ЗОВНІШНЯ І ВНУТРІШНЯ ОСНОВИ ЧЕРЕПА

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ก.พ. 2023
  • #Анатомія #basis #cranii
    Викладач - Раскалєй Т.Я.
    Зміст:
    Розрізняють зовнішню основу черепа і внутрішню основу черепа.
    Зовнішню основу черепа (basis cranii externa) у передньому відділі не видно, бо вона закрита кістками лицевого черепа . Задній відділ зовнішньої основи черепа утворений зовнішніми поверхнями потиличної, скроневих і клиноподібної кісток. Тут можна побачити численні отвори, через які проходять артерії, вени, нерви. Майже в центрі зазначеної ділянки є великий отвір, а з боків від нього два виступи овальної форми - потиличні виростки. За кожним виростком помітна невелика виросткова ямка з непостійним отвором - виростковим каналом. Основу кожного виростка поперечно пронизує канал під’язикового нерва. Задній відділ зовнішньої основи черепа закінчується зовнішнім потиличним виступом, від якого відходить праворуч і ліворуч верхня каркова лінія. Попереду від великого отвору розташована основна частина потиличної кістки з добре вираженим глотковим горбком, яка переходить у тіло клиноподібної кістки. З боків від потиличної кістки видно нижню поверхню кам’янистої частини скроневої кістки, на якій помітні найважливіші утворення: зовнішній отвір сонного каналу і м’язовотрубного каналу, яремна ямка, яремний отвір, шилоподібний відросток, соскоподібний відросток, а між ними шило-соскоподібний отвір. До кам’янистої частини скроневої кістки збоку примикає барабанна частина скроневої кістки, що оточує зовнішній слуховий отвір. Позаду барабанна частина скроневої кістки відділена від соскоподібного відростка барабанно-соскоподібною щілиною. На задньоприсередньому боці соскоподібного відростка є соскоподібна вирізка і борозна потиличної артерії.
    На горизонтально розташованій нижній ділянці лускової частини скроневої кістки добре виражена нижньощелепна ямка, а перед нею - суглобовий горбок. Ці суглобові поверхні з’єднуються з головкою нижньої щелепи, утворюючи скронево-нижньощелепний суглоб. У проміжках між кам’янистою і лусковою частинами скроневої кістки розташована задня частина великого крила клиноподібної кістки, у якому добре видні остистий і овальний отвори. Кам’яниста частина скроневої кістки відокремлена від потиличної кістки кам’янисто-потиличною щілиною (fissura petrooccipitalis), а від великого крила клиноподібної кістки - клино-кам’янистою щілиною (fissura sphenopetrosa). На нижній поверхні зовнішньої основи черепа видно також отвір з нерівними краями - рваний отвір (foramen lacerum), що обмежений збоку і позаду верхівкою кам’янистої частини скроневої кістки, а присередньо - бічним краєм основної частини потиличної кістки, і попереду - великим крилом і основою крилоподібного відростка клиноподібної кістки.
    Внутрішня основа черепа (basis cranii interna) має увігнуту нерівну поверхню, що відповідає формі основи головного мозку . У ній виділяють 3 черепні ямки: передню, середню і задню. Задній край малих крил і горбок сідла клиноподібної кістки відокремлюють передню черепну ямку від середньої. Границею між середньою і задньою черепними ямками є верхній край кам’янистої частини скроневих кісток і спинка сідла клиноподібної кістки. При огляді внутрішньої основи черепа видні численні отвори для проходження артерій, вен, нервів.
    Більше у відео...
    Наші телеграм канали:
    МОРФОЛОГІЯ UA t.me/joinchat/AAAAAFdwTP1NCf4...
    Біологія UA t.me/joinchat/AAAAAFa7GD7rkdz...
    Наші інстаграм канали:
    Instagram - Morphology_UA ( morphology_ua?i... )
    Instagram - biology_ua ( / biology_ua )
    Підтримка проєкту:
    5375411406702899

ความคิดเห็น • 3

  • @NEKyriashaia_kriska
    @NEKyriashaia_kriska 7 หลายเดือนก่อน +1

    Спасибо, помогло

  • @georgetheconqueror2574
    @georgetheconqueror2574 8 หลายเดือนก่อน +2

    Не вистачає інколи перекладу з латинської на українську, оскільки латинь усе ще вивчаємо. Але так пояснення чудове, дякую!

  • @user-oo3hx5oi4o
    @user-oo3hx5oi4o 8 หลายเดือนก่อน +1

    Дякую за ваше відео) Все дуже гарно пояснено