Karantén alatt egyik tanárom feladott egy hasonló Vezess előadást/videót mint tananyag ( szerelőnek tanulok ). Azóta rá vagyok kattanva ezekre a videókra, sokat megnéztem már és rengeteget tanultam belőlük,ennek ellenére még mindig lenyűgöz Gajdán Miklós tudása és annak részletessége.
Van aki ert a szakmajahoz es hajlando fejlodni es van aki lemaradt a csavarhuzonal es kopkodi a modern autokat mert AZ AUTO A HIBAS ha nem tudja megjavitani es nem a hozzaertese...
Az nem lesz indokolt. Úgy mint az opel csoport olajban futó gumi vezérműszíjja. Mire cserére jut, kuka a motor, mert minden létező olajjárat eldugult a szép lassan feloldódó szíj miatt.
Nagyon tanulságos volt, köszönjük. Annyit azért tegyünk hozzá, hogy a kéményseprőket ide behozni meglehetős erőteljes csúsztatás volt. A kéményseprők fő problémája nem a korom volt, hanem az akkori tüzeléssel együttjáró KÁTRÁNY jellegű anyagok (jó sokféle). Ezek okozták a rákot, nem a korom! Amúgy ez a "környezetvédelem" már nem a környezetet és az embert védi, hanem az autózás lassú kinyírására megyitt ki a hadjárat! Amikor én fiatal voltam, akkor a FÉKEKBEN AZBESZT VOLT, A BENZINBEN ÓLOM!!!! Ma, ha valaki kiejti a száján, hogy "azbeszt", hívják a katasztrófavédelmet. Az ólomról meg mindenki tud. ÉS MÉGSEM HULLOTTUNK,. MINT A LEGYEK! Ma, amikor ezek a káros anyagok ezerszer kisebb koncentrációban vannak jelen, pont most folyik a hisztérikus riogatás az autók ellen -- miközben az élet más területein, nagyságrendekkel károsabb hatások ellen nem harcolnak semennyire, sőt meg sem említik. Az autó a mozgási szabadság. A mozgás az élet, a mozdulatlanság a halál. Nem szabad bedőlni a riogatóknak, akik a normális, emberhez méltó élettől akarnak megfosztani minket.
Ez a mai dízel finomítás véleményem szerint szimplán vergődés. Szép, szép, de ezek kirakat autók, hogy lássa a világ, megcsinálták a "tiszta dízelt", mert "ezt kell mutatni". Az egy dolog, hogy meg tudják valósítani, ilyenkor nem számít a pénz, és nyilván elmennek 200.000 km-t ezek a motorok is úgy, hogy nem kell belenyúlni a kötelező szervizen kívül, de egyrészt az még nem nagy futás, bármelyik benzines is elmegy ennyit, másrészt kizárt, hogy a kedvezőbb fogyasztással kompenzálni tudják ezt a rengeteg bonyolult technikát. Dízelem van nekem is, na nem ilyen, hanem egy régi, kiforrott konstrukció. Nyilván nem hozza a mai környezetvédelmi értékeket, nem is egy nagy élmény, jampizni se lehet vele, de cserébe olcsón fenntartható, 6 liternél többet lehetetlen megetetni vele. Bár a kilőtt EGR-es meg DPF-es verdák se nagyon hozzák a számokat, amire hivatottak voltak hajdanán... A videó végén van a nagy igazság, hogy mi lesz ezekkel az autókkal, ha már benne lesz a kilométer?! Az emberek java része úgy vesz autót, hogy fogalma sincs a várható költségekről, aztán amikor cserélni kell egy turbót vagy egy adagolót, és a 15 éves autókon ugranak a 100.000 forintok, csak néznek. Nem véletlen olcsók ezek a használt, nyugatról behozott gépek, mert rövid időn belül garantáltan cserélni kell a kettőstömegűt, aztán csak hüledeznek, amikor meglátják, hogy 200-300.000 csak az alkatrész bele, az autót meg 350-ért vették. Persze, ha újkorától fogva leosztja a költséget, akkor 1-2 forint / km az ára ennek, de aki nem új korában veszi meg, hát ez van. Szvsz a dízel már túlságosan el van bonyolítva, de a benzinesről se gondoljuk, hogy annyira "zöld", amikor részecskeszűrővel jönnek már azok is. A tartósság megint más kérdés, az ilyen downsize-olt turbós motorokra kíváncsi leszek, mekkora futásokat produkálnak majd! Elektronikus autók? Városban párja nincs, de egy átlagos embernek egyrészt nem megfizethető, másrészt vállalhatatlan.
És a vicc nem az , hogy káros..hanem az hogy mióta kitiltották a dízeleket a városokból semennyit sem csökkent a károsanyag kibocsájtás..sőt, van amelyik anyagnál nőtt is😃
Elektromos autók majd 8-10 éves korukra tönkremegy az akkumulátoruk lesz e értelme felújitani őket? Az az érzésem véget ér az a korszak hogy tizenéves autókkal furikázzanak az emberek. Vagy újat veszel esetleg néhány éveset vagy semmilyet.
@@kovacsgergo8738 Jaja, olvastam, hogy a szennyezés hány százaléka jön az iparból, fűtésből, közlekedésből, azon belül hajózás, buszok, vonatok személyautókból stb. Ha a diesel személyautókat benzinesre cserélik legdurvább esetben is 3 % lehet a szennyezés csökkenése bizonyos gázoknál, de van ami növekszik mivel a benzinnél meg az a gáz a több. Viszont rengeteg járművet újra le kell gyártani, s többet kell tankolni bele.. Ez olyan fordított környezetvédelemnek tűnik.
Vagy ha ezeket a fejlesztési pénzeket, időt elektromos rendszerekbe ölték volna, már megfizethető áron lennének és nem kéne károsanyag kibocsátásról se beszélni. Rossz ránézni mennyi millió alkatrészből áll a motor, amikor a modellen mozog. Ahogy mondod, ez így csak vergődés.
Az olvasztott acélfelszórás technológiáját úgy hívják, hogy "fémporszórás". Nem csak acéllal, hanem rengeteg típusú ötvözettel és tiszta fémekkel is létezik Nagyon régi technológia, használják kopott alkatrészek felújítására, és felületkezelésre is.
A mezőgazdaságban már egy ideje megy az Ad-Blue nem egy igazán kiforrott technologia! Ami viszont teljesen nagy marhaság hogy utánégetővel szerelik a kombájnokat ami nem a legbiztonságosabb tűzvédelmi szempontból!
Az AdBlue már nem mai újítás. Kamionokban meg több éve alkalmazzák. Értem én, hogy hozza a motor a környezetvédelmi normákat, de ehhez már nagyon túl kell bonyolítani a rendszert. Kérdéses, hogy meddig fognak jól működni. Nyilván használattól sok függ, de szerintem senkinek nem esne jól, ha 150-200 ezer km után részegységeket kéne cserélni több százezer forintért. Szerintem nem nagyon lehet már a belsőégésű motorokat hova fejleszteni, maximum bonyolítani. Ezért sem hiszek abban, hogy van jövőjük. Jövője az elektromos autónak van.
Részemről a kék Spuri adalékot rakom egy 3 literes sorhatos dieselbe ami egy nagyszerű magyar fejlesztés. Alig füstöl azóta valamit annyira tökéletes lesz tőle az égés... rengeteg évet dolgztak rajta míg kikisérletezték, érdemes utánaolvasni (ha jól emlékszem spuri-adalek.hu de a guglival gyorsan meglehet találni). Mivel jobb az égés, leszedi a lerakódásokat, érezhetően nő a nyomaték, a fogyasztás pedig 8-12%-al csökken amivel rögtön visszahozza az árát... sokezer tapasztalat gyűlt már össze az utóbbi bő két évtizedben. 2-3000 km után a hengerfalon belül egy keménységi skálán majdnem gyémánt szintet megütő réteg alakul ki, sokkal egyenletesebben jár a motor, nálam teljesen megszűnt az olaj zabálása pl, hidegben is pöcre indul... csak pozitiv tapasztalataim vannak. Javaslom minden autóstárs figyelmébe.
Már egy 4 millió forintos újonnan vett autónál sem akkora összeg 150-200e km-enként néhány százezer Ft (ki kell számolni, hogy ennyi km-re már hány millió lett csak beletankolva). Lehet bennem van a hiba, de ha valaki ráadásul nem 4 milliót, hanem akár egy lakás árát is el tudja költeni egy olyan gyorsan értékvesztő ingóságra mint autó, annak ki kéne tudnia fizetni ezt a költséget. Cserébe maradhat a dízel és nem kell több millió tonna akkut gyártani, ami viszont ugyancsak nem környezetbarát. Az olajlobbi összeesküvést hagyjuk, az csak részben hátráltatja az elektromos kocsikat, más gond is van. Pl nincs annyi réz a világon amivel kellően kis veszteséggel, ekkora villamos teljesítményt ki lehetne kötni a töltőállomásokra világszinten, de erről sohase beszél senki. Az akkukba is rengeteg réz és egyéb színesfém kell, a lítium csak pár kg/500kg akku.
@@EM83D Nem csak a pénzről van szó, hanem a kellemetlenségről, hogy többet kell hordani a szervizbe az autót, mert ez beszarik, az beszarik. Főleg, ha éppen hosszú úton van vele az ember. Előbb utóbb úgyis minden el fog fogyni a Földön, de még most nem kell aggódni, hogy nem lesz réz. Hány éve is használjuk a kőolajat? És még mindig van. Viszont, ha az elfogy, akkor mit tankolunk? A megújuló energiaforrásoknak köszönhetően pedig elektromos áram korlátlan mennyiségben van. Sokan aggódnak a lítium miatt is. Kínában már gyártják a szilárdtest akksikat, amikbe nem kell lítium.
@@petertoth8187 A kellemetlenséggel természetesen egyet értek, de szerintem nem szabad ennyire lazán párhuzamot vonni a kőolaj és az egyéb nyersanyagok közt. Csak mert az egyik van (pedig már nem kéne legyen) a másik nem elfogyását ez még önmagában nem garantálja. A kőolaj folyamatosan újradiffundál a kőzetekből, így pótlódik, 1-1 kút idővel újranyitható, de a kőzetekből is elfogy egyszer. A színesfém simán elfogy, addig meg újabb nkm-eket tesznek tönkre érte, bányászata környezetszennyező és sok energiát emészt fel. Még nem látok kellő megújuló energiaforrást és főleg olyat nem, ami kellő energiát termelne és közben még ne termelne szemetet (napelem), zajt (szélerőmű) vagy kívánna rettentő sok gépelemet (hőszivattyú). Sajnos a fúziós erőműtől meg állandóan további 50 évre vagyunk, ahogy ezt valahol olvastam. Hogy értsd, nem vagyok dízel párti (bár most az van) és nem vagyok az elektromos ellen csak a mostani elektromos kialakítás a hordozott holt tömegével és a rengeteg kiépítésével nem tűnik ebben a formában vállalhatónak és kiemelkedően környezetbarátnak, fenntarthatónak. Szerk: Sőt a lokális szennyezés nullázása mellett a globális környezetszennyezése az igényelt nemes anyagok miatt még szerintem(!) rosszabb is.
Érdekes kérdés, hogy a hagyományos dugattyús motor mellett a Wankel motort szokták alternatívaként emlegetni. Csakhogy van még legalább egy alternatíva. Hagyományosan azt tudjuk, hogy a gázturbina a méretéhez képest is hatékonyabb tud lenni, jobb a hatásfoka és az is tud akár kimondottan tiszta lenni. A fő gond, hogy részterhelésen már nem annyira jó, és a hirtelen fordulatszám-változást nem kedveli. Ezért hosszú ideig megvolt a helye a levegőben. Tankoknál ott használták, ahol a "hátrányai nem számítottak". És volt ugye kisszériás motorkerékpár (használt) Rolls-Royce gázturbinákra építve. Míg a turbojet, a turbofan esetében többnyire tolóerőt látunk (még egy gtf esetében is), a turbopropnál már látjuk a tengelyt amit meghajt a turbina, a turboshaft megoldás (helikopter, motorkerékpár, tank) kb. autós szinten is másolható lenne. Ráadásul a gázturbina sok szempontból lehet mindenevő, és ehhez képest tiszta is. A kezdeti problémák, hogy nem elég gyorsan reagál a vezető parancsaira persze jó ok volt arra, hogy a közúti használatot, az említett szabályt erősítő kivétel motorkerékpár kívételével javarészt mellőzzük. De közben történt egy, s más. Például az, hogy a közel állandó fordulat és közel állandó terhelés biztosítható akkor, ha például azt tudjuk szabályozni, hogy a teljesítmény mekkora része jut kerékre, mekkora része jut generátorra. Illetve, ha több kell milyen arányban segítsen be a villanymotor. Itt sokféle szabályozás gyorsabban reagálhat, és a turbina terhelése, fordulatszáma az ideális tartományban lenne tartható. Bár megértem, hogy a CVT váltóknál is jelentkező probléma itt is meg tud jelenni, hiszen a "motorhang" és a sebesség közötti összefüggés itt is felborulna, de azt gondolom, hogy ez egyfelől hangszigeteléssel elnyomható, másrészt javarészt megszokásból eredő probléma. Nem mondanám csekély problémának, mert az agy sok érzékszervtől érkező jelből sokféle sebességre, gyorsulásra következtet, abból akár tengeribetegség is lehet (mint sok gyereknél hátsó ülésen az autóban is) de érzésem szerint ez kompenzálható. "Józan paraszti ésszel továbbgondolva": A kisebb méret, a kisebb tömeg mellett elképzelhető lehet olyan "range extender" modulok gyártása, amik az autó rendszereire csak egy szabványos csatlakozón át kapcsolódnak, a működésük, méretük szabványosítható. Ezek kölcsönzése épp úgy megoldható lenne, minthogy egy ilyen egység a család több elektromos autóját kiszolgálja. Áramtermelésre viszont tökéletesen bevált a technológia, és az autóban lévő menet közben működő töltőre ez jó irányt jelentene. Érdekes kérdés lenne, ha már a fokozatmentes váltók sés a hibrid technológia kapcsolódó lehetőségei is témát jelentenek, mint a mostani tiszta dízel is, beszélni egy kicsit arról, hogy mindezen lehetőségek ellenére miért nem nyit az autóipar a bevált gázturbinák felé?
Eleriona Én úgy tudom, hogy a repülésben, még ott is ahol csak tengelyteljesítményt szolgáltat, a kis méret és kicsi tőmeg miatt alkalmazzák. Hatásfoka nem jó, kivéve az erőművekben, ahol is méretes hőcserélővel szerelik fel.
@@kcsi1 A kis méret, kis tömeg fontos. De úgy tudom, hogy a hatásfok kapcsán a turbinánál leírták, hogy a hatásfok részterhelésen, változó teljesítményen pocsék, de állandó terhelésnél már kevésbé. És a hőcserélő mérete a turbina méretével arányos. Ráadásul a repülésben a kis méret, a kis tömeg csak korlátozottan fontos, mert ugye az üzemanyagkészlet tömege és a változó tömeg-eloszlás ezt jelentős mértékben lerontaná, ha a fogyasztás ne lenne jó. És persze a felszálláskor (maximális tolóerő közelében) való fogyasztás és az út többi részén mért fogyasztás sem egyformán lesz fontos. Az elsőről úgy tudom, hogy maximális terhelés közelében van, és ez kedvez a turbinának. Az utazósebességen való kisebb fogyasztás kapcsán az akkori rosszabb hatásfok szerepe is más (arányaiban) ráadásul ott azért a részterhelés sem úgy működik, mint közúton. A fő gond az, hogy amikor egy autót vezetsz, könnyen mondod, hogy milyen jó mondjuk 200 lóerő. Tényleg tök jó. Csak nézz rá egy teljesítménygörbére. Hamar rájössz, hogy hopp, alacsonyabb fordulaton a nyomaték is kevesebb, de a teljesítmény a nyomatéktól és a fordulatszámtól is függ... És megnézve a lóerőgörbét kiderül, hogy alacsony fordulaton a lóerők kb 1/5-e, vagy időnként még kevesebb áll rendelkezésre. A csúcs lóerő nem mond semmit. Jött az autós újságíróknál az új fétis! Döntsön a Nm, mert ugye ez új, és ez a használt tartományban is rendelkezésre áll. Ott van a kirajzolt görbén, az a papír csak nem hazudik. Az új mítosz azt felejtette el, hogy a sebességváltó nyomatékváltó. Az, hogy a keréknél mennyi forgatónyomaték jelenik meg bizony az áttételtől is függ. Ha olyan az áttétel (úgy választották a motorhoz), akkor a benzinest érezhetnéd nyomatékosabbnak. Lényeg a lényeg, azt gondolod, a kényelmes tempónál rendelkezésedre áll mondjuk 75 paci a 200-ból, nem alapjáraton mész így itt több van. Rendelkezésedre áll, és használnád is, ha éppen vontatnál, nagyobb sebességi fokozatban és padlógázzal gyorsítanál. Csakhogy nem ez a helyzet. Nem vagy maximumra leterhelve, nem vontatsz, nem a maximális a légellenállás sem. Így mondjuk ennek sem használod ki a harmadát sem. Ilyen szintű részterhelésen a gázturbina hatásfoka baromira nem lenne ideális, míg a dugattyús motornál ez nem probléma sőt... És egy gázturbinát a CVT váltó sem tartana optimális üzemállapotban, mert az autó teljesítményigénye így is változó, és gyorsan változik, így egy autóba alapvetően nem jó meghajtásra. De még a turbinás mozdonyok is azért vallottak kudarcot, mert hiába generátort hajtott csak a turbina, a mozdony teljesítményigénye sem volt fix, az indításkor nagy teljesítmény kell, máskor viszont csak vitorlázott. Aggregátornak is ezért problémás igazán. De erőműnél a fix teljesítmény hoz sokat. A maradék hőenergia fűtési vagy egyéb célokra való visszanyerése viszont attól független buli, hogy az erőműben mi forgatja a gépeket, honnan lett a sok felesleges hő. Egy olyan "range extendernek", vagy soros hibridben az aksit töltő olyan eszköznek, amit akkor használsz, amikor akár az aksit tudod fix teljesítménnyel tölteni, akár fix teljesítménnyel be tudsz segíteni a meghajtásban viszont a fix teljesítmény a lényege. Nyilván itt nem kerül elő "soha ki nem használt" hangzatos lóerő adat, mert a gyakorlatban sokszor kihasználható szintre kell méretezni. De egy ilyen nyilván kisebb, mint az MTT Turbinebike 250 lóerős turbinája (pont a jó mérethatékonyság miatt), könnyű, stb.
