 20 lat.to chyba cos znaczy. A wy kupujecie moze jakąs chinszczyzne ? Potem mowi cie ze atestu nie ma na podczerwien. Nie wie m,ale mysle ze najlepiej zalozyć te panele od specjalisty. Oczywiscie to kosztuje
Witam ilo watowe bys polecil na pokoj 20m i kuchnia z lazienka na 12 m2 kamienica dziecko mam w drodze i musze zmienic ogrzewanie i nie mam pojecia co kupic żeby dawal rade przy dzicku i zeby po kieszeni nie dawalo podpowiesz cos bo z tego co widze po filmach to niby 2000w jest ma 20m a Ty jakiej mocy masz te grzejniki
Jesłi chodzi o to aby bylo tanio i efektywnie to do pokoju 20m2 klima jako ogrzewanie 2,5 kw z tanich i dobrych ( sam uzywam) Aux J-smart lub J-smart ART ale drozsza bo czarna. COP 3;1 a do łazienki promiennik o mocy około 600 W. Tak ja bym to rozwiązał aby bilans energetyczny był optymalny. Pozdrawiam
Nigdy w życiu. Do mieszkań się nie nadaje. Miałem i zlikwidowałem. Raz to od groma prądu ciągnie a dwa : Gdy na ścianie to w jedną rękę gorąco a w drugą zimno. Na suficie głowa przegrzana a nogi marzną. Niewypał był i w dodatku drogi.
Rozumiem. Wiele zależy od warunków termicznych oraz izolacji budynku. U mnie dom dobrze izolowany. Piana pur 25cm oraz styropian 20cm, okna ciepły montaż i praktycznie brak mostków termicznych więc nie odczuwam tego o czym Ty napisałeś. Przyznaje Tobie jednak rację. Nie do wszystkich budynków oraz pomieszczeń nadaje się tego typu rozwiązanie. Pozdrawiam
Potwierdzam to co napisał @Mroffgriddarmowaenergia dodając, że w nowoczesnym tanim ogrzewaniu kluczowe jest ocieplenie. Wiatr hulający przez okna, nieocieplone mury to wszystko wyciąga ciepło. O ile przy piecach kaflowych, kuchniach węglowych itp. to zawsze był nadmiar ciepła i się nie zauważało, że ciepło ucieka za szybko to przy nowym ogrzewaniu jest to kluczowe. Należy też zwrócić uwagę na jakość paneli. Osobiście montuję je od 5 lat i warunkiem dobrego wyboru jest sprawdzony producent oraz dobór panelu do każdego pomieszczenia. Nie można stosować panela na podczerwień , który obliczony jest na 14m3 do pomieszczenia 20m3, które dodatkowo jest nieocieplone. To się nie sprawdza. Z takich nieprawidłowo dobranych konfiguracji rodzi się opinia, że są be bo nie działają. Działają, sprawdzają się tylko trzeba je dobrać do pomieszczenia! Poza tym w każdym pomieszczeniu powinien być termostat aby nie dopuszczać do sytuacji gdzie w jednym pokoju mamy wysoką temperaturę a w innym niską. Miałem też sytuację, że Pani zgłaszała mi reklamację, że panel wyłącza się w ok 30s. A u sąsiadki pracuje 5 min. przy nastawionej tej samej temperaturze. Pojechałem, posprawdzałem i okazało się, że moje droższe w zakupie panele po prostu tak szybko nagrzewały pomieszczenie(wys 2m), że wyłączały się po ok 30s. Sąsiadka miała tanie w zakupie panele z marketu budowlanego, które do swojej pracy potrzebowały się nagrzać. Z stąd wychodziła różnica w pracy ale też w wysokości rachunku. Sąsiadka przy podobnym metrażu płaciła więcej.
@@Mroffgriddarmowaenergia fajnie by było bo nigdy nie miałem do czynienia z takimi grzejnikami a słyszałem opinie że niby jest ciepło a na termometrze lipa
@@netinstal jest w tej teorii trochę prawdy gdyż to nie do końca ogrzewa powietrze a wszystkie elementy wyposażenia które są do okola, dlatego uznawane jest to za jedno z najzdrowszych systemów ogrzewania ale z praktyki wiem że temperatura powietrza również się podnosi. Zrobię w przyszły weekend taki film z odczytem czujników temperatury i wilgotności powietrza.
Wiesz co. Masz rację 😊 ale jest to doświadczenie może głupie ale jest. Jest też tak dlatego że jak tv padnie to bez kłopotu go naprawię. To mój zawód i zamiłowanie 😎 nie zmienia to faktu, że masz całkowitą rację 😊
@@Mroffgriddarmowaenergia wiem że najprościej zainstalować . Mam kuzyna który 15 -20 lat prowadzi firmę instalujące CO, pompy ciepła, PV, promienniki IR też swego czasu miał promienniki tylko i wyłącznie. W 2016 gdy styczeń i luty były naprawdę zimne (nie tak jak teraz) zmienił na pompę ciepła z tego względu że koszty energii są duże a teraz jeszcze większe, awaryjnośc promienników.
@@radbilcz jeśli ma pv na starych zasadach to jest w tym sens. Boję się pomyśleć jakie rachunki ludzie dostaną w lipcu 2024 za pobory w nocy przy naliczaniu godzinowym…..
Tragedia ten grzejnik, wystarczy dotknąć i palec oparzony nawet u dorosłego człowieka, co dopiero dzieciaka. Samemu można zrobić o wiele tańszy i bezpieczniejszy, bo nagrzewa się do ok 40 kilku stopni, i tyle wystarcza w zupełności. Wówczas folia pobiera 400W /m2.
Tutaj też mamy możliwość ograniczenia. Celowo był ustawiony na maksimum aby sprawdzić maksymalną temperaturę na powierzchni. 80stopni jest to temperatura silnie odczuwalna ale nie wystarczająca do powstania poważnych skutków. Inaczej sytuacja kreuje się jeśli była by to woda o takiej temperaturze. Nie jest to przyjemne dotknąć ten promiennik ale nie jest to też trwałe bolesne.
Własnej konstrukcji grzejnik na podczerwień nagrzewa gres do ok 45stC, i powiem tak - dwie sekundy mogę przytrzymać palec na nim i później z automatu czuję ból. NIe wyobrażam sobie, że dziecko dotyka grzejnika rozgrzanego do chociażby 50stC. Promiennik nie nagrzeje pomieszczenia, tylko promieniuje ciepłem, Jeśli go wyłączysz po kilku minutach zrobi się nieprzyjemnie chłodno w porównaniu gdy jest włączony. Tyle w temacie. Jest fajnie, gdy jest włączony. Wyłącz je jesienią przed snem i wejdź na poddasze z samego rańca. Zobaczymy jaka będzie temperatura. Wszystko byłoby ok, gdybyśmy posiadali prawdziwą wiedzę o pozyskiwaniu darmowej energii z eteru...@@Mroffgriddarmowaenergia
@@problemiarz metoda jest i to nie jedna. Budowa oranżerii jest idealnym magazynem ciepła w zimę. Potrafi kumulować ogromne ilości energii cieplej dla przykładu.
Owszem jest to grzałka karbonowa, jeśli chodzi o konstrukcję to fakt. Jednak długość fali jest inna. Do bogatego mi daleko 😊 jeśli znasz mój kanał to wiesz że propaguje niszę pomiędzy inwestycją a wymiernymi zyskami😉 Pozdrawiam serdecznie 🤌
@@Mroffgriddarmowaenergia jaka jest różnica między przewodem grzewczym karbonowym a kanthalowym ? Jakaś oszczędność energii może? Chyba pierwiastek boski wkomponowuje się w coś gdzie żadnych nowości nie ma. Dorabianie idei do grzania oporowego. Znanego wiele dziesiątek lat.
@@witoldgatarski4095 drobna. Taka że w przypadku paneli jak i folii grzewczych włókna węglowe wykonane są w nanotechnologii oraz konstrukcją płyty przedniej jest tak zoptymalizowana aby emitować podczerwień o długości fali od 7 do 10 mikrometrów.
