Piekne widoki i fajna relacja. Pytanie. Dlaczego widoczne na filmie jachty i Wasz rowniez cumuja dziobem do pomostow? Czy jest tam zbyt plytko zeby podchodzic rufa?
Poniżej odpowiedź od kapitana: 1. Skandynawowie niemal zawsze stają dziobami do kei lub skały, a z rufy rzucają kotwicę lub łapią boję. W ten sposób przy kei może zmieścić się dużo więcej jachtów. Cumowanie burtą i w tratwach (tzn. kilka jachtów longside) nie jest stosowane. W wielu portach są mooringi, więc można stawać dziobem lub rufą do kei. 2. My byliśmy już właściwie po sezonie, więc w marinach (z wyjątkiem Nagu, gdzie był tłok), było pusto. Np. w marinie Sottunga byliśmy jedynym jachtem. Tam, gdzie było pusto, cumowaliśmy burtą, co widać na filmie. 3. Polecam opis żeglugi na Alandach sporządzony przez pewnego Szkota, Martina Edge: sail-in-finland.info/105-rocks-martin-edges-harbor-pilot-to-finnish-marinas/ szczególnie artykuły w sekcji "Guest post by Martin Edge", a szczególnie Part 1: The bare essentials of Finnish sailing. Są tam ciekawe uwagi i spostrzeżenia na temat fińskiego żeglowania. Polecam ten akwen. W 2025 roku wybieram się tam powtórnie, z inną załogą. Pozdrawiam, Jacek Szymona
Piekne widoki i fajna relacja. Pytanie. Dlaczego widoczne na filmie jachty i Wasz rowniez cumuja dziobem do pomostow? Czy jest tam zbyt plytko zeby podchodzic rufa?
Poniżej odpowiedź od kapitana:
1. Skandynawowie niemal zawsze stają dziobami do kei lub skały, a z rufy rzucają kotwicę lub łapią boję. W ten sposób przy kei może zmieścić się dużo więcej jachtów. Cumowanie burtą i w tratwach (tzn. kilka jachtów longside) nie jest stosowane. W wielu portach są mooringi, więc można stawać dziobem lub rufą do kei.
2. My byliśmy już właściwie po sezonie, więc w marinach (z wyjątkiem Nagu, gdzie był tłok), było pusto. Np. w marinie Sottunga byliśmy jedynym jachtem. Tam, gdzie było pusto, cumowaliśmy burtą, co widać na filmie.
3. Polecam opis żeglugi na Alandach sporządzony przez pewnego Szkota, Martina Edge:
sail-in-finland.info/105-rocks-martin-edges-harbor-pilot-to-finnish-marinas/
szczególnie artykuły w sekcji "Guest post by Martin Edge", a szczególnie Part 1: The bare essentials of Finnish sailing.
Są tam ciekawe uwagi i spostrzeżenia na temat fińskiego żeglowania.
Polecam ten akwen. W 2025 roku wybieram się tam powtórnie, z inną załogą.
Pozdrawiam,
Jacek Szymona
pokaż kodzik
nie rozumiem...