Gdyby ktoś nakręcił film o "przygodach" okrętu "Kamczatka" to każdy kto nie slyszał wcześniej o podróży i tragicznym losie 2 eskadry Pacyfiku uznałby takie dzieło za arcywymyślną tragifarsę.
Dzień dobry, deszczowy dzisiaj, Cuszima ‐ chichot historii. Doskonałe przypomnienie imperializmu rosji i jej "sukcesów". Państwo z tektury i patyków łączonych guanem. Czy naprawdę ktoś wierzy jeszcze, że rosja wygra tą "trzydniową operację specjalną"? "Trzymaj się Ukraino!" Na pohybel rosji! Kudos dla Marcina za odświeżenie prawie rocznicowego tematu. Widzę w nim analogię do obecnej sytuacji. putin przejdzie do historii jako genialny planer trzydniowego zdobycia Kijowa. Pozdrowienia dla wszystkich i, oczywiście, algorytmu.
Świetny materiał, a choć hostorię tę znam, to z wielką przyjemnością obejrzałem. Wieczór w Krakowie, z fajką na świeżym powietrzu, na leżaczku, czyste niebo nade mną, na uszach wspaniała historia, no o lepszą sytuację ciężko 😁
No to czas na kolejny komentarzyk dla zasięgów. Oczywiście taki żeby zadziałał, więc daję minimum (tak dla pewności) dziesięć słów. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny filmik 💙🧡
Mikołaj ll miał szczęście do dowódców czy to lądowych czy morskich,Rozdzestwienski i Samsonow to najbardziej jasne gwiazdy w jego talii " tradycyjnej szkoły moskiewskiej" , trochę to dziwne bo mając takie zasoby finansowe, ludzkie i surowców naturalnych można było już od czasów Piotra l pomyśleć o stworzeniu Akademii Wojennej, której wykładowcami byliby najlepsi dowódcy z Europy i wykształcić profesjonalne kadry oficerskie na każdym poziomie . Moskale jednak wybrali własną wariację taktyki Mongołów którzy stworzyli to państwo.
Z punktu widzenia kierowania wielką i skomplikowaną wyprawą, to rejs 2 Eskadry był sukcesem. Dopłynęli na drugi koniec Ziemi bez strat i to pomimo fatalnego stanu niektórych przestarzałych okrętów, oraz słabego wyszkolenia załóg. Inną sprawą jest wynik bitwy, bo ta nie mogła zostać wygrana z tym czym dysponował dowódca i przy całkowitym braku dowodzenia.
@@karolwandzioch8430 Bodajże na Defence24 pisali że to w sumie prezent dla Amerykanów, bo ci będą mogli sobie zbadać profile akustyczne i tego typu rzeczy najnowszego ruskiego okrętu podwodnego.
Co do kwestii przestarzałości 20 letnich okrętów to jest tak jak założyłeś, akurat ten okres był absolutnie wyjątkowy jeśli chodzi o tempo rozwoju technologii okrętowej i często okręt (zaprojektowany zgodnie ze sztuką) był przestarzały już w momencie oddawania do służby ;)
A, Cuszima. Ten moment historii gdy moskowiecka marynarka wojenna mając wybór między wypracowanym zwycięstwem a chwalebną przegraną wybrała trzecią opcję.
Dodajmy że z jakiegoś niejasnego powodu dla Rosjan ich flota to od zawsze absolutna duma i elita. Tak, mówimy o flocie która współcześnie już zdążyła stracić kilka okrętów, w tym flagowy, walcząc z przeciwnikiem który nawet nie ma własnej floty ;)
Duma bierze się po części z udziału marynarzy w walkach na Krymie w czasie II wojny światowej, gdzie według legend Wojny Ojczyźnianej, marynarze na lądzie walczyli szczególnie dzielnie.
@@pawmal1988 50% do 80% wszystkich rosyjskich opowieści o bohaterach z czasów Wojny Ojczyźnianej, to zmyślone opowieści napisane przez speców od propagandy. Większość z tego się nie wydarzyła, tak jak nie wydarzyły się historyjki z amerykańskich komiksów o Supermenie.
Jakie wnioski wyciągnęły z tej bitwy obie strony? Rosja pozostała przy armii lądowej jako swej głównej sile natomiast Japonia popadła w zbytni optymizm co w końcu doprowadziło do zaatakowania USA i mając z tyłu głowy Cuszimę przez całą drugą wojnę dążyła do wydania amerykanom walnej bitwy morskiej co nigdy nie nastąpiło.
Owszem, nastąpiło... 1. Bitwa o Midway. 2. Bitwa na Morzu Filipińskim. 3.Tzw. Bitwa o Zatokę Leyte (de facto 4 połączone bitwy: Sibuyan, Surigao, Samar, Engano). W każdej z nich japsy angażowali całość Połączonej Floty.
Czasy się zmieniają, ustroje się zmieniają, a moskiewska władza nadal uważa, że poddany powinien być ciemny, niewykształcony i jedyne co potrafić, to słuchać rozkazów dowódcy i iść ślepo do ataku, bez przygotowania i odpowiedniego sprzętu. Tak powstał mem "We're very lucky they're so f***ing stupid" oraz taktyka mięsnych szturmów na ukraińskie pozycje. Bo imperator kazał. Ta wojna także zakończy się porażką, upokorzeniem i upadkiem Rosji. To jest tylko kwestia czasu.
To dziedzictwo mongolskich najeźdźców. Wódz i jego słowo jest wszystkim, jednostka jest niczym w masie. Jedynie gdy wykaże się śmiertelnie głupią odwagą, to może wódz łaskawie spojrzy na rodzinę.... Nie warto robić niczego trwałego - bo w każdej chwili wódz każe porzucić wszystko i przenieść się na drugi koniec świata... Wartościowe są tylko te zdobycze, które można załadować na koński grzbiet (wóz konny, wagon, Kamaza)... No jak ktoś bije po mordzie, to ma rację - bo gdyby nie bił, to by nie miał!
