OldtimerbazaR ~ Romet Chart typ 210 - opowiada Piotr Kawałek

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • Chart - polski SimsonTen motorower był nam Polakom niezbędny, czekaliśmy na jego premierę przez naście lat, ale gdy się pojawił było już za późno na sukces, jego czas minął bezpowrotnie… Producent Zakłady Rowerowe Predom-Romet w Bydgoszczy, Marka Romet, Model Chart, Typ 210 Elektronik, Producent silnika Zakłady Metalowe Dezamet Nowa Dęba, Typ silnika 027, Lata produkcji 1988-1994, Pojemność skokowa 49,8 ccm, Ø x skok 38 x 44 mm, Stopień sprężania 8:1, Moc 2,8 KM przy 5 600 rpm

ความคิดเห็น • 656

  • @gorskipotok2575
    @gorskipotok2575 2 ปีที่แล้ว +184

    Testowałem motorowery w Romecie, na Chartach przejechałem łącznie pewnie z 40 tys. km. Testowałem te z silnikiem nr 0001 i 0002, ten drugi nawet po testach wykupiłem. O wszystkich ówczesnych motorowerach mogę dłuuugo opowiadać. Testowaliśmy silniki Puch, Jawa automat z Babetty, Tomson. Było sporo kombinowania, aby Chart nie przekroczył 50 km/godz. ale po zastosowaniu szybszego przełożenia 65 pojechał. Brałem udział w 24 godzinnym teście na torze w Poznaniu. Pilnowaliśmy, aby nie wyszła nam średnia wyższa niż 50 km/godz. Ten co przejechał 1206 był kręcony na maksa i spalił 2.5 l/100km, nasz fabryczny zespół przejechał 1196, bo musieliśmy jedno okrążenie odpuścić dla zrobienia wspólnego wjazdu, nasz spalił 2,18 l/100. Ten z zespołu fabrycznego w białych wysokich ponad kostkę butach to ja :-) Z tymi butami była później ciekawa historia :-) Wypadłem z nich (pękły) uderzając gokartem przy 120 km/godz. w stalowy słup bramy wjazdowej na tor kartingowy w Bydgoszczy, ale to inna historia :-) W Charcie po testach wyszło nam 30 usterek, niedoróbek, poprawiono 10 :-)

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 ปีที่แล้ว +64

      Dziękuję Bogdan, że się odezwałeś. Proszę zadzwoń do mnie na numer 601 788 327. Jeśli się zgodzisz to przyjadę do Ciebie z ekipą filmową i przygotujemy materiał filmowy. Będzie to wydarzenie miłe nie tylko dla mnie, jestem pewien że także dla wszystkich fanów OldtimerbazaR'u. Pozdrawiam serdecznie, Piotr Kawałek OldtimerbazaR

    • @gorskipotok2575
      @gorskipotok2575 2 ปีที่แล้ว +38

      @@oldtimerbazar Mam w pracy kolegę, który jest maniakiem jednośladów. Ten to o motocyklach, motorowerach, silnikach i wszelkich szczegółach z nimi związanych wie wszystko. Jak mamy temat gwintów, to tylko Adam. Zna wszelkie normy i odstępstwa dla różnych marek od początków powstawania niemal wszystkich znanych motocykli na świecie. Jest tak zakręcony, że wie kiedy powstawały hale produkcyjne w Polsce i co w nich wcześniej produkowano :-) Moja historia jest krótsza, ale w dziale Prób i Badań oraz w serwisie pracowałem ponad 3 lata. W Dziale Prób i Badań miałem, wykonywać badania na hamowni podwoziowej, ale nie mieli głowy, żeby ją wykorzystywać, pracowałem, jako "oblatywacz" :-) Dostałem dyplom za przejechanie 100 tys. km, łącznie przejechałem jakieś 120-125 tys. km. Jakbyś był w Bydgoszczy, to moglibyśmy odwiedzić te miejsca. Mój znajomy Sławomir Stalewski był konstruktorem w Romecie i miał udział w projektowaniu Charta. Przeniosłem się na ponad rok do Serwisu, bo byłem moim zdaniem najlepszym znawcą od silników dwusuwowych. Ścigałem się już wtedy z 10 lat na gokartach, budowałem najlepsze WSK-125 z przeróbkami w Polsce a moja CZ-516 stawidło po 1992 była jedną z najlepszych w Polsce na deszcz :-) Potrafiłem doregulować skrzynię biegów w Mińsku lepiej, niż ich fabryczny serwisant inż.Lonia z Mińska, gaźnik tak, że przyspieszał od dołu bez dziur, jak w MZ-tce. Nie było to dla mnie trudne, bo budowałem silniki do wyścigów, miałem własną hamownię, napisałem i pomogłem w napisaniu trzech prac dyplomowych, 1. moja - silniki dwusuwowe z zapłonem iskrowym, 2. wpływ wymiarów rury rezonansowej na parametry silnika CZ-516 w oparciu o badania na hamowni, 3. wpływ zmiany sterowania dolotem na parametry silnika CZ-516. Moja praca powstała w 1982 a kolegów w 1984 i 1985, jakoś tak? Prowadziłem przez 2 lata sekcję kartingową będąc trenerem-instruktorem sportu kartingowego. Szkolenie kończyłem razem z Heniem Glicklichem :-) Zadzwonię :-)

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 ปีที่แล้ว +15

      Będziemy mieli o czym rozmawiać! Cieszę się. Czekam na telefon. Pozdrawiam serdecznie, Piotr Kawałek OldtimerbazaR

    • @gorskipotok2575
      @gorskipotok2575 2 ปีที่แล้ว +17

      @@oldtimerbazar Bydgoszcz czeka, pokażemy gdzie to wszystko się działo. Będzie konstruktor motorowerów, syn konstruktora pierwszy tester, zajeżdżacz i „oblatywacz” ;-)

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 ปีที่แล้ว +45

      Rozmawiałem z Bogdanem - kopalnia wiedzy widziana oczami praktyka. Jesteśmy umówieni - z pomocą ekipy filmowej powstanie film ilustrujący dzieje naszej motoryzacji widziane przez specjalistów od strony producenta. Rozmawialiśmy przez telefon bez mała godzinę i już wiem, że poznacie nieznane dotąd wątki historii polskiej motoryzacji. Na spotkanie przyjedzie także redaktor naczelny Automobilisty Jurek Kossowski, który spisze i opublikuje najważniejsze informacje dla tych, którzy lubią czytać.
      Bogdan, dziękuję że zadzwoniłeś i wyraziłeś chęć podzielenia się wiedzą. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia.
      Piotr Kawałek OldtimerbazaR

  • @pawegrzybek8651
    @pawegrzybek8651 2 ปีที่แล้ว +79

    Pan to umie opowiadać,aż się iskierka świeci w oczach, kultura klasa i sznyt👏👍👍👍

  • @mateusz1234532
    @mateusz1234532 2 ปีที่แล้ว +37

    Przypomina mi się dzieciństwo. W latach 2005-2010 był prawdziwy bum wśród nastolatków (12-14lat) na wyciąganie wsk, rometów, komarów ze stodoły dziadka. Ach co to była za radość, gdy taki Romet odpalił i można było pojeździć (bez kasku) po wiejskiej drodze wśród pól.
    Pozdrawiam z Wrocławia

    • @obywatelcane6775
      @obywatelcane6775 2 ปีที่แล้ว +4

      Nie tylko 2005-2010. To trwało praktycznie przez całe lata 80 i 90 kiedy stare WFM-ki, SHL-ki czy Komarki wystarczająco potaniały, że mógł sobie na nie pozwolić młody człowiek. "Gangi" motocyklowe z przelotowym wydechem, spieprzanie w pole przed psami w Nyskach, szybkie kitranie wueski bez papiera do rowu :-) Obecne chińskie skuterki to już nie to. Nie ma tego klimatu. Jeszcze w 2012 miałem Komarka, którego sprowadzałem po desce do piwnicy w bloku a wcześniej wueskę trójkę bez kwitów, na podwójnych amorach i z oponą crossową z tyłu :-) Normalnie nią jeździłem po mieście i okolicach w kasku MO przemalowanym na czarno sprejem chociaż do dziś nie mam prawka na motor. Takie to były czasy.

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 2 ปีที่แล้ว +4

      05-10 to już koncówka tego PRL złomu. Wiekszosc uważała za wstyd takim czymś. To już czasy zachodnich i japonskich pojazdów. Na wsiach jeszcze upalali wsk bo miałą troche mocy. Rometem jezdziła 1 osoba na 100skuterów i to też przez chwile do czasu jak kupiła simsona.

