Proč už lidi nečtou knihy? (to je lež!)
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 11 ธ.ค. 2024
- Vítejte u historicky prvního (a zřejmě posledního) NERDx talku, ve kterém se podíváme na knižní trh a jeho důležitost pro zábavní průmysl, na to, proč lidi nečtou (to je lež) a věci s tím spojeny. Jo, zní to nudně, ale není, doufám. Klikněte na to, prosím.
Komentář připravil Petr Šebor
Podívej se, podle čeho hodnotíme:
nerdfix.cz/jak...
Další Nerdfix recenze: • RECENZE - Popkulturní ...
Herní recenze: • RECENZE - Rozbory a ho...
🔥 Máte zájem o spolupráci?
=============================
For any business inquiries reach us via: marketing@mediarealms.cz
Pro spolupráci nás kontaktujte na: marketing@mediarealms.cz
🌍 Spoj se s námi
=============================
Odebírej náš kanál pro více skvělých videí!
Náš web - www.nerdfix.cz
Discord - / discord
Facebook - / nerdfix.cz
Instagram - / nerdfix.cz
TH-cam - / nerdfix
🎥 NERDFIX je doupě pro každého geeka!
=============================
NerdFix je komunitní portál a videoprodukce o filmech, seriálech, komiksech - to nejzajímavější z popkultury, recenze, preview, novinky a zajímavá témata každý den!
🚀 Media Realms s.r.o. © 2022 - Všechna práva vyhrazena
=============================
Použitá hudba ve zvukové stopě může obsahovat součásti knihovny player.epidemi... nebo je samostatně licencovaná.
#nerdfix #knihy #tedxtalk #knižnítrh #komentar
Jsme opravdu jen tři, co jsme to dokoukali do konce, nebo je nás víc?
Ja začínam pozerať a dopozeram
Tak som teda tretí alebo druhý? :-)))
Já sem asi třetí
Je nás víc ✌️
Díky moc za video
Více podobných videí prosím. 😁
Díky a teď prosím Top 5 knih pro tento rok. 😜
S velkou pravděpodobností něco takového připravíme na vánoční svátky. Akorát to nebude top, ale spíš doporučení, co se nám tento rok líbilo, protože jsme se samozřejmě nedostali ke všemu a mohl nám nějaký klenot uniknout. :D
ja nemam asociáciu knihy so skolou. Presla som skosnatelym skolskym systemom, pri ktorom som zila s vedomím "takto teda nie, to je na hovno, mrham svojim časom".. a knihy milujem od 6 rokov. Akonáhle som dostala alergiu na prach, zbavila som sa tisícov knih (cca 3000) nechala som si len pamätné, spomienkove. Kedze som mala silnú závislosť na čítaní knih, tak som presla na audioknihy. Po case sa nabalila aj škulavosť a silne okuliare, takze ak nie je na vyber, tak mam eknihu. Knihy zboznujem, citam to co chcem a nikdy som nehladela na nazor ostatnych. Ved naco. Dokonca nemusim obdivovat spisovatelske veldiela (co sa odzrkadlilo v skolskych pracach. Napriklad taka "Babička" pri ktorej viem, ze svoj nazor nemam hovoriť nahlas :D), ale akceptujem skolske stavanie zakladnych pilierov a zároveň musime reformovat skolstvo!!!!!
Pri citani komentarov pod kanalom "Na potítku" (5:15) sa objavili ludia, ktori pracuju rukami a zaroven sa akoby ospravedlnuju, ze ich to počúvanie rozborov kníh tak velmi moc baví. Podla nich sa to k nim, pracujúcim rukami, knizne zaujmy nehodia. Sice nechapem preco to nie je normalne, ale asi je to skor o nizkom sebavedomi, pretoze knihy su pre vsetkych. Staci si vybrat podla svojho gusta 3:12
Mne tiez pride, ze v skutocnosti ovela viac ludi bavia knihy, ale uz to nie tym staromodnym sposobom a teda to nie je tak na ociach.
