Pěkné video. Já bych měl výtku k ramenům. Oblouk začíná pohledem do oblouku, pak ramena a zbytek těla. Tvůj postoj je vhodný na krátký slalomový oblouk, kdy lyže objíždí tělo, takže při jízdě s rameny dolů ze svahu budou vždy směřovat dovnitř oblouku. U větší oblouků je potřeba natočit ramena do oblouku. Při té příležitosti se občas podívat do kopce, jestli nehrozí srážka s jiným lyžařem. Při tvém postoji je horší na hranu a větší možnost smyku patek, ale na prudkém svahu se to hodí.👋👍
Dobrý den, lyžuji od 3 let a pravidelně se jezdím zlepšovat do Alp, ale i v Čechách nepohrdnu dobrými svahy. Viděl jsem již mnoho instruktážních videí jak jezdit na lyžích, ale Vám musím pogratulovat za skvělé video s naprosto pravdivými informacemi. Vše co říkáte mohu potvrdit, že je pravda a potvrzují to i různé publikace o lyžování. Je skvělé, že má někdo jako Vy zájem sdělit informace o lyžování, aniž by si musel člověk najmout instruktora. Co se týká carvingu tak ten opravdu vychází z vykrojení snowboardu. Mrzí mne, že se nyní snowboarding dostává spíše na okraj zájmu. Já jsem snowboardingu přišel na chuť až po 30 roce svého věku. Ideální je jít si dopoledne zalyžovat a odpoledne si užít snowboard. V komentářích někdo zmiňoval původní styly lyžování, mohu zmínit např. přívratem nebo odvratem. Řekl bych, že i s carvingovými lyžemi lze dělat smýkaný oblouk, oblouk s přibržděním anebo to naklopit na hrany, pak také jde o to na co máte za lyže, míněno jejich dynamický tvar (slalom, střední oblouk, sjezdové), každé mají něco do sebe. Každopáně děkuji za super video a budu se těšit na pokračování. Sportu zdar a lyžování (SNB) zvlášť!
Ani sebelepší video (toto ale není žádný hejt) nenahradí skutečného člověka, který se věnuje přímo vám. Lidé utrácejí desetitisíce za lyžování, ale instruktora si nenajmou. Vždycky je co zlepšovat a lyžaři, co jsou sice pokročilí, ale více méně samouci, dělají hromadu chyb (sama se mezi ně řadím). První den lyžování je fajn najmout si aspoň na dvě hodiny instruktora, který vám nejlíp řekne, kde děláte chyby, a ukáže cvičení, jak je opravit. To samé se týká lyžování s dětmi - většina rodičů přestane dítěti platit instruktora v momentě, kdy je více méně schopné sjet kopec. Pokud to pro vás není otázka peněz, je dobré platit instruktora co nejdéle, nebo aspoň na jeden den lyžování, aby se naučilo jezdit fakt slušně.
mozno pre ludi co sa dostanu na kopec 3-4x za rok (to nemyslim ze 3-4 tyzdne, ale doslova 3-4x, vzdy tak na 3 hodky) im to ani nestoji za to naucit sa lyzovat 'fakt slusne'. lyzuju tak malo, ze o nejakych navykoch sa v podstate ani neda moc hovorit, su na kopci aby si uzili trochu sneh a iny druh pohybu nez po zvysok roka...
@@hanaporkertova9846 to záleží na úrovni, na jaké se pohybujeme, buď člověk ví, co dělá, a pak to z popisu ve videu identifikuje a nebo to neví a pak mu skutečně video tolik nepomůže. Video nabízí i možnost si to prohlédnout, stejně, jako by to najmutý instruktor ukázal na svahu, i když pár okamžiků bylo z takového úhlu, že tam moc nebylo vidět, co chtěl autor ukázat. Učitě je co zlepšovat vždy, ale aby si člověk, co jezdí už pokročile (ne tak jak je to předkládáno, že kdo nějak na tom už stojí, tak je nazvaný pokročilým, ale kdo jezdí s přehledem v podstatě cokoliv) bral vždy na první jízdu instruktora, ti mi přijde jako hloupost, spíše by si ho měl vzít na den a projít si, co si myslí, že nedělá správně, zapracovat na tom a následně provést nějakou kontrolu zepšení. Ale je to všude stejné, člověk od člověk, jsou dobří instruktoři a jsou špatní a co když potkáte toho špatného (nemyslím tohle video)?
@@hanaporkertova9846 ja síce lyžujem už malo, ale odlyzovane mám dosť. Z tohto videa si viem zobrať jednu dve veci a vedel by som na nich pracovať. Súhlasím, že inštruktor je lepší než video, o tom sa hádam nikto nehada. Ved napríklad vec ako "nesed na lyžiach" môžete začiatočníkovi (hlavne staršiemu, čo má rešpekt pred pádom) opakovať každú jazdu deň čo deň a príde na strmsi kopec a zas sedí.
@@erikmarkus7467 aj ked si na svahu raz za rok , mal by si vediet ovladat svoje lyze, a to bez spravnej techniky nejde. Inak ohrozujes inych lyziarov okolo seba. A keby bol na svahu len jeden zly lyziar medzi dobrymi , tak sa to da prezit ,ale na dvahu je zvacsa 95 percent zlych lyziarov
Pěkné video. Teď je to o tom, kterou metodikou se ubíráš a kdo je Tvůj posluchač. Ale za mne relativně pěkný počin mladého závodníka. Druhý aspekt je, že i toto video bude pro některé málo a pro škarohlídy nedostatečné. Ale já bych Tě na akci vzal. Takže držím palce!
Video super. Jen si myslím, že na začátku by měly být řečeny okrajové podmínky. "Upravená" sjezdovka, slalomový oblouk, atp. Protože když pojedu v těžkém hlubočáku, tak budu držet nohy u sebe co to půjde a pojedu v relativním záklonu. Když budou boule, tak pojedu zase jinak. A na konci by mělo být řečeno, že každý lyžař by měl umět jak smýkaný oblouk, tak oblouk na hranách a jejich kombinaci.
Dobré video, takto i učím, ale tak jak ukazuje ten top, je potřeba jezdit rychleji a otevřené oblouky. Což naprostá většina ženxkých, starších, dětí nechce. Chtějí jezdit pomalu a zavřenější oblouky. Do svahu nahoru (se otočit rameny) je potřeba vždy..je to o nebezpěčí srážky s ostatními.
hezké video :D ale největší chybou a vždy na prvním místě, že ať je někdo začínající, či pokročilý... nejčastější chybou je že lyžař/ snowborďák nemá absolutní přehled o tom co se děje na svahu (před sebou, za sebou, vedle sebe... prostě si zaplatil tak jede) při každém oblouku by pohled měl směřovat do směru kam oblouk vedu abych nekřížil trajektorie ostatním a nevjel do průseru :D zastavování pod horizontem je další fatal a xx lyžařů to nechápe, že když je někdo sestřelí je to jejich chyba. jinak naprostý souhlas
Nn, chyba je to vždy toho, kdo jede shora. Stejný jako v silničním provozu. Když jedeš hlava nehlava 90 i přes horizont, tak holt se ti třeba po 1001. stane, že to napálíš do kolony stojících vozidel a bude to 100% tvoje chyba.
