What can Poland gain from economic cooperation with Taiwan? Agnieszka Sygitowicz, Damian Adamus

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 22

  • @knaw35
    @knaw35 6 วันที่ผ่านมา +4

    Byłem na Tajwanie - czysto, miło i ciekawie. Bardzo pozytywne wrażenia.

    • @alank2617
      @alank2617 5 วันที่ผ่านมา +3

      Z tą czystością to bym nie przesadzał - po ulicach walają się plastikowe śmieci i kartonowe pudła, z kanalizacji śmierdzi, a w wielu miejscach panuje grzyb. System wywozu śmieci to też jakiś żart.

    • @alank2617
      @alank2617 5 วันที่ผ่านมา

      Z drugiej strony nie chciałem, żeby to wybrzmiało jakoś bardzo negatywnie - to wciąż super miejsce do odwiedzenia.

    • @knaw35
      @knaw35 5 วันที่ผ่านมา

      @@alank2617
      Byłem w kilku miejscach, nie turystycznie. Taipei jest naprawdę czyste. Merto to po prostu cukiereczek. Na prowincji może jest gorzej ale generalnie dobre wrażenie. W firmach porządnie. Biura czyste i świetne wyposażone. Kanalizacja śmierdzi? Pewnie tak. Może to nie Singapur ale jest dobrze.

    • @drlabedz5877
      @drlabedz5877 5 วันที่ผ่านมา

      @@alank2617 Mieszkałem rok na Tajwanie i było czysto. A system wywozu jest bardzo sprawny. Sprawił, że śmieci nie psują się czekając na wywiezienie (co w tym klimacie jest bardzo ważne) i bardzo szybko zdecydowanie zwiększył poziom recyklingu.

  • @LukaszKobierski
    @LukaszKobierski 5 วันที่ผ่านมา

    Dzięki za to nagranie. Warto szukać kolejnych partnerów gospodarczych w Azji.

  • @robertprawendowski2850
    @robertprawendowski2850 6 วันที่ผ่านมา

    ⭐️

  • @pawelgu6637
    @pawelgu6637 5 วันที่ผ่านมา +2

    wyglądają dość niepozornie [ relacje handlowe i inwestycyjne polsko-tajwańskie ] bo od 1971 zawiązały i zablokowały (Polska), 1990s zawiązały i zablokowały (Polska), i tak się zawiązują i blokują (Polska; np. umowa o bezpośrednich połączeniach lotniczych 2015 i znów upadła.)
    Inwestycji tajwańskich w Polsce jest mało - ale patrz wyżej. W kwietniu 2024 prestiżowy tajwański magazyn biznesowy przygotował 30-str raport w 11 artykułach o szansach inwestycyjnych w Polsce - i cisza polska, poza Łodzią.
    TU od razu trzeba powiedzieć że jedną z PRZYGOTOWANYCH już dekady temu umów i nigdy przez Polskę nie wdrożonych jest polsko-tajwańska umowa o wzajemnych gwarancjach inwestycji.
    NIE MOŻNA powiedzieć że "wzajemna" wiedza o partnerze jest tak samo niewielka. Patrz wyżej o publikacji np. fachowej, w Tajwanie wyszła monografia pełnych relacji Polski i Tajwanu od 1636 do 2023, w tym biznesowych od 1970s - w Polsce nie znana. A to tylko sztandarowe egzemplifikacje.
    A p. Sygitowicz mówi "relacje są początkujące" - po 338 latach i 50 latach wzajemnych relacji gospodarczych.
    Strona publiczna polska pracowała nad budowaniem relacji troszeczkę w latach 1990s i podjęła współpracę w budowaniu relacji z niezależnymi kreatorami tajwańskimi w latach 2013 - 2016 ale to wszystko.
    PAIH jako wyłączeni polska strona publiczna to nieporozumienie. Inwestycje i handel nie mogą iść przodem, nie mogą rzucać się na głębokie wody (współpraca w kosmosie !) i nie mogą być pozorowane.
    Współpraca dyplomatyczna "nie istnieje" mówi p. Sygitowicz - mogę właśnie odesłać do wywiadu z byłem ambasadorem w Taipei, dr Maciejem Gacą - Polskie Radio podcast 12-12-2024 - że istnieje lub obecnie: mogłaby istnieć, ale jak pokazała właśnie zakończona kolejna wizyta polskich parlamentarzystów w Taiwanie: bliżej im do chińskiej partii Kuomintang KMT / która właśnie od maja 2024 prowadzi legislacyjny zamach stanu przeciw rządowi Taiwanu - to o czym mówimy.
    Pani Sygitowicz mówi o tym bez ogródek: Polska (RP) bezwzględnie przyjmuje dogmat o tym że Taiwan jest częścią Chin. Czy coś trzeba do tego dodać?
    Z branży półprzewodników: zawsze należy pamiętać że w latach 1980s to Polska zlikwidowała własną zaawansowaną produkcję półprzewodników a Taiwan w tym czasie zaczął rozwijać własny przemysł półprzewodników.
    Inwestycja Chimei w Polsce (Łódź) która dla Chimei jest traktowana jako Chimei Europe food, była flagowym projektem prezentacji tajwańskiego magazynu biznesowego o którym wyżej. ALE Chimei to bardzo duża WIELOBRANŻOWA korporacja: chemia, elektronika, i dopiero food. Chimei to też wielkie muzeum sztuki historycznej.
    Istnienie Polski na mapie Europy jest przedmiotem intensywnej pracy tajwańskiej naukowczyni i kreatorki: Wei-Yun Lin, od 2010. W 2013 odznaczonej odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i to jest właśnie ten moment zamknięcia się sektora publicznego Polski.
    Do zobaczenia wiec w nowym jak zwykle 2025roku.

