Przegrane psy, czyli jak Japonia zniechęca kobiety do pracy i każe im siedzieć w domach...

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 54

  • @maniekp684
    @maniekp684 5 ปีที่แล้ว +43

    Dobra robota cieszę się, że trafiłem na ten kanał, brakowało takiego materiału na yt

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję!

  • @bjabjab22
    @bjabjab22 2 ปีที่แล้ว +8

    Trafiłam na ten kanał po wywiadzie w imponderabiliach. Z jednej strony żałuję że dopiero teraz z drugiej jestem zadowolona bo mam tyle do nadrobienia 😱🥰

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +12

    12:15 „przegrane psy” - o mój Boże, co za okrutne określenie! Nie dość, że samotna kobieta ma swoje problemy do „niesienia na plecach” jako bagaż życiowy (jak każdy samotny człowiek...), to jeszcze jest tak określana...

  • @malgorzata.mrugala
    @malgorzata.mrugala 3 หลายเดือนก่อน

    Zaciekawił mnie szczególnie fragment o intonacji wyrażanych opinii. Super materiał!

  • @nihiljie2214
    @nihiljie2214 4 ปีที่แล้ว +16

    Mieszkam w berlinie in znam kilka kobiet pochodzących z Japonii. Ich wypowiedzi są podobne do wypowiedzi pani Bednarz.
    Ciekawa i informatywna audycja. Great thx ;)

  • @askaszwiec
    @askaszwiec 3 ปีที่แล้ว +2

    Super z Was ludzie 😁 dziękuję za tą bombę informacji

  • @MagdalenaOrgana
    @MagdalenaOrgana 5 ปีที่แล้ว +13

    Kupiłam, przeczytałam i zrecenzowałam tę książkę na moim kanale. Bardzo polecam, bo otwiera oczy na tę ciemną stronę Japonii.

  • @carooleks
    @carooleks 3 ปีที่แล้ว +9

    Ach.. ta Japonia.. :) miałam okazję odwiedzić ten niezwykły kraj dzięki uprzejmości kumpeli, która przeżyła tam chyba aż 5 lat (Pozdrawiam Cię Aga i szanuję za ten wyczyn :))
    Dla mnie to było jedno wielkie ZASKOCZENIE. Padło kilka stereotypów i wyobrażeń. I choć sam pobyt wspominam fantastycznie i ciepło (bo było chyba z 60 stopni) to spojrzenie na Japonię wywróciło mi się do góry nogami.
    Myślę, że trzeba mieć mocno otwartą głowę, żeby dobrze się tam czuć, bo styl i podejście do życia Japończyków mogą wywołać przeróżne reakcje (np. niektórzy z towarzyszy naszej podróży wrócili z bardzo niefajnym poczuciem totalnego zawiedzenia ..)
    Oczywiście mega smutny jest fakt dotyczący życia społecznego kobiet i bardzo się cieszę, że coraz więcej ludzi ma świadomość jak to naprawdę wygląda - dzięki, miedzy innymi, Waszym rozmowom, których się słucha z zapartym tchem : )
    Tak czy inaczej ja osobiście polecam wyprawę do Japonii i doświadczenie na własnej skórze atmosfery tam panującej, z punktu widzenia Europejczyka.
    Dodam tylko, żeby jadąc autem nie przekraczać prędkości, bo na drodze która ma 8 pasów w jedną stronę nie wiadomo skąd pojawia się patrol policji i zatrzymuje do kontroli.. emocje bezcenne, ale nie polecam :))

  • @eluniaitomek
    @eluniaitomek ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam serdecznie.

  • @bogumiabrzezinska7577
    @bogumiabrzezinska7577 หลายเดือนก่อน

    Bardzo podobał mi się ten podkast, prawaawdaa że ciekaawy😃 zabrzmiało słodko?

  • @hao2504
    @hao2504 5 ปีที่แล้ว +10

    Chapeau bas :) Genialne są te podcasty. Oczywiście zaraz po przesłuchaniu zamówiłem książkę.
    Chętnie bym posłuchał wywiadu z kimś kto opowiedziałby o USA. W sensie, o tym jak wygląda ten kraj od środka, kiedy zapomni się o "american dream" itd. Gun control laws, służba zdrowia itd John Oliver często porusza te tematy, fajnie byłoby posłuchać kogoś od nas :)
    Dzięki jeszcze raz, bo wykonujesz kawał dobrej roboty.