@@tomashejda absolutně nesouhlasím... pokud chcete příklady z dopravy... pokud vás dement vybrydí, je to chyba vozidla vepředu, pokud začne zničeho nic kličkovat je to chyba řidiče vepředu, pokud nedokážete zastavit v připojovacím pruhu a sestřelí vás vozidlo zezadu, opět je to vaše chyba, takže tu nemlžte ;) btw. například v Itálii existuje a mnohem častěji se používá jisté desatero lyžování, které vysí na každém vleku a lyžař s ním koupí skipasu souhlasí (a konktétně tam existuje paragraf v zákoně Nová pravidla bezpečnosti lyžařských areálů a provozování sněžných sportů v Itálii) pro takové jako vy doporučuji si prvně nastudovat než vlezu na sjezdovku :)
@@jachymchovanec1803 Ano a přesně to se tam píše, bro. Nemáš ohrožovat lyžaře, jedoucího pod tebou. A taky se tam píše, že máš jezdit s ohledem na vzdálenost, na kterou vidíš. Tj. pokud nevidíš za horizont, tak zastavit, kouknout, a jet. Je to naprosto logický. A taky máš mimo jiný rychlost jízdy přizpůsobit hustotě provozu more. Takže si svoje doporučení nech pro sebe a nauč se lyžovat na sjezdovce plný lidí než uděláš nějakej průser kemo.
@@tomashejda nejsem bro ;) a když si chceš vytahovat jen co se ti zlíbí, tak jsi jen potvrdil, že jsi jen amatér a alibista, co se klidně zastaví pod horizontem a po tom co je sestřelený ještě bude pičovat ;) čus na takové si čas dělat nebudu... zrovna tebe bych sestřelil s chutí a ještě ti přidal borečku... až se naučíš lyžovat a rozhlížet, rád tě někde uvidim more...
Nějak si ta videa mimo sjezdovku neumím představit. Tak jako každá sněhová vločka je jiná, tak i každý druh sněhu je jiný, není prašan jako prašan, není mokrý sníh, jako mokrý sníh. V podstatě to chce už odmalička nevyhýbat se rozbitým podmínkám. V dnešní době je složité potkat komplexního lyžaře, protože drtivá většina jsou pouhé princezničky na hladkém stole. Já měl vždy několik lyží i lyžáků. Nejlehčí je prašan, tam úplně stačí staré vypráskané lyže a úplně obyčejné měkké lyžáky. Čím tvrdší závodní bota, tím menší cit. Taky platí, že čím je výše bota nad lyží, tím méně citu. A na rozdíl od upraveného svahu to chce více odlehčovat špičky. Mokrý sníh je háklivý na ostré hrany, takže zase staré lyže, tupé hrany budou ok. A chce to více síly a citu zároveň. Dále jsou úplné lahůdky, kde nelze ani lyžemi točit, jako je krusta a opravdu těžký sníh. Tady se používají pouze oblouky s přeskokem. No a pak je ta největší lahůdka, těžký terén s boulemi. Tady už to chce být absolutně komplexní, protože tady člověk vnímá a reaguje na každou setinu sekundy.. 😀
si spíš myslim že to jsou špatný jazyky, což bohužel nejen u lyžáků ... takovou dobu sem vybíral zimní boty aby neměly úplně debilní jazyk se švem dovnitř, ty nejlepší jsem si koupil, a stejně je zavazuju až pod jazykem, aby mě nedřely !!!! (no když to sekaj jak Baťa cvičky, asi není divu, masová ... výroba nebo něco jinýho ?!!!!)
Ahoj, díky za fajn video.. Jen jsem z toho trochu jelen.. při carvu mi bylo tlačeno do hlavy přenést těžiště na vnitřní nohu.. Je pravda, že je to dobrých 10 let zpátky.. změnilo se od té doby něco? Díky. ;)
Ahoj, měl bych dotaz k regulaci rychlosti jízdy. Když se jede po hranách, tak většinou mají lyže tendenci zrychlovat. A jak je to někdy moc už rychly, tak do toho my amatéři začneme přinášet svoje "invence" a to už není dobrý :D Jak ideálně být schopen kontrolovat rychlost jízdy v oblouku, aby to bylo příjemný, ale i naprosto pod kontrolou? Je to vždy jen o síle a tlaku na nohou a přitažení oblouku nebo je v tom něco dalšího důležitějšího? Díky
Je to fyzika, když z lyže vytáhneš radius, jaký nabízí, tak oblouk už asi víc carvingem neutáhneš. Máš možnost jet delší část výseče (zatočit třeba i o víc než 180°. Obecně carving vymyslel někdo aby byl rychlý, takže pomalý carving na prudké sjezdovce nemůžeme čekat, proto ještě dříve někdo vymyslel jízdu smykem.
Na strmých svahoch je vhodný tzv. stivot turn - rýchle odhodenie snehu do strany na začiatku obrátky namiesto dlhého šúchania dolu svahom th-cam.com/video/PyKmXQEswR8/w-d-xo.html
1:50 - Tak v záklonu jsem jel snad jen když jsem se potřeboval přebrodit hlubokým prašanem. Navíc s mými 15 let starými "rovnými" lyžemi se "špičkami" to byl celkem těžký úkon. Bylo třeba nadzvedávat špičky, aby se dalo v hlubokém sněhu zatočit. Co si já pamatuji, tak největší problém vždy byly hole. Nikdo nevěděl na co je má a jak s nimi zacházet. Jinak s rovnými lyžemi souvisí i to v čase 7:50 - Na lyžích prakticky bez výkroje to prostě moc nejde. Carvingové lyže v té době byly ještě relativně dost neznámá věc.
Na kurzu se pak dělilo do dvou skupin. Na ty s klasickými lyžemi a na ty s carvingovými lyžemi, protože s každými byla jiná technika jízdy. Tudíž pro mě jako člověka, s klasickými lyžemi, "hranění" nefunguje.