Tiez vnimam, ze sa nove knihy opakuju, ale moc ma to netrapi, kedze mam siroky rozptil žánrov a je ešte veeeeeela knih kde ma steklia prsty na nohach od radosti, ze ich raz budem citat, aka počúvať :D
Já jsem teda taky alergický na prach, ale pro svojí sbírku to přetrpím. Já jsem nikdy nenaskočil na eknihy a asi nikdy nenaskočím. Je možný, že mě ty fyzické knihy přejdou, až se budu stěhovat, ale stejně. Prostě mám rád fyzické knihy. :D
To je jasný. Ať si každý čte, co chce. Já samozřejmě nechtěl svým výkladem říct, ať lidi nečtou YA nebo červenou knihovnu. Je to každého věc. Tohle je spíš takový můj pohled. Já tam sice označuju třeba Tolkiena, Martina nebo Gaimana za velikány, ale naprosto chápu, když někoho jejich knihy nebaví.
A s tím školstvím máš pravdu. Tam pak dost záleží i na učiteli. My jsme na češtinu a literaturu měli na střední fakt super profesorku, která nám do maturitní četby zařadila fakt dobré věci a nebála se negativně poukazovat na díla, která někteří zkostnatělí profesoři berou jako modlu. Někdy bych ji rád pozval na rozhovor na tohle téma. Myslím, že by to mohlo být zajímavé.
No jasný, já si teda v MHD často připadám s knihou jak weirdo, ale pravdou je, že okolo mě je určitě hromada lidí, kteří čtou. Akorát eknihy na mobilech či čtečkách. Anebo konzumují audioknihy.
Když bych se měl bavit o klasických knihách, tam jsem dost zaseklý na žánrovkách. Osobně fakt sahám jen po sci-fi a fantasy. Občas si přečtu nějaký horor. V komiksovém médiu ale sahám po všem, co mě zaujme. I po rodinných dramatech.
Ja by som spomenul Brandon sanderson. Či jeho vynikajúca trilógia “Mistborn” alebo zatiaľ štvorknihová séria “Archiv bouřné záře”.
Je pravda, že Brandon Sanderson je asi největší současný spisovatel a velmi dobře a úspěšně přebral štafetu žánrových velikánů. Jenže já tupec jsem si na něj vzpomněl až v moment, kdy jsem to video stříhal. :D
Já osobně čtu převážně sci-fi a hlavně fantasy a když nás ve škole nutí číst tak přečtu jen asi desetinu toho co bych četl normálně, tenhle rok jsem se na to vykašlal a deníky píšu z netu a čtu si co mám rád zatím doporučuji
Z ceskych fantasy spisovatelu me nejvic zaujal Zamboch, ma super propracovane svety a narozdil treba od Pottera tam magie je omezena nejakymi prirodnimi zakony, neni to jen o tom mavat klacikem a placat u toho nesmysly. Skoda ze posledni dobou moc nepise.
Čtu už hodně dlouho. Měla jsem sice rok pauzu ale vrátila jsem se k tomu a dneska nemám místo v mé malé knihovně. Četbu na škole jsem, ale nesnášela 😂 prostě jsem měla blok, jakmile jsem musela něco přečíst. Prostě jsem si radši sedla ke knize, o které jsem věděla že mě bude bavit.
A YA čtu, i když je to nejspíš tak, jak bylo zmíněno ve videu. Zrovna teď jsem četla knížku, u které jsem dokázala odhadnout dost věcí na základě přečtených YA knih 😂🙂
Já tim zas nechtěl házet YA do jednoho pytle. Oni jsou i dobrý YA knihy. Třeba Hunger Games jsem si kdysi dávno fakt užil. A když to tak vezmeš, tak Harry Potter je vlastně také kategorie YA. 🙂
Já tu jentak od boku střelim: Neuromancer, Půjčovna Masa! ...a pak se půjdu podivat, kdy byly napsaný :D . Shit tak Altered Carbon je 2002 a Neuromancer dokonce 1984. Well, tak nic novýho dobrýho mě nenapadá, no :) .