Sok oka van ennek, de nem csak a Rolls Royce próbálkozott gázturbinás autókkal, hanem több gyártó is. - A hatásfoka csak maximális teljesítmény közelében jó. - Bár kicsi a tömege és a helyigénye, de nagyon sérülékeny, nem bírj a G erőket a csapágyazása, nem beszélve a balestvédelemről, egy komolyabb ütközés esetén. Elég masszív köpeny kellene, hogy 80-100ezer rpm-el forgó turbinától megvédjen. -Itt jön be a fordulaszám gond, a nagy lassító áttételek miatt nagy lenne a hajtási veszteség még stacioner üzemben is, ha pl. egy generátort hajtana. - A gyártása költséges, többszöröse egy mezei belsőégésű motorénak és erre aztán érzékenyek a gyártók. - zajos, ezért a zajszennyezése nagyon nagy, atöbbiről nem is beszélve. - míg egy hagyományos belső égésű 5 másodperc alatt indítható, egy turbina indítási procedúra legjobb esetben is 1-2 perc....stb. Biztos eszeme jutna még pár dolog, csak eluntam. :) Elektromos akkuk töltésére, hibrid rendszerben pedig ugyan az a zsákutca lenne, mint a mai hibridek. Párhuzamosan kell fenntartani két rendszert, az elektromos energiát, pedig inkább termeljék a jó hatásfokkal működő, környezetbarátabb erőművek az élőhelyünktől minél távolabb. Ok, átmeneti állapotnak, a fejlődésnek ennek a szakaszában még van létjogosultsága a plug-in hibridnek, de ha fejlődni szeretnénk, akkor inkább ahelyes irányba. Mondjuk azt senki nem tudja mi is lesz...
Na majd az okos tulajdonosnak magyarázd el 200-300 ezernél az elvégzendő szervízt és az esetleges javítást , és annak a költségét. Meg lesz rá a reakció : Szemét autószerelő le akart húzni el is vittem máshova a kocsimat.
A németek arra hajaztak, hogy 5 évente az emberek a lízingkonstrukciók miatt lerugdossák az autót, és akkor hozzák be hungariba, amikor 150-180-nál elmegy a vezérlés, a dpf, a lendkerék satöbbi. Ja meg azért, mert nem tudnak épkézláb benzines motort gyártani.
Ez szèp meg jó, meg minden... Csakhogy itt is igencsak érvényesül az az alapelv, h egy műszaki rendszer mennèl bonyolultabb, minnèl jobban egymástól függnek és egymásra épülnek az elemei, annál több hibalehetőséget ( ráadásul ezek már nem mindig megtalálható egyértelmű hibák) hordoz magában. Az ilyen kifinomult "bonyolult" műszaki rendszerek, az évek és kilométerek múlásával (alapminősèg, korrózió, hogy a szándékosan beépített idővel kijövő hibákról ne is beszéljek) egyre több apró idegesítő ráadásul már akkor az autó értékéhez kèpest nagyon drága áron javítható hibát fognak produkálni! ..stb..stb..
Ha valakit érdekel.. és tud segíteni nekem. Én fel tudok vázolni egy olyan kombinált ciklusú körfolyamatot, amivel olyan motort lehetne alkotni aminek a teljesítménye adott köbbcentire jóval magasabb mint bármelyik diesel vagy benzines motornak. és a hőhatásfoka nem 20-30%, hanem közel a Carnot határhoz 80% ot közelíti. Ezt biztosan állítom.. ennek a pontos részleteit és a megvalósítását is kommunikálni tudom. Azt is hozzáteszem, hogy TÖBB útja van a megvalósításnak. ..és Én nem értem azt, hogy miért nem fejlődik az ipar???
Elolvasom a kommented, nem értem, erre törire gondolok, mondom 1942 kvázi 19. perc 42. másodperc, gyorsan visszakatt, tényleg :D :D Ja és utána meg írtam ezt a kommentet. :D
A kipufogógáz magas hőmérsékleten tartásának technológiája igazából a Bosch fejlesztése nem a Mercedesé. Azt is olvastam a Bosch kiadványban, hogy a rendszer működőképességéhez kell egy bizonyos lökettérfogat. Ha jól emlékszem 1,4 liter alatt nem működik, mert az a kis motor már a kipufogórendszer hőszigetelésével sem termel annyi hőt, hogy hatékonyan végbemenjenek a kémiai folyamatok.
Mi törtènne vajon ha egy külök kis tartályból tiszta oxigènt is fecskendeznének az ègèstèrbe? Nem oldanà meg jobban a feladatot mint az utòlagos szűrők? Pusztàn egy elmèleti kérdès.
Van erre megoldas csak meg mindig nem elfogadott..van az ugynevezett HHOrendszer...rem egyszeru..generatorrol egy szabalyzon keresztul egy lamellas vizbonto keszulek Hho gazt masneven durranogazt csinal es ezt vezetik bele a szivotorokba...oly mertekben csokkenti a karosanyag kibocsjtast hogy kisebb mototoknal mar a vizsgan !!mar nem merheto!! Kategoriat hoztak ki vele...egy visszatarto ero van a gaz igen gyors egese igy picit veszelyesnek mondhato..bar egy magyar ur ezt is megoldotta egy pofonegyszeru buborekoltato tartallyal...maris kikuszobolve a visszaeges....hja hozzateszem 20%fogyasztascsokkenessel jar! Csak ez ugye megint nem uzlet a kőolajosoknak.. hozzatennem meg...australiaban elek jelenleg v6 3.6 autot hajtok es mukodik a rendszer benne !tokeletesen!!!
Kíváncsi lennék egy teljes laborelemzére, h az általánosan felsorolt szendioxid, nitrogénoxidon kívül még milyen káros hatásuk van a dizeleknek, ugyszint a benzineseknek! Nagyon jó lett a videó! Gratulálok Miklós Bácsinak! :-) Amúgy szerintem a használtautópiac egy nagy ellensége az autógyáraknak(amennyiben nem ők értékesítik a használt autót újra). Szóval a gyártás fenntartása érdekében biztos h az élettartam csökkenni fog, vagy az alkatrészek cseréje lessz rohadtdrága.
Koszonom Gajdan tanarur. En arra kovetkeztettem ebbol, hogy azert kell kozepes es magasabb fordulaton hasznalni a dizelmotort, mert eleve ter ezesi hiba miatt, olyan helyre kerultek ezek a berendezesek ahol folyamatosan hutve vannak az auto aljan, mikozben a meleg a mindenuk. Akkor a kerdesem, hogy egy ilyen merci motort nem kell jol forgatni, mert sokkal kevesbe hajlamos az eltomodesre, eppen a meleg miatt?
Köszönjük! Teljesen érthető. Sajnos a bonyolultsága miatt azt hiszem ebből nem sok lesz. Összeszámolva van vagy 5 különböző rendszer, hogy a mostani előírásoknak megfeleljen, mi lesz pár év múlva? Egyszerűen szeretném látni mondjuk egy régi szívó diesel és egy mostani NOX kibocsátását, hogy valóban szükség van-e ennyi kütyüre. Ha igen akkor villamosítás!
A ompresszorok attól axiálisak, hogy a sűrített levegő tengelyirányban távozik, ha sugárirányban akkor radiálisak. Ha a lapátok forognak mindenképpen sugárirányban helyezkednek el( pl a propelleres repúlőknél.
Ebben az autóban ha lesz 250-300 ezer kiló méter rendelni kell a gyárból másik motort mert minden alkatrésze elkopik és nem lesz érdemes megjavítani.Azt vettem észre az autógyárak kezdenek olyan autókat gyártani,hogy ne legyen használt autó piac.Előbb utóbb mindenkinek újat kell venni mert ezek a gépcsodák nem hogy a veterán kort de a használt autó kort se fogják megérni.Az első tulaj lesz az utolsó is, aztán bontó.
Igen csak úgy bonyolítják a rendszert nagyon sokba fog kerülni. Vagy a használat autó tulaj kinek magas lesz a szerviz számla. Valahogy mindig megszivjuk.
Üdv érdekes ez csak hát ez már 2008 ban is volt pl e300 bluetec néven. Szóval akkor hogy is van ez? 2016 óta? hmmm vagy a bluetec rendszer más mit ez? Kösönöm. Üdv.
Szeretem nézni a videóit, a jövőt énis az elektromosban látom, mindentől függetlenül. Ami viszont ehhez a témához kötődik, sok hozzászóló véleményéhez hasonlóan, túl bonyolítják a gyárak az egész technikát. De ez már a javításoknál bukik majd ki, aki meg tudja fizetni ez sem gond. Ezen nem is vitáznék. De amitől nem lennék nyugodt, hogy ennyi minden van egybezsúfolva, csak egy hiba a hőpajzson, és a kellemes meleg gyújtószikra a sok műanyag alkatrész mellett. Aztán a többit már tudjuk. :)
Hello , tudnál nekem messèlni az audi a4 Combi Quattro autóról érdekelne engem hogy mit tud mert ilyet szeretnèk venni vásárolni! Válaszodat elöre is kösszi!
Jobban beindul majd a lelkifurdalásom ezen dolgok miatt, ha az Amcsik nem 7L-es három tonnás pickup-okkal járnak a 200 Ft-os benzinnel. Dízel lokális a benzines globális szennyezésben a rosszabb. Legalább mi főleg magunkat szívatjuk
Igen ez a jó hozzáállás. Ne csináljunk semmit amíg a másik nem tesz semmit. Nem baj hogy beledöglünk de legyünk hülye faszok és amíg mindenki más nem tesz semmit addig szarjunk mindenre mi is...
Ez tényleg jó,hogy tiszta a kipufogás de! Ha ennyire fontos,hogy a környezet tiszta legyen akkor ne csak adokat hozzanak be! Adjanak támogatásr rá,hogy ha elromlik akkor ne keljen kifurni meg kiiktatni vagy ha az ember tényleg lelkiismeretes és vesz bele mast akkor ne keljen eladni a házat!
Én nem értek egyet az ilyen állami támogatásokkal. Miért az adófizetőknek kell(ene) finanszíroznia egyesek kocsi vásárlását és fenntartását? Se nem igazságos, se nem etikus. Könnyű Állam bácsinak a más pénzéből a jó tündért eljátszani. Azzal viszont egyetértenék, ha csökkentené az adót, járulékokat és főleg az ÁFÁ--t, hogy a polgárnak maradjon pénze kocsi vásárlásra/fenntartásra is. Támogatás nélkül...
@@zb1065 Sokkal inkább egy olyan rendszer lenne korrekt amiben az emmissziós rendszer javítását le lehetne írni a biztosítás/teljesítményadóból. Esetleg az SZJA-ból. Mindenki érdeke hogy az autók tisztán fussanak. Vagy újra támogatni az LPG beépítést, 0 jövedéki adó. U.a E85-el csökkentett jövedéki adó kéne rá, és hasonlóan támogatni az átalakítást. Ez segítene a környezetnek, nem a mindenféle tiltás/behajtási díjak...
@@zb1065 írták valahol régebben, hogy a töltőfejek is 12 millióba kerülnek, azt is az adófizetők állják, s kell hely is a sok ingyen parkolónak, töltőnek, a terület is kiesés az önkormányzatnak, és annyival kevesebb a bevétel. S ezen felül van a minimum 8-10 de akár 20 millióért autót vásárlók másfélmilliós támogatása, mert aki ennyit kiad ingyen tankolású autóra azt baromira kell támogatni..
@@cooperp6429 Jó ötlet, hogy a környezetkímélő autót használó tulajokat úgy támogatnák, hogy bizonyos adókat eltörölnek nekik, így talán kevesebb a hivatali adminisztráció is. Erre jönne a kedezményrendszer hasonló logikával, pl ingyen parkolás, s emiatt környezet és egészségkímélő autók töltenék meg a városokat. Az szja-ból levonás is szuper ötlet, mert az adófizetőket támogatnák, nem az ügyeskedőket és feketén dolgozókat vagy a ki tudja miből élőket! Annyira jó ötletek, hogy ha lesz lehetőség meg is mondom a képviselőnek.
@@zoli55l Azt sem tartom etikusnak, hogy a gazdaság csak egy bizonyos szegmensét - ez esetben az autóipart - támogassa az állam, mégha közvetett úton is teszi azt azáltal, hogy támogatást nyújt a ternékeik megvásárlásához, az autókhoz. Miért nem nyújt akkor támogatást a sarki fodrász szolgáltatásaihoz vagy a piaci fánkos termékeihez is? Vagy piacgazdaság van, vagy nem. Vagy mindegyiket támogatja vagy egyiket sem. Mert ezzel a rendszerrel pozitívan megkülönböztet egy iparágat, tisztességtelen előnyhöz juttatva azt, amelyik amúgy sem a legelesettebb ...
Szép dolog a környezetvédelem... De ezek a motorok soha az életben nem fognak elmenni 1millió km-t...... Sőt... Felét se... Ennek a sok újitásnak, könnyítésnek, "zöldítésnek" ára van.. Soha nem kellene ilyen.. Maradok a jó öreg sor6 benzinnél... 😂😂
Ennél a motornál is a váltó felöl van a vezérlés.A kezét törném el annak a "mérnöknek" aki ezt megtervezte.Meg a turbóra felácsolt vezérlőelektrónika is "cukor".
@@VezessTVChannel Sajnos igaz.Ezért van még mindíg egy 15 éves Hyundai-om 1.5 crdi majd 400000KM-el a háta mögött.Sajnos a bódé kezdi megadni magát, és ezért ez az utolsó etapja.Pedig kiváncs lennék rá meddig birja a motor és váltó páros.Nincs kartergáz se folyós turbó.És kb 8 éve járok vele izzítás nélkül.És mindig pöccre indul.
Mi a csudának akkora adblue tartály? Nem szentírás, hogy csak adott kilométer megtétele után tölsék újra. Tesz bele egy, öt literest, oszt 3-4 ezrenként újra tölti.
Gajdan úr sok helyes dolgot magyaráz, de ferdités és csúsztatás is van benne, Pl mikor megy motor max 100% terhelésen padlógázal?? Nyilvan mindenki tudja hogy ritkán, legtöbbször erős gyorsitáskor, és hegy menetben. Na ez lényeges különbség diselés benzin közt, bezin motorban folyamatosan kell tartani a keverési arányt légfelesleg nincs sőt olykor (gyositáskor) még 10% ban kevés is ami több CO és NO kibocsájtásal jár folyamatosan, na ezért okoz smogot, és kellet rá már a katalizátor már a 70 években. És e miat kellet elekronizálni a karburátort is. Diseleknél más a helyzet részterhelésnél nagy a légfelesleg pl alapjárat vagy normál tempó (120-160Km/h) autósztrádán, ami akár 40-70% többlet levegőt is jelent, akkor alacsonyabb a vég hőmérséglet, és gyakorlatilag nincs NOx sem. Hogy még is kormol az a teljesitmény igény miatt és a technológia spórolás miatt van...Nyúj bele disel a motorodba hangold át a turbó nyomását nagyobbra hogy több levegőt nyomjon bele a turbó (interkoler mindenképpen szükséges) És lám látni fogd hogy sokkal kevésbé fog füstölni a motorod!!!