Ahoj pěkný video, já jsem se na lyzich učil jezdit sám a tak mám nejspís dost špatnejch navyků. Měl bych otázku, nějak jsem nepochopil práci s hulkama pri jizdě, použival jsem jen jen na začatku, nez jsem na ně nespadl a několikrad jsem si je nepřejel😅 Přislo mi to jako pomocny kolečka na kole a kdyz uz jsem se nejak naucil jezdit tak uz je nepouzivam kdyz se chci rozjet tak bruslim a chybi mi akorad tak ve frontě na vlek když je to z kopce. Chtěl bych se zeptat k čemu správně hůlky při jizdě pouzivaj zkušeny lyžaři? Tipuju ze na opirání se aby nespadli to nebude 😁 kdyz pominu slalom kde tim srážej tyčky
Dík za dotaz, hůlky jsou velice důležité, slouží hlavně k k udržování optimální rovnováhy a celkově k stabilizaci při jízdě, zkrátka pro správnou jízdu se bez toho nedá obejít. Jak si říkal opíraní atd... to už je jen takovej bonus 😂😂
@@samo_try ahá, diky za odpověď 😁 Já to asi nepochopil jak s nima pracovat, jen mi prekážely. Je zvláštní že na lyžich kde když padáš můžeš třeba víc roztahnou nohy nebo kdyz se chces rozjet bruslit (kdyz zrovna nestojis ve frontě 😅) a stejně se používaj hůlky. A na snowboardu kde maj nohy pevně nemužeš je roztahnou nemužeš bruslit se žadny hulky nepouživaj 😁 a na bruslich který jsou docela podobný lyžím ale maj o dost horši předozadni stabilitu diky kratký délce se to taky obejde bez hůlek. 🤔😁 Ale diky za vysvětlení to neber jako hate 😉 jen takový zamyšlení neznalého v oboru
@@mocriders820 já nevím, ale nějak si neumím představit lyžování bez hůlek. Občas se stane, že lyžař musí rychle změnit směr, vyhnout se překážce, srážce. No a když nemá hůlky, tak se prostě rychle nevyhne. Hůlky neslouží jen k odražení branek, hlavně slouží k rychlejší změně směru a lepší stabilitě.
Tyjo, s tím správným těžištěm bojuju doteď. Všichni ti řeknou, že jej máš posunout dopředu, ale nikdo neřekne JAK. Když stojím na místě, umím se opřít do lyžáku tak, že holení tlačím na jazyk. Když se rozjedu, jsem neprosto bez šance, nohy jsou vždy nejrychlejší a té mojí snaze se opřít prostě ujíždí... Poradí někdo, kdo to překonal?
Je to trochu podobné, jako na kolečkových bruslích, tam musíš být taky na jazyku. Vsimni si, kde mají těžiště dobří bruslaři, oni jdou s tělem jakoby do přepadu. To pomáhá rychlosti na bruslích i na lyžích. Slabý bruslař jede tak že vůbec nevyužívá dopředný pohyb těla, na bruslích jakoby stojí, případně až sedí. Je to velice únavné a navíc neekonomické, člověk se nadře a nemá žádnou rychlost. Na lyžích je to podobné. Když jsi vyvážený v ofenzivním postoji, tak můžeš maximálně využít vlastností lyže, která při tvém správném provedení pohybu vykoná spoustu práce za tebe. Proto se velmi dobrý lyžař při agresivní jízdě ani tolik neunaví a lyže ho v podstatě sama vystřelí do dalšího oblouku. Ještě bych dodal, že správný nácvik bych zkoušel na velmi mírném svahu, střední zavřené oblouky a jestliže to děláš dobře, tak v jízdě budeš zrychlovat. Pokud to nebudeš dělat dobře, tak budeš postupně zpomalovat. Oblouky musí být kulaté, zavřené.
Je to skor psychologicky problem a treba sa vratit uplne na zaciatok. Naucit zaciatocnika pracovat s taziskom je jednoduchsie, ako opravit zle nauceny a zafixovany lyziarsky postoj.
@@ivetalopourova1723 to je tím, že se příliš spoléháte na patky lyží a tuhost zadní části lyžáků a hledáte předozadni rovnováhu. Teď už je venku teplo, vemte kolečkové brusle a zkuste "lyžovat" na asfaltu na mírném spádu. Na kolečkových bruslích si nemůžete dovolit pustit jazyk, tam vás nedrží ani patky lyží, ani vázání a ani komín lyžáku. A i základní postoj na bruslích je stejný jako na lyžích, po rovině vždy jedna noha o půl boty vepředu a obě nohy na jazyku. Mám mysli jen postoj při jízdě rovně, bez bruslení.
Nechceš udělat video jak jezdit na "muldách". Když je prudší sjezdovka (červená, černá) plná vekých muld, tak mám tendenci méně jezdit po hranách a spíše více "šoupat".
Ja sa na lyziach predklanam, a zaboha sa neviem dat do spravnej pozicie..... tak sa lyzujem ako viem.....ale vypada to hrozne..... ale zacal som sa lyzovat ako samouk v 44 rokoch..... dovtedy som si myslel ze to nedokazem, v detstve boli 2-3 pokusi,ale bolo to marne..... no a ked sa syn naucil lysovat musel som aj ja.... rovnovaha je premna stale prekazka.....
Ahoj, dotaz ucil jsem se od profiku kdysi pred revoluci, a lehce po...za nas karving nebyl, muj styl je dost dravej" rychlej styl,kolena nalepen na sebe, o tom jsi nemluvil... Dnes uz se nejezdi s mohama u sebe? Uz se nedelaji klasicke lyže? Carving je ok, ale muj styl to úplně neni 😊
Taky nás učili na rovných lyžích, kolena u sebe. Jak jsem přešel na carving, tak mi přijde, že tam to pomalu ani nejde udržet. Prostě ta hrana je křivá a nechce jet rovně. Můj pocit.
Dík za dotaz, hůlky jsou velice důležité, slouží hlavně k k udržování optimální rovnováhy a celkově k stabilizaci při jízdě, zkrátka pro správnou jízdu se bez toho nedá obejít. 🙂
@@milosburian7383 i závodníci mají hůlky a ne jen na rozbruslení na startu. Slouží to na vyvážení a stabilizaci, poslední záchrana na opření, za špatné viditelnosti je to pomůcka orientace. Když někde je potřeba "dojít" tak k bruslení jsou hůlky nezbytné. Zajdu až tak daleko, že si troufnu tvrdit, že by bez hůlek na sjezdovce lyžař neměl jezdit.
Ano je, musí se oblouk více zavřít (zakulatit) tzn.: přidat na síle tlaku a prodloužit dobu tlaku, anebo dělat větší a delší oblouky(,,z jedné strany sjezdovky na druhou").
když se to rozjíždí tak se dá na začátku oblouku udělat drift a z něho plynule přejít do carvingu. Tak se jezdí obřák pokud se nepletu. A pokud sjezdovka nabývá brutálních sklonů tak se uchýlit ke sterému dobrému smýkanému oblouku. Ten taky vypadá efektně, když se umí a prudká pazáž taky o to víc pobaví.
@@janhornacek9379 To není úplně odpověď na to, jak jet pomaleji a pro daného lyžaře příjemněji/bezpečněji. Ono řešení může klidně být i přesně opačné - koupit si kratší, více vyřízlou lyži, která umožní jet kratší oblouk a snazší korekci rychlosti i na užší sjezdovce.
