naSerce, naKrążenie,

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 มิ.ย. 2016
  • Głóg na problemy sercowe.
    W Starym Sączu dziewczęta 👭 chodziły po niego boso. I to w Wigilię Bożego Narodzenia. Cała reszta górali ⛰ zjadała jego owoce, by zapewnić sobie ochronę gardła i ust na cały rok.
    Boso, ale w ostrogach, chadzał również ksiądz 🧛‍♂i święcił jego ciernie. Tyle, że jemu było łatwiej, bo robił to w Wielką Sobotę. Świętojańską nocą, ale też w kupalnockę i palinockę, wtykano później dzieciom 🤱 do kolebek jego gałązki, by chroniły przed weszticami, nieszczęściami i błyskawicami ⚡. Utoczoną głowienkę palono 🔥 także w czasie burzy ⛈ i naporu. We wrześniu natomiast sprawdzano czy obrodził. Jeśli tak - to zapowiadał srogą zimę ❄ ☃ ...
    Nie zwyczaje i zabobony czynią jednak z głogu 🌿 - prymusa wśród ziół, ale jego dowiedzione i skuteczne działanie w dolegliwościach sercowych💘.
    Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek mieszankę ziołową ⚗ zalecaną na choroby serca bez kwiatostanu lub owocu głogu. Leki roślinne i suplementy diety sporządzane z głogu, znalazły stałe miejsce w fitoterapii nasercowej.
    Najczęściej wykorzystuje się kwiatostan 💐. Z kwiatów pozyskiwanych razem z listkami i owoców jednopestkowych (głogu jednoszyjkowego Crataegus monogyna) robi się soki, kompoty o cennych właściwościach nasercowych. Przetwory z liści wspomagają przede wszystkim układ immunologiczny i są moczopędne.
    Głóg zmniejsza objawy niewydolności krążenia 🙇‍♂. Spowodowane jest to tym, że zwiększa on kurczliwość mięśnia sercowego i zarazem poprawia jego wydolność. Jest to ważne szczególnie u osób starszych z niewydolnością krążenia. Jako, że działa on rozkurczowo na naczynia krwionośne, używany jest w leczeniu nadciśnienia, bo obniża ciśnienie tętnicze krwi. Równocześnie głóg zmniejsza pobudliwość 💓 mięśnia sercowego, przez co ma zastosowanie w leczeniu zaburzenia rytmu mięśnia sercowego.
    Głóg to roślina należąca do rodziny różowatych skupiającej około dwustu gatunków. Poszczególne gatunki i tak nie były rozróżniane przez mieszkańców wsi 👩‍🔧. Najpopularniejszym gatunkiem w Polsce jest głóg jednoszyjkowy (łac. Crataegus monogyna). Roślina nie ma dużych wymagań glebowych, dlatego można go spotkać na skraju lasu, przy szosach, miedzach. W Polsce, głóg występuje pospolicie w niższych partiach górskich oraz na zachodnim niżu po Wyżynę Małopolską, Kujawy i Pomorze. Rośnie w lasach 🌳i zaroślach . Często sadzony jest w parkach i żywopłotach. Kwiatostan jest zazwyczaj koloru białego, ale bywa, że owoce są różowe. Jesienią dojrzewają podłużne czerwone owoce.
    Nie wszyscy wiedzą, że w sercu płynie prąd ⚡, a głóg potrafi regulować system energetyczny, przez co pobudzenie serca staje się prawidłowe. Dla zakochanych 👩‍❤‍💋‍👨, którym serce wprost wyrywa się z klatek piersiowych, surowce z głogu są jak znalazł. Kardynalne znaczenie ma także w chorobie wieńcowej i permanentnym stresie 💔. To uspokajacz. Przepis na głogową nalewkę podajemy w audycji.
    Ponoć kiedy kwitnie głóg i bób to największy głód ⚠...
    Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zaleca w przypadkach niewydolności sercowej Cardiobonisan, który zawiera oprócz kwiatostanu głogu (Crataegus monogyna Jacq. vel Crataegus oxyacantha Medicus) 18,75 %:
    ziele nawłoci (Solidago virgaurea L.) 30 %,
    liść melisy (Melissa officinalis L.) 18,75 %,
    ziele serdecznika (Leonurus cardiaca L.) 16,25 %,
    korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis L.) 6,25 %,
    ziele rdestu ptasiego (Polygonum aviculare L.) 5 %,
    szyszkę chmielu (Humulus lupulus L.) 5 %.
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 76

