No wreszcie mi ktoś pokazał po trzydziestu latach od ukończenia szkoły elektrycznej jak się wstępnie namierza podejrzane półprzewodniki wlutowane na płytce . Wielkie dzięki ! !
Wielki plus dla ciebie za duże zaangażowanie w film. Twoje rysunki schematów świadczą o naprawdę dużym przyłożeniu się do realizacji odcinka. Super, że nie bagatelizujesz sprawy jakimiś znalezionymi schematami w internecie. 👍
Kolega naprawiał zasilacz AT 200W używany jako warsztatowy, który po zwarciu nie wstał. Wymienił tranzystory mocy po stronie pierwotnej, na wtórnej diodę podwójną mocy oraz kondensator. Urządzenie zadziałało poprawnie.
Taka rada na przyszłość: o wiele łatwiej poodkręcać elementy aktywne i zmienić pod nimi pastę gdy masz już wylutowane do sprawdzenia elektrolity => jest wtedy wygodniej manewrować śrubokrętem.
Witam muszę przyznać że bardzo dobrze tłumaczysz i masz sporą wiedzę. Nauczyciele w szkole nie mają takiej wiedzy jak ty. Mam pytanie mam sporą wiedzę z elektroniki chciałbym się jeszcze więcej nauczyć mam na myśli to np. za co dane elementy w urządzeniu odpowiadają co czym steruję, kondensatory filtrują napięcie i je stabilizują skąd taką wiedzę zaczerpnąć proszę o odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam życzę rozwoju kanału.
Taką wiedzę można zaczerpnąć, samemu budując różne układy, dokonując w nich pomiarów, kombinując z wartościami różnych elementów, oraz ucząc się na swoich porażkach i wyciągając z nich wnioski. "Zarodek" danej wiedzy można zaczerpnąć z internetu, a później trzeba go rozwijać samemu.
Witam mam pytanie mam uszkodzony osuszacz powietrza BERDSEN sprawdzałem elementy rezystory i diody LED na płytce są sprawne zasilacz impulsowy 9V też jest sprawny jedyny element,który mógł się uszkodzić to ogniwo Peltiera przymocowane pastą termoprzewodzącą do radiatora proszę o jakąś poradę i z góry dziękuję
Na czym polega patent z żarówką na zasilaniu 230v ? Podłączasz ją szeregowo i jak zabezpiecza przed ewentualnym wybuchem uszkodzonego elementu ? Ogranicza prąd ? Czy przepala się wtedy jak bezpiecznik ?
Łapka w górę dla rozwoju kanału. W moim przypadku musiałem się poddać - zasilacz TACENS ANIMA APII500. Po wylutowaniu i sprawdzeniu bardzo wielu elementów, zasilacz nadal nie działa. Podobno jest Made in Italy, ale pewnie zmontowany małymi rączkami Chińczyków, bo niektóre elementy mają zatarte oznaczenia. Dlatego trudno ustalić zamienniki a nawet pomierzyć mikroukłady. Jedyne co udało mi się ustalić, że coś musi być nie tak na linii zwrotnego sterowania. Zasilacz wygląda na nowy, być może ktoś pomylił się przy montażu, lub coś nie zostało wlutowane, lub zostało wlutowane o niewłaściwych parametrach. Trudno powiedzieć bo nie mam do niego schematu.
"Pacjentów" nie przyjmuję, ale mogę Ci pomóc tutaj. Posprawdzaj wszystkie elementy, poszukaj zimnych lutów, i czy przypadkiem nie ma gdzieś zwarcia. Sprawdź, czy scalak sterujący jest zasilany 5V z linii 5V stand by. Jeśli to nie pomoże, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ scalak.
@@filemon4133 O.K. siedziałem nad nim w zeszłym roku, bez powodzenia i odłożyłem. Dzisiaj go odkopałem. Jutro postaram się wszystko sprawdzić. Z tego, co pamiętam, to jest tam jeszcze szary przewód, który ma jakieś znaczenie. Podaj e-maila to nie będziemy zaśmiecali wątku innym modelem, chyba, że gospodarz nie ma nic przeciwko temu.
Power good to nie feedback od płyty głownej, tylko od zasilacza. Podając 5V na ten kabelek zasilacz daje sygnał płycie, że napięcia są prawidłowe, i że może startować.
Te kondensatory po stroni pierwotnej nie są jeszcze złe. Ten zasilacz to lowcostowy wynalazek i w nich zawsze na tych kondensatorach wejściowych żółci zawyżali wartość pojemności na etykietce ;) na 110% od nowości miały 220uf. Naprawiałem takie zasilacze wiele lat temui mając wtedy dostęp do miernika pojemności (co wtedy nie było takie oczywiste) mierzyłem i większość noname konstrukcji at i atx miało zawyżone wartości tych właśnie kondensatorów dużych na pierwotnym, na etykietce od nowości nieraz dosyć sporo np było 220uf a na etykietce 500 ;)
Ciekawy film ze zrozumiałymi objaśnieniami. Czy w przypadku, gdy zimny lut wystąpi na radiatorze zasilacza, to może dojść do ich przegrzania i pojawienia się "elektronicznego zapachu"?
