Przegrane psy, czyli jak Japonia zniechęca kobiety do pracy i każe im siedzieć w domach...

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ส.ค. 2019
  • Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Japonki należą do najlepiej wykształconych kobiet na świecie, a aktywnych zawodowo jest dziś 65 proc. z nich, co jest krajowym rekordem. Ale w przeważającej większości zatrudniane są tylko w niepełnym wymiarze i za możliwie jak najniższe stawki. Wielka kariera jest dla nich z reguły zamknięta: kilka uniwersytetów medycznych przez lata fałszowało nawet wyniki swoich egzaminów wstępnych, żeby tylko jak najmniej kobiet zostawało lekarzami.
    Bo mimo, że Kraj Kwitnącej Wiśni jest od 30 lat w kryzysie gospodarczym i gwałtownie potrzebuje świeżej krwi na rynku pracy, to od Japonek wymaga się tam, by zostały w domy i opiekowały się dziećmi, starzejącymi się rodzicami, oraz mężami przechodzącymi na emerytury. Te, które wybierają życie singelki bez potomstwa, są nazywane "przegranymi psami".
    O trudnej sytuacji kobiet w Japonii opowiada Karolina Bednarz: reporterka, autorka książki "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet" i założycielka księgarni Tajfuny, specjalizującej się w literaturze azjatyckiej.

ความคิดเห็น • 50

  • @maniekp684
    @maniekp684 4 ปีที่แล้ว +43

    Dobra robota cieszę się, że trafiłem na ten kanał, brakowało takiego materiału na yt

    •  4 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję!

  • @bjabjab22
    @bjabjab22 ปีที่แล้ว +7

    Trafiłam na ten kanał po wywiadzie w imponderabiliach. Z jednej strony żałuję że dopiero teraz z drugiej jestem zadowolona bo mam tyle do nadrobienia 😱🥰

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +10

    12:15 „przegrane psy” - o mój Boże, co za okrutne określenie! Nie dość, że samotna kobieta ma swoje problemy do „niesienia na plecach” jako bagaż życiowy (jak każdy samotny człowiek...), to jeszcze jest tak określana...

  • @carooleks
    @carooleks 3 ปีที่แล้ว +8

    Ach.. ta Japonia.. :) miałam okazję odwiedzić ten niezwykły kraj dzięki uprzejmości kumpeli, która przeżyła tam chyba aż 5 lat (Pozdrawiam Cię Aga i szanuję za ten wyczyn :))
    Dla mnie to było jedno wielkie ZASKOCZENIE. Padło kilka stereotypów i wyobrażeń. I choć sam pobyt wspominam fantastycznie i ciepło (bo było chyba z 60 stopni) to spojrzenie na Japonię wywróciło mi się do góry nogami.
    Myślę, że trzeba mieć mocno otwartą głowę, żeby dobrze się tam czuć, bo styl i podejście do życia Japończyków mogą wywołać przeróżne reakcje (np. niektórzy z towarzyszy naszej podróży wrócili z bardzo niefajnym poczuciem totalnego zawiedzenia ..)
    Oczywiście mega smutny jest fakt dotyczący życia społecznego kobiet i bardzo się cieszę, że coraz więcej ludzi ma świadomość jak to naprawdę wygląda - dzięki, miedzy innymi, Waszym rozmowom, których się słucha z zapartym tchem : )
    Tak czy inaczej ja osobiście polecam wyprawę do Japonii i doświadczenie na własnej skórze atmosfery tam panującej, z punktu widzenia Europejczyka.
    Dodam tylko, żeby jadąc autem nie przekraczać prędkości, bo na drodze która ma 8 pasów w jedną stronę nie wiadomo skąd pojawia się patrol policji i zatrzymuje do kontroli.. emocje bezcenne, ale nie polecam :))

  • @nihiljie2214
    @nihiljie2214 4 ปีที่แล้ว +16

    Mieszkam w berlinie in znam kilka kobiet pochodzących z Japonii. Ich wypowiedzi są podobne do wypowiedzi pani Bednarz.
    Ciekawa i informatywna audycja. Great thx ;)

  • @askaszwiec
    @askaszwiec 3 ปีที่แล้ว +2

    Super z Was ludzie 😁 dziękuję za tą bombę informacji

  • @annakosinska5446
    @annakosinska5446 2 ปีที่แล้ว +7

    "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet" czytałam i wysoko oceniam - polecam :-) aczkolwiek smutne tematy u nas nie jest nic lepiej tylko ciągle mało się o tym mówi.