  • @romualdulanowski8485
    @romualdulanowski8485 4 ปีที่แล้ว +12

    1:07 i bach zamiast owoców głogu dzika róża... reszta 👌

  • @Utopiec1
    @Utopiec1 7 ปีที่แล้ว +20

    Dzięki za informacje o działaniu nalewek w jamie ustnej.
    Pomimo okoliczności (medycznego uprofilowania) robi Pan, Panie doktorze dobrą robotę.
    Ten 13 - ty kciuk w górę to mój.

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  7 ปีที่แล้ว +4

      Dziękujemy i zachęcamy do udostępniania naszych materiałów rodzinie, znajomym i przyjaciołom.

    • @godecja7982
      @godecja7982 2 ปีที่แล้ว

      @@TelewizjadlaZdrowia Dziękujcie i zachęcacie do przekazywania dalej ,a czemu mój komentarz który napisałam dzisiaj WYPAROWAŁ .
      Proszę o odpowiedź!

  • @mysliwyzioowy6764
    @mysliwyzioowy6764 4 ปีที่แล้ว +5

    Również bardzo przydatne, aby odwiedzić nasze leki ziołowe ...

  • @matrixmatrix7820
    @matrixmatrix7820 4 ปีที่แล้ว +3

    Super.zastosuje.

  • @dziadekprill
    @dziadekprill 3 ปีที่แล้ว +4

    Wracając tutaj po latach czyli po 4 latach, powiem Panu jedno.. Mimo iż mi "wiosenek" przybyło, to nadal mam ten sam cholesterol czyli robiony tydzień temu ma wynik 242... Miażdżyca za pośrednictwem zdrowego jedzenia, w tym picie soków z dzikiej róży, głogu, czarnego bzu, oraz Noni Pure , (który to ma "Bombę" witaminową oraz szereg minerałów w tym mega dawkę Irydoidów ) a następnie Astaksantynę , i szereg jeszcze herbatek ziołowych w tym z Papai to dziś po latach mogę powiedzieć, że tylko zastopowałem ów problem miażdżycowy. Zaś problem nadal istnieje. I dopiero pewien Lekarz tu na TH-cam pokazał w czym u mnie może być problem.. i z tego wynika, że nie cholesterol a homocysteina , pokazując fakty..!!! A jest to Dr n. med Mirosław Mastej - lekarz z zawodu i powołania, którego dorobek naukowy to kilkadziesiąt publikacji, który nie tylko leczy, ale i bada... I warto się tym zainteresować a nie walczyć z mitycznym cholesterolem.. Pozdrawiam Zygmunt. th-cam.com/video/LMkBnW0lw-w/w-d-xo.html

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +2

      Homocysteina jest niezależnym czynnikiem tworzenia miażdżycy. Zapewne czytał Pan publikacje naukowe i wie, że dobrze działają przy tym witaminy z grupy B. My zalecamy najczęściej Neurobon complex, ale także krople z ekstraktem ze skórek winogron bogate w resweratrol, podawane podjęzykowo.

  • @justapadol3343
    @justapadol3343 5 ปีที่แล้ว +6

    głóg oczyszcza też nerki

    • @godecja7982
      @godecja7982 2 ปีที่แล้ว

      A w jaki sposób?

  • @Sylwester_Krolak
    @Sylwester_Krolak 5 ปีที่แล้ว +16

    Mowa o głogu, a w 1:04 oraz 2:19 pokazane są owoce dzikiej róży :-)

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  5 ปีที่แล้ว +4

      Racja. Wcześniejsze ujęcie to głóg. Brawo za spostrzegawczość. Owoce są bardzo podobne.