@@witoldgatarski4095 taka sama skuteczność ogrzewania promiennika IR 600W w stosunku do grzejnika konwekcyjnego większej mocy, kolejną sprawą jest fakt nie wysuszania powietrza, zupełnie inny komfort termiczny i znikoma konwekcja. Zdecydowałem się nakręcić ten materiał dopiero po 2 latach użytkowania. Wcześniej miałem dwa klasyczne konwektory o mocach 1200w każdy. Szybciej nagrzewały pomieszczenie ale szybciej też się wychładzało. Tutaj mamy efekt nagrzewania przedmiotów w pomieszczeniu a nie bezpośrednio powietrza. Oba grzejniki konwekcyjne zużywały około 20kwh na dobę. Panele ir przy tej samej temperaturze w pomieszczeniu to zużycie nie przekraczające 10kwh/24h (wartości uśrednione dla temperatury zewnętrznej oscylującej w granicach 0 stopni.
No dobra ale to tylko jedna strona medalu, gdy są największe mrozy to słońca jest jak na lekarstwo a takie infraredy nie mają wydajności pompy ciepła czy nawet klimatyzatora 😅
Jak są największe mrozy to akurat jest wyż i dużo słoneczka. Tylko takich dni w zimie jak na lekarstwo. Problem jest jak przez 2 miesiące grudzień i styczeń jest buro i ponuro i słońce nie może się przedostać przez chmury. Ale z kolei temperatura na zewnątrz to nie -20 tylko w okolicach 0.
@@MrCzucz fakt. Chodziło mi ogólnie o mrozy nawet te okolice 0 stopni a tyle jest przez długi czas, w dodatku przez 3 miesiące przeciętnie 12 dni mamy słonecznych... Prawdziwy offgrid tylko w pasie północnym i z turbinami na 12m wysokości jak nie wyższymi.
@@zepsujtosam07 da się zrobić pełny off-grid. Kwestia założeń co chcemy uzyskać, czym ogrzewać i przede wszystkim co ogrzewać. Wg moich obliczeń na podstawie mojej instalacji pv potrzeba minimum 20-25kWp w panelach i magazyn minimum 40kWh. To jest minimum przy grzanie np drewnem lub gazem. W bardziej komfortowych warunkach, bez gazu i palenia w piecu takie minimum to z 40kWp paneli i odpowiednio więcej w magazynie. To dla pompy i bardzo małego domku dobrze ocieplonego. Tylko pytanie czy warto tyle floty wykładać? Kwestia cen energii. Mylę że nie ma się co aż tak obrażać na dostawców energii. I w zimie w łatwy sposób korzystać. Jeszcze kwestia miejsca. 5 kWp PV zmieścimy. Ale 50 upchnąć to już jest wyzwanie 😉
Promienniki podczerwieni nie pozwalają na akumulację energii, więc dla offgridu nie ma uzasadnienia. MASAKRA - jakim cudem masz COP większe od 1 przy ogrzewaniu elektrycznymi promiennikami? Klima lub PC bierze dodatkową energię z powietrza zewnętrznego (które otrzymało ją od słoneczka) a tutaj płynie energia przewodami i co?! Rozmnaża się, przybywa tych elektronów w urządzeniu ?! Proszę nie opowiadać ludziom takich BZDUR bo jeszcze uwierzą!!! Zasada zachowania energii przestała obowiązywać i nie dostał nikt za to Nobla?
Nie za darmo ale jak zagłębisz się w moje inne filmy to dowiesz się że nawet zimą 35% energii pozyskuje dodatkowo a od marca do listopada nie płacę rachunków więc bilans roczny za utrzymanie budynku z ogrzewaniem jest znikomy. Podkreślę iż oprócz prądu nie posiadam nic innego plus zima woda. Więc wszystko jest pozyskiwane z prądu i roczny koszt mieszkania przy stałej temperaturze w budynku 22 stopnie przez cały sezon grzewczy (powierzchnia 120m2) wynosi 4000zł plus 400zł podatek do Gminy. Czy uważasz że to dużo ? Pozdrawiam serdecznie 😊
10:23 Konwekcja przy grzejnikach zawsze jest.
I kłania się zasada zachowania energii.
Sprawność grzejników elektrycznych to praktycznie 100 % nie 200 albo 300% jak pan twierdzi.
Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam serdecznie.
Zacznijmy od prawka. Jako niewierny Tomasz przejrzałem dyrektywę unijną o podczerwieni. I co się okazało? W dyrektywie są wszelkie możliwe zapisy o grzejnikach gazowych, a zero zapisów o elektrycznych. W związku z powyższym zadałem niedyskretne pytanie 4 sprzedawcom, czy mają certifykaty techniczne. Odpowiedział jeden przesyłając specyfikację techniczną, z której nie wynikało, że promiennik pracuje w podczerwieni. Czyli należy podejrzewać, że zakres podczerwieni jest minimalny albo żaden. Analizując analogię z kuchenką mikrofalową z 1,2 kW uzyskuje się 0,9 kW mikrofal, to należy zakładać, że w dalekiej podczerwieni może być podobnie. Czy tak jest nie wiem i jak na razie nie namierzyłem rabina, który by mi to wyjaśnił. Sprawdzanie temperatury 0,5 m od grzejnika, jak również marketing, że infrared działa, jak słońce, to moim zdaniem pomysł średni, . Jeżeli test ma być naukowy i rzetelny to wziąłbym polską normę albo unijną i poczytał, jak się testuje grzejniki standardowe. Wtedy taki test może mieć walor obiektywny.
Dziękuję bardzo za komentarz i poświęcony czas w celu zgłębienia niezbędnej - jak sie okazuje, tajemnej wiedzy na ten temat. Ciekawe spostrzeżenia, aż by wypadało teraz zbadać współczynnik IR oraz długość fali takiego grzejnika. Z perespektywy użytkownika (2lata) mogę jedynie stwierdzić że moje organoleptyczne spostrzeżenie jest jedno. Nadzwyczaj niskie zużycie energii w stosunku do grzejnika komwektorowego przy tej samej skuteczności ogrzewania. Ja to już wiem ale dla celów naukowych opomiaruje ten grzejnik i zrobię miesięczne podsumowanie przy założeniu utrzymania stałej temperatury pomieszczenia na poziomie 22 stopni. Sam jestem ciekaw wyników szczegółowych. Pozdrawiam serdecznie.
@@Mroffgriddarmowaenergia Ja czas poświęciłem w dobrz pojętym prywatnym interesie, bo analizuję różne rozwiązania grzewcze, a to akurat wzbudza moje wątpliwości. A na dobrą sprawę nie ma materiałów naukowych a dziennikarze i internety, tudzież sami producenci publikują treści organoleptyczne.
@@MroffgriddarmowaenergiaCo to za ściema to przecież normalny grzejnik nie mający nic wspólnego z oszczędnością energii a poza tym jak jest ciepły to musi też następować konwekcja a żeby było ciekawiej to nawet taki stary grzejnik zeberkowy żeliwny też wysyła podczerwień jak każda rzecz . To oszukiwanie ludzi ale taki jest teraz świat jak leciala niedawno reklama na TH-cam o grzejniku Tesla wśród grzejników wymyślony przez naukowców Nowak i Kowalski za coś ok 300zl a na Ali za niecałe 50zl . Jeżeli robisz to za darmo to się dziwię że oszukujesz ludzi.
@@Mroffgriddarmowaenergia fajnie by byłó porównać z jakimś grzejnikiem z kastoramy na prąd
Kompletne dyrdymały. Połóż się i ostygnj.
Ściana obok 46 stopni C? Czy szanowny pan wie co mierzy tym miernikiem i czy stosuje przeliczniki, korekty dla rodzaju powierzchni? Ten panel to lampa IR, której światło wpada do miernika. Sponsorom to wisi ale oglądającym już nie.
Pomiary zupełnie pobieżne a materiał nie jest sponsorowany. Dziękuję za uwagi i zgłębię temat. I w weekend pojawi się nowy materiał z zupełnie inną metodą pomiaru niż pirometr który mierzy temperaturę na badanej powierzchni.