Witam! Ktoś ma jakiś pomysł? Zasilacz CX600. Napięcia 5V standby i na zielonym power prawidłowe, zasilacz nie rusza. Jeszcze nie "grzebałem" ale ktoś już co najmniej zajrzał.
Cześć. Czy masz w planach na odcinki zbudowanie zgrzewarki do akumulatorów li-jon. Wspomniałeś o takim urządzeniu przy omawianiu super kondensatora. Ja chcę sobie zbudować takie urządzenie i szukam informacji na ten temat. Są takie na youtube ale nie wyjaśniają tego tematu.
@@__MINT_ ale mam nadzieję że wspomożesz mnie kilkoma odpowiedziami🙂. Pierwsze pytanie odnośnie przepalania się bezpiecznikow szczegolnie nieszkaniu gdzie są ograniczenia większe niż w domkach. Podobno taka zgrzewarka przepala bezpieczniki dla przykladu trafo z mikrofali 2x750W uzwojenie wtórne wymienię na np. 25mmkw 3 zwoje ok. 3v. Połączenie równoległe. transformatorów da mi ok. 800A dane z głowy dla rozważań teoretycznych. 1500W na zasilaniu 230 daje 1500/230 ok 6.5A. 10A wytrzyma to obciążenie czy też dochodzą jakieś zjawiska o których jeszcze nie wiem? Chyba że w instalacjach stosuje się słabsze bezpieczniki... I czy warto zastosować jakieś dodatkowe układy elektryczne umieszczone przed transformatorem? A jeszcze drugie pytanie mi się nasuwa nie robi to różnicy czy na elektrodach zgrzewarki będzie prąd stały czy zmienny? Bo na filmiku nie jest to wyjaśnione. Tam czasy miał 40ms kontrolowane przez arduino nano. Oczywiście można kontrolować czas zgrzewu w/g potrzeb dobieranych doświadczanie.
Wg. mnie taką mocą po prostu wyparujesz blaszki do zgrzewania. Pytałeś o zgrzewarkę na superkondensatorach, a ta, o której piszesz, to zwykła transformatorowa. To, czy na elektrodach jest prąd stały, czy zmienny, nie ma większego znaczenia. To tylko moje przypuszczenia, nigdy nie miałem do czynienia ze zgrzewarkami.
@@__MINT_ to pozostają te skromne informacje które zdobyłem i mieć nadzieję ze nic nie wybuchnie😁. Ja tylko nawiązałem do tych super kondensatorów bo przy ich omówieniu wspomniałeś o zgrzewarce. Tak to bardzo prosta zgrzewarka transformatorowa a duża moc bo na blaszkach 0.15 niklowanych jest ok ale przy blaszkach z czystego niklu już tak dobrze nie było. A na blaszkach z czystego niklu rzekomo przewodnictwo prądowe to jest dużo wyższe. Muszę zdobyć transformatory i zacząć eksperymenty. Dziękuję za pomoc.
Co może być nie tak jeśli na chłodzenie po stronie pierwotnej na przebicie na 120v , czy nie przyczyną bedą rezystory połączone z mostkiem miedzy głównymi kondensatorami na wejściu a masą , czy sa po to by je rozładowywać ? zasilacz trochę piszczy ale działa .Luty poprawiłem i usunąłem korozję galwaniczną. Ps mam też zasilacz dell 275W który pod dłuższym obciażeniem się wyłącza , by później już nawet bez obciązenia się wyłączyć raz po raz ..?
Rezystory są po to, aby rozładowywać kondensatory, być może przebiciu uległ któryś z niebieskich kondensatorów. W przypadku drugiego zasilacza pewnie masz elektrolity do wymiany
Dodałem minimalną regulację napięcia do zasilacza z filmu, ale nie pokazywałem tego. Robi się to podobnie, jak w innych zasilaczach, które przerabiałem na kanale
Mówisz że zasilacze z wyspecjalizowanym driverem są trudne nieopłacalne do naprawy. Akurat mam taki na układzie IR2153S- wystrzelony sam driver i parę elementów wokół niego. W sumie jak policzyłem nowe elementy nie przekroczą kosztów kilkudziesięciu złociszy co w tym przypadku może się opłacić bo zasilacz działa(ł) w dość drogim subwooferze. Czy mogę się spodziewać jakichś dodatkowych kosztów i trudności w naprawie?
Akurat IR2153S to jest raczej ogólnodostępny zwyczajny driver mosfetów, więc naprawa nie powinna sprawić większych problemów. Nie opłaca się ona wtedy, gdy uszkodzeniu ulega sporo elementów smd i wyspecjalizowany układ, pełniący praktycznie wszystkie funkcje, jeśli chodzi o sterowanie zasilaczem. Jeśli dojdą do tego jeszcze luty bezołowiowe i brak odpowiedniego sprzętu, to taki zasilacz najprawdopodobniej jest kaplica.
@@__MINT_ Dziękuję za odpowiedź, chodziło mi właśnie o tą podkładkę. Zastanawiam się nad modyfikacją chłodzenia zasilacza, pozbyciu się wentylatora i zmianą radiatora na większy tak aby chłodzenie było pasywne. Nie wiem tylko czy inne elementy poza diodami i tranzystorami nie będą się przegrzewać.