    • @ekorona
      @ekorona 4 ปีที่แล้ว +2

      Też się zdziwiłam ☺

  • @Lolusek90
    @Lolusek90 4 ปีที่แล้ว +2

    Jeżeli chodzi o łączenie kwiatostany z chmielem, to zwyczajnie mieszać je razem czy pic osobno ? Oraz czy można łączyć z korą „muira puama” ? Pozdrawiam

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  4 ปีที่แล้ว +1

      Chmiel występuje w postaci szyszek bogatych w lupulinę, najlepiej mieszać go z korzeniem kozłka, wtedy działa uspokajająco. Nie mam doświadczenia włączeniu chmielu z muira puama.

  • @patrycjaa8256
    @patrycjaa8256 6 หลายเดือนก่อน

    Jakie zioła na poprawę mikrokrazenia?

  • @CrashJackExtreme
    @CrashJackExtreme 8 ปีที่แล้ว +7

    czy głog będzie skuteczny w uprawianiu sportów wytrzymalosciowo-silowych, warto stosować głóg w sportach?

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  8 ปีที่แล้ว +3

      Głóg działa najlepiej u osób starszych. Na poprawę wydolności poleciłbym raczej tarczycę bajkalską w połączeniu z naturalnymi antyoksydantami. W praktyce najczęściej zalecam Vitalbon 2 x 1 tabletce dziennie.

    • @dziadekprill
      @dziadekprill 7 ปีที่แล้ว +3

      A czy ten proponowany zestaw lub Głóg podnosi ATP ?

  • @barbaratreder6822
    @barbaratreder6822 4 ปีที่แล้ว +2

    Witam mam niski puls czy mogę pić owoc glogu. Pozdrawiam

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  4 ปีที่แล้ว +1

      Składniki głogu wzmacniają efekt rozkurczający tętnic wieńcowych, pobudzając serce do częstszych i silniejszych skurczów, a także zwiększają w nim przewodnictwo nerwowe. Powinno Pani pomóc. Głóg niewskazany jest w bardzo niskim ciśnieniu, a nie tętnie.

  • @e-w-a4943
    @e-w-a4943 4 ปีที่แล้ว +1

    Witam, mam pytanie. Homocysteina powyżej 11,8 czym ją obniżyć?

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  4 ปีที่แล้ว +1

      Homocysteina powstaje we wszystkich komórkach organizmu człowieka i jest substancją przejściową dla wytworzenia potrzebnych nam aminokwasów. Aby wspomóc jej metabolizm należy wzbogacić dietę o witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy, nazywany też witaminą B9/B11. Polecam preparat Neurobon complex, który zawiera witaminy B1, B2, B3, B6, B12 i C oraz biotynę, inozytol, kwas α-liponowy i GLA

    • @e-w-a4943
      @e-w-a4943 4 ปีที่แล้ว +1

      @@TelewizjadlaZdrowia Dziękuję

    • @wiemwiemto6583
      @wiemwiemto6583 2 ปีที่แล้ว

      HOMOCYNA firmy Hauster.❤

  • @jakub_marciniak
    @jakub_marciniak 7 ปีที่แล้ว +4

    a jeżeli nie mam nic z sercem mogę pic sobie herbatę 2 razy dziennie bo mi smakuje?

  • @CrashJackExtreme
    @CrashJackExtreme 8 ปีที่แล้ว +21

    czemu pan mówi, że cholesterol jest sprawdza chorób serca, skoro to nie prawda, cholesterol nie był, nie jest, no i nigdy w życiu nie będzie bezpośrednia ani pośrednia przyczyną chorób serca i zatykania żył, to jest nie możliwe.

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  8 ปีที่แล้ว +2

      Zdecydowana większość autorytetów jest innego zdania niż Pan. Cholesterol jest nieco demonizowany i moim zdaniem jego norma jest obecnie zaniżona, co jednak nie oznacza, że nie przyczynia się on do rozwoju miażdżycy.