    • @annakosinska5446
      @annakosinska5446 ปีที่แล้ว

      @@myslenienieboli9512 Nie napisalam ze jest strasznie ale dobrze tez nie jest...bardzo proszę 😊 mogę pisać naturalnie z mojego punktu widzenia i oceny subiektywnej choć często się pokrywajacej z opiniami moich koleżanek A i czasem kolegów... 1. To kobieta powinna się poświęcić i zajmować starszymi rodzicami lub innymi czlonkamu rodziny często męża... niezależnie od tego ile jest rodzeństwa w rodzinie 2. Kobieta bez dziecka coś z nią nie tak musi być, z 1 strony presja rządu i Kościoła aby Polki rodziły A z 2giej pracodawcy kt na rozmowie o pracę pytają o planowaną ilość dzieci A w wypadku posiadania pociech czy jest babcia pod ręką bo zwolnienia są nie miłe widziane 3. Pracownik chodzący na L4 chyba musi mu już nie " zależeć" na pracy 4. Bardzo duże rozbieżność w wynagrodzeniach 5. Szklany sufit w pracy 6. Zaostrzenie prawa aborcyjnego 7. Utrudnienia w przyjeciu do pracy (męskie zawody) 8. Kobieta musi 2 albo 3x więcej i ciężej pracować na awans A i tak jej wartość będzie zanizana etc. Wiele spraw i problemów się pokrywa czy jest to społeczeństwo w Polsce czy Japoni. Naturalnie kraj Wyspiarski kt był odcięty latami od reszty świata z tak odrębną kultura i tradycjami jest jeszcze bardziej wyostrzony w pewnych aspektach ale meritum i problemy są podobne w wielu krajach czy to Europa czy Azja czy nawet Ameryka.

  • @MagdalenaOrgana
    @MagdalenaOrgana 4 ปีที่แล้ว +12

    Kupiłam, przeczytałam i zrecenzowałam tę książkę na moim kanale. Bardzo polecam, bo otwiera oczy na tę ciemną stronę Japonii.

  • @hao2504
    @hao2504 4 ปีที่แล้ว +10

    Chapeau bas :) Genialne są te podcasty. Oczywiście zaraz po przesłuchaniu zamówiłem książkę.
    Chętnie bym posłuchał wywiadu z kimś kto opowiedziałby o USA. W sensie, o tym jak wygląda ten kraj od środka, kiedy zapomni się o "american dream" itd. Gun control laws, służba zdrowia itd John Oliver często porusza te tematy, fajnie byłoby posłuchać kogoś od nas :)
    Dzięki jeszcze raz, bo wykonujesz kawał dobrej roboty.

    •  4 ปีที่แล้ว +6

      Dziękuję! Niestety o USA raczej nie będzie żadnego podcastu - założenie DZ jest takie, żeby było to miejsce z informacjami o regionach/tematach, które mają mniej szans na pojawienie się w tradycyjnych mediach. Stąd raczej Europa oraz USA się nie załapią.

  • @bohenastowell112
    @bohenastowell112 2 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam:)

  • @eluniaitomek
    @eluniaitomek ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam serdecznie.

  • @user-zw6kc3rd4n
    @user-zw6kc3rd4n 3 ปีที่แล้ว +6

    Świetny podcast, dobrze uzupełnia książkę Karoliny "Kwiaty w pudełku".

  • @askaszwiec
    @askaszwiec 3 ปีที่แล้ว +3

    Karolina fajna babka 👍

  • @katarzynagorecka5276
    @katarzynagorecka5276 2 ปีที่แล้ว +2

    Może jakaś rozmowa o Jordanii?

