2 éves a videó, de reagálnék rá. Ős amigás voltam, szerettem magam bütykölni a rendszeremet, de annak R.I.P. ;( Ahogy idősödtem, maradt a win, de ez nem elég. Köszönöm ezt a videót!
ปีที่แล้ว
Ha nagyot akarsz bütykölgetni javaslok egy külön gépet (laptop) és Debian GNU/Linux OS-t. Sok dokumentum, rengeteg tudás és sok-sok lehetőség. Talán még a Raspberry irányába is elkalandozgathatsz. 😊
Üdv! Nálam is jelentkezik az a hiba, hogy nem jelenik meg az op. rendszer választó. De nálam a linux indul el a windows helyett, szapora képernyő villogás után. Win 10 mellé telepítettem Linuxmint 22 Chinnamont. Mind a két rendszer MBR particiós sémával települt és a BIOS "legacy" -ra van állítva. A telepítést úgy csináltam, ahogy a videóben be lett mutatva. A gép amúgy egy 9 éves ACER notebook ami UEFI -t is tud, de azzal még nagyobb kavarodásokat produkál.
Szép napot. Érdeklődöm ha külön ssd meghajtókra szeretném telepíteni a két rendszert azaz a win11 és az ubuntu op rendszereket akkor van valami amire külön figyelnem kell? Azért kérdezem mert nekem power off után megindul a GRUB és választhatok mi töltődjön be, de egy reset után megállunk egy GRUB kérdésnél nincs választási lehetőség. Parancsot akar futtani ha jól értelmezem. Először windowst telepítettem fel aztán az ubuntu-t.
Kedves Jöran! Hogyan lehetne a grub-ba bele rakni kettő különböző windows 10-et (vagy akár windows 11) bootolását? Egyből ezek bootoljanak például windows boot manager nélkül
Szép napot! Kérdésem az lenne hogy ha az Ubuntu weboldalárol letöltöm a 3.40GB-os fájlt akkor mindegy hogy milyen márkájú illetve mekkora kapacitású USB pendrive-ra töltöm le. Nem vagyk egy Számítógép zseni de csak most kezdem megérteni nem csak használni a gépem (laptopom)...
2 ปีที่แล้ว
Bocs a ciki miatt! (Gondolom ennyire azért megy az IKT!) Minimum 4 GB azért legyen! MÁRKA MINDEGY! Ami érdekes lehet, hogy mennyire gyors. A SanDISK pendrive-ok elég jónak mondhatóak és árban is elfogadhatóak. SOK SIKERT HOZZÁ!
@ Semmi gond néha vannak buta kérdéseim... persze azt azért gondoltam hogy 3.40GB felleti USB pendrive kell vagy egy SD kártya-USB átalakító... Csak azért kérdeztem mert nem-e kezdi el kicsomagolni a 3.40GB-ot és lessz belöle 10GB... De amugy semmi ilyesmi nemtörtént és Sikerült is a Windows mellet telepítenem a Linuxot és működik is mindkettő úgy hogy nagyon szépen köszönöm a Tutorialt.... 🤜🤛🤝😄🙏
2 ปีที่แล้ว
@@JollyJohnyJoker1st - sok sikert hozzá
2 ปีที่แล้ว
@@JollyJohnyJoker1st - az ISO fájlok tömörítésmentes archívumok. Így a kitömörítés kérdésével nem kell foglalkoznod. Egy gondolatot azért még érdemes megfontolni. Egy "korrekt" operációs rendszer olyan 3-5 GB közötti ISO-ban érhető el. ( Mondjuk a legkorrektebbek még mindig DVD-ben gondolkodnak :), azaz max. 4.7 GB ) Azaz, ha egy 16GB-os USB pendrive eszközben gondolkodsz, akkor azon akár 3-4 db ISO készlet is elfér. Mivel USB-n vannak, ezért megfelelő környezettel akár választható módon indíthatóak is. (Lásd Ventoy rendszerindító környezet. NÉZZ UTÁNA NAGYON MEGÉRI!!! ) Nekem egy 16 GB-os SanDisk USB pendrive meghajtón Ventoy környezetben az alábbi telepítőkészletek vannak ilyen formában: Manjaro 21, Ubuntu 22.04, Debian 11 (x32 és x64) és Windows 10 x64, ami összesen kb. 14 GB. Az Ubuntu LIVE rendszer, így akár Emergency eszközként is használható mind Linux, mind Windows környezetben. Csak egy javaslat! :)
De azt lehetne tudni hogy mi is van rajta a pendriv on?
2 หลายเดือนก่อน
Természetesen! A videó elején elhangzik, hogy az Ubuntu 20.04 LTS rendszerről kell kideríteni, hogy mekkora hely kell neki. Ebből következik, hogy egy Ubuntu 20.04 LTS ISO van a pendrive meghajtón. Azt, hogy ezt miként is lehet elkészíteni, ebben a videóban találsz információkat: th-cam.com/video/vcF1AaccMRg/w-d-xo.html
És akkor mindig ki kell kapcsolni a gépet ahhoz hogy átléphessünk a linuxba vagy a windowsba?
7 หลายเดือนก่อน
IGEN! - a dualboot éppen arról szól, ami a neve: Rendszerindítási (boot) folyamat során lehetőséget biztosít két (vagy több) natív operációs rendszer inditás dolgában. Ha neked egyszerre kell többféle működő OS, akkor a virtualizációnak nézz utána. Ilyen videókat is találsz a csatornámon
Mikor fent van a windows10 és az Ubuntu gép indításkor feljön az úgymond boot menü. Említette a videóban annak az átszerkesztését! nem találok arról videót. Az érdekelne meg lehet ott csinálni csak az Ubuntu és a windows10 ez a 2 dolog legyen csak a boot menüben?
3 ปีที่แล้ว +1
Természetesen! - a Grub rendszerindító teljes mértékig testre szabható. Ez megtehető fájl szintű szerkesztésekkel, de megtehető az erre a célra készült GRUB CUSTOMIZER programmal is, ami az Ubuntu 20.04 tárolóiban megtalálható. Érdemes a TH-cam-on rákeresni a program használatára, bár az alapértelmezett műveletek szerintem elég egyértelműek.