    • @dziadekprill
      @dziadekprill 7 ปีที่แล้ว +13

      O ile pamiętam to w piśmie Lancet Niemieccy Naukowcy opublikowali że podczas badania w blaszce miażdżycowej nie znaleziono tłuszczy zwierzęcych a same tłuszcze pochodzenia roślinnego, itd. o czym zapewne Pan słyszał.? Może i cholesterol ma wpływ, ale zapewne nie jego obniżanie o czym Pan mówi.
      Więc czy to ma sens, skoro on jest niezbędny a szczególnie u dzieci...? A co obecnie medycyna wytwarza z poziomem cholesterolu, i niedawno był poziom 200, obecnie 190 o dzieciach już nie wspomnę...
      Więc warto byłoby to jedno słowo zamienić, z Obniżania na Stabilizowanie cholesterolu, i wszystko by wyglądało inaczej... A tak jest to pod znakiem zapytania..? Ale faktem jest że Głóg jest bardzo pożyteczny i zbierany w odpowiednich miejscach jest 99% ekologiczny. Bo uprawiany poddaje się różnego rodzajom chemikaliom itp.itd. Za to coś takiego jak ziarno Orkisz NIE...!

    • @dziadekprill
      @dziadekprill 7 ปีที่แล้ว +3

      Zapomniałem jeszcze dodać, że na kręgosłup używam Balsam Kręgowy Ojca Grzegorza. No szału nie ma, ale pomaga i są mniej dokuczliwe dolegliwości.

    • @CrashJackExtreme
      @CrashJackExtreme 7 ปีที่แล้ว +1

      może wypróbować maść (bądź balsam) konska herbamedicus forte (zielona konsystencja). pytaj w aptekach. xD

    • @dziadekprill
      @dziadekprill 7 ปีที่แล้ว +3

      No właśnie mam znajomego weterynarza i mi również polecił i dał, lecz nie za wiele to pomogło, maści, balsamy to jest jakby uzupełnienie tego co trzeba naprawiać od wewnątrz. Ale dodam że weterynarz z długim stażem, lecz jak przyszło psa ratować z nowotworem, to mnie pytał jak się stosuje Naftę, i pomogło Psia żyje..! No Ja jak na razie też mam się dobrze, i o dziwo Rezonans Mg.- nie pokazał dwóch Naczyniaków, oraz Przepukliny M/K. A na Neurologi powiedzieli, że tylko Operacyjnie, a jak będę zwlekał, to jak Naczyniak pęknie, to nawet Pogotowie nie zdąży dojechać. I ot ciekawostka, "był i się zmył". No ale nie ukrywam, tych zwyrodnień to chciałbym się pozbyć, Choć prawdę mówiąc nic nie postępuje, i nie maleje, no bólu takiego jak miałem to nie mam od lat. I nie ma co ukrywać, starość nie radość". Poza tym żadne metody nie naprawią, jak jest już coś uszkodzone na "Amen". I nic w pojedynkę nie jest tak skuteczne jak kilka rzeczy wzięte do kupy. I jak wcześniej tu pisałem, metoda NIA owszem, oczyściła limfę, witaminy i minerały a szczególnie zioła, (bo po to one są) bardzo wspomagają, ale i one w pojedynkę nie wiele mogą.
      To tak jak masz pędzel, farby a nie masz wody, lub płótna.. A jak stawu nie nawodnisz, to masz tylko dołek.
      A te nasze stawy, jak nie nawodni od wewnątrz to żadne maści nie pomogą, bo stawy nawadniają się przez Kość... itd. I jak to większość pisze, Lekarze upierają się tylko przy swych metodach, Naturoterapeuci przy swoich i ich jest najlepsze, no i Zielarstwo również. A gdyby wszyscy razem się dogadali,to śmiem twierdzić że skutek leczenia podniósłby się o co najmniej 50-70%. Ponieważ widzę to sam po sobie. A do tego psycha, a w tym to ci żaden "Medyk" nie pomoże, jak się człowiek sam do kupy nie pozbiera. Ale stwierdzam jedną ważną rzecz, akurat tutaj i ci lekarze robią dużo dobrego. Bo można iść do Apteki zielarskiej i też podpowiedzą, ale co kupić, a nie to co rośnie i co na co dobrze wpływa. Tylko że wolałbym żeby te zestawy ziół działały bardziej na unormowanie prawidłowego cholesterolu do wieku, a nie na jego obniżanie. Za to by obniżały Homocysteinę. Jest jeden dobry owoc poskładany do kupy, i zawiera sporo Witamin, Minerałów, itd. ale jest drogi w leczeniu, raczej w wspomaganiu leczenia. A zawiera Xeronina, Aminokwasy, Damnakantol, Terpen, Tlenek azotu, Polisacharydy, Błonniki, Glikozydy, Fitonutraceutyk, Kwasy tłuszczowe, Limonen, Selen, Skopoletyna, i chyba ta Xseronina ma dość duże znaczenie. I jest bardzo dobry dla sportowców..!