    • @FizykaTV
      @FizykaTV ปีที่แล้ว +1

      potwierdzam... jako nygus w latach 2002-2005 upadlałem po kolei motorynkę, simsona, wueskę poskładaną bez papierów "ze śmieci" i dopiero później chińskiego skutera zippa... wtedy część moich kolegów poganiała jakieś stare używki piaggio itp a było paru chłopców rometowców :D

    • @FizykaTV
      @FizykaTV ปีที่แล้ว +1

      ale mnie nostalgia wzięła.. w sumie narzekałem na swojego simsona ale teraz sobie pomyślałem że w chwili kiedy go ujeżdżałem to miał 18 lat... najpierw Niemcy nim się wylatali a później z tatą kupiliśmy go od jakiegoś typka co w jakieś ruderze mieszkał... nic dziwnego że później 2letni skuter był przy nim jak dzień i noc... a simsonowi zrobiliśmy z tatą tuning.. to był s51 zielono-szary z 1986 roku a my mu zrobiliśmy malowanie z 1990r czyli czerwony lakier i czarne błotniki

  • @robertm9458
    @robertm9458 2 ปีที่แล้ว +13

    Jako łepka nauczyli mnie jeździć rometem wchodząc na ławkę i z niej startować ,a zatrzymując motor był przy samej ziemi bo krótkie nogi miałem i potem startowałem z rozbiegu z jednej stopki, mogłem mieć niecałe 10 lat i ogólnie niski byłem,to był romet ogar.Dwa lata później drugi wujek dał mi wskę i ten sam scenariusz nauki,i tak rodzinie w plecaku zakupy woziłem,jeździłem później chyba wszystkimi wsk ,romet jawa 350 ts, mz150,250,251,tropic,simson 49, 51,skuter,kobuz i parę innych.Do obecnej żony jeździłem rometem z silnikiem jawy, psuł się niemiłosiernie ,ale zawsze miałem klucze i naprawiałem w drodze nigdy nie prowadziłem bo to by wstyd było przed teściem ,który też motor miał.Śmierdziałem ciągle benzyną ,teściowa wyczuła, a teściu rozumiał.W jawoskich silnikach zawsze był problem z zapłonem(platynki),cewkami które wilgotniały w obudowie silnika itd. W latach 90-tych przerabialiśmy wski na cross ,oprócz modyfikacji silnika (pan JAPA z Rybnika koło rynku) głównym elementem był zbiornik od charta ,żeby to miało wygląd,bo na podniesionym zawieszeniu to wyglądało przepięknie,potem było kawasaki750,honda500,ale to po paru latach fascynacji mocą zgasło,a jawa 350ts zwróciła mi to czego mi brakowało. Lubię Japońskie motory np honda cbr 1100, ale nie ma takiej duszy ,która łapie za serce,dawniej motor czy samochód poznawało się po dźwięku,nawet takie zawody za łebka robiliśmy,teraz jeden dźwięk rozczarowania. Stary nie jestem ,mam43 lata,ale jak miałem cztery to zawsze siedziałem w szopie godzinami na mz tropic kupionej z milicji i miłość do motorów pozostała. Pozdrawiam.

  • @jerzyserwata2516
    @jerzyserwata2516 2 ปีที่แล้ว +12

    Panie Piotrze, silnik Jawki był awaryjny. Nie mniej niż romet.

    • @Tadzioo21
      @Tadzioo21 2 ปีที่แล้ว +5

      Silnik jawy przez ustawienie cylindra ciepły nigdy nie chciał palić z kopa. Ale możliwe że tylko mój typ tak miał.

  • @rafamotomz9289
    @rafamotomz9289 2 ปีที่แล้ว +18

    22 lata temu miałem wersje 211 z alusami, pięknie to chodziło.
    Najwygodniejszy motorower jakim jeździłem :)

  • @radosawbobinski6049
    @radosawbobinski6049 2 ปีที่แล้ว +9

    Romet Chart moje marzenie z dzieciństwa.

  • @axelkick9182
    @axelkick9182 ปีที่แล้ว +7

    Właśnie nabyłem takiego charta z 88 roku ,rejstracja 1.01.1989 ,całkiem niezły stan, kompletny ,właśnie go rozebrałem I będę chciał nadać mu nowego blasku

  • @formtech2000
    @formtech2000 11 วันที่ผ่านมา +1

    Dziękuję za tą historię o Charcie. To również kawałek (spory) mojej historii. Pracowałem nad narzędziami do jego produkcji. Głównie nad formami wtryskowymi do producji części tworzywowych.

  • @K007-b5f
    @K007-b5f 2 ปีที่แล้ว +9

    Ładny i niezły jakościowo sprzęt. Marzenie z dzieciństwa.👌👌

  • @jacekcb
    @jacekcb 2 ปีที่แล้ว +5

    Panie Piotrze ponownie muszę wsadzić swoje 3 grosze i sprostować kilka rzeczy.Tak się składa ze końcówce lat 80 ja się przesiadałem na Jawę 350 TS a mój młodszy brat na Charta właśnie.Chart to polski Simson.Stylizowany i wzorowany.Jedynie bak był podobny do MZ.Klockowy silnik był akurat kontynuacją silnika od motorynki.Gdzieś widziałem Motorynkę Stella z takim właśnie silnikiem.A widziałem ją w sklepie motocyklowym żeby nie było że ktoś sobie zamontował.Chart powstał nie tylko z powodu przestarzałej technologii ogarów i kadetów.Ale też dlatego że mlodzież w tym JA marzyła o Simsonie właśnie.Dlatego on jest podobny nie do Jawy a do Simsona i garściami były brane od niego rowiązania techniczne jak np zapłon elektroniczny czy skrzynia biegów.Mówi pan że 3 biegi.A przecież Simson długo produkował modele właśnie 3 biegowe.Z tym że on spalał poniżej 2 litrów a nasz powyżej.I to znacznie powyżej.Widzę że zamontowane są kierunki od Jawy 350;) Acha i światło stopu Simson też posiadał i fabryczne kierunki i lusterka.Więc z tąd podobieństwo.Tylny bagażnik wypisz wymaluj Simson oraz zawieszenie oraz tłumik.Nawet przy 3 biegach z harta śmiało można było konstrukcyjnie więcej wycisnąć.Simsony przy 3 biegach dobijały do 70Km/h spalały mniej.W 89 roku nawet Simsony nie posiadały tarczowych hamulców.Wtedy robili już Skutery które były obiektem pożądania a tarcz nie posiadały.Wtedy jeszcze nie.Jawa w połowie lat 80 powiedziała nie z produkcją starych silników ponieważ już wtedy panowali przestawienie linii produkcyjnych na nowszy model silnika.Zwyczajnie nie opłacało im się utrzymywać starej linii bo planowali perspektywicznie rozwój a nie stagnację.I ost rzecz....Mówi pan że w tamtych latach głupi pomysł z ogranicznikiem żeby nie rozwijać więcej jak 50km/h.A dziś?Jest inaczej?Dzisiejsze przepisy nie pozwalają rozwijać motorowerom więcej jak 45km/h.I taki 6 konny skuter jest dławiony na kilka sposobów.Elektronicznie ingerując w zapłon,wydechowo ingerując w zmniejszoną średnicę kolektora,lub po prostu wstawiając dodatkową uszczelkę przed wydechem i wreszcie poprzez ingerencję w sam wariator-czyli napęd.Dodam iż te modyfikacje są stosowane wszystkie razem bardzo często.A jak wiemy że dzisiejsze skutery mają mocniejsze silniki niż motorowery z PRLu.No ale dzisiejsza młodzież nie próżnuje i już dawno rozpracowała jak podnieść moc silnika bez rozbierania go i planowania głowicy -bo to całkiem niepotrzebna czynność skoro silnik sam generuje wystarczająco sporo mocy.Wracając do Charta uważam że po Simsonie to był bardzo dobry motorower i bardzo dobrze wykonany.Gdyby konstruktorzy mieli czas i środki to zapewne dopracowali by go lepiej jak to zrobił Simson.Ale Simson miał masę czasu na modyfikacje.Panie Piotrze serdecznie pozdrawiam pana z Wrocławia.Nawet nie wiedziałem że pan także tu mieszka:D No ja mimo iż przekroczyłem 50 wiosen nadal nie mogę się wyleczyć z tego bakcyla który złapałem dosiadając pierwszą motorynkę w wieku 14 lat.Nie mam samochodu,a poruszam się wyłącznie motocyklami i rowerem.A skuterem jeżdżę cały rok dopóki drogi są czarne.Nawet mróz mi nie straszny.Jeżdżę codziennie do pracy i na zakupy i gdzie się da.Jeszcze raz pozdrawiam z Wrocławia i z przyjemnością obejrzałem pana nowy materiał.Ale się rozpisałem?!

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 ปีที่แล้ว +3

      Dziękuję za przesłany komentarz. Każde spojrzenie osób pamiętających minione czasy pozwala nam lepiej poznać historię modelu. Pozdrawiam serdecznie Piotr Kawałek OldtimerbazaR

  • @PolskieJednosladyPRL1
    @PolskieJednosladyPRL1 11 หลายเดือนก่อน +6

    Pięknie odrestaurowany, dobra robota. Nie miałem problemów z zarejestrowaniem takiego jako zabytek.

  • @raf-met6044
    @raf-met6044 2 ปีที่แล้ว +4

    W 89 roku ojciec mi kupił nową motorynkę pony, kosztowała 120 tys. Z tego co pamiętam, miesiąc może dwa wcześniej kosztowała dużo mniej, ale nie było po sklepach, trzeba było szukać. Znalezliśmy w końcu w Wałbrzychu za 120 tys. Simson to było marzenie, w końcu też go miałem :) Dziś jeżdzę BMW R1250GS, pasja do motocykli pozostała. Świetne te filmy pan robi, bardzo duża wiedza i pasja, miło się ogląda.

  • @grzegorzmalinowski9841
    @grzegorzmalinowski9841 2 ปีที่แล้ว +9

    Miałem to cudo z 15 lat temu ... Świetna , niezawodna maszynka była . Niesamowita baza pod tunning . Bardzo komfortowy motorek

  • @BigleBystrzyca
    @BigleBystrzyca 2 ปีที่แล้ว +5

    Miałem Charta "elektronik", kupiony w "żelaznym" sklepie rolniczym chyba w 1989 r. Pamiętam pierwszą jazdę i zerwany łańcuch po 12km. Potem stał pół roku w garażu i koszmarne problemy z odpaleniem. Jak się okazało "oblazła" farba czy co tam było wewnątrz baku i zatkała co tylko mogła. Szybko się tego "wspaniałego" pojazdu pozbyłem :)

    • @dariuszd6207
      @dariuszd6207 2 ปีที่แล้ว +3

      Obłażąca farba z wnętrza baku była też problemem wcześniejszych Rometów. Jako nastolatek wielokrotnie zlewałem i filtrowałem paliwo.