Üdvözlöm! Egy Winchesteren két particio van;C: és D:,a C:-n van a Win11,ha a D:-re telepítem a Linuxot akkor működni fog a dolog ugyan úgy ahogy a videón bemutatta? Szívélyes Üdvözlettel V.A..
2 ปีที่แล้ว +1
Ha D: tartalma nem kell, akkor javaslom, hogy a lemezkezelőben előbb törölje a Windows alatt. Ha kellő méretű, akkor működni fog. FIGYELJEN, HOGY MILYEN TELEPÍTÉSI MÓDOT VÁLASZT! A "windows mellé" telepítést kell választania. Ügyeljen rá, hogy a korábbi D: meghajtó legalább 48GB legyen. Ha valami újabb Linux telepít, akkor a 64GB-t sem árt!
@ "Vera" Linux Mint 21.1; ezzel próbáltam de nem ismerte fel a WIN 11-et pedig ügyeltem mindenre.....nincs operációs rendszer a gépen;ezt írta ki....... 100 GB-os particiót kreáltam....
2 ปีที่แล้ว
@@vitoni56 - Sajnos WIn11-s rendszerem nincs, így nem igazán tudom, hogy milyen formában (módon, kiosztással) használja az elsődleges tárolót. Igazából a Linux Mint-et sem használom, de annak még meg tudom nézni a telepítőjét, hogy mit csinál egy WIn10-es rendszeren. Ebből TALÁN tudok valami okosat mondani a Linux Mint 21.1 rendszer második rendszerként való telepítésére. Egy gondom van, hogy most időm nincs ennek megvizsgálására... Sajnos egy határidős vizsgafeladat leadással foglalkozom még 2 hétig! Ha addig ráér, akkor tudok majd érdemi információt mondani. Amennyiben sürgős, akkor sajnos nem én leszek, aki ebben segíteni tud neked... Ez esetben előre is bocsánatot kérek!
Én a 22.04.2 LTS-t töltöttem le és nagyon jó. 👌 A lemez particónálot aszt később le lehet tölteni? Mer én nem találtam ilyesmit. A válaszokat előre is köszönöm.
Udv!!Hol van ez a bioszban hogy MBR-el mukodik a gep vagy uefi??HP gepem van bios 2008-2011ig...koszi
ปีที่แล้ว
Húúú! Van egy kis keveredés. Az MBR az egy tároló particionálási eljárás, aminek párja a GPT. Ezek minden esetben operációs rendszer függő dolgok. Ha a rendszer képes a GPT-t kezelni, akkor érdemes ezt használni, mert így nem kell feleslegesen logikai kötetként létrehozni a negyedik particoó feletti partíciókat. A UEFI egy rendszerindítási módszer, amelynek párja például a LEGACY lehet. Ezt lehet a BIOS-ban állítani, amennyiben a BIOS erre fel van készülve. Az elhelyezés BIOS-onként változó! Nekem egy Levnovo ThinCentre gépben ez a STARTUP menüben található "Boot priority" opcióként. Itt választhatok az UEFI és a Legacy között. De ezt csak akkor, amennyiben ugyan ebben a menüben előtte engedélyeztem a CSM módot. Egy kis tudás ez utóbbival kapcsolatosan: www.cgdirector.com/what-is-csm-in-bios/
Érdeklődnék, hogy a videóban szereplő Tinkpad tud efi-t is? Mert ma már az a gyakoribb és az új gépeken már ritka az olyan amelyik tartalmaz legaci módot is.
3 ปีที่แล้ว
A T400 BIOS még nem támogatja az EFI módú rendszerindítás lehetőségét. A T410 volt az első, amiben a szolgáltatás már elérhető. Több helyen lehet olvasni ugyan egy "hack" jellegű BIOS elérhetőségéről, de én az ilyen BIOS-okat nem szoktam használni.
3 ปีที่แล้ว
Az igaz, hogy a mai gépek többsége EFI indításra képes BIOS rendszerrel rendelkezik, de jellemzően valamennyit (kivétel azt a pár agresszív céget /ACER/) vissza lehet állítani legacy módra. Ezek a videók nem rendszergazdáknak szólnak, hanem kezdő felhasználóknak. Ezért az élet bonyolítása nem céljuk. Éppen ezért van minden videóban megemlítve, hogy amennyiben gondja van valakinek, akkor keressen személyesen, és így kifejezetten személyre szabottan tudok segíteni annak, aki elakad. Egyébként köszönöm az észrevételét!
Videód alapján tettem fel az ubuntut windows 10 mellé. Nekem olyan problémám van, csak a windows 10 bootol be. Mi lehet az oka? Előre is köszönöm!
3 ปีที่แล้ว +2
A dualboot lényege, hogy létrejöjjön egy olyan bejegyzés a merevlemez indító részén, ami ezt támogatja. A Windows ilyet nem készít, ezért nem lehet egy létező operációs rendszer MELLÉ Windowst telepíteni később! A Windows telepítő ezt a Boot Record-nak (boot eljárásnak) nevezett részt ugyanis szétveri. Az általam ismert Linux operációs rendszerek telepítőinek ez nem okoz problémát. Ezért kell előbb a Windowst és csak utána a Linux rendszert telepíteni. A Linux rendszerek egyik lehetséges indítórendszere a GRUB. A Debian alapú rendszerek jellemzően ezt használják. Ez kerül a telepítés során kijelölt helyre, ami lehet az adott rendszer fő indító rendszere (Boot Record), vagy lehet a kijelölt partíció indító része. Ha a fő terület volt kijelölve akkor korrekt módon elkészül a DualBoot indítás. Amennyiben az utóbbi volt, akkor valahogy "nekünk" kell biztosítani azt, hogy a rendszer indulásakor ez a folyamat kapja meg a vezérlés a Linux indításához. VALÓSZÍNŰ, HOGY A TELEPÍTÉS SORÁN AZ LETT KIJELÖLVE, HOGY A LINUX PARTÍCIÓRA KERÜLJÖN AZ INDÍTÓ ELJÁRÁS. Ezt többféleképpen is lehet korrigálni. Ami talán a legkevésbé veszélyes, az a Linux telepítő LIVE módú indítása után a GPARTED programmal törölni kellene a LINUX által létrehozott partíciókat/partíciót. Ha ezzel végeztünk, akkor indítsuk el a telepítő programot és figyeljünk arra, hogy megfelelő módon jelöljük ki az indítórendszer elhelyezésének módját!
