Omówienie 7 tez o świecie prof. Bogusława Wolniewicza

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 11

  • @hermanmelville3368
    @hermanmelville3368 หลายเดือนก่อน +9

    Często go słucham. Nie był kontrowersyjny a zdroworozsądkowy.

  • @resman4950
    @resman4950 หลายเดือนก่อน +5

    Z jednej strony bardzo zdrowororozsądkowy, a z drugiej stał za PISem murem i wychwalał pod niebiosa Dudę i Szydło.

    • @mattinn6039
      @mattinn6039 หลายเดือนก่อน +1

      Byl dobrym filozofem, niepotrzebnie zaangazowal sie w polityke.

  • @mariuszholtyn9872
    @mariuszholtyn9872 หลายเดือนก่อน +2

    Pan Profesor był w poglądach bez kompromisowy stanowczy nie zostawił złudzeń. Chcę tylko powiedzieć z uśmiechem że nie wiem dlaczego mielibyśmy się stać lepszymi, i to dlaczego skoro właśnie jak wspomniałeś nic nas nie czeka Ani kara za popełnione zło tym bardziej się skłaniam do tego aby robić co mi się żywnie podoba 😂.

  • @qasz666qwerq6
    @qasz666qwerq6 หลายเดือนก่อน +1

    Profesor Wolniewicz był przede wszystkim logikiem i jego postrzeganie świata miało właśnie ten charakter w przeciwieństwie do komentującego który z własnego sposobu postrzegania próbuje zrobić z tego jakąś głębię filozofii. Głębia filozofii jest opisana przez dwie postacie świata zachodu tj. Arystoteles i Tomasza z Akwinu, choć chińczycy powiedzą że jest to Konfucjusz a część świata hinduskiego że Budda. Dlatego te tezy nie są filozoficzne choć mają charakter poznawczy a raczej jako realistyczne z punktu widzenia logicznego. To taki mały wtręt do filmu.

    • @pustygrob5837
      @pustygrob5837 หลายเดือนก่อน +2

      Logika nie ma żadnej treści więc nic nie głosi na temat świata. Nie ma więc "postrzegania świata o charakterze logicznym", logika składa się tylko z matryc/wzorów (w stylu: jeśli P to Q, Q a więc P) i to my według uznania wypełniamy je treścią.
      "Głębia filozofii jest opisana przez dwie postacie świata zachodu" - niejasny termin "głębia filozofii" powinien zostać jakoś rozjaśniony bo nie jest jasne czemu akurat tych dwóch filozofów opisuje to zjawisko, a nie np. przez Hegla.
      "Dlatego te tezy nie są filozoficzne choć mają charakter poznawczy a raczej jako realistyczne z punktu widzenia logicznego."
      To zdanie to jakiś bełkot. Oczywiście są to tezy filozoficzne. Nie istnieje też nic takiego jak "realizm z punktu widzenia logicznego". Tworzysz jakieś potworki językowe i jeszcze powołujesz się przy tym na logikę, której nie rozumiesz.

  • @pustygrob5837
    @pustygrob5837 หลายเดือนก่อน +1

    Hmmm. Czy przypadkiem nie posiłkowałeś się chatem GPT? Zwłaszcza pod koniec twoje spostrzeżenia brzmią jak zdania wygenerowane przez AI.
    Tezy Wolniewicza doniosłe. Straszne i piękne.

    • @nowespojrzenie2.0
      @nowespojrzenie2.0  หลายเดือนก่อน

      Jakie spostrzeżenia masz na myśli?

    • @pustygrob5837
      @pustygrob5837 หลายเดือนก่อน

      "...jednocześnie jego tezy każą nam wziąć odpowiedzialność za nasze życie i wybory..." etc.

    • @hermanmelville3368
      @hermanmelville3368 หลายเดือนก่อน

      @@pustygrob5837 Zwykłe podsumowanie, nie wiem o co ci chodzi....

    • @pustygrob5837
      @pustygrob5837 หลายเดือนก่อน +1

      @@hermanmelville3368 nie da się tego sprecyzować, po prostu rozpoznaję ten styl bo codziennie używam AI i generuję różne rzeczy. Dlatego pytam autora czy moja intuicja jest trafna :)