Ahoj, velmi nesouhlasím s tím, co říkáš o "příklonu". Příklon celé osy těla do svahu je správný a nesouvisí se zatížením lyže - můžu si volit váhu na vnitřní i vnější lyži. Naopak zalamování v pase a držení ramen "z kopce" je chyba... Viz teorie carvingového oblouku 👍🏻
Ahoj, také nesouhlasím s tím co říkás 😅😅 Tady máš kdyžtak dva kvalitní zahraniční kanalý na prostudování: youtube.com/@CarvSki youtube.com/@StompItTutorials
Měl bych ještě dotaz jiného ražení... nevíš jak se ta bunda jmenuje? Hledal jsem u Helly Hansen a nemůžu v té barvě co máš najít... a ještě druhý dotaz, u koho sis dával dělat nášivku (potisk)? né každý to na zimní bundy umí... dík za odpověď @@samo_try
Mám 2 ale do oblouku si při ukázce přisedáváš a souvisí to s nesmyslem dám tam tělo a pak možna kolena. Stači být vepředu a jen tam šoupnout kolena! Mám odučeno 6500h a závodění od mala než jsem kvuli škole přestal (rovnou jsem pak šel učit). Když někoho učím tak mu říkám až to bude dobře můžes být líny(ty lyže zatočí sami když má človek dobré postavení). Nabroušení dá jen to že člověk nemusí tak tlačit(sníh na kterém se to ukazuje). Zkrz video pravidelně špatný úvod do oblouku. A když už něco prezentujete chtělo by to i adekvatní projev.
S nástupem carvingu šlo celé lyžování do šoudele. Ve starých zlatých časech smýkaného oblouku jsme sekali jeden perfektní oblouk za druhým s vertikálním pohybem, lyžemi těsně u sebe a protirotací ramen. Při dnešní módě carvingu je všechno naopak a všechno špatně, lyžaři jezdí s roztaženýma nohama, jak kdyby měli nasráno v kalhotách.
@@mynameisjeff869 To je možné, ale horší je, že carveři jezdí i nahoru do protisměru a ohrožují životy ostatních. Dokud se lyžovalo normálně, nebylo na sjezdovkách zdaleka tolik smrtelných srážek.
@@vladimirvladimirovic8989 přesně tak. Dneska už to není lyžování, ale jen naklápění hran. Pamatuji si přesně, jak vznikl carving. To byla doba, kdy byl v módě snowboarding a spousta lyžařských firem začala krachovat, protože snowboard byl cool a pro mladé nový životní styl. Navíc lyžování po hranách bylo výsadou expertů a pro mnohé hobby lyžaře nedosažitelné, chtělo to mnohem více umění. Pamatuji, jak zrovna Elan, který byl před naprostým krachem vyvíjel jakési podivné lyže, které měly připomínat snowboard. Elan patřil k průkopníkům carvingu, naopak Rossignol tomu trendu příliš nevěřil a pak to musel dohánět. No byla to divná doba, carving se zrodil z hluboké krize a z velké části za to může boom prkna, jinak bychom možná stále lyžovali.. 😀
Ten postoj hned v té první disciplíně je špatně. Je totiž moc vzpřímený. Koukněte na nějaké originální videa od zahraničních lektorů, dá vám to mnohem více..
Hned u prvního zlozvyku jsem zjistil, že ten chlapec neví o čem mluví. Pokud už se bavíme o záklonu, tak je dobré hned říct, jak má postoj vypadat. Ale ten postoj co ukazoval jako správný, tak správný není. Člověk má mít postoj, jako by seděl na záchodové míse. Pak může dělat rychlé a dynamické oblouky ..
Skvělé video, hodně z vyjmenovaných chyb dělám, je super to vidět takto rozebrané a názorně ukázané a vědět co můžu na svahu zkusit jinak🙂diky!
Pěkné video. Já bych měl výtku k ramenům. Oblouk začíná pohledem do oblouku, pak ramena a zbytek těla. Tvůj postoj je vhodný na krátký slalomový oblouk, kdy lyže objíždí tělo, takže při jízdě s rameny dolů ze svahu budou vždy směřovat dovnitř oblouku. U větší oblouků je potřeba natočit ramena do oblouku. Při té příležitosti se občas podívat do kopce, jestli nehrozí srážka s jiným lyžařem. Při tvém postoji je horší na hranu a větší možnost smyku patek, ale na prudkém svahu se to hodí.👋👍
Dobrý den, lyžuji od 3 let a pravidelně se jezdím zlepšovat do Alp, ale i v Čechách nepohrdnu dobrými svahy. Viděl jsem již mnoho instruktážních videí jak jezdit na lyžích, ale Vám musím pogratulovat za skvělé video s naprosto pravdivými informacemi. Vše co říkáte mohu potvrdit, že je pravda a potvrzují to i různé publikace o lyžování. Je skvělé, že má někdo jako Vy zájem sdělit informace o lyžování, aniž by si musel člověk najmout instruktora. Co se týká carvingu tak ten opravdu vychází z vykrojení snowboardu. Mrzí mne, že se nyní snowboarding dostává spíše na okraj zájmu. Já jsem snowboardingu přišel na chuť až po 30 roce svého věku. Ideální je jít si dopoledne zalyžovat a odpoledne si užít snowboard. V komentářích někdo zmiňoval původní styly lyžování, mohu zmínit např. přívratem nebo odvratem. Řekl bych, že i s carvingovými lyžemi lze dělat smýkaný oblouk, oblouk s přibržděním anebo to naklopit na hrany, pak také jde o to na co máte za lyže, míněno jejich dynamický tvar (slalom, střední oblouk, sjezdové), každé mají něco do sebe. Každopáně děkuji za super video a budu se těšit na pokračování. Sportu zdar a lyžování (SNB) zvlášť!
Děkuji za vřelý komentář👍😁
Dobré a srozumitelné video. Trvalo dlouho než jsem ke stejnému došel vlastními pokusy a omyly.
Díky.
Skol.😀
Díky😁
Super,děkujeme za info a těšíme se někde na svahu...
Dikyy😁
Díky, opravdu skvělé... ⛄⛄⛄⛄
Taky díky😁
Dobrý návod! V mnohých chybách jsem se přímo poznával!😁 Aspoň vím, na čem a jak zapracovat! 🙂
Děkujem😁
Díky za toto video. . Super rady.
Neni zaač😁
Ani sebelepší video (toto ale není žádný hejt) nenahradí skutečného člověka, který se věnuje přímo vám. Lidé utrácejí desetitisíce za lyžování, ale instruktora si nenajmou. Vždycky je co zlepšovat a lyžaři, co jsou sice pokročilí, ale více méně samouci, dělají hromadu chyb (sama se mezi ně řadím). První den lyžování je fajn najmout si aspoň na dvě hodiny instruktora, který vám nejlíp řekne, kde děláte chyby, a ukáže cvičení, jak je opravit. To samé se týká lyžování s dětmi - většina rodičů přestane dítěti platit instruktora v momentě, kdy je více méně schopné sjet kopec. Pokud to pro vás není otázka peněz, je dobré platit instruktora co nejdéle, nebo aspoň na jeden den lyžování, aby se naučilo jezdit fakt slušně.
mozno pre ludi co sa dostanu na kopec 3-4x za rok (to nemyslim ze 3-4 tyzdne, ale doslova 3-4x, vzdy tak na 3 hodky) im to ani nestoji za to naucit sa lyzovat 'fakt slusne'. lyzuju tak malo, ze o nejakych navykoch sa v podstate ani neda moc hovorit, su na kopci aby si uzili trochu sneh a iny druh pohybu nez po zvysok roka...