Jakiej firmy lustro - promiennik IR używasz i jak długo? jakie wymiary? Jakie masz koszty za prąd? Pytam bo po obejrzeniu Twojego doświadczenia zastanawiam się nad zainstalowaniem takiego w łazience = mieszkam w bloku, łazienka 6m2 jest zimna w zimne dni a piecyk gazowy do ogrzewania wody do kąpieli wydala "kominem" dużo ciepła. Czy możesz jeszcze coś podpowiedzieć na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze takiego lustra = promiennika. Z góry Bardzo Dziękuję ;-)
Witam. Będzie problem ponieważ kupowałem to 4 lata temu i po kilku sezonach będąc pewnym prawidłowego działania zdecydowałem się podzielić wnioskami. Jestem przekonany że znajdziesz wiele takich w Google. Moje ma moc 300w. Przy wyborze sugeruj się m2 powierzchni łazienki i do tego parametru należy dobrać moc grzejnika. Na stronach producentów są jasne tabelki które pomogą Tobie dobrać moc. Pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Z pewnością to swoetne ogrzewanie! Jest jednak pewien ciekawy temat zwiazany z podczerwienia a mianowice, szkodliwy wplyw podczerwieni na nasz wzrok. Podczerwien powoduje uszkodzenie galek ocznych poprzez podnoszenie temperatury w ich wnetrzu, co prowadzi do zmetnienia plynu w galkach ocznych a przez to w pozniejszych etapach do slepoty. Aby skutecznie sie przed tym zabezpieczyc wystarczy oddzielić zrodlo podczerwieni od naszych oczu zwyklym szklem/ szyba badz patrzec przez najzwyklejsze okulary - chocby “zerowki”. Nalezy o tym pamietac podczas “zabawy” z podczerwienia.
Z punktu Fizycznego tak ma Pan całkowicie racje, Z innej strony 3/4 roku jesteśmy narażeni na promieniowanie IR pochodzenia naturalnego, Fajnie by było przeanalizować za i przeciw, Te panele emitują IR w zakresie 7 do 10 mikro metrów. Pytanie jak w stosunku do Pana uwagi ma się taka długość fali. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo ciekawe, sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem w swoim domu. Poproszę źródło badań w których mowa o takim wpływie na oczy.
@@kubacz chcesz ogrzewać dom 1:1 prądem??
przecież jest to NAJDROŻSZE ROZWIĄZANIE
chyba, że dom to 80m2 i pasywny zużycie do 15 kWh/m2/rok - to jeszcze tak
ale inaczej to jest to drogie rozwiązanie
Elegancko.Ja myślę że w listopadzie dopiero odpalę kocioł na drewno a do tego momentu klima da radę i oby słońca nie brakło
Ja całą zimę w zeszłym sezonie leciałem na klimach plus kable grzejne w łazience. Jestem pozytywnie zaskoczony 😎
@@Mroffgriddarmowaenergiajakie miałeś zużycie prądu na klimach? I jaka temp w domu ?
Brakuje takich informacji jak:
-dom musi być ocieplony i sczelny,
-po wyłączeniu takiego promiennika szybko robi się chłodno
Także same promienniki to zły pomysl, a już na pewno jak wyżej wspomniałem niedocieplonym i nieszczelnym domu
Tak kolega ma rację. Bardzo ważna jest w takim przypadku izolacja i szczelność budynku, ma to potężny wpływ na zużycie energii elektrycznej. W kolejnym filmie o poziomie konwekcji w porównaniu do klasycznego grzejnika konwekcyjnego wspomnę o tym. Dziękuję za merytoryczny komentarz. Pozdrawiam
@@Mroffgriddarmowaenergia Jakieś szanse już podsunąć nieco informacji?
Pytaj śmiało, jeśli będę w stanie na pewno Tobie odpowiem na pytania. Pozdrawiam
Mam pytanie. Z doświadczeń jakie juz Pan Posiada czy warto myslec o takich grzejnikach jako jedyne źródło ciepła w domu o powieszchni ok 60 m2 powieszchni użytkowej. Dom bardzo dobrze izolowany szczelny itd.. W sumie to domek wielkości mieszkania. Jest jeszcze Poddasze użytkowe z jednym pokojem garderoba czyli jakieś kolejne 60 m po podłodze
@@shadow2828ful Ja bym się nie graniczył to stosowania tego jako jedynego źródła. Prosta sprawa tutaj COP to 1:1. Przy klimatyzacji w funkcji grzania COP 3:1. I tutaj bezapelacyjnie wygrywa klima czyli pompa ciepła powietrze-powietrze. Pozdrawiam serdecznie
Skoro na powierzchni promiennika jest temperatura ok 70'C to konwekcja musi wystąpić. Konwekcji nie daje ogrzewanie podłogowe, gdzie temperatura podłogi ma ok 26 do 30'C
Bardzo minimalna. Będzie o tym materiał również z pomiarem temperatury metr nad promiennikiem kontra klasyczny grzejnik konwektorowy.
@@Mroffgriddarmowaenergia grzejnik konwekcyjny ma spirale która nagrzewa się do 300-500 stopni więc to żadne porównanie, ale podbnie bąszie działał zwykły kaloryfer przy 70 stopniach tylko bezwładność cieplna będzie zupełnie inna.
@@michalangrzyk1967 oba będą ustawione na tą samą moc dokładnie. Jeden naturalnie ma 600W a konwektor dostanie ograniczony regulatorem.
Dzień dobry pozwolę napisać swoją opinie
na temat tych cudownych grzejników co to niektórzy
zakupili i je chwalą naj krócej mówiąc to są bzdury.
proponuję zapalić lepiej tak zwaną kwokę to małych kurczaków lub prosiąt
wyciąganie kasy od pseudo wynalazku pozdrawiam .
proszę przekazać dalej aby ten kant na ludzkiej kieszeni się skończył.
Dziekuje za komentarz. Pozdrawiam
Chcesz kuchenkę mikrofalową nad głową. Twój wybór bałach w ładnym opakowaniu . Zakładali w kościołach godzinę każdy wytrzyma ale w domu to już przesada.
To urzadzenie to grzalka karbonowa, nie emituje sygnalu W.CZ. o czestotliwosci 2,4 Ghz tak jak to sie odbywa w kuchence mikrofalowej. Ale jestem Ciekaw skad kolega wziął takie informacje. Pozdrawiam
@@Mroffgriddarmowaenergia jak zwal tak zwał zakładano w kościołach już się nie instaluje brak badań że te mikrofale nie są szkodliwe. Proponowanie w domach takiego ogrzewania jest co najmniej przedwczesne. Opublikujcie atest że to ogrzewanie jest bezpieczne. Żadna darmowa energia. Nawet komar potrzebuje Energi aby bzykać.
jaki jest wpływ mat na podczerwień na zdrowie?
Jak jesz dużo marchwii to nic Ci nie grozi.
Pytanko jak ma się ten promiennik podczerwieni marki Cronos do konkurencyjnego modelu termoplaza w wersji hybrydowej testowałeś może? Wyczytałem że promienniki dzielą się na te krótko i średniofalowe oraz długofalowe i teraz nie wiem jakiego typu jest ten Cronos a jakiego te od termoplaza?
Cześć Ten u mnie to długofalowy. Ale nie wypowiem się na temat termoplaza gdyż nie znam tego urządzenia niestety. Pozdrawiam 😊
Dawid, a jak tam Twoja rozbudowa instalacji PV o carport i panele na ścianie? Zima zbliża się wielkimi krokami i tych kW niedługo z obecnej instalacji może zabraknąć. Pozdrowienia z Rzeszowa ;)
Cześć 😊 carport narazie w głowie ale liczę na to iż uda mi się szybko jeszcze dokończyć string na ścianie. Czy pogoda pozwoli to zobaczymy 😉 Dziękuję i pozdrawiam wzajemnie 😊
Dobra robota ! ;)
Góral pozdrawia z Bukowiny Tatrz. ;)
Pozdrawiam . Hej.
