Aż się serce raduje jak widzę że ktoś z takim zaangażowaniem naprawia i uruchamia zabytkowe telewizory. Gratuluję nabytku a i widzę że kineskop nie jest wyjarany. :) U mnie na uruchomienie czeka Neptun 313A i elektronika od Topaza (kineskop wyzionął ducha niestety...).
Naprawdę miło się to ogląda :) Jak ktoś zna temat od "środka" i poznaje dawne "składowe" to tym bardziej :) Więcej się tego za dziecka rozebrało na złom niż naprawiło ale kto to wtedy myślał o trzymaniu zabytków :p
Witam i pozdrawiam!!Staruszek otrzyma nowe zycie!!Stare kondensatory trzeba koniecznie wymienic!!Sprawdzic uklad zarzenia lamp powinno wynosic 300 miliamper i sam zasilacz oraz lampy!!Dobry pokaz filmu!!Tak trzymac!!
Piękny! 😍 Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem Nepttuna II 1401, ale w zaokrąglonej obudowie. Jest kompletny, kineskop jest cały. Mam nadzieję, że będzie odbierał tak jak ten 😀
No i się doczekałem "kulinarnego" odcinka :D Super jak zawsze! Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności manualnych jak i wiedzy w zakresie elektroniki. Naprawy takiego emeryta bym się nie podjął dlatego szacun ;) Zauważyłem, że we wszystkich filmach wylutowuje Pan elementy z tej samej płytki :D Pozdrawiam!
No proszę - a ja nie dawniej, jak wczoraj prułem kartoflaki w Figarze z ZRK, stan piwnica. Wymieniłem je na zielone Miflexy. Przemówił. Ale ECL 82 traci powoli próżnię. Niby działa ale kwestia czasu, kiedy getter zmieni się w proszek a jest już przezroczysty. Na szczęście mam szczątki Rozyny, z której pobrałem dobrą lampę. Inna zapasowa okazała się być martwa. Jutro zrobię filmik na fanpage, trochę pogadam i składamy. Obudowa już czysta, bebechy i chassis lśnią, skala założona, trzeba przeprasować tkaninę na głośnik (nie rozpadła się i dała się wyprać). Jak nie zapomnę - wyślę fotki na priv.
Podziwiam :) Ciebie i każdego, komu udaje się w pełni uruchomić lampowy telewizor po tylu latach postoju. Po za tym ten egzemplarz rzeczywiście wart był tego. Kineskop w bardzo dobrym stanie, nie wyświecony, a trafo WN nie spaliło się zaraz po uruchomieniu. Życzę przyjemnych seansów, obecnie w Twojej kolekcji same unikaty :) Pozdrawiam!
Fajny telewizorek gratuluję odnowienia. Ale taka mała sugestia odnośnie kondensatorów styroflelsowych można je zastąpić kondensatorami mkt lub MKP wima. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Odświeżam sobie filmy po latach i tak naszła mnie refleksja. U brata stoi stary Neptun, aczkolwiek nowszy od tego. Taki z lat '70. Ja na elektronice się nie znam, więc może chciałbyś przygarnąć takowego do restauracji? Staruszek zagrałby ponownie po circa about 25 latach (jeśli nie więcej). Bo ja go niestety do życia nie jestem w stanie przywrócić. A zawsze mógłby wzbogacić Twoją nie małą kolekcję.
Nooo :) Do czego by się tu przyczepić........ Nie ma do niczego! Film na piątkę z plusem!! Pozdrawiam i zapraszam Cię do mnie :) P.S. W niedalekiej przyszłości pokażę kilka krajowych konstrukcji (m.in. Lotos i Alga) i kilka zachodnich Grundigów (jak nawiążę kontakt z moim kolegą).
Elektronika Dla Początkujących Łee przestań. Każdy gramofon niszczy płyty bo występuje tarcie igły o rowek... ale liczy się też siła nacisku igły na płytę :) Im większy nacisk tym większe oddziaływanie na igłę a co za tym idzie- większe zużycie płyty i przetwornika. No może Bambino nie jest cudem techniki, ale można na nim odtworzyć płytę i nawet może nieźle zabrzmieć. Mam Bambino, ale czeka na remont, bo całe jest do niczego ale wzmacniacz działa więc dlatego je trzymam ;) Mam płyty, które potrafią dobrze zagrać na grsmofonach klasy popularnej, bo na hi-fi nic praktycznie nie słychać - są zjechane do stanu tylko Bambino, ale zdarzy się, że odtworzę jakąś dobrą płytkę, bo mam taki kaprys :D Pozdrawiam!
A więc tego "dziadka" miałeś na myśli, jak wcześniej pytałem o Rumbę. Ja jeszcze z tydzień czy dwa muszę poczekać zanim się dowiem czy wpadnie w moje ręce Amator 2B i para ZG-15C. Choć myślałem że dorwę telewizorek, ale cóż, wszystkiego mieć nie można. Jeszcze będę na Neptuna kolorowego polował (ew. jakby ktoś chciał oddać Syriusza to też wezmę).
ARQbyTontechUNITRA Ten Amator z kolumnami jest własnością szkoły, dlatego muszę czekać. Oczywiście czekam na film z działającym UKF-em w Rumbie, jak wcześniej zapowiadałeś.
ARQbyTontechUNITRA Jak dostanę coś jeