SZILÁRD KŐSZIKLÁRA - A Tihanyi Királykripta régészeti feltárása - 2. rész
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 ม.ค. 2025
- SZILÁRD KŐSZIKLÁRA - A Tihanyi Királykripta régészeti feltárása - 2. rész:
Az 1953-ban kialakított sírhely felnyitása
A „Tihanyi Királykripta multidiszciplináris kutatása” projekt keretében az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat munkatársai április 30-án, pénteken kezdték meg a régészeti feltárást. A munkálatok első lépéseként Módy Péter szobrászművész-restaurátor és segítői felemelték a csavart nyelű körmeneti keresztet ábrázoló középkori márvány sírkövet, amelyet az altemplom déli falából 1953 szeptemberében helyeztek a tér közepén téglából akkor kialakított síremlék közepébe.
Ezután a tihanyi bencés közösség tagjai Várszegi Asztrik püspök, emeritus pannonhalmi főapát, Mihályi Jeromos tihanyi perjel és Sárai-Szabó Kelemen győri perjel vezetésével imádságot végeztek a kriptában a középkorban és a kora újkorban eltemetettek, valamint a tihanyi apátsági templom alatti 18. századi szerzetesi kriptában eltemetett bencés szerzetesek lelki üdvösségéért.
Az imádság után Mende Balázs Gusztáv paleoantropológus vizsgálta meg és helyezte megfelelő környezetbe - előkészítve a kutatásra - a sírkőlap alatt 1953-ban faládákban letárolt embericsont-maradványokat.
A márvány sírkövet ideiglenesen a tihanyi apátsági templom Jézus Szíve-oltára mellett helyezték el szép kivitelű tárolóban.