Cześć Paweł. Dziękuję bardzo i również pozdrawiam 💪😎
Bez wątpienia grzeje ale ile pobiera energii myślę że ten pan ni będzie geniuszem i nie będzie łamał praw fizyki?
Oczywiście że nie. Pobiera tyle energii ile oddaje. COP 1:1. Głównie chodzi mi o skuteczność grzania przy zachowaniu bardzo minimalnego współczynnika konwekcji. Jest naprawdę minimalna.
ogrzewanie potrzebne jak nie ma słońca i co off grid pomoże no chyba że telefon będzie ładował żeby było ciepło i podłączy do centralnego
Nie do końca, przy ciekawych warunkach atmosferycznych ja do grudnia potrafię się ogrzewać klimatyzatorami w pełnym offgridzie. Wszystko zależy od oświetlenia zewnętrznego no i oczywiście mocy instalacji.
@@Mroffgriddarmowaenergia - jaki metraż ogrzewasz klimatyzacją?
jakie średni dzienne masz zużycie energii (kWh) w domu na CO+CWU+bytowy???
@@Mroffgriddarmowaenergiatylko że klimatyzatory biorą 3 razy mniej energii (wg producentow 4) niż grzejniki na podczerwień. Czyli musiał być mieć 3 razy więcej paneli żeby na tych promiennikach uzyskać taki sam efekt jak na klimie
@@chrisdev1653 zgadza się. Dlatego u mnie są dwie klimy i 3 promienniki dla optymalnego bilansu energetycznego. Przy bardzo dobrej izolacji budynku promienniki nie potrzebują wiele energi czyli czasu pracy.
Witam
Czy promiennik izoluje się od ściany czy wiesz 'jak leci'?
Czy można go uznać za oszczędne źródło ciepła?
Czy ma Pan porównanie kosztów prądu względem klimatyzatorów ?
Gdybam nad instalacją u rodziców i docelowo rozważam instalację paneli podczerwieni lub/i kilku małych klimatyzatorów w miejscach gdzie będzie to niezbędne.
Wstępny plan to 100% w panelach podczerwieni z wyłączaniem lub ograniczaniem grzania (niższa temperatura) w sekcjach mniej używanych jak nie ma gości/rodziny/dzieci.
Drugi plan to 2/3 Małe tanie klimatyzatorki z funkcją grzania/pompy ciepła do 3 większych pomieszczeń lub na korytarze by zwyczajnie zmniejszyć koszty ogrzewania korytarzy z założeniem że coś z tych korytarzy wleci również do pomieszczeń a reszta w panelach.
Pozdrawiam!
Jeśli to nie ściana zewnętrzna to bederalnie nie izoluje się. Producent nic nie wspomina ale logika nakazuje izolację jeśli jest to ściana np. Pod oknem. Czy oszczędne to sprawa jasna cop 1:1 czyli matematycznie nie jest to oszczędne ale za to jeśli chodzi o skuteczność ogrzewania to wygląda to już dużo lepiej. Pamiętaj proszę że tego typu urządzenia aby spełniły swoją rolę i były ekonomiczne wymagają dobrze izolowanych budynków. Jeśli masz jakieś jeszcze pytania to pisz śmiało. Pozdrawiam serdecznie
@@Mroffgriddarmowaenergia Dzięki. Rodzice ociepleni 15cm styropianu w dwóch rzutach. 5 pomiędzy dwoma pustakami komórkowymi starego typu i 10 od zewnątrz + jakaś tam izolacja stropowa (nie pamiętam 5-10cm) Dom ogromny ale są części gdzie zwyczajnie jest nie używany.
W mrozy -10 rozpalony ok 20stej by nagrzać wodę, ciepło trzymał ok 20-23 stopni do następnego dnia do 20stej więc jest całkiem ok.
Założenie 'poszczędności' miało być takie, że pokoje nie używane by miały ustawioną temperaturę ala +10 stopni zaś część używana codziennie by miała ok +20-22. Założenie jest takie by części nie używane ogrzewać tyle o ile by nie doprowadzić do wilgoci i grzyba.
Końcowo by to dało jakieś 50% budynku gdzie ogrzewanie by było 'tyle o ile'.
Rozważam że np korytarze docelowo ogarnąć np dwoma klimatyzatorami ala pompki ciepła (minimum instalacji/samodzielna instalacja) ok 2-3k per klimatyzator. Zaś reszta ogrzewana doraźnie panelami. Założenie jest też takie że klimatyzator może 'wiać' na inne przynajmniej 2 pokoje.
Interesuje mnie zużycie energii.... czy jest Pan w stanie policzyć ile kosztuje/kosztowało ogrzewanie w sezonie (dobowe czy miesięczne per miesiąc) dla paneli? Albo Czy zużycie prądu spadło po instalacji klimatyzatorów z funkcją grzania ?
Wady,
Promiennik przekłamuje temperaturę na termostacie.
Promiennik zużywa 1100w w szczycie razem z termostatem. Niech będzie to 1090 samego grzania. Spory fail.
Instrukcja montażu czy użytkowania biedna. Przy pierwszym użytkowaniu śmierdzi plastikiem. Konstrukcyjnie w internecie jest że rama jest aluminiowa. Rama była plastikowa z widocznymi łączeniami. Totalnie nie to co się zamawiało. Wygląda inaczej.
Z tyłu niebieska folia zabezpieczająca którą można zdjąć ale nigdzie nie jest napisane że można. (Bieda instrukcja()
Nóżki dodane do zestawy do szrot. Tak przemyślane że konstrukcja się wygina i całość się przewraca sama. W cenie 800zl to bardzo zła inwestycja jak za te jakość. Może warto poszukać u Chińczyków.
Kupiłem promiennik 1200w firmy cronis, z termostatem j już sporo sam mogę powiedzieć .
Realny pobór prądu całości urządzenia to 1100w w szczycie, przeważnie ok 1080w.
Szybko się nagrzewa, faktycznie grzeje mimo że w pokoju chłodno to odczuwalna temperatura jest.
Promiennik się nagrzewa o w okolice 80-90stopni, to nawet nie jest takie źle bo grzeje też konwekcyjne przy okazji.
Termostat się nagrzewa od temperatury promiennika i przekłamuje. Obecnie gdy w piecu napalone na wieczór tylko celu zagrania wody to promiennik zużywa ok 2-4kwh dziennie na ustawionym termostacie na 22 stopnie. Musze zmontować termometr by sprawdzić do jakiej temperatury grzeje owy promiennik skoro przekłamuje termostat. W google piszą że 2-3 stopnie przekłamuje.
Tak zgadza się, rożnica pomiedzy ustawieniem termostatu a temperaturą fizyczną różni sie o 2 stopnie.
Czy moglbys wkleic konkretny link jakich paneli podczerwieni i klimatyzatorow uzywasz? Z gory slicznie dziekuje
Cześć. Zaznaczam że ten materiał nie jest sponsorowany. Promienniki z www.cronos.pl a co klimatyzatorów to są to jednostki AUX J-Smart ART jedna o mocy 2,5kW a kolejna 3,5kW. Jej tańsza wersja jest w klasycznym białym wdzianku i zwie się poprostu AUX J-smart. Pozdrawiam serdecznie
najlepsze ogrzewanie to wolna energia pompa ciepla lub jeszcze lepiej elektryczne z nadmuchem wolna energia bez podgrzewania wody tylko oddanie ciepla bezposrednio
A to się zgadza ze względu na COP. Jak się kolega zagłębi w mój kanał to są materiały o ogrzewaniu klimatyzacją czyli PC powietrze powietrze 😉 Pozdrawiam
Cena mnie tylko interesuje, ile wychodzi to grzanie????
0,6 kWh na godzinę. Pozdrawiam
A co z promieniwaniem elektromagnetycznym uszkadzającym nasze komórki badał to ktoś?
Poszukam czy badania na ten temat były prowadzone. Ale jak się ma promieniowanie elektromagnetyczne takiego grzejnika w stosunku do emitowanego przez płyty indukcyjne czy też każde inne urządzenie zbudowane na zasadzie grzałki oporowej ? To jest też ciekawe. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy komentarz.