Ezt a 200.000km utan halalt hallgatjuk 20 eve minden ujszeru autonal... de meg mindig nem jarunk az igenytelen 80as eveknel ahol nem letezett generalozatlan skoda 600.000km-rel xd
Tehát káros anyag kibocsájtás? Ez a legfontosabb? Szerintem van ennél más gond is. Tisztelt Gajdán úr, kérném hogy számolja ki egy autó előállítására fordított energia mennyiségét, mondjuk kilónként. Szerintem egy autó előállítására fordított energia felhasználása sokkal de sokkal nagyobb ökológiai lábnyomot hagy mint az üzemeltetése. A számításhoz a teljes folyamatot kellene nézni, az anyagok kitermelése ,szállítása ect.
Mi Magyarok sokat teszünk a környezet megóvása és az értékes nyersanyagokkal való spórolás területnén azzal, ahogy többségünk rendesen kitolja autója életciklusát :) Valaki beszélhetne arról is hogy az emisszió normák milyen összefüggésben vannak a teljesítménnyel és a fogyasztással, érdekes módon erről nagyon nem látni tanulmányokat
Ezt a technológiát a teherautóknál már vagy 10 éve alkalmazzák gond nélkül. Nem értem, hogy a személy autóknál miért csak most kezdték el bevezetni. Aki figyelemmel kíséri a teherautók Diesel motorjának fejlődését láthatja, hogy még korai temetni a Diesel motorokat. th-cam.com/video/9PbxmRA9vbs/w-d-xo.html
Ezekben az agyonbonyolitott diesel rendszerekben nem hiszek. Ez mar tul bonyolult sok a hibalehetoseg es amit megsporolsz a kuton, azt otthagyod a szervizben akar sima karbantartasra is. En a benzinesben hiszek es sztem ez a jovo, mert az elektromos az nem jo alternativa csak a sznoboknak.
Ez a három szűrés azért gondolom ront a motor teljesítményén...gondolok itt arra, hogy ez egyfajta fojtás. Igen, nekünk ez hasznos. Ez a motor utáni hármas sor hány százalékban rontja a teljesítményt?
Amit nem értek, hogy miért nem alkalmazzák szélesebb körben a "hozzá adott gázzal működő dieseleket" ? Ha jól tudom sokkal jobbak a kipufogó gáz eredményei....
Mert kamionnál éri meg. Drága az átalakítási költség. A magyar bürokrácia meg nem is engedélyezi azt a fajta átalakítást. Mert olyan gázok keletkeznek, ami a disel égésekor nincs, nem érdekli , hogy más gázok meg jelentősen csökkennek.
Lehetőleg még tervezzenek a merci után még egy mercit!Az lesz a kipufogógáz tisztító,utánfutó!A Nép azt is megveszi!Így legalább egy óra kell elmondani,a motor típusát!Értem én mentsük meg a földet!Belsőégésűvel nem fog menni!Ez kérem vergődés,benzin lobbi!50 év és múzeumba lesznek belsőégésűek,kár hogy abba a múzeumba én már csak múmia lehetek!
Szia! Nekem is gázos autóm van. Szeretem, de azért vannak vele kellemetlenségek is. Nagyon fontos, hogy olyan rendszert szereljen bele mindenki, ami a szelepeket is védi. Ebben nem szabad spórolni... az enyém egy régi rendszer, az még ezt nem tudja... de 130e km-t már megtettem gázüzemben... Irtam erről itt a kommentek között, ha érdekel keress rá.
Kell a francnak gázos autó, szinte senkinek nem éri meg gázzal járni, csak előadja. Miután egy 4 hengeres autóra egy normális gázszett beépítés 300.000,-., masszívan buksz rajta hosszútávon, nagyon kevés ember megy annyit, hogy visszajöjjön neki a pénz. Főleg mert a gáztartályt is töltögetni kell, tehát a valós költsége még több. Ráadásul megbízhatatlanabb és gyengébb lesz tőle az autó. Egyedül annak van értelme, ha az ember gyárilag gázos autót vesz, de annak se sok.
@@oliver4711 Ez alapján szerintem egyértelmű hogy nem. Barátomnak gázosított Xsarája van ugyanazzal a motorral mint nekem, és indításnál szarakodik, gázüzemre váltásnál ránt és gyengébb. Enyémnek semmi baja pedig több km van benne. Egyik volt tanáromnak gázos 2107ese van. Egész autó ér 170ezer forintot és 250ért csináltatott gázrendszert bele. Értelmes. Legalább ugyanúgy 7 litert fogyaszt mintha vett volna egy 250ezer forintos autót. Biztos van jó gázszett beépítés aminek semmi baja, de kockázatos. Egyetlen jó, amit láttam, az a Renaultnak a gyárija, azt nem lehet észrevenni abszolút, és igényes beépítés. De az gyári megoldás. Kérdés, hogy minek gázosít valaki? Fogyasztás? Akkora csökkenést nem ér el hogy visszahozza emberi km-en belül az árát. Környezetkímélés? Azt megértem. Mindenesetre én azzal járatom az autót, amire a gyárban tervezték.
euro7-tell szép lassan csak a teherszállításban lesz elérhető a dízeltechnológia, remélhetőleg az is minél inkább városon kívül.halkan megjegyzem, hogy azért Gajdán is érzi, hogy ez már a "csakazértis" és a "ha már belefektettünk" kategória, így a vége felé járva. (klasszik német döntéskényszer tagadás időszaka :( )
Èn egy márkaszervízben dolgozom, ahol napi szinten találkozok ezekkel a modern "tiszta" dízelekkel. Lényegében 30 másodperces motorjáratás után ki kell szellöztetni a mühelyet, mert nem lehetne megmaradni bent attól a fojtós, orrjárat maró büdös szagtól. SCR- katalizátor ide-vagy oda, szerintem a mai modern dízelautók akkor is nagyon szennyezöek, lehet hogy az NOx emissziója csökkent, de valami borzasztóan káros összetevöje még mindig maradt, nemhiába marja a légutakat. Az emberi érzékszerveknek higyjünk, ne a buta, cinkelt méréseknek.
Probald ki egyszer bezarni magad zart szobaba egy klasszik folyamatosan pofogo ezerotos ladahoz xd Maskepp fogalmazva: minden robbanomotor szennyez. Pont es nincs mellebeszed.
A szén-dioxiddal mi a probléma? Ezt a mai napig nem értem. A többi az valóban nem jó meg ha nem is mérgező, akkor is lerakódik a tüdőben ahogy a dohányosoknál és az semmiképp nem jó, mert a hörgökre rakódva csökken a levegőcsere kapacitás, viszont a szén-dioxidot azt mi is termeljük, az kell a növényeknek. Szóval nem tök mindegy, hogy az emberből jön ki a szén-dioxid és az ember használja el és veszi fel az oxigént a szervezetébe, vagy az autó veszi fel a szervezetébe úgymond és égeti el az oxigént és pöfög ki szén-dioxidot ahogy mi is? Van bőven elég ha a földön ahhoz, hogy cserélje ezt a rengeteg szén-dioxidot vagy ha helyileg nincs akkor meg telepíteni kell több parkot meg fás utcát ami egyáltalán nem egy drága befektetés, ennyi. Másrészt meg 90%-ban a légköri oxigént használjuk nem pedig a növények által visszaadottat szóval egy marhaságnak tartom az egész aggódást ezen a részen. Emellett az ember a saját házát vagy kertjét vagy belterét is telerakhatja növényekkel ha akarja, egyáltalán nem egy drága dologról beszélünk. Ha szén-dioxidot lélegzünk be az nem káros legfeljébb megfulladsz tőle kb mintha egy zsákot húznál a fejedre. Ezért nem is lehet igazán ma már öngyilkosnak lenni se azzal legalábbis mondjuk a 2000 utáni autókkal, hogy kipufogógázt vezetnek az autó utasterébe vagy zárt térben hagyják járni a motort, pontosabban igen de a halál oka nem mérgezés hanem fulladás. Egyszerűen az oxigén hiánytól halna meg az ember tehát kb zsák a fejre, de már egyszerűen annyira keveset szennyeznek az autók, annyira szinte jelentéktelen a károsanyag kibocsájtás főleg a legújabbaknál, hogy nem tudom miért van ennyire felfújva ez a dolog. Kivétel a korom ami valóban gáz azt elismerem. És mégis mindenki az autókat basztatja és KIZÁRÓLAG csak azt. Az senkit nem érdekel, hogy a bkv buszok meg a mozdonyok mekkora fekete füstfelhőt hagynak maguk után, hogy a repülőgépek, a hajók, a harckocsik mennyit szennyeznek meg az a sok kén ami a háborúzgatás során a levegőbe kerül a lövöldözések során, persze hogy az autósokat meg a 50ccm-es kismotort basztatják amikből még a legszennyezőbbeknek is eltörpül a károsanyag illetve szén-dioxid kibocsájtása minden más mellett már csak a motor térfogatából adódóan is.
Szén-dioxid: üvegház-hatás; tudod, melegszik a Föld klímája, jó részt ennek köszönhetően. A mennyisége a nem mindegy, valamennyit az élőlények is a szervezetükbe építenek (a közhiedelemmel ellentétben; mert a fák/növények ugyan termelnek oxigént, de sötétben kb. ugyanannyi szén-dioxidot is - a szén dioxidot (pontosabban abból a szenet) valójában a szervezetükbe építéssel kötik meg hosszútávon, de annyit messze nem, mint amennyit az ember kőolaj származékokkal eléget. A mozdonyok, buszok egy jó része jóval több embert szállít általában, mint egy autó (persze ez messze nem jelenti azt, hogy ott ne kellene törekedni a zöldítésre). Tudomásom szerint egyébként a hajók a legdurvább szennyezők ezen a téren, mert rájuk semmilyen kvóta nem vonatkozik.
No, azért az a több CO2 a gázolajból egy kicsit hibádzik szerintem. Az addig oké, hogy több szén van benne. De sajnos nem mind ég el. Hiszen akkor nem lenne korom. Ami az egyik legnagyobb problémája az illetékes elvtársaknak akik a környezetvédelmi normákat írják.
Tisztelt Gajdan ur. Nagyon erdekesek a videoi, rendszeresen nezem. Koszonom. Lenne lehetoseg esetleg egy rovid video erejejig elmondana, bemutatna s velemenyezne a 2011 jaguar xj v6 3.0 D modellet. Nekem mar 2 eve megvan egy es nagyon szeretem . Elore is koszonom, varom valaszat/eloadasat.
A motorok megnevezésével még mindég problémák vannak, ugyanis nem benzin motor, hanem Otto! Úgy mint ahogyan a Diesel motor is Diesel motor és nem olaj motor…
Mi a helyzet a hajók kipufogóján hömpölygő gázokkal? Esetleg a repülők károsanyag kibocsátása is érdekelné az embereket. Talán erről is szólhatna egy műsor.
A röpcsik kerozinnal (petróleum tulajdonképpen) működnek, az meg a benzin és a gázolaj közt van a kőolaj lepárlási folyamatában. A hajóknál meg gázolajat használnak, (csak nagyobb a kéntartalma, mint az általános, autókba valónál), de a nagy óceánjáróknál viszont a majdnem pakurát (nehéz dízel) használják, amit folyamatosan fűteni kell, hogy folyékony maradjon. Mindegyiknek más a lepárláskor keletkező szénhidrogén lánca, minél alacsonyabb fokon desztillálódik, annál hosszabb a kémiai lánc. Emiatt keletkezik sokkal több korom illetve káros nitrogén vegyület a nehezebb fajsúlyban.
Megmondom! Ami most a dízellel... 10 éve azt mondták, hogy hülye aki nem dízelt vesz, most meg az az ördög. Ezzel az elemes autó hülyeséggel ugyan ez lesz... Kitalálják majd, hogy miért is nem jó mégsem, hová tegyük a sok használt akkumulátort, vagy valami ilyesmi. Legyen inkább 600cm3-es triplaturbós 3 hengeres benzines! Hajrá!
szerintem meg kifognak hullani a dieselek , max teherautokban hagyjak meg , es a varosokban csak elekrtomos autok lesznek 10 15 ev de lehet kevesebb , a regi dieseleket meg bezuzzak ill mennek kinaba scrap metal -nak :-) szep napot
lehet kicsit keveset mondtál.nem hinném h 10-15 év,inkább 30-50 mire érdemlegesen elterjednek az elektromos autók mivel nagyon drágák 1 benzineshez képest - kb pont a duplája amit sose hoz vissza,de ez már más.
@@tibormohacsi6464 Skeptikus vagyok, de bizakodó az EV autózással kapcsolatban. Nagyon csőlátás, ha csak a dupla árat nézed. A tehetősebb réteg mindig is fizetett az új technológiákért, akkor is, ha nem volt kifizetődő. Egyrészt megtehette, na meg menő s volt. :) Ezzel tudtak terjeszkedni a gyártók, olcsóbbak lehettek és népszerűbek. Gondolj csak a mobiltelókra. 25 éve olyan méregdrága volt, hogy azt el nem lehet mondani, most meg szó szerint egy csoki ára egy alap telefon előfizetéssel együtt. Ennek ellenére egy új iPhone sem hozza vissza az árát, mégis sokan veszik, pedig akár job is van a piacon feléért... De, ne kanyarodjunk el. Már ma is visszahozhatja az árkülönbözetet, hiába kerül többe. Ugyan az az autó elektromosban 1.5-2 liternyi üzemanyag árát fogyasztja 100 km-en, míg egy belső égésű 5-7 Litert. Ez jelentős megtakarítás. Igaz, hogy az akku egyszer majd tönkremegy, de az látszik már most is, hogy 10 évet simán bírnak jelentős kapacitásvesztés nélkül. Remélem 15-20 év múlva mi is eljutunk oda, hogy nem kell a nyugat levedlett öreg autóival közlekednünk így ez nem jelent majd gondot. A szervizigénye sokkal kisebb, bár erről biztos gondoskodni fognak a gyártók, hogy virítsd a lóvét... Nagyon fiatal technológia az elektromos autózás, mégis 10 év alatt már itthon is elég jelentős lett. A jómódúbb fejlettebb országokról ne is beszélve.
whistle194 igaz, de ha nalunk is kb 5x 10x lenne a fizetes mint nyugaton akkor ertelemszeruen a gondolkodas is maskepp alakulna igy nem lenne gond uj elektromos autokat venni szintr barkinek - lasd norvegia svajc skandinav orszagok. Mo inkabb kelet balkan mintsem eus tag sajnos mivel direkt lenttartjak a fizeteseket plane itt a keleti regioban. Szerintem 30 eve is mas jobban kerestek az emberek ausztriaban mint amit mernek adni szabolcsban fizetes szó alatt amirol mindig az aktualis kormany is tehet mivel nagyon nagy az adotartam a fizeteseken :(
6 ปีที่แล้ว
Szerintem nem, legyen az 20-30 év. Megfizethetetlen az elektromos autó átlagembernek.
@ Átlagembernek (nem szeretem ezt a szót), egy középkategóriás autó is megfizethetetlen. Ezek az autók még relatív újak, és itthon nagyon sokan 15-20 éves autót engedhetnek meg maguknak. Sőt! ilyen korú autók vásárlására gyűjtenek. Ez a nagy baj, hogy erre is spórolniuk kell. Lehet demagógnak tűnik, mert a magyar inkább elissza, elfüstöli, nem gondoskodó... összetett dolog ez. Viszont van egy szűk réteg, aki gyakorlatilag bármilyen autót megengedhet magának, aki a feleségének, vagy a városból ki nem mozduló egyetemista lányának EV-t fog vásárolni, mert lássuk be kuriózum és menő dolog. Nyilván a fia M-es BMW-ben érezné jól magát. :) És ez csak az itthoni helyzet. Jómódúbb országokban mindig is jutott pénz az új dolgokra, nyitottabbak, egész más a gondolkodásmódjuk. Nyilván azért mert sokkal több a megtakarításuk, nyugodtabban tudnak élni, ha nem hajszolják a dolgokat és megelégednek az életükkel. Az innováció meg soha nem arról szólt, hogy mi Magyarországon mit tudunk megvásárolni. Sajnos.