@@__MINT_ Myślałem też nad podłączeniem do zasilacza laptopa czterech przetwornic DC-DC 3.3V, 5V, 12V i 5VSB. Czy takie rozwiązanie spełniało by swoje zadanie?
Jak zasilacz od laptopa da radę to uciągnąć, a przetwornice też będą w stanie dać odpowiednie prądy, to tak. Tyle że temperatura w zasilaczu od laptopa będzie wyższa niż temperatura w ATX przy tej samej mocy, nawet z chłodzeniem pasywnym, dolicz jeszcze ciepło wydzielane na przetwornicach. Czyli nie ma to żadnego sensu.
@@UCJV9II0SY2XnqePdeMkmOAA Wiesz co, jak ty tak naprawiasz elektronikę to ja Ci współczuję, bo przyjdzie Ci naprawić coś bardziej skomplikowanego , gdzie np. jedno napięcie jest zależne od kilku innych i się zaorasz w tym momencie pomiarami... Takie rzeczy to się sprawdza blokami... To czy jest uwalona pierwotna da się w 3 krokach sprawdzić - obecność ps_on, obecność standby i obecność napięcia za mostkiem i już mając to wiesz że: 1.mostek jest sprawny,2.bezpiecznik jest sprawny,3. termistor jest sprawny, 4/ tranzystory mocy nie mają przebicia do bramki/bazy, bo jakby tak było to byłby spalony bezpiecznik, czyli brak napięcia na kondensatorach za mostkiem,5.tranzystor przetwornicy i sama przetowrnica standby jest sprawna... Zobacz, 3 głupie pomiary na start i ile sprawdzania masz już z bani... To samo wtórna... Wtórną też się dziecinnie prosto diagnozuje, bo dajesz multimetr na omomierz i lecisz wszystkie linie względem masy i podobna historia - 3 pomiary i już wiesz gdzie szukać usterki.... Ponadto warto też zewrzeć ps_on do masy i zwrócić uwagę na reakcję wentylatora, bo to też bardzo dużo podpowiada... Jezeli wentylator nie reaguje to może być ogólnie rzecz ujmując problem ze sterowaniem, np. spalone małe tranzystorki sterujące bazami tranzystorów, albo spalone same tranzystory mocy. W pół-mostkach ten pierwszy wariant to bardzo częsta usterka i sam raz dałem się strollować, ponieważ miałem przebite tranzystory mocy i parę innych elementów, wymieniłem i dupa - zasilacz się nie włącza, standby jest, ps_on, zwarcia nie ma, a zasilacz martwy - co jest grane, skoro dobrze jest, a nie działa... No właśnie nie do końca, ponieważ właśnie miałem spalony tranzystor 2sc945 sterujący bazą tranzystora mocy i po wymianie proforma obu zasilacz wystartował... Niedawno właśnie takie podejście mega skróciło mi naprawę zasilacza, ponieważ miałem uszkodzony zasilacz z aktywnym PFC, który nie włączał się pomimo braku zwarcia i sprawnych tranzystorów i właśnie dzięki zrobieniu podstawowych pomiarów typu weryfikacja standby itd. doszedłem że generalnie nie tyle przetwornicę mam uszkodzoną co APFC, ponieważ po nitce do kłębka doszedłem do APFC, więc przeczytałem sobie jego datasheet, sprawdziłem zasilanie i okazało się że nie ma zasilania i tym sposobem namierzyłem uszkodzony tranzystor w linii zasilania tego scalaka po którego wymianie i zasilacz ruszył.... Jestem zdania, że czasami warto się cofnąć aby potem pójść sprawniej do przodu. Pewnie - mógłbym po kolei sprawdzać elementy po stronie pierwotnej i szybciej bym znalazł, ale moim zdaniem dużo lepiej jest po prosu rozplanowac naprawę tak, aby jak najmniejszą ilością pomiarów wykluczyć jak najwięcej rzeczy, bo na cholerę mam np. mierzyć tranzystor i inne elementy w przetwornicy, skoro mogę zmierzyć napięcie i widząc jego obecność już wiem że ta przetwornica działa, wszystko jest sprawne, więc nie warto inwestować czasu w mierzenie tego wszystkiego. Kiedyś widziałem jak gościu naprawiał telewizor i zrobił dokładnie tak samo - miernik na test diody, w paru punktach porobił pomiary względem masy, zamiast wszystko element po elemecie sprawdzać i po chwili już wiedział na czym stoi i który blok elektroniki należy przeczesać już dokładniej, element po elemencie.
Film ma za zadanie wytłumaczyć nawet początkującym, jak naprawić zasilacz ATX. Ty myślisz że poza kamerą też bym tak zasilacz naprawiał? Otóż nie, zrobiłbym to podobnie, jak napisałeś.