    •  5 ปีที่แล้ว +6

      Dziękuję! Niestety o USA raczej nie będzie żadnego podcastu - założenie DZ jest takie, żeby było to miejsce z informacjami o regionach/tematach, które mają mniej szans na pojawienie się w tradycyjnych mediach. Stąd raczej Europa oraz USA się nie załapią.

  • @annakosinska5446
    @annakosinska5446 2 ปีที่แล้ว +7

    "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet" czytałam i wysoko oceniam - polecam :-) aczkolwiek smutne tematy u nas nie jest nic lepiej tylko ciągle mało się o tym mówi.

    • @annakosinska5446
      @annakosinska5446 ปีที่แล้ว +1

      @@myslenienieboli9512 Nie napisalam ze jest strasznie ale dobrze tez nie jest...bardzo proszę 😊 mogę pisać naturalnie z mojego punktu widzenia i oceny subiektywnej choć często się pokrywajacej z opiniami moich koleżanek A i czasem kolegów... 1. To kobieta powinna się poświęcić i zajmować starszymi rodzicami lub innymi czlonkamu rodziny często męża... niezależnie od tego ile jest rodzeństwa w rodzinie 2. Kobieta bez dziecka coś z nią nie tak musi być, z 1 strony presja rządu i Kościoła aby Polki rodziły A z 2giej pracodawcy kt na rozmowie o pracę pytają o planowaną ilość dzieci A w wypadku posiadania pociech czy jest babcia pod ręką bo zwolnienia są nie miłe widziane 3. Pracownik chodzący na L4 chyba musi mu już nie " zależeć" na pracy 4. Bardzo duże rozbieżność w wynagrodzeniach 5. Szklany sufit w pracy 6. Zaostrzenie prawa aborcyjnego 7. Utrudnienia w przyjeciu do pracy (męskie zawody) 8. Kobieta musi 2 albo 3x więcej i ciężej pracować na awans A i tak jej wartość będzie zanizana etc. Wiele spraw i problemów się pokrywa czy jest to społeczeństwo w Polsce czy Japoni. Naturalnie kraj Wyspiarski kt był odcięty latami od reszty świata z tak odrębną kultura i tradycjami jest jeszcze bardziej wyostrzony w pewnych aspektach ale meritum i problemy są podobne w wielu krajach czy to Europa czy Azja czy nawet Ameryka.

  • @bohenastowell112
    @bohenastowell112 2 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam:)

  • @JarKo880
    @JarKo880 หลายเดือนก่อน

    Pracowałem przez wiele lat z Japończykami i odwiedziłem ten kraj kilkanaście lat temu. Japonia jest krajem ogromnych kontrastów. Wizerunek Japonii w Polsce nie oddaje prawdy o tym kraju np Japonia nie jest nowoczesna i zamożna w naszym rozumieniu tak na pierwszy rzut oka. Ja uwielbiam Japonię za sushi, czystość, bezpieczeństwo, zabytki, przyrodę, motoryzację, jakość produktów. Natomiast nigdzie nie czułem się tak obco jak w Japonii. Bariera kulturowa i językowa jest tak ogromna, że trudno jest nawiązać jakiekolwiek relacje z Japończykami, a jeszcze trudniej ich zrozumieć. Dla mnie zaskoczeniem bylo np to, że wiele osób chodzi w butach za dużych o dwa rozmiary, ludzie pracujący są tak zmeczeni, że śpią na stole podczas przerwy na lunch, można spotkać osoby wykonujące bezsensowne zajęcia np 20 osob kieruje ruchem na prawie pustym parkignu pod supermarketem, są specjalni pracownicy do ustawiania turystów w kolejce do autobusu itd. Takich smaczków jest bardzo wiele.

  • @katarzynagorecka5276
    @katarzynagorecka5276 3 ปีที่แล้ว +2

    Może jakaś rozmowa o Jordanii?