  • @mroczek112
    @mroczek112 2 ปีที่แล้ว +10

    jak miałem te kilkanascie lat, remontując z tatą żuka na wiosce u wujka miałem okazję zobaczyć zakurzonego charta 210, gdzieś z boku pod wiatą , tak się wbił w pamięć ze dopiero w wieku 30 lat udało mi sie kupic taki model, i stoi teraz dumnie w garażu :) czekają go małe naprawy jeszcze, ale jest uratowany, najlepszy polski motocykl/motorower :D duma :)

    • @jaro324
      @jaro324 2 ปีที่แล้ว +3

      Ratuj i dawaj w internety 👍

  • @krzysztofwyszkowski1
    @krzysztofwyszkowski1 2 ปีที่แล้ว +4

    Chart to był mój pierwszy pojazd :) Na nim zacząłem się uczyc podstaw mechaniki, jako 14-latek byłem w stanie wyjąć i rozebrać na części silnik od niego w 50 min :) Brakowało tylko wokół osób, które by umiały go naprawiać tak więc powoli powoli sam musiałem wszystko rozgryzać i niestety nie spełniłem wówczas swoich marzeń o wycieczkach na nim. Kiedy już był w pełni sprawny, zarejestrowany i opłacony to miałem go na tyle dosyć,że go sprzedałem- co było błedem bo właśnie wtedy mógłbym zacząć prawdziwą zabawę :) Czytałem pilnie świat Motocykli, o zlotach, o rajdach, o motoriadzie...trzeba było jeszcze na trochę zostawić Charcika, niewątpliwie by ubarwił moje życie :) Niemniej jednak co pojeździłem nim po lasach w Legionowie to moje :)

  • @dziedzic-Pruski
    @dziedzic-Pruski 2 ปีที่แล้ว +7

    Na motorower było 4,5 litra miesięcznie. Tzn. 3 kupony po 1,5 litra. Latem czyli w 3 kwartale dodatkowo mozna było wykupić na 4 kupon. Oczywiście zimą też można było korzystać z kartek. Należy pamiętać, że można było wykupić całe paliwo z kwartału. Dlatego jeśli ktoś miał samochód to np. w styczniu można było wykupić całe paliwo do marca.

  • @BigSoft505
    @BigSoft505 2 ปีที่แล้ว +53

    Mam do dziś. Inna bajka, inny poziom jeśli porównać do poprzednich motorowerów Rometa. Miałem Jawkę i kilka Rometów, ale do Charta mam największy sentyment. Przednie zawieszenie olejowe, elektroniczny zapłon (nie bez wad, ale da się poprawić fabrykę, ja np miałem żarówkę samochodową h4 55W z przodu i całe oświetlenie z akumulatora na przewiniętej na 12V, oryginalnej prądnicy + robiony moduł zapłonowy, bo oryginały były zawodne), silnik dobry sam w sobie i dosyć podatny na tuning. Prócz wyglądu, brzmi podobnie do ETZki, no i ten świst charakterystyczny z kół zębatych ataku i kosza sprzęgła. Ludzie z tymi silnikami cuda wyczyniali, były Charty, które śmigały ponad 100km/h po tuningu silnika. Chłodzenie wodą i różne inne patenty. Na jednym z for o motorowerach jest użytkownik, który prócz podrasowania samego silnika wykonał działającą skrzynię 4 biegową.

    • @kamilnowak4708
      @kamilnowak4708 2 ปีที่แล้ว +2

      100 km/h? Chyba z dachu

    • @bartek0041
      @bartek0041 2 ปีที่แล้ว +5

      @@kamilnowak4708 to po tuningu ostrym. Cylinder jak dobrze pamiętam po odpowiednim rozwierceniu karterów pasuje od sima, to początek zabawy :D

    • @BigSoft505
      @BigSoft505 2 ปีที่แล้ว +10

      Napisałem, że po tuningu. Na TH-cam są filmy, można sprawdzić, poszukać na forach gdzie jest opisane co i jak, ale po co, jak można napisać bzdurny komentarz o spadaniu z dachu wykazując się brakiem jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie, jednocześnie myśląc że się komuś pojechało, a w rzeczywistości autor tego komentarza sam siebie ośmieszył. Ot internet, nie warto dyskutować z takimi, szkoda życia :)

    • @michaljankowski765
      @michaljankowski765 2 ปีที่แล้ว +3

      Dobrze dłubnięty chart poszedł spokojnie 90km/h podobnie jak jawka pralka także 100km/h jest jak najbardziej realne przy dalszych modyfikacjach.

    • @Tomek_Tomek
      @Tomek_Tomek 2 ปีที่แล้ว +1

      Mój śmigał 75 km/h fabryczny ;).

  • @larkinflight
    @larkinflight 2 ปีที่แล้ว +3

    Jak ja lubię zaangażowanie pana Piotra przy opowiadaniu :)

    • @bartek0041
      @bartek0041 2 ปีที่แล้ว +1

      Przy tych nowszych motocyklach jest trochę słabsze i to widać ale i tak lubię go słuchać :)

  • @kletow-kletow
    @kletow-kletow 2 ปีที่แล้ว +4

    Najciekawiej opowiadane historie motoryzacyjne. Super! Bardzo dziękuję i pozdrawiam

  • @robertstefan4497
    @robertstefan4497 2 ปีที่แล้ว +6

    Jak zawsze interesująca opowieść.
    Piekna lekcja : techniki , historii , ekonomii i czasów produkcji.
    Ogcinek o Ogarze był super.
    Pozdrawiam

  • @krzesaj9516
    @krzesaj9516 2 ปีที่แล้ว +4

    Mój motor! Dziękuję!! Mam charta i jest niezawodny nie psuje się już 2 lata.

    • @adahoadaho5902
      @adahoadaho5902 2 ปีที่แล้ว +2

      Bo dwa lata stoi w garażu 😁 😁😁

  • @fjdivvjsnsna
    @fjdivvjsnsna 2 ปีที่แล้ว +10

    Kiedys to bylo marzenie kazdego mlodego.
    Niestety mało wtedy było kogo na to stać.

    • @TheBogdan95
      @TheBogdan95 2 ปีที่แล้ว +1

      Wtedy marzeniem był Simson a ten wynalazek. Ludzie sie śmiali z tych co upadli na głowy kupując ten pojazd

    • @fjdivvjsnsna
      @fjdivvjsnsna 2 ปีที่แล้ว +6

      @@TheBogdan95 wtedy marzeniem był każdy motorower.
      Komar, motorynka, ogar, jawa, chart.
      Na simsona to już mało kogo było stac.
      Kupowało się, naprawialo.
      Ale takich nowobogackich też nie brakowało. Może byłeś jednym z nich.

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 2 ปีที่แล้ว +1

      W latach 90? Polskie pojazdy to były tylko dla biednych. Ci ktorzy mieli jakieś pieniądze jezdzili zachodnimi motorowerami. A motocykle wygineły w ogóle. Zamienili je na samochody

    • @fjdivvjsnsna
      @fjdivvjsnsna 2 ปีที่แล้ว +2

      @@pppnnn2281 napiszę tak....
      Pierdoły gadasz.

  • @maciej6510
    @maciej6510 2 ปีที่แล้ว

    P.Piotrze
    Lejesz Pan miód na me serce tymi opowieściami. Jako nastolatek przejechałem Komarem ponad 40 tys km. Potem "za flachę" nabyłem Junaka M10 w stanie agonalnym ale kompletnym. W latach 1973-78 po kompletnej renowacji od szprychy po malowanie.....pędzelkiem, przejechałem nim sporo. Były łzy jak go zbywałem bo potrzebowałem kasę na F 126p. Teraz od kilku lat próbuję uruchomić....NSU 251 WER MACHT na którym jako 8 latek w latach 50/60 jeździłem nim w przyczepce z bratem i rodzicami!! Jestem już ponad 70 latkiem i tylko sentyment mnie jeszcze trzyma przy tej robocie. Dlatego z przyjemnością słucham tych opowieści. Pozdrawiam.

  • @pawelemieszkiewicz857
    @pawelemieszkiewicz857 2 ปีที่แล้ว +4

    Świetny film, czekamy na obiecany film o "jednoramówkach" WSK...

  • @thesom3one
    @thesom3one 2 ปีที่แล้ว +5

    Swietnie pan opowiada . Szacunek za wiedzę ;)

  • @bsplol2556
    @bsplol2556 2 ปีที่แล้ว +1

    pięknie opowiedziane, historia motoryzacji i moje dzieciństwo

  • @svensk0
    @svensk0 2 ปีที่แล้ว +2

    Miałem😊 świetna maszyna😀 wszystkie ogary wymiękały w wyścigach😁 lata na nim jeździłem i czasami miał swoje humory ale wspominam go z sentymentem😍

    • @fjdjjdkdjdjdjdjdj9179
      @fjdjjdkdjdjdjdjdj9179 2 ปีที่แล้ว +1

      Z jawoskim silnikiem odblokowanym chart miał problem i to jawa 223 była mocniejsza itp chart słabszy

  • @misiu125cm
    @misiu125cm 2 ปีที่แล้ว +3

    Panie Piotrze Super przekaz bardzo miło się słucha. Opowie Pan kiedyś o CZ 350 472.6 :)

  • @romanrozek736
    @romanrozek736 2 ปีที่แล้ว +2

    Miałem takiego jako jeden z pierwszych w kolorze srebrnym :) bodajrze w 88 r..udało mi się go kupić we Wrocławiu w PD -cie (miał uszkodzony tylni błotnik i był wycofany ze sprzedaży - ale i tak go kupiłem )- błotnik naprawiłem i się jeżdziło ;) ,miłe wspomnienie - padł mi moduł zapłonowy -część nie była dostępna -wysłałem do fabryki uszkodzony moduł z listem z prośbą o wymianę odpłatnie - dostałem paczkę z kompletnym zestawem (moduł,stator,koło magnesowe) za darmo .szkoda mi teraz że go sprzedałem i zamieniłem na simsona ;)

  • @GrubczeRider
    @GrubczeRider 2 ปีที่แล้ว +4

    Mam taki i też Wrocław ;) poza kierunkami jest cały kompletny :)

  • @obywatelcane6775
    @obywatelcane6775 2 ปีที่แล้ว +4

    "Chart Elektronik" - to był szał. Taka miniaturka MZ-ki. Każdy o nim słyszał, każdy chciał mieć albo się przejechać ale niestety powstał w trudnych czasach i nigdy nie miał szansy zaistnieć, utrwalić się w świadomości zbiorowej. Mało kogo było stać kiedy wychodziły nowe, jeszcze w pierwszej dekadzie lat 2000 masowo dorzynało się Ogary i Komarki a Chart pozostawał w ich cieniu jako wynalazek, ciekawostka. Mniej znany, bardziej skomplikowana budowa, mniejsza dostępność części - to każdego odstraszało. Później przyszła era chińskich skuterów i udawanych ścigaczy 50ccm...

