Bravo! Konečně člověk, který umí stručně a věcně vysvětlit, jak blockchain funguje. Do teď mě to nebylo tak jasný, jako nyní. A že jsem těch konferencí a přednášek poslechnul:) Nějakou dobu se už věnuju kryptoměnám a něco takového tu chybělo. Výborně vysvětluješ dané téma a u těch sketchů se můžu potrhat smíchy:) Za mě palec nahoru a pokračuj v tom co děláš.
Suprové video o Bitcoinu. Skutečně dobře a doslova po lopatě vysvětleno co to vlastně je ten Bitcoin. Ale i přes jednoduchost jsem si to musel přehrát dvakrát abych to pochopil. 😀 Vzpomínám si, kdysi bylo to před rokem 2015, když jsem seděl s kamarádem v hospodě u piva a říkali si, co to sem proniká za nějaký Bitcoin. Tehdy nikdo z nás neměl na to odvahu ho koupit za cca 10 000 Kč, ale peníze jsme na to měli, no a kde je dnes. Vidím to jako včera, když jsme si říkali, to nemůže existovat, vydržet, získat si lidi. Dnes už přes jednu kryptominci vlastním a vím, že ho ani lokální válečný konflikt i když to s ním slušně zahýbalo a já si říkal, že tohle bude jeho konec. Jen to upevnilo mojí důvěru nepřestávat do něj investovat, protože jsme stále skutečně ještě na začátku.
@@josefzboril9095 část odměny těžařum je z poplatků za transakce a ty se budou platit i když bude vše vytěženo - v roce 2140 - to už pak bude odměna pro těžaře 100% z poplatků za transakce
Výborně vysvětleno, můj syn je aiťák ale nikdy svými vlastními slovy mně nedokázal vysvětlit podstatu a kontinuitu transakcí s Bitkoiny.Pravdepodobne je to způsobeno především omezenou slovní zásobou v českém jazyce.Všimnul jsem si, že AjTí specialisté používají narozdíl od nás obyčejných lidí zvláštní jazykovou směs výraziva které obyčejný občan nemá šanci rozumět.Ale s mluvenou češtinou a třeba užití v psané formě už mají problém.Bohuzel je to asi daň jejich výjimečnosti povolání,ale já si prostě se svým synem nepokecám ani v hospodě u vychlazeného kozla.😃😃😃🦊
skvele , super je mi 57let a zacinam konecne trochu chapat smysl bitconu ,moc dekuji , ty vase videa jsou pro me velkym ,ale opravdu velkym obohacením meho postkomunistickeho zivota ,jeste jednou diky i pro me méně chapaveho, pochopitelne :-) trvalo mi nejakej patek pochopit souvislosti ,zacal jsem zalozenim uctu na coinmate vcetne softwerove penezenky uz jsem udelal diky tvym navodum i prvni transakce a mel jsem z toho dobry pocit ,ktery ale netrval dlouho viz zprava z coinmate Dne 27.3.2020 přestaneme přijímat nové bankovní vklady
Velké umění je umět vysvětlit něco složitého velmi jednoduše (ne že by nebylo umění vysvětlit něco jednoduchého složitě), ale chválím, takhle si představuji učitele. V Bitcoinech bylo pár věcí, kterým jsem nerozuměl, respektive z různých zdrojů jsem chápal různě. Takto se to chápe lépe (samozřejmě to složité je, ale vysvětlit to jednoduše lze). Děkuji ;) (musím tomu přidat like :D)
Díky za vysvětlení, tohle video pro mě bylo obzvlášť výživné. 0:12 mi poprvé docvaklo logo.... jakože až teď. Sleduju tě delší dobu, ale až teď to zapadlo, že je to doslova. Já myslela, že je to metafora na "Pamatujte si, že peníze nejsou všechno." 14:39 Díky za osvětlení těžby, jsem to nechápala, vždycky jsem slyšela jen "pálí to proud, ti těžaři, to je neekologický" a "Musk nechce podporovat Bitcoin, protože při jeho těžbě se spotřebovávají neobnovitelné zdroje" tak teď už chápu, jak to těží a pálí energii. Díky. A souhlasím, že je to nešťastné pojmenování.
Diky za obsah tohoto videa, krasne a srozumitelne vysvetlene jak to vse funguje. Fun fact: dnes jsem toto video poustel rodicum (50+)...po jeho spolecnem shlednuti jsme si pustili jeste dalsi videa z tohoto kanalu! Jen tak dal 👏
Díky za vysvětlení. Mám jen jeden dotaz. Jakou motivaci pokračovat budou mít provozovatelé uzlů poté, co bude všechen BTC vytěžen? Pokud to oni přestanou dělat, tak kde se bude zaznamenávat blockchain? Pokud to je energeticky tak náročné, tak přeci nedává smysl pokračovat v tom zadarmo.
Mám to štěstí, že hned druhé video, co jsem na toto téma viděla, je od tebe! Včera jsem se rozhodla, že se konečně pustím do kryptoměn, absolvovala nějaké kurzy na Revolutu a ač jsem z toho byla víc než rozpačitá, (je to opravdu trochu složitější a informací na počátku hodně), dnes tvoje video na vše vrhlo úplně jiné světlo! Velké díky za výbornou práci!🎉 Navíc ještě vtipné vsuvky, které odlehčí těžké téma! Ode dneška jsem tvojí fanynkou!🤩😂
Rok 2021 a konečně mi to někdo dokázal srozumitelně vysvětlit! Tenhle kanál sleduju už nějakou dobu, ale až teď mě napadlo se podívat na všechny videa hezky od začátku. Musím říci jediné: BRAVO! Škoda, že mě to nenapadlo hned. Hned jedu na další díl. Jsem zvědavý co všechno se dozvím a jak to třeba ovlivní mou krypto-strategii (DCA 4EVER). Jen tak dál!!!
Díky za video. Mám dotaz, tedy spíše dva. 1) Těžba je tedy ověřování transakcí, které je odměněno připsáním BTC (v podstatě zápis vlastnictví). Jak se na začátku zajistil potřebný počet transakcí, aby se mohla rozjet těžba a tím i generování nových BTC? Je teoreticky možné, že by se pohyb věškerých BTC zastavil a tím i těžba? 2) Co až budou všechny BTC vytěženy. Odměna za ověřování transakcí bude jaká?
1) Těžily se prázdné bloky, tedy bez transakcí, i za prázdné bloky náležela odměna 2) Těžit se bude pořád, jen nebudou dostávat těžaři žádnou fixní odměnu ale variabilní z poplatků. Dnes je odměna těžby za poplatky - variabilní kolem 10-15% té fixní, tedy těžaři dostanou za blok dnes fixních 6.25 btc a okolo 0.5-1 btc za poplatky. Až bude za další 3 půlení (rok 2032) fixní odměna okolo 0,7 btc tak bude variabilní odměna občas i vyšší než fixní. A každým dalším půlením se rozdíl prohloubí.