  • @andrzejw.9365
    @andrzejw.9365 2 ปีที่แล้ว +4

    Autorka, gdy pojechała któregokolwiek z krajów na świecie miałaby te same obserwacje i wnioski.

  • @towszystkofikcja866
    @towszystkofikcja866 3 ปีที่แล้ว

    O córka Pawła Bednarza ciekawe😉

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +1

    Co za kontrast: jeden z najbogatszych krajów, a taka dyskryminacja kobiet.
    Ciekawe, czy może to oznaczać, że również inne rozwinięte kraje wciąż są na to narażone? Że wzrost dobrobytu i komfortu wciąż są zawłaszczane patriarchalnie?
    Bo w kontraście są równie rozwinięte kraje - skandynawskie - które jednak potrafiły wyrównać dysproporcje.
    Jakie wskazówki wynikają z tego dla polskiego feminizmu?

    • @megiwpiegi773
      @megiwpiegi773 2 ปีที่แล้ว

      Panstwa azjatyckie sa gleboko patriarchalne. Usa jest krajem rozwinietym a dysproporcja plac czy brak urlopow macierzyskiech nadal jest faktem.

  • @beatafijalkowska60
    @beatafijalkowska60 3 ปีที่แล้ว +8

    W Polsce nie ma darmowej opieki zdrowotnej. Co miesiąc zabierają z pensji swoje.

    • @mistrzowskimati7579
      @mistrzowskimati7579 3 ปีที่แล้ว

      Właśnie słuchając o tych darmowych szkołach czy lekarzu czekałem na taki komentarz , dziękuję
      Chociaż nie żeby podcast był zły a jak dla mnie nawet przeciwnie ale tutaj akurat Pani Karolina myli się mówiąc o tej darmowości :3

    • @Zmiana_Pogody
      @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +14

      Moim zdaniem jest darmowa - np. dla biednych, dla sierot, dla bezdomnych. Wszyscy w Polsce zrzucamy się na to, żebyśmy mogli mieć powszechny dostęp do podstawowej opieki medycznej. Mnie się to bardzo podoba.
      A nie jak w Stanach - jak drwal utnie sobie trzy palce, to jego ubezpieczenie opłaca przyszycie tylko jednego. Drwal nie ma kasy, więc musi wybrać, który palec przyszyć, a który wyrzucić. A przecież drwal jest cennym składnikiem
      społeczeństwa, warto mu przyszyć wszystkie palce częściowo z naszej kasy. Szczególnie, że mnie stać na płatną podstawową opiekę zdrowotną. Chętnie dorzucę się do palców polskiego drwala, bo chcę, żebyśmy mieli równe szanse w tym względzie. Jak mnie coś utnie palce też chcę mieć równe szansę na ich przyszycie (choć akurat małe szanse w moim przypadku, żyję w bardzo bezpiecznym otoczeniu i mam łatwą pracę biurową).
      Takie jest moje zdanie, dlaczego warto się powszechnie zrzucać na podstawową opiekę zdrowotną.

  • @rothenpsg
    @rothenpsg 4 ปีที่แล้ว +4

    sluchales moze podcastu na tokfm na temat tej ksiazki? redaktor Łasiczka wraz z japonistą prof. Arkadiuszem Jabłońskim dosc mocno sie po niej przejechali.
    btw. bardzo podoba mi sie kanal i strona internetowa, pozdro

    •  4 ปีที่แล้ว

      Nie, nie słuchałem. Ale mam dostęp do archiwum, więc w wolnej chwili sprawdzę. Pzdr

    • @bip5395
      @bip5395 3 ปีที่แล้ว +2

      @Miyagipan to polecam film Kasi Gandor na temat dyskryminacji kobiet. Dokładnie to samo, dobieranie statystyk wygodnie podpierających tezę (np. podanie gender pay gap wg raportu GUS, kiedy w tym samym raporcie kilka stron dalej jest rozbicie tegoż na województwa i nagle okazuje się, że w 6 województwach kobiety średnio zarabiają więcej niż mężczyźni)

    • @bip5395
      @bip5395 3 ปีที่แล้ว +3

      @Miyagipan a to ja mam takie uczulenie na nagminne manipulowanie faktami przy bardzo wielu sztandarowych hasłach feminizmu, że nie mogę się powstrzymać :P

  • @Paw3Looo
    @Paw3Looo ปีที่แล้ว +2

    Z baaaardzo wieloma rzeczami w tym ppdcascie sie nie zgodze.