Btw nebrečte tady, že lidi nezajímaj booktubeři, však je to celej YT segment (zdravíme @InfernoNaPolici :) ). Fajn vidko :). Míň whiningu, víc relevantního ilu a míň nerelevantních memů a bude to skvělý :) !
Přesně tak jak říkáš, to už jsou také starší tituly. Jinak, jestli to vyznělo jako brečení, tak se omlouvám. Já jsem to naopak myslel, že jsem rád, že vzniká spousta kanálů o knihách. A děkujeme za pochvalu a za konstruktivní kritiku. :)
Dokázal som dopozerať :)
Však se nebojte. Až já tu svoji knížečku zedituji - na což brzy dojde, protože jsem ji dopsal - třeba konečně ta česká knižní scéna zažije celosvětový věhlas. :D Už teď můžu slíbit, že to nebude YA.
😂😂
Tohle bude kapku delší tak mějte strpení. První knihu kterou jsem četl byl Ztracený Svět, čet jsem jí na základce cca 5 let (nedokázal jsem se donutit dočíst kapitolu o plavání ke břehu), naštěstí se objevil film Harry Potter kde jsem chtěl vědět víc, tak jsem dostal knížku přečet a jak jsem byl u čekání na další knížku tak jsem hltal amatérské překlady již vydané EN knihy.
Začal jsem číst Dune (nenašel jsem si čas dočíst šestou knihu) Warcraft, Starcraft a Diablo, Richard A Knaak se pro mě stal prakticky bohem. Cca před vydáním hry Zaklínače 3 jsem přečetl knížky a díky tomu co jsem počet jsem nasbíral dost knih k maturitě z češtiny kde jme ještě měli volnost zvolit si co číst, mezi doporučenou četbou byl Tolkien, knihy jsem taky přečet po skouknutí filmů, ale Silmalirion (možná překlep v názvu nechci googlit název) jsem nedokázal číst přišlo mi to jako číst dějepis.
Teď když pracuji asi už 8 let ve výrobě, mě neteře představili mangu (no Anime jsem znal přece naruta jsem koukal), tak jsem zkusil spíš vyhledat anime Čarodějova nevěsta a zkoukl až jsem narazil na anime "300 let jsem zabíjela sliz, až jsem se vylevlila" tak jsem googlil sliz a najednou jsem se ponořil do žánru Isekai, narazil jsem na úžasný Mushoku Tensei, stačila první polovina první série anime a googlil jsem knihu, našel jsem jí v EN tak rychle do google přeložit první kapitolu až jsem jí dočetl narazil jsem na existující překlad Web Novely který jsem hltal jak v práci tak doma. Jak vyšla upoutávka na 2 sérii Mushoku Tensei, něco mi nesedělo, postavy vůbec neznám, upoutávka obsahuje hlavně děj z Light Novely 7 knihy která je nový příběh vyplňující mezeru ve web novel. Takže o dovolené začal google překlad a hltání děje a pak mi došlo, tak tohle je ta postava co se objevila ve web novele a jen matně zmíňka potkal jsem jí jak jsem dělal tohle.
Teď čtu Mangu "Jak jsem se reinkarnoval coby sliz" i když bych raději novelu tak Sword of Art (včera mi došla druhá knížka což je pravděpodobně myšlena jako DLC má se jednat o doplňující příběhy k první knize), jelikož mě Isekai tak moc zaujal tak čtu určité mangy v EN.
Docela mi vadí, jak Isekai a Light Novel nejsou v tady přeloženy a nebo se přestaly vydávat jen po prvních pár dílech (Ve službách Nuly). Snad se věci změní a já si budu moct užít příběhy, které jsou psané snad jen pro mě.