@@Stronger493 To co za každou transakci zaplatíte jsou právě ty variabilní poplatky, které jdou těžaři. Podívejte se na blockchain.com -> Explorer a rozklikněte si nějaký blok. Dole pak máte Block reward - ta je 6.25 fixní a Fee Reward, ta je variabilní a v každém bloku jiná. A v té fee reward jsou sdružené zaplacené poplatky za všechny transakce v tom bloku
Zdravím Kicom. Konečne normálny youtube kanál, ktorý sa venuje kryptu. Rozhodne vidím akútny nedostatok kvalitných webov alebo youtube kanálov, ktoré sa venujú kryptomenám. Toto sú super videá, profesionálne spracované, je v tom zábavná zložka, je v tom iskra, je to vysvetľované veľmi dobre a zaujímavo. Držím palce.
Tohle je tak super video a moc rád se k němu opakovaně vracím a rozesílám každému, kdo má ochotu naslouchat a dozvědět se něco o BTC i když jsem pro všechny v práci a kolem šarlatán, který věří ve virtuální voodoo 🤣🤣. No virtuální pohani kolem mě jako hrom. Dříve na přesvědčování sloužila Bible, nyní BTC 😂a tento úžasný TH-cam kanál. Jako úvod plně dostačující. Klobouček za všechna super videa 🙂
zatial najlepsia cast. extremne simple vysvetlenie ako sa uzatvaraju a potvrdzuju bloky, lebo tuto spanielsku dedinu som ani ja sam nevedel presne vysvetlovat ludom :) pekna praca, robis to dobre, rob to dalej !
Otázka co se stane, když ta odměna za těžbu bude menší než energie potřebná k vytěžení ? Což by se mohlo stát, když se odměna za těžbu snižuje (jak říkáš ve videu je nyní 12,5) a hodnota bitcoinu nevzroste tak, aby to vykompenzovala ?
Pekné video, jedna pripomienka, je známe ako sa budu odmeňovať "ťažiari" za overovanie transakcií po dovŕšení počtu btc 21 miliónov, aká bude ich motivácia to overovať a páliť energiu?
Bitcoin se k 21 miliónům jen limitně přiblíží. Tím, že se ta odměna pro "těžaře" každé 4 roky půlí, tak vždycky bude bitcoin, který tito lidé dostanou. Sice to bude méně než nyní, ale vždycky něco dostanou.
Jenom by mě zajímalo nyní je decentralizovanej systém placen z těžby. No a až přestane byt odměna za těžbu tak kdo bude udržovat ty PC na kterých jsou ty "tabulky"?
Přál bych vám všem zažívat to co zažívám poslední dny, taková vlny pochopení a uvědomění, zase se to opakuje, takže ten stroj se ještě nerozjel, každopádně už to nebude trvat dlouho.. a já se můžu nervozitou podělat z toho co se stane až se ten složitý stroj rozběhne.. to bude něco!
vysvětlil jste to velmi pěkně. jen detail: podle mě určitě není 90 % peněz digitálních, jednak se to liší stát od států, jednak záleží na tom,, co se myslí penězi. pak také banky nemají u každé koruny napsáno její číslo, to je právě ten zásadní rozdíl mezi blockchainem/UTXO a klasickou bankou. díky očíslování každé "koruny" vidíte na blockchainu jeho konečné množství. a v posledku mi přišlo trochu nejisté vysvětlení, proč vadí centrální autorita: pro čechy může být myslím zásadní například připomínka tzv. měnové reformy, kdy jim stát peníze prostě sebral. BTC jim nesebere. Ale to jsou detaily, díky za pěkné video
Poměr peněz v roce 2020 v ČR byl cca 18% bankovky+mince, 82% virtuální čísla formou kódu v PC. Celosvětově ten poměr sedí jako ve videu (zdroj ČNB). Proč vadí centrální autorita se momentálně můžete podívat třeba na Venezuelu, Argentinu, Sudan, Nidérii nebo Zimbavwe.
Zdravím, a mám dotaz. Jestli jsem to správně pochopil, tak síť uzlů kontroluje správnost transakčních operací za odměnu v bitcoinech. Jak to tedy bude vypadat, až budou bitcoiny kompletně vytěžené a nebude tudíž motivace pro kontrolu? Díky, moc se mi Váš podcast líbí
Skvele video s naprosto fantastickym vysvetlenim. Ale musim rict, ze jsem se u videa tak hrozne nasmal, ze jsem na to tlacitko Odebirat proste kliknout musel :D :D. Soutez o uzamceni bloku je nejlepsi :D :D.
Video super, ale škoda, že všichni vždycky vysvětlují blockchain, ale nikdo už nevysvětlí nebo alespoň nezmíní, jak se dá ověřit, že skutečně neproběhl double spending třeba z 5 let starého uzlu - UTXO a Merkle tree.
A co se stane, až budou všechny bitcoiny vytěženy? Jakou motivaci budou mít těžaři, aby udržovali sítě? Vše z videa jsem pochopil, jen tahle odpověď na tuto otázku mi není moc jasná 😅
Zdravím, můžu se zeptat, z čeho se platí odměny “těžařů”, kteří zvítězí a uzavřou blok? (Kdo to platí, nebo kryje?) A pokud ta odměna stále klesá, a každé 4 roky se dělí, nezmizí časem motivace “těžařů” uzavírat bloky a tedy celkově zabezpečovat systém?