  • @askaszwiec
    @askaszwiec 3 ปีที่แล้ว +3

    Karolina fajna babka 👍

  • @アリゾナを飲みます
    @アリゾナを飲みます 4 ปีที่แล้ว +6

    Świetny podcast, dobrze uzupełnia książkę Karoliny "Kwiaty w pudełku".

  • @andrzejw.9365
    @andrzejw.9365 3 ปีที่แล้ว +4

    Autorka, gdy pojechała któregokolwiek z krajów na świecie miałaby te same obserwacje i wnioski.

  • @bip5395
    @bip5395 3 ปีที่แล้ว +12

    Jest mi dość przykro. Pochłonęłam dziś (od odkrycia kanału) 4 odcinki, jednak od tego odbiłam się, bo trafił w czuły punkt. Absolutnie nie zamierzam umniejszać nikomu znajomości Japonii, ale odnoszenie się do przemocy domowej w Polsce jako problemu kobiet jest powielaniem stereotypów, przekłamywaniem rzeczywistości oraz odmawianiem mężczyznom prawa do bycia ofiarą i wpychanie ich w rolę tego, który przemocy w domu się dopuszcza. A rzeczywistość jest taka, że tylko statystyki policyjne (zgłaszanie) pokazują znaczną dominację kobiet wśród ofiar. W badaniach ankietowych anonimowych, zwłaszcza po dookreśleniu, że istnieje i czym jest, przemoc psychiczna, ekonomiczna i seksualna, okazuje się, że dysproporcje jeśli nie zanikają, to wynoszą np 2:1, a w społeczeństwie istnieje przekonanie, że uderzenie mężczyzny przez kobietę w gniewie jest usprawiedliwialne (dla ok. 40% ankietowanych).
    Polecam pracę popełnioną na Uniwersytecie Wrocławskim, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii ( pisaną przez 2 kobiety, opublikowaną chyba w roku 2017) pt: "Współczesne oblicza przemocy", w której to pracy autorki poświęciły podrozdział na obalenie feministycznej narracji opisującej kobiety w przemocy domowej jako tylko ofiary.

  • @beatafijalkowska60
    @beatafijalkowska60 4 ปีที่แล้ว +8

    W Polsce nie ma darmowej opieki zdrowotnej. Co miesiąc zabierają z pensji swoje.

    • @mistrzowskimati7579
      @mistrzowskimati7579 4 ปีที่แล้ว

      Właśnie słuchając o tych darmowych szkołach czy lekarzu czekałem na taki komentarz , dziękuję
      Chociaż nie żeby podcast był zły a jak dla mnie nawet przeciwnie ale tutaj akurat Pani Karolina myli się mówiąc o tej darmowości :3

    • @Zmiana_Pogody
      @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +15

      Moim zdaniem jest darmowa - np. dla biednych, dla sierot, dla bezdomnych. Wszyscy w Polsce zrzucamy się na to, żebyśmy mogli mieć powszechny dostęp do podstawowej opieki medycznej. Mnie się to bardzo podoba.
      A nie jak w Stanach - jak drwal utnie sobie trzy palce, to jego ubezpieczenie opłaca przyszycie tylko jednego. Drwal nie ma kasy, więc musi wybrać, który palec przyszyć, a który wyrzucić. A przecież drwal jest cennym składnikiem
      społeczeństwa, warto mu przyszyć wszystkie palce częściowo z naszej kasy. Szczególnie, że mnie stać na płatną podstawową opiekę zdrowotną. Chętnie dorzucę się do palców polskiego drwala, bo chcę, żebyśmy mieli równe szanse w tym względzie. Jak mnie coś utnie palce też chcę mieć równe szansę na ich przyszycie (choć akurat małe szanse w moim przypadku, żyję w bardzo bezpiecznym otoczeniu i mam łatwą pracę biurową).
      Takie jest moje zdanie, dlaczego warto się powszechnie zrzucać na podstawową opiekę zdrowotną.

  • @Paw3Looo
    @Paw3Looo 2 ปีที่แล้ว +2

    Z baaaardzo wieloma rzeczami w tym ppdcascie sie nie zgodze.