@@__MINT_ Moje zdanie jest takie, że jak ktoś nie ogarnia takich rzeczy jak pomiar omomierzem czy woltomierzem to w ogóle nie powinien dotykać zasilaczy impulsowych, ponieważ może sobie tylko zrobić krzywdę - amen. Mogłeś swoją drogą tez wspomnieć o kondensatorach za mostkiem że przechowują przed długi czas potencjał o wysokim napięciu i trzeba uważać, bo może konkretnie porazić, a nawet zabić jak zasilacz jest podłączony do prądu oraz dać sugestię jak bezpiecznie je rozładować, bo na kiedyś np. jak naprawiałem zasilacz to czekałem 30 minut aż te kondensatory się rozładują, więc zdecydowanie lepszym pomysłem jest je samodzielnie rozładować po prostu.
@@__MINT_ Widzisz, nie dopatrzyłem, ponieważ nie dotarłem do tego momentu jeszcze i myślałem, że nie wspomniałeś. Myślę, że warto takie uwagi dawać na sam początek, ponieważ możliwe jest też dotknięcie się przy wyciąganiu płytki z obudowy. Ja tak miałem np., że dotknąłem przypadkiem o tą zahaczoną część w którą przechodzą śrubki od pokrywy obiema nózkami, zrobiło się zwarcie i mnie poraziło, bo trzynałem drugą ręką obudowę. Na szczęście poza porażeniem i lekkim okopceniem pcb nic się nie stało więcej, z resztą co miałoby, skoro w końcu jakby nie było chwilowe zwarcia do masy nie są niebezpieczne dla elektroniki przecież...
@@__MINT_ Zapomniałem jeszcze Ci tylko powiedzieć, że jeżeli chodzi o te luźne śrubki to jest to również bardzo częsta usterka, która przyczynia się do awarii zasilaczy. One po prostu z czasem pod wpływem drgań się wykręcają i trzeba je dokręcać co jakiś czas, albo po prostu złapać jakąś farbką/klejem do gwóntyów gwinty i nie ma problemu. ;) Ja z braku laku zawsze od drugiej strony radiatora, na wystający odcinek śrubki daję kleksa lakieru do paznokci, zostawiam do zaschnięcia i zdaje egzamin - nie trzeba 50 zł. na Locite do gwintów kupować, szczególnie jeszcze jak nie używa się tego często, a one niestety się przedatowują.
Panie fachowcu ! Co proponujesz do prostowania napięć wyjściowych zmiennych i przemiennych w stosunku do użytecznych , w zasilaczach impulsowych , chińszczyzny ATX ?
@UCJV9II0SY2XnqePdeMkmOAA czy ta pasta to przypadkiem nie przesada? te podkładki które są pomiędzy tranzystorami a radiatorem nie mają oprócz izolacji polepszyć kontaktu pomiędzy nimi?
@@__MINT_ no właśnie potem zauważyłem i podziwiam za upór w tworzeniu ale pomyśl nad zakupem nawet najprostszego oscyloskopu - ja sobie nie wyobrażam sprawdzania przetwornicy bez oscyloskopu.
Świetny pomysł z wykałaczką. Już go skopiowalem i moim warsztacie pojawiły się też wykalaczki..
No wreszcie mi ktoś pokazał po trzydziestu latach od ukończenia szkoły elektrycznej jak się wstępnie namierza podejrzane półprzewodniki wlutowane na płytce .
Wielkie dzięki ! !
Lecę do Biedry po wykałaczki😁. Kozacki film , dzięki . Potrzebowałem czegos takiego bo akurat nabyłem 15 zasilaczy ATX w stanie nieznanym
Jasne ze sie podobalo super.duzo wiedzy jasno madrze na temat
Wielki plus dla ciebie za duże zaangażowanie w film. Twoje rysunki schematów świadczą o naprawdę dużym przyłożeniu się do realizacji odcinka. Super, że nie bagatelizujesz sprawy jakimiś znalezionymi schematami w internecie. 👍
16:35 fajny patent z tymi wykałaczkami. Do tej pory "starą" cynę wysysałem i dodatkowo usuwałem do czysta plecionką. A tu proszę... :-)
Kolega naprawiał zasilacz AT 200W używany jako warsztatowy, który po zwarciu nie wstał. Wymienił tranzystory mocy po stronie pierwotnej, na wtórnej diodę podwójną mocy oraz kondensator. Urządzenie zadziałało poprawnie.
Dziękuję za film❤️
By sie sruby nie odkręcały ja stosuje zwykły lakier do paznokci - zczegolnie przy skrecaniu zawiasów laptopa. Wykałaczka super pomysł:-)
Super !! fajnie tłumaczysz
Taka rada na przyszłość: o wiele łatwiej poodkręcać elementy aktywne i zmienić pod nimi pastę gdy masz już wylutowane do sprawdzenia elektrolity => jest wtedy wygodniej manewrować śrubokrętem.
Super dzieki
Witam muszę przyznać że bardzo dobrze tłumaczysz i masz sporą wiedzę. Nauczyciele w szkole nie mają takiej wiedzy jak ty. Mam pytanie mam sporą wiedzę z elektroniki chciałbym się jeszcze więcej nauczyć mam na myśli to np. za co dane elementy w urządzeniu odpowiadają co czym steruję, kondensatory filtrują napięcie i je stabilizują skąd taką wiedzę zaczerpnąć proszę o odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam życzę rozwoju kanału.