Takže potřeba živit Bitcoin jednou dojde a co pak s ním bude? A do té doby Bitcoin tedy živí a žene vpřed pouze chamtivost? To by bylo, a nebo je smutné..? A je tedy v podstatě Bitcoin postaven na tom, že ten, kdo přijde se super-super počítačem a schválí poslední transakci, ten shrábne všechen balík? A nebo, nestal se podvod již někdy na začátku a celé to teď jede na tomto podvodu? Mnoho otázek, za které děkuji :)
Ahoj, díky, jsou to moc pěkná a vtipná videa. mám pár dotazů, nebo možná poznámek: 1) nehashuje se při hashování bloku vedle transakcí, nonce, ... i hash minulého bloku? Nevzniká tím právě řetězení bloků a tudíž pak nejde změnit blok v minulosti, neboť tím by se změnil výsledek hashe následujících bloků? 2) kolem 12:00 minuty říkáte, že je přesně předepsáno jak má číslo (hash bloku) vypadat, že musí začínat nulami. Není to tak, že v tom je právě ta soutěž, aby to začínalo co nejvíce nulami, respektive hash byl nejmenší? Je to možná dobře vidět na hashi bloků, když například hash prvního bloku Bitcoinu měl na začátku jen 8 nul (00000000839a8e6886ab5951d76f411475428afc90947ee320161bbf18eb6048) zatímco nyní s obrovskou výpočetní kapacitou BTC má již třeba 19 nul (000000000000000000078957c5faf54fa65693bd88e3b1e3cbbc5f86cbfa66a5) 3) není adekvátním příměrem pro hashování více než násobení spíše sčítání? Vede mě k tomu toto vtipné video: th-cam.com/video/HFfhdCceOgE/w-d-xo.html které mi bohužel stejně nepomohlo pochopit jak hashování256 přesně funguje :)
Zdravím! To jsou všechno moc dobré otázky, pokusím se odpovědět: 1) Ano, hashuje se vždy hash minulého bloku, transakce a nonce. Na té první grafice jsem to neuvedl, protože jsem to chtěl zjednodušit. Na grafice blockchainu už jsem hash minulého bloku uvedl (13:15). 2) Podle celkového výkonu sítě (hashrate) systém složitost sám upravuje, tak, aby rychlost vytěžení bloku byla stále v průměru 10 min. Tzn. pokud by v síti bylo méně těžařů, systém po nich "bude chtít" klidně větší číslo. Jakmile hashrate vzroste, systém bude vyžadovat číslo menší (více nul). Soutěž je pak vždy stejná - najít číslo pod požadovaným limitem jako první. 3) No, těžko říct, co je lepší příměr :) ...k SHA256 prostě neexistuje inverzní funkce, těžko to k něčemu přirovnat aby to nebylo zavádějící :) Je super, že to studujete do takové hloubky! Jen tak dál, třeba Vám pomůžou i moje videa :)
Čau mám nějaké otázky jako úplný začátečník, kterým nerozumím. 1)co se stane když cena za uzavření bloku bude tak malá že to nikdo nebude chtít dělat? 2)co se stane když se na nonce nepříjde do 10 minut do kterých se musí blok uzavřít? případně pokud se na něj nepříjde vůbec? 3) nechápu jak se uzavřením bloku zabrání tzv. doublespandingu? nebo spíše smysl uzavírání bloku? Jinak skvělé video.
Hezká videa,úpřimně žádné info v tvých videích pro mě nebylo nic nového,ale to je tím,že se kryptem zabývám velmi aktivně (několik hodin denně už skoro 2 roky)ale věřím,že pro nováčky,popř lidi co neumí anglicky to může být užitečné.
Hezky vysvětleno. Akorát nechápu jednu věc. Co se stane až budou vytěžené všechny bitcoiny a ty počítače/uzly už nebudou mít co těžit? To se celý ten systém zhroutí ne?
zdravíčko, už teď se těžařům skládá odměna spíše z feeček za transakce, něž že by dostávali nově natěžené bitcoiny .) takže až nebude co těžit, budou těžaři dostávat odměnu pouze z feečka za transakci a nebude se to zase o tolik lišit.... i když je pravda, že feečka můžou poté co se tak stane strochu vzrůst :)
Když budete půlit odměnu do nekonečna, nikdy nebude odměna nula. Pokud se zájem o údržbu účetní knihy sníží, sníží se složitost těžby a lukrativnost tedy vzroste. Všechno je v rovnováze.
Ještě bych měl dodat že odměna za těžbu se skládá ze dvou věcí: nové BTC + podíl na poplatcích za transakce (tato část se historicky spíš bude zvyšovat než snižovat).
@@ThePavelSoukup To co říkáte není pravda.... Je spočítáno , kdy dojde k vytěžení posledního BTC..... Bitcoin se prostě jednou dotěží a pak už nebude nikdo mít motivaci ověřovat transakce.. Dotaz je velice relevantní a je to jeden z důvodů, proč je Bitcoin odsouzen k selhání... Těch důvodů, proč je bitcoin odsouzen k selhání a že v tomto videu není předkládána pravda je několik.. A tento je jeden z nich...
@@toxickymasqulinita3716 To že mi sem ten výpočet nedáte, ani žádné důvody neuvede o lecčem svědčí. Ale budiž, zaberu na bait. Odměna za těžbu bude ještě více než sto let vyšší než jeden satoshi, jestli tohle berete jako dotěžení, tak ok. V opačném příkladě mi to vypočítejte. Nicméně algoritmus se dá v případě potřeby upravit - je k tomu třeba koncensus sítě, který v případě ohrožení funkce určitě jednoduché dát dohromady. Ještě nějaké dotazy?
Super video. Rozhodně stojíme na začátku nové digitální éry. Jsem moc zvědavý co udělá s kryptoměnama nastupující kvantové počítače, které SHA 256 rozluští za pár minut a IBM je slibuje do dvou let. Asi vzniknou nové kryptoměny založené na úplně nových hashovacích algoritmech. Celý internet jak ho známe zanikne/transformuje se. Žijeme ve fascinující době
Snad sledujete i straší videa, vydělávám blockchainovou měnu HIVE. Trezor přes rozsah měn, které podporuje tak HIVE tam nevidím. Budu jej tedy muset asi někde převést. Docela bych uvítal návod kde a jak to provést. děkuji. Na videu zabývajícím se Trezorem nefungují komenty, tak se omlouvám, že to dávám sem
zdravíčko, už teď se těžařům skládá odměna spíše z feeček za transakce, něž že by dostávali nově natěžené bitcoiny .) takže až nebude co těžit, budou těžaři dostávat odměnu pouze z feečka za transakci a nebude se to zase o tolik lišit.... i když je pravda, že feečka můžou poté co se tak stane strochu vzrůst :)
vždycky bude odměna za vytěžení bloku. Jen nebude fixní jako dnes ale variabilní z poplatků. Dnes je variablní cca 10% té fixní, za 12 let už bude variabilní větší než fixní a za dalších 12 let bude variabilní třeba 10x větší než fixní. Na konci těžby fixní odměny bude ta fixní odměna úplně irelevantní
"Hlavnou ulohou ťažiarov je overovať transakcie" - mýtus. Ich ulohou je iba zoradiť ich do bloku a zapísať blok, transakcie overujú všetky nody (99.99%) takže to že ich overuju aj ťažiari je irelevantné. Falošná transkacia sa k minerom prakticvky nemá ako dostať.
Jj, je to jak pise Andrej. V ramci zjednoduseni jsem se dopustil teto nepresnosti. Nechtel jsem divakovi motat hlavu jeste tim, ze v siti je tech uzlu hned nekolik “typu”. Diky za upresneni.
Ahoj, možná blbý dotaz, ale co se stane až se všechny bitcoiny vytěží (zatím google píše rok 2140), protože ty říkáš, že systém je to dokonalý a že těžaři v tomto systému mají nezastupitelnou úroveň - zapisují transakce do bloku, kdo nahradí jejich funkci po vytěžení nebo v době, kdy už cena proudu na vytěžení jednoho bitcoinu bude vycházet dráž, než bude jeho hodnota? Ještě o tom nemám moc nastudováno, takže budu rád za jakoukoliv kritiku či rozumné vysvětlení, díky.