Nagy előny ha a motortérben van minden, de nagy hátrány is. Ezek egyre inkább egybe vannak építve, idővel össze is fognak rohadni. 10 évesen mondjuk kuka a DPF, nem fogod szétszedni. Cserélni kell majd az egész dobozt a motortérben.
Azért kíváncsi leszek, hogy egyáltalán képes-e ez a dízel motor elmenni 100k km-t, mert ez a felszórt hüvelyű, acél dugattyús... gányolmány szinte kizárt. Nagyon valószínű, hogy a dízel már nem éri meg az euro7-et mivel az utolsó fűszálak is elszakadtak. Halottnak a puszi...
100k? Nem a 80as evekben vagyunk hogy egy skoda 120 csodarajart 50k km-rel xd Min. 500at kell elmennie foleg ha 5 ev a gari mert ha kifognak egy ceget az nyomja neki az evi 100k km-t.
@@VezessTVChannel Bele van kódolva a max. élettartam. Nincs felfúrás, hónólás, stb, hogy tovább éljen a motor. Elfogy a hengerfalról a cucc, mehet a méh-be a motor. 😟
Az kimaradt, hogy a C-class (w205) Renault 1.6dci motorral (OM626) is szerelik csak átbadgelik a Mercedes gyàrban. Ha minden igaz leszeded a Mercedes plaquette -et et voilà ott a Renault plaquette :D az A-class (w177) M282 1.3T és Om608 1.5 dizelturbo blokkjai szintén a Renaulttól szàrmaznak :)
2010 óta megy a renault merci nissan házasság, a merci citan egy renault kangoo átmatricázva, az x osztály meg nissan javarészt. Íg megy ez az autógyártás profitot kell termeljen.
Ezek az adblu meg ilyen olyan szűrők addig jók ameddig úja az autó ha meg már idősödik és majd cserélni kell ezeket amik nagy valószínűssèggel 1 milla vagy több akkor meg a tulaj majd sápitozik igaz már nem az eredeti tulaj hanem a 3 vagy 4 dik mert úgy is eladják 5-6 évesen ezeket és az is igaz majd itthon mindenki veszi
@ gergő gönczi A számból vetted ki a szót... :-) Én is úgy gondolom, hogy akinek van rá fedezete, megveszi újonnan, s "időben" továbbadja egy kispénzű palimadárnak aki aztán vakarhatja az okos kobakját amikor álnai autója benyújtja igényeit... A gyártó így is úgy is jól jár: az első tulaj vesz egy újat, a másik meg az alkatrészeket... Má' nehogy maguk alatt vágják az ágat az elektromos kocsikkal...! Azokból csak annyit amennyi az imázs fényezéséhez feltétlenül szükséges... :-)
@@Robert89208 skodámba 1,9 tdi bls motorkòd( a hajtòkarcsapágyas sok okos szerint) 290000 km gyári dpf 200 al vettem 10000 kent olajcsre szurok stb turbot kelett felujjitani, fèk betèt pofa stb megy mint az állat autòpálya 4.2-4.5, bár lehet az is közre játszik hogy 2 havonta megyek vele egy hosszabb utat(800km), szerintem kitisztíttatni a legolcsòbb.
tanár úr!? nem vág teljes métékben az adott témához.. de elmélkedett már valaki más is azon, hogy miként viselné egy motor ha egy teljes, km-ben meghatározott olajcsereperiódust tehát mondjuk 10000 km leállítás nélkül futna normális körülmények között? kibírná egyátalán? :D
ugye csak viccelsz ezzel a kérdéssel. folyamatosan megtett 10.000 kmtenél semmivel sem lehetne jobban kényeztetni egy belsőégésű motort. Nagyon műszakiatlan hozzáállás, amikor egy magyar-német úton azért áll meg valaki, hogy "pihentesse a motort", pedig hallottam már ilyet. íme egy videó a témában th-cam.com/video/gHmMlU8Q-V8/w-d-xo.html
csinálhatna valamelyik neves oldal egy ilyen túra dokufilmet ahol lenyomják mondjuk egy hét alatt a 10ezret egyhuzamba, úgy hogy még tankoláskor sem állítanák le a motort... előte utána padra vele, kompresszió mérés, gyertyakép, folyadék elszineződések bemutatásával. anno valami hasonlót jelentett a szigorított "roadtest"
@@draskaba megnézted, értelmezted az általam linkelt a videót? Láttad, hogy a BMW a szalonból a tesztpadra ment, és csak időszakos szervízkor állították le, azt leszámítva 4 éven keresztül egyfolytában járt, és utána 1.600.000 (egymillió-hatszázerer) km után szedték darabokra a motorját, melynek alkatrészein nem volt mérhető kopás? most már belátod, miért nincs semmi bugi egy általad leírt 10ezer kilóméteres tesztben? egy átlag felhasználó átlag 10ekmtere nagyságrendekkel nagyobb terhelés egy autónak, mintha az folyamatos haladással történne. Megvan, hogy egy F1 pilóta szerint egy utcai motor hidegindításkor kb. annyit kopik, mintha 100kilómétert ment volna melegen? Megvan, hogy leállítás nélkül folyamatos a motor kenése, ráadásul üzemmeleg olajjal? Szigorított roadtestet valóban csinálnak a gyárak, pl indítás 0-60-0 leállítás sorrendben több napon keresztül. Abban már lehetne kihívás 10ezer kmteren.
Tudtommal nem csak a szendioxid kibocsatas a dizelek bune, hanem a N2O is, ami az emberi szervezetre is kulonosen karos. Azzal mi a helyzet? Az is visszaszorult ezekben a motorokban?
Széndioxidot te is bocsátasz ki. Feltehetőleg nem N2O-t akartál írni (az ugyanis dinitrogén oxid, dinox , avagy magyarul kéjgáz) Pl. altatógépekben használják, akár több órás műtéteknél.
Fiat JTD, PSA HDI, ezeknek a kezdetektől (2008) közvetlen a turbó után a motortérben van elhelyezve a dpf. Ráadásul a fap folyadék miatt már 450 fokon kiég, ezért ezeknél spontán is regenerálódik, nem mindig kell utóbefecskendezés. Kevesebb is a baj velük. De hát ezek F betűsek, tuti szar mind. 😃
@@VezessTVChannel Pontosabban Euro6d temp nincs! 2018-as B1.6DTR Opel (GM) motoros autóm van. Ebben még nincs SCR, AdBlue-t nem kell hozzátölteni, DPF van benne. Hivatalosan, Gyárilag Euro6-os.
Attila Bergkessel bocsi ne haragudj de sajnos ez a renault motor mind igaz Ha nem hiszel nekem akkor járj légyszi te Saját magad utánna és akkor majd meggyözödsz rolla és akkor az is lehet hogy csalodásvfog érni de azt nagyon Sajnalom 😏 De annyi fáradtságot igazan megerne mert erröl sajnos a márka se nagyon beszél de Tedd meg légyszi és nézz utánna👍🏻
ezek a motorok nagyon bonyolultnak tunnek mindossze azert, hogy csokkentsek a karosanyagait.
6 ปีที่แล้ว +8
Az utolsó 30 mp-ben szépen levontad a következtetést, itt az ideje elektromosba gondolkodni. Ott van egy elektromos motor a kerékre kötve, egy aksi, meg a tolteshez nemi áram átalakítás, es kész. Még kellenek a beszállítók, hogy lenyomjak az arakat, mert most még drágák.
Azt csendesen elhallgatja a legtöbb elektromos autó gyártó, hogy mire egy dízelben ezek problémásak lesznek addigra az elektromos gtk lesz az elfáradó és csereérett akkupakk miatt.
@@RichardStefanits Te viszont nem hallgatod el hogy tájékozatlan vagy, nézz utána, hogy az 5-600ezer km-et futott Teslákban hány százalékot tud az eredeti akkupakk, amit amúgy garanciában cserélnek. Több, mint 90%os teljesítményt lead és tárol 500.000 km után. Priusban, ami egy ezer éves dolog, szintén kb 15 évente kell akkupakkot cserélni, kérdezd meg a tulajokat. És nem gazdasági totálkár, annyiba kerül, mint egy kettőstömegű a dízelnél. Akkor miről van szó? Nekem a kocsimban az előző akksi 10+ éves volt, amikor elkezdett nyekeregni az önindító és kicseréltem. Nem tudom, hogy mire alapozod ezt a véleményed. Az ilyen akkupakkokat nem kell gyakrabban cserélni, mint egy dízelnél a részegységeket amik elhasználódnak. Nem lehetne eltitkolni, ha nem így lenne, mivel nem egy elektromos autó már közel 10 éves, és olyan is akad, amelyik millió kilométert futott már. Ezek nem ilyen új, ismeretlen dolgok már. 3. generáció fut már az elektromos autókból 2000 után.
Nincs a világon annyi litiu, kadmium, nikkel amiből autó akkumulátort lehetne gyártani. Töltési idejük hosszú, megtett km.-táv töredéke egy dizelesnek. A mai dizelek pedig nem környezet szennyező. A villanyaztókba az aksi viszont rohadt drága.
6 ปีที่แล้ว
@@magorfia3503 én úgy tudom az tévhit, hogy híján vagyunk a lithiumbol. 8 év alatt megharomszoroztak az aksik kapacitását, optimalis esetben már most 20 perc töltéssel kapsz 300km-t, és már küszöbön a száraz telepes aksik gyártása. Igazad van ma még kínlódás elektromossal az orszagjárás, de ebben a tempóban ez a probléma is évek kérdése. Ez hogy a dízel tartsa a normákat tenyleg csak vergődés.
Tisztelettel megjegyzem ez az egész már eső után köpönyeg .Teljes mértékben hihetetlen hogy a tönkre tett környezetünket mindenféle trükkel próbálják még jobban tönkre tenni mert a gazdaságnak dübörögni kell .kb 15 000 000 .ba kerül .ez a friss levegőt Készítő eszköz .
Nem éppen. Lichtbogen-Draht-Spritzen, rö- vidítve LDS - huzalszórás villamos ív olvasztással, gáz transzporttal. 40 szabadalom védi, nanoslide angol néven van róla pár érdekes cikk.
ja a 30 éves dízelek esetleg, de ezek a maiak nem hiszem. Már csak abból kiindulva, hogy egy mai dízel piros gázolajjal sem képes menni elég hülyeség ez a kijelentésed :D Max utólagos mókerolással.
Mert teged nem is erdekel. De magyarazni minnel jobban ugy kell (illik) hogy lehetoleg igyekezzunk a magyarazathoz tartozo tovabbi kerdesek minimalizalasahoz...
300.000km, katalizátor/DPF tele, vagy kivágva. Persze friss vizsgával rendelkeznek és a rendőr sem szól, pedig megtehetné. Ennyi a baj. Én konkrétan alig kapok levegőt, tehát megelőzöm bárhol is megy ilyen előttem.
Kék füstöt tud okádni egy benzines motor is. A busz azért okádja a kéket, mert annak idején még Kádár vette a buszt és az újnak az ára meg valami nokiás dobozban landolt. 😁 De nem vagyok sem piros, sem zöld és narancssárga sem (meg még ki tudja milyen színnel vergődnek ott).
Személy autóban, ha a teljesítményeket vesszük, akkor nem értem. Hacsak az nem, hogy gázolajat a finomítókban még mindig könnyebb és olcsóbb előállítani, mint benzint. Legalábbis az utolsó emlékem a folyamatról, hogy egységnyi nyersolaj sokkal kisebb százaléka finomítható benzinné, mint amennyi gázolaj jön ki belőle. És nekem úgy rémlik, hogy a gázolaj gyakorlatilag a benzin előállításának mellékterméke. Ez lehet az egyik ok. A másik, hogy ha pusztán a dízelmotorokat vesszük, akkor azoknak azért meg kell maradniuk, de nem személyautókban, hanem teherautókban, mozdonyokban, hajókban, mert sokkal nagyobb a nyomatékuk és kevesebbet fogyasztanak, mint egy benzinmotor. Ott nehéz lenne dízelen kívül mással megoldani. De, ha csak a személyautókból száműznék őket, már sokkal tisztább lenne a levegő.
Mert, a benzinesek jobbak? Ha jól karban van tartva egy ilyen adblue-s, scr katalitátoros autó akkor teljesen rendben van szerintem. Csak az a baj, hogy egy csomó ember kiiktatja az egr-szelepet, katalizátort és ez a baj, hogy nem gondolkoznak.
Minden tiszteletem Gajdan urnak! Ennyi tudast, ilyen jol atadni nem mindenki kepes. Koszonjuk!
danke
Iskolákban kellene alkalmazni! :D
Igen valóban jól elmagyarázza, csak sajna beszélni nem tud, az a sok dadogás, hebegés- habogás kissé idegesítő.
jól van grabovszky ülj le egyes!!!!!!!!!!!!!!!4@@gaborbosnyak415
:) @@gerrardsteven2135
Karantén alatt egyik tanárom feladott egy hasonló Vezess előadást/videót mint tananyag ( szerelőnek tanulok ). Azóta rá vagyok kattanva ezekre a videókra, sokat megnéztem már és rengeteget tanultam belőlük,ennek ellenére még mindig lenyűgöz Gajdán Miklós tudása és annak részletessége.
Zseniális, ahogy elmagyarázza Gajdán úr! Tiszteletreméltó tudás, világos, érdekes előadásmód! Jó, hogy készülnek ilyen videók!
Ennyire érthetően sosem meséltek el nekem ennyire távol álló dolgot tőlem. Nagyon tetszett
Nagyon jó videó! Isten segítse majd azt a szerelőt, aki ezen vezérlést fog cserélni.
Van aki ert a szakmajahoz es hajlando fejlodni es van aki lemaradt a csavarhuzonal es kopkodi a modern autokat mert AZ AUTO A HIBAS ha nem tudja megjavitani es nem a hozzaertese...
Az nem lesz indokolt. Úgy mint az opel csoport olajban futó gumi vezérműszíjja. Mire cserére jut, kuka a motor, mert minden létező olajjárat eldugult a szép lassan feloldódó szíj miatt.
En csak azt hianyoltam, hogy nehany magnessel az auto motorhazara nem volt par abra felfogatva :-D
Lopjuk az ötletet :D
Lehet alumínium :)
@@newmanhun na de felű? :D
Nagyon tanulságos volt, köszönjük.
Annyit azért tegyünk hozzá, hogy a kéményseprőket ide behozni meglehetős erőteljes csúsztatás volt. A kéményseprők fő problémája nem a korom volt, hanem az akkori tüzeléssel együttjáró KÁTRÁNY jellegű anyagok (jó sokféle). Ezek okozták a rákot, nem a korom!
Amúgy ez a "környezetvédelem" már nem a környezetet és az embert védi, hanem az autózás lassú kinyírására megyitt ki a hadjárat!
Amikor én fiatal voltam, akkor a FÉKEKBEN AZBESZT VOLT, A BENZINBEN ÓLOM!!!! Ma, ha valaki kiejti a száján, hogy "azbeszt", hívják a katasztrófavédelmet. Az ólomról meg mindenki tud.
ÉS MÉGSEM HULLOTTUNK,. MINT A LEGYEK! Ma, amikor ezek a káros anyagok ezerszer kisebb koncentrációban vannak jelen, pont most folyik a hisztérikus riogatás az autók ellen -- miközben az élet más területein, nagyságrendekkel károsabb hatások ellen nem harcolnak semennyire, sőt meg sem említik.
Az autó a mozgási szabadság. A mozgás az élet, a mozdulatlanság a halál. Nem szabad bedőlni a riogatóknak, akik a normális, emberhez méltó élettől akarnak megfosztani minket.
Nagyon jó és érthető.
Köszönjük a tananyagot...
Ez a mai dízel finomítás véleményem szerint szimplán vergődés. Szép, szép, de ezek kirakat autók, hogy lássa a világ, megcsinálták a "tiszta dízelt", mert "ezt kell mutatni". Az egy dolog, hogy meg tudják valósítani, ilyenkor nem számít a pénz, és nyilván elmennek 200.000 km-t ezek a motorok is úgy, hogy nem kell belenyúlni a kötelező szervizen kívül, de egyrészt az még nem nagy futás, bármelyik benzines is elmegy ennyit, másrészt kizárt, hogy a kedvezőbb fogyasztással kompenzálni tudják ezt a rengeteg bonyolult technikát.
Dízelem van nekem is, na nem ilyen, hanem egy régi, kiforrott konstrukció. Nyilván nem hozza a mai környezetvédelmi értékeket, nem is egy nagy élmény, jampizni se lehet vele, de cserébe olcsón fenntartható, 6 liternél többet lehetetlen megetetni vele. Bár a kilőtt EGR-es meg DPF-es verdák se nagyon hozzák a számokat, amire hivatottak voltak hajdanán...