Czy konflikt zakończy się upadkiem Rosji to nie wiem, ale upokorzenie ma miejsce mniej więcej po pierwszym tygodniu wojny. Europa przestała się bać a zaczęła zbroić
Czemu nie? Zsrr rozpadlo sie w dużej mierze z powodu bankructwa. Tak samo teraz federacja może zakończyć swój żywot. Gospodarka oparta na sprzedaży surowców, które się kończą... to musi jebnąć @@waldekwasak
@@itall87 niby tak, ale czy Korea Północna, Afganistan albo Iran upadły? Obstawiam scenariusz z Rosją spadnie do roli takiej większej Koreii Północnej straszącej wszystkich atomem a poza tym niewiele znaczącej w świecie
W tym temacie pozwolę sobie zareklamować 'konkurencję', mam nadzieję że nie będzie mi pan miał tego za złe. Chciałbym polecić kanał 'Morskie opowieści' i 4 odcinkową serię 'Wojna Rosyjsko Japońska'. Pan Gregor w oryginalny sposób ciekawie opowiada o całej tej szopce w wykonaniu wielkiej Rosji. Pozdrawiam.
Jeszcze taki kwiatek: w czasie postoju na Madagaskarze marynarze nudzili się i w czasie pobytu na lądzie kupowali różne egzotyczne zwierzęta, których nie znali. Małpy i lemury były nawet zabawne, ale kupiono też różne drapieżne i jadowite stworzenia ( nawet węże ) i to rozpełzło się po okrętach, były nawet poważne pogryzienia
Ta wyprawa to była jedna wielka parodia oczywiście jeszcze wiele rzeczy po drodze się wydarzyło ale to filmik by trwał kilka godzin gdyby to wszystko podsumować🤣
Dla mnie najciekawszy wątek jest w 24tej minucie, kiedy p. Marcin omawia proces decyzyjny władców Kremla po zdobyciu przez Japończyków Port Artur. Operacja była planowana przy określonych założeniach, warunki się zmieniły i założenia przestały być aktualne, a tymczasem Car "bał się utraty twarzy, bał się przyznać do błędu etc.". Mam wrażenie, że do dzisiaj kompletnie nic się nie zmieniło. Już w połowie marca 2022, laik mógł oszacować, że operacja zajęcia Kijowa, obalenia tamtejszych władz etc. kompletnie się nie udała. Co zrobił Putin? Zachował się tak jak Car ponad 100 lat wcześniej czyli trwał przy kontynuowaniu operacji, o której wszyscy wiedzieli, że okazała się klapą. Wtedy Cesarstwo trzeszczało w szwach i dzisiaj Federacja też będzie przechodziła okres napięć wewnętrznych.
Ciekawa była sprawa Jerzego Wołkowickiego, który głosował przeciwko poddaniu się pancernika "Imperator Nikołaj I". Być może dlatego nie rozstrzelano go potem w Katyniu.
Niesamowita historia. Gdyby ktoś to zekranizował 40 lat temu to by zebrał masę Oscarów. Dziś epickie filmy wojenne o morzu raczej mało kogo obchodzą. Idealnie pasowała by postać brytyjskiego urzędnika który by regularnie łapany był by w randomowych sytuacjach gdzie był by informowany o poczynaniach floty.
Historia uczy że przeważnie nikogo niczego nie nauczyła W wypadku Rosjan to szczególnie widoczne. Regularnie co jakiś czas włażą dokładnie w to samo g.... Putin chciał być drugim Piotrem Pierwszym a póki co wychodzi że będzie drugim Mikołajem Drugim
Hehe. Moim ulubionym współczesnym kacapskim okrętem jest lotniskowiec Admirał Kuznietzow, który stojąc w murmańskim doku pokrywa się rdzą i mewimi odchodami.
@@lukasso Przepraszam, ale muszę zaprotestować w obronie honoru Gwardyjskiego Lotniskowca Niezwyciężonej Floty Północnej im Lenina Otóż w czasie postoju w suchym doku Kuzniecow potrafił ten dok zatopić. Czy któryś Amerykański lotniskowiec to potrafi? Szach mat Rusofoby.
Wielka Brytania nie podejmowała podobnych przedsięwzięć bo nikt do niej nie fikał. Jednak byli zdolni do przerzutu sił. A Rosjanie po prostu zorganizowali przy pomocy Niemców stacje weglowe. No i proszę o jakiejś szczegóły przestarzałość okrętów rosyjskich zwłaszcza typu Cesarewicz i Ratwizian. Nie mówiąc o nowej serii Borodino budowanej spcjalnie dla EOS której przedstawiciele - 3 jednostki brały udział w bitwie pod Tsuszimą, a które w sumie nie miały więce niż 5 lat służby. Prototypowy Borodino w służbie od 1904 roku.
Z tego co pamiętam jeszcze przed wypłynięciem z portu, jeden ze statków stracił kotwicę, a okręt flagowy wpłynał w ląd. Cudowna historia. Flota rosyjski to królicza nora, bardzo ciekawa do zgłębienia
26:38 To jest era przeddrednotowa, ale rozwój artylerii był bardzo dynamiczny. Ale 1905 zwodowano prawdziwego game changera: HMS Dreadnought własnie, który z miejsca zdeklasował wszystkie dotychczasowe okręty liniowe.