  • @towszystkofikcja866
    @towszystkofikcja866 4 ปีที่แล้ว

    O córka Pawła Bednarza ciekawe😉

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +1

    Co za kontrast: jeden z najbogatszych krajów, a taka dyskryminacja kobiet.
    Ciekawe, czy może to oznaczać, że również inne rozwinięte kraje wciąż są na to narażone? Że wzrost dobrobytu i komfortu wciąż są zawłaszczane patriarchalnie?
    Bo w kontraście są równie rozwinięte kraje - skandynawskie - które jednak potrafiły wyrównać dysproporcje.
    Jakie wskazówki wynikają z tego dla polskiego feminizmu?

    • @megiwpiegi773
      @megiwpiegi773 3 ปีที่แล้ว

      Panstwa azjatyckie sa gleboko patriarchalne. Usa jest krajem rozwinietym a dysproporcja plac czy brak urlopow macierzyskiech nadal jest faktem.

  • @Alchomik7
    @Alchomik7 3 ปีที่แล้ว +3

    22:35 czy rozmówczyni uważa, że to dobre było, że Japonki kiedyś brały dzieci pod pachę i szły do fabryki? To mi pachnie dzikim kapitalizmem i wyzyskiem. (Może więcej kontekstu sprawiłoby, że zmieniłabym zdanie)

  • @rothenpsg
    @rothenpsg 4 ปีที่แล้ว +3

    sluchales moze podcastu na tokfm na temat tej ksiazki? redaktor Łasiczka wraz z japonistą prof. Arkadiuszem Jabłońskim dosc mocno sie po niej przejechali.
    btw. bardzo podoba mi sie kanal i strona internetowa, pozdro

    •  4 ปีที่แล้ว

      Nie, nie słuchałem. Ale mam dostęp do archiwum, więc w wolnej chwili sprawdzę. Pzdr

    • @bip5395
      @bip5395 3 ปีที่แล้ว +2

      @Miyagipan to polecam film Kasi Gandor na temat dyskryminacji kobiet. Dokładnie to samo, dobieranie statystyk wygodnie podpierających tezę (np. podanie gender pay gap wg raportu GUS, kiedy w tym samym raporcie kilka stron dalej jest rozbicie tegoż na województwa i nagle okazuje się, że w 6 województwach kobiety średnio zarabiają więcej niż mężczyźni)

    • @bip5395
      @bip5395 3 ปีที่แล้ว +3

      @Miyagipan a to ja mam takie uczulenie na nagminne manipulowanie faktami przy bardzo wielu sztandarowych hasłach feminizmu, że nie mogę się powstrzymać :P

  • @owchi1
    @owchi1 2 ปีที่แล้ว +3

    W praktyce, opis wskazuje na erozję rodzin w Japonii i uborzenie społeczeństwa. Rodziny biednieją, kobiety zmuszone są do pracy. Rozwalane są rodziny i kryzys się jeszcze bardziej pogłębia. Nie ma to za wiele wspólnego z równouprawnieniem.

  • @Mt-fv5ry
    @Mt-fv5ry 4 ปีที่แล้ว +4

    Dużo lepiej by się słuchało gdyby Gościni dawała dokończyć Redaktorowi i nie przerywała każdego pytania. Poza tym przeciwko molestowaniu w metrze powstały nawet oddzielne wagony tylko dla kobiet, porównywanie tego problemu z Polska, gdzie są tylko dwie linie metra jest dość nietrafione

  • @Melissa26ful
    @Melissa26ful 4 ปีที่แล้ว +5

    Tak bo najlepszym sposobem na najgorszą demografię na świecie, co jest obecnie najwiekszym problemem japończyków(z czego wynika też kryzys gospodarczy) jest wysłanie wszystkich kobiet do roboty xD zwłaszcza w Japonii gdzie zapierdala się po 12 godzin dziennie. Faktycznie bardzo ułatwi to życie, a japończycy za 50 lat przestaną istnieć.

    • @tureckiarbuz
      @tureckiarbuz 4 ปีที่แล้ว +11

      Czyli wypychanie kobiet do kuchni nie poprawia sytuacji demograficznej. Niebywałe.