Nepochopil jsem proč když někdo přidá doprostřed řetězu novou transakci, proč se musí přehashovat zbytek. O souvislosti bloku s ostatníma tam nebylo nic řečeno.
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jak řešit problém v peněžence exodus. Mám koupeno určité množství USD Coinu a nejde mi ani prodat, ani vyměnit. Je možné nějak zrušit peněženku a dostat peníze zpět? Děkuji za odpověď Michal.
Čus, videu se věnuju asi 15 let, jsem samouk. Posledních cca 8 let se věnuju už skoro výhradně motion designu (v Adobe After Effects), takže se mi to teď všechno docela hodí :)
Ahoj Kicome a všichni kryptonadšenci. Náhodou jsem narazil na video TEDu a téma Bitcoin: th-cam.com/video/Pl8OlkkwRpc/w-d-xo.html Asi nemá smysl řešit, proč jsme tohle neviděli už v roce 2016 :-) borec není jen skvělý řečník, ale velmi zajímavě toto téma podává nám obyčejným lidem - a mrkněte na počet shlédnutí
Leden - únor 2021 - Spousta klientů ČSOB si stěžovalo, že někde něco zapípli kartou, ale v bance se jim to odečetlo dvakrát až třikrát... Pár lidem to způsobilo nepovolené debety apod. To chceš! Mimochodem cena v únoru 2021 je cca 45000 USD / 1 BTC.
Ahoj, jedu ty tvé videa od začátku tak možná někde později bude i ona odpověď, ale nedá mi to. Rozumím mineření, vkládání a ověřování plateb s vidinou odměny nových mincí. ... Ale jak dlouho? dle algoritmu se odměna postupně snižuje až se limitně blíží k nule, z toho mi vychazí, že počet mineru bude klesat a nebude mít kdo hashovat a ověřovat blockychainy. Buď bude pak bitcoin neobchodovatelný, či se stane zneužitelný, protože bude velice mizivé množství minerů, kteří by mohli založit "mafiánský kartel". ... Nebo jak to bude až nebudou odměny? :)
Ahoj, co se stane, až budou vytěžený všechny bitcoiny? Proč bych měl dál bejt napojenej na Blockchain a snažil se řešit tyhle bloky a těžit peníze( pílit energii) když jenoho dne ta odměna bude tak malá?.. tomu nerozumim..Porč pak má smysl v tom pokračovat?
Mám otázku: Když teď udržují těžaři bitcoin bezpečný protože za to dostávají bitcoiny. Jak to bude fungovat až budou vytěžený všechny bitcoiny? Kdo v tu chvíli bude tvořit blockchain, když by to bylo rádoby už bez odměny?
Dobrý, že by někdo ten systém nedokázal hacknout, vždyť jde v podstatě vše hacknout. Odměna je jasná a jaké bitcoiny se budou přidělovat když je jich omezené množství a už nebudou nové vznikat? Kdo pak bude chtít zdarma ověřovat transakce?
Ahoj Kicome, skvělé video! Jedna věc na blockchainu mi ale pořád není jasná -> kdo je ta autorita, která definuje, jak má vypadat otisk bloku (respektive kdo přiřadí k danému bloku Nonce, vygeneruje Hash a následně potvrdí dotazujícím se uzlům, že jejich vygenerovaný Hash tohoto bloku je ten správný)?
Matematika 😊 ...jinymi slovy: neni zadna autorita. Bud to sedi nebo ne. Za tu autoritu se prohlasi tezar, ktery vytezil blok a ostatni to mohou overit vypoctem.
Bravo! Konečně člověk, který umí stručně a věcně vysvětlit, jak blockchain funguje. Do teď mě to nebylo tak jasný, jako nyní. A že jsem těch konferencí a přednášek poslechnul:) Nějakou dobu se už věnuju kryptoměnám a něco takového tu chybělo. Výborně vysvětluješ dané téma a u těch sketchů se můžu potrhat smíchy:) Za mě palec nahoru a pokračuj v tom co děláš.
th-cam.com/video/lyRzreq2U_g/w-d-xo.html
Nikdy bych neřekl, že u vysvětlení bitcoinu se tak zasměju :D Skvělý edit :) Díky za objasnění :)
Velká gratulace! Je mi jen 11 let a chápu to BRAVO!
uz 11 ????? mne je 4 :(((
no vidíš, dnes je ti 15 a doufam, žes tam něco poslal, bitcoin je na 100k skoro :D
To snad není možný :DDD nejen, že to umíš dobře vysvětlovat, ale i ty vtípky co do toho vkládáš jsou mega super :D Díky za tyhle videa ;-)
Suprové video o Bitcoinu. Skutečně dobře a doslova po lopatě vysvětleno co to vlastně je ten Bitcoin.
Ale i přes jednoduchost jsem si to musel přehrát dvakrát abych to pochopil. 😀
Vzpomínám si, kdysi bylo to před rokem 2015, když jsem seděl s kamarádem v hospodě u piva a říkali si, co to sem proniká za nějaký Bitcoin. Tehdy nikdo z nás neměl na to odvahu ho koupit za cca 10 000 Kč, ale peníze jsme na to měli, no a kde je dnes. Vidím to jako včera, když jsme si říkali, to nemůže existovat, vydržet, získat si lidi. Dnes už přes jednu kryptominci vlastním a vím, že ho ani lokální válečný konflikt i když to s ním slušně zahýbalo a já si říkal, že tohle bude jeho konec. Jen to upevnilo mojí důvěru nepřestávat do něj investovat, protože jsme stále skutečně ještě na začátku.
V půlce videa musím říct, že se mi ho chce vypnout. Ty otravne klipy a “vtipná” hudba zabijí cely koncept.. žel obsah mě opravdu zajímá
Super video. Moc děkuji. Jen mě zajímá kdo to bude udržovat, až bude vše vytěženo.
taky mě to napadlo proč by to pak někdo dělal?
@@josefzboril9095 část odměny těžařum je z poplatků za transakce a ty se budou platit i když bude vše vytěženo - v roce 2140 - to už pak bude odměna pro těžaře 100% z poplatků za transakce
Výborně vysvětleno, můj syn je aiťák ale nikdy svými vlastními slovy mně nedokázal vysvětlit podstatu a kontinuitu transakcí s Bitkoiny.Pravdepodobne je to způsobeno především omezenou slovní zásobou v českém jazyce.Všimnul jsem si, že AjTí specialisté používají narozdíl od nás obyčejných lidí zvláštní jazykovou směs výraziva které obyčejný občan nemá šanci rozumět.Ale s mluvenou češtinou a třeba užití v psané formě už mají problém.Bohuzel je to asi daň jejich výjimečnosti povolání,ale já si prostě se svým synem nepokecám ani v hospodě u vychlazeného kozla.😃😃😃🦊
Viděl jsem plno videí, kde se vysvětlovalo fungování blockchainu/bitcoinu, tohle je zdaleka nejlepší a nejuchopitelnější. Good job!