Ciekawy jest ogólny opis admirała Rożdżestwieńskiego wyłaniajacy się z tych pamiętników. Ja akurat spotkałem się dość pozytywnymi opisami tej postaci, która doskonale wiedząc że płynie na śmierć, chciała przynajmniej zachować honor marynarki imperialnej. Jednocześnie porywczość i wybuchowość admirała faktycznie jest bezsprzeczna, ale w opisach na które ja wcześniej trafiłem, wynikała właśnie z obserwowanej niekompetencji całego korpusu oficerskiego (i oczywiście marynarzy również). Może więc być tak, że autor tych memuarów czuł do admirała urazę wynikającą właśnie z tego, że był przez niego (jak inni oficerowie) poniżany, co jak się weźmie pod uwagę że w carskiej rosyjskiej armii i flocie trzeba było być dobrze urodzonym aby być oficerem, mogło mu być nie w smak ;)
Tak, faktycznie panowie oficerowie mieli w głowach sieczkę, a nie rzemiosło morskie. Ich stosunek do podwładnych urągał wszelkim wyobrażeniom. Zachowanie Rożdżestwieńskiego wobec oficerów było odzwierciedleniem ich stosunku do marynarzy i ogólnych stosunków we flocie.
wojna rosyjsko-japonska to temat mojego licencjatu i powod, dlaczego podjalem się nauki rosyjskiego (w normalnych warunkach zajalbym sie tym pewnie około 30-stki). epopeja floty bałtyckiej to byl jeden wielki dramat
6 หลายเดือนก่อน +2
Ciekawy w sumie powód, ale każdy powód jest dobry, żeby się czegoś nauczyć
Ciekawostka. Podobno podczas Ta LL SHIP Races w Szczecinie w ale nie wiem w ktorym roku okazało się, że kuchnia na jachcie Kruzenstern się popsuła i rosyjscy kadeci od miesięcy jedli wyłącznie kaszę. Stoczniowcy ze stoczni Gryfia po regatach podobno zrobili zrzutkę na jedzenie dla tych chłopaków. Jak coś pokręciłem to niech ktoś sprostuje.
Marcinie, słucham i czuję się nieprzeniesiony w czasie. Niewątpliwie wygraliby pod Cuszimą ale mieli za mało okrętów, gdyby Japończykom skończyła się amunicja ich klęska byłaby druzgocąca. Dziękuję za rys historyczny. Słyszałem że była taka bitwa i że ruSSiurki przegrały ale jakoś nie lubię tego "państwa" chyba od zawsze! Pół miliona ton to cały węgiel czy tylko część dostarczona przez Niemców?
6 หลายเดือนก่อน +7
Pół miliona zakontraktowali na całą trasę. Nawet jeśli zmienili po drodze dostawcę, to zostało pół miliona. Z plusów, to na powrót nic nie wydali;-)
Może te pół miliona było w obie strony policzone? Ale jak już przy temacie jesteśmy. Właśnie zakupiłem "Cuszimę" po polsku w dwóch tomach z 1979. Mam nadzieję że dobre tłumaczenie. Przełożył Władysław Broniewski ciekawe jak z cenzurą, choć po caracie wozili się wtedy jak na łysej kobyle więc może być ciekawie. ;)
Po upadku Port Artur cała wyprawa nie miała sensu. I wszyscy oficerowie to wiedzieli. W tym sam Rożestwienski. Ale car wiedział lepiej.
6 หลายเดือนก่อน
@@andrzej4512 zakładam, że planowali na drogę powrotną zaopatrzeć się osobno bo A) mieli tam swoje porty B) nie wiedzieli, ile potrwa wojna i kiedy i czy w ogóle będą wracać
41:25 Jeżeli ta bitwa morska odbyła się przy japońskiej wyspie Tsushima to rosjanie mogą legalnie twierdzić, że pokonał ich "boski wiatr" (kami kaze). :)
@@mattich.1778. Nie jestem ekspertem od geografii regionów Korei Południowej i Japonii, ale nazwę Tsushima poznałem w kontekście dwukrotnej próby inwazji Mongołów na Japonię w latach 1276-1287. Teraz jak patrzę na mapę to na tej wyspie pomiędzy Koreą Południową a Japonią "właściwą" mapy Google pokazują mi miasto o nazwie Tsushima, ale nie ma informacji jak nazywa się wyspa, na której ono leży.
@@mattich.1778. Popatrzyłem ponownie na początek filmu tam napisano Cuszima, czyli właśnie japońskie "Tsushima". Z tego co widzę to również jest cieśnina z tą nazwą. :) Cieśnina Cuszimska (jap. "Tsushima").
Polecam obejrzec bardziej szczegolowy opis rejsu floty rosyjskiej na kanale "Morskie Opowiesci". Ten rejs to byla jedna wielka komedia. Zwlaszcza zachowanie wspomnianego juz wczesniej, okretu Kamczatka hehe
Dobra Dobra. Teraz Marcin opowiedz o negocjacjach Siergieja Witte z Japończykami i podpisaniu pokoju. Co zyskali Japończycy, a co ocalili Rosjanie, posługując się wyłącznie groźbami i zastraszaniem. IMHO to co się dzieje na Ukrainie przypomina tą wojnę z 1904. Tera do zielonego stolika siądą różne typy i się pewnie dogadają. A Polska jak zwykle będzie rozgrywana przez obce siły
Ruskie jakoś nie mają talentu do morza. Jedyna wygrana przez nich bitwa morska, jaka przychodzi mi do głowy, to bitwa pod Synopą podczas Wojny Krymskiej. Niewątpliwym sukcesem tej eskapady był sam fakt dopłynięcia Floty Bałtyckiej na miejsce bitwy po pokonaniu ponad 30 tys. km. Potem w ciągu dwóch dni prawie wszystkie okręty grzecznie poszły na dno. Jakieś tam łodzie wiosłowe i szalupy dotarły do Władywostoku. Obciach godny sprzedaży Alaski Stanom Zjednoczonym
6 หลายเดือนก่อน
Chociaż sam rejs, trzeba przyznać, udało się zrealizować
Do Władywostoku dotarły dwa niszczyciele i krążownik pomocniczy. W tym "Groznyj" dowodzony przez Polaka, komandora Andrzejewskiego. PS. Alaskę też sprzedawał Polak ;)
6 หลายเดือนก่อน
@@marcink.8178 Naszych jest wszędzie pełno, raz jechałem w Vancouver autobusem i kierowcą był Polak
Znałem zakończenie, a i tak wysłuchałem z wybałuszonymi uszami :o) dziękuję.