Taką wiedzę można zaczerpnąć, samemu budując różne układy, dokonując w nich pomiarów, kombinując z wartościami różnych elementów, oraz ucząc się na swoich porażkach i wyciągając z nich wnioski. "Zarodek" danej wiedzy można zaczerpnąć z internetu, a później trzeba go rozwijać samemu.
@@__MINT_ Dziękuję za odpowiedź
dodasz odcinek jak przerobić taki zasilacz ATX na zasilacz regulowany?
super poradnik ok
Super
Łapka w górę w ciemno, bo naprawa jakaś.
Witam mam pytanie mam uszkodzony osuszacz powietrza BERDSEN sprawdzałem elementy rezystory i diody LED na płytce są sprawne zasilacz impulsowy 9V też jest sprawny jedyny element,który mógł się uszkodzić to ogniwo Peltiera przymocowane pastą termoprzewodzącą do radiatora proszę o jakąś poradę i z góry dziękuję
Witam mam w zasilaczu do laptopa spalony termistor NTC 5D13 5 OHM jakim termistorem mogę go zastąpić z góry dziękuję za odpowiedź.
Na czym polega patent z żarówką na zasilaniu 230v ? Podłączasz ją szeregowo i jak zabezpiecza przed ewentualnym wybuchem uszkodzonego elementu ? Ogranicza prąd ? Czy przepala się wtedy jak bezpiecznik ?
Żarówka ogranicza prąd, działa jak termistor PTC
A jak sprawdzić taki filtr sieciowy zwykłym miernikiem i na jakim zakresie proszę o odpowiedź
Witam mam pytanie czy można użyć pastę termoprzewodzącą która jest po terminie czy to nie będzie miało żadnego wpływu na półprzewodniki.
mega
Jest i mój zawodnik. Nie ma to jak późną porą ogarnąć youtuba.
Łapka w górę dla rozwoju kanału.
W moim przypadku musiałem się poddać - zasilacz TACENS ANIMA APII500. Po wylutowaniu i sprawdzeniu bardzo wielu elementów, zasilacz nadal nie działa. Podobno jest Made in Italy, ale pewnie zmontowany małymi rączkami Chińczyków, bo niektóre elementy mają zatarte oznaczenia. Dlatego trudno ustalić zamienniki a nawet pomierzyć mikroukłady. Jedyne co udało mi się ustalić, że coś musi być nie tak na linii zwrotnego sterowania. Zasilacz wygląda na nowy, być może ktoś pomylił się przy montażu, lub coś nie zostało wlutowane, lub zostało wlutowane o niewłaściwych parametrach. Trudno powiedzieć bo nie mam do niego schematu.
A zasilacz próbuje się uruchomić czy jest cały czas martwy? Jest 5V na linii 5V stand by?
"Pacjentów" nie przyjmuję, ale mogę Ci pomóc tutaj. Posprawdzaj wszystkie elementy, poszukaj zimnych lutów, i czy przypadkiem nie ma gdzieś zwarcia. Sprawdź, czy scalak sterujący jest zasilany 5V z linii 5V stand by. Jeśli to nie pomoże, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ scalak.
@@filemon4133
O.K. siedziałem nad nim w zeszłym roku, bez powodzenia i odłożyłem.
Dzisiaj go odkopałem. Jutro postaram się wszystko sprawdzić. Z tego, co pamiętam, to jest tam jeszcze szary przewód, który ma jakieś znaczenie. Podaj e-maila to nie będziemy zaśmiecali wątku innym modelem, chyba, że gospodarz nie ma nic przeciwko temu.
Power good to nie feedback od płyty głownej, tylko od zasilacza. Podając 5V na ten kabelek zasilacz daje sygnał płycie, że napięcia są prawidłowe, i że może startować.
Piszcie tutaj, to film będzie miał większe zasięgi, a ja będę mógł dodać coś od siebie, jeżeli coś będę wiedział.
Te kondensatory po stroni pierwotnej nie są jeszcze złe. Ten zasilacz to lowcostowy wynalazek i w nich zawsze na tych kondensatorach wejściowych żółci zawyżali wartość pojemności na etykietce ;) na 110% od nowości miały 220uf. Naprawiałem takie zasilacze wiele lat temui mając wtedy dostęp do miernika pojemności (co wtedy nie było takie oczywiste) mierzyłem i większość noname konstrukcji at i atx miało zawyżone wartości tych właśnie kondensatorów dużych na pierwotnym, na etykietce od nowości nieraz dosyć sporo np było 220uf a na etykietce 500 ;)
Dzięki, że mi to powiedziałeś, nie miałem o tym pojęcia
Ciekawy film ze zrozumiałymi objaśnieniami. Czy w przypadku, gdy zimny lut wystąpi na radiatorze zasilacza, to może dojść do ich przegrzania i pojawienia się "elektronicznego zapachu"?
Jeśli radiator jest używany do podłączenia czegoś do płytki, to zimny lut spowoduje to samo, co zimny lut w innym kluczowym miejscu
@@__MINT_ Dziękuję za informację.
Jak podłączyć żarówkę H7 pod zasilacz ATX
Witam! Ktoś ma jakiś pomysł? Zasilacz CX600. Napięcia 5V standby i na zielonym power prawidłowe, zasilacz nie rusza. Jeszcze nie "grzebałem" ale ktoś już co najmniej zajrzał.