Já se o fantasy moc nezajímám, ale kamarádi mě rádi informovali i o jiných než zmíněných autorech jako Tad Williams, Terry Brooks, Steven Eriksson, Robert Jordan či William King. Co se týče českých děl, ktěm nemám důvěru. Stačí mi to usínání po několika stránkách Zápasu s nebem. Ano, Zápas s nebem je sci-fi, ale nedělám si iluze, že by fantasy byla lepší. Vlastně z české fantasy mě zaujala jen Petra Neomillnerová.
Všichni autoři, které zmiňuješ, jsou super. Ale už to také nejsou mladíci. :D Jinak, co se týče české tvorby, tak ta je velmi specifická. Nicméně, najdeš tu i autory, co píší trošku komplexnější věci. Já mám třeba takovou tu jednoduchou, českou fantastiku ve stylu Františka Kotlety a Jiřího Kulhánka fakt rád. Vypnu u toho a zasměju se. Nicméně, máš tu i autory, co tvoří komplexnější sci-fi nebo fantasy. Na Slovensku třeba H. J. Bornemisza. A u nás v Česku Míša Merglová, Petra Stehlíková, Vilma Kadlečková nebo Jakub Hussar.
Souhlasím s vámi s tím že nás škola čist nenaučí sám to znám a je to hrůza obzvlášť u povinné četby. S čím ale rozhodně nesouhlasím je to že moderní fantasy popisujete jako z velké části young adult.
Ať už je to Brandon Sanderson a jeho Cosmear z kterého dost pravděpodobně uvidíme v budoucnu adaptace (Mistborn), jeho knihy jsou komerčně úspěšné a velmi dobře hodnocené (dle mého názoru Stormlight Archives je jedna z nejlepších fantasy věcí co jsem čet). Dále máme Joe Abercrombie a jeho drsná grim dark série Firt Law. Brent Weeks Lightbringer série. Scott Lynch Gentleman Bastards series. A podle mne i série Kolo Času se dá považovat za moderní fantasy, i když mnoho lidí to považuje za přelom.
Všichni tito autoři rozhodně nepíši pro teen. Píšou drsné světy a realistické postavy které mají opravdu hloubku. A autorů je mnohem více co píši skvělé fantasy Patrick Rothfuss, R. F. Kuangová, N. K. Jemisin vždyť pane bože i Stephan King má svou fantasy sérii Dark Tower. Omlouvám se nechci zde působit jako heater protože nejsem, ale rozhodně s vámi nesouhlasím s tím že je moderní fantasy momentálně z velké části young adult protože opravdu není. Avšak u sci-fi s vámi musím bohužel souhlasit.
Jenom otázku na závěr brali jste v potaz autor či série co jsem zmínil? Pokud ne máte co dohánět. Fantasy dnes už rozhodně není jenom Lotr nebo Píseň ledu a onhě.
On je těžké definovat moderní fantasy. Brandona Sandersona samozřejmě znám a beru ho jako současnou ikonu žánrové literatury. A znám i pana Abercrombieho. Jeho knihu Trocha zlé krve jsme dokonce vyhlásili jako nejlepší knihu roku 2020 (české vydání). Bral jsem je samozřejmě v potaz, ale jsem tupec a to, že jsem Sandersona nezmínil mi došlo až v moment, kdy jsem video stříhal. :D Nicméně, jak Sanderson, tak Abercrombie už mají vyšlapanou cestičku. První Mistborn vznikl v roce 2006 a vlastně Abercrombieho debut taktéž. Já to bral přímo s pohledu současnosti. Krásně to je vidět, když člověk v sezóně, tudíž třeba na podzim, otevře týdenní souhrn vydaných titulů na Databázi knih. Velká část žánrovek jsou YA. Jasně, v ČR jsou nakladatelé, kteří se specializují na vydávání kultovních sci-fi a fantasy. Třeba takový Laser. Argo taky vydává skvělé knihy. Ale nejvíc knih stejně vždy vydá CooBoo a další imprinty velkých nakladatelů. A jsou to vždy YA. Na našem webu jsem přes rok zpracovával každý týden knižní novinky a vždy jsem měl fakt problém najít něco zajímavého.