@@erikmarkus7467 pokud lyžujete tak málo, tak vám tohle video taky moc nepomůže. Ty chyby se hrozně špatně odstraňují pomocí nějakých videí.
@@hanaporkertova9846 to záleží na úrovni, na jaké se pohybujeme, buď člověk ví, co dělá, a pak to z popisu ve videu identifikuje a nebo to neví a pak mu skutečně video tolik nepomůže.
Video nabízí i možnost si to prohlédnout, stejně, jako by to najmutý instruktor ukázal na svahu, i když pár okamžiků bylo z takového úhlu, že tam moc nebylo vidět, co chtěl autor ukázat.
Učitě je co zlepšovat vždy, ale aby si člověk, co jezdí už pokročile (ne tak jak je to předkládáno, že kdo nějak na tom už stojí, tak je nazvaný pokročilým, ale kdo jezdí s přehledem v podstatě cokoliv) bral vždy na první jízdu instruktora, ti mi přijde jako hloupost, spíše by si ho měl vzít na den a projít si, co si myslí, že nedělá správně, zapracovat na tom a následně provést nějakou kontrolu zepšení.
Ale je to všude stejné, člověk od člověk, jsou dobří instruktoři a jsou špatní a co když potkáte toho špatného (nemyslím tohle video)?
@@hanaporkertova9846 ja síce lyžujem už malo, ale odlyzovane mám dosť. Z tohto videa si viem zobrať jednu dve veci a vedel by som na nich pracovať. Súhlasím, že inštruktor je lepší než video, o tom sa hádam nikto nehada. Ved napríklad vec ako "nesed na lyžiach" môžete začiatočníkovi (hlavne staršiemu, čo má rešpekt pred pádom) opakovať každú jazdu deň čo deň a príde na strmsi kopec a zas sedí.
@@erikmarkus7467 aj ked si na svahu raz za rok , mal by si vediet ovladat svoje lyze, a to bez spravnej techniky nejde. Inak ohrozujes inych lyziarov okolo seba. A keby bol na svahu len jeden zly lyziar medzi dobrymi , tak sa to da prezit ,ale na dvahu je zvacsa 95 percent zlych lyziarov
Jsi borec.... děkujeme za lekce👍👍👍👍👍
Díkyy😁
potreboval táta
Super video, jak jsi se zmínil o profesionálnějším lyžování, tak bude video i o tom?
Pěkné,slzička ukápla.
díky 🙂
Vyborny, casto lepsi jak hogo fogo instruktori, kteri vsak moc nevnimaji jakej je na sjezdovkach standard.
Pěkné video. Teď je to o tom, kterou metodikou se ubíráš a kdo je Tvůj posluchač. Ale za mne relativně pěkný počin mladého závodníka. Druhý aspekt je, že i toto video bude pro některé málo a pro škarohlídy nedostatečné. Ale já bych Tě na akci vzal. Takže držím palce!
díky 🙂
Video super. Jen si myslím, že na začátku by měly být řečeny okrajové podmínky. "Upravená" sjezdovka, slalomový oblouk, atp. Protože když pojedu v těžkém hlubočáku, tak budu držet nohy u sebe co to půjde a pojedu v relativním záklonu. Když budou boule, tak pojedu zase jinak. A na konci by mělo být řečeno, že každý lyžař by měl umět jak smýkaný oblouk, tak oblouk na hranách a jejich kombinaci.
super video dakujem.mozte prosim napisat v ktorom lyziarskom stredisku ste na videu lyzovali.skvele siroke zhjazdovky
Děkuji, je to skiareál Rokytnice nad Jizerou.
Dobré video, takto i učím, ale tak jak ukazuje ten top, je potřeba jezdit rychleji a otevřené oblouky. Což naprostá většina ženxkých, starších, dětí nechce. Chtějí jezdit pomalu a zavřenější oblouky. Do svahu nahoru (se otočit rameny) je potřeba vždy..je to o nebezpěčí srážky s ostatními.
Super video 😀👌
Dikyy😁
hezké video :D ale největší chybou a vždy na prvním místě, že ať je někdo začínající, či pokročilý... nejčastější chybou je že lyžař/ snowborďák nemá absolutní přehled o tom co se děje na svahu (před sebou, za sebou, vedle sebe... prostě si zaplatil tak jede) při každém oblouku by pohled měl směřovat do směru kam oblouk vedu abych nekřížil trajektorie ostatním a nevjel do průseru :D zastavování pod horizontem je další fatal a xx lyžařů to nechápe, že když je někdo sestřelí je to jejich chyba. jinak naprostý souhlas
Nn, chyba je to vždy toho, kdo jede shora. Stejný jako v silničním provozu. Když jedeš hlava nehlava 90 i přes horizont, tak holt se ti třeba po 1001. stane, že to napálíš do kolony stojících vozidel a bude to 100% tvoje chyba.
@@tomashejda absolutně nesouhlasím... pokud chcete příklady z dopravy... pokud vás dement vybrydí, je to chyba vozidla vepředu, pokud začne zničeho nic kličkovat je to chyba řidiče vepředu, pokud nedokážete zastavit v připojovacím pruhu a sestřelí vás vozidlo zezadu, opět je to vaše chyba, takže tu nemlžte ;) btw. například v Itálii existuje a mnohem častěji se používá jisté desatero lyžování, které vysí na každém vleku a lyžař s ním koupí skipasu souhlasí (a konktétně tam existuje paragraf v zákoně Nová pravidla bezpečnosti lyžařských areálů a provozování sněžných sportů v Itálii) pro takové jako vy doporučuji si prvně nastudovat než vlezu na sjezdovku :)
@@jachymchovanec1803 Ano a přesně to se tam píše, bro. Nemáš ohrožovat lyžaře, jedoucího pod tebou. A taky se tam píše, že máš jezdit s ohledem na vzdálenost, na kterou vidíš. Tj. pokud nevidíš za horizont, tak zastavit, kouknout, a jet. Je to naprosto logický. A taky máš mimo jiný rychlost jízdy přizpůsobit hustotě provozu more. Takže si svoje doporučení nech pro sebe a nauč se lyžovat na sjezdovce plný lidí než uděláš nějakej průser kemo.
@@tomashejda nejsem bro ;) a když si chceš vytahovat jen co se ti zlíbí, tak jsi jen potvrdil, že jsi jen amatér a alibista, co se klidně zastaví pod horizontem a po tom co je sestřelený ještě bude pičovat ;) čus na takové si čas dělat nebudu... zrovna tebe bych sestřelil s chutí a ještě ti přidal borečku... až se naučíš lyžovat a rozhlížet, rád tě někde uvidim more...