skvele , super je mi 57let a zacinam konecne trochu chapat smysl bitconu ,moc dekuji , ty vase videa jsou pro me velkym ,ale opravdu velkym obohacením meho postkomunistickeho zivota ,jeste jednou diky i pro me méně chapaveho, pochopitelne :-) trvalo mi nejakej patek pochopit souvislosti ,zacal jsem zalozenim uctu na coinmate vcetne softwerove penezenky uz jsem udelal diky tvym navodum i prvni transakce a mel jsem z toho dobry pocit ,ktery ale netrval dlouho viz zprava z coinmate Dne 27.3.2020 přestaneme přijímat nové bankovní vklady
Velké umění je umět vysvětlit něco složitého velmi jednoduše (ne že by nebylo umění vysvětlit něco jednoduchého složitě), ale chválím, takhle si představuji učitele. V Bitcoinech bylo pár věcí, kterým jsem nerozuměl, respektive z různých zdrojů jsem chápal různě. Takto se to chápe lépe (samozřejmě to složité je, ale vysvětlit to jednoduše lze). Děkuji ;) (musím tomu přidat like :D)
Teda musím napsat, že je to fakt hodně dobře vysvětleno. Super.
Díky za vysvětlení, tohle video pro mě bylo obzvlášť výživné.
0:12 mi poprvé docvaklo logo.... jakože až teď. Sleduju tě delší dobu, ale až teď to zapadlo, že je to doslova. Já myslela, že je to metafora na "Pamatujte si, že peníze nejsou všechno."
14:39 Díky za osvětlení těžby, jsem to nechápala, vždycky jsem slyšela jen "pálí to proud, ti těžaři, to je neekologický" a "Musk nechce podporovat Bitcoin, protože při jeho těžbě se spotřebovávají neobnovitelné zdroje" tak teď už chápu, jak to těží a pálí energii. Díky. A souhlasím, že je to nešťastné pojmenování.
Diky za obsah tohoto videa, krasne a srozumitelne vysvetlene jak to vse funguje. Fun fact: dnes jsem toto video poustel rodicum (50+)...po jeho spolecnem shlednuti jsme si pustili jeste dalsi videa z tohoto kanalu! Jen tak dal 👏
Díky za vysvětlení. Mám jen jeden dotaz. Jakou motivaci pokračovat budou mít provozovatelé uzlů poté, co bude všechen BTC vytěžen? Pokud to oni přestanou dělat, tak kde se bude zaznamenávat blockchain? Pokud to je energeticky tak náročné, tak přeci nedává smysl pokračovat v tom zadarmo.
Skvělé zpracované video, děkuji hodně mi pomohlo a nečekala bych, že se u takového tématu budu i bavit 😀
Velice dobrá práce! Ještě jsem nikoho neviděl to vysvětlit pro širokou veřejnout tak dobře, stručně, elegantně. Díky
11:00 ... příjde mi to stejný, jako když si AP předávají routovací tabulky :)
Oukej, ten posun ve videotvorbě ke dnešku je neskutečný. Neskutečný progres! Díky za tvou práci.
Dobrý den,
jaká bude motivace uzlů (těžařů) se dál účastnit na systému po vytěžení všech bitcoinů?
super vysvetlenie.. hoci som uz problematiku poznal ...je to tu perfektne vysvetlene aby to pochopil skoro kazdy :-D
Mám to štěstí, že hned druhé video, co jsem na toto téma viděla, je od tebe! Včera jsem se rozhodla, že se konečně pustím do kryptoměn, absolvovala nějaké kurzy na Revolutu a ač jsem z toho byla víc než rozpačitá, (je to opravdu trochu složitější a informací na počátku hodně), dnes tvoje video na vše vrhlo úplně jiné světlo! Velké díky za výbornou práci!🎉 Navíc ještě vtipné vsuvky, které odlehčí těžké téma! Ode dneška jsem tvojí fanynkou!🤩😂
Rok 2021 a konečně mi to někdo dokázal srozumitelně vysvětlit! Tenhle kanál sleduju už nějakou dobu, ale až teď mě napadlo se podívat na všechny videa hezky od začátku. Musím říci jediné: BRAVO! Škoda, že mě to nenapadlo hned. Hned jedu na další díl. Jsem zvědavý co všechno se dozvím a jak to třeba ovlivní mou krypto-strategii (DCA 4EVER). Jen tak dál!!!
Díky za video. Mám dotaz, tedy spíše dva.
1) Těžba je tedy ověřování transakcí, které je odměněno připsáním BTC (v podstatě zápis vlastnictví). Jak se na začátku zajistil potřebný počet transakcí, aby se mohla rozjet těžba a tím i generování nových BTC? Je teoreticky možné, že by se pohyb věškerých BTC zastavil a tím i těžba?
2) Co až budou všechny BTC vytěženy. Odměna za ověřování transakcí bude jaká?
1) Těžily se prázdné bloky, tedy bez transakcí, i za prázdné bloky náležela odměna 2) Těžit se bude pořád, jen nebudou dostávat těžaři žádnou fixní odměnu ale variabilní z poplatků. Dnes je odměna těžby za poplatky - variabilní kolem 10-15% té fixní, tedy těžaři dostanou za blok dnes fixních 6.25 btc a okolo 0.5-1 btc za poplatky. Až bude za další 3 půlení (rok 2032) fixní odměna okolo 0,7 btc tak bude variabilní odměna občas i vyšší než fixní. A každým dalším půlením se rozdíl prohloubí.
@@elky21 Díky za vysvětlení. A nejsou ty poplatky největší problém kryptoměň? Proč bych jimi měl platit, když za každou transakci platím?
@@Stronger493 To co za každou transakci zaplatíte jsou právě ty variabilní poplatky, které jdou těžaři. Podívejte se na blockchain.com -> Explorer a rozklikněte si nějaký blok. Dole pak máte Block reward - ta je 6.25 fixní a Fee Reward, ta je variabilní a v každém bloku jiná. A v té fee reward jsou sdružené zaplacené poplatky za všechny transakce v tom bloku
Zdravím Kicom. Konečne normálny youtube kanál, ktorý sa venuje kryptu. Rozhodne vidím akútny nedostatok kvalitných webov alebo youtube kanálov, ktoré sa venujú kryptomenám. Toto sú super videá, profesionálne spracované, je v tom zábavná zložka, je v tom iskra, je to vysvetľované veľmi dobre a zaujímavo. Držím palce.
Tohle je tak super video a moc rád se k němu opakovaně vracím a rozesílám každému, kdo má ochotu naslouchat a dozvědět se něco o BTC i když jsem pro všechny v práci a kolem šarlatán, který věří ve virtuální voodoo 🤣🤣. No virtuální pohani kolem mě jako hrom. Dříve na přesvědčování sloužila Bible, nyní BTC 😂a tento úžasný TH-cam kanál. Jako úvod plně dostačující. Klobouček za všechna super videa 🙂
zatial najlepsia cast. extremne simple vysvetlenie ako sa uzatvaraju a potvrdzuju bloky, lebo tuto spanielsku dedinu som ani ja sam nevedel presne vysvetlovat ludom :) pekna praca, robis to dobre, rob to dalej !