Podobno "Kamczatka" nadal nadaje, że jest atakowana przez japońskie łodzie torpedowe
Kamczatka na zawsze w naszych sercach - pozdrowienia dla Pana Gregora
Krążownik Moskwa (w ZSRR Sława) też cały czas nadaje z zaświatów do obrońców Wyspy Węży żeby się poddali bo nie mają żadnych szans
Tam ciągle gra muzyka
Wspaniały sukces . Napadli na cywilne , nieuzbrojone kutry rybackie i jeszcze ponieśli straty . Ruskie wojsko jest najlepsze
Nie wojsko, a Marynarka. Wojsko było wówczas lepiej wyszkolone
Też bez szału, ale faktycznie, flota miała gorszy poziom
Cóż Rosyjskie Siły Zbrojne poza wyjątkami nie słyną z kompetencji
U nich wszystko jest NIET ANAŁOGA W MIRIE a najbardziej głupota
Powiedział lotniskowiec Kuzniecow.
Jest herbata! 🥳
Dzień dobry wszystkim stęsknionym starych, spokojnych czasów.
Panie Marcinie, dziękuję po raz kolejny.
Dzięki za odcinek historyczny o gównianej flocie carskiej oby obecna nigdy nie była lepsza. Pozdrawiam.
Gdyby ktoś nakręcił film o "przygodach" okrętu "Kamczatka" to każdy kto nie slyszał wcześniej o podróży i tragicznym losie 2 eskadry Pacyfiku uznałby takie dzieło za arcywymyślną tragifarsę.
Grupa Monty pythona dała by radę ale nie wiem czy jeszcze tworzą bo na komedię to się nadaje 😝😆😆
Ludzie od Śmierci Stalina też się nadają
Świetny materiał.
Wcale nie zestarzała się ruSSka bylejakość.
Dzień dobry, deszczowy dzisiaj,
Cuszima ‐ chichot historii. Doskonałe przypomnienie imperializmu rosji i jej "sukcesów".
Państwo z tektury i patyków łączonych guanem.
Czy naprawdę ktoś wierzy jeszcze, że rosja wygra tą "trzydniową operację specjalną"?
"Trzymaj się Ukraino!" Na pohybel rosji! Kudos dla Marcina za odświeżenie prawie rocznicowego tematu. Widzę w nim analogię do obecnej sytuacji.
putin przejdzie do historii jako genialny planer trzydniowego zdobycia Kijowa.
Pozdrowienia dla wszystkich i, oczywiście, algorytmu.
Świetny materiał, a choć hostorię tę znam, to z wielką przyjemnością obejrzałem. Wieczór w Krakowie, z fajką na świeżym powietrzu, na leżaczku, czyste niebo nade mną, na uszach wspaniała historia, no o lepszą sytuację ciężko 😁
No to czas na kolejny komentarzyk dla zasięgów. Oczywiście taki żeby zadziałał, więc daję minimum (tak dla pewności) dziesięć słów. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny filmik 💙🧡
Po dziś dzień, rejs Rożdżestwieńskiego pozostaje największym memem wśród entuzjastów historii marynarki wojennej.
Mikołaj ll miał szczęście do dowódców czy to lądowych czy morskich,Rozdzestwienski i Samsonow to najbardziej jasne gwiazdy w jego talii " tradycyjnej szkoły moskiewskiej" , trochę to dziwne bo mając takie zasoby finansowe, ludzkie i surowców naturalnych można było już od czasów Piotra l pomyśleć o stworzeniu Akademii Wojennej, której wykładowcami byliby najlepsi dowódcy z Europy i wykształcić profesjonalne kadry oficerskie na każdym poziomie . Moskale jednak wybrali własną wariację taktyki Mongołów którzy stworzyli to państwo.
Polak Jerzy Wołkowicki był bohaterem tej wyprawy. Uratowało mu to życie w Katyniu
Z punktu widzenia kierowania wielką i skomplikowaną wyprawą, to rejs 2 Eskadry był sukcesem.
Dopłynęli na drugi koniec Ziemi bez strat i to pomimo fatalnego stanu niektórych przestarzałych okrętów, oraz słabego wyszkolenia załóg.
Inną sprawą jest wynik bitwy, bo ta nie mogła zostać wygrana z tym czym dysponował dowódca i przy całkowitym braku dowodzenia.
@@wojteksmag8286 Więcej takich "sukcesów", a Rosja zostanie państewkiem pod butem Chin.
Nadal płyną 😉
🫣 To cała Rosja, do dzisiaj taka niedoedukowana została dlatego agresją nadrabia.😢 Dziękuję za ten materiał Panie Marcinie ❤
fakt, przypomina wyrośniętego głupka w podstawówce, który tłucze mniejsze dzieciaki z coraz młodszych roczników ...
Największa póki co....dajmy szansę Rosjanom. Mogą nas jeszcze zaskoczyć
Oczywiście, wiele się jeszcze może wydarzyć
Teraz wysłali Flote na ćwiczenia w okolice Kuby by Amerykanow powkurzac....
@@karolwandzioch8430 Bodajże na Defence24 pisali że to w sumie prezent dla Amerykanów, bo ci będą mogli sobie zbadać profile akustyczne i tego typu rzeczy najnowszego ruskiego okrętu podwodnego.
@@karolwandzioch8430 A może żeby rozśmieszyć? 🤔🤨🧐😉😁
@@karolwandzioch8430 Jest nadzieja, że zagubią się w Trójkącie Bermudzkim.
Co do kwestii przestarzałości 20 letnich okrętów to jest tak jak założyłeś, akurat ten okres był absolutnie wyjątkowy jeśli chodzi o tempo rozwoju technologii okrętowej i często okręt (zaprojektowany zgodnie ze sztuką) był przestarzały już w momencie oddawania do służby ;)
Wyśmienity odcinek. Oby więcej takich.