Promieniowanie podczerwone także jest promieniowaniem elektromagnetycznym. Chyba , że masz na myśli promieniowanie jonizujące
Pewnie podobne jak podczas ślęczenia dzień w dzień przy kompie, lub z telefonem przy głowie🤔
Wszyscy pokazują podniesienie temperatury od juz nagrzanego pomieszczenia, pokażcie raz jak to wygląda wtedy kiedy ściany i przedmioty w pomieszczeniu są zimne
Jeśli przy 4-5 stopniach w pomieszczeniu nagrzewanie będzie dalej takie jak pokazujesz to przekonasz wiecej osob
Jasne będzie taki film z tym że nie dopuszczę do tak niskiej temperatury, u mnie to jest nie możliwe aby tak wychłodzić budynek i sam nie chciał bym do tego dopuścić. Będą testy zimą, ja znam już rezultat bo używam tego już 3 sezon ale z przyjemnością podzielę się z wami materiałem video. Pozdrawiam serdecznie
Temperatury spadły, jak testy? Zawsze możesz podłączyć promiennik w nieogrzewanym garażu, choćby u sąsiada😁😏
Jasne, nie miałem jeszcze czasu zrobić pomiarow w niższych temperaturach ale bede miał to mocno na uwadze.
Zanim by się podgrzał,to już bym zdążył się umyć🤣🤣🤣
@@Andrzej-x3bnie do końca rozumiem co kolega ma na myśli. Ogrzewanie pomieszczenia IR a mycie jak rozumiem z wykorzystaniem CWU 😊
Witam
Też chciałbym kupić taki panel od Cronos. Czy te panele grzeją z tyłu, za panelem, bo ja chciałbym go powiesić na ścianie , i zakryć nim gniazdko do którego będzie podłączony.
kupilem panel cronos 1000w i grzeje na poziomie innego badziewia 300w z jakiejs plyty gipsowej. nie polecam. nic tym nie idzie ogrzać, chyba ze siedzi sie 10 cm od tego.
Jakiej mocy jest testowany grzejnik ?
440 i 560w. Ten materiał pojawił się dosyć późno gdyż pracują już fizycznie u mnie już 5 rok. Pozdrawiam
jakie promienniki wykorzystujesz (marka) j co polecasz?
Ja wykorzystuje promienniki firmy cronos. Nie reklamuję tego, wybrałem je po ścisłej analizie rynku sugerując się własnymi przesłankami i nie zawiodłem się na wyborze. Poszperaj na www.cronos.pl
Jaki to model lustra i gdzie można kupić ?
Na dzień dzisiejszy niestety nie jestem już w stanie Tobie odpowiedzieć. Wisi u mnie już 3 sezon i przy wyborze sugerowałem się bardzo grubością tafli szkła jako warstwy kumulacyjnej aby osiągnąć mniejszą bezwładność pracy. U mnie to 8mm grubości. Pozdrawiam serdecznie
Mialem i mam nadal ale w tym roku wpadła klima do grzania u mnie podczerwień nie zdała egzaminu niestety. Jest to dalej 1:1 gdzie pompy mają 1:3 i więcej pozdrawiam
Zgadza się. Klima tu nie ma porównania. U mnie ze względu na kubaturę pomieszczeń zdaje egzamin.
Super rozwiązanie. IR to efektywne ogrzewanie. Pan Edward również posiada takie ogrzewanie. Czy można podać typ grzejników IR, producenta?
Jasne. www.cronos.pl
Jaki dokładnie model tego Auxa w salonie ? Terz się przymierzam ale nie wiem co wybrać, takie 3,5 kw wystarczy na 35m2 salonu dom oczywiście ocieplony. Jestem też ciekawy jak oceniasz nowy inverter prawie się już na ten model też zdecydowałem, czy panel sterowania w tym inverterze da się wyjąć i umieścić w innym pomieszczeniu bo chyba tak jest ale nie jestem pewien , czy są dwa niezależne mppt ? Wiesz może czy modem wifi jest w tymże panelu ? I jeszcze pytanko ile kwh zużywa klima w twoim salonie podczas sezonu grzewczego? pozdrawiam
Więc 😊 w salonie Aux j-smart ART 3,5kw , wystarczy ale na dzień dzisiejszy bym bo założył Ciut większy u siebie ze względu na otwarte przestrzenie w domu mimo metrażu salonu. Salon 30m2 ale powierzchni całkowicie otwartych z 50m2. Co do invertera to 5+ w Labo gdzie produkujemy magazyny energii już mam taki 2 lata i w między czasie zainstalowałem ich kilkanaście a , źe szewc w dziurawych butach chodzi więc u siebie zawisł na samym końcu 😉mppt jest jedno ale nie wiem jak oni to rozwiązali ale możesz wejść różnymi napięciami na wejścia pv i działa to niezależnie. Tak WiFi jest wbudowane i działa bardzo dobrze. Co do zużycia. Nie miałem jej opomiarowanej o właśnie to czynię aby oszacować tą wartość w tym sezonie. Pozdrawiam serdecznie
@@Mroffgriddarmowaenergia
Dzięki bardzo
Jaka to firma tego promiennika 600
Ja akurat zdecydowałem się osobiście na firmę CRONOS
Sprawdzaj! Nie u źródła tylko tam gdzie ciepło ma dotrzeć!
Tak. Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Dziękuję za merytoryczny komentarz, sezon grzewczy już prawie mamy za sobą na całe szczęście 😁
czy istnieje jakiekolwiek ogrzewanie bez promieniowania podczerwonego?
Oczywiście że tak, ale musimy pamiętać iż słońce funduje nam kilkukrotnie większą dawkę IR niż przestawiony grzejnik. Czego kolega dokładnie szuka ?
@@Mroffgriddarmowaenergia szukam odpowiedzi na gruncie fizyki, bo wydawało mi się, że każdy grzejnik, bo i każde ciało powyżej zera bezwzględnego jest promiennikiem IR
@@WaldemarFrąckiewicz z fizycznego punktu widzenia masz rację, lecz długość fali zmienna zależnie od źródła.
Cześć. Ja jakoś nie mam zaufania do tej technologi wcale nie twierdze ze zła ja nie mogę się do niej przekonać
To jest tanie w zakupie, łatwe w montażu i efektywne. Ale to dalej jest prąd 1:1. Dlatego kolega używa pomp ciepła zamiast elektrycznej podlogowki. Te "grzejniki" działają i dają ciepło. Taka hybryda klima+ jakiś kaloryfer do dogrzania niektórych pomieszczeń sprawdzi się znakomicie jeśli przechodzimy z "tradycyjnego" ogrzewania i nie chcemy robić remontu na pełną skalę. W nowych domach mimo wszystko proponował bym zastanowić się nad wodną podłogówką, w którą można wpiąć wszystko. Założę się że z dobrze zrobioną podłogówką kolega zagrzał by domek pompą powietrze woda 5kW zużywając jeszcze mniej energii. Nawet taką DIY z klimy.
Każdemu Radziu w:g potrzeb 😊 u mnie to było najlepsze rozwiązanie na poddasze. Brak jakiej kolwiek instalacji oprócz elektrycznej 😎
@@Mroffgriddarmowaenergia o tym właśnie pisałem nie zawsze najlepsze rozwiązania są najlepsze 😁
a jak się to sprawdza w domu mieszkalnym nie w domku letniskowym?
Witam. Prawdę mówiąc od 2 lat mieszkam w tym domu również zimą, nie sezonowo. I po 2 sezonach użytkowania nie mam zastrzeżeń 😎 Pozdrawiam serdecznie
Dzięki Kolego Dawidzie za udostępnienie telefonu.Przeprsszam ale dopiero dzisiaj zobaczyłem Twoją odpowiedź.Oddzwonię z przyjemnością.😊
Nie ma problemu. Miło było wymienić doświadczenia 😊
W jaki sposób promiennik ktory nagrzał się do 80 st C ma nie powodować konwekcji ?