    • @FizykaTV
      @FizykaTV ปีที่แล้ว

      charcik był robiony w czasach kryzysu no i popyt na motorowery wtedy już zamarł bo ludzi było "stać" na malucha

    • @obywatelcane6775
      @obywatelcane6775 ปีที่แล้ว

      @@FizykaTV Maluch nie stanowił konkurencji dla Charta. Motorowery już dużo wcześniej były kupowane głównie dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie mogli mieć prawa jazdy. Jeżeli ktoś używał jednośladu w ramach jedynego pojazdu w rodzinie to prędzej była to WSK aniżeli "komarek". Chart był zwyczajnie za drogi. Dla młodzieży rodzicom niezbyt uśmiechało się tyle inwestować w polski sprzęt, to już lepiej kupić jakiegoś Simsona. Dziadki wędkarze czy listonosze woleli to co sprawdzone od lat, nie ma co się pchać w jakiś nowy wynalazek.

  • @saweksawek2798
    @saweksawek2798 2 ปีที่แล้ว +5

    No ja na Simsonie wtedy śmigałem i pamiętam jak takiego charta spotkałem to zawsze się chciałem ścigać ha a wiedziałem że trzy biegi ma.

    • @Tomek_Tomek
      @Tomek_Tomek 2 ปีที่แล้ว +1

      Co mają biegi ? Simsony spokojnie dało się objechać ;) na czarciku.

  • @jimmy7715
    @jimmy7715 2 ปีที่แล้ว +2

    Mądrego miło posłuchać

  • @pp1147
    @pp1147 2 ปีที่แล้ว +5

    Super material. Też mam charta i super jezdzi

  • @jerzyoledzki2394
    @jerzyoledzki2394 ปีที่แล้ว

    Bardzo przyjemnie pana się słucha historia polskiej motoryzacji

  • @damiank9443
    @damiank9443 2 ปีที่แล้ว +1

    Skrzynia w Charcie była dopasowana do charakterystyki silnika oraz przepisów. Przy 45 km/h silnik miał 4800 obr/min - czyli osiągał maksymalny moment obrotowy. W Simsonie ze skrzyniami 3 i 4b było dokładnie tak samo, a wrażenie krótkiej skrzyni w Charcie pogłębia głośniejszy silnik - przy pojemności 70cc jest to jeszcze bardziej odczuwalne.

  • @piotrsopel7141
    @piotrsopel7141 2 ปีที่แล้ว +3

    Hart miał niestety swoje słabości. Ale Ogar 200 z silnikiem Jawy był jeszcze gorszy. Szybko się przegrzewał a co za tym idzie tracił moc i nie chciał zapalić. Poza tym dźwignię startu kopało się do przodu. Wiele razy przez ten wynalazek oberwałem w nogę. Hart to już było zupełnie coś innego tylko szkoda, że tak późno wszedł do produkcji.

  • @bogdan13058p
    @bogdan13058p 2 ปีที่แล้ว +3

    W sumie fajny odcinek dopóki usłuszałem "dołanczać". Mówmy poprawnie po Polsku bo zanika. Pozdro!

  • @tommygun6028
    @tommygun6028 2 ปีที่แล้ว +3

    Piękny egzemplarz 😎👍🤝

  • @aothunterpl
    @aothunterpl 2 ปีที่แล้ว +4

    Witam fajny materiał ale niestety nie powiedział Pan tym razem nic o silniku zmianach względem poprzedników itp.
    Uważam że od strony technicznej hart jest do przodu ale silnik wg. mnie nie jest żadną rewolucją na tle jednostki takie jak simson czy jawa.
    Więc skończyło się dla niego to tak a nie inaczej.
    Dobry produkt obronił by się sam [pomimo że byłby droższy od zachodnich używek.
    Polacy zawsze mieli problem z jednostkami napędowymi tak samo było z silnikami benzynowymi i nie tylko.
    Nie było weny twórczej i dobrych konstruktorów.
    Czechosłowacja też była w bloku wschodnim a mieli na prawdę w czym wybierać jeśli chodzi o motoryzacje. Może i produkowaliśmy dużo ale technicznie byliśmy w tyle.
    Pozdrawiam

  • @rudditruckerform
    @rudditruckerform 2 ปีที่แล้ว +2

    fajny i rzetelny materiał pozdrawiam

  • @marmaj133
    @marmaj133 2 ปีที่แล้ว +4

    Chart jest od 9:00 minuty, przedtem jest o wsk-ach i jawa-ch. Nie trzeba dziękować.

  • @marcinsudione8914
    @marcinsudione8914 2 ปีที่แล้ว +2

    Kilka pytań do znawców tematu: jak sama nazwa wskazuje jest to motoROWER i ta druga część tego słowa najbardziej mnie fascynuje:
    1. Czy w ogóle było możliwe p e d a ł o w a n i e na sprzęcie ważącym wg oficjalnych danych 76kg?
    2. Czy te pedały służyły tylko po to żeby podjechać do najbliższej stacji benzynowej gdy zabrakło paliwa (...czyli kilka km)?
    3. Czy ktoś z Was ma doświadczenia w jeździe bez benzyny?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.:)

    • @jant.5233
      @jant.5233 2 ปีที่แล้ว +1

      Chart nie ma pedałów. Ale np. Komar, czy Simson SR2 ma. Opowiem o doświadczeniach z tym drugim. Waży ok 50kg. Żeby pojechać na pedałach należy wrzucić bieg i trzymać sprzęgło. Przełożenie jest jeszcze bardziej "terenowe" niż w rowerze górskim. Musisz się tak ostro napedałować, żeby ruszyć tych 50 kg chociaż o metr, że mniej męczące jest pchanie motoroweru. Te opowieści o pomaganiu pedałami silnikowi, albo dojechanie do stacji to tylko teoria, albo konieczna jest kondycja kolarza.

  • @dominiktomczyk299
    @dominiktomczyk299 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo niedoceniony motorower.. osobiście dużo bardziej przypadł mi do gustu niż Simson. Miałem takiego w latach 2005-2007, kupiłem niesprawny i 3 mechaników nie mogło ogarnąć elektroniki ale jak już jeden pomierzył instalacje i usunął usterkę to był całe dwa lata bezawaryjny. Bardzo fajny dźwięk silnika, małe wibracje, dobry i wygodny na polnych drogach. Porównuje do Simsona kr 51/2E którego mam od 19 już lat, Simson jest bardzo dobry ale serce jest z chartem. Och chciałbym znów takiego !

  • @Cichy_Silesia
    @Cichy_Silesia 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał 👍👍👍

  • @ovad2002
    @ovad2002 2 ปีที่แล้ว +4

    Nareszcie jestem pierwszy!!Po tylu latach!!!

    • @dyha96ify
      @dyha96ify 2 ปีที่แล้ว +1

      Jednak nie :( :D

    • @wolnywilk2831
      @wolnywilk2831 2 ปีที่แล้ว +1

      Na ubój 🐑...

  • @darekf6159
    @darekf6159 2 ปีที่แล้ว +2

    Dlaczego motorowery i motory w Polsce nie miały bytu po 1989r. Z prostego powodu wtedy ludzie kupywali motorowery aby móc pojechać do sąsiedniej wioski, na zakupy, do pracy. A że jazda motorowerem jest przyjemna w Polsce tylko przez kilka miesięcy od maja do września, a też nie zawsze jak pada deszcz. A dzis młody człowiek jak tylko zda prawo jazdy kupuje swój pierwszy samochód za kilka tysięcy zł.

  • @charciarz2292
    @charciarz2292 หลายเดือนก่อน +1

    Panie Piotrze, z całym szacunkiem ale blisko 3 lata czekać na obiecany wywiad z Panem Bogdanem to lekka przesada... Mam nadzieję, że kolejnym materiałem na tym kanale będzie właśnie ww. wywiad.

  • @marekdds1
    @marekdds1 2 ปีที่แล้ว +4

    Kiedyś kupiłem od pierwszego właściciela. 23000 bez żadnej awarii

  • @tramwajarz12
    @tramwajarz12 2 ปีที่แล้ว +2

    bardzo ładny chart,szkoda ze duzo czesci nie z tego modelu

  • @mattek1985
    @mattek1985 2 ปีที่แล้ว +1

    Roman Dmowski mówił,polska ma piękną wizję rozwoju przed sobą ale trzeba aby ludzie tak szybko uczyli się polityki jak szybko się demoralizują.My Polacy byliśmy w stanie zrobić coś dobrego ale od czasów Jaruzelskiego źle zaczęło dziać się w Polsce,jeśli ktoś miał pomysł na produkcję czegoś dobrego to zawsze w szefostwie znajdowała się osoba która to wszystko zaniechała.To dzieje się po dziś dzień

  • @deecuu3023
    @deecuu3023 2 ปีที่แล้ว +3

    Posiadam dwa charty i jestem mega zadowolony :D silnik 70ccm wychodził ale był montowany w motorydwanie, ja takowy przystosowałem do swojego charta i na takim jeżdżę :D skrzynia 4b była planowana ale cięcie kosztów i prawo w Polsce temu przeszkodziły. Posiadam nawet oryginalny wałek z zębatkami do skrzyni 4b :D
    Co do produkcji to rozpoczęli w 87r krótka przed serie która różniła się od późniejszej wersji m.in. metalowymi błotnikami i metalowa osłona łańcucha, czarnymi przełącznikami i aluminiowa klamka sprzęgła/hamulca od wsk perkoz

    • @wirex2717
      @wirex2717 2 ปีที่แล้ว +3

      Kto i dlaczego takie prawo wtedy wprowadzał? To było celowe niszczenie naszego przemysłu.