Dziękuję
Rewelacyjny materiał, dziękuję :)
Pozdrawiam i dziękuję za wiadomości!!!
Dziękujemy.
A, Cuszima.
Ten moment historii gdy moskowiecka marynarka wojenna mając wybór między wypracowanym zwycięstwem a chwalebną przegraną wybrała trzecią opcję.
Ciężko wypracowaną katastrofę
Ciężko wypracowaną katastrofę
@@Olaf-ti7iy 😁
Dość rosyjskiego imperializmu i kolonializmu⚡ Ukraina bez Putina ⚡ Demokratyczna Rosja też bez Putina
Moja ulubienica Kamczatka 🤣🤣🤣😆👍
Dodajmy że z jakiegoś niejasnego powodu dla Rosjan ich flota to od zawsze absolutna duma i elita. Tak, mówimy o flocie która współcześnie już zdążyła stracić kilka okrętów, w tym flagowy, walcząc z przeciwnikiem który nawet nie ma własnej floty ;)
Ich wspaniała flota czarnomorska jest niewidzialna. Nikt takiej nie ma.
To trochę jak z naszą reprezentacją w piłkę nożną 😅
Duma bierze się po części z udziału marynarzy w walkach na Krymie w czasie II wojny światowej, gdzie według legend Wojny Ojczyźnianej, marynarze na lądzie walczyli szczególnie dzielnie.
@@longinzaczek5857Jakich legend ? To są fakty.
@@pawmal1988 50% do 80% wszystkich rosyjskich opowieści o bohaterach z czasów Wojny Ojczyźnianej, to zmyślone opowieści napisane przez speców od propagandy. Większość z tego się nie wydarzyła, tak jak nie wydarzyły się historyjki z amerykańskich komiksów o Supermenie.
Marcin 👏. Dziękuję za wiadomości. Ogólnie lubię historię głównie drugiej wojny światowej ale ten odcinek bardzo mnie zaciekawił 👍
Dużo czytałem słuchałem na ten temat ale twoje przedstawienie jest super
Rewelacyjny materiał, więcej takich proszę
Bardzo ciekawa opowieść. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Jakie wnioski wyciągnęły z tej bitwy obie strony? Rosja pozostała przy armii lądowej jako swej głównej sile natomiast Japonia popadła w zbytni optymizm co w końcu
doprowadziło do zaatakowania USA i mając z tyłu głowy Cuszimę przez całą drugą wojnę dążyła do wydania amerykanom walnej bitwy morskiej
co nigdy nie nastąpiło.
Czasem wygrana usypia czujność
Owszem, nastąpiło...
1. Bitwa o Midway.
2. Bitwa na Morzu Filipińskim.
3.Tzw. Bitwa o Zatokę Leyte (de facto 4 połączone bitwy: Sibuyan, Surigao, Samar, Engano).
W każdej z nich japsy angażowali całość Połączonej Floty.
To była zwykła wycieczka turystyczna all inclusive a zachodni agenci dorobili do tego wydarzenia ideologię mającą na celu dyskredytację imperium!
😂 dobre, ale już nigdy więcej nie pij z Rosjanami 😂
Czasy się zmieniają, ustroje się zmieniają, a moskiewska władza nadal uważa, że poddany powinien być ciemny, niewykształcony i jedyne co potrafić, to słuchać rozkazów dowódcy i iść ślepo do ataku, bez przygotowania i odpowiedniego sprzętu. Tak powstał mem "We're very lucky they're so f***ing stupid" oraz taktyka mięsnych szturmów na ukraińskie pozycje. Bo imperator kazał.
Ta wojna także zakończy się porażką, upokorzeniem i upadkiem Rosji. To jest tylko kwestia czasu.
100%
To dziedzictwo mongolskich najeźdźców.
Wódz i jego słowo jest wszystkim, jednostka jest niczym w masie. Jedynie gdy wykaże się śmiertelnie głupią odwagą, to może wódz łaskawie spojrzy na rodzinę....
Nie warto robić niczego trwałego - bo w każdej chwili wódz każe porzucić wszystko i przenieść się na drugi koniec świata...
Wartościowe są tylko te zdobycze, które można załadować na koński grzbiet (wóz konny, wagon, Kamaza)...
No jak ktoś bije po mordzie, to ma rację - bo gdyby nie bił, to by nie miał!
Czy konflikt zakończy się upadkiem Rosji to nie wiem, ale upokorzenie ma miejsce mniej więcej po pierwszym tygodniu wojny. Europa przestała się bać a zaczęła zbroić
Czemu nie? Zsrr rozpadlo sie w dużej mierze z powodu bankructwa. Tak samo teraz federacja może zakończyć swój żywot. Gospodarka oparta na sprzedaży surowców, które się kończą... to musi jebnąć @@waldekwasak
@@itall87 niby tak, ale czy Korea Północna, Afganistan albo Iran upadły? Obstawiam scenariusz z Rosją spadnie do roli takiej większej Koreii Północnej straszącej wszystkich atomem a poza tym niewiele znaczącej w świecie
Super dziękuję i proszę o więcej takich filmów o tematyce historycznej
Nareszcie dawno nie widziana szklanica herbaty, zapowiadająca dużo mniej znaną acz ciekawą i przede wszystkim wiarygodną wiedzę :)
Mało rozgarnięci dowódcy, to odwieczny problem rosyjskiego wojska.
Akurat Roseswienski był jednym z tych lepszych i kompetentnych. To, że był postrzelonym nerwusem to co innego.
Warto dodać że wielu "marynarzy" było rekrutowanych naprędce z głębokiej Rosji; spora część z nich nigdy wcześniej nawet nie widziała morza.
W tym temacie pozwolę sobie zareklamować 'konkurencję', mam nadzieję że nie będzie mi pan miał tego za złe.