Rozumiem że nie jest wyprofilowany tak jak grzejnik i będzie powodował mniejszą konwekcję ale to tyle
@@agnieszkabenelak5350 zgadza się. 90% mniejszą. Trzymając rękę nad nim ledwo wyczuwalna. Będzie film z porównaniem do klasycznego grzejnika i pomiarem temperatury 1m wyżej. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
Fajna sprawa.Nad czerwonymi elementami tez możxna montować? Pzdr Ciepło.
Tak można, nie ma to znaczenia. Jak widzisz u mnie wisi pod tv gdzie zasadniczo nie wolno grzać, a że konwekcja jest praktycznie zerowa to problem rozwiązuje się sam. Pozdrawiam
@@Mroffgriddarmowaenergia elektryczna rewolucja, elektryczna super moc.
@@mariuszszarzynski7702 niech moc będzie z nami 😎
Gdyby nie te upały, to poleciłbym pompę i podłogówkę.
Sam zastanawiam się nad odejściem od gazu. Rurki w wylewce są. Bufor 300l jest. Moze do tego ze dwa solary. Prąd odłożony z pv, trochę offgridu jest.
Gdybym nie zrobił błędu i w fazie budowy domu nie zrezygnował z rurek w podłodze to bez zastanawiania robił bym pompę z klimatyzatora. A tak jak widzisz ja mogę posiłkować się wyłącznie energią elektryczną i działać w zakresie tej materii.
@@Mroffgriddarmowaenergia wiem, to nie małe koszty. Sam taki komin to grube tysiące.
@@rdcabal jaki komin masz na myśli ? Do kotła na paliwo stałe ?
@@Mroffgriddarmowaenergia tak. Sąsiad ma tylko maty grzewcze, jeszcze nie mieszka
@@rdcabal - czyli mam ogrzewanie z COP 1:1 - obecnie będzie to najdroższe źródło ogrzewania
Ja mam cronos z grafenem. Niedługo odpalę je. Ogrzewać będę piwnicę tylko
Bardzo dobry wybór i jak rezultaty ?
Maluję ściany w piwnicy. Jak tylko zamontuję je, to napiszę.
@@maemin bardzo fajnie. Każdy skrawek wiedzy z tego zakresu jest cenny. Takie urządzenia sprawują się doskonale w dobrze izolowanych pomieszczeniach. Obawiam się trochę tej piwnicy, nie ukrywam.
@@Mroffgriddarmowaenergia czemu? Mam za izolowane ściany 20cm xps. Jak robiłam mikrocement w piwnicy na podłodze, to zostawiłam na trochę nagrzewnicę, to było na prawdę ciepło. Piwnicę mam dużą, aż 109m2. Nawet jak suszyłam po tynkach i pracowały tam tylko osuszacze, to była całkiem fajny temperatura. Zaleta piwnicy jest taka, że startowa temperatura zawsze jest taka sama. Szybciej się nagrzeje zimą, bo jest zasypana. Jak założę wszystkie grzejniki, a mam ich 6 sztuk, to napiszę Wam jak się to wszystko finalnie nagrzewa w piwnicy. Podłogi mam też ocieplone w piwnicy. Na ścianach zewnętrznych hydroizolacja Remmers... Wszystko na dobrym poziomie wykończenia.
Siema Dawid . Zrobiłem kilka fotek tego magazynu z chin o którym wspominałem . Gdzie ci to przesłać?. Ogólnie magazyn zakupiony na ali ze sklepu josma
Też to mam, nie rozkręcałem. Fajne ludzie ci Josmici
Hejka. W opisie każdego filmu jest adres e-mail do mnie 😊😊😊
@@rdcabalO to super . Twoj to chyba 200Ah. Mozna wiedzieć ile.dałeś i jak dlugo czekałeś za zamowieniem
@@Mroffgriddarmowaenergia. fotki wysłane
@@Konrad016pl 150, Chińczyk w bms woisał 155. Ceny bardzo różne mają. Rok temu 9k, w wakacje 6, obecnie 7. Dwa lata temu chyba też 7k kosztowały.
Inwestycja, zwrot kosztów😁? 100 lat?
Cześć. Rozwiń proszę myśl co rozumiesz jako inwestycje ? Chodzi Tobie stricte o promienniki czy o instalacje OFFGRID ?
Jak nie powoduje to konwekcji? Przecież ta wielka, rozgrzana płyta ogrzewa powietrze stykające się z nią i powoduje konwekcję. Do tego nie podoba mi się, że rozgrzewa się do tak wysokich temperatur - ryzyko poparzenia przez przypadkowe dotknięcie. Bardziej by mnie interesowało, jak ogrzewają się obiekty oddalone o 1m i 2m od tej płyty, czyli ile tego promieniowania tak na prawdę ogrzewa na odległość, bo jeśli dobrze rozumiem, to o to chodzi z tymi promiennikami.
Powstanie taki materiał w porównaniu do klasycznego grzejnika konwektorowego z pomiarem temperatury z czujników umieszczonych metr nad grzejnikami. Pozdrawiam serdecznie
Nie kumam zasady bo to że każdy przedmiot promieniuje podczerwień a grzejnik bardziej to Nic nowego. Promieniuje ale JAK ?
Chodzi tu wyłącznie o długość fali, nic innego a co za tym idzie na skuteczność grzania a dokładniej o przyjmowanie energii przez przedmioty w pomieszczeniu i ogólne co za tym idzie odczucie komfortu termicznego. Związek z tym ma też metoda ogrzewania czy jest to wysoki stopień konwekcji czy jak w przypadku promienników IR jak najbardziej możliwie niski stopień konwekcji co doceniają alergicy głównie. O aspektach, plusach i minusach to długie rozważanie. Grunt że każdy znajdzie system dla siebie odpowiedni😉 Pozdrawiam serdecznie 😊
Te grzejniki powinne wisiec na tych skośnych scianach ,a nie stac w naroznikach
Ciekawa teoria. Oczywiscie producent dopuszcza taki system montażu ale też nie wyklucza innego. Jakie kolega ma przesłanki ku Montażowi Właśnie na skosach ?
Jest w Polsce firma ECO PARTNER zakladają a co najwazniejsze produkują te panele. Funkcjonują już 20 lat.to chyba cos znaczy. A wy kupujecie moze jakąs chinszczyzne ? Potem mowi cie ze atestu nie ma na podczerwien. Nie wie m,ale mysle ze najlepiej zalozyć te panele od specjalisty. Oczywiscie to kosztuje
Dziękuję za komentarz. Moje panele również nie należały do najtańszych. Z Firmy Eco Partner mam lustro IR właśnie. Pozdrawiam
Ściana nad promiennikiem cieplejsza niż pod i twierdzisz, że nie ma konwekcji?
Jest bardzo minimalna, nie tak znacząca jak w przypadku klasycznego grzejnika konwektorowego. Pozdrawiam
Jakie zuzycie pradu?
0,6kwh na godzinę. Pozdrawiam
super możesz podać link gdzie kopic taki panel?
Zaznaczam iż nie reklamuję ale ja po analizie rynku zdecydowałem się na zakup ze strony. www.cronos.pl
dobrego zakupu życzę
Witam ilo watowe bys polecil na pokoj 20m i kuchnia z lazienka na 12 m2 kamienica dziecko mam w drodze i musze zmienic ogrzewanie i nie mam pojecia co kupic żeby dawal rade przy dzicku i zeby po kieszeni nie dawalo podpowiesz cos bo z tego co widze po filmach to niby 2000w jest ma 20m a Ty jakiej mocy masz te grzejniki
dobrego zakupu życzę
Jesłi chodzi o to aby bylo tanio i efektywnie to do pokoju 20m2 klima jako ogrzewanie 2,5 kw z tanich i dobrych ( sam uzywam) Aux J-smart lub J-smart ART ale drozsza bo czarna. COP 3;1 a do łazienki promiennik o mocy około 600 W. Tak ja bym to rozwiązał aby bilans energetyczny był optymalny. Pozdrawiam
Nigdy w życiu. Do mieszkań się nie nadaje. Miałem i zlikwidowałem. Raz to od groma prądu ciągnie a dwa :
Gdy na ścianie to w jedną rękę gorąco a w drugą zimno.