Cześć. Czy masz w planach na odcinki zbudowanie zgrzewarki do akumulatorów li-jon. Wspomniałeś o takim urządzeniu przy omawianiu super kondensatora. Ja chcę sobie zbudować takie urządzenie i szukam informacji na ten temat. Są takie na youtube ale nie wyjaśniają tego tematu.
Na razie takiego odcinka nie planuję, bo nie robię pakietów Li-ION
@@__MINT_ ale mam nadzieję że wspomożesz mnie kilkoma odpowiedziami🙂. Pierwsze pytanie odnośnie przepalania się bezpiecznikow szczegolnie nieszkaniu gdzie są ograniczenia większe niż w domkach. Podobno taka zgrzewarka przepala bezpieczniki dla przykladu trafo z mikrofali 2x750W uzwojenie wtórne wymienię na np. 25mmkw 3 zwoje ok. 3v. Połączenie równoległe. transformatorów da mi ok. 800A dane z głowy dla rozważań teoretycznych. 1500W na zasilaniu 230 daje 1500/230 ok 6.5A. 10A wytrzyma to obciążenie czy też dochodzą jakieś zjawiska o których jeszcze nie wiem? Chyba że w instalacjach stosuje się słabsze bezpieczniki... I czy warto zastosować jakieś dodatkowe układy elektryczne umieszczone przed transformatorem? A jeszcze drugie pytanie mi się nasuwa nie robi to różnicy czy na elektrodach zgrzewarki będzie prąd stały czy zmienny? Bo na filmiku nie jest to wyjaśnione. Tam czasy miał 40ms kontrolowane przez arduino nano. Oczywiście można kontrolować czas zgrzewu w/g potrzeb dobieranych doświadczanie.
Wg. mnie taką mocą po prostu wyparujesz blaszki do zgrzewania. Pytałeś o zgrzewarkę na superkondensatorach, a ta, o której piszesz, to zwykła transformatorowa. To, czy na elektrodach jest prąd stały, czy zmienny, nie ma większego znaczenia. To tylko moje przypuszczenia, nigdy nie miałem do czynienia ze zgrzewarkami.
@@__MINT_ to pozostają te skromne informacje które zdobyłem i mieć nadzieję ze nic nie wybuchnie😁. Ja tylko nawiązałem do tych super kondensatorów bo przy ich omówieniu wspomniałeś o zgrzewarce. Tak to bardzo prosta zgrzewarka transformatorowa a duża moc bo na blaszkach 0.15 niklowanych jest ok ale przy blaszkach z czystego niklu już tak dobrze nie było. A na blaszkach z czystego niklu rzekomo przewodnictwo prądowe to jest dużo wyższe. Muszę zdobyć transformatory i zacząć eksperymenty. Dziękuję za pomoc.
Czy zielony przewód podłączamy do obojętnie jakiej masy?
Tak
Wszystkie masy na stronie wtórnej są wspólne.
Pozdrawiam
a jakie cewki używać do zamiany na zworki parametry np. dziękuję Pozdrawiam.
Cewka powinna być nawinięta grubym drutem, i nie powinna mieć za dużo zwojów. Ja użyłem takiej wylutowanej z płyty głównej.
dziękuję za info
Co może być nie tak jeśli na chłodzenie po stronie pierwotnej na przebicie na 120v , czy nie przyczyną bedą rezystory połączone z mostkiem miedzy głównymi kondensatorami na wejściu a masą , czy sa po to by je rozładowywać ? zasilacz trochę piszczy ale działa .Luty poprawiłem i usunąłem korozję galwaniczną. Ps mam też zasilacz dell 275W który pod dłuższym obciażeniem się wyłącza , by później już nawet bez obciązenia się wyłączyć raz po raz ..?
Rezystory są po to, aby rozładowywać kondensatory, być może przebiciu uległ któryś z niebieskich kondensatorów. W przypadku drugiego zasilacza pewnie masz elektrolity do wymiany
A może masz sposób na regulacje i podniesienie napięcia
Dodałem minimalną regulację napięcia do zasilacza z filmu, ale nie pokazywałem tego. Robi się to podobnie, jak w innych zasilaczach, które przerabiałem na kanale
Mówisz że zasilacze z wyspecjalizowanym driverem są trudne nieopłacalne do naprawy. Akurat mam taki na układzie IR2153S- wystrzelony sam driver i parę elementów wokół niego. W sumie jak policzyłem nowe elementy nie przekroczą kosztów kilkudziesięciu złociszy co w tym przypadku może się opłacić bo zasilacz działa(ł) w dość drogim subwooferze. Czy mogę się spodziewać jakichś dodatkowych kosztów i trudności w naprawie?
Akurat IR2153S to jest raczej ogólnodostępny zwyczajny driver mosfetów, więc naprawa nie powinna sprawić większych problemów. Nie opłaca się ona wtedy, gdy uszkodzeniu ulega sporo elementów smd i wyspecjalizowany układ, pełniący praktycznie wszystkie funkcje, jeśli chodzi o sterowanie zasilaczem. Jeśli dojdą do tego jeszcze luty bezołowiowe i brak odpowiedniego sprzętu, to taki zasilacz najprawdopodobniej jest kaplica.