  • @piotrj.6150
    @piotrj.6150 3 ปีที่แล้ว

    .

  • @bip5395
    @bip5395 3 ปีที่แล้ว +12

    Jest mi dość przykro. Pochłonęłam dziś (od odkrycia kanału) 4 odcinki, jednak od tego odbiłam się, bo trafił w czuły punkt. Absolutnie nie zamierzam umniejszać nikomu znajomości Japonii, ale odnoszenie się do przemocy domowej w Polsce jako problemu kobiet jest powielaniem stereotypów, przekłamywaniem rzeczywistości oraz odmawianiem mężczyznom prawa do bycia ofiarą i wpychanie ich w rolę tego, który przemocy w domu się dopuszcza. A rzeczywistość jest taka, że tylko statystyki policyjne (zgłaszanie) pokazują znaczną dominację kobiet wśród ofiar. W badaniach ankietowych anonimowych, zwłaszcza po dookreśleniu, że istnieje i czym jest, przemoc psychiczna, ekonomiczna i seksualna, okazuje się, że dysproporcje jeśli nie zanikają, to wynoszą np 2:1, a w społeczeństwie istnieje przekonanie, że uderzenie mężczyzny przez kobietę w gniewie jest usprawiedliwialne (dla ok. 40% ankietowanych).
    Polecam pracę popełnioną na Uniwersytecie Wrocławskim, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii ( pisaną przez 2 kobiety, opublikowaną chyba w roku 2017) pt: "Współczesne oblicza przemocy", w której to pracy autorki poświęciły podrozdział na obalenie feministycznej narracji opisującej kobiety w przemocy domowej jako tylko ofiary.

  • @Alchomik7
    @Alchomik7 3 ปีที่แล้ว +3

    22:35 czy rozmówczyni uważa, że to dobre było, że Japonki kiedyś brały dzieci pod pachę i szły do fabryki? To mi pachnie dzikim kapitalizmem i wyzyskiem. (Może więcej kontekstu sprawiłoby, że zmieniłabym zdanie)

  • @Mt-fv5ry
    @Mt-fv5ry 3 ปีที่แล้ว +4

    Dużo lepiej by się słuchało gdyby Gościni dawała dokończyć Redaktorowi i nie przerywała każdego pytania. Poza tym przeciwko molestowaniu w metrze powstały nawet oddzielne wagony tylko dla kobiet, porównywanie tego problemu z Polska, gdzie są tylko dwie linie metra jest dość nietrafione

  • @Melissa26ful
    @Melissa26ful 4 ปีที่แล้ว +5

    Tak bo najlepszym sposobem na najgorszą demografię na świecie, co jest obecnie najwiekszym problemem japończyków(z czego wynika też kryzys gospodarczy) jest wysłanie wszystkich kobiet do roboty xD zwłaszcza w Japonii gdzie zapierdala się po 12 godzin dziennie. Faktycznie bardzo ułatwi to życie, a japończycy za 50 lat przestaną istnieć.

    • @tureckiarbuz
      @tureckiarbuz 4 ปีที่แล้ว +10

      Czyli wypychanie kobiet do kuchni nie poprawia sytuacji demograficznej. Niebywałe.