    • @deecuu3023
      @deecuu3023 2 ปีที่แล้ว +2

      Te same osoby które nie chciały fabryki Yamahy w Polsce, które blokowały większość polskich myśli technicznych gdzie prototypy lądowały w koszu lub za granicą u konkurencji

    • @bartoszkawa3971
      @bartoszkawa3971 2 ปีที่แล้ว +1

      @@wirex2717 już wtedy celowo wygaszali PL przemysł i Polską myśl konstrukcyją pilnowali by nic w PL nie było nie mogło konkurować z geszeftem od Reich i demoludów! Zaorali wszystko po dziś co się dało! Banda decydentów złodzieji i sprzedawczyków!

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 2 ปีที่แล้ว +2

      @@wirex2717 Ci sami którzy wprowadzali podobne przepisy w innych krajach europejskich. W Polsce motorower zresztą od zawsze miał limit dozwolonej prędkości, a zmiana o której mowa w filmie powiększyła go bo wcześniej było to 40 km/h. Limit prędkości dozwolonej dla pojazdu rejestrowanego jako motorower zresztą w tamtym czasie w niemal całej Europie wynosił 50 km/h, jedynie w NRD wynosił 60 km/h a w RFN celem uprzywilejowania zachodnioniemieckich producentów przyjęto całkowicie odmienne kategorie pojazdów, gdzie do 50 cm3 i 25 km/h był "rower z silnikiem" a do 80 cm3 był "lekki motocykl"

  • @mark1983
    @mark1983 2 ปีที่แล้ว +5

    Piękny motorower jechałem takim kiedyś we dwie osoby poszedł prawie 80km/h

    • @krzysztof3712
      @krzysztof3712 2 ปีที่แล้ว +6

      Z przepaści

    • @Tomek_Tomek
      @Tomek_Tomek 2 ปีที่แล้ว +2

      @@krzysztof3712 no nie, mój fabryczny śmigał 75 km/h.

    • @krzysztof3712
      @krzysztof3712 2 ปีที่แล้ว +4

      @@Tomek_Tomek no tak tak pewnie, fabryczny leciał 50

    • @Tomek_Tomek
      @Tomek_Tomek 2 ปีที่แล้ว +2

      @@krzysztof3712 hehe, nie musisz wierzyć, to że teoretycznie tak miało byc nie oznacza, że tak było ;), fabrycznym simsonem skuterem smigalem 80, fakt nie byłem zbyt duży.

    • @krzysztof3712
      @krzysztof3712 2 ปีที่แล้ว +3

      @@Tomek_Tomek czyli chcesz powiedzieć że chart jechał niemal tyle samo co wsk 125

  • @laviliaw
    @laviliaw 2 ปีที่แล้ว +3

    To miala byc konkurencja do Simsona s 51 miałem taki nawet parę elementów pasowało a wydech byl identyczny zapierdalal motorek szkoda ze znikł z rynku na momencie !

  • @arekszyman1315
    @arekszyman1315 2 ปีที่แล้ว +2

    Brak konkurencji zabił nasz przemysł w tamtych czasach.

  • @nelsonnelson9833
    @nelsonnelson9833 2 ปีที่แล้ว +4

    Mam takiego 95% orginał🙂

  • @kddk7004
    @kddk7004 2 ปีที่แล้ว +2

    Mialem kiedyś harta w latach90 pamiętam go do dziś, ale skrzynia, tak jak pan mówi czwarty bieg by sie tam przydał jak nic.

  • @tfujstary3668
    @tfujstary3668 2 ปีที่แล้ว +6

    Simsonek i tak lepszy 😂 Pozdro dla wszystkich simsoniarzy!

  • @Zibi75x
    @Zibi75x 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam chyba ,,Motor,,przedstawione lelki i inne wsk. Fajne były, tarczówki któryś miał i był nawet Ala choper.

  • @areksmorczewski5987
    @areksmorczewski5987 2 ปีที่แล้ว +2

    A ja wiem gdzie jest chart orginalny z kierunkami .miałem go tylko sprzedałem bo elektryka popsuta i na pewno on tam dalej stoi

  • @93Madziulka
    @93Madziulka 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam mam do Pana pytanie może mi Pan pomoże chodzi mi o to że w dowodzie u mojego ojac jest wbita data rok rodukcji 86 a na tablice 85 czy to jest błąd urzędnika? Powiem ze wsk była zarejestrowana a puzniej wyrejestrowana czasowo cuz z tym robić jak się to ma przy wznowieniu rejestracji?

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 ปีที่แล้ว +1

      Proszę do nas zadzwonić w tej sprawie - pracujemy od godziny 7.oo do 15.oo. Pozdrawiam, Piotr Kawałek OldtimerbazaR

  • @krispoland4452
    @krispoland4452 2 ปีที่แล้ว +1

    W młodości miałem Rometa polskiego z kwadratowym silnikiem i skrzynią 3 biegową.

  • @majltd
    @majltd ปีที่แล้ว

    Proszę zrobić materiał o możliwości zarejestrowania starego motocykla np Jawy 250 bez dowodu rejestracyjnego.

  • @staszekambroziak1304
    @staszekambroziak1304 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie Panie Piotrze
    Jestem w posiadaniu tego Rometa nie mam pojęcia gdzie można fachowo naprawić ten motorower mam problem ze stacyjka z tego co pamiętam są tam małe styki które nie łączą. I pewnie wał jest puknięty.
    Jestem z okolic Ostrołęki.
    Pozdrawiam

  • @szczurekkarnkowo
    @szczurekkarnkowo 2 ปีที่แล้ว +3

    Miałem srebrnego :(

  • @tomaszkasowicz108
    @tomaszkasowicz108 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajny film, niestety smutny koniec Charta oznacza koniec polskich jednośladów. Czeska Jawa ma również bardzo smutny koniec, mieszkam w Czechach 21 lat, nie potraficie sobie wyobrazić jak bardzo Czesi nie mogą się pogodzić z upadkiem tej tak ważnej dla nich firmy. Nie dziwię się, że Czesi nie przedłużyli kontraktu na silniki do Ogara 200, mieli już w latach osiemdziesiątych problemy z jakością, widać to w materiałach z ostatnich lat egzystencji firmy. Brak innowacji oraz inwestycji w fabryce miało podłoże polityczne, władze komunistyczne ingerowały w sprawy gospodarcze w Czechach, polityczne nie fachowe decyzje komunistycznych "papalaszu" w odniesieniu do spraw gospodarki, doprowadziło między innymi do upadku fabryki w Tyncí nad Sazavou.

    • @martenlee1935
      @martenlee1935 2 ปีที่แล้ว +1

      Niedługo im jeszcze Zetor upadnie, bo na razie jechali na sentymencie bo uznane to były traktory w wielu krajach, ale to się już kończy, koszty ich w końcu zjedzą, zostaną tylko duże koncerny. Dziwne dla mnie jest bardzo, że jeszcze utrzymują produkcję tej Tatry z tymi mostami przegubowymi ze zwolnicami, co chyba tylko oni na całym świecie coś podobne produkują. Czesi maja niebywałą siłę przetrwania na rynku, jak żaden inny naród z bloku wschodniego.

    • @tomaszkasowicz108
      @tomaszkasowicz108 2 ปีที่แล้ว +1

      @@martenlee1935 To prawda, że Zetory kupują w Czechach raczej z sentymentu, z Tatrą jest tak, że ciągle produkuje dużo części dla wojska, mają tez swojich klientów na właściwie przestarzałe ciężarówki, dobrą reklamą jest, że uczestniczą w rajdzie Dakar. Jawa łapie się jak tonący brzytwy różnych figli jak się postawić z kolan na nogi, a to była Jawa z Rotaxem, potem 660 Minarelli, chinska 250 czterosuw, ostatnio argentyńska Jawa RVM 500 E5 Adventure, ciągle jest w produkcji dwusuw 350 do Rosji, oraz Jawa 350 OHC jednocylindrowy chiński o pojemności 397 ccm, moc 28 koní (20,4 kW). Tymczasem indyjska Mahindra produkuje bardzo ładnie wyglądajcy motocykl Jawa 300 CL z perfekcyjnym retro wyglądem, a co ciekawe firma Jawa w Týnci nad Sázavou ten indyjski motocykl posiada w sprzedaży.