A videó végén van a nagy igazság, hogy mi lesz ezekkel az autókkal, ha már benne lesz a kilométer?! Az emberek java része úgy vesz autót, hogy fogalma sincs a várható költségekről, aztán amikor cserélni kell egy turbót vagy egy adagolót, és a 15 éves autókon ugranak a 100.000 forintok, csak néznek. Nem véletlen olcsók ezek a használt, nyugatról behozott gépek, mert rövid időn belül garantáltan cserélni kell a kettőstömegűt, aztán csak hüledeznek, amikor meglátják, hogy 200-300.000 csak az alkatrész bele, az autót meg 350-ért vették. Persze, ha újkorától fogva leosztja a költséget, akkor 1-2 forint / km az ára ennek, de aki nem új korában veszi meg, hát ez van.
Szvsz a dízel már túlságosan el van bonyolítva, de a benzinesről se gondoljuk, hogy annyira "zöld", amikor részecskeszűrővel jönnek már azok is. A tartósság megint más kérdés, az ilyen downsize-olt turbós motorokra kíváncsi leszek, mekkora futásokat produkálnak majd!
Elektronikus autók? Városban párja nincs, de egy átlagos embernek egyrészt nem megfizethető, másrészt vállalhatatlan.
És a vicc nem az , hogy káros..hanem az hogy mióta kitiltották a dízeleket a városokból semennyit sem csökkent a károsanyag kibocsájtás..sőt, van amelyik anyagnál nőtt is😃
kovács gergő Ezt én is hallottam, de nem tudom, igaz-e, vagy csak valami lobbi. :)
Elektromos autók majd 8-10 éves korukra tönkremegy az akkumulátoruk lesz e értelme felújitani őket? Az az érzésem véget ér az a korszak hogy tizenéves autókkal furikázzanak az emberek. Vagy újat veszel esetleg néhány éveset vagy semmilyet.
@@kovacsgergo8738 Jaja, olvastam, hogy a szennyezés hány százaléka jön az iparból, fűtésből, közlekedésből, azon belül hajózás, buszok, vonatok személyautókból stb. Ha a diesel személyautókat benzinesre cserélik legdurvább esetben is 3 % lehet a szennyezés csökkenése bizonyos gázoknál, de van ami növekszik mivel a benzinnél meg az a gáz a több. Viszont rengeteg járművet újra le kell gyártani, s többet kell tankolni bele.. Ez olyan fordított környezetvédelemnek tűnik.
Vagy ha ezeket a fejlesztési pénzeket, időt elektromos rendszerekbe ölték volna, már megfizethető áron lennének és nem kéne károsanyag kibocsátásról se beszélni. Rossz ránézni mennyi millió alkatrészből áll a motor, amikor a modellen mozog. Ahogy mondod, ez így csak vergődés.
Az olvasztott acélfelszórás technológiáját úgy hívják, hogy "fémporszórás". Nem csak acéllal, hanem rengeteg típusú ötvözettel és tiszta fémekkel is létezik Nagyon régi technológia, használják kopott alkatrészek felújítására, és felületkezelésre is.
A mezőgazdaságban már egy ideje megy az Ad-Blue nem egy igazán kiforrott technologia!
Ami viszont teljesen nagy marhaság hogy utánégetővel szerelik a kombájnokat ami nem a legbiztonságosabb tűzvédelmi szempontból!
Az AdBlue már nem mai újítás. Kamionokban meg több éve alkalmazzák. Értem én, hogy hozza a motor a környezetvédelmi normákat, de ehhez már nagyon túl kell bonyolítani a rendszert. Kérdéses, hogy meddig fognak jól működni. Nyilván használattól sok függ, de szerintem senkinek nem esne jól, ha 150-200 ezer km után részegységeket kéne cserélni több százezer forintért. Szerintem nem nagyon lehet már a belsőégésű motorokat hova fejleszteni, maximum bonyolítani. Ezért sem hiszek abban, hogy van jövőjük. Jövője az elektromos autónak van.
Részemről a kék Spuri adalékot rakom egy 3 literes sorhatos dieselbe ami egy nagyszerű magyar fejlesztés. Alig füstöl azóta valamit annyira tökéletes lesz tőle az égés... rengeteg évet dolgztak rajta míg kikisérletezték, érdemes utánaolvasni (ha jól emlékszem spuri-adalek.hu de a guglival gyorsan meglehet találni).
Mivel jobb az égés, leszedi a lerakódásokat, érezhetően nő a nyomaték, a fogyasztás pedig 8-12%-al csökken amivel rögtön visszahozza az árát... sokezer tapasztalat gyűlt már össze az utóbbi bő két évtizedben. 2-3000 km után a hengerfalon belül egy keménységi skálán majdnem gyémánt szintet megütő réteg alakul ki, sokkal egyenletesebben jár a motor, nálam teljesen megszűnt az olaj zabálása pl, hidegben is pöcre indul... csak pozitiv tapasztalataim vannak. Javaslom minden autóstárs figyelmébe.
Már egy 4 millió forintos újonnan vett autónál sem akkora összeg 150-200e km-enként néhány százezer Ft (ki kell számolni, hogy ennyi km-re már hány millió lett csak beletankolva). Lehet bennem van a hiba, de ha valaki ráadásul nem 4 milliót, hanem akár egy lakás árát is el tudja költeni egy olyan gyorsan értékvesztő ingóságra mint autó, annak ki kéne tudnia fizetni ezt a költséget. Cserébe maradhat a dízel és nem kell több millió tonna akkut gyártani, ami viszont ugyancsak nem környezetbarát. Az olajlobbi összeesküvést hagyjuk, az csak részben hátráltatja az elektromos kocsikat, más gond is van. Pl nincs annyi réz a világon amivel kellően kis veszteséggel, ekkora villamos teljesítményt ki lehetne kötni a töltőállomásokra világszinten, de erről sohase beszél senki. Az akkukba is rengeteg réz és egyéb színesfém kell, a lítium csak pár kg/500kg akku.
@@EM83D
Nem csak a pénzről van szó, hanem a kellemetlenségről, hogy többet kell hordani a szervizbe az autót, mert ez beszarik, az beszarik. Főleg, ha éppen hosszú úton van vele az ember. Előbb utóbb úgyis minden el fog fogyni a Földön, de még most nem kell aggódni, hogy nem lesz réz. Hány éve is használjuk a kőolajat? És még mindig van. Viszont, ha az elfogy, akkor mit tankolunk? A megújuló energiaforrásoknak köszönhetően pedig elektromos áram korlátlan mennyiségben van. Sokan aggódnak a lítium miatt is. Kínában már gyártják a szilárdtest akksikat, amikbe nem kell lítium.
@@petertoth8187 ez egy mercedes-benz :) majd szerviz találkozót rendeznek a BMW sek :)
@@petertoth8187 A kellemetlenséggel természetesen egyet értek, de szerintem nem szabad ennyire lazán párhuzamot vonni a kőolaj és az egyéb nyersanyagok közt. Csak mert az egyik van (pedig már nem kéne legyen) a másik nem elfogyását ez még önmagában nem garantálja. A kőolaj folyamatosan újradiffundál a kőzetekből, így pótlódik, 1-1 kút idővel újranyitható, de a kőzetekből is elfogy egyszer. A színesfém simán elfogy, addig meg újabb nkm-eket tesznek tönkre érte, bányászata környezetszennyező és sok energiát emészt fel. Még nem látok kellő megújuló energiaforrást és főleg olyat nem, ami kellő energiát termelne és közben még ne termelne szemetet (napelem), zajt (szélerőmű) vagy kívánna rettentő sok gépelemet (hőszivattyú). Sajnos a fúziós erőműtől meg állandóan további 50 évre vagyunk, ahogy ezt valahol olvastam. Hogy értsd, nem vagyok dízel párti (bár most az van) és nem vagyok az elektromos ellen csak a mostani elektromos kialakítás a hordozott holt tömegével és a rengeteg kiépítésével nem tűnik ebben a formában vállalhatónak és kiemelkedően környezetbarátnak, fenntarthatónak. Szerk: Sőt a lokális szennyezés nullázása mellett a globális környezetszennyezése az igényelt nemes anyagok miatt még szerintem(!) rosszabb is.
Érdekes kérdés, hogy a hagyományos dugattyús motor mellett a Wankel motort szokták alternatívaként emlegetni. Csakhogy van még legalább egy alternatíva.
Hagyományosan azt tudjuk, hogy a gázturbina a méretéhez képest is hatékonyabb tud lenni, jobb a hatásfoka és az is tud akár kimondottan tiszta lenni. A fő gond, hogy részterhelésen már nem annyira jó, és a hirtelen fordulatszám-változást nem kedveli. Ezért hosszú ideig megvolt a helye a levegőben. Tankoknál ott használták, ahol a "hátrányai nem számítottak". És volt ugye kisszériás motorkerékpár (használt) Rolls-Royce gázturbinákra építve.
Míg a turbojet, a turbofan esetében többnyire tolóerőt látunk (még egy gtf esetében is), a turbopropnál már látjuk a tengelyt amit meghajt a turbina, a turboshaft megoldás (helikopter, motorkerékpár, tank) kb. autós szinten is másolható lenne. Ráadásul a gázturbina sok szempontból lehet mindenevő, és ehhez képest tiszta is.
A kezdeti problémák, hogy nem elég gyorsan reagál a vezető parancsaira persze jó ok volt arra, hogy a közúti használatot, az említett szabályt erősítő kivétel motorkerékpár kívételével javarészt mellőzzük.
De közben történt egy, s más. Például az, hogy a közel állandó fordulat és közel állandó terhelés biztosítható akkor, ha például azt tudjuk szabályozni, hogy a teljesítmény mekkora része jut kerékre, mekkora része jut generátorra. Illetve, ha több kell milyen arányban segítsen be a villanymotor. Itt sokféle szabályozás gyorsabban reagálhat, és a turbina terhelése, fordulatszáma az ideális tartományban lenne tartható.
Bár megértem, hogy a CVT váltóknál is jelentkező probléma itt is meg tud jelenni, hiszen a "motorhang" és a sebesség közötti összefüggés itt is felborulna, de azt gondolom, hogy ez egyfelől hangszigeteléssel elnyomható, másrészt javarészt megszokásból eredő probléma. Nem mondanám csekély problémának, mert az agy sok érzékszervtől érkező jelből sokféle sebességre, gyorsulásra következtet, abból akár tengeribetegség is lehet (mint sok gyereknél hátsó ülésen az autóban is) de érzésem szerint ez kompenzálható.
"Józan paraszti ésszel továbbgondolva": A kisebb méret, a kisebb tömeg mellett elképzelhető lehet olyan "range extender" modulok gyártása, amik az autó rendszereire csak egy szabványos csatlakozón át kapcsolódnak, a működésük, méretük szabványosítható. Ezek kölcsönzése épp úgy megoldható lenne, minthogy egy ilyen egység a család több elektromos autóját kiszolgálja. Áramtermelésre viszont tökéletesen bevált a technológia, és az autóban lévő menet közben működő töltőre ez jó irányt jelentene.
Érdekes kérdés lenne, ha már a fokozatmentes váltók sés a hibrid technológia kapcsolódó lehetőségei is témát jelentenek, mint a mostani tiszta dízel is, beszélni egy kicsit arról, hogy mindezen lehetőségek ellenére miért nem nyit az autóipar a bevált gázturbinák felé?
Eleriona Én úgy tudom, hogy a repülésben, még ott is ahol csak tengelyteljesítményt szolgáltat, a kis méret és kicsi tőmeg miatt alkalmazzák. Hatásfoka nem jó, kivéve az erőművekben, ahol is méretes hőcserélővel szerelik fel.
@@kcsi1 A kis méret, kis tömeg fontos. De úgy tudom, hogy a hatásfok kapcsán a turbinánál leírták, hogy a hatásfok részterhelésen, változó teljesítményen pocsék, de állandó terhelésnél már kevésbé. És a hőcserélő mérete a turbina méretével arányos.
Ráadásul a repülésben a kis méret, a kis tömeg csak korlátozottan fontos, mert ugye az üzemanyagkészlet tömege és a változó tömeg-eloszlás ezt jelentős mértékben lerontaná, ha a fogyasztás ne lenne jó. És persze a felszálláskor (maximális tolóerő közelében) való fogyasztás és az út többi részén mért fogyasztás sem egyformán lesz fontos.
Az elsőről úgy tudom, hogy maximális terhelés közelében van, és ez kedvez a turbinának. Az utazósebességen való kisebb fogyasztás kapcsán az akkori rosszabb hatásfok szerepe is más (arányaiban) ráadásul ott azért a részterhelés sem úgy működik, mint közúton.
A fő gond az, hogy amikor egy autót vezetsz, könnyen mondod, hogy milyen jó mondjuk 200 lóerő. Tényleg tök jó. Csak nézz rá egy teljesítménygörbére. Hamar rájössz, hogy hopp, alacsonyabb fordulaton a nyomaték is kevesebb, de a teljesítmény a nyomatéktól és a fordulatszámtól is függ... És megnézve a lóerőgörbét kiderül, hogy alacsony fordulaton a lóerők kb 1/5-e, vagy időnként még kevesebb áll rendelkezésre.
A csúcs lóerő nem mond semmit. Jött az autós újságíróknál az új fétis! Döntsön a Nm, mert ugye ez új, és ez a használt tartományban is rendelkezésre áll. Ott van a kirajzolt görbén, az a papír csak nem hazudik. Az új mítosz azt felejtette el, hogy a sebességváltó nyomatékváltó. Az, hogy a keréknél mennyi forgatónyomaték jelenik meg bizony az áttételtől is függ. Ha olyan az áttétel (úgy választották a motorhoz), akkor a benzinest érezhetnéd nyomatékosabbnak.
Lényeg a lényeg, azt gondolod, a kényelmes tempónál rendelkezésedre áll mondjuk 75 paci a 200-ból, nem alapjáraton mész így itt több van. Rendelkezésedre áll, és használnád is, ha éppen vontatnál, nagyobb sebességi fokozatban és padlógázzal gyorsítanál. Csakhogy nem ez a helyzet. Nem vagy maximumra leterhelve, nem vontatsz, nem a maximális a légellenállás sem. Így mondjuk ennek sem használod ki a harmadát sem. Ilyen szintű részterhelésen a gázturbina hatásfoka baromira nem lenne ideális, míg a dugattyús motornál ez nem probléma sőt...
És egy gázturbinát a CVT váltó sem tartana optimális üzemállapotban, mert az autó teljesítményigénye így is változó, és gyorsan változik, így egy autóba alapvetően nem jó meghajtásra. De még a turbinás mozdonyok is azért vallottak kudarcot, mert hiába generátort hajtott csak a turbina, a mozdony teljesítményigénye sem volt fix, az indításkor nagy teljesítmény kell, máskor viszont csak vitorlázott. Aggregátornak is ezért problémás igazán. De erőműnél a fix teljesítmény hoz sokat. A maradék hőenergia fűtési vagy egyéb célokra való visszanyerése viszont attól független buli, hogy az erőműben mi forgatja a gépeket, honnan lett a sok felesleges hő.
Egy olyan "range extendernek", vagy soros hibridben az aksit töltő olyan eszköznek, amit akkor használsz, amikor akár az aksit tudod fix teljesítménnyel tölteni, akár fix teljesítménnyel be tudsz segíteni a meghajtásban viszont a fix teljesítmény a lényege. Nyilván itt nem kerül elő "soha ki nem használt" hangzatos lóerő adat, mert a gyakorlatban sokszor kihasználható szintre kell méretezni. De egy ilyen nyilván kisebb, mint az MTT Turbinebike 250 lóerős turbinája (pont a jó mérethatékonyság miatt), könnyű, stb.
Sok oka van ennek, de nem csak a Rolls Royce próbálkozott gázturbinás autókkal, hanem több gyártó is.
- A hatásfoka csak maximális teljesítmény közelében jó.
- Bár kicsi a tömege és a helyigénye, de nagyon sérülékeny, nem bírj a G erőket a csapágyazása, nem beszélve a balestvédelemről, egy komolyabb ütközés esetén. Elég masszív köpeny kellene, hogy 80-100ezer rpm-el forgó turbinától megvédjen.
-Itt jön be a fordulaszám gond, a nagy lassító áttételek miatt nagy lenne a hajtási veszteség még stacioner üzemben is, ha pl. egy generátort hajtana.
- A gyártása költséges, többszöröse egy mezei belsőégésű motorénak és erre aztán érzékenyek a gyártók.
- zajos, ezért a zajszennyezése nagyon nagy, atöbbiről nem is beszélve.
- míg egy hagyományos belső égésű 5 másodperc alatt indítható, egy turbina indítási procedúra legjobb esetben is 1-2 perc....stb.