@@__MINT_ po
Do czego służy ten cienki element między tranzystorami i radiatorem ?
Podkładka silikonowa? Izoluje tranzystory od radiatora (elektrycznie)
@@__MINT_ Dziękuję za odpowiedź, chodziło mi właśnie o tą podkładkę. Zastanawiam się nad modyfikacją chłodzenia zasilacza, pozbyciu się wentylatora i zmianą radiatora na większy tak aby chłodzenie było pasywne. Nie wiem tylko czy inne elementy poza diodami i tranzystorami nie będą się przegrzewać.
@knykiec6443 na pewno cewki i transformator będą się mocniej nagrzewać, elektrolitom to nie posłuży i skróci ich żywotność
@@__MINT_ Myślałem też nad podłączeniem do zasilacza laptopa czterech przetwornic DC-DC 3.3V, 5V, 12V i 5VSB. Czy takie rozwiązanie spełniało by swoje zadanie?
Jak zasilacz od laptopa da radę to uciągnąć, a przetwornice też będą w stanie dać odpowiednie prądy, to tak. Tyle że temperatura w zasilaczu od laptopa będzie wyższa niż temperatura w ATX przy tej samej mocy, nawet z chłodzeniem pasywnym, dolicz jeszcze ciepło wydzielane na przetwornicach. Czyli nie ma to żadnego sensu.
A czemu płytka ma tak dużo cyny zamiast ścieżek? Czy to chińska oszczędność? Film jak zawsze super! Oby tak dalej. Pozdrawiam.
Cynowanie ścieżek to celowy zabieg, ponieważ muszą one wytrzymać duży prąd
@@UCJV9II0SY2XnqePdeMkmOAA Wiesz co, jak ty tak naprawiasz elektronikę to ja Ci współczuję, bo przyjdzie Ci naprawić coś bardziej skomplikowanego , gdzie np. jedno napięcie jest zależne od kilku innych i się zaorasz w tym momencie pomiarami... Takie rzeczy to się sprawdza blokami... To czy jest uwalona pierwotna da się w 3 krokach sprawdzić - obecność ps_on, obecność standby i obecność napięcia za mostkiem i już mając to wiesz że: 1.mostek jest sprawny,2.bezpiecznik jest sprawny,3. termistor jest sprawny, 4/ tranzystory mocy nie mają przebicia do bramki/bazy, bo jakby tak było to byłby spalony bezpiecznik, czyli brak napięcia na kondensatorach za mostkiem,5.tranzystor przetwornicy i sama przetowrnica standby jest sprawna... Zobacz, 3 głupie pomiary na start i ile sprawdzania masz już z bani... To samo wtórna... Wtórną też się dziecinnie prosto diagnozuje, bo dajesz multimetr na omomierz i lecisz wszystkie linie względem masy i podobna historia - 3 pomiary i już wiesz gdzie szukać usterki.... Ponadto warto też zewrzeć ps_on do masy i zwrócić uwagę na reakcję wentylatora, bo to też bardzo dużo podpowiada... Jezeli wentylator nie reaguje to może być ogólnie rzecz ujmując problem ze sterowaniem, np. spalone małe tranzystorki sterujące bazami tranzystorów, albo spalone same tranzystory mocy. W pół-mostkach ten pierwszy wariant to bardzo częsta usterka i sam raz dałem się strollować, ponieważ miałem przebite tranzystory mocy i parę innych elementów, wymieniłem i dupa - zasilacz się nie włącza, standby jest, ps_on, zwarcia nie ma, a zasilacz martwy - co jest grane, skoro dobrze jest, a nie działa... No właśnie nie do końca, ponieważ właśnie miałem spalony tranzystor 2sc945 sterujący bazą tranzystora mocy i po wymianie proforma obu zasilacz wystartował... Niedawno właśnie takie podejście mega skróciło mi naprawę zasilacza, ponieważ miałem uszkodzony zasilacz z aktywnym PFC, który nie włączał się pomimo braku zwarcia i sprawnych tranzystorów i właśnie dzięki zrobieniu podstawowych pomiarów typu weryfikacja standby itd. doszedłem że generalnie nie tyle przetwornicę mam uszkodzoną co APFC, ponieważ po nitce do kłębka doszedłem do APFC, więc przeczytałem sobie jego datasheet, sprawdziłem zasilanie i okazało się że nie ma zasilania i tym sposobem namierzyłem uszkodzony tranzystor w linii zasilania tego scalaka po którego wymianie i zasilacz ruszył.... Jestem zdania, że czasami warto się cofnąć aby potem pójść sprawniej do przodu. Pewnie - mógłbym po kolei sprawdzać elementy po stronie pierwotnej i szybciej bym znalazł, ale moim zdaniem dużo lepiej jest po prosu rozplanowac naprawę tak, aby jak najmniejszą ilością pomiarów wykluczyć jak najwięcej rzeczy, bo na cholerę mam np. mierzyć tranzystor i inne elementy w przetwornicy, skoro mogę zmierzyć napięcie i widząc jego obecność już wiem że ta przetwornica działa, wszystko jest sprawne, więc nie warto inwestować czasu w mierzenie tego wszystkiego. Kiedyś widziałem jak gościu naprawiał telewizor i zrobił dokładnie tak samo - miernik na test diody, w paru punktach porobił pomiary względem masy, zamiast wszystko element po elemecie sprawdzać i po chwili już wiedział na czym stoi i który blok elektroniki należy przeczesać już dokładniej, element po elemencie.