Chciałbym polecić kanał 'Morskie opowieści' i 4 odcinkową serię 'Wojna Rosyjsko Japońska'. Pan Gregor w oryginalny sposób ciekawie opowiada o całej tej szopce w wykonaniu wielkiej Rosji. Pozdrawiam.
Nie mam nic przeciwko
Jeszcze taki kwiatek: w czasie postoju na Madagaskarze marynarze nudzili się i w czasie pobytu na lądzie kupowali różne egzotyczne zwierzęta, których nie znali. Małpy i lemury były nawet zabawne, ale kupiono też różne drapieżne i jadowite stworzenia ( nawet węże ) i to rozpełzło się po okrętach, były nawet poważne pogryzienia
Ta wyprawa to była jedna wielka parodia oczywiście jeszcze wiele rzeczy po drodze się wydarzyło ale to filmik by trwał kilka godzin gdyby to wszystko podsumować🤣
Słuchałem o tej wyprawie na kanale morskie opowieści to ryłem ze śmiechu a jest tam rozszerzony materiał 😆😆😆
PięknY odcinek! Dziękuje !
Podobno jakieś ruskie okręty płyną z wizytą na Kubę. Życzymy im podobnego rezultatu.
Tak, robią taką pokazówkę
O matko, chować kutry rybackie!
@@piotrgrzedzinski1429 😀😀😀
Polak Jerzy Wołkowicki został bohaterem tej wyprawy. Ocaliło mu to życie w Katyniu.
We flocie było bardzo wielu Polaków. Pod Cuszimą walczył też przyszły admirał Jerzy Świrski. I wielu innych.
Wspaniały temat panie Marcinie. Zwycięstwo nad analfabetyzmem.
Dla mnie najciekawszy wątek jest w 24tej minucie, kiedy p. Marcin omawia proces decyzyjny władców Kremla po zdobyciu przez Japończyków Port Artur. Operacja była planowana przy określonych założeniach, warunki się zmieniły i założenia przestały być aktualne, a tymczasem Car "bał się utraty twarzy, bał się przyznać do błędu etc.". Mam wrażenie, że do dzisiaj kompletnie nic się nie zmieniło. Już w połowie marca 2022, laik mógł oszacować, że operacja zajęcia Kijowa, obalenia tamtejszych władz etc. kompletnie się nie udała. Co zrobił Putin? Zachował się tak jak Car ponad 100 lat wcześniej czyli trwał przy kontynuowaniu operacji, o której wszyscy wiedzieli, że okazała się klapą. Wtedy Cesarstwo trzeszczało w szwach i dzisiaj Federacja też będzie przechodziła okres napięć wewnętrznych.
Dobra robota
Ciekawa była sprawa Jerzego Wołkowickiego, który głosował przeciwko poddaniu się pancernika "Imperator Nikołaj I". Być może dlatego nie rozstrzelano go potem w Katyniu.
Miał na mundurze baretke orderu Świętego Jerzego oficer NKWD zgłupiał jak to zobaczył i zrobił wszystko żeby się jemu nic nie stało
Niesamowita historia. Gdyby ktoś to zekranizował 40 lat temu to by zebrał masę Oscarów. Dziś epickie filmy wojenne o morzu raczej mało kogo obchodzą.
Idealnie pasowała by postać brytyjskiego urzędnika który by regularnie łapany był by w randomowych sytuacjach gdzie był by informowany o poczynaniach floty.
Brzmi jak materiał na nową śmierć Stalina
Zgadzam się z ogólną koncepcją, ale chłopie, popracuj trochę nad trybem warunkowym bo trudno zrozumieć Twoje wywody
Dzięki za ciekawy odcinek
suuper material dziękuję
Historia uczy że przeważnie nikogo niczego nie nauczyła W wypadku Rosjan to szczególnie widoczne. Regularnie co jakiś czas włażą dokładnie w to samo g....
Putin chciał być drugim Piotrem Pierwszym a póki co wychodzi że będzie drugim Mikołajem Drugim
Niewiarygodne marnotrastwo środków, nie liczenie sie z życiem ludzkim. Dziś wygląda to podobnie, ale juz niedlugo
Lekcja Historii- dziękuje
Myślę że teraz jest gorzej, wtedy padła eskadra która była słaba. Teraz straty są poważniejsze jeżeli chodzi o sprzęt.
Tu można dyskutować, zwłaszcza z tym, czy dzisiejsza flota czarnomorska była silna, czy słaba
Z jeden strony kompromitacja, z drugiej - nie wypada się śmiać z upośledzonych
2:50 nie mogli sie tez podjac wyprawy przez dardanele z powodu traktatu berlinskiego z 1878
Jeden z lepszych podkastow historycznych brawo dla autora będę zawsze tego słuchałem bo warto wcześniej byłem sceptyczń teraz biję brawo
Dziękuję
Dzieńdoberek 😊
Szanowanko😀
Pozdrowienia z Festivalu Książki z Opola
Wzajemnie;-)
Ależ fajnie się słucha takich materiałów w Pana wykonaniu.
Dziękuję za dobre slowo
Nowikowa-Priboja czytałem w szóstej klasie podstawówki. Marzec 1980.
Wow, ale historyjka, bardzo dziękujemy, czapki z głów
Dziękuję za dobre słowo
Drobiazg, życzę dużo zdrowia, sił do dalszej pracy, i pomyślności w przyszłości
"Czy widzicie jakieś torpedowce?"
Bardzo ciekawa historia. To se popływali... 😂
Skuteczny komentarz dla zasięgów składający się z minimum siedmiu słów. Pozdrawiam
Witam serdecznie pozdrawiam komentarz dla zasięgu pozdrawiam wszystkich 😊
Bitwa pod Kuszima , Rejs floty bałtyckiej
Moja ulubiona Rosyjska Flota jest w tedy gdy statek Rosyjski jest zakopany 7 metrów w mule.
Znany toast: "za flotę radziecką - do dna!"