    • @martenlee1935
      @martenlee1935 2 ปีที่แล้ว +2

      ​@@tomaszkasowicz108 Znam z internetu te chińczyki które są brendowane Jawą, oraz tą Mahidrę, która w sumie najwięcej jeszcze z jawa ma wspólnego bo powstała z inspiracji prawdziwej Jawy, a nie, że sam znaczek. Natomiast jestem zaskoczony, że Jawę 350 dalej produkują, widziałem w internecie taką ofertę, ale myślałem, że to niewielki wolumen prymitywnie poskładany dla pasjonatów, złożony wyłącznie z resztek części magazynowych. Wracając, to pamiętam też przed laty ten model z tym silnikiem yamahy 660, sama MZ też podobna była - MZ Baghira 660. Niestety to wszystko marzenia ściętej głowy, może jak by poszli w odpowiednim momencie w motocykle cross/enduro jak włoska Beta, czy jakieś modne wśród małolatów 2t 50cm na silniku Minarelii am6 tak jak hiszpańskie Rieju, to może w tej czy tamtej dynamicznie rozwijającej się niszy znaleźli by miejsce, a przynajmniej na jakiś czas. No ale generalnie, to jakoś tego nie widzę, bo teraz aby zagrzać miejsce na tym bardzo konkurencyjnym rynku, to trzeba naprawdę dużo zaparcia, kreatywności rynkowej, trochę pieniędzy, bardzo trudno aby to się udało wszystko na raz, tkai fenomen jak KTM czy Triumph, że się udaje nawiązać prawdziwą konkurencję rynkową to zdarza się raz na milion. Bo np. te MZ-ety RT 125 4t i pokrewne modele, to był super nowoczesne w tych latach 2000, miały one wszystko, lekko wyglądający modny wygląd, topowe osiągi w tej klasie 125 4t, silną markę w swoim regionie na początek, a i tak nie wypaliło. Myślę, że źle określili target, ten motocykl był za drogi jak na ekonomię byłej NRD, czy u nas, a na bogatym zachodzie nikt się ta marką nie interesował. No i na końcu taka prawda, że u nas rację bytu miały tylko te chińskie motorki dobre i tanie jako motocykle użytkowe, oraz topowe marki o których każdy marzył i se kupił jak się dorobił. Były jeszcze udane próby produkcji WFM w latach 2000, ale zaraz weszła nowa norma EURO, do tego koszty homologacyjne dostosowane do UE pogrzebały ostatecznie wszelkie takie projekty. I jak spojrzę w przyszłość, to już nic swojego nas nie czeka, także ja się już bardziej skupiam na azjatyckiej motoryzacji, bo jakoś te europejskie wynalazki do mnie nie przemawiają, i aby cieszyć się doskonałością techniczną na którą wreszcie możemy sobie pozwolić.

    • @tomaszkasowicz108
      @tomaszkasowicz108 2 ปีที่แล้ว +1

      ​@@martenlee1935 Tak, zgadzam się całkowicie, znam i te motocykle WFM, to był całkiem fajny pomysł, sam zacząłem myśleć o zakupie tej WFM-ki. Do motocykli WFM mam wielki sentyment, mój tata miał WFM M06 z roku 1957, zostały mi po niej tylko papiery, WFM-kę już w dzisiejszych czasach trudno znaleźć, nawet do rekonstrukcji. Jawa produkuje do Rosji model 640, polecam filmik: th-cam.com/video/4pJzGo4VFFQ/w-d-xo.html
      Jak znajdę film z recenzją tego motocykla to prześlę, widziałem ten filmik ale nie mogę go w tej chwili znaleźć. Pozdrawiam z Czech, Tomasz.

    • @tomaszkasowicz108
      @tomaszkasowicz108 2 ปีที่แล้ว +1

      @@martenlee1935 th-cam.com/video/SLstKLEeNCI/w-d-xo.html&ab_channel=%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%91%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B5%D0%B2

  • @robotynadachu2051
    @robotynadachu2051 2 ปีที่แล้ว +2

    Filmik super. Kawał dobrej roboty przy odbudowie i świetna opowieść. A tu piosenka, którą powinien znać każdy fan Charta th-cam.com/video/lQrKL3I6-QM/w-d-xo.html

  • @Mig-wg8iv
    @Mig-wg8iv 2 ปีที่แล้ว +2

    PANIE PIOTRZE W LATACH 80 JEZDZILY ROMETY BYLY NOWE W SKLEPACH,W DRUGIEJ POLOWIE LAT 90 BYLA MODA NA ROWERY GÓRSKIE, A JAK CHCIALEM ROMETA BYLY BARDZO PONISZCZONE NIE SZANOWANE.TERAZ MLODZIESZ DBA NAWET KOMARY Z LAT 60 ODRESTEURPWUJE NAPRAWDE NA PRPFESJONALNYM POZIOMIE DBA O SZEGULY Z KTÓREGO ROCZNIKA DANA CZEŚĆ NIE KIEDY POWLOKI GALWANICZNE I LAKIERNICZE DAJE DROGIE GODNE POJAZDOW ZABYTKOWYCH .UWAZAM TO ZA BARDZO POZYTYWNE ZE LUDZIE MAJĄ HOBBY I POWIEM DAWNY REMONT WYGLADAL LOZYSKA SIMERINGI PIERSCIENIE TERAZ SILNIKI PRZYWRACANE SĄ DO KAPITALNYCH REMONTÓW.PROSZE KIEDYŚ ZAROBIĆ MATERJAL O DELCIE RMR 24 GDY DOKLADNIE PRZEANALIZOWALEM KONSTRUKCJE TO BARDZO NOWOCZESNA KONSTRUKCJA SILNIK 2 BIEGOWY JAK ROMET OGAR 205 .PLUSY DELTY WIEKSZA MOC 2,2KM DO 1,7KM OGARA 205 DELTA MA CICHSZY I NOWOCZESNIEJSZY UKLAD WYDECHOWY ,BEZAWARYJNY UKLAD ZAPLONOWY ELEKTRONICZNY DO PLATYNKOWEGO. LADNIEJSZA I NOWOCZESNIEJSZA LAMPE PRZEDNIA PLUSY OGARA 205 GRUBSZE AMORTYZATORY PRZOD ,WYGODNIEJSZA KANAPA BIEGI BARDZIEJ PRECYZYJNIE SIE PRZELANCZA W OGARZE W DELCIE DUZY SKOK DZWIGNI ZMIANY BIEGÓW

  • @Mig-wg8iv
    @Mig-wg8iv 2 ปีที่แล้ว +2

    DOBRZE ZE ROMET CHART BYL W PRODUKCJI A NIE SKONCZYLO SIE NA PROTOTYPIE .CHART NAWET TERAZ JEST NOWOCZESNY ELEKTRONIC ORAZ CHYDRAULICZNE AMORTYZATORY WSZYSTKIE.PANIE PIOTRZE OPOWIEM O NAJNOWOCZESNIEJSZYM POJEZDZIE KTORY BYL TYLKO PROTOTYPEM A BYLO TO 1984 ROKU TO TAKI CHART TYLKO MIAL CENTRALNY AMORTYZATOR ALUFELGI TARCZE PRZOD I TYL WENTYLOWANE! PRASA NAUKOWA ROZPISYWALA SIE ZE ZOSTANIE WYPRODUKOWANY W SUMIE TERAZ TO 80TO JUZ MOTOCYKL ,WTEDY LEKKI MOTOCYKL PRZEWYSZAJACY PARAMETRAMI WSZYSTKIE UWCZESNE MOTOROWERY SKONCZYLO SIE NA PROTOTYPIE 1984R NAZYWAL SIE RIGA SZ80 TO TE SAME ZAKLADY CO PRODUKOWALY DELTE RMR 24 POZDRAWIAM

  • @maciejkaszkowiak9252
    @maciejkaszkowiak9252 20 วันที่ผ่านมา

    A ten motorower osiągał takie prędkości, żeby zastosować hamulec tarczowy?

  • @corsiarz77
    @corsiarz77 2 ปีที่แล้ว +2

    Co łączy te nasze pierdzikółka??? Motocyklista siedział w pozycji jak na sraczu. Możemy kochać polską historię moto ale prawda jest taka, że było to wszystko motoryzacyjną namiastką światowej motoryzacji.

  • @piotrkapuscik9917
    @piotrkapuscik9917 ปีที่แล้ว +1

    Jawy były dobre ( motocykle) chodź nie dorównywały naszemu Junakowi czy AVO. Jak dla mnie Komar był w innej klasie i ja bym nie porównywał. Chart mi osobiscie średnio się podobał i o ile sobie przypominam to nie miał wzięcia. Simson to inna bajka. Teraz nasz rynek jest zalewany głównami z Chin a co gorsze o nazwie Junak. Mial dwa Junaki i wiem jaki był to piękny motocykl i wygodny i dobrze trzymał się drogi. Druga sprawa że nie były produkowane u nas motorowery z silnikami czterosuwowym . Komuna zniszczyła naszą motoryzacją to fakt.

  • @fmzbizonzo56
    @fmzbizonzo56 2 ปีที่แล้ว +4

    HAHA porównanie tego czegoś do ETZ 😂😂 Ale się uśmiałem jest fantazja ....

  • @Blazej18Kanzas
    @Blazej18Kanzas 2 ปีที่แล้ว +2

    mój sąsiad miał charta nie chciał sprzedać ostatecznie oddał na złom dostał 13 zł do tej pory się z niego śmieje

  • @edwardartur1499
    @edwardartur1499 ปีที่แล้ว +1

    Fabryka Romet w Bydgoszczy była bardzo nowoczesna fabryką z gównianą produkcją. No tak funkcjonowała kierownicza rola partii.

  • @polska1234
    @polska1234 2 ปีที่แล้ว

    jak z rejestracją na zabytek komara wyrejestrowanego po 1998 ?

  • @andrzejkiziorowski
    @andrzejkiziorowski 2 ปีที่แล้ว +1

    zacny materiał

  • @bikeforjoy
    @bikeforjoy 2 ปีที่แล้ว +2

    Taki polski Simsonek.