  • @adkaakad2258
    @adkaakad2258 3 ปีที่แล้ว +2

    Czy oni się znają na owocach głogu??

  • @norbimi3415
    @norbimi3415 3 ปีที่แล้ว +1

    A co z Crategus prunifolia

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +1

      To krzyżówka śliwolistna sadzona jako krzew ozdobny, obronny, ale trzeba to robić rozsądnie, bo to gospodarz zarazy ogniowej.

  • @ukaszkowalski725
    @ukaszkowalski725 3 ปีที่แล้ว +1

    Czy występóją w Polsce jakiekolwiek rodzaj głogu, nie do spożycia/trujący?

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +1

      Najpospolitszym gatunkiem głogu występującym w Polsce jest głóg jednoszyjkowy Crataegus monogyna L, ale prace etnograficzne sprzed wieku ewidentnie odnoszą się do głogu dwuszyjkowego Crataegus oxyacantha L. (obecnie laevigata) lub Mespilus (stara nazwa głogu). Na ziemiach polskich głogiem nazywano także inne, cierniste gatunki roślin, najczęściej dziką różę (Rosa canina L.), acz ludność i tak ich nie rozróżniała. Rusini, a zapewne i Polacy jadali głóg "zwarzony mrozem", ale trudno określić jego gatunek. Miał chronić przed bólem ust i gardła. Owoce obu odmian raczej nie są trujące. Jedzą je zwierzęta. Po obróbce termicznej można je jeść na pewno np. w postaci konfitur.

    • @ukaszkowalski725
      @ukaszkowalski725 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TelewizjadlaZdrowia dziękuję za odpowiedź.
      Planuję zrobić wino, lecz wciąż nie jestem pewien, czy to bezpieczne.
      Owoce prawdopodobnie głogu jednoszyjkowego - jedno nasiono.

  • @elzbietahajduk1659
    @elzbietahajduk1659 ปีที่แล้ว

    A czy głóg dwuszyjkowy ma właściwości lecznicze ?

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  ปีที่แล้ว

      Tak, zwłaszcza kwiatostan. Można także stosować owoc.

  • @dziadekprill
    @dziadekprill 3 ปีที่แล้ว +3

    No i znów Panie Doktorze coś mi tu nie gra , a mianowicie teoria o nadciśnieniu i rozszerzaniu tętnic.. hm... tylko że np. jak Pan zaciśnie wąż od podlewania to choćby Pan stawał na głowie, i czyścił waż od środka, to nigdy w życiu nie zwiększy Pan przepływu wody czy cieczy itp.itd.. nawet jak zwiększy Pan ciśnienie do granic wytrzymałości Więc poprawi pan ten bubel" w wypowiedzi .. a o czym mowa, to chyba pan wie..? Więc co jest potrzebne by śródbłonek miał co trzeba a żyła nie pęczniała zmniejszając jej wydolność, zapewne nie cholesterol, bo tego dowiedli Niemieccy Naukowcy.. Jak to mówi Hubert Czerniak ..Masełka od prawdziwej krowy by śródbłonek miał co trzeba ..