Hehe. Moim ulubionym współczesnym kacapskim okrętem jest lotniskowiec Admirał Kuznietzow, który stojąc w murmańskim doku pokrywa się rdzą i mewimi odchodami.
@@lukasso Przepraszam, ale muszę zaprotestować w obronie honoru Gwardyjskiego Lotniskowca Niezwyciężonej Floty Północnej im Lenina
Otóż w czasie postoju w suchym doku Kuzniecow potrafił ten dok zatopić.
Czy któryś Amerykański lotniskowiec to potrafi?
Szach mat Rusofoby.
@@Olaf-ti7iy amerykanie zazdroszczą technologi
Tragedia jak trafienie amerykańskiej fregaty USS Stark przez Irak w Zatoce Perskiej w 1987.
Dobre przypomnienie, ale chyba nie porównywalne, kurty rybackie, a fregata to jednak więcej komedii niż tragedii.
Dzień dobry.
Czytałem "Ostatni z Cuszimy" Borys Michałowicz Czetwieruchin. Polecam
Dobre. Nadaje się na lekcje historii w szkołach.
Ja słyszałem o tej historii na kanale Morskie Opowieści, ale z chęcią posłuchałem jeszcze raz 😂 good job
Proszę więcej o różnych narodów i grupaCh etnicznych Rosji
Pomimo zaloby 🔥 / smiech od srodka mnie rozsadza .🤣🍻
Wielka Brytania nie podejmowała podobnych przedsięwzięć bo nikt do niej nie fikał. Jednak byli zdolni do przerzutu sił. A Rosjanie po prostu zorganizowali przy pomocy Niemców stacje weglowe. No i proszę o jakiejś szczegóły przestarzałość okrętów rosyjskich zwłaszcza typu Cesarewicz i Ratwizian. Nie mówiąc o nowej serii Borodino budowanej spcjalnie dla EOS której przedstawiciele - 3 jednostki brały udział w bitwie pod Tsuszimą, a które w sumie nie miały więce niż 5 lat służby. Prototypowy Borodino w służbie od 1904 roku.
Świetne 👍
💲Dziękuję i Pozfrawiam⚔️
Thanks ❤
fajnie o tej awanturze opowiada tez gregor z kanalu morskie opowiesci.
Z tego co pamiętam jeszcze przed wypłynięciem z portu, jeden ze statków stracił kotwicę, a okręt flagowy wpłynał w ląd. Cudowna historia. Flota rosyjski to królicza nora, bardzo ciekawa do zgłębienia
Dobra historia. Brawo za jej przygotowanie..
orginalnie wyglada i mowi po polsku pan Marcin .Pawdziwy bielarus.
Co?
26:38 To jest era przeddrednotowa, ale rozwój artylerii był bardzo dynamiczny. Ale 1905 zwodowano prawdziwego game changera: HMS Dreadnought własnie, który z miejsca zdeklasował wszystkie dotychczasowe okręty liniowe.
Nowikow-Priboj "Cuszima".
Ciekawy jest ogólny opis admirała Rożdżestwieńskiego wyłaniajacy się z tych pamiętników. Ja akurat spotkałem się dość pozytywnymi opisami tej postaci, która doskonale wiedząc że płynie na śmierć, chciała przynajmniej zachować honor marynarki imperialnej. Jednocześnie porywczość i wybuchowość admirała faktycznie jest bezsprzeczna, ale w opisach na które ja wcześniej trafiłem, wynikała właśnie z obserwowanej niekompetencji całego korpusu oficerskiego (i oczywiście marynarzy również). Może więc być tak, że autor tych memuarów czuł do admirała urazę wynikającą właśnie z tego, że był przez niego (jak inni oficerowie) poniżany, co jak się weźmie pod uwagę że w carskiej rosyjskiej armii i flocie trzeba było być dobrze urodzonym aby być oficerem, mogło mu być nie w smak ;)
Tak, faktycznie panowie oficerowie mieli w głowach sieczkę, a nie rzemiosło morskie. Ich stosunek do podwładnych urągał wszelkim wyobrażeniom. Zachowanie Rożdżestwieńskiego wobec oficerów było odzwierciedleniem ich stosunku do marynarzy i
ogólnych stosunków we flocie.
Tak gwoli ścisłości - Nowikow-Priboj był tylko matem, konkretnie zaś - podoficerem prowiantowym.
Pozdrawiam Pana i Pana żone(bo za każdym odważnym mężczyzną stoi żona...i pogania)😊
Życzę Ukraińcom starć z takimi admirałami!
Ubawiłam się szczerze słuchając tego odcinka 😆
Jak słyszę aurora to widze battlefielda bad company dwa
wojna rosyjsko-japonska to temat mojego licencjatu i powod, dlaczego podjalem się nauki rosyjskiego (w normalnych warunkach zajalbym sie tym pewnie około 30-stki). epopeja floty bałtyckiej to byl jeden wielki dramat
Ciekawy w sumie powód, ale każdy powód jest dobry, żeby się czegoś nauczyć
Pewien Amerykanin po przeczytaniu "Niezwyciężonego" Stanisława Lema nauczył się polskiego żeby móc tłumaczyć jego książki. Robi to już 50 lat
@@Olaf-ti7iy fajna historia
Polak Jerzy Wołkowicki był bohaterem tej wojny. Ocaliło mu to życie w Katyniu
@@jezalb2710 tak, to prawda
Ciekawostka. Podobno podczas Ta
LL SHIP Races w Szczecinie w ale nie wiem w ktorym roku okazało się, że kuchnia na jachcie Kruzenstern się popsuła i rosyjscy kadeci od miesięcy jedli wyłącznie kaszę. Stoczniowcy ze stoczni Gryfia po regatach podobno zrobili zrzutkę na jedzenie dla tych chłopaków. Jak coś pokręciłem to niech ktoś sprostuje.