Jinak, nápad na tohle video vznikl tak trochu frustrace. Během covidu se mi dostalo do rukou debutové temné fantasy od jedné začínající slovenské autorky. Osobně musím říct, že to byla jedna z nejlepších a nejoriginálnějších knih z Česka a ze Slovenska, co jsem kdy četl. Jenže slovenský nakladatel jí už druhý díl nevydal a vše, co teď napíše si vydává sama jen elektronicky. A to je fakt škoda. Bylo mi dost líto, že někdo s takovým talentem nedostane prostor na úkor stereotypních YA sérií. Nicméně, jednu z jejích knih teď bude v Česku vydávat Fragment, tak doufám, že se to tady v ČR chytne a že bude moct fyzicky vydat celou sérii a třeba i další knihy.
Čtení tedy není moje doména. Myslím, že v životě jsem přečetl asi tak 3 knihy a z toho jedna byla Kytice, kterou mi četl děda před spaním - a ne, není ze mě psychicky narušená osobnost:) No a z těch dvou jsem si jednu přečetl v elektronické podobě a druhou jsem si poslechl namluvenou. Školní povinné četbě jsem se vyhnul a učitelce jsem řekl, že je mi jedno, jestli propadnu, ale nebudu prostě číst něco, co mě absolutně nebaví. Naštěstí mi to prošlo:)
To je naprosto v pohodě. Já se rozhodně nesnažil říct, že ten kdo nečte, je psychicky narušený. :D Každý máme jiné koníčky. :)
@@sebor13 To se vztahovalo k té Kytici. Přecijen, když to někomu řeknu a představí si, že mi to někdo četl asi tak v pěti šesti letech, tak je z toho dost vyděšenej:)
@@majkronyk Ajoo, to mi mohlo dojít. (To je to porozumění textu, o kterém tam mluvím. 😅) Já si doteď pamatuju, jak jsem byl vyděšený z Polednice. Ale myslím, že to nebylo kvůli knize, ale spíš kvůli filmové adaptaci z roku 2000. 😄
Nemůžu úplně souhlasit s tím, že by všechny starší tituly Jiřího Kulhánka měli otřesné obálky (Luis Royo otřesný?? To jako vážně??) ale asi je to věc osobního vkusu. Jinak se mi video fakt líbilo a se spoustou ostatních argumentů souhlasím. Mimo legendy naší scény jako jsou mistři ŽAMBOCH, KULHÁNEK a KOTLETA bych všem doporučoval knihy například od Davida Gemmella ( Drenajská sága je jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy četl) nebo Larryho Correia ( Lovci monster jsou prostě super!! ) a našli by se i další. Takže z žánrové literatury je určitě i dnes z čeho vybírat. Ale i jiné žánry nabízí velmi kvalitní čtivo a člověk by neměl zamrznout jen u jednoho druhu literatury. 🙂
Měl jsem to trošku lépe vysvětlit. Nemyslel jsem tím přímo originální arty, ale spíš tu finální úpravu. Například Vládci strachu. Ten obraz je sice hezký, ale na obálce je ve špatné kvalitě a název knihy je napsaný úplně otřesným fontem. :D
Jinak, oba autoři, které doporučuješ, jsou super. Ale také to nejsou žádní nováčci, ale už zajetí autoři. Drenajská sága odstartovala v roce 1986. A Gemmell už je od roku 2006 bohužel po smrti. Ale je pravda, že Lovci monster nejsou tak moc stará série a sedmý díl vlastně vyšel teprve před třemi lety.
@@sebor13 To je pravda pravdoucí. Nováčci to sice nejsou ale všichni vydávají nové knihy stále ( i když množství je už trochu nižší 🙂) a po mistru Gemmellovi přebrala žezlo jeho dcera, která sice píše vlastní tvorbu ale dost dobře. Prostě naštěstí je stále co číst 🙂 I když nepopírám, že čtu mnohem častěji starší věci než nově vydané.
