Вероятно се подслушват още много депутати
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 12 ธ.ค. 2024
- Тълкуването на зам.-председателя на Софийския градски съд Руси Алексиев, че няма пречка депутатите да бъдат подслушвани "извънпроцесуално" отваря вратата за абсолютен произвол. Това коментира в предаването "(О)позиция" на "Сега" адвокат Ина Лулчева. "Ние ги поставяме (депутатите) под заплаха да бъдат подслушвани непрекъснато. Може би се подслушват още много народни представители", допусна юристът.
Становището на Алексиев е в защита на подслушването на депутата Джейхан Ибрямов, разрешено от него въпреки депутатския имунитет на приближения на Ахмед Доган политик.
Лулчева обясни, че смисълът на имунитета е да не бъдат подлагани депутатите на репресия и да се гарантира свободното осъществяване на функциите им. "По-важно е да дадем гаранции за свободата при осъществяване на функцията с риск нещо да остане ненаказано", посочи тя, но припомни и че това не спира прокуратурата да извършва всички действия по разследването, които не засягат личността на депутата.
"Това, че две инстанции са задържали Ибрямов, е много жалко за съда. Никога по никакъв начин не е било спорно, че не може да бъде задържан депутат без разрешение на Народното събрание", смята тя. И продължи, че общественото мнение се манипулира в опит да се постигнат цели, които нямат общо с правосъдието.
"Нямам обяснение за това, че един съдия или прокурор със свободна воля може да задържи един депутат без разрешение на Народното събрание", заключи тя.
Лулчева коментира и процедурата за избор на главен прокурор, в която участва единствено и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов. На въпрос дали има сценарий той да не бъде избран, тя отговори, че много отдавна е спряла да пресмята сценариите, защото те предполагат съобразяване с обективни процеси и закона. "Тук се случват непрекъснато неща, които е невъзможно да се случат", каза тя.
"Страшно неприятно ми е да мисля, че този избор може да се осъществи", коментира още Лулчева, която споделя всички възражения за изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет и неговата абсолютна делегитимация. "Не знам дали е самочувствие или е принуден да го направи", посочи тя по адрес на Висшия съдебен съвет и избора на главен прокурор.
Адвокатката припомни, че когато преди повече от година Сарафов беше избран за и.ф., при многото критики и съмнения тя е била на мнение, че той трябва да се подкрепи, ако покаже желание, че ще започне някои реформи.
"Бях много обнадеждена, когато каза, че решаването на "Осемте джуджета" е решаващо за прокуратурата. Той даде тази заявка и не направи нищо. В "Осемте джуджета" има нарисувани престъпления. И да нямаш повдигнато обвинение е чиста индулгенция. Тези действия за мен означават, че реформа в прокуратурата не се осъществява", каза тя и допълни, че не се вижда политическата намеса в прокуратурата да е изчистена.
Във видеото вижте още:
Каква е разликата между имунитета на президента и на депутатите?
Как да се разследва депутат законно?
Минирано ли е разследването срещу Ибрямов?
Какво е политическото влияние в съдебната власт?
Кога ще видим промяна?
Да очакваме ли позиция на Висшия адвокатски съвет за процедурата за избор на главен прокурор?