3 ปีที่แล้ว
Ha biztosabb a Windows 10 alatti lemezkezelésben, akkor a Windows 10 lemezkezelőjével is törölheti a Linux-os partíciót/partíciókat és után a videóban bemutatott módon telepítheti újra az Ubuntu Linux-ot. DE FIGYELJEN ARRA, HOGY HOVA KERÜL AZ INDÍTÓ RENDSZER! (Ha csak egy lemez van a gépben, akkor a /dev/sda helyre kell tenni. Egyébként ez az alapértelmezett!!!)
@ Köszönöm! meg is van a hiba. 2db meghajtóm van és valamiért a d- meghajtóra tette a GRUB-ot. újra telepítettem és előtte le húztam a d meghajtót, most oda telepítette a GRUB-ot ahova kell.
Kedves Sólyom Jöran! Készítene egy olyan videót ahol bemutatja hogyan kell telepítésnél helyesen particionálni a merevlemezt. Sajnos ahány videót láttam ebben a témában majdnem miden videó mást és mást mutat.
3 ปีที่แล้ว
Ahogy a videóban is látható (és én ehhez szoktam magam tartani), én hagyom, hogy Micro$oft rendszer úgy hatalmasodjon el a lemezen, ahogy akar. Mivel erősen BIOS és Windows függő, hogy éppen mit akar ez a rendszer, ezért nem szoktam beleszólni a telepítésnek ebbe a részébe. Amikor a Windows végzett, érdemes egy tömörítést végezni a Windows eszközeivel (ez a kisebb merevlemezeken szinte kötelező jellegű művelet.) Ezután lehet a Linux (részemről Ubuntu Linux) rendszerrel kicsit visszább venni a Windows térfoglalását úgy, ahogy az a videóban is látható. Illetve érdemes a Linuxnak felszabadított területet áthelyezni a lemez végére. Én egy 120 GB-os tárolón (SSD) 24 GB-nál több helyet nem hagynék a Linux számára, ugyanis megfelelő használat mellett a Windows HOME mappái tökéletesen használhatóak a Linux rendszerrel. (Szűkösség esetén akár egy 16GB-os partíció is elegendő a Linux megfelelő működéséhez.) DE PERSZE MINDEZT CSAK ADDIG TARTANÁM FENN, AMÍG ELDÖNTI A FELHASZNÁLÓ, HOGY WINDOWS VAGY LINUX RENDSZER MELLETT DÖNT-E. Ugyan az ilyen hibrid rendszerek működőképesek, de hatékonyság szempontjából semmiképpen sem jó megoldások.
3 ปีที่แล้ว +1
Még egy gondolat. A Dual rendszerek esetében (bár mint említettem nem egészséges ilyet hosszú távon fenntartani), érdemes végig gondolni, hogy melyik rendszer alatt milyen alkalmazásokat és azokkal mekkora mennyiségű adatokat kíván kezelni a felhasználó. Alapvetően ez határozza meg, hogy a partíciók kiosztása milyen legyen. Ha ezt a hibrid megoldást valaki sokáig fenn kívánja tartani, akkor azon is érdemes elgondolkodni, hogy egy komoly kapacitású (>500GB) hagyományos merevlemez tárolót is beépít a gépbe, amelyet NTFS fájlrendszerrel formáz meg. Így az itt tárolt adatokat mind a Windows, mind a Linux könnyen elérheti és kezelheti. Hasonlóan jó megoldás lehet egy gyors külső NAS tároló alkalmazása is, vagy ha erre nincs keret, akkor egy USB3-as portra csatlakoztatott külső SSD, vagy HDD tároló, hasonlóan NTFS fájlrendszerrel. De ezek már inkább "költségvetési" szempontok! :)
@ köszönöm a választ bár én arra gondoltam hogy egy sima mezei ubuntu telepítésnél hogy zajlik a particionálás. Példának okáért egy új laptop vásárlásánál az első ubuntu telepítésnél hogy zajlik a particionálás
3 ปีที่แล้ว
@@simsza2 - Teljesen hasonlóan, mint a Windows esetében. Ha rábízza az Ubuntura, akkor használatba veszi a teljes tárolót. Tiszta (szűz) telepítéssel kapcsolatosan javaslom inkább az alábbi videók megtekintését: th-cam.com/play/PLmJycqVSn0fz7KYJkrcPPNg6gI5NjPFBO.html
3 ปีที่แล้ว
A második videóban van a telepítés particionálással kapcsolatos része.
@ Win 10 volt eddig ez mellé szeretném ha működne a Linux de sajnos nem indult még eddig sosem el pedig már párszor neki álltam régebben is telepíteni a Linuxot.
3 ปีที่แล้ว +1
@@MATR-IXPRESSPintyes - Amennyiben kicsit lejjebb olvasgatsz, akkor másiknál is megjelent ez a "probléma" (én inkább jelenségnek nevezném), ott adtam is választ a megoldásra. Javaslom ennek végrehajtását...
Kedves Jöran! A videó alapján én is feltettem a Windows mellé az Ubuntu-t, a többi videója alapján kedvet kaptam kipróbálni. Rendben is ment minden, de találkoztam egy-két furcsasággal. - Amikor az Ubuntu-ból újraindítással lépek ki, akkor az nem újraindításként működik. Elindul a leállás, kb. fél percig sötét képernyó, majd leáll a gép. Ez normális? Dual boot rendszer esetén kellene működnie az újraindításnak, vagy csak leállítással érdemes belőlük kilépni? - Azt a videón is látom, hogy az Ubuntu órájához képest a Windows visszaáll 2 órával, valamiért átáll UTC-re. Erre van valami magyarázat, vagy valamit be kell állítani, hogy a Windows órája is a megfelelő időt mutassa? - Bluetooth. Van egy bluetooth-os egerem, amit sikerül is párosítani Ubuntu alatt is, működik, de a rendszer leállítás/indítás után nem csatlakozik automatikusan, és csak a leválasztás, majd újrapárosítás után tud működni. Ez normális jelenség, vagy valami beállítás kérdése, hogy ne kelljen minden indításkor újrapárosítani. A videók egyébként nagyon jók, érthetőek, szép munka, ha elkezdem használni az Ubuntut napi szinten, az ezeknek köszönhető! Köszönöm!