Pěkný video!🙂 ⛷
Super video...diky
Taky diiky😁
Krásně vysvětleno.👌 Mám dotaz jestli plánuješ udělat videa k jízdě a chybám mimo sjezdovku. Např. těžký mokrý hluboký sníh, strmé ledové svahy, prašan atd :)
Dikes, aaa do teď jsem to v plánu neměl ale nápad je to dobrý 👍😁
@@samo_try otázkou taky je, jestli v tom ještě vůbec umíš lyžovat.. 😀
Nějak si ta videa mimo sjezdovku neumím představit. Tak jako každá sněhová vločka je jiná, tak i každý druh sněhu je jiný, není prašan jako prašan, není mokrý sníh, jako mokrý sníh. V podstatě to chce už odmalička nevyhýbat se rozbitým podmínkám. V dnešní době je složité potkat komplexního lyžaře, protože drtivá většina jsou pouhé princezničky na hladkém stole. Já měl vždy několik lyží i lyžáků. Nejlehčí je prašan, tam úplně stačí staré vypráskané lyže a úplně obyčejné měkké lyžáky. Čím tvrdší závodní bota, tím menší cit. Taky platí, že čím je výše bota nad lyží, tím méně citu. A na rozdíl od upraveného svahu to chce více odlehčovat špičky. Mokrý sníh je háklivý na ostré hrany, takže zase staré lyže, tupé hrany budou ok. A chce to více síly a citu zároveň. Dále jsou úplné lahůdky, kde nelze ani lyžemi točit, jako je krusta a opravdu těžký sníh. Tady se používají pouze oblouky s přeskokem. No a pak je ta největší lahůdka, těžký terén s boulemi. Tady už to chce být absolutně komplexní, protože tady člověk vnímá a reaguje na každou setinu sekundy.. 😀
Pozdravujem, prosím Vás aký model lyží používate? Ďakujem
Já vždycky s trochou nadsázky říkal, dokud nemám odřené holeně od jazyků v lyzacich, tak jsem málo nebo spatne lyžoval 😂
Přesně😁😁
Souhlas
si spíš myslim že to jsou špatný jazyky, což bohužel nejen u lyžáků ... takovou dobu sem vybíral zimní boty aby neměly úplně debilní jazyk se švem dovnitř, ty nejlepší jsem si koupil, a stejně je zavazuju až pod jazykem, aby mě nedřely !!!! (no když to sekaj jak Baťa cvičky, asi není divu, masová ... výroba nebo něco jinýho ?!!!!)
Kvalita obrazu je brutální! Nevím čím jsi to točil, ale extrém.
Dík dík,
tady maestro, na to má své hračky 🔥🔥 instagram.com/martinzuzanek?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Ty jsi démon to nechytim ani za 10 let 😀 gratuluji 🙂
Pěkné video. Nebylo by vhodné říct, že se ve videu jedná o zlozvyky carvingového oblouku?
Ahoj Samo, muzes mi prosim te napsat co to mas za lyze a vazani? Diky
Ahoj, díky za fajn video.. Jen jsem z toho trochu jelen.. při carvu mi bylo tlačeno do hlavy přenést těžiště na vnitřní nohu.. Je pravda, že je to dobrých 10 let zpátky.. změnilo se od té doby něco? Díky. ;)
Dík za dotaz,
chce to vždy dát většinu váhy/síly/tlaku do spodní(vnější) lyže😁
Ahoj, měl bych dotaz k regulaci rychlosti jízdy. Když se jede po hranách, tak většinou mají lyže tendenci zrychlovat. A jak je to někdy moc už rychly, tak do toho my amatéři začneme přinášet svoje "invence" a to už není dobrý :D Jak ideálně být schopen kontrolovat rychlost jízdy v oblouku, aby to bylo příjemný, ale i naprosto pod kontrolou? Je to vždy jen o síle a tlaku na nohou a přitažení oblouku nebo je v tom něco dalšího důležitějšího? Díky
Je to fyzika, když z lyže vytáhneš radius, jaký nabízí, tak oblouk už asi víc carvingem neutáhneš.
Máš možnost jet delší část výseče (zatočit třeba i o víc než 180°.
Obecně carving vymyslel někdo aby byl rychlý, takže pomalý carving na prudké sjezdovce nemůžeme čekat, proto ještě dříve někdo vymyslel jízdu smykem.
Na strmých svahoch je vhodný tzv. stivot turn - rýchle odhodenie snehu do strany na začiatku obrátky namiesto dlhého šúchania dolu svahom
th-cam.com/video/PyKmXQEswR8/w-d-xo.html
Buď si trochu pribrzditt v oblouku nebo řídit rychlost tvarem oblouku tedy dělat širší a delší oblouk více do stran..
Potrebujes dokoncit (uzavriet) obluk, ale neskusaj to na preplnenej zjazdovke ;) Pokial si sa pytal na dlhy obluk na strmom svahu.
Tady je to super vysvetlene i ukazane.. th-cam.com/video/1IDwoN_fdJA/w-d-xo.html
Prvá Opačne lyziarky a druha Lyziarky dozadu a lyže dopredu. Tschuss.
Please how to do parallel ski properly... děkuji
Celkem zděšení, že existuje podobné video. Věřím, že úmysl byl dobrý. Kamera a zpracování je skvělý, ale ten obsah je jaký je.
Ještě mi tam chybělo zastavování/brzdění pluhem. To vídám taky hodně často :D
To není chyba, ale jeden ze způsobů zastavení.
1:50 - Tak v záklonu jsem jel snad jen když jsem se potřeboval přebrodit hlubokým prašanem. Navíc s mými 15 let starými "rovnými" lyžemi se "špičkami" to byl celkem těžký úkon. Bylo třeba nadzvedávat špičky, aby se dalo v hlubokém sněhu zatočit. Co si já pamatuji, tak největší problém vždy byly hole. Nikdo nevěděl na co je má a jak s nimi zacházet. Jinak s rovnými lyžemi souvisí i to v čase 7:50 - Na lyžích prakticky bez výkroje to prostě moc nejde. Carvingové lyže v té době byly ještě relativně dost neznámá věc.
Na kurzu se pak dělilo do dvou skupin. Na ty s klasickými lyžemi a na ty s carvingovými lyžemi, protože s každými byla jiná technika jízdy. Tudíž pro mě jako člověka, s klasickými lyžemi, "hranění" nefunguje.