Je to tak, nebýt literatury, skoro by nebylo na co koukat. Ale na druhou stranu, já jsem asi až moc hodný čtenář. Ať si děcka klidně ty YA voloviny čtou, je to lepší než nic. Stále ve mě totiž žije naděje, že právě tyhle knihy pro ně budou přestupní stanice k něčemu lepšímu...
Opravdu dostávám knižní kontent? Děkuji děkuji 🔥
Si tak říkám, že kdybych měl v maturitní četbě Zaklínače od Sapkowskeho nebo Píseň ledu a ohně od J R R Martina, tak bych možná přečetl víc než jednu knihu z povinné četby. Přečetl jsem tu nejmenší Noc na Karlštejně
Interpretace mého příběhu do světa mě baví... jen neznám nikoho, kdo by měl stejný zájem :( tak jdu pomáhat ostatním, abych si zlepšil nákladu a svůj svět zatím odložím... snad né navždy
Súhlasím nájsť kvalitné fantasy v literatúre posledných rokov je fakt ťažké.
Osobne je mi však veľmi ľúto že keď sa spomínajú kvalitné fantasy nikto nespomenie Robin Hobb ktorej svet a prepracovanosť príbehu sa z kľudom vyrovná tomu Martinovému a podľa mňa ho aj o dosť prekoná. Alebo Anna McCaffrey ktorá síce písala Sci-fi ale série odohrávajúce sa na Pernu majú toľko fantasy prvkov že sa do jej kníh zamiloval aj človek ako ja čo si dovtedy myslel že sci-fi nemá rád.
Kdysi jsem četl tak moc, že mi taťka zakázal chodit do knihovny. Přesto už jsou to zhruba dva roky, co jsem naposledy přečetl knihu. Dost mě to mrzí, ale už se na to nedokážu soustředit, potřebuju zvuk a video.
Já chci další nerd x!!!!! 😭😭😭😭😭
Knihu sú život, v dospelom živote som si musel vybrať ktorej platforme dám prednosť. Vybral som si knihy a napríklad k dnešnému dňu som len za rok 2022 prečítal 125 kníh 🤣
v Cz/Sk ak uz je odrhavka stale dokola rovnakych pribehov, tak je tu stale diera na trhu. Chybaju mi eroticke knihy. Zatial co v anglictine ich ľudia skupuju ako teple rozky, tak u nas tych par tupych vystrelov sa tiez hojne skupuje. Povedcinou stare cesko-slovenske ero. knihy su prasacke (zena je tam ako mäso) a nove pribehy su zas tupe (50 odtienov sedi a zena ako zlatokopka). A tychto par brakov je na trhu malo.
Zlatý Karel Čapek.
A potom sú tu autori ako Martin a Rothfuss ktorý ani po 10 rokoch nevedia dokončiť svoje serie, 6 kniha hry o truny a aj záverečný diel mena vetra asi tak skoro nebudu
Nie lebo ma to nebaví.
Že nevychází kvalitní česká SCI-FI? Ty neznáš Mycelium? Originalita až na půdu a rozhodně to není Young adult literatura ;-)
Mycelium znám a dokonce jsem ho tady někomu doporučoval. Ve videu zmiňuji, že nedostatek myslím globálně. Ať je Mycelium sebelepší, bohužel se asi nikdy nedostane do světa a nemá tak šanci ovlivňovat popkulturu v celosvětovém měřítku. A to platí třeba i pro 0 Tu od Jakuba Hussara.
Zrovna v ČR jsme na tom vlastně dobře. Naši autoři moc YA nepíší. Nebo píší, ale ve světle reflektorů jsou naštěstí ti, co píší dospělé věci. Ve světě ale hodně vedou YA spisovatelé, což je vidět i na tom množství filmových a seriálových adaptací, co zaplavují třeba Netflix.