  • @kosekfromkorea3250
    @kosekfromkorea3250 6 วันที่ผ่านมา +5

    Kija w tylku oraz ostracyzm ze strony Chin, czyli deal ktory zawsze nas satysfakcjonuje

  • @rednecromancer4965
    @rednecromancer4965 4 วันที่ผ่านมา +2

    Tajwan to prowincja ChRL

  • @meshuga27
    @meshuga27 5 วันที่ผ่านมา

    A jakie są projekcje powstawania firm technologicznych w Polsce, żeby można łanio wyprodukować produkty? Tego nie usłyszałem, a na tym są najwyższe marże.

  • @tyhaas3w
    @tyhaas3w 5 วันที่ผ่านมา

    9:33 chyba 6 nm. 0,6 nano milimetrów czyli 600 femto metrów to nawet w CERN nie zaobserwowano.
    PS. Albo jednak zaobserwowano bo elektron podobno jest nawet tysiące razy mniejszy :D

  • @janusz-kowalski
    @janusz-kowalski 6 วันที่ผ่านมา +4

    Tajwan to Chiny.

    • @drlabedz5877
      @drlabedz5877 5 วันที่ผ่านมา +1

      Tajwan to Tajwan.

    • @ScyzorF16
      @ScyzorF16 5 วันที่ผ่านมา

      @@drlabedz5877 Obecnie status tej wyspy jest trudny do określenia. Geograficznie jest to wyspa Tajwan. Politycznie sprawa się komplikuje I nawet nie chodzi o perspektywę Pekinu bo nawet Polska nie uznaje Tajwanu jako niepodległego państwa. To czy faktycznie Tajwan zostanie podporządkowany Pekinowi, pokaże przyszłość. Osobiście skłonny byłbym twierdzić, że tak. Nie ma tu znaczenie czy nastąpi to przy użyciu siły czy jakiegoś porozumienia. W polityce liczą się fakty dokonane.

    • @polskiedrogi3269
      @polskiedrogi3269 4 วันที่ผ่านมา

      @@ScyzorF16 Dlatego myślę, że powiązania gospodarcze ale bez jakichkolwiek powiązań politycznych mogą być pozytywne dla Polski.