Super názorné vysvětlení, thumbs up za Marble Machine!
Paráda! Našiel som toto video až dnes. Úžasné! Klobúk dolu!
Otázka co se stane, když ta odměna za těžbu bude menší než energie potřebná k vytěžení ? Což by se mohlo stát, když se odměna za těžbu snižuje (jak říkáš ve videu je nyní 12,5) a hodnota bitcoinu nevzroste tak, aby to vykompenzovala ?
Skvělý, parádně vysvětleno!!
Pekné video, jedna pripomienka, je známe ako sa budu odmeňovať "ťažiari" za overovanie transakcií po dovŕšení počtu btc 21 miliónov, aká bude ich motivácia to overovať a páliť energiu?
Bitcoin se k 21 miliónům jen limitně přiblíží. Tím, že se ta odměna pro "těžaře" každé 4 roky půlí, tak vždycky bude bitcoin, který tito lidé dostanou. Sice to bude méně než nyní, ale vždycky něco dostanou.
z poplatků za transakce
@@CronyHonza jednou se všechny bitcoiny vytěží, jestli do té doby lidstvo přežije
Jenom by mě zajímalo nyní je decentralizovanej systém placen z těžby. No a až přestane byt odměna za těžbu tak kdo bude udržovat ty PC na kterých jsou ty "tabulky"?
Přál bych vám všem zažívat to co zažívám poslední dny, taková vlny pochopení a uvědomění, zase se to opakuje, takže ten stroj se ještě nerozjel, každopádně už to nebude trvat dlouho.. a já se můžu nervozitou podělat z toho co se stane až se ten složitý stroj rozběhne.. to bude něco!
Děkuji za perfektní vysvětlení pěkně zpracovaný videa díky vím s čím začít
To je geniální, děkuji moc za vysvětlení
vysvětlil jste to velmi pěkně. jen detail: podle mě určitě není 90 % peněz digitálních, jednak se to liší stát od států, jednak záleží na tom,, co se myslí penězi. pak také banky nemají u každé koruny napsáno její číslo, to je právě ten zásadní rozdíl mezi blockchainem/UTXO a klasickou bankou. díky očíslování každé "koruny" vidíte na blockchainu jeho konečné množství. a v posledku mi přišlo trochu nejisté vysvětlení, proč vadí centrální autorita: pro čechy může být myslím zásadní například připomínka tzv. měnové reformy, kdy jim stát peníze prostě sebral. BTC jim nesebere. Ale to jsou detaily, díky za pěkné video
Poměr peněz v roce 2020 v ČR byl cca 18% bankovky+mince, 82% virtuální čísla formou kódu v PC. Celosvětově ten poměr sedí jako ve videu (zdroj ČNB). Proč vadí centrální autorita se momentálně můžete podívat třeba na Venezuelu, Argentinu, Sudan, Nidérii nebo Zimbavwe.
Ale on rikal ze je to extremne jednoduche se pripojit 😁 Takove old skool videa miluju 😘
koukam na to v 2024 je mi 12 let a zajima mne to chci vedet vic poradne to pochopit a pak stim pracovat
Díky za videjko a celý seznam, stále relevantní!
Skvělá tvorba... určitě pokračuj 👍
Velmi zajimave, dekuji za vysvetleni polopate 👍🏻
Paráda, som len na 5. časti, ale baví ma učiť sa niečo nové :) Odber + lajk
Néééé :D
Takhle jsem se nepobavil ani na kompilacích vtipných videí.
Jsi boží.
Zdravím, a mám dotaz. Jestli jsem to správně pochopil, tak síť uzlů kontroluje správnost transakčních operací za odměnu v bitcoinech. Jak to tedy bude vypadat, až budou bitcoiny kompletně vytěžené a nebude tudíž motivace pro kontrolu? Díky, moc se mi Váš podcast líbí
dobra otazka
těžaři budou odměňování z poplatků za transakce
Perfektní!
Skvele video s naprosto fantastickym vysvetlenim. Ale musim rict, ze jsem se u videa tak hrozne nasmal, ze jsem na to tlacitko Odebirat proste kliknout musel :D :D. Soutez o uzamceni bloku je nejlepsi :D :D.
Fakt mě to pobavilo. Super video. Děkuji
Video super, ale škoda, že všichni vždycky vysvětlují blockchain, ale nikdo už nevysvětlí nebo alespoň nezmíní, jak se dá ověřit, že skutečně neproběhl double spending třeba z 5 let starého uzlu - UTXO a Merkle tree.
A co se stane, až budou všechny bitcoiny vytěženy? Jakou motivaci budou mít těžaři, aby udržovali sítě? Vše z videa jsem pochopil, jen tahle odpověď na tuto otázku mi není moc jasná 😅
ak by si ty vlastnil bitcoin v hodnote 100.000e napriklad alebo iba 10.000 to je jedno, udrziaval by si siet, aby ti zostal ? ja urcite ano ;)
Zdravím, můžu se zeptat, z čeho se platí odměny “těžařů”, kteří zvítězí a uzavřou blok? (Kdo to platí, nebo kryje?)
A pokud ta odměna stále klesá, a každé 4 roky se dělí, nezmizí časem motivace “těžařů” uzavírat bloky a tedy celkově zabezpečovat systém?
Skvělý video, prosím hodíte mi sem stránku, preš kterou sledujete graf Bitcoinu? Díky
Parádní video, jednoduše vysvětleno, už se těším na další :)
Takže potřeba živit Bitcoin jednou dojde a co pak s ním bude? A do té doby Bitcoin tedy živí a žene vpřed pouze chamtivost? To by bylo, a nebo je smutné..? A je tedy v podstatě Bitcoin postaven na tom, že ten, kdo přijde se super-super počítačem a schválí poslední transakci, ten shrábne všechen balík? A nebo, nestal se podvod již někdy na začátku a celé to teď jede na tomto podvodu? Mnoho otázek, za které děkuji :)
Kupodivu to tak trochu chápu, oceňuji jakou zajímavou a zjednodušenou formou jsou informace podány :)
Ahoj, super videa, máme někde video, jak to opravdu koupit a prodat? Co k tomu člověk potřebuje a tak podobně?
To video je boží. Díky!
Tento tvoj edit ma riadne baví. Uz som na tretej minúte dva krát vyprskol smiechom😂
Neskutecne prinosne video, mockrat diky
Ahoj, díky, jsou to moc pěkná a vtipná videa.
mám pár dotazů, nebo možná poznámek:
1) nehashuje se při hashování bloku vedle transakcí, nonce, ... i hash minulého bloku? Nevzniká tím právě řetězení bloků a tudíž pak nejde změnit blok v minulosti, neboť tím by se změnil výsledek hashe následujících bloků?