Ahoj pěkný video, já jsem se na lyzich učil jezdit sám a tak mám nejspís dost špatnejch navyků. Měl bych otázku, nějak jsem nepochopil práci s hulkama pri jizdě, použival jsem jen jen na začatku, nez jsem na ně nespadl a několikrad jsem si je nepřejel😅 Přislo mi to jako pomocny kolečka na kole a kdyz uz jsem se nejak naucil jezdit tak uz je nepouzivam kdyz se chci rozjet tak bruslim a chybi mi akorad tak ve frontě na vlek když je to z kopce. Chtěl bych se zeptat k čemu správně hůlky při jizdě pouzivaj zkušeny lyžaři? Tipuju ze na opirání se aby nespadli to nebude 😁 kdyz pominu slalom kde tim srážej tyčky
Dík za dotaz,
hůlky jsou velice důležité, slouží hlavně k k udržování optimální rovnováhy a celkově k stabilizaci při jízdě, zkrátka pro správnou jízdu se bez toho nedá obejít. Jak si říkal opíraní atd... to už je jen takovej bonus 😂😂
@@samo_try ahá, diky za odpověď 😁 Já to asi nepochopil jak s nima pracovat, jen mi prekážely. Je zvláštní že na lyžich kde když padáš můžeš třeba víc roztahnou nohy nebo kdyz se chces rozjet bruslit (kdyz zrovna nestojis ve frontě 😅) a stejně se používaj hůlky. A na snowboardu kde maj nohy pevně nemužeš je roztahnou nemužeš bruslit se žadny hulky nepouživaj 😁 a na bruslich který jsou docela podobný lyžím ale maj o dost horši předozadni stabilitu diky kratký délce se to taky obejde bez hůlek. 🤔😁
Ale diky za vysvětlení to neber jako hate 😉 jen takový zamyšlení neznalého v oboru
@@mocriders820 je vidět, že jsi nikdy nejezdil v těžkém terénu, nebo aspoň v pořádných boulích, tam to totiž bez hůlek ani nejde.
@@martinkristof6101 to je pravda, to moc na červenejch sjezdovkach nebejvá 😁 proto jsem se ptal na to to je
@@mocriders820 já nevím, ale nějak si neumím představit lyžování bez hůlek. Občas se stane, že lyžař musí rychle změnit směr, vyhnout se překážce, srážce. No a když nemá hůlky, tak se prostě rychle nevyhne. Hůlky neslouží jen k odražení branek, hlavně slouží k rychlejší změně směru a lepší stabilitě.
Trošku Mimo téma =>bylo by možné dát odkaz na to oblečení co máte na sobě? Tedy kalhoty:) díky
Ahoj,
youtube.com/@hellyhansen1877
mám na sobě kalhoty od této značky ✅
Ahoj, na jakých jezdíš lyžích?
FIS SL od Atomicu mám v tomto videu, těď nejčastěji jezdím taky na FISových slalomkách ale od Rossignolu🙂
Měla bych taky dotaz. Kde mi perfektně nabrousí hrany? 😏
Nejrzdite na tux nebo na sella rondu? Zebych si tě vzal jako instruktora 😉s tím časováním tlaku mám velký problém 🤦🏼
Tyjo, s tím správným těžištěm bojuju doteď. Všichni ti řeknou, že jej máš posunout dopředu, ale nikdo neřekne JAK. Když stojím na místě, umím se opřít do lyžáku tak, že holení tlačím na jazyk. Když se rozjedu, jsem neprosto bez šance, nohy jsou vždy nejrychlejší a té mojí snaze se opřít prostě ujíždí... Poradí někdo, kdo to překonal?
Je to trochu podobné, jako na kolečkových bruslích, tam musíš být taky na jazyku. Vsimni si, kde mají těžiště dobří bruslaři, oni jdou s tělem jakoby do přepadu. To pomáhá rychlosti na bruslích i na lyžích. Slabý bruslař jede tak že vůbec nevyužívá dopředný pohyb těla, na bruslích jakoby stojí, případně až sedí. Je to velice únavné a navíc neekonomické, člověk se nadře a nemá žádnou rychlost. Na lyžích je to podobné. Když jsi vyvážený v ofenzivním postoji, tak můžeš maximálně využít vlastností lyže, která při tvém správném provedení pohybu vykoná spoustu práce za tebe. Proto se velmi dobrý lyžař při agresivní jízdě ani tolik neunaví a lyže ho v podstatě sama vystřelí do dalšího oblouku. Ještě bych dodal, že správný nácvik bych zkoušel na velmi mírném svahu, střední zavřené oblouky a jestliže to děláš dobře, tak v jízdě budeš zrychlovat. Pokud to nebudeš dělat dobře, tak budeš postupně zpomalovat. Oblouky musí být kulaté, zavřené.
Je to skor psychologicky problem a treba sa vratit uplne na zaciatok. Naucit zaciatocnika pracovat s taziskom je jednoduchsie, ako opravit zle nauceny a zafixovany lyziarsky postoj.
Mám ten samý problém jako vy..Jakmile se rozjedu nohy se v jazycích neudrží.
@@ivetalopourova1723 to je tím, že se příliš spoléháte na patky lyží a tuhost zadní části lyžáků a hledáte předozadni rovnováhu. Teď už je venku teplo, vemte kolečkové brusle a zkuste "lyžovat" na asfaltu na mírném spádu. Na kolečkových bruslích si nemůžete dovolit pustit jazyk, tam vás nedrží ani patky lyží, ani vázání a ani komín lyžáku. A i základní postoj na bruslích je stejný jako na lyžích, po rovině vždy jedna noha o půl boty vepředu a obě nohy na jazyku. Mám mysli jen postoj při jízdě rovně, bez bruslení.
Nechceš udělat video jak jezdit na "muldách". Když je prudší sjezdovka (červená, černá) plná vekých muld, tak mám tendenci méně jezdit po hranách a spíše více "šoupat".
9:55 - takzvaná pozice "volant".
Ja sa na lyziach predklanam, a zaboha sa neviem dat do spravnej pozicie..... tak sa lyzujem ako viem.....ale vypada to hrozne..... ale zacal som sa lyzovat ako samouk v 44 rokoch..... dovtedy som si myslel ze to nedokazem, v detstve boli 2-3 pokusi,ale bolo to marne..... no a ked sa syn naucil lysovat musel som aj ja.... rovnovaha je premna stale prekazka.....
Kde je to točené?pls
Rokytnice nad Jizerou
Díky
uff, takto zle upravenu zjazdovku som uz davno nevidel
Ahoj, dotaz ucil jsem se od profiku kdysi pred revoluci, a lehce po...za nas karving nebyl, muj styl je dost dravej" rychlej styl,kolena nalepen na sebe, o tom jsi nemluvil... Dnes uz se nejezdi s mohama u sebe? Uz se nedelaji klasicke lyže? Carving je ok, ale muj styl to úplně neni 😊
Taky nás učili na rovných lyžích, kolena u sebe. Jak jsem přešel na carving, tak mi přijde, že tam to pomalu ani nejde udržet. Prostě ta hrana je křivá a nechce jet rovně. Můj pocit.
Co to je za sjezdovku? Vypadá to tam celkem široce a upraveně 😃
Lysá hora - modrá sjezdovka
Diky
super video ale k čemu slouží hulky ?
ruky jestli mam vzadu nebo ve předu nepotřebuji hulky?
V carvongu praktick na nic, ale bez nic ty ruce jsou takové olšové, u smýkaneého oblouku je to bod otáčení
@@milosburian7383 jsou potřeba určitě i při carvingu🙂
Dík za dotaz,
hůlky jsou velice důležité, slouží hlavně k k udržování optimální rovnováhy a celkově k stabilizaci při jízdě, zkrátka pro správnou jízdu se bez toho nedá obejít. 🙂
@@milosburian7383 i závodníci mají hůlky a ne jen na rozbruslení na startu.