    • @Melissa26ful
      @Melissa26ful 4 ปีที่แล้ว +3

      @@tureckiarbuz Jakbyś miała jakąkolwiek wiedzę o Japonii nie z anime to byś wiedziała że wszystkie kobiety w Japonii pracują i dla nich wręcz największym prestiżem jest by mieć na tyle bogatego męża by utrzymywał rodzinę .
      Chodzi o to by narzucić na nie jeszcze więcej obowiązków, i odseparować od spraw rodzinnych, a praca przypominam bo chyba wszyscy tu o tym zapomnieli, to nie są przyjemności.
      Jestem japonistą z wykształcenia, żyje tu paręnaście lat, ale lepiej słuchać prawdy objawionej z książki od laski która do Japonii przyjechała na wakacje za pieniądze rodziców i posłuchała narzekań po alkoholu koleżanki która w życiu prywatnym i zawodowym poniosła klęskę i zamiast przyznać się do porażki wygodniej było jej zwalić to na kogoś innego.

    • @tureckiarbuz
      @tureckiarbuz 4 ปีที่แล้ว +15

      @@Melissa26ful statystyki tego nie potwierdzają www.statista.com/statistics/643486/japan-female-employment-rate/ Wielka Brytania czy Niemcy mają dużo wyższy wskaźnik aktywności kobiet.
      Możesz żyć i od urodzenia w Japonii, to nie znaczy, że twoje anegdotki są czymś więcej niż anegdotkami.

    • @Melissa26ful
      @Melissa26ful 4 ปีที่แล้ว +1

      @@tureckiarbuz Z samych anegdotek składa się wyżej omawiana książka.

  • @patrycja1971
    @patrycja1971 3 ปีที่แล้ว +10

    Wypowiedź Pani Karoliny jest przesycona feminizmem. Japońscy mężczyźni są wspaniali, ale oczywiście znajdą się wyjątki od reguły. To samo tyczy się Japonek.

    • @summerspring5930
      @summerspring5930 2 ปีที่แล้ว +7

      Musisz skonkretyzować co znaczy tutaj feminizm. Bo jest wiele definicji, zachowania w związkach, walka o prawa kobiet, walka o równość i inne.

    • @kamonhu
      @kamonhu หลายเดือนก่อน +3

      Nie o tym mowa, czy są wspaniali, czy nie

  • @piotrj.6150
    @piotrj.6150 3 ปีที่แล้ว

    .

  • @dzejdzej000
    @dzejdzej000 5 ปีที่แล้ว +18

    Życzę Japonii, żeby współczesny feminizm jej nie dopadł. Po Europie widać, że do niczego dobrego to nie prowadzi.

    •  5 ปีที่แล้ว +73

      Ja uważam wręcz odwrotnie i życzę Japonii jak najszybszego równouprawnienia kobiet.

    • @nihiljie2214
      @nihiljie2214 4 ปีที่แล้ว +7

      Na szczęście młodzież i w Japonii pomału buntuje się przeciw tymi warunkami. Ja jestem mężczyzna, ale uważam ze Japonia znowu takie kobiety potrzebuje jak Itō Noe
      en.wikipedia.org/wiki/It%C5%8D_Noe

    • @filon1515
      @filon1515 4 ปีที่แล้ว +12

      W europie czy usa jest feminizm, który nie chce równości, a więcej praw i lepszego traktowania. W Japonii ewidentnie potrzeba feminizmu, ale nie tej 3 fali, tylko faktycznej równości płci.

    • @filon1515
      @filon1515 4 ปีที่แล้ว +2

      @@iwo1979 Ciekawe jest to co mówisz i zgodzę się, że w europie zachodniej czy usa to tak działa jak mówisz. W azji też jest trochę inna kultura kobiety, bo w Polsce jest taki motyw matka Polka, kobietą sie otwiera drzwi, płaci za nie w restauracji itp. , a znowu w krajach azjatyckich, kobiety są traktowane gorzej za samo bycie kobiety.

  • @pawegorka8589
    @pawegorka8589 3 ปีที่แล้ว +1

    po ciul im ten psi status skoro dzieci dalej nie ma :P