  • @Mig-wg8iv
    @Mig-wg8iv 2 ปีที่แล้ว +1

    KIEDYŚ DAWNO TEMU OGLADALEM ROMET STELLE 50 MOTORYNKE I TAK SIĘ ZASTANAWIAŁEM CZY NIE MOGLI BY ZROBIĆ TAKIEJ STELLI TYLKO TAKIEJ JAK SIMSON SKUTER STELLA FAJNA MOTORYNKA ,PRZYDAL BY SIE DUZY MOTOROWER PONIEWAZ SKUTER JUZ WTEDY WYDAWAL MI SIE JAKO PRZYSZŁOŚĆ A STELLA TO NOWOCZESNA BARDZO ALE GDYBY MIALA 3 BIEGI ALBO ALTOMAT I GABARYTAMI JAK SIMSON SKUTER BYLA BY HITEM ,A JEDNAK KTOS WPADL NA TEN POMYSŁ OSTANI POLSKI MOTOROWER TO DEZAMET DANTOM GXF LUX Z NOWOCZESNA DESKA ROZDZIELCZA GABARYTAMI JAK SIMSON SKUTER Z NOWOCZESNYM I WYDAJNYM SILNIKIEM TAKA DUZA STELLA POZDRAWIAM

  • @fjdjjdkdjdjdjdjdj9179
    @fjdjjdkdjdjdjdjdj9179 2 ปีที่แล้ว +1

    Zrobi pan film o romecie 50 t1

  • @warumbezuch
    @warumbezuch 2 ปีที่แล้ว +2

    Mam do dziś i szukam przedniego błotnika.

  • @don3068
    @don3068 2 ปีที่แล้ว +79

    Bardzo dobry motorower - jak na polskie możliwości. Niestety pojawił się o dekadę za późno. Gdyby produkcja wystartowała na przełomie lat 70 i 80 to pewnie by była całkiem inna historia :(

    • @Mig-wg8iv
      @Mig-wg8iv 2 ปีที่แล้ว +5

      Nawet teraz gdyby był w Produkcji i był ZMODERNIZOWANY o DOZOWNIK oleju alufelgi TARCZE hamulcowe i rozrusznik to ja bym go kupił jako pojazd bardzo uniwersalny i ładny MIMO że mam 2t bardzo zawansowane technologicznie

    • @FizykaTV
      @FizykaTV ปีที่แล้ว +2

      @@Mig-wg8iv cenowo nie miałby podjazdów do chińszczyzny i koreańczyzny.. teraz nawet honda czy yamaha odmiany 125 i 400cm produkują w chinach np cbf400

    • @ZygmuntKiliszewski
      @ZygmuntKiliszewski ปีที่แล้ว +2

      Tak to prawda, szkoda tego straconego czasu. Jednak wprowadzenie ograniczenia prędkości ustawą do 50 km/h dobiło Charta! Ciekawe dlaczego nie zakazano sprowadzać szybszych motorowerów z Zachodu?
      Pozdrawiam Fanów 😀.

    • @tomxyz5152
      @tomxyz5152 ปีที่แล้ว +2

      ​@@Mig-wg8iv
      Był jeszcze chart 211, różnił się od 210 tym,że miał aluminiowe 7 ramienne koła.bylem tym szczęśliwcem że miałem go

  • @jacekkamieniak8197
    @jacekkamieniak8197 2 ปีที่แล้ว +9

    Z całym szacunkiem dla Pańskiej wiedzy i dokonań, ale naprawdę nie rozumiem, jak można silnik Jawy 223 montowany w Ogarze 200 nazywać doskonałym? Ta miseczka z lejkiem pod gaźnikiem, z którego wiecznie lało się paliwo i konstruktorzy programowo odprowadzali je rurką na ziemię, aby nie płynęło po cylindrze... Ten rzegot pierścionków po przebiegu niecałych 2 tys. km... To wiecznie nieszczelne połączenie cylinder - kolanko rury wydechowej, nawet w fabrycznie nowym motorowerze, ulane i przypalone...

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 2 ปีที่แล้ว +2

      Był lepszy od dezameta. Miał więcej mocy i biegów. Simson bił go na głowe ale nie było lepszego wyboru

    • @fjdjjdkdjdjdjdjdj9179
      @fjdjjdkdjdjdjdjdj9179 2 ปีที่แล้ว +1

      @@pppnnn2281 silnik simsona też ma wady nie zauważyłeś

  • @januszchrobak4012
    @januszchrobak4012 2 ปีที่แล้ว +4

    Motorower może i fajny wizualnie ale jakość tragiczna. Przez dwa lata posiadania wymieniłem 6 silników ponieważ padały skrzynie, nie mówiąc już o kilku modułach elektronicznego zapłonu (średnio co 3 miesiące). Większość czasu spędziłem na docieraniu silników niż na podróżowaniu. Jakaś porażka. Co do prędkości to pierwszy silnik z czarnymi pokrywami dobijał do 70 ale po awarii wsadzono już jakiś gorszy model, który ledwo przekraczał 50. Po wymianie trzeciego silnika i kolejnej awarii serwis z Bydgoszczy już nawet nie przyjeżdżał tylko wysyłał nowy silnik, a wymieniałem go sam. W końcu trzeba było się pozbyć tego naszego wspaniałego osiągnięcia technicznego i przejść na sprzęt niemiecki. Dopiero zakup Simsona, a później ETZ 150 dały frajdę z bezawaryjnej jazdy.

  • @biker6547
    @biker6547 2 ปีที่แล้ว +19

    Panie Piotrze tak Hart wizualnie wzorowany do ETZki a silnik był wzorowany na Simsonie. Lata 87i 88 pracowałem w Dezamecie w hali ZW1 i na półautomatach robiłem wał silnika do harta i wiem że były zakupione dwa Simsony trzy biegowe, rozebrane na części pierwsze i na nich się wzorowano. Pozdrawiam

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 ปีที่แล้ว +10

      Gdybyś zechciał opowiedzieć o kulisach produkcji przed kamerą to proszę zadzwoń do mnie. Była by to druga część opowieści o motorowerze. Pozdrawiam, Piotr Kawałek OldtimerbazaR

    • @gorskipotok2575
      @gorskipotok2575 2 ปีที่แล้ว +4

      Silnik Charta był głośniejszy a przełożenie wał-kosz sprzęgła gwizdało poprzez niewłaściwą ewolwentę uzębienia. Z tego co wiem oś cylindra w Simsonie była przesunięta względem osi wału korbowego uzyskując przez to przesunięcie tłoka na stronę kanału wydechowego przed momentem zapłonu, przez co silnik był cichy. W silnikach Charta problemem okazało się sprzęgło, co powstało po zamontowaniu zbyt słabej sprężyny. Miałem kilka przypadków zniszczenia silnika poprzez wypadnięcie zabieraków pierwszego biegu. Te trzy bolce po wypadnięciu rozwalały obudowę silnika

    • @michakedzierski43
      @michakedzierski43 2 ปีที่แล้ว +1

      Szkoda że nie skopiowali klinu przesównego tylko zrobili wodzik

  • @tomaszwiatr781
    @tomaszwiatr781 ปีที่แล้ว +12

    krytyka prasowa niskich osiągów wynikających z narzuconych ograniczeń przepisowych to skandal. Trzeba odtworzyć nazwiska tych dziennikarzy, aby historia znała dyletantów.

    • @SabineLucy2017
      @SabineLucy2017 2 หลายเดือนก่อน

      Hat deine auch Leistungsverlust

  • @jozefmachota4741
    @jozefmachota4741 2 ปีที่แล้ว +15

    Kolega z podstawówki miał takiego. Nieraz mnie przewiózł. Jak ja mu go zazdrościłem. Też mi się kojarzył z etz 250. Motorower o wyglądzie motocykla był niedoścignionym marzeniem wtedy.

  • @eSeSman1
    @eSeSman1 2 ปีที่แล้ว +23

    Piękna a zarazem smutna historia... pozdrawiam.

  • @TheBratpit
    @TheBratpit 2 ปีที่แล้ว +18

    Pamiętam czas kiedy Chart stał w sklepach typu PZGS razem z motocyklami Mińsk. Każdy dzień jak przechodziłem ze szkoły zachodziłem i oglądałem w sklepie , nie było na niego szans cena była kosmiczna. Wtedy już wydawało mi się , że jednak był tandetny np w porównaniu do Simsona. Widać było słabą jakość wykonania , poszczególnych elementów. Wtedy szczytem marzeń i takim wyznacznikiem dobrego motoroweru był Simson skuter i niestety Chart nie miał najmniejszych szans

    • @wojtekw7895
      @wojtekw7895 2 ปีที่แล้ว +2

      100% potwierdzam. Jak zobaczyłem SR50 to był kosmos. Nie było żadnego porównania. Chart był ok, ale to simson wymiatał ze swoją skrzynią 4b i bezawaryjnością. Chart musiał być przerobiony na platyny bo nie było można dostać modułu zapłonowego.

    • @fjdivvjsnsna
      @fjdivvjsnsna 2 ปีที่แล้ว +3

      Na motorynkę też patrzyłem przez szybę.
      Takie były czasy...

  • @grzegorzciombor4212
    @grzegorzciombor4212 2 ปีที่แล้ว +9

    Hmm fajny??? Większej padliny nie miałem. Kupiony nowy - jeszcze nie dotarty a już trzy razy serwis - nie wiadomo czemu jak się zagrzeje to gaśnie. Jak ostygnie jedzie dalej. Jak się zagrzeje to nie zapali. Ja zimny tez nie chce palić. Biegi chodziły tak że po dłuższej jeździe stopa bolała a przełączanie biegów słychać było z odległości 20 m tak głośno przeskakiwały przy czym nie zawsze wskoczył bieg więc jak nie zauważyłeś i za szybko dałeś gazu to silnik chciał z ramy wyskoczyć. Generalnie w ciągu 25 lat przejechał 4 tys. kilometrów. więcej stał niż jechał. wymianie moduły zapłonu - chyba ze cztery razy, cewki w kole magnesowym - chyba tak to się nazywało. Podobno cylinder był źle nabity w fabryce czy coś takiego i nie było współosiowości więc na gwarancji silnik wymieniali i tak po 1,5 tys. kilometrów zatarł tłok. Nie mówiąc że pierścionki to co 600 km wymiane były Tarcze sprzęgła - trzy tarcze a drogie jak diabli były. Stopery w uszach czasem trzeba było jak jechał. Zazdrościłem szczęśliwym posiadaczom Ogarów, Jawek, Simisonów, WSK czy ETZ 150. A jeszcze się śmiali ze mnie:(. Tylko kadet był gorszy;) Jak dwie osoby siadły - nie daj Boże dorosłe - to ledwo toto jechało a rządziło kierownicą że hej! :) Nawet umiejscowienie kluczyka - Ile razy nogawką zawadziłem przy odpalaniu:) Noo generalnie masakra.