Na suficie głowa przegrzana a nogi marzną.
Niewypał był i w dodatku drogi.
Rozumiem. Wiele zależy od warunków termicznych oraz izolacji budynku. U mnie dom dobrze izolowany. Piana pur 25cm oraz styropian 20cm, okna ciepły montaż i praktycznie brak mostków termicznych więc nie odczuwam tego o czym Ty napisałeś. Przyznaje Tobie jednak rację. Nie do wszystkich budynków oraz pomieszczeń nadaje się tego typu rozwiązanie. Pozdrawiam
Potwierdzam to co napisał @Mroffgriddarmowaenergia dodając, że w nowoczesnym tanim ogrzewaniu kluczowe jest ocieplenie. Wiatr hulający przez okna, nieocieplone mury to wszystko wyciąga ciepło. O ile przy piecach kaflowych, kuchniach węglowych itp. to zawsze był nadmiar ciepła i się nie zauważało, że ciepło ucieka za szybko to przy nowym ogrzewaniu jest to kluczowe. Należy też zwrócić uwagę na jakość paneli. Osobiście montuję je od 5 lat i warunkiem dobrego wyboru jest sprawdzony producent oraz dobór panelu do każdego pomieszczenia. Nie można stosować panela na podczerwień , który obliczony jest na 14m3 do pomieszczenia 20m3, które dodatkowo jest nieocieplone. To się nie sprawdza. Z takich nieprawidłowo dobranych konfiguracji rodzi się opinia, że są be bo nie działają. Działają, sprawdzają się tylko trzeba je dobrać do pomieszczenia! Poza tym w każdym pomieszczeniu powinien być termostat aby nie dopuszczać do sytuacji gdzie w jednym pokoju mamy wysoką temperaturę a w innym niską. Miałem też sytuację, że Pani zgłaszała mi reklamację, że panel wyłącza się w ok 30s. A u sąsiadki pracuje 5 min. przy nastawionej tej samej temperaturze. Pojechałem, posprawdzałem i okazało się, że moje droższe w zakupie panele po prostu tak szybko nagrzewały pomieszczenie(wys 2m), że wyłączały się po ok 30s. Sąsiadka miała tanie w zakupie panele z marketu budowlanego, które do swojej pracy potrzebowały się nagrzać. Z stąd wychodziła różnica w pracy ale też w wysokości rachunku. Sąsiadka przy podobnym metrażu płaciła więcej.
Siemanko. Grzeje ostro i to z gniazdka 😀😀
Przede wszystkim szybko, skutecznie i z offgridu do grudnia wystarczy. Sprawdzone w zeszłym sezonie. A jak będzie w tym roku to zobaczymy.
@@Mroffgriddarmowaenergia
Będzie grzało elegancko 🙂🙂
@@TomaszZylkaPV w zeszłym sezonie było idealnie. W tym opomiaruje te grzejniki aby
Mieć pełen obraz sytuacji.
@@Mroffgriddarmowaenergia
A to napewno się przyda
@@TomaszZylkaPV sporo kwestii przed tym sezonem grzewczym będzie opomiarowane. Szerszy obraz tego co się dzieje w instalacji potrzebuje.
Szkoda że nie pokazałeś temperatury powietrza w pomieszczeniu.
Cenna uwaga, nie pomyślałem o tym. Powstanie więc taki film 😊
@@Mroffgriddarmowaenergia fajnie by było bo nigdy nie miałem do czynienia z takimi grzejnikami a słyszałem opinie że niby jest ciepło a na termometrze lipa
@@netinstal jest w tej teorii trochę prawdy gdyż to nie do końca ogrzewa powietrze a wszystkie elementy wyposażenia które są do okola, dlatego uznawane jest to za jedno z najzdrowszych systemów ogrzewania ale z praktyki wiem że temperatura powietrza również się podnosi. Zrobię w przyszły weekend taki film z odczytem czujników temperatury i wilgotności powietrza.
Ile to kosztuje i gdzie kupowales?
Ja osobiście na www.cronos.pl ale jest bardzo wielu producentów tego typu grzejników. Pozdrawiam
Siemanko oglądam pozdrawiam
Cześć Waldziu, dziękuję i również pozdrawiam
Ciekawe na ile jest to zdrowe? Jak słyszę promieniowanie to zaraz widzę choroby 😮
Lustro odbija promienie i falszuje. Wyniki pomiarow proszę nakleic kawalek. papieru i przez niego sprawdzic temp.Pozdrawiam
Witam Panie Edwardzie, bardzo miło Pana gościć. Cenna uwaga, tak też zrobię. Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę 😊
Wszystko cacy ale TV na promiennikiem?
Kondki szybko powysychają....
Pozdro.
Wiesz co. Masz rację 😊 ale jest to doświadczenie może głupie ale jest. Jest też tak dlatego że jak tv padnie to bez kłopotu go naprawię. To mój zawód i zamiłowanie 😎 nie zmienia to faktu, że masz całkowitą rację 😊
@@Mroffgriddarmowaenergia To podobnie jak u mnie. Całożyciowa zajawka ,zawód pasja, hobby itd. itp. Pozdrawiam.
@@krzysztofkozorys516 no więc mamy konsensus 😊😁. Problem zniknął 😛 Miło mi poznać kolegę po fachu 💪😎
Fajnie tylko to jest nic innego jak grzanie prądem, bardziej ekonomiczne jest pompa ciepła
Jeśli masz na myśli COP to racja. Tylko pompa wymaga instalacji wodnej CO w budynku. U mnie jej nie ma.
@@Mroffgriddarmowaenergia wiem że najprościej zainstalować . Mam kuzyna który 15 -20 lat prowadzi firmę instalujące CO, pompy ciepła, PV, promienniki IR też swego czasu miał promienniki tylko i wyłącznie. W 2016 gdy styczeń i luty były naprawdę zimne (nie tak jak teraz) zmienił na pompę ciepła z tego względu że koszty energii są duże a teraz jeszcze większe, awaryjnośc promienników.
@@radbilcz oczywiście. A ma fotowoltaiki na starych zasadach czy inna instalacje pv ?
@@Mroffgriddarmowaenergia w 2016 zmienił promienniki IR na pompę ma starych zasadach. SCOP pompy ciepła około 3.5. IR około 1
@@radbilcz jeśli ma pv na starych zasadach to jest w tym sens. Boję się pomyśleć jakie rachunki ludzie dostaną w lipcu 2024 za pobory w nocy przy naliczaniu godzinowym…..
Kumpel to sobie założył i niestety stwierdza, że podczerwień daje nienaturalne odczucie ciepła. Jakby ciągle słońce w ciebie świeciło.
To bosko :) zimowa depresja już mi niegroźna ❤
To chyba właśnie naturalne odczucie. W naturze podłogowka nie występuje
Tak dokładnie. Na tym to polega właśnie. Odczucie promieniowania słonecznego.
Tragedia ten grzejnik, wystarczy dotknąć i palec oparzony nawet u dorosłego człowieka, co dopiero dzieciaka. Samemu można zrobić o wiele tańszy i bezpieczniejszy, bo nagrzewa się do ok 40 kilku stopni, i tyle wystarcza w zupełności. Wówczas folia pobiera 400W /m2.
Tutaj też mamy możliwość ograniczenia. Celowo był ustawiony na maksimum aby sprawdzić maksymalną temperaturę na powierzchni. 80stopni jest to temperatura silnie odczuwalna ale nie wystarczająca do powstania poważnych skutków. Inaczej sytuacja kreuje się jeśli była by to woda o takiej temperaturze. Nie jest to przyjemne dotknąć ten promiennik ale nie jest to też trwałe bolesne.
Własnej konstrukcji grzejnik na podczerwień nagrzewa gres do ok 45stC, i powiem tak - dwie sekundy mogę przytrzymać palec na nim i później z automatu czuję ból. NIe wyobrażam sobie, że dziecko dotyka grzejnika rozgrzanego do chociażby 50stC.