2) kolem 12:00 minuty říkáte, že je přesně předepsáno jak má číslo (hash bloku) vypadat, že musí začínat nulami. Není to tak, že v tom je právě ta soutěž, aby to začínalo co nejvíce nulami, respektive hash byl nejmenší?
Je to možná dobře vidět na hashi bloků, když například hash prvního bloku Bitcoinu měl na začátku jen 8 nul (00000000839a8e6886ab5951d76f411475428afc90947ee320161bbf18eb6048) zatímco nyní s obrovskou výpočetní kapacitou BTC má již třeba 19 nul (000000000000000000078957c5faf54fa65693bd88e3b1e3cbbc5f86cbfa66a5)
3) není adekvátním příměrem pro hashování více než násobení spíše sčítání? Vede mě k tomu toto vtipné video: th-cam.com/video/HFfhdCceOgE/w-d-xo.html které mi bohužel stejně nepomohlo pochopit jak hashování256 přesně funguje :)
Zdravím! To jsou všechno moc dobré otázky, pokusím se odpovědět:
1) Ano, hashuje se vždy hash minulého bloku, transakce a nonce. Na té první grafice jsem to neuvedl, protože jsem to chtěl zjednodušit. Na grafice blockchainu už jsem hash minulého bloku uvedl (13:15).
2) Podle celkového výkonu sítě (hashrate) systém složitost sám upravuje, tak, aby rychlost vytěžení bloku byla stále v průměru 10 min. Tzn. pokud by v síti bylo méně těžařů, systém po nich "bude chtít" klidně větší číslo. Jakmile hashrate vzroste, systém bude vyžadovat číslo menší (více nul). Soutěž je pak vždy stejná - najít číslo pod požadovaným limitem jako první.
3) No, těžko říct, co je lepší příměr :) ...k SHA256 prostě neexistuje inverzní funkce, těžko to k něčemu přirovnat aby to nebylo zavádějící :)
Je super, že to studujete do takové hloubky! Jen tak dál, třeba Vám pomůžou i moje videa :)
Dokonalé video :) výborné. Dobrá robota
jsi úžasný!!!!!
Čau mám nějaké otázky jako úplný začátečník, kterým nerozumím.
1)co se stane když cena za uzavření bloku bude tak malá že to nikdo nebude chtít dělat?
2)co se stane když se na nonce nepříjde do 10 minut do kterých se musí blok uzavřít? případně pokud se na něj nepříjde vůbec?
3) nechápu jak se uzavřením bloku zabrání tzv. doublespandingu? nebo spíše smysl uzavírání bloku?
Jinak skvělé video.
Koukni jeste na video na mem kanalu “Tezba kryptomen”
@@BTCKNL Děkuji, mám v plánu shlédnu většinu videí takže ho určitě zkouknu. Případně upravým dotazy.
Tak tohle je video století💯💯💯
Hezká videa,úpřimně žádné info v tvých videích pro mě nebylo nic nového,ale to je tím,že se kryptem zabývám velmi aktivně (několik hodin denně už skoro 2 roky)ale věřím,že pro nováčky,popř lidi co neumí anglicky to může být užitečné.
Skvělé video! Díky za něj 👍👍👍
Hezky vysvětleno. Akorát nechápu jednu věc. Co se stane až budou vytěžené všechny bitcoiny a ty počítače/uzly už nebudou mít co těžit? To se celý ten systém zhroutí ne?
zdravíčko, už teď se těžařům skládá odměna spíše z feeček za transakce, něž že by dostávali nově natěžené bitcoiny .) takže až nebude co těžit, budou těžaři dostávat odměnu pouze z feečka za transakci a nebude se to zase o tolik lišit.... i když je pravda, že feečka můžou poté co se tak stane strochu vzrůst :)
A v tu chvíli, až tu budou "všechny" bitcoiny tak kdo to bude ověřovat? (Nebo ta elektrika bude dražší, než ta odměna)
Super dotaz napadlo mě to samí.
Když budete půlit odměnu do nekonečna, nikdy nebude odměna nula. Pokud se zájem o údržbu účetní knihy sníží, sníží se složitost těžby a lukrativnost tedy vzroste. Všechno je v rovnováze.
Ještě bych měl dodat že odměna za těžbu se skládá ze dvou věcí: nové BTC + podíl na poplatcích za transakce (tato část se historicky spíš bude zvyšovat než snižovat).
@@ThePavelSoukup To co říkáte není pravda.... Je spočítáno , kdy dojde k vytěžení posledního BTC..... Bitcoin se prostě jednou dotěží a pak už nebude nikdo mít motivaci ověřovat transakce.. Dotaz je velice relevantní a je to jeden z důvodů, proč je Bitcoin odsouzen k selhání... Těch důvodů, proč je bitcoin odsouzen k selhání a že v tomto videu není předkládána pravda je několik.. A tento je jeden z nich...
@@toxickymasqulinita3716 To že mi sem ten výpočet nedáte, ani žádné důvody neuvede o lecčem svědčí. Ale budiž, zaberu na bait. Odměna za těžbu bude ještě více než sto let vyšší než jeden satoshi, jestli tohle berete jako dotěžení, tak ok. V opačném příkladě mi to vypočítejte. Nicméně algoritmus se dá v případě potřeby upravit - je k tomu třeba koncensus sítě, který v případě ohrožení funkce určitě jednoduché dát dohromady. Ještě nějaké dotazy?
Super video. Rozhodně stojíme na začátku nové digitální éry. Jsem moc zvědavý co udělá s kryptoměnama nastupující kvantové počítače, které SHA 256 rozluští za pár minut a IBM je slibuje do dvou let. Asi vzniknou nové kryptoměny založené na úplně nových hashovacích algoritmech. Celý internet jak ho známe zanikne/transformuje se. Žijeme ve fascinující době
Snad sledujete i straší videa, vydělávám blockchainovou měnu HIVE. Trezor přes rozsah měn, které podporuje tak HIVE tam nevidím. Budu jej tedy muset asi někde převést. Docela bych uvítal návod kde a jak to provést. děkuji. Na videu zabývajícím se Trezorem nefungují komenty, tak se omlouvám, že to dávám sem
Mohu se zeptat, co se stane, až budou vytěženy všechny Bitcoiny? Jakou odměnu budou dostávat ti co zabezpečují pohyby peněz?
zdravíčko, už teď se těžařům skládá odměna spíše z feeček za transakce, něž že by dostávali nově natěžené bitcoiny .) takže až nebude co těžit, budou těžaři dostávat odměnu pouze z feečka za transakci a nebude se to zase o tolik lišit.... i když je pravda, že feečka můžou poté co se tak stane strochu vzrůst :)
Jednoduchá otázka: Co se stane, až se všechny vytěží? Jaká bude motivace ověřovat transakce? Chápu, že to bude za 120 let, ale i tak..