Slouží to na vyvážení a stabilizaci, poslední záchrana na opření, za špatné viditelnosti je to pomůcka orientace. Když někde je potřeba "dojít" tak k bruslení jsou hůlky nezbytné.
Zajdu až tak daleko, že si troufnu tvrdit, že by bez hůlek na sjezdovce lyžař neměl jezdit.
Je možné u carvingových oblouků korigovat rychlost? Např. pivotingem, driftem? Popř. Jak?
Ano je,
musí se oblouk více zavřít (zakulatit) tzn.: přidat na síle tlaku a prodloužit dobu tlaku, anebo dělat větší a delší oblouky(,,z jedné strany sjezdovky na druhou").
@@samo_try chápu, že carving je o rychlosti, ale někdy je to dost rychlé, nebo spíše ten pocit. Děkuji za radu
Koupit delší a sportovněji laděné lyže. Pocit bude mnohem lepší (aneb je rozdíl jet 130km/h ve staré fabii a něco jiné v nové Audi A6)
když se to rozjíždí tak se dá na začátku oblouku udělat drift a z něho plynule přejít do carvingu. Tak se jezdí obřák pokud se nepletu. A pokud sjezdovka nabývá brutálních sklonů tak se uchýlit ke sterému dobrému smýkanému oblouku. Ten taky vypadá efektně, když se umí a prudká pazáž taky o to víc pobaví.
@@janhornacek9379 To není úplně odpověď na to, jak jet pomaleji a pro daného lyžaře příjemněji/bezpečněji.
Ono řešení může klidně být i přesně opačné - koupit si kratší, více vyřízlou lyži, která umožní jet kratší oblouk a snazší korekci rychlosti i na užší sjezdovce.
👍
😁
Ahoj, velmi nesouhlasím s tím, co říkáš o "příklonu". Příklon celé osy těla do svahu je správný a nesouvisí se zatížením lyže - můžu si volit váhu na vnitřní i vnější lyži. Naopak zalamování v pase a držení ramen "z kopce" je chyba... Viz teorie carvingového oblouku 👍🏻
Ahoj,
také nesouhlasím s tím co říkás 😅😅
Tady máš kdyžtak dva kvalitní zahraniční kanalý na prostudování:
youtube.com/@CarvSki
youtube.com/@StompItTutorials
Je to o těžišti těla, které je jinde když děláš příklon než když ho neděláš. Tím se pak mění i zatížení lyže. Tak to prostě je.
A jeste bych pridal 8mou chybu… a to chtěné predsouvani vnitrni lyze u zahajeni oblouku… 👍🏻 udelas i video o tom? 😂
Dobrý nápad✅, uvidíme jak to stihnem
Měl bych ještě dotaz jiného ražení... nevíš jak se ta bunda jmenuje? Hledal jsem u Helly Hansen a nemůžu v té barvě co máš najít... a ještě druhý dotaz, u koho sis dával dělat nášivku (potisk)? né každý to na zimní bundy umí... dík za odpověď @@samo_try
Nevíte někdo prosím, kde to je?
..tak už vím:)
Rokytnice 1?
Jojo, Rokytnice 👍
Ano .Modrá sjezdovka
Mám 2 ale do oblouku si při ukázce přisedáváš a souvisí to s nesmyslem dám tam tělo a pak možna kolena. Stači být vepředu a jen tam šoupnout kolena! Mám odučeno 6500h a závodění od mala než jsem kvuli škole přestal (rovnou jsem pak šel učit). Když někoho učím tak mu říkám až to bude dobře můžes být líny(ty lyže zatočí sami když má človek dobré postavení). Nabroušení dá jen to že člověk nemusí tak tlačit(sníh na kterém se to ukazuje). Zkrz video pravidelně špatný úvod do oblouku. A když už něco prezentujete chtělo by to i adekvatní projev.
😃
WOW
😁
S nástupem carvingu šlo celé lyžování do šoudele. Ve starých zlatých časech smýkaného oblouku jsme sekali jeden perfektní oblouk za druhým s vertikálním pohybem, lyžemi těsně u sebe a protirotací ramen. Při dnešní módě carvingu je všechno naopak a všechno špatně, lyžaři jezdí s roztaženýma nohama, jak kdyby měli nasráno v kalhotách.
Aspoň nekazíme sjezdovky, klasikáři jsou odrhňači sněhu
@@mynameisjeff869 To je možné, ale horší je, že carveři jezdí i nahoru do protisměru a ohrožují životy ostatních. Dokud se lyžovalo normálně, nebylo na sjezdovkách zdaleka tolik smrtelných srážek.
@@vladimirvladimirovic8989 přesně tak. Dneska už to není lyžování, ale jen naklápění hran. Pamatuji si přesně, jak vznikl carving. To byla doba, kdy byl v módě snowboarding a spousta lyžařských firem začala krachovat, protože snowboard byl cool a pro mladé nový životní styl. Navíc lyžování po hranách bylo výsadou expertů a pro mnohé hobby lyžaře nedosažitelné, chtělo to mnohem více umění. Pamatuji, jak zrovna Elan, který byl před naprostým krachem vyvíjel jakési podivné lyže, které měly připomínat snowboard. Elan patřil k průkopníkům carvingu, naopak Rossignol tomu trendu příliš nevěřil a pak to musel dohánět. No byla to divná doba, carving se zrodil z hluboké krize a z velké části za to může boom prkna, jinak bychom možná stále lyžovali.. 😀
Teorii co mě učili (a podle toho tak nějak jezdim) byla mít váhu ani ne vepředu ani vzadu ale držet ji co nejvíc na středu..
Spatne casovani oblouku.... to som ja..... akoby som seba videl....
Podotykam ze sikovny i struktor zkrati velmi vyrazne cas cesty l cili…
já znám jen jednu - lyžování ...
Vůbec nezáleží na tom jak lyžuješ, ale jak u toho vypadáš.
Ten postoj hned v té první disciplíně je špatně. Je totiž moc vzpřímený. Koukněte na nějaké originální videa od zahraničních lektorů, dá vám to mnohem více..
Ukazuje základní postoj a ten je správně. Když budeš na lyžích jen sedět, nikdy nebudeš mít v noze dynamit.
Jenom kecá nesmysly
Ten vubec neví
ale nohy u sebe nemáš
Hned u prvního zlozvyku jsem zjistil, že ten chlapec neví o čem mluví. Pokud už se bavíme o záklonu, tak je dobré hned říct, jak má postoj vypadat. Ale ten postoj co ukazoval jako správný, tak správný není. Člověk má mít postoj, jako by seděl na záchodové míse. Pak může dělat rychlé a dynamické oblouky ..
😀.. Na záchodové míse s těmi lyžemi ani nehneš.. 😀, ty jsi toho moc na lyžích nenastrouhal.. 😀