  • @karoldakowicz9808
    @karoldakowicz9808 2 ปีที่แล้ว +17

    Może teraz coś o 50 t1?
    Bo też fajny motorek inny niż reszta rometów.

  • @mototvwojtekinglot6905
    @mototvwojtekinglot6905 2 ปีที่แล้ว +13

    Chart piekny motorower choc patrzac na ulicę w tamtych czasach to wydaje mi sie , ze przegrał nie tylez zachodnimi konstrukcjami. Jakos zalewu zachodnich motorowerow nie dostrzegalem w pierwszej polowie lat 90tych ale Simsonow w kazdej wersji (także enduro i skuter) bylo od groma. Ale motorower i Pana program cenny i wartosciowy. Pozdrawiam Serdecznie Pana Redaktora i Widzów

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 2 ปีที่แล้ว +5

      Przegrał nawet nie z zalewem Simsonów, a z zalewem używanych samochodów. Po prostu większość nabywców motorowerów i motocykli w Polsce stanowili ludzie którzy nie byli w stanie kupić samochodu. Wraz z coraz lepszą dostępnością samochodów, popyt najpierw na motocykle a potem na motorowery cały czas spadał. Motocykle WSK w latach 80tych zalegały w sklepach nie dlatego że były przestarzałe, a dlatego że można było kupić Malucha...

    • @Mr1999romano
      @Mr1999romano 2 ปีที่แล้ว +1

      @@gallanonim1379 taki mamy kimat ,bylo by wiecej slonca jak na florydzie to by sue smigalo skuterem do pracy

    • @orzech20406
      @orzech20406 2 ปีที่แล้ว +1

      Simson poza o niebo lepszą jakością wykonania wygrywał jeszcze jednym - "kastrowany" na 50km/h był bardzo prymitywnymi, łatwymi do odwrócenia metodami. Chart był z definicji skonstruowany na 50km/h i to tuningu mówiąc eufemistycznie nie ułatwiało. Z ciekawostek mogę napisać jedno - w świecie PRLowskiej elektroniki sporo odbiorników radiowych "przeżyło" rok 2000 i wyłączenie tzw "dolnego UKF" - najprawdopodobniej poprzez to, że głowice UKF (układ wejściowy, który zbiera sygnał z anteny i po wstępnym obrobieniu wysyła dalej w ustandaryzowanej formie) były najprawdopodobniej zrzynką z zachodnich konstrukcji (kto wie, czy nie z gierkowskich licencji) stworzonych właśnie na ten "górny UKF" przerobioną na UKF dolny. Fakt faktem przestrojenie radia w skrócie polegało na usunięciu 3 kondensatorów (w logice działania układu to był 1 element, bo w każdym obwodzie (a było ich 3) te kondziołki były w tych samych miejscach z punktu widzenia działania każdego obwodu) i po delikatnym zestrojeniu radio działało na "górnym UKF" bez jakiejkolwiek utraty czułości, czy innych parametrów eksploatacyjnych. Co do "fabrycznego przestrojenia zachodniej konstrukcji na "dolny UKF"" nikt nie odpowiedział jednoznacznie, nie mniej jednak znamienne jest tutaj usuwanie elementów. Konieczność zestrojenia głowicy po tej operacji to norma i można to tutaj porównać do konieczności ustawienia geometrii zawieszenia po czynności serwisowej, która takiej kontroli wymaga, czyli choćby rozpięcie amortyzatora ze zwrotnicą w McPhersonie...

  • @gkrz67
    @gkrz67 2 ปีที่แล้ว +10

    Tak się kończy centralne planowanie, szkoda Charta.

  • @DmX1980x
    @DmX1980x 2 ปีที่แล้ว +42

    Teraz niema do chartów części, a ja mieszkałem w tamtych czasach w Bydgoszczy i pamiętam że całe ciężarówki części zamiennych przeważnie od Charta wywozili na złom, szprych to była cała hałda tak samo teleskopów przednich. Wszystko wywalali na złom jak czyścili magazyny.

    • @jacekcb
      @jacekcb 2 ปีที่แล้ว +10

      uuu ale marnotrawstwo:( aż żal:(

    • @rzizmont89
      @rzizmont89 2 ปีที่แล้ว +2

      Pisali PZ, pewnie zbliżając się do końca produkcji.

    • @agrorolatv4897
      @agrorolatv4897 2 ปีที่แล้ว +12

      Wujek pracował w romecie w Bydgoszczy i miał ogara 205 (do dziś) i bardzo o niego dbał jak zarysował błotnik czy cokolwiek ro razu przynosił nowy z pracy

    • @ediedi7675
      @ediedi7675 2 ปีที่แล้ว +9

      @@agrorolatv4897 i tak te przedsiębiorstwa zarżnęli....

    • @agrorolatv4897
      @agrorolatv4897 2 ปีที่แล้ว +4

      @@ediedi7675 ale przecież nie za darmo XD

  • @wiwaldi1999
    @wiwaldi1999 2 ปีที่แล้ว +7

    Odnośnie silnika jawy 223 był on bardzo dynamiczny i do końca nie udany i do jazdy dla dziadków do 25km/h po wyżej tej prędkości silniki po remoncie wytrzymywały do roku czasu . Największą jego wadą był leżący tłok i w przysłowiowym katowaniu za małolata dolna część tłoka rozmazywała się bardzo często i stawały pierścienie druga jego wada to był przerywacz przy wysokich obrotach wypalało platyny bo nie zdążał się wychłodzić brakowało wentylatorka pod śrubą krzywki który sam robiłem i było o niebo lepiej . co do cylindra to w jawach on się tak nie grzał bo był zapas mocy i były cięższe . Mam ogar 200 i romet kadet co z tego że ogar z silnikiem jawy był jak szatan ale każdą górę kadet go doganiał i wyprzedzał tak samo w żywotności 3 remonty silnika jawki a kadet dalej jeździ.

    • @swistakdanecki6930
      @swistakdanecki6930 9 หลายเดือนก่อน

      Ja Jawką 20P jeździłem w latach 1977-1987 (od 1985 już mało- zazwyczaj po paliwo dla MZ-tki) i ani razu silnik nie wykazywał jakichkolwiek tendencji do awarii. "Wykastrowane" (na nasz rynek) silniki 223 miały b.dobre cechy użytkowe. Czasem z kolegą na jakiś wypad poza miasto zamienisliśmy się. Dosiadałem jego Rometa 50-T1. Nie robiłem pomiarów, ale silnik 223 ciągnął lepiej na 3 biegu od silnika 019, zwłaszcza na obrotach.

  • @tropemwojen9224
    @tropemwojen9224 2 ปีที่แล้ว +5

    Uczciwiej powiedzieć, że był mniej chujowy od innych Rometów i na tym koniec zalet.

  • @MrGar4field
    @MrGar4field ปีที่แล้ว +3

    Mam to coś w garażu, pamiątka po ojcu. Kolor srebrny. Żeby ten motorower jeździł w jednej czwartej tak dobrze, jak Pan o nim wspaniale opowiada, byłbym bardzo szczęśliwy. A za sposób opowiadania naprawdę chylę pokłony.
    Żeby ten motorower sprawnie odpalić i go nie zalać, trzeba było mieć doktorat z odpalania. 6 voltowa instalacja. Zapłon elektroniczny niby jest, ale oryginalny moduł padał kilka razy w roku. Brak zaworu zwrotnego w dolocie. Dolot źle dostrojony. Oryginalny gaźnik jeszcze ojciec zamienił na jakiś niemiecki. Pomimo, że to dwusuw i miał prawo być głośny, to słyszy się głównie pracę skrzyni biegów.
    Nawet takie drobnostki jak podświetlenie licznika było tak zrobione, że żaróweczka wypalała dziurę w cyferblacie. Kierunkowskazy niby świeciły, ale migały jak po mocnej libacji. Linka prędkościomierza i kółeczko napędzające tę linkę, to nie ma prawa działać.
    Okna w cylindrze są zestrojone na wybitnie niskoobrotowy silnik. Tej konstrukcji poza wyglądem nie da się obronić. Te nasze motorowerki z silnikiem javki były może nie jakieś przełomowe, ale jeździły bezawaryjnie (też taki mieliśmy). Chciałbym się dowiedzieć, z czego to było kopiowane, bo nie znalazłem żadnej polskiej konstrukcji, która by nie była kopią czegoś. Silnik do łódki DE25 produkcji dezametu był kopią szwedzkiego crescenta.... mało tego że kopią, to iskrownik był wstawiany oryginalny szwedzki. I pomimo w sumie dobrego wzorca zaciągał wodę do dolnego cylindra, bo zrobiono jedną drobną zmianę i już porażka. Nawet ruski neptun, który był kopiowany z tego samego crescenta, czy tam volvo był już cywilizowany i działał.
    Próby odnawiania tych sprzętów w oryginale to zajęcie dla masochistów. Ponieważ mimo wszystko mam sentyment do tego pojazdu zastanawiam się, jak go przerobić, żeby dało się go normalnie używać i żeby nie było widać przeróbek.

  • @piszecokolwiek
    @piszecokolwiek 2 ปีที่แล้ว +17

    Widać i czuć z jaką pasją opowiadasz o motoryzacji , a to się dobrze odbiera. Pozdrawiam