@@dadazizala5271 dík, to mi nedošlo)
Dobrá práce!
Přehledné, jasné, vtipné.
Zdravím. Když nebudou vznikat nové bitcoiny tak kdo bude ověřovat nové transakce, když jejich jediná odměna jsou nové bitcoiny?
Mám otázku - kdo dělá to prvotní zahashování transakcí do bloku? Tedy kdo volí nonce a hashovací funkci? Díky.
jsi král, díky za videa
Co bude motivovat tezare, az budou vsechny BTC vytezeny? Uz nebude odmena za uzamceni bloku?
letadlo
vždycky bude odměna za vytěžení bloku. Jen nebude fixní jako dnes ale variabilní z poplatků. Dnes je variablní cca 10% té fixní, za 12 let už bude variabilní větší než fixní a za dalších 12 let bude variabilní třeba 10x větší než fixní. Na konci těžby fixní odměny bude ta fixní odměna úplně irelevantní
Ty vizuals jsou nejdaaaaal
"Hlavnou ulohou ťažiarov je overovať transakcie" - mýtus. Ich ulohou je iba zoradiť ich do bloku a zapísať blok, transakcie overujú všetky nody (99.99%) takže to že ich overuju aj ťažiari je irelevantné. Falošná transkacia sa k minerom prakticvky nemá ako dostať.
Jj, je to jak pise Andrej. V ramci zjednoduseni jsem se dopustil teto nepresnosti. Nechtel jsem divakovi motat hlavu jeste tim, ze v siti je tech uzlu hned nekolik “typu”. Diky za upresneni.
Ahoj, možná blbý dotaz, ale co se stane až se všechny bitcoiny vytěží (zatím google píše rok 2140), protože ty říkáš, že systém je to dokonalý a že těžaři v tomto systému mají nezastupitelnou úroveň - zapisují transakce do bloku, kdo nahradí jejich funkci po vytěžení nebo v době, kdy už cena proudu na vytěžení jednoho bitcoinu bude vycházet dráž, než bude jeho hodnota? Ještě o tom nemám moc nastudováno, takže budu rád za jakoukoliv kritiku či rozumné vysvětlení, díky.
Srozumitelné, konečně jsem pochopil aspoň základně, co je BTC. Ach bože, proč se mi pořád zobrazuje reklama na Čmolíka alias kryptobarona
moc pěkný videjko a dokonce jsem to i pochopil :)
Nepochopil jsem proč když někdo přidá doprostřed řetězu novou transakci, proč se musí přehashovat zbytek. O souvislosti bloku s ostatníma tam nebylo nic řečeno.
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jak řešit problém v peněžence exodus. Mám koupeno určité množství USD Coinu a nejde mi ani prodat, ani vyměnit. Je možné nějak zrušit peněženku a dostat peníze zpět? Děkuji za odpověď Michal.
Kde jsi se naučil editovat? :) Videa jsou super, konečně něco co mohu poslat vyptavačům
Čus, videu se věnuju asi 15 let, jsem samouk. Posledních cca 8 let se věnuju už skoro výhradně motion designu (v Adobe After Effects), takže se mi to teď všechno docela hodí :)
Ahoj Kicome a všichni kryptonadšenci. Náhodou jsem narazil na video TEDu a téma Bitcoin: th-cam.com/video/Pl8OlkkwRpc/w-d-xo.html
Asi nemá smysl řešit, proč jsme tohle neviděli už v roce 2016 :-) borec není jen skvělý řečník, ale velmi zajímavě toto téma podává nám obyčejným lidem - a mrkněte na počet shlédnutí
jj, znam...ale maxici by rvali Bitcoin not blockchain
4:24 milenec
Leden - únor 2021 - Spousta klientů ČSOB si stěžovalo, že někde něco zapípli kartou, ale v bance se jim to odečetlo dvakrát až třikrát... Pár lidem to způsobilo nepovolené debety apod. To chceš!
Mimochodem cena v únoru 2021 je cca 45000 USD / 1 BTC.
Ahoj, jedu ty tvé videa od začátku tak možná někde později bude i ona odpověď, ale nedá mi to. Rozumím mineření, vkládání a ověřování plateb s vidinou odměny nových mincí. ... Ale jak dlouho? dle algoritmu se odměna postupně snižuje až se limitně blíží k nule, z toho mi vychazí, že počet mineru bude klesat a nebude mít kdo hashovat a ověřovat blockychainy. Buď bude pak bitcoin neobchodovatelný, či se stane zneužitelný, protože bude velice mizivé množství minerů, kteří by mohli založit "mafiánský kartel". ... Nebo jak to bude až nebudou odměny? :)
Dá se někde sehnat samostatné video s tím připojením k internetu?
ty jsi borec
Ahoj, co se stane, až budou vytěžený všechny bitcoiny? Proč bych měl dál bejt napojenej na Blockchain a snažil se řešit tyhle bloky a těžit peníze( pílit energii) když jenoho dne ta odměna bude tak malá?.. tomu nerozumim..Porč pak má smysl v tom pokračovat?
Co vlastne pocita procesor pri tazbe bitcoinu?
teda ze ked sa uz minie tolko elektrickej energie, casu, vypoctoveho vykonu.. tak na co to realne je okrem tej odmeny
fakt super video a mas noveho fanusika
Mám otázku: Když teď udržují těžaři bitcoin bezpečný protože za to dostávají bitcoiny. Jak to bude fungovat až budou vytěžený všechny bitcoiny? Kdo v tu chvíli bude tvořit blockchain, když by to bylo rádoby už bez odměny?
Poplatky za transakce
Úžasné video
Víc klipů mezi větama!
Dobrý, že by někdo ten systém nedokázal hacknout, vždyť jde v podstatě vše hacknout. Odměna je jasná a jaké bitcoiny se budou přidělovat když je jich omezené množství a už nebudou nové vznikat? Kdo pak bude chtít zdarma ověřovat transakce?
Ahoj Kicome, skvělé video! Jedna věc na blockchainu mi ale pořád není jasná -> kdo je ta autorita, která definuje, jak má vypadat otisk bloku (respektive kdo přiřadí k danému bloku Nonce, vygeneruje Hash a následně potvrdí dotazujícím se uzlům, že jejich vygenerovaný Hash tohoto bloku je ten správný)?
Matematika 😊 ...jinymi slovy: neni zadna autorita. Bud to sedi nebo ne. Za tu autoritu se prohlasi tezar, ktery vytezil blok a ostatni to mohou overit vypoctem.
Sím, mám dotaz. Kdo bude ověřovat transakce, až se za to přestanou uvolňovat bitcoiny? Nějaká centrální autorita? 🤔
motivací pro ověřování budou poplatky za transakci. Už teď se poplatky za transakci platí.