    • @Melissa26ful
      @Melissa26ful 4 ปีที่แล้ว +2

      @@tureckiarbuz Jakbyś miała jakąkolwiek wiedzę o Japonii nie z anime to byś wiedziała że wszystkie kobiety w Japonii pracują i dla nich wręcz największym prestiżem jest by mieć na tyle bogatego męża by utrzymywał rodzinę .
      Chodzi o to by narzucić na nie jeszcze więcej obowiązków, i odseparować od spraw rodzinnych, a praca przypominam bo chyba wszyscy tu o tym zapomnieli, to nie są przyjemności.
      Jestem japonistą z wykształcenia, żyje tu paręnaście lat, ale lepiej słuchać prawdy objawionej z książki od laski która do Japonii przyjechała na wakacje za pieniądze rodziców i posłuchała narzekań po alkoholu koleżanki która w życiu prywatnym i zawodowym poniosła klęskę i zamiast przyznać się do porażki wygodniej było jej zwalić to na kogoś innego.

    • @tureckiarbuz
      @tureckiarbuz 4 ปีที่แล้ว +14

      @@Melissa26ful statystyki tego nie potwierdzają www.statista.com/statistics/643486/japan-female-employment-rate/ Wielka Brytania czy Niemcy mają dużo wyższy wskaźnik aktywności kobiet.
      Możesz żyć i od urodzenia w Japonii, to nie znaczy, że twoje anegdotki są czymś więcej niż anegdotkami.

    • @Melissa26ful
      @Melissa26ful 4 ปีที่แล้ว +1

      @@tureckiarbuz Z samych anegdotek składa się wyżej omawiana książka.

  • @owchi1
    @owchi1 ปีที่แล้ว +2

    W praktyce, opis wskazuje na erozję rodzin w Japonii i uborzenie społeczeństwa. Rodziny biednieją, kobiety zmuszone są do pracy. Rozwalane są rodziny i kryzys się jeszcze bardziej pogłębia. Nie ma to za wiele wspólnego z równouprawnieniem.

  • @patrycja1971
    @patrycja1971 3 ปีที่แล้ว +10

    Wypowiedź Pani Karoliny jest przesycona feminizmem. Japońscy mężczyźni są wspaniali, ale oczywiście znajdą się wyjątki od reguły. To samo tyczy się Japonek.

    • @summerspring5930
      @summerspring5930 2 ปีที่แล้ว +4

      Musisz skonkretyzować co znaczy tutaj feminizm. Bo jest wiele definicji, zachowania w związkach, walka o prawa kobiet, walka o równość i inne.

  • @pawegorka8589
    @pawegorka8589 3 ปีที่แล้ว +1

    po ciul im ten psi status skoro dzieci dalej nie ma :P

  • @dzejdzej000
    @dzejdzej000 4 ปีที่แล้ว +18

    Życzę Japonii, żeby współczesny feminizm jej nie dopadł. Po Europie widać, że do niczego dobrego to nie prowadzi.

    •  4 ปีที่แล้ว +71

      Ja uważam wręcz odwrotnie i życzę Japonii jak najszybszego równouprawnienia kobiet.

    • @nihiljie2214
      @nihiljie2214 4 ปีที่แล้ว +6

      Na szczęście młodzież i w Japonii pomału buntuje się przeciw tymi warunkami. Ja jestem mężczyzna, ale uważam ze Japonia znowu takie kobiety potrzebuje jak Itō Noe
      en.wikipedia.org/wiki/It%C5%8D_Noe

    • @filon1515
      @filon1515 4 ปีที่แล้ว +11

      W europie czy usa jest feminizm, który nie chce równości, a więcej praw i lepszego traktowania. W Japonii ewidentnie potrzeba feminizmu, ale nie tej 3 fali, tylko faktycznej równości płci.

    • @filon1515
      @filon1515 4 ปีที่แล้ว +2

      @@iwo1979 Ciekawe jest to co mówisz i zgodzę się, że w europie zachodniej czy usa to tak działa jak mówisz. W azji też jest trochę inna kultura kobiety, bo w Polsce jest taki motyw matka Polka, kobietą sie otwiera drzwi, płaci za nie w restauracji itp. , a znowu w krajach azjatyckich, kobiety są traktowane gorzej za samo bycie kobiety.