Biztos eszeme jutna még pár dolog, csak eluntam. :)
Elektromos akkuk töltésére, hibrid rendszerben pedig ugyan az a zsákutca lenne, mint a mai hibridek.
Párhuzamosan kell fenntartani két rendszert, az elektromos energiát, pedig inkább termeljék a jó hatásfokkal működő, környezetbarátabb erőművek az élőhelyünktől minél távolabb.
Ok, átmeneti állapotnak, a fejlődésnek ennek a szakaszában még van létjogosultsága a plug-in hibridnek, de ha fejlődni szeretnénk, akkor inkább ahelyes irányba.
Mondjuk azt senki nem tudja mi is lesz...
Na majd az okos tulajdonosnak magyarázd el 200-300 ezernél az elvégzendő szervízt és az esetleges javítást , és annak a költségét. Meg lesz rá a reakció : Szemét autószerelő le akart húzni el is vittem máshova a kocsimat.
A németek arra hajaztak, hogy 5 évente az emberek a lízingkonstrukciók miatt lerugdossák az autót, és akkor hozzák be hungariba, amikor 150-180-nál elmegy a vezérlés, a dpf, a lendkerék satöbbi. Ja meg azért, mert nem tudnak épkézláb benzines motort gyártani.
Senki nem tud ma euro7es motort legyartani benzinesben ami megy is nem csak gyorsulgat mint egy trabant...
Ennyire reszletes bemutatot sem hallodtam meg. Minden tiszteletem onnek 🤗🫡
Nagyon jó, köszönöm!
Ez szèp meg jó, meg minden...
Csakhogy itt is igencsak érvényesül az az alapelv, h egy műszaki rendszer mennèl bonyolultabb, minnèl jobban egymástól függnek és egymásra épülnek az elemei, annál több hibalehetőséget ( ráadásul ezek már nem mindig megtalálható egyértelmű hibák) hordoz magában.
Az ilyen kifinomult "bonyolult" műszaki rendszerek, az évek és kilométerek múlásával (alapminősèg, korrózió, hogy a szándékosan beépített idővel kijövő hibákról ne is beszéljek) egyre több apró idegesítő ráadásul már akkor az autó értékéhez kèpest nagyon drága áron javítható hibát fognak produkálni! ..stb..stb..
Ha valakit érdekel.. és tud segíteni nekem. Én fel tudok vázolni egy olyan kombinált ciklusú körfolyamatot, amivel olyan motort lehetne alkotni aminek a teljesítménye adott köbbcentire jóval magasabb mint bármelyik diesel vagy benzines motornak. és a hőhatásfoka nem 20-30%, hanem közel a Carnot határhoz 80% ot közelíti. Ezt biztosan állítom.. ennek a pontos részleteit és a megvalósítását is kommunikálni tudom. Azt is hozzáteszem, hogy TÖBB útja van a megvalósításnak. ..és Én nem értem azt, hogy miért nem fejlődik az ipar???
19:42 A németek is akkor estek el a jégen 😂☃️
Na ezt hogy a fenébe vetted észre?
Elolvasom a kommented, nem értem, erre törire gondolok, mondom 1942 kvázi 19. perc 42. másodperc, gyorsan visszakatt, tényleg :D :D Ja és utána meg írtam ezt a kommentet. :D
Nagyon nagy😄😄😄
Lool😂
A kipufogógáz magas hőmérsékleten tartásának technológiája igazából a Bosch fejlesztése nem a Mercedesé. Azt is olvastam a Bosch kiadványban, hogy a rendszer működőképességéhez kell egy bizonyos lökettérfogat. Ha jól emlékszem 1,4 liter alatt nem működik, mert az a kis motor már a kipufogórendszer hőszigetelésével sem termel annyi hőt, hogy hatékonyan végbemenjenek a kémiai folyamatok.
köszi a kiegészítést. Igen érdekes téma ez is, a háttéripar szerepe és az hogy ebből mi jut el az emberekhez.
Mi törtènne vajon ha egy külök kis tartályból tiszta oxigènt is fecskendeznének az ègèstèrbe? Nem oldanà meg jobban a feladatot mint az utòlagos szűrők? Pusztàn egy elmèleti kérdès.
Van erre megoldas csak meg mindig nem elfogadott..van az ugynevezett HHOrendszer...rem egyszeru..generatorrol egy szabalyzon keresztul egy lamellas vizbonto keszulek Hho gazt masneven durranogazt csinal es ezt vezetik bele a szivotorokba...oly mertekben csokkenti a karosanyag kibocsjtast hogy kisebb mototoknal mar a vizsgan !!mar nem merheto!! Kategoriat hoztak ki vele...egy visszatarto ero van a gaz igen gyors egese igy picit veszelyesnek mondhato..bar egy magyar ur ezt is megoldotta egy pofonegyszeru buborekoltato tartallyal...maris kikuszobolve a visszaeges....hja hozzateszem 20%fogyasztascsokkenessel jar! Csak ez ugye megint nem uzlet a kőolajosoknak.. hozzatennem meg...australiaban elek jelenleg v6 3.6 autot hajtok es mukodik a rendszer benne !tokeletesen!!!
Kíváncsi lennék egy teljes laborelemzére, h az általánosan felsorolt szendioxid, nitrogénoxidon kívül még milyen káros hatásuk van a dizeleknek, ugyszint a benzineseknek! Nagyon jó lett a videó! Gratulálok Miklós Bácsinak! :-)
Amúgy szerintem a használtautópiac egy nagy ellensége az autógyáraknak(amennyiben nem ők értékesítik a használt autót újra). Szóval a gyártás fenntartása érdekében biztos h az élettartam csökkenni fog, vagy az alkatrészek cseréje lessz rohadtdrága.
A fékek felől is jön ki nagyon apró szemcsés por. Az elektromos autók fékjei felől is...
Koszonom Gajdan tanarur. En arra kovetkeztettem ebbol, hogy azert kell kozepes es magasabb fordulaton hasznalni a dizelmotort, mert eleve ter ezesi hiba miatt, olyan helyre kerultek ezek a berendezesek ahol folyamatosan hutve vannak az auto aljan, mikozben a meleg a mindenuk.
Akkor a kerdesem, hogy egy ilyen merci motort nem kell jol forgatni, mert sokkal kevesbe hajlamos az eltomodesre, eppen a meleg miatt?
Köszönjük! Teljesen érthető.
Sajnos a bonyolultsága miatt azt hiszem ebből nem sok lesz.
Összeszámolva van vagy 5 különböző rendszer, hogy a mostani előírásoknak megfeleljen, mi lesz pár év múlva?
Egyszerűen szeretném látni mondjuk egy régi szívó diesel és egy mostani NOX kibocsátását, hogy valóban szükség van-e ennyi kütyüre.
Ha igen akkor villamosítás!
A ompresszorok attól axiálisak, hogy a sűrített levegő tengelyirányban távozik, ha sugárirányban akkor radiálisak. Ha a lapátok forognak mindenképpen sugárirányban helyezkednek el( pl a propelleres repúlőknél.
Ebben az autóban ha lesz 250-300 ezer kiló méter rendelni kell a gyárból másik motort mert minden alkatrésze elkopik és nem lesz érdemes megjavítani.Azt vettem észre az autógyárak kezdenek olyan autókat gyártani,hogy ne legyen használt autó piac.Előbb utóbb mindenkinek újat kell venni mert ezek a gépcsodák nem hogy a veterán kort de a használt autó kort se fogják megérni.Az első tulaj lesz az utolsó is, aztán bontó.
Nagyon jó előadás, legfőképp azért mert érthető! Az is érdekelne, hogy hol készült a felvétel? Ez valami felhagyott bánya?
budakeszi -vadaspark parkolójára tippelnék
Igen csak úgy bonyolítják a rendszert nagyon sokba fog kerülni. Vagy a használat autó tulaj kinek magas lesz a szerviz számla. Valahogy mindig megszivjuk.
Üdv érdekes ez csak hát ez már 2008 ban is volt pl e300 bluetec néven. Szóval akkor hogy is van ez? 2016 óta? hmmm vagy a bluetec rendszer más mit ez? Kösönöm. Üdv.
Szeretem nézni a videóit, a jövőt énis az elektromosban látom, mindentől függetlenül. Ami viszont ehhez a témához kötődik, sok hozzászóló véleményéhez hasonlóan, túl bonyolítják a gyárak az egész technikát. De ez már a javításoknál bukik majd ki, aki meg tudja fizetni ez sem gond. Ezen nem is vitáznék. De amitől nem lennék nyugodt, hogy ennyi minden van egybezsúfolva, csak egy hiba a hőpajzson, és a kellemes meleg gyújtószikra a sok műanyag alkatrész mellett. Aztán a többit már tudjuk. :)
Azért lennének még megoldások, kíváncsi lennék Gajdán Miklós úr véleményére. Az egyik a réteges töltés a másik a diesel-gáz kettős üzemanyag.
Biciklilánc vezérlés a lendkerék oldalán ? :D Ez is kb lánc élettartamú motor...
Hello , tudnál nekem messèlni az audi a4 Combi Quattro autóról érdekelne engem hogy mit tud mert ilyet szeretnèk venni vásárolni! Válaszodat elöre is kösszi!
Jobban beindul majd a lelkifurdalásom ezen dolgok miatt, ha az Amcsik nem 7L-es három tonnás pickup-okkal járnak a 200 Ft-os benzinnel. Dízel lokális a benzines globális szennyezésben a rosszabb. Legalább mi főleg magunkat szívatjuk
Igen ez a jó hozzáállás. Ne csináljunk semmit amíg a másik nem tesz semmit. Nem baj hogy beledöglünk de legyünk hülye faszok és amíg mindenki más nem tesz semmit addig szarjunk mindenre mi is...
Ez tényleg jó,hogy tiszta a kipufogás de! Ha ennyire fontos,hogy a környezet tiszta legyen akkor ne csak adokat hozzanak be! Adjanak támogatásr rá,hogy ha elromlik akkor ne keljen kifurni meg kiiktatni vagy ha az ember tényleg lelkiismeretes és vesz bele mast akkor ne keljen eladni a házat!
Én nem értek egyet az ilyen állami támogatásokkal. Miért az adófizetőknek kell(ene) finanszíroznia egyesek kocsi vásárlását és fenntartását? Se nem igazságos, se nem etikus. Könnyű Állam bácsinak a más pénzéből a jó tündért eljátszani.
Azzal viszont egyetértenék, ha csökkentené az adót, járulékokat és főleg az ÁFÁ--t, hogy a polgárnak maradjon pénze kocsi vásárlásra/fenntartásra is. Támogatás nélkül...
@@zb1065 Sokkal inkább egy olyan rendszer lenne korrekt amiben az emmissziós rendszer javítását le lehetne írni a biztosítás/teljesítményadóból. Esetleg az SZJA-ból. Mindenki érdeke hogy az autók tisztán fussanak.
Vagy újra támogatni az LPG beépítést, 0 jövedéki adó. U.a E85-el csökkentett jövedéki adó kéne rá, és hasonlóan támogatni az átalakítást. Ez segítene a környezetnek, nem a mindenféle tiltás/behajtási díjak...
@@zb1065 írták valahol régebben, hogy a töltőfejek is 12 millióba kerülnek, azt is az adófizetők állják, s kell hely is a sok ingyen parkolónak, töltőnek, a terület is kiesés az önkormányzatnak, és annyival kevesebb a bevétel. S ezen felül van a minimum 8-10 de akár 20 millióért autót vásárlók másfélmilliós támogatása, mert aki ennyit kiad ingyen tankolású autóra azt baromira kell támogatni..
@@cooperp6429 Jó ötlet, hogy a környezetkímélő autót használó tulajokat úgy támogatnák, hogy bizonyos adókat eltörölnek nekik, így talán kevesebb a hivatali adminisztráció is. Erre jönne a kedezményrendszer hasonló logikával, pl ingyen parkolás, s emiatt környezet és egészségkímélő autók töltenék meg a városokat.
Az szja-ból levonás is szuper ötlet, mert az adófizetőket támogatnák, nem az ügyeskedőket és feketén dolgozókat vagy a ki tudja miből élőket!
Annyira jó ötletek, hogy ha lesz lehetőség meg is mondom a képviselőnek.
@@zoli55l
Azt sem tartom etikusnak, hogy a gazdaság csak egy bizonyos szegmensét - ez esetben az autóipart - támogassa az állam, mégha közvetett úton is teszi azt azáltal, hogy támogatást nyújt a ternékeik megvásárlásához, az autókhoz. Miért nem nyújt akkor támogatást a sarki fodrász szolgáltatásaihoz vagy a piaci fánkos termékeihez is? Vagy piacgazdaság van, vagy nem. Vagy mindegyiket támogatja vagy egyiket sem. Mert ezzel a rendszerrel pozitívan megkülönböztet egy iparágat, tisztességtelen előnyhöz juttatva azt, amelyik amúgy sem a legelesettebb ...
Szép dolog a környezetvédelem... De ezek a motorok soha az életben nem fognak elmenni 1millió km-t...... Sőt... Felét se... Ennek a sok újitásnak, könnyítésnek, "zöldítésnek" ára van.. Soha nem kellene ilyen.. Maradok a jó öreg sor6 benzinnél... 😂😂
jo estet e36 316 compact 1994 mien olajat ajal?
Ennél a motornál is a váltó felöl van a vezérlés.A kezét törném el annak a "mérnöknek" aki ezt megtervezte.Meg a turbóra felácsolt vezérlőelektrónika is "cukor".
Néha jót tenne egy szerelő-mérnök-gépész workshop :)
@@VezessTVChannel Sajnos ezt direkt csinálják.Ott van az a szerelő a meeting-en.
@@VezessTVChannel th-cam.com/video/8jPtJnvkut4/w-d-xo.html
Az előd motoron így kell vezérlést cserélni. Fincsi. Ezért nem szerelek már autót.
@@ATEE77 Akárcsak több BMW motornál. Mondjuk a márkaszerviznek jó, pörög az óradíj...
@@VezessTVChannel Sajnos igaz.Ezért van még mindíg egy 15 éves Hyundai-om 1.5 crdi majd 400000KM-el a háta mögött.Sajnos a bódé kezdi megadni magát, és ezért ez az utolsó etapja.Pedig kiváncs lennék rá meddig birja a motor és váltó páros.Nincs kartergáz se folyós turbó.És kb 8 éve járok vele izzítás nélkül.És mindig pöccre indul.
Mi a csudának akkora adblue tartály? Nem szentírás, hogy csak adott kilométer megtétele után tölsék újra.
Tesz bele egy, öt literest, oszt 3-4 ezrenként újra tölti.
Gajdan úr sok helyes dolgot magyaráz, de ferdités és csúsztatás is van benne, Pl mikor megy motor max 100% terhelésen padlógázal?? Nyilvan mindenki tudja hogy ritkán, legtöbbször erős gyorsitáskor, és hegy menetben. Na ez lényeges különbség diselés benzin közt, bezin motorban folyamatosan kell tartani a keverési arányt légfelesleg nincs sőt olykor (gyositáskor) még 10% ban kevés is ami több CO és NO kibocsájtásal jár folyamatosan, na ezért okoz smogot, és kellet rá már a katalizátor már a 70 években. És e miat kellet elekronizálni a karburátort is. Diseleknél más a helyzet részterhelésnél nagy a légfelesleg pl alapjárat vagy normál tempó (120-160Km/h) autósztrádán, ami akár 40-70% többlet levegőt is jelent, akkor alacsonyabb a vég hőmérséglet, és gyakorlatilag nincs NOx sem. Hogy még is kormol az a teljesitmény igény miatt és a technológia spórolás miatt van...Nyúj bele disel a motorodba hangold át a turbó nyomását nagyobbra hogy több levegőt nyomjon bele a turbó (interkoler mindenképpen szükséges) És lám látni fogd hogy sokkal kevésbé fog füstölni a motorod!!!
Egy kérdésem lenne csak, ha ez az autó talán 200 ezer km kibír, és tönkre megy. Az újragyártása mennyi környezetszennyezéssel jár?
Ezt a 200.000km utan halalt hallgatjuk 20 eve minden ujszeru autonal... de meg mindig nem jarunk az igenytelen 80as eveknel ahol nem letezett generalozatlan skoda 600.000km-rel xd
Ez most kémia óra ? Majd idővel ez is kikerül a környezetbe (így-úgy) , mint a tesla akkumlátorai is !
Tiszták amíg a 3. 4. tulaj ki nem iktatja az adblue rendszert mert nincs pénze szervizelni vagy nincs kedve plusz pénzt kiadni a folyadékra.