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +1

      Jeżeli chodzi o nadciśnienie, bo pewnie to ma Pan na myśli, to z moich doświadczeń wynika, że najlepiej działają ekstrakt z kwiatostanu głogu i ekstrakt z miłorzębu japońskiego podawane w kapsułkach. Korzystnie również będzie działał ekstrakt ze skórek winogron podawany podjęzykowo. Wszystkie te surowce pozytywnie wpływają na śródbłonek naczyń krwionośnych.

  • @piraniamen71
    @piraniamen71 3 ปีที่แล้ว +2

    Pierwszy to był owoc dzikiej róży a nie owoc głogu

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +1

      Tak. Brawo za spostrzegawczość. Nasz edytor się pomylił.

  • @jakubjakub1358
    @jakubjakub1358 3 ปีที่แล้ว +2

    Czy bimber z głogu też ma właściwości lecznicze

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +4

      Bimber raczej nie, ale nalewka tak.

    • @ukaszkowalski725
      @ukaszkowalski725 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TelewizjadlaZdrowia czy każdy głóg w Polsce nadaje się do spożycia?

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +2

      @@ukaszkowalski725 Najpospolitszym gatunkiem głogu występującym w Polsce jest głóg jednoszyjkowy Crataegus monogyna L, ale prace etnograficzne sprzed wieku ewidentnie odnoszą się do głogu dwuszyjkowego Crataegus oxyacantha L. (obecnie laevigata) lub Mespilus (stara nazwa głogu). Na ziemiach polskich głogiem nazywano także inne, cierniste gatunki roślin, najczęściej dziką różę (Rosa canina L.), acz ludność i tak ich nie rozróżniała. Rusini, a zapewne i Polacy jadali głóg "zwarzony mrozem", ale trudno określić jego gatunek. Miał chronić przed bólem ust i gardła. Owoce obu odmian raczej nie są trujące. Jedzą je zwierzęta. Po obróbce termicznej można je jeść na pewno np. w postaci konfitur.

  • @maxmaxowski9127
    @maxmaxowski9127 2 ปีที่แล้ว +1

    1:05 to nie głóg tylko dzika róża....

  • @eduardjanusch7745
    @eduardjanusch7745 6 ปีที่แล้ว +3

    Nie czyta pan Panie doktorze komentarzy i dlatego nie jest Pan w stanie komukolwiek pomóc........dlaczego

  • @thomasnatanski9707
    @thomasnatanski9707 3 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawe, ale ten amerykański podkład muzyczny mnie... WKURRRRRWIA, więc nie będę tego słuchał.

    • @thomasnatanski9707
      @thomasnatanski9707 3 ปีที่แล้ว +4

      Poza tym, wstydzę się przed Amerykanami z powodu tego polskiego ślepego zachwytu wszystkim, co amerykańskie, co polskie, ludowe, to dawno zapomniane i kojarzone z biedną wsią.

    • @TelewizjadlaZdrowia
      @TelewizjadlaZdrowia  3 ปีที่แล้ว +3

      Kompozytorem podkładów muzycznych do większości naszych audycji jest Polak, który czerpie garściami z rodzimych tradycji muzycznych. Zaręczam, zachwycamy się polską ludowością. Stworzyliśmy setki programów inspirowanych polskim dorobkiem etnograficznym. Część treści jest niepubliczna z/w na prawa... To raczej wpadka montażowa niż działanie celowe.

    • @thomasnatanski9707
      @thomasnatanski9707 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TelewizjadlaZdrowia
      Przapraszam i dziękuję za miłą odpowiedź, która zachęca mnie do grzeczniejszych wpisów.
      : )

    • @Stefan-rr9jf
      @Stefan-rr9jf ปีที่แล้ว

      Weź zaparz sobie jakieś ziółka na uspokojenie jak cie zwykła muzyka wkurza. Co za sfrustrowany typ ja pierdziele