Czy nazwanie Kruzenszterna jachtem to taki prztyczek w ruSSiurski nochal???
@@andrzej4512 No dobra niech będzie żaglowiec.
@@aleksanderg3606 Żaglówka będzie odpowiednia, myślę. ;)
Super
Marcinie, słucham i czuję się nieprzeniesiony w czasie. Niewątpliwie wygraliby pod Cuszimą ale mieli za mało okrętów, gdyby Japończykom skończyła się amunicja ich klęska byłaby druzgocąca. Dziękuję za rys historyczny. Słyszałem że była taka bitwa i że ruSSiurki przegrały ale jakoś nie lubię tego "państwa" chyba od zawsze!
Pół miliona ton to cały węgiel czy tylko część dostarczona przez Niemców?
Pół miliona zakontraktowali na całą trasę. Nawet jeśli zmienili po drodze dostawcę, to zostało pół miliona. Z plusów, to na powrót nic nie wydali;-)
Może te pół miliona było w obie strony policzone?
Ale jak już przy temacie jesteśmy. Właśnie zakupiłem "Cuszimę" po polsku w dwóch tomach z 1979. Mam nadzieję że dobre tłumaczenie. Przełożył Władysław Broniewski ciekawe jak z cenzurą, choć po caracie wozili się wtedy jak na łysej kobyle więc może być ciekawie. ;)
Po upadku Port Artur cała wyprawa nie miała sensu. I wszyscy oficerowie to wiedzieli. W tym sam Rożestwienski. Ale car wiedział lepiej.
@@andrzej4512 zakładam, że planowali na drogę powrotną zaopatrzeć się osobno bo A) mieli tam swoje porty B) nie wiedzieli, ile potrwa wojna i kiedy i czy w ogóle będą wracać
33:55 a może na "chybił-trafił"?
W szklance z herbatą brakuje łyżeczki.
To znaczył iż BHP zostało wdrożone.
;-)
W końcu wróciła herbatka w koszyczku.
A jak było ze sprzedażą Alaski przez Rosję.. ciekawy temat
jest odcinek na kanale. Marcin nagrał o tym ciekawy film
Kamczatka!!!!!
41:25 Jeżeli ta bitwa morska odbyła się przy japońskiej wyspie Tsushima to rosjanie mogą legalnie twierdzić, że pokonał ich "boski wiatr" (kami kaze). :)
Tsushima to nazwa cieśniny a nie wyspy.
@@mattich.1778. Nie jestem ekspertem od geografii regionów Korei Południowej i Japonii, ale nazwę Tsushima poznałem w kontekście dwukrotnej próby inwazji Mongołów na Japonię w latach 1276-1287. Teraz jak patrzę na mapę to na tej wyspie pomiędzy Koreą Południową a Japonią "właściwą" mapy Google pokazują mi miasto o nazwie Tsushima, ale nie ma informacji jak nazywa się wyspa, na której ono leży.
@@mattich.1778. Popatrzyłem ponownie na początek filmu tam napisano Cuszima, czyli właśnie japońskie "Tsushima". Z tego co widzę to również jest cieśnina z tą nazwą. :) Cieśnina Cuszimska (jap. "Tsushima").
@@martingorbush2944 Ale zgodze się z Panem, że ciężko szukać w historii bardziej druzgocącej i kompromitującej klęski niż Ruskiej floty po Cuszimą👍
Polecam obejrzec bardziej szczegolowy opis rejsu floty rosyjskiej na kanale "Morskie Opowiesci". Ten rejs to byla jedna wielka komedia. Zwlaszcza zachowanie wspomnianego juz wczesniej, okretu Kamczatka hehe
Niewiele się zmieniło od tamtego czasu W tym kraju
Dobra Dobra. Teraz Marcin opowiedz o negocjacjach Siergieja Witte z Japończykami i podpisaniu pokoju. Co zyskali Japończycy, a co ocalili Rosjanie, posługując się wyłącznie groźbami i zastraszaniem. IMHO to co się dzieje na Ukrainie przypomina tą wojnę z 1904. Tera do zielonego stolika siądą różne typy i się pewnie dogadają. A Polska jak zwykle będzie rozgrywana przez obce siły
polska jak najbardziej moze brac udzial w rozmowach razem z /wielkim moccarstwami/, jezeli nie przegapi okazji
Ruskie jakoś nie mają talentu do morza. Jedyna wygrana przez nich bitwa morska, jaka przychodzi mi do głowy, to bitwa pod Synopą podczas Wojny Krymskiej. Niewątpliwym sukcesem tej eskapady był sam fakt dopłynięcia Floty Bałtyckiej na miejsce bitwy po pokonaniu ponad 30 tys. km. Potem w ciągu dwóch dni prawie wszystkie okręty grzecznie poszły na dno. Jakieś tam łodzie wiosłowe i szalupy dotarły do Władywostoku. Obciach godny sprzedaży Alaski Stanom Zjednoczonym
Chociaż sam rejs, trzeba przyznać, udało się zrealizować
No i teraz Putin domaga się unieważnienia tej sprzedaży😂😂😂😂
No mieli kilka sukcesów w wojnach z Turcją 🤷 No i Wilhelm Gustloff ale nie wiem czy to można nazwać sukcesem 🤭🤷
Do Władywostoku dotarły dwa niszczyciele i krążownik pomocniczy. W tym "Groznyj" dowodzony przez Polaka, komandora Andrzejewskiego.
PS. Alaskę też sprzedawał Polak ;)
@@marcink.8178 Naszych jest wszędzie pełno, raz jechałem w Vancouver autobusem i kierowcą był Polak
Wczoraj byłam na filmie "20 dni w Mariupolu". Czy zna go Pan? Wszyscy Rosjanie powinni go obejrzeć. Jak to zrobić, by mieli okazję?
Wchodzić na dowolne rosyjskie portale informacyjne i wrzucać jako link w komentarzu
dziękuję! farsa, tylko ludzi żal...