Film ma za zadanie wytłumaczyć nawet początkującym, jak naprawić zasilacz ATX. Ty myślisz że poza kamerą też bym tak zasilacz naprawiał? Otóż nie, zrobiłbym to podobnie, jak napisałeś.
@@__MINT_
Moje zdanie jest takie, że jak ktoś nie ogarnia takich rzeczy jak pomiar omomierzem czy woltomierzem to w ogóle nie powinien dotykać zasilaczy impulsowych, ponieważ może sobie tylko zrobić krzywdę - amen. Mogłeś swoją drogą tez wspomnieć o kondensatorach za mostkiem że przechowują przed długi czas potencjał o wysokim napięciu i trzeba uważać, bo może konkretnie porazić, a nawet zabić jak zasilacz jest podłączony do prądu oraz dać sugestię jak bezpiecznie je rozładować, bo na kiedyś np. jak naprawiałem zasilacz to czekałem 30 minut aż te kondensatory się rozładują, więc zdecydowanie lepszym pomysłem jest je samodzielnie rozładować po prostu.
W sumie, to masz rację. Btw. na filmie wspomniałem o kondensatorach 13:55
@@__MINT_ Widzisz, nie dopatrzyłem, ponieważ nie dotarłem do tego momentu jeszcze i myślałem, że nie wspomniałeś. Myślę, że warto takie uwagi dawać na sam początek, ponieważ możliwe jest też dotknięcie się przy wyciąganiu płytki z obudowy. Ja tak miałem np., że dotknąłem przypadkiem o tą zahaczoną część w którą przechodzą śrubki od pokrywy obiema nózkami, zrobiło się zwarcie i mnie poraziło, bo trzynałem drugą ręką obudowę. Na szczęście poza porażeniem i lekkim okopceniem pcb nic się nie stało więcej, z resztą co miałoby, skoro w końcu jakby nie było chwilowe zwarcia do masy nie są niebezpieczne dla elektroniki przecież...
@@__MINT_ Zapomniałem jeszcze Ci tylko powiedzieć, że jeżeli chodzi o te luźne śrubki to jest to również bardzo częsta usterka, która przyczynia się do awarii zasilaczy. One po prostu z czasem pod wpływem drgań się wykręcają i trzeba je dokręcać co jakiś czas, albo po prostu złapać jakąś farbką/klejem do gwóntyów gwinty i nie ma problemu. ;) Ja z braku laku zawsze od drugiej strony radiatora, na wystający odcinek śrubki daję kleksa lakieru do paznokci, zostawiam do zaschnięcia i zdaje egzamin - nie trzeba 50 zł. na Locite do gwintów kupować, szczególnie jeszcze jak nie używa się tego często, a one niestety się przedatowują.
Panie fachowcu ! Co proponujesz do prostowania napięć wyjściowych zmiennych i przemiennych w stosunku do użytecznych , w zasilaczach impulsowych , chińszczyzny ATX ?
Diody Schottky'ego
A nie warto rozpoczęcia naprawy od dokładnego przyjrzenia się elementom z jednej, lutom z drugiej strony?
Celowo tego nie zrobiłem, odcinek byłby za krótki
Modecom feel 500W Pod większym obciążeniem resetuje komputer co to może być. Na co mam zwrócić uwagę czy lepiej kupić nowy?
Pewnie zużyte elektrolity lub zestarzała pasta termoprzewodząca
Witam mam ten sam zasilacz I ten sam problem. Poradzil sobie pan z tym?
#Majsterkowanie i nie tylko Mistrzu jak przylutować włącznik i wyłącznik w atx zasilaczu
To chyba żaden problem, lutujesz tak jak każdy inny element
@@__MINT_ no tak ale nie wiem jak podłączyć ten wyłącznik z tyłu atx zasilacza
@UCJV9II0SY2XnqePdeMkmOAA czy ta pasta to przypadkiem nie przesada? te podkładki które są pomiędzy tranzystorami a radiatorem nie mają oprócz izolacji polepszyć kontaktu pomiędzy nimi?
Pasty nigdy za wiele. Przewodzi ona ciepło lepiej niż podkładka
Pytanie mam, masz oscyloskop?
Mam, własnoręcznie robiony ;)
@@__MINT_ no właśnie potem zauważyłem i podziwiam za upór w tworzeniu ale pomyśl nad zakupem nawet najprostszego oscyloskopu - ja sobie nie wyobrażam sprawdzania przetwornicy bez oscyloskopu.
Tym swoim już niejedną przetwornicę sprawdziłem, działa dobrze do 100kHz.
Od tych kółek w głowie mi się kręci
17:26 XD :D
Zanim sie zorientowałem to myślałem, że komuś zimy lód skapnął na zasilacz
zasilacz ATX
Pierwszy 😁