Promiennik nie nagrzeje pomieszczenia, tylko promieniuje ciepłem, Jeśli go wyłączysz po kilku minutach zrobi się nieprzyjemnie chłodno w porównaniu gdy jest włączony. Tyle w temacie. Jest fajnie, gdy jest włączony. Wyłącz je jesienią przed snem i wejdź na poddasze z samego rańca. Zobaczymy jaka będzie temperatura.
Wszystko byłoby ok, gdybyśmy posiadali prawdziwą wiedzę o pozyskiwaniu darmowej energii z eteru...@@Mroffgriddarmowaenergia
@@problemiarz metoda jest i to nie jedna. Budowa oranżerii jest idealnym magazynem ciepła w zimę. Potrafi kumulować ogromne ilości energii cieplej dla przykładu.
Mówię o elektrycznej energii drzemiącej w eterze...@@Mroffgriddarmowaenergia
@@problemiarz rozwiń myśl , jestem Ciekaw co dokładnie masz na myśli 😊
Przecież to oporowe ogrzewanie w chorej cenie grzejnika. Kto bogatemu zabroni.
Owszem jest to grzałka karbonowa, jeśli chodzi o konstrukcję to fakt. Jednak długość fali jest inna. Do bogatego mi daleko 😊 jeśli znasz mój kanał to wiesz że propaguje niszę pomiędzy inwestycją a wymiernymi zyskami😉 Pozdrawiam serdecznie 🤌
@@Mroffgriddarmowaenergia jaka jest różnica między przewodem grzewczym karbonowym a kanthalowym ? Jakaś oszczędność energii może? Chyba pierwiastek boski wkomponowuje się w coś gdzie żadnych nowości nie ma. Dorabianie idei do grzania oporowego.
Znanego wiele dziesiątek lat.
@@witoldgatarski4095 drobna. Taka że w przypadku paneli jak i folii grzewczych włókna węglowe wykonane są w nanotechnologii oraz konstrukcją płyty przedniej jest tak zoptymalizowana aby emitować podczerwień o długości fali od 7 do 10 mikrometrów.
Co daje jaką oszczędność energii elektrycznej w stosunku do innych oporowych grzejników?
@@witoldgatarski4095 taka sama skuteczność ogrzewania promiennika IR 600W w stosunku do grzejnika konwekcyjnego większej mocy, kolejną sprawą jest fakt nie wysuszania powietrza, zupełnie inny komfort termiczny i znikoma konwekcja. Zdecydowałem się nakręcić ten materiał dopiero po 2 latach użytkowania. Wcześniej miałem dwa klasyczne konwektory o mocach 1200w każdy. Szybciej nagrzewały pomieszczenie ale szybciej też się wychładzało. Tutaj mamy efekt nagrzewania przedmiotów w pomieszczeniu a nie bezpośrednio powietrza. Oba grzejniki konwekcyjne zużywały około 20kwh na dobę. Panele ir przy tej samej temperaturze w pomieszczeniu to zużycie nie przekraczające 10kwh/24h (wartości uśrednione dla temperatury zewnętrznej oscylującej w granicach 0 stopni.
No dobra ale to tylko jedna strona medalu, gdy są największe mrozy to słońca jest jak na lekarstwo a takie infraredy nie mają wydajności pompy ciepła czy nawet klimatyzatora 😅
Jak są największe mrozy to akurat jest wyż i dużo słoneczka. Tylko takich dni w zimie jak na lekarstwo. Problem jest jak przez 2 miesiące grudzień i styczeń jest buro i ponuro i słońce nie może się przedostać przez chmury. Ale z kolei temperatura na zewnątrz to nie -20 tylko w okolicach 0.
@@MrCzucz fakt. Chodziło mi ogólnie o mrozy nawet te okolice 0 stopni a tyle jest przez długi czas, w dodatku przez 3 miesiące przeciętnie 12 dni mamy słonecznych... Prawdziwy offgrid tylko w pasie północnym i z turbinami na 12m wysokości jak nie wyższymi.
@@zepsujtosam07 da się zrobić pełny off-grid. Kwestia założeń co chcemy uzyskać, czym ogrzewać i przede wszystkim co ogrzewać. Wg moich obliczeń na podstawie mojej instalacji pv potrzeba minimum 20-25kWp w panelach i magazyn minimum 40kWh. To jest minimum przy grzanie np drewnem lub gazem. W bardziej komfortowych warunkach, bez gazu i palenia w piecu takie minimum to z 40kWp paneli i odpowiednio więcej w magazynie. To dla pompy i bardzo małego domku dobrze ocieplonego. Tylko pytanie czy warto tyle floty wykładać? Kwestia cen energii. Mylę że nie ma się co aż tak obrażać na dostawców energii. I w zimie w łatwy sposób korzystać. Jeszcze kwestia miejsca. 5 kWp PV zmieścimy. Ale 50 upchnąć to już jest wyzwanie 😉
@@MrCzucz wkońcu jakiś światły człowiek, myślimy mniej więcej podobnie.
Albo zostać w offgridzie a zimą ładować magazyn w nocy od sąsiada co ciągnie z elektrowni.
Lustro z temperaturą powodującą oparzenie przy dotyku? Rewelacja!?
Mogę bez problemu to dotknąć bez ryzyka oparzenia. 4 lata już to użytkuję z bardzo zadowalającym skutkiem.
3 do 1, to nie prawda co
Pan mówi!!! Jak Pan to liczy???
KALORYFER Z PIECA NA WĘGIEL TO JEST OGRZEWANIE , A NIE TO GÓWNNO
Oczywiscie Kazdy ma prawo miec swoje zdanie, ja stawiam na systemy bezobslugowe. Pozdrawiam
Dołączam się do listy oczekujących na liki do promienników podczerwieni
... Pozdro..
Zaznaczam że nie reklamuje żadnej firmy a jest ich sporo. Ja po analizie wybrałem te i się nie zawiodłem.
cronos.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Dzięki@@Mroffgriddarmowaenergia
@@MrTomasz64 luzik ale pamiętaj że oferta innych producentów też jest godna uwagi.
Promienniki podczerwieni nie pozwalają na akumulację energii, więc dla offgridu nie ma uzasadnienia. MASAKRA - jakim cudem masz COP większe od 1 przy ogrzewaniu elektrycznymi promiennikami? Klima lub PC bierze dodatkową energię z powietrza zewnętrznego (które otrzymało ją od słoneczka) a tutaj płynie energia przewodami i co?! Rozmnaża się, przybywa tych elektronów w urządzeniu ?! Proszę nie opowiadać ludziom takich BZDUR bo jeszcze uwierzą!!! Zasada zachowania energii przestała obowiązywać i nie dostał nikt za to Nobla?
Owszem. Pozostaje jeszcze pojęcie ciepła pozornego w którym właśnie promieniowanie podczerwone bierze głównie udział.
@@Mroffgriddarmowaenergia A możesz to zdefiniować, bo nie spotkałem się z tym pojęciem? Wikipedia raczej też go nie zna...
Dzieci już poparzone ? 🤭
Facet kabli masz narabane i latasz i mierzysz tylko za darmo ci nie grzeje ja sobie chwalę gazem ogrzewanie
Nie za darmo ale jak zagłębisz się w moje inne filmy to dowiesz się że nawet zimą 35% energii pozyskuje dodatkowo a od marca do listopada nie płacę rachunków więc bilans roczny za utrzymanie budynku z ogrzewaniem jest znikomy. Podkreślę iż oprócz prądu nie posiadam nic innego plus zima woda. Więc wszystko jest pozyskiwane z prądu i roczny koszt mieszkania przy stałej temperaturze w budynku 22 stopnie przez cały sezon grzewczy (powierzchnia 120m2) wynosi 4000zł plus 400zł podatek do Gminy. Czy uważasz że to dużo ? Pozdrawiam serdecznie 😊
Nie dajcie sie nabierac to badziwie dziala tylko jak na dworze jest 15 st ciepla
Tym grzejnikiem to se mozesz co jedynie mózg ogrzać😂😂😂
Badziewie....ludzie sprawdzilem....1000 wat wystarcza na pokoik 9 metrow....nic wiecej