Tehát káros anyag kibocsájtás? Ez a legfontosabb? Szerintem van ennél más gond is. Tisztelt Gajdán úr, kérném hogy számolja ki egy autó előállítására fordított energia mennyiségét, mondjuk kilónként. Szerintem egy autó előállítására fordított energia felhasználása sokkal de sokkal nagyobb ökológiai lábnyomot hagy mint az üzemeltetése. A számításhoz a teljes folyamatot kellene nézni, az anyagok kitermelése ,szállítása ect.
Mi Magyarok sokat teszünk a környezet megóvása és az értékes nyersanyagokkal való spórolás területnén azzal, ahogy többségünk rendesen kitolja autója életciklusát :) Valaki beszélhetne arról is hogy az emisszió normák milyen összefüggésben vannak a teljesítménnyel és a fogyasztással, érdekes módon erről nagyon nem látni tanulmányokat
@@szilarduj1516 ez igaz, de azért Gajdán úr ís reagálhatna a dologra, mint ebben a témában a legtájékozotabb
OM646 akkor környezet szennyező ?
Ezt a technológiát a teherautóknál már vagy 10 éve alkalmazzák gond nélkül.
Nem értem, hogy a személy autóknál miért csak most kezdték el bevezetni. Aki figyelemmel kíséri a teherautók Diesel motorjának fejlődését láthatja, hogy még korai temetni a Diesel motorokat.
th-cam.com/video/9PbxmRA9vbs/w-d-xo.html
Ezekben az agyonbonyolitott diesel rendszerekben nem hiszek. Ez mar tul bonyolult sok a hibalehetoseg es amit megsporolsz a kuton, azt otthagyod a szervizben akar sima karbantartasra is.
En a benzinesben hiszek es sztem ez a jovo, mert az elektromos az nem jo alternativa csak a sznoboknak.
zoltán timár sok fogalmad nincs az autozasrol...
zoltán timár ezt szerintem engedd el.
Ne erolkodj, szakmabeli vagyok. Felesleges gyozkodnod.
Ez a három szűrés azért gondolom ront a motor teljesítményén...gondolok itt arra, hogy ez egyfajta fojtás. Igen, nekünk ez hasznos. Ez a motor utáni hármas sor hány százalékban rontja a teljesítményt?
Amit nem értek, hogy miért nem alkalmazzák szélesebb körben a "hozzá adott gázzal működő dieseleket" ? Ha jól tudom sokkal jobbak a kipufogó gáz eredményei....
Mert kamionnál éri meg. Drága az átalakítási költség. A magyar bürokrácia meg nem is engedélyezi azt a fajta átalakítást. Mert olyan gázok keletkeznek, ami a disel égésekor nincs, nem érdekli , hogy más gázok meg jelentősen csökkennek.
Egykor amikor az injektor bejött a karburátorral volt ez. Próbálták de nyűgös. Lejárt a pöfögő zöldséges mercik ideje. :(
Lehetőleg még tervezzenek a merci után még egy mercit!Az lesz a kipufogógáz tisztító,utánfutó!A Nép azt is megveszi!Így legalább egy óra kell elmondani,a motor típusát!Értem én mentsük meg a földet!Belsőégésűvel nem fog menni!Ez kérem vergődés,benzin lobbi!50 év és múzeumba lesznek belsőégésűek,kár hogy abba a múzeumba én már csak múmia lehetek!
A benzines autót javasolják a zöldek. De szerintem a gázüzem a legjobb.
Legolcsobb gázüzemű új autó picivel 3 millió forint felett van az ára. Akkora rá az igény hogy fél évet kell várni rá.
Szia! Nekem is gázos autóm van. Szeretem, de azért vannak vele kellemetlenségek is. Nagyon fontos, hogy olyan rendszert szereljen bele mindenki, ami a szelepeket is védi. Ebben nem szabad spórolni... az enyém egy régi rendszer, az még ezt nem tudja... de 130e km-t már megtettem gázüzemben...
Irtam erről itt a kommentek között, ha érdekel keress rá.
Kell a francnak gázos autó, szinte senkinek nem éri meg gázzal járni, csak előadja. Miután egy 4 hengeres autóra egy normális gázszett beépítés 300.000,-., masszívan buksz rajta hosszútávon, nagyon kevés ember megy annyit, hogy visszajöjjön neki a pénz. Főleg mert a gáztartályt is töltögetni kell, tehát a valós költsége még több. Ráadásul megbízhatatlanabb és gyengébb lesz tőle az autó.
Egyedül annak van értelme, ha az ember gyárilag gázos autót vesz, de annak se sok.
egykilenckilenchet
Szia!
Volt már gázos autód?
@@oliver4711 Ez alapján szerintem egyértelmű hogy nem. Barátomnak gázosított Xsarája van ugyanazzal a motorral mint nekem, és indításnál szarakodik, gázüzemre váltásnál ránt és gyengébb. Enyémnek semmi baja pedig több km van benne.
Egyik volt tanáromnak gázos 2107ese van. Egész autó ér 170ezer forintot és 250ért csináltatott gázrendszert bele. Értelmes. Legalább ugyanúgy 7 litert fogyaszt mintha vett volna egy 250ezer forintos autót.
Biztos van jó gázszett beépítés aminek semmi baja, de kockázatos. Egyetlen jó, amit láttam, az a Renaultnak a gyárija, azt nem lehet észrevenni abszolút, és igényes beépítés. De az gyári megoldás.
Kérdés, hogy minek gázosít valaki? Fogyasztás? Akkora csökkenést nem ér el hogy visszahozza emberi km-en belül az árát. Környezetkímélés? Azt megértem.
Mindenesetre én azzal járatom az autót, amire a gyárban tervezték.
Profi technologiai bemutato. Neked autokat kellene tesztelni! Top Gear minoseg!
euro7-tell szép lassan csak a teherszállításban lesz elérhető a dízeltechnológia, remélhetőleg az is minél inkább városon kívül.halkan megjegyzem, hogy azért Gajdán is érzi, hogy ez már a "csakazértis" és a "ha már belefektettünk" kategória, így a vége felé járva. (klasszik német döntéskényszer tagadás időszaka :( )
Èn egy márkaszervízben dolgozom, ahol napi szinten találkozok ezekkel a modern "tiszta" dízelekkel. Lényegében 30 másodperces motorjáratás után ki kell szellöztetni a mühelyet, mert nem lehetne megmaradni bent attól a fojtós, orrjárat maró büdös szagtól. SCR- katalizátor ide-vagy oda, szerintem a mai modern dízelautók akkor is nagyon szennyezöek, lehet hogy az NOx emissziója csökkent, de valami borzasztóan káros összetevöje még mindig maradt, nemhiába marja a légutakat. Az emberi érzékszerveknek higyjünk, ne a buta, cinkelt méréseknek.
Probald ki egyszer bezarni magad zart szobaba egy klasszik folyamatosan pofogo ezerotos ladahoz xd
Maskepp fogalmazva: minden robbanomotor szennyez. Pont es nincs mellebeszed.
a lenyeg mindenhol csak az atbaszas itt minden arat emelhetik sok a folyadek de a villany arat is emelik te mindig vesztes maradsz
A szén-dioxiddal mi a probléma? Ezt a mai napig nem értem. A többi az valóban nem jó meg ha nem is mérgező, akkor is lerakódik a tüdőben ahogy a dohányosoknál és az semmiképp nem jó, mert a hörgökre rakódva csökken a levegőcsere kapacitás, viszont a szén-dioxidot azt mi is termeljük, az kell a növényeknek. Szóval nem tök mindegy, hogy az emberből jön ki a szén-dioxid és az ember használja el és veszi fel az oxigént a szervezetébe, vagy az autó veszi fel a szervezetébe úgymond és égeti el az oxigént és pöfög ki szén-dioxidot ahogy mi is? Van bőven elég ha a földön ahhoz, hogy cserélje ezt a rengeteg szén-dioxidot vagy ha helyileg nincs akkor meg telepíteni kell több parkot meg fás utcát ami egyáltalán nem egy drága befektetés, ennyi. Másrészt meg 90%-ban a légköri oxigént használjuk nem pedig a növények által visszaadottat szóval egy marhaságnak tartom az egész aggódást ezen a részen. Emellett az ember a saját házát vagy kertjét vagy belterét is telerakhatja növényekkel ha akarja, egyáltalán nem egy drága dologról beszélünk. Ha szén-dioxidot lélegzünk be az nem káros legfeljébb megfulladsz tőle kb mintha egy zsákot húznál a fejedre.
Ezért nem is lehet igazán ma már öngyilkosnak lenni se azzal legalábbis mondjuk a 2000 utáni autókkal, hogy kipufogógázt vezetnek az autó utasterébe vagy zárt térben hagyják járni a motort, pontosabban igen de a halál oka nem mérgezés hanem fulladás. Egyszerűen az oxigén hiánytól halna meg az ember tehát kb zsák a fejre, de már egyszerűen annyira keveset szennyeznek az autók, annyira szinte jelentéktelen a károsanyag kibocsájtás főleg a legújabbaknál, hogy nem tudom miért van ennyire felfújva ez a dolog. Kivétel a korom ami valóban gáz azt elismerem.
És mégis mindenki az autókat basztatja és KIZÁRÓLAG csak azt. Az senkit nem érdekel, hogy a bkv buszok meg a mozdonyok mekkora fekete füstfelhőt hagynak maguk után, hogy a repülőgépek, a hajók, a harckocsik mennyit szennyeznek meg az a sok kén ami a háborúzgatás során a levegőbe kerül a lövöldözések során, persze hogy az autósokat meg a 50ccm-es kismotort basztatják amikből még a legszennyezőbbeknek is eltörpül a károsanyag illetve szén-dioxid kibocsájtása minden más mellett már csak a motor térfogatából adódóan is.
Szén-dioxid: üvegház-hatás; tudod, melegszik a Föld klímája, jó részt ennek köszönhetően. A mennyisége a nem mindegy, valamennyit az élőlények is a szervezetükbe építenek (a közhiedelemmel ellentétben; mert a fák/növények ugyan termelnek oxigént, de sötétben kb. ugyanannyi szén-dioxidot is - a szén dioxidot (pontosabban abból a szenet) valójában a szervezetükbe építéssel kötik meg hosszútávon, de annyit messze nem, mint amennyit az ember kőolaj származékokkal eléget. A mozdonyok, buszok egy jó része jóval több embert szállít általában, mint egy autó (persze ez messze nem jelenti azt, hogy ott ne kellene törekedni a zöldítésre). Tudomásom szerint egyébként a hajók a legdurvább szennyezők ezen a téren, mert rájuk semmilyen kvóta nem vonatkozik.
1.6 DCI ????
No, azért az a több CO2 a gázolajból egy kicsit hibádzik szerintem. Az addig oké, hogy több szén van benne. De sajnos nem mind ég el. Hiszen akkor nem lenne korom. Ami az egyik legnagyobb problémája az illetékes elvtársaknak akik a környezetvédelmi normákat írják.
Tisztelt Gajdan ur. Nagyon erdekesek a videoi, rendszeresen nezem. Koszonom.
Lenne lehetoseg esetleg egy rovid video erejejig elmondana, bemutatna s velemenyezne a 2011 jaguar xj v6 3.0 D modellet. Nekem mar 2 eve megvan egy es nagyon szeretem .
Elore is koszonom, varom valaszat/eloadasat.
A motorok megnevezésével még mindég problémák vannak, ugyanis nem benzin motor, hanem Otto!
Úgy mint ahogyan a Diesel motor is Diesel motor és nem olaj motor…
Bárcsak minden iskolai tanárt lecserélhetnénk Gajdán Miklós klónokra.
Mi a helyzet a hajók kipufogóján hömpölygő gázokkal? Esetleg a repülők károsanyag kibocsátása is érdekelné az embereket.
Talán erről is szólhatna egy műsor.
A röpcsik kerozinnal (petróleum tulajdonképpen) működnek, az meg a benzin és a gázolaj közt van a kőolaj lepárlási folyamatában. A hajóknál meg gázolajat használnak, (csak nagyobb a kéntartalma, mint az általános, autókba valónál), de a nagy óceánjáróknál viszont a majdnem pakurát (nehéz dízel) használják, amit folyamatosan fűteni kell, hogy folyékony maradjon. Mindegyiknek más a lepárláskor keletkező szénhidrogén lánca, minél alacsonyabb fokon desztillálódik, annál hosszabb a kémiai lánc. Emiatt keletkezik sokkal több korom illetve káros nitrogén vegyület a nehezebb fajsúlyban.
és egy ilyen koromparádéban nyáron este 9-kor is járatni kell a klímát, mert a forró tűzfal miatt nem lehet levegőhöz jutni...
Állitólag az összes bömösben van kiépitve hely ennek az SCR rendszernek, de nem szerelik bele.Csak az usa piacon...
Remek. A kérdés hogy mi a szerviz ktg 300e km után?
Megmondom! Ami most a dízellel... 10 éve azt mondták, hogy hülye aki nem dízelt vesz, most meg az az ördög.
Ezzel az elemes autó hülyeséggel ugyan ez lesz... Kitalálják majd, hogy miért is nem jó mégsem, hová tegyük a sok használt akkumulátort, vagy valami ilyesmi. Legyen inkább 600cm3-es triplaturbós 3 hengeres benzines!
Hajrá!
szerintem meg kifognak hullani a dieselek , max teherautokban hagyjak meg , es a varosokban csak elekrtomos autok lesznek 10 15 ev de lehet kevesebb , a regi dieseleket meg bezuzzak ill mennek kinaba scrap metal -nak :-) szep napot
lehet kicsit keveset mondtál.nem hinném h 10-15 év,inkább 30-50 mire érdemlegesen elterjednek az elektromos autók mivel nagyon drágák 1 benzineshez képest - kb pont a duplája amit sose hoz vissza,de ez már más.
@@tibormohacsi6464 Skeptikus vagyok, de bizakodó az EV autózással kapcsolatban.
Nagyon csőlátás, ha csak a dupla árat nézed. A tehetősebb réteg mindig is fizetett az új technológiákért, akkor is, ha nem volt kifizetődő. Egyrészt megtehette, na meg menő s volt. :)
Ezzel tudtak terjeszkedni a gyártók, olcsóbbak lehettek és népszerűbek. Gondolj csak a mobiltelókra. 25 éve olyan méregdrága volt, hogy azt el nem lehet mondani, most meg szó szerint egy csoki ára egy alap telefon előfizetéssel együtt.
Ennek ellenére egy új iPhone sem hozza vissza az árát, mégis sokan veszik, pedig akár job is van a piacon feléért...
De, ne kanyarodjunk el.
Már ma is visszahozhatja az árkülönbözetet, hiába kerül többe. Ugyan az az autó elektromosban 1.5-2 liternyi üzemanyag árát fogyasztja 100 km-en, míg egy belső égésű 5-7 Litert.
Ez jelentős megtakarítás.
Igaz, hogy az akku egyszer majd tönkremegy, de az látszik már most is, hogy 10 évet simán bírnak jelentős kapacitásvesztés nélkül. Remélem 15-20 év múlva mi is eljutunk oda, hogy nem kell a nyugat levedlett öreg autóival közlekednünk így ez nem jelent majd gondot.
A szervizigénye sokkal kisebb, bár erről biztos gondoskodni fognak a gyártók, hogy virítsd a lóvét...
Nagyon fiatal technológia az elektromos autózás, mégis 10 év alatt már itthon is elég jelentős lett.
A jómódúbb fejlettebb országokról ne is beszélve.
whistle194 igaz, de ha nalunk is kb 5x 10x lenne a fizetes mint nyugaton akkor ertelemszeruen a gondolkodas is maskepp alakulna igy nem lenne gond uj elektromos autokat venni szintr barkinek - lasd norvegia svajc skandinav orszagok. Mo inkabb kelet balkan mintsem eus tag sajnos mivel direkt lenttartjak a fizeteseket plane itt a keleti regioban. Szerintem 30 eve is mas jobban kerestek az emberek ausztriaban mint amit mernek adni szabolcsban fizetes szó alatt amirol mindig az aktualis kormany is tehet mivel nagyon nagy az adotartam a fizeteseken :(
Szerintem nem, legyen az 20-30 év. Megfizethetetlen az elektromos autó átlagembernek.
@ Átlagembernek (nem szeretem ezt a szót), egy középkategóriás autó is megfizethetetlen. Ezek az autók még relatív újak, és itthon nagyon sokan 15-20 éves autót engedhetnek meg maguknak.
Sőt! ilyen korú autók vásárlására gyűjtenek.
Ez a nagy baj, hogy erre is spórolniuk kell. Lehet demagógnak tűnik, mert a magyar inkább elissza, elfüstöli, nem gondoskodó... összetett dolog ez.
Viszont van egy szűk réteg, aki gyakorlatilag bármilyen autót megengedhet magának, aki a feleségének, vagy a városból ki nem mozduló egyetemista lányának EV-t fog vásárolni, mert lássuk be kuriózum és menő dolog. Nyilván a fia M-es BMW-ben érezné jól magát. :)
És ez csak az itthoni helyzet. Jómódúbb országokban mindig is jutott pénz az új dolgokra, nyitottabbak, egész más a gondolkodásmódjuk.
Nyilván azért mert sokkal több a megtakarításuk, nyugodtabban tudnak élni, ha nem hajszolják a dolgokat és megelégednek az életükkel.
Az innováció meg soha nem arról szólt, hogy mi Magyarországon mit tudunk megvásárolni.
Sajnos.
Nagy előny ha a motortérben van minden, de nagy hátrány is. Ezek egyre inkább egybe vannak építve, idővel össze is fognak rohadni. 10 évesen mondjuk kuka a DPF, nem fogod szétszedni. Cserélni kell majd az egész dobozt a motortérben.
Azért kíváncsi leszek, hogy egyáltalán képes-e ez a dízel motor elmenni 100k km-t, mert ez a felszórt hüvelyű, acél dugattyús... gányolmány szinte kizárt. Nagyon valószínű, hogy a dízel már nem éri meg az euro7-et mivel az utolsó fűszálak is elszakadtak. Halottnak a puszi...
100k? Nem a 80as evekben vagyunk hogy egy skoda 120 csodarajart 50k km-rel xd
Min. 500at kell elmennie foleg ha 5 ev a gari mert ha kifognak egy ceget az nyomja neki az evi 100k km-t.
A Dízelel nincsen probléma csak bekéne vezetni a Színtiszta bio dízelt és vissza állni Szívódízelek gyártására
frank457777 így van.
Nem acél perselyes ez az alumínium motor?
Nem. Csak különleges bevonat van a hengerfalon
@@VezessTVChannel Bele van kódolva a max. élettartam. Nincs felfúrás, hónólás, stb, hogy tovább éljen a motor. Elfogy a hengerfalról a cucc, mehet a méh-be a motor. 😟
Az kimaradt, hogy a C-class (w205) Renault 1.6dci motorral (OM626) is szerelik csak átbadgelik a Mercedes gyàrban. Ha minden igaz leszeded a Mercedes plaquette -et et voilà ott a Renault plaquette :D az A-class (w177) M282 1.3T és Om608 1.5 dizelturbo blokkjai szintén a Renaulttól szàrmaznak :)
2010 óta megy a renault merci nissan házasság, a merci citan egy renault kangoo átmatricázva, az x osztály meg nissan javarészt. Íg megy ez az autógyártás profitot kell termeljen.
Vegyék csak :)
tisztán, világosan, és nem utolsó sorban érdekesen adja elő :) profi
Ezek az adblu meg ilyen olyan szűrők addig jók ameddig úja az autó ha meg már idősödik és majd cserélni kell ezeket amik nagy valószínűssèggel 1 milla vagy több akkor meg a tulaj majd sápitozik igaz már nem az eredeti tulaj hanem a 3 vagy 4 dik mert úgy is eladják 5-6 évesen ezeket és az is igaz majd itthon mindenki veszi
@ gergő gönczi
A számból vetted ki a szót... :-)
Én is úgy gondolom, hogy akinek van rá fedezete, megveszi újonnan, s "időben" továbbadja egy kispénzű palimadárnak aki aztán vakarhatja az okos kobakját amikor álnai autója benyújtja igényeit...
A gyártó így is úgy is jól jár: az első tulaj vesz egy újat, a másik meg az alkatrészeket...
Má' nehogy maguk alatt vágják az ágat az elektromos kocsikkal...!
Azokból csak annyit amennyi az imázs fényezéséhez feltétlenül szükséges... :-)
Egy részecskeszűrő új ára már 100.000 alatt van.... nem rég cseréltünk egy subaruban kuplungot 200.000ért...
@@droland1978 Érdemes megvenni az olcsó utángyártott Dpf-eket, vagy inkább jobb gyűjteni a 400-600 ezres gyárira?
@@Robert89208 skodámba 1,9 tdi bls motorkòd( a hajtòkarcsapágyas sok okos szerint) 290000 km gyári dpf 200 al vettem 10000 kent olajcsre szurok stb turbot kelett felujjitani, fèk betèt pofa stb megy mint az állat autòpálya 4.2-4.5, bár lehet az is közre játszik hogy 2 havonta megyek vele egy hosszabb utat(800km), szerintem kitisztíttatni a legolcsòbb.
Na ezt se szeretném magaménak sose... Nem kell csaj se a tulajnak, lesz..ja magát a költségek láttán.
Ez nem volt egyszerű.
Diesel forog a sírjában.
Forog, hogy miert nem hagytak meg feketen fustolo fosnak mint ahogy o megalmodta xd
19:44🤣🤣🤣🤣🤣 sorry fonok🤓
tanár úr!? nem vág teljes métékben az adott témához.. de elmélkedett már valaki más is azon, hogy miként viselné egy motor ha egy teljes, km-ben meghatározott olajcsereperiódust tehát mondjuk 10000 km leállítás nélkül futna normális körülmények között? kibírná egyátalán? :D
Ki bírná, sőt még előnyösebb lenne ez a használat mód.
@@krisztiankiss2124akkor nem vagyok egyedül aki ilyesmin gondolkodik :D kösz a hozzászólást
ugye csak viccelsz ezzel a kérdéssel. folyamatosan megtett 10.000 kmtenél semmivel sem lehetne jobban kényeztetni egy belsőégésű motort. Nagyon műszakiatlan hozzáállás, amikor egy magyar-német úton azért áll meg valaki, hogy "pihentesse a motort", pedig hallottam már ilyet. íme egy videó a témában th-cam.com/video/gHmMlU8Q-V8/w-d-xo.html
csinálhatna valamelyik neves oldal egy ilyen túra dokufilmet ahol lenyomják mondjuk egy hét alatt a 10ezret egyhuzamba, úgy hogy még tankoláskor sem állítanák le a motort... előte utána padra vele, kompresszió mérés, gyertyakép, folyadék elszineződések bemutatásával. anno valami hasonlót jelentett a szigorított "roadtest"
@@draskaba megnézted, értelmezted az általam linkelt a videót? Láttad, hogy a BMW a szalonból a tesztpadra ment, és csak időszakos szervízkor állították le, azt leszámítva 4 éven keresztül egyfolytában járt, és utána 1.600.000 (egymillió-hatszázerer) km után szedték darabokra a motorját, melynek alkatrészein nem volt mérhető kopás? most már belátod, miért nincs semmi bugi egy általad leírt 10ezer kilóméteres tesztben? egy átlag felhasználó átlag 10ekmtere nagyságrendekkel nagyobb terhelés egy autónak, mintha az folyamatos haladással történne. Megvan, hogy egy F1 pilóta szerint egy utcai motor hidegindításkor kb. annyit kopik, mintha 100kilómétert ment volna melegen? Megvan, hogy leállítás nélkül folyamatos a motor kenése, ráadásul üzemmeleg olajjal? Szigorított roadtestet valóban csinálnak a gyárak, pl indítás 0-60-0 leállítás sorrendben több napon keresztül. Abban már lehetne kihívás 10ezer kmteren.
Tudtommal nem csak a szendioxid kibocsatas a dizelek bune, hanem a N2O is, ami az emberi szervezetre is kulonosen karos. Azzal mi a helyzet? Az is visszaszorult ezekben a motorokban?
Széndioxidot te is bocsátasz ki. Feltehetőleg nem N2O-t akartál írni (az ugyanis dinitrogén oxid, dinox , avagy magyarul kéjgáz) Pl. altatógépekben használják, akár több órás műtéteknél.
Fiat JTD, PSA HDI, ezeknek a kezdetektől (2008) közvetlen a turbó után a motortérben van elhelyezve a dpf. Ráadásul a fap folyadék miatt már 450 fokon kiég, ezért ezeknél spontán is regenerálódik, nem mindig kell utóbefecskendezés. Kevesebb is a baj velük. De hát ezek F betűsek, tuti szar mind. 😃
Igen, de ez DPF+SCR kat, ezek nélkül nincs Euro6os motor.
@@VezessTVChannel Pontosabban Euro6d temp nincs! 2018-as B1.6DTR Opel (GM) motoros autóm van. Ebben még nincs SCR, AdBlue-t nem kell hozzátölteni, DPF van benne. Hivatalosan, Gyárilag Euro6-os.
Vegyél akkor csak fiatot, de csak euro 6 jtd-t, meg is érdemled :D
Nem lepödnék ha ez alatt is renault Motor van 😂 mint nagyon sok mercibe😂
László Mátyás persze, dacia/ renault dci blokk 🥵
Attila Bergkessel bocsi ne haragudj de sajnos ez a renault motor mind igaz
Ha nem hiszel nekem akkor járj légyszi te Saját magad utánna és akkor majd meggyözödsz rolla és akkor az is lehet hogy csalodásvfog érni de azt nagyon Sajnalom 😏
De annyi fáradtságot igazan megerne mert erröl sajnos a márka se nagyon beszél de Tedd meg légyszi és nézz utánna👍🏻
László Mátyás Igen, tudom - ezért írtam.
Attila Bergkessel
Upsz 🙈akkor bocsi akkor valoszinü en értettelek félre és mégegyszer ne haragudj 😊👍🏻
Én úgy tudom hogy az összes 1.6-os motor az Renault gyártmány.
no akkor ezt se fúrjuk fel
ezek a motorok nagyon bonyolultnak tunnek mindossze azert, hogy csokkentsek a karosanyagait.
Az utolsó 30 mp-ben szépen levontad a következtetést, itt az ideje elektromosba gondolkodni. Ott van egy elektromos motor a kerékre kötve, egy aksi, meg a tolteshez nemi áram átalakítás, es kész. Még kellenek a beszállítók, hogy lenyomjak az arakat, mert most még drágák.
Azt csendesen elhallgatja a legtöbb elektromos autó gyártó, hogy mire egy dízelben ezek problémásak lesznek addigra az elektromos gtk lesz az elfáradó és csereérett akkupakk miatt.
@@RichardStefanits Te viszont nem hallgatod el hogy tájékozatlan vagy, nézz utána, hogy az 5-600ezer km-et futott Teslákban hány százalékot tud az eredeti akkupakk, amit amúgy garanciában cserélnek. Több, mint 90%os teljesítményt lead és tárol 500.000 km után. Priusban, ami egy ezer éves dolog, szintén kb 15 évente kell akkupakkot cserélni, kérdezd meg a tulajokat. És nem gazdasági totálkár, annyiba kerül, mint egy kettőstömegű a dízelnél.
Akkor miről van szó? Nekem a kocsimban az előző akksi 10+ éves volt, amikor elkezdett nyekeregni az önindító és kicseréltem. Nem tudom, hogy mire alapozod ezt a véleményed.
Az ilyen akkupakkokat nem kell gyakrabban cserélni, mint egy dízelnél a részegységeket amik elhasználódnak. Nem lehetne eltitkolni, ha nem így lenne, mivel nem egy elektromos autó már közel 10 éves, és olyan is akad, amelyik millió kilométert futott már. Ezek nem ilyen új, ismeretlen dolgok már. 3. generáció fut már az elektromos autókból 2000 után.
Tesla Bjorn esetén követhető az akkuk esete, 400k km alatt az ötödik pakkot használja... Szóval csak csínján ezekből a légből kapott dolgokkal.
Nincs a világon annyi litiu, kadmium, nikkel amiből autó akkumulátort lehetne gyártani. Töltési idejük hosszú, megtett km.-táv töredéke egy dizelesnek. A mai dizelek pedig nem környezet szennyező. A villanyaztókba az aksi viszont rohadt drága.
@@magorfia3503 én úgy tudom az tévhit, hogy híján vagyunk a lithiumbol. 8 év alatt megharomszoroztak az aksik kapacitását, optimalis esetben már most 20 perc töltéssel kapsz 300km-t, és már küszöbön a száraz telepes aksik gyártása. Igazad van ma még kínlódás elektromossal az orszagjárás, de ebben a tempóban ez a probléma is évek kérdése. Ez hogy a dízel tartsa a normákat tenyleg csak vergődés.
És mennyi egy ilyen vas?
Most kínáltak nekem egyet. 2014es évjárat. 26000€.
Tisztelettel megjegyzem ez az egész már eső után köpönyeg .Teljes mértékben hihetetlen hogy a tönkre tett környezetünket mindenféle trükkel próbálják még jobban tönkre tenni mert a gazdaságnak dübörögni kell .kb 15 000 000 .ba kerül .ez a friss levegőt Készítő eszköz .
Mennyire igaz!
Nem kozombositi csak meg tartja...Az utan jon a gigszi..:)
Vagy is egyszerűen nikaszilos a henger fala? :)
Nem éppen. Lichtbogen-Draht-Spritzen, rö-
vidítve LDS - huzalszórás villamos ív olvasztással, gáz transzporttal. 40 szabadalom védi, nanoslide angol néven van róla pár érdekes cikk.
Bonyolult.Több a hibalehetőség.
Szervíz feláras.
Csak poénból meg említeném hogy egy dízel autóval akkor is tudnák közlekedni ha nem lenne kőolaj , el megy étolajjal is :)
ja a 30 éves dízelek esetleg, de ezek a maiak nem hiszem. Már csak abból kiindulva, hogy egy mai dízel piros gázolajjal sem képes menni elég hülyeség ez a kijelentésed :D Max utólagos mókerolással.
A dízel rossz, ééértem??
Villanymotor. Ennyi.
Tesla S 30 millio. Annyi xd
A Bmw-be 2011 ben már a motortérbe volt a dpf a motor mellett közvetlen😂 mit 3 éve a Merci😃
sajna az index is ott van :)
Nincs jövője! Add blue+részecske szűrő és csak autópályán/hosszú úton működik hatékonyan! Diesel kamionba és hajóba való!
ez a papek olyan korulmenyesen magyaeaz h mire eler a lenyeghez mar dogre unom magam
Mert teged nem is erdekel. De magyarazni minnel jobban ugy kell (illik) hogy lehetoleg igyekezzunk a magyarazathoz tartozo tovabbi kerdesek minimalizalasahoz...
Néha a tanárúr is megbotlik :)
És ez nem is annyira éktelen büdös? Mert sok új dízel is ontja a gusztustalan bűzt.
300.000km, katalizátor/DPF tele, vagy kivágva. Persze friss vizsgával rendelkeznek és a rendőr sem szól, pedig megtehetné. Ennyi a baj. Én konkrétan alig kapok levegőt, tehát megelőzöm bárhol is megy ilyen előttem.
@@civicaerodeck14 lámpánál állva , tömött sorban nehézkes előzni
jo lenne ha minden dieselen ilyenek lennének de sajnos nincsenek,bicoval megyek jön a távolsági busz okádja a kék füstöt undoritó
Kék füstöt tud okádni egy benzines motor is. A busz azért okádja a kéket, mert annak idején még Kádár vette a buszt és az újnak az ára meg valami nokiás dobozban landolt. 😁 De nem vagyok sem piros, sem zöld és narancssárga sem (meg még ki tudja milyen színnel vergődnek ott).
Nem csak a távolsági.. A szuper volvo is.
Miért kell erőltetni ezeket a haláltokozó, mérgező motorokat ..
Személy autóban, ha a teljesítményeket vesszük, akkor nem értem. Hacsak az nem, hogy gázolajat a finomítókban még mindig könnyebb és olcsóbb előállítani, mint benzint. Legalábbis az utolsó emlékem a folyamatról, hogy egységnyi nyersolaj sokkal kisebb százaléka finomítható benzinné, mint amennyi gázolaj jön ki belőle. És nekem úgy rémlik, hogy a gázolaj gyakorlatilag a benzin előállításának mellékterméke. Ez lehet az egyik ok.
A másik, hogy ha pusztán a dízelmotorokat vesszük, akkor azoknak azért meg kell maradniuk, de nem személyautókban, hanem teherautókban, mozdonyokban, hajókban, mert sokkal nagyobb a nyomatékuk és kevesebbet fogyasztanak, mint egy benzinmotor. Ott nehéz lenne dízelen kívül mással megoldani.
De, ha csak a személyautókból száműznék őket, már sokkal tisztább lenne a levegő.
Mert, a benzinesek jobbak? Ha jól karban van tartva egy ilyen adblue-s, scr katalitátoros autó akkor teljesen rendben van szerintem. Csak az a baj, hogy egy csomó ember kiiktatja az egr-szelepet, katalizátort és ez a baj, hogy nem gondolkoznak.