3 ปีที่แล้ว +1
Kedves Zoltán! Egy Lenovo T400-n ellenőríztem. Mind a Windows10, mind az Ubuntu 20.04.2 leállítása és újraindítása korrektenműködik. Az újrandításkor a Grub menü jelenik meg a BIOS alapképernyője után.
3 ปีที่แล้ว +1
A Windows órája valójában -2 órával jelentkezett be, de a megfelelő időzóna beállítással rendezhető a dolog. Ugyan ezt az Ubuntu oldalon is be kell állítani. Figyelni kell a helymeghatározó szolgáltatás engedélyezésére és a szinkronizálásra.
3 ปีที่แล้ว +1
Én nem használok bt-s beviteli eszközöket, de teszteltem egy USB-s BT kulccsal és egy HP BT egérrel. Az indulás után nem jelent meg a bt ikon a panel rendszersávjában, de egy egér kattintást követően aktivizálódott és a bevitel is korrekten működött. Az egér 3.0 protokolt használ.
Sikerült megoldást találni az órával kapcsolatos problémára? Nálam is gondok vannak vele. A windowsnál csak szinkronizálással tudom beállitani a helyes időt, ubuntu-nál indulás után kb 10 másodperccel magától be állítja a helyes időt viszont ott is helytelenül jelenik meg. Úgy vettem észre, hogy ezek a problémák csak akkor jelentkeznek ha váltok a rendszerek között, ha pl-ul 5 alkalommal a windowst indítom el akkor működik helyesen viszont ha rendszer váltás történik akkor újra jelentkezik a probléma. A régió mindkét rendszernél be van állítva és a helymeghatározás is.
@@soundsNpicturesNorbert Nem találtam megoldást, de az egésznek a vége az lett, hogy csak az Ubuntu-t tettem fel a gépre, a Windows ment a kukába. Azóta már az Ubuntu-t is lecseréltem, igaz, egy Ubuntu alapú Linux Mint-re, az kicsit jobban tetszik. Így a felvetett problémám is okafogyottá vált.
Udv!!irasvedett pendrajv torlese-formazasa mert readonly lett egy nemregi kingston 32GB daratraveller pendrajvom -ebben nem tudsz segiteni??probaltam cmd-vel administrator modban diskparttal azt irta atributes clear raeadonly succesfuly de nem csinalt semmit ugyanolyan lett a pendrajv readonly
ปีที่แล้ว
Vaz az eszközön (pendrive) fizikai írásvédelmi kapcsoló? És mivel lett írásvédetté téve?
@ nincsen kapcsolo es lehet kihuztam mielott a masolast befejezte volna a gep
ปีที่แล้ว +1
@@zoltizolti3165 - Milyen operációs rendszerrel próbálkozol? (A CMD-ből az jött le, hogy Windows!) - Ha igen, akkor javaslom a Win+X kombinációra megjelenő Lemezek szolgáltatással próbáld meg újra formázni. Ha nem megy, akkor töltsd le a GPARTED program Windows verzióját és próbáld meg azzal. Ebben előbb az Eszköz menüben próbálj meg "Partíciós tábla létrehozása" menüben egy MS-DOS partíciót tenni az USB meghajtóra. NE FELEDD ELŐBB KIVÁLASZTANI A JOBB OLDALON A MEGFELELŐ MEGHAJTÓT! NEHOGY TÖRÖLD A FIX MEGAJTÓD ADATAIT! :)
Én még annyit tennék hozzá,hogy amikor még anno a 16.04 ubuntut telepitettem az akkori laptopomra,a wifi kártyát nem sikerült elsőre müködésre birni!Minden lehetőséget kipróbáltam,letöltöttem hozzá a linuxos drivert az asztaligépen-nem indult!A megoldás az volt,hogy telepitéskor nem a wifin keresztül frissit,hanem az utp kábelen kapcsolódik a netre,igy minden driver települ és működik.Később megy a wifi is természetesen.üdv.
Ezért szokták linuxal kimenteni a windózos gépeket a baj ból mert az egyik az tudja még a sérült Ntfs Fájlrendszert és olvasni még akkor is ha fizikailag megsérült a lemez a amin az adott adatok találhatóak ezt a Windows nem tudja
3 ปีที่แล้ว
Mondjuk ehhez nem feltétlen szükséges a Linux telepítése az adott gépre. Ma már a LIVE rendszerek is nagyon komoly lehetőségeket biztosítanak és egyéb szolgáltatásokkal kombinálva egy USB pendrive ma már csodákra képes. :) De a leírtak valósak, a Windows kevés fájlrendszert támogat és nehéz belőle kicsi, ütős "karbantartós", "megmentős" környezetet összerakni. A Linux erre sokkal alkalmasabb. Sőt, ha a grafikus környezetet is elhagyjuk, akkor nagyon kicsi és hatékony eszköz lehet egy hozzáértő kezében. Nem véletlenül vannak ilyen RESCUE disztribúciók, amelyek még CD-ről is erős eszközöket képesek felvonultatni. Egy két GB-os ISO pedig már tömegpusztító fegyvernek minősül ebben a kategóriában. :)
IGEN! - Most próbálom összerakni a teljes "Tanulj Linuxot" oktatósorozatot... Emellett persze folytatom az Ubuntu Linux weboldalamon már felépített témák leírását és bemutatását is (mybuntu.okis.hu) Emellett folytatom majd az Inkscape sorozatot is, de ott mos kicsit más "irányt" vett a "kötelező" munka... :)
Köszi,ez nagyon hasznos volt.Így már neki merek fogni a Win 10 mellé egy Ubuntut feltenni.
2 éves a videó, de reagálnék rá. Ős amigás voltam, szerettem magam bütykölni a rendszeremet, de annak R.I.P. ;( Ahogy idősödtem, maradt a win, de ez nem elég. Köszönöm ezt a videót!
Ha nagyot akarsz bütykölgetni javaslok egy külön gépet (laptop) és Debian GNU/Linux OS-t. Sok dokumentum, rengeteg tudás és sok-sok lehetőség. Talán még a Raspberry irányába is elkalandozgathatsz. 😊
@ Köszönöm szépen a jótanácsot. Úgy lesz, ezt érzem a zsigereimben. Egy rendszer, amit "magadra szabhatsz". Ennyi, PONT
Nagyon örültem hogy találtam Dual Boot tutorialt magyar nyelven is, érthetöen és tömören elmondtál mindent amit kell ment is a sub.
Üdv! Nálam is jelentkezik az a hiba, hogy nem jelenik meg az op. rendszer választó. De nálam a linux indul el a windows helyett, szapora képernyő villogás után. Win 10 mellé telepítettem Linuxmint 22 Chinnamont. Mind a két rendszer MBR particiós sémával települt és a BIOS "legacy" -ra van állítva. A telepítést úgy csináltam, ahogy a videóben be lett mutatva. A gép amúgy egy 9 éves ACER notebook ami UEFI -t is tud, de azzal még nagyobb kavarodásokat produkál.
Szép napot. Érdeklődöm ha külön ssd meghajtókra szeretném telepíteni a két rendszert azaz a win11 és az ubuntu op rendszereket akkor van valami amire külön figyelnem kell? Azért kérdezem mert nekem power off után megindul a GRUB és választhatok mi töltődjön be, de egy reset után megállunk egy GRUB kérdésnél nincs választási lehetőség. Parancsot akar futtani ha jól értelmezem. Először windowst telepítettem fel aztán az ubuntu-t.
Kedves Jöran!
Hogyan lehetne a grub-ba bele rakni kettő különböző windows 10-et (vagy akár windows 11) bootolását? Egyből ezek bootoljanak például windows boot manager nélkül
Szép napot! Kérdésem az lenne hogy ha az Ubuntu weboldalárol letöltöm a 3.40GB-os fájlt akkor mindegy hogy milyen márkájú illetve mekkora kapacitású USB pendrive-ra töltöm le. Nem vagyk egy Számítógép zseni de csak most kezdem megérteni nem csak használni a gépem (laptopom)...
Bocs a ciki miatt! (Gondolom ennyire azért megy az IKT!) Minimum 4 GB azért legyen! MÁRKA MINDEGY! Ami érdekes lehet, hogy mennyire gyors. A SanDISK pendrive-ok elég jónak mondhatóak és árban is elfogadhatóak. SOK SIKERT HOZZÁ!
@ Semmi gond néha vannak buta kérdéseim... persze azt azért gondoltam hogy 3.40GB felleti USB pendrive kell vagy egy SD kártya-USB átalakító... Csak azért kérdeztem mert nem-e kezdi el kicsomagolni a 3.40GB-ot és lessz belöle 10GB... De amugy semmi ilyesmi nemtörtént és Sikerült is a Windows mellet telepítenem a Linuxot és működik is mindkettő úgy hogy nagyon szépen köszönöm a Tutorialt.... 🤜🤛🤝😄🙏
@@JollyJohnyJoker1st - sok sikert hozzá
@@JollyJohnyJoker1st - az ISO fájlok tömörítésmentes archívumok. Így a kitömörítés kérdésével nem kell foglalkoznod. Egy gondolatot azért még érdemes megfontolni. Egy "korrekt" operációs rendszer olyan 3-5 GB közötti ISO-ban érhető el. ( Mondjuk a legkorrektebbek még mindig DVD-ben gondolkodnak :), azaz max. 4.7 GB ) Azaz, ha egy 16GB-os USB pendrive eszközben gondolkodsz, akkor azon akár 3-4 db ISO készlet is elfér. Mivel USB-n vannak, ezért megfelelő környezettel akár választható módon indíthatóak is. (Lásd Ventoy rendszerindító környezet. NÉZZ UTÁNA NAGYON MEGÉRI!!! )
Nekem egy 16 GB-os SanDisk USB pendrive meghajtón Ventoy környezetben az alábbi telepítőkészletek vannak ilyen formában: Manjaro 21, Ubuntu 22.04, Debian 11 (x32 és x64) és Windows 10 x64, ami összesen kb. 14 GB. Az Ubuntu LIVE rendszer, így akár Emergency eszközként is használható mind Linux, mind Windows környezetben.
Csak egy javaslat! :)
De azt lehetne tudni hogy mi is van rajta a pendriv on?
Természetesen! A videó elején elhangzik, hogy az Ubuntu 20.04 LTS rendszerről kell kideríteni, hogy mekkora hely kell neki. Ebből következik, hogy egy Ubuntu 20.04 LTS ISO van a pendrive meghajtón.
Azt, hogy ezt miként is lehet elkészíteni, ebben a videóban találsz információkat:
th-cam.com/video/vcF1AaccMRg/w-d-xo.html
És akkor mindig ki kell kapcsolni a gépet ahhoz hogy átléphessünk a linuxba vagy a windowsba?
IGEN! - a dualboot éppen arról szól, ami a neve: Rendszerindítási (boot) folyamat során lehetőséget biztosít két (vagy több) natív operációs rendszer inditás dolgában.
Ha neked egyszerre kell többféle működő OS, akkor a virtualizációnak nézz utána. Ilyen videókat is találsz a csatornámon
Mikor fent van a windows10 és az Ubuntu gép indításkor feljön az úgymond boot menü. Említette a videóban annak az átszerkesztését! nem találok arról videót. Az érdekelne meg lehet ott csinálni csak az Ubuntu és a windows10 ez a 2 dolog legyen csak a boot menüben?
Természetesen! - a Grub rendszerindító teljes mértékig testre szabható. Ez megtehető fájl szintű szerkesztésekkel, de megtehető az erre a célra készült GRUB CUSTOMIZER programmal is, ami az Ubuntu 20.04 tárolóiban megtalálható. Érdemes a TH-cam-on rákeresni a program használatára, bár az alapértelmezett műveletek szerintem elég egyértelműek.
Üdvözlöm! Egy Winchesteren két particio van;C: és D:,a C:-n van a Win11,ha a D:-re telepítem a Linuxot akkor működni fog a dolog ugyan úgy ahogy a videón bemutatta? Szívélyes Üdvözlettel V.A..
Ha D: tartalma nem kell, akkor javaslom, hogy a lemezkezelőben előbb törölje a Windows alatt. Ha kellő méretű, akkor működni fog.
FIGYELJEN, HOGY MILYEN TELEPÍTÉSI MÓDOT VÁLASZT! A "windows mellé" telepítést kell választania. Ügyeljen rá, hogy a korábbi D: meghajtó legalább 48GB legyen. Ha valami újabb Linux telepít, akkor a 64GB-t sem árt!
@ Köszönöm Szépen a választ👌👌👍👍❤❤
@ "Vera"
Linux Mint 21.1; ezzel próbáltam de nem ismerte fel a WIN 11-et pedig ügyeltem mindenre.....nincs operációs rendszer a gépen;ezt írta ki....... 100 GB-os particiót kreáltam....
@@vitoni56 - Sajnos WIn11-s rendszerem nincs, így nem igazán tudom, hogy milyen formában (módon, kiosztással) használja az elsődleges tárolót. Igazából a Linux Mint-et sem használom, de annak még meg tudom nézni a telepítőjét, hogy mit csinál egy WIn10-es rendszeren. Ebből TALÁN tudok valami okosat mondani a Linux Mint 21.1 rendszer második rendszerként való telepítésére.
Egy gondom van, hogy most időm nincs ennek megvizsgálására... Sajnos egy határidős vizsgafeladat leadással foglalkozom még 2 hétig! Ha addig ráér, akkor tudok majd érdemi információt mondani. Amennyiben sürgős, akkor sajnos nem én leszek, aki ebben segíteni tud neked... Ez esetben előre is bocsánatot kérek!
@ Kedves Jöran! Köszönöm nem sürgős,ráér amikor tudja;addig én is kisérletezgetek.Üdv.
Én a 22.04.2 LTS-t töltöttem le és nagyon jó. 👌 A lemez particónálot aszt később le lehet tölteni? Mer én nem találtam ilyesmit. A válaszokat előre is köszönöm.
Udv!!Hol van ez a bioszban hogy MBR-el mukodik a gep vagy uefi??HP gepem van bios 2008-2011ig...koszi
Húúú! Van egy kis keveredés. Az MBR az egy tároló particionálási eljárás, aminek párja a GPT. Ezek minden esetben operációs rendszer függő dolgok. Ha a rendszer képes a GPT-t kezelni, akkor érdemes ezt használni, mert így nem kell feleslegesen logikai kötetként létrehozni a negyedik particoó feletti partíciókat. A UEFI egy rendszerindítási módszer, amelynek párja például a LEGACY lehet. Ezt lehet a BIOS-ban állítani, amennyiben a BIOS erre fel van készülve. Az elhelyezés BIOS-onként változó!
Nekem egy Levnovo ThinCentre gépben ez a STARTUP menüben található "Boot priority" opcióként. Itt választhatok az UEFI és a Legacy között. De ezt csak akkor, amennyiben ugyan ebben a menüben előtte engedélyeztem a CSM módot.
Egy kis tudás ez utóbbival kapcsolatosan: www.cgdirector.com/what-is-csm-in-bios/
Érdeklődnék, hogy a videóban szereplő Tinkpad tud efi-t is?
Mert ma már az a gyakoribb és az új gépeken már ritka az olyan amelyik tartalmaz legaci módot is.
A T400 BIOS még nem támogatja az EFI módú rendszerindítás lehetőségét. A T410 volt az első, amiben a szolgáltatás már elérhető. Több helyen lehet olvasni ugyan egy "hack" jellegű BIOS elérhetőségéről, de én az ilyen BIOS-okat nem szoktam használni.
Az igaz, hogy a mai gépek többsége EFI indításra képes BIOS rendszerrel rendelkezik, de jellemzően valamennyit (kivétel azt a pár agresszív céget /ACER/) vissza lehet állítani legacy módra.
Ezek a videók nem rendszergazdáknak szólnak, hanem kezdő felhasználóknak. Ezért az élet bonyolítása nem céljuk. Éppen ezért van minden videóban megemlítve, hogy amennyiben gondja van valakinek, akkor keressen személyesen, és így kifejezetten személyre szabottan tudok segíteni annak, aki elakad.
Egyébként köszönöm az észrevételét!
Videód alapján tettem fel az ubuntut windows 10 mellé. Nekem olyan problémám van, csak a windows 10 bootol be. Mi lehet az oka? Előre is köszönöm!
A dualboot lényege, hogy létrejöjjön egy olyan bejegyzés a merevlemez indító részén, ami ezt támogatja. A Windows ilyet nem készít, ezért nem lehet egy létező operációs rendszer MELLÉ Windowst telepíteni később! A Windows telepítő ezt a Boot Record-nak (boot eljárásnak) nevezett részt ugyanis szétveri.
Az általam ismert Linux operációs rendszerek telepítőinek ez nem okoz problémát. Ezért kell előbb a Windowst és csak utána a Linux rendszert telepíteni. A Linux rendszerek egyik lehetséges indítórendszere a GRUB. A Debian alapú rendszerek jellemzően ezt használják. Ez kerül a telepítés során kijelölt helyre, ami lehet az adott rendszer fő indító rendszere (Boot Record), vagy lehet a kijelölt partíció indító része. Ha a fő terület volt kijelölve akkor korrekt módon elkészül a DualBoot indítás. Amennyiben az utóbbi volt, akkor valahogy "nekünk" kell biztosítani azt, hogy a rendszer indulásakor ez a folyamat kapja meg a vezérlés a Linux indításához.
VALÓSZÍNŰ, HOGY A TELEPÍTÉS SORÁN AZ LETT KIJELÖLVE, HOGY A LINUX PARTÍCIÓRA KERÜLJÖN AZ INDÍTÓ ELJÁRÁS.
Ezt többféleképpen is lehet korrigálni. Ami talán a legkevésbé veszélyes, az a Linux telepítő LIVE módú indítása után a GPARTED programmal törölni kellene a LINUX által létrehozott partíciókat/partíciót. Ha ezzel végeztünk, akkor indítsuk el a telepítő programot és figyeljünk arra, hogy megfelelő módon jelöljük ki az indítórendszer elhelyezésének módját!
Ha biztosabb a Windows 10 alatti lemezkezelésben, akkor a Windows 10 lemezkezelőjével is törölheti a Linux-os partíciót/partíciókat és után a videóban bemutatott módon telepítheti újra az Ubuntu Linux-ot. DE FIGYELJEN ARRA, HOGY HOVA KERÜL AZ INDÍTÓ RENDSZER! (Ha csak egy lemez van a gépben, akkor a /dev/sda helyre kell tenni. Egyébként ez az alapértelmezett!!!)
@ Köszönöm! meg is van a hiba. 2db meghajtóm van és valamiért a d- meghajtóra tette a GRUB-ot. újra telepítettem és előtte le húztam a d meghajtót, most oda telepítette a GRUB-ot ahova kell.
Kedves Sólyom Jöran! Készítene egy olyan videót ahol bemutatja hogyan kell telepítésnél helyesen particionálni a merevlemezt. Sajnos ahány videót láttam ebben a témában majdnem miden videó mást és mást mutat.
Ahogy a videóban is látható (és én ehhez szoktam magam tartani), én hagyom, hogy Micro$oft rendszer úgy hatalmasodjon el a lemezen, ahogy akar. Mivel erősen BIOS és Windows függő, hogy éppen mit akar ez a rendszer, ezért nem szoktam beleszólni a telepítésnek ebbe a részébe.
Amikor a Windows végzett, érdemes egy tömörítést végezni a Windows eszközeivel (ez a kisebb merevlemezeken szinte kötelező jellegű művelet.) Ezután lehet a Linux (részemről Ubuntu Linux) rendszerrel kicsit visszább venni a Windows térfoglalását úgy, ahogy az a videóban is látható. Illetve érdemes a Linuxnak felszabadított területet áthelyezni a lemez végére.
Én egy 120 GB-os tárolón (SSD) 24 GB-nál több helyet nem hagynék a Linux számára, ugyanis megfelelő használat mellett a Windows HOME mappái tökéletesen használhatóak a Linux rendszerrel. (Szűkösség esetén akár egy 16GB-os partíció is elegendő a Linux megfelelő működéséhez.) DE PERSZE MINDEZT CSAK ADDIG TARTANÁM FENN, AMÍG ELDÖNTI A FELHASZNÁLÓ, HOGY WINDOWS VAGY LINUX RENDSZER MELLETT DÖNT-E. Ugyan az ilyen hibrid rendszerek működőképesek, de hatékonyság szempontjából semmiképpen sem jó megoldások.
Még egy gondolat. A Dual rendszerek esetében (bár mint említettem nem egészséges ilyet hosszú távon fenntartani), érdemes végig gondolni, hogy melyik rendszer alatt milyen alkalmazásokat és azokkal mekkora mennyiségű adatokat kíván kezelni a felhasználó. Alapvetően ez határozza meg, hogy a partíciók kiosztása milyen legyen.
Ha ezt a hibrid megoldást valaki sokáig fenn kívánja tartani, akkor azon is érdemes elgondolkodni, hogy egy komoly kapacitású (>500GB) hagyományos merevlemez tárolót is beépít a gépbe, amelyet NTFS fájlrendszerrel formáz meg. Így az itt tárolt adatokat mind a Windows, mind a Linux könnyen elérheti és kezelheti. Hasonlóan jó megoldás lehet egy gyors külső NAS tároló alkalmazása is, vagy ha erre nincs keret, akkor egy USB3-as portra csatlakoztatott külső SSD, vagy HDD tároló, hasonlóan NTFS fájlrendszerrel. De ezek már inkább "költségvetési" szempontok! :)
@ köszönöm a választ bár én arra gondoltam hogy egy sima mezei ubuntu telepítésnél hogy zajlik a particionálás. Példának okáért egy új laptop vásárlásánál az első ubuntu telepítésnél hogy zajlik a particionálás
@@simsza2 - Teljesen hasonlóan, mint a Windows esetében. Ha rábízza az Ubuntura, akkor használatba veszi a teljes tárolót. Tiszta (szűz) telepítéssel kapcsolatosan javaslom inkább az alábbi videók megtekintését: th-cam.com/play/PLmJycqVSn0fz7KYJkrcPPNg6gI5NjPFBO.html
A második videóban van a telepítés particionálással kapcsolatos része.
Segítség! Nem a Linux indul el csak a windows állandóan mi lehet a hiba ? Köszönöm a segítséget.
Mi volt a telepítési sorrend? - vagyis melyik rendszert tetted fel előbb és melyiket utoljára?
@ Win 10 volt eddig ez mellé szeretném ha működne a Linux de sajnos nem indult még eddig sosem el pedig már párszor neki álltam régebben is telepíteni a Linuxot.
@@MATR-IXPRESSPintyes - Amennyiben kicsit lejjebb olvasgatsz, akkor másiknál is megjelent ez a "probléma" (én inkább jelenségnek nevezném), ott adtam is választ a megoldásra. Javaslom ennek végrehajtását...
@ Köszönöm szépen.
Kedves Jöran!
A videó alapján én is feltettem a Windows mellé az Ubuntu-t, a többi videója alapján kedvet kaptam kipróbálni.
Rendben is ment minden, de találkoztam egy-két furcsasággal.
- Amikor az Ubuntu-ból újraindítással lépek ki, akkor az nem újraindításként működik. Elindul a leállás, kb. fél percig sötét képernyó, majd leáll a gép.
Ez normális? Dual boot rendszer esetén kellene működnie az újraindításnak, vagy csak leállítással érdemes belőlük kilépni?
- Azt a videón is látom, hogy az Ubuntu órájához képest a Windows visszaáll 2 órával, valamiért átáll UTC-re.
Erre van valami magyarázat, vagy valamit be kell állítani, hogy a Windows órája is a megfelelő időt mutassa?
- Bluetooth. Van egy bluetooth-os egerem, amit sikerül is párosítani Ubuntu alatt is, működik, de a rendszer leállítás/indítás után nem csatlakozik automatikusan,
és csak a leválasztás, majd újrapárosítás után tud működni.
Ez normális jelenség, vagy valami beállítás kérdése, hogy ne kelljen minden indításkor újrapárosítani.
A videók egyébként nagyon jók, érthetőek, szép munka, ha elkezdem használni az Ubuntut napi szinten, az ezeknek köszönhető!
Köszönöm!
Kedves Zoltán! Egy Lenovo T400-n ellenőríztem. Mind a Windows10, mind az Ubuntu 20.04.2 leállítása és újraindítása korrektenműködik. Az újrandításkor a Grub menü jelenik meg a BIOS alapképernyője után.
A Windows órája valójában -2 órával jelentkezett be, de a megfelelő időzóna beállítással rendezhető a dolog. Ugyan ezt az Ubuntu oldalon is be kell állítani. Figyelni kell a helymeghatározó szolgáltatás engedélyezésére és a szinkronizálásra.
Én nem használok bt-s beviteli eszközöket, de teszteltem egy USB-s BT kulccsal és egy HP BT egérrel. Az indulás után nem jelent meg a bt ikon a panel rendszersávjában, de egy egér kattintást követően aktivizálódott és a bevitel is korrekten működött.
Az egér 3.0 protokolt használ.
Sikerült megoldást találni az órával kapcsolatos problémára? Nálam is gondok vannak vele. A windowsnál csak szinkronizálással tudom beállitani a helyes időt, ubuntu-nál indulás után kb 10 másodperccel magától be állítja a helyes időt viszont ott is helytelenül jelenik meg. Úgy vettem észre, hogy ezek a problémák csak akkor jelentkeznek ha váltok a rendszerek között, ha pl-ul 5 alkalommal a windowst indítom el akkor működik helyesen viszont ha rendszer váltás történik akkor újra jelentkezik a probléma. A régió mindkét rendszernél be van állítva és a helymeghatározás is.
@@soundsNpicturesNorbert Nem találtam megoldást, de az egésznek a vége az lett, hogy csak az Ubuntu-t tettem fel a gépre, a Windows ment a kukába. Azóta már az Ubuntu-t is lecseréltem, igaz, egy Ubuntu alapú Linux Mint-re, az kicsit jobban tetszik. Így a felvetett problémám is okafogyottá vált.
Udv!!irasvedett pendrajv torlese-formazasa mert readonly lett egy nemregi kingston 32GB daratraveller pendrajvom -ebben nem tudsz segiteni??probaltam cmd-vel administrator modban diskparttal azt irta atributes clear raeadonly succesfuly de nem csinalt semmit ugyanolyan lett a pendrajv readonly
Vaz az eszközön (pendrive) fizikai írásvédelmi kapcsoló? És mivel lett írásvédetté téve?
@ nincsen kapcsolo es lehet kihuztam mielott a masolast befejezte volna a gep
@@zoltizolti3165 - Milyen operációs rendszerrel próbálkozol? (A CMD-ből az jött le, hogy Windows!) - Ha igen, akkor javaslom a Win+X kombinációra megjelenő Lemezek szolgáltatással próbáld meg újra formázni. Ha nem megy, akkor töltsd le a GPARTED program Windows verzióját és próbáld meg azzal. Ebben előbb az Eszköz menüben próbálj meg "Partíciós tábla létrehozása" menüben egy MS-DOS partíciót tenni az USB meghajtóra.
NE FELEDD ELŐBB KIVÁLASZTANI A JOBB OLDALON A MEGFELELŐ MEGHAJTÓT!
NEHOGY TÖRÖLD A FIX MEGAJTÓD ADATAIT! :)
Én még annyit tennék hozzá,hogy amikor még anno a 16.04 ubuntut telepitettem az akkori laptopomra,a wifi kártyát nem sikerült elsőre müködésre birni!Minden lehetőséget kipróbáltam,letöltöttem hozzá a linuxos drivert az asztaligépen-nem indult!A megoldás az volt,hogy telepitéskor nem a wifin keresztül frissit,hanem az utp kábelen kapcsolódik a netre,igy minden driver települ és működik.Később megy a wifi is természetesen.üdv.
Meg probáltam mindent jól csináltam ès nem akkar müködni a laptop bejön a lanovo felirat ès kirja System reset ès lekapcsól
Ez így kicsit kevés... Ennél azért több információ kell ahhoz, hogy segíteni tudjak!
Ezért szokták linuxal kimenteni a windózos gépeket a baj ból mert az egyik az tudja még a sérült Ntfs Fájlrendszert és olvasni még akkor is ha fizikailag megsérült a lemez a amin az adott adatok találhatóak ezt a Windows nem tudja
Mondjuk ehhez nem feltétlen szükséges a Linux telepítése az adott gépre. Ma már a LIVE rendszerek is nagyon komoly lehetőségeket biztosítanak és egyéb szolgáltatásokkal kombinálva egy USB pendrive ma már csodákra képes. :)
De a leírtak valósak, a Windows kevés fájlrendszert támogat és nehéz belőle kicsi, ütős "karbantartós", "megmentős" környezetet összerakni. A Linux erre sokkal alkalmasabb. Sőt, ha a grafikus környezetet is elhagyjuk, akkor nagyon kicsi és hatékony eszköz lehet egy hozzáértő kezében. Nem véletlenül vannak ilyen RESCUE disztribúciók, amelyek még CD-ről is erős eszközöket képesek felvonultatni. Egy két GB-os ISO pedig már tömegpusztító fegyvernek minősül ebben a kategóriában. :)
Azt hitem hogy abba hagyta az oktatás-t.
Nem tudom, hogy az Ubuntu Linux rendszer kapcsolódó másik "csatornát" ismered-e?
th-cam.com/play/PLmJycqVSn0fw3rvHUaBd2IwoFQL2vKXXC.html
@ igen már láttam az egészet jok!
Vallami ujat is fog mutatni?
IGEN! - Most próbálom összerakni a teljes "Tanulj Linuxot" oktatósorozatot... Emellett persze folytatom az Ubuntu Linux weboldalamon már felépített témák leírását és bemutatását is (mybuntu.okis.hu)
Emellett folytatom majd az Inkscape sorozatot is, de ott mos kicsit más "irányt" vett a "kötelező" munka... :)
@ Mi lesz a következö video témája?
@@attilaraduly5844 - Ha vicces akarnék lenni, akkor azt kérdezném: MIÉRT? - MI LEGYEN? :)
Például mutatsa be naptárt.
@@attilaraduly5844 Bocsánat de ezt sajnos nem értem! Mire gondol pontosan a NAPTÁR kapcsán?