OPLENAC - Crkva Sv. Đorđa, Zadužbina Kralja Petra I, Vinogradareva kuća, Karađorđev konak/ TOPOLA🕊️🍀

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ต.ค. 2024
  • #vlog #oplenac #topola
    Oplenac je brdo pored Topole na kome se nalazi Mauzolej dinastije Karađorđevića. Knez Aleksandar Karađorđević je ovde podigao prve vinograde, a kralj Petar I Karađorđević je počeo zidanje crkve mauzoleja i celog istorijsko-memorijalnog kompleksa koji će potom postati Zadužbina Karađorđevića na Oplencu.
    Danas kompleks obuhvata pored crkve Sv. Đorđa, Mauzoleja srpske kraljevske porodice, kraljeve vinograde, muzej (Vinogradareva kuća), kuću Kralja Petra, kraljevu vilu, kraljičinu vilu, Karađorđevu crkva, spomenik Karađorđu i hotel.
    Naziv brda potiče od oplena, drvenih delova volovskih kola koja su se pravila od hrasta i cera kojima je ovo brdo bilo prekriveno.
    Crkva Sv. Đorđa
    Godine 1903. Kralj Petar I Karađorđević je izabrao mesto 337 metara visoko, na vrhu Oplenca kao lokaciju za svoju zadužbinu, crkvu Sv. Đorđa. 1. maja 1910. godine započeta je gradnja crkve, prema planovima Koste J. Jovanovića. U jesen 1912. godine crkva je već bila skoro dovršena i čekala na osvećenje. Arhiepiskop srpski Dimitrije je osveštao crkvu.
    U zatišjima između balkanskih ratova 1913. godine i Prvog svetskog rata 1914. godine nastupio je zastoj u dovršenju crkve. Kada je Austrougarska okupirala Srbiju, pred zimu 1915. godine, crkva je bila izložena brutalnom pljačkanju - skinut je i odnet bakarni pokrivač sa kubeta i krovova, kao i bakarna ukrasna oplata sa portala. Nestali su i gromobran i zvona. Polupani su mnogi prozori, mermerni stubići i ornamenti. Pod izgovorom da tu može biti sklonjena važna arhiva, okupatori su oskrnavili grobove u kripti.
    Po povratku u oslobođenu Otadžbinu i stvaranju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, Kralj Petar nije dočekao da vidi svoju zadužbinu konačno završenu. Umro je 16. avgusta 1921. godine, a njegov naslednik, Kralj Aleksandar I Karađorđević, lično se starao o njenom završetku. Crkva je ponovo osveštana 9. septembra 1930. U njoj je obavljano bogosluženje do 1947.
    Kripta
    U kripti se nalazi 39 grobnica. Na Oplencu je do sada sahranjeno 27 člana Dinastije Karađorđevića.
    Grobnice su popunjavane bez posebnog reda i bez poštovanja kriterijuma, kao što su: generacijsko načelo, stepen srodstva, redosled u smrti. Tako, posetilac se može donekle zbuniti, pogotovo što se neka imena ponavljaju (dve Jelene, dve Perside i dvojica Andrija). Ipak, kripta u crkvi Sv. Đorđa na Oplencu je po nečemu izuzetna, u smislu da su tu sahranjeni ostaci najviše članova vladalačke srpske Dinastije. Tu je, istovremeno, sahranjeno najviše vladara na jednom mestu. Od 27 groba Dinastije Karađorđevića, pet pripadaju vladarima, i to grobovi Vožda Karađorđa i Kralja Petra Prvog u sarkofazima u crkvi i Kralj Aleksandar I , Knez Aleksandar , Kralj Petar Drugi i Namesnik Knez Pavle u Kripti. Takođe ukrašena po svim površinama mozaikom, kripta čini nerazdvojnu i jedinstveno lepu celinu sa hramom. Crkva sv. Đorđa na Oplencu (sa grobnicom), zasnovana na najboljim tradicijama srpsko--vizantijskog neimarstva, predstavlja, po oceni istoričara umetnosti Miodraga Jovanovića „građevinu izuzetno čvrste tektonike i čistog arhitektonskog izraza”. Njeno slikarstvo, čineći u mozaiku pravu analogiju sa najlepšim ostvarenjima srpske srednjovekovne umetnosti, na koju se formalno i tematski naslanja, jeste „originalno smišljena celina, homogena i jedinstvena u celokupnoj srpskoj umetnosti” (P. Pajkić). Kao impozantan spomenik, vidljiv na desetine kilometara unaokolo, ova crkva je istovremeno i svedočanstvo o vekovnom državničkom pregnuću i umetničkom izražavanju.
    Simbol Topole je Karađorđe. Simbol Dinastije Karađorđevića je Oplenac, koji je to postao od 1903. do 1930. kao jedinstvena istorijska celina. Vremenom, nastala je Zadužbina Kralja Petra I Karađorđevića.
    Karađorđev konak, koji se u literaturi naziva Karađorđev dvor ili njegova prestona rezidencija, najreprezentativnija je građevina u okviru kompleksa Karađorđevog grada.
    Danas je to monumentalna građevina, kojoj je usled višestrukih rušenja i raznih prepravki prilikom obnavljanja, prvobitni izgled delimično narušen. Današnji izgled i enterijer, sa nadzidanom kulom do visine koju je mogla imati u vreme podizanja, Konak je dobio u rekonstrukciji i konzervaciji koju je 1965. godine izveo Zavod za zaštitu spomenika kulture SR Srbije. Zgrada je u osnovi pravougaona, koju karakteriše prostran trem na glavnoj strani, sa nizom stubova sa jastucima i ogradom od profilisanog šašovca. Na zapadnoj strani konaka uzdiže se visoka kamena kula, koja daje poseban utisak čitavoj građevini. U konaku je stalna izložba ličnih predmeta Vožda i autentično oružje iz Prvog srpskog ustanka među kojima je i originalni liveni Karađorđev top iz 1812. godine, poznat pod imenom „aberdar” (što na turskom znači: glasnik).[2] Na topu nedostaje desna ručka koju je kralj Petar I Karađorđević iskoristio kao osnovu za sve krunidbene insignije želeći da simbolično poveže svoju vladavinu sa slavnom vladavinom svoga dede, Vožda Karađorđa.

ความคิดเห็น • 8

  • @jelica4260
    @jelica4260 5 หลายเดือนก่อน +4

    Bila sam lepo je, obnovimo i istoriju!

  • @marijana3946
    @marijana3946 5 หลายเดือนก่อน +3

    Lepa Sumadija, Oplenac zaduzbina Karadjordjevica sa ogromnim parkom. Raj na zemlji!

  • @tijananemanjic6980
    @tijananemanjic6980 5 หลายเดือนก่อน +2

    Hvala na ovom lepom videu. Lepo je otici i videti sve nase lepote!

  • @slavenka3781
    @slavenka3781 5 หลายเดือนก่อน +4

    Hvala vama na videu. Simbol Topole je Karađorđe. Simbol Dinastije Karađorđevića je Oplenac.

  • @jicga8065
    @jicga8065 4 หลายเดือนก่อน +1

    Pozdrav baš mi je drago što ste otišli u Topolu na Oplenac. Ja sam iz tog mesta. ❤️🍻

    • @natasavodenicarlovelife
      @natasavodenicarlovelife  4 หลายเดือนก่อน

      Pozdrav, drago mi je, divno je mesto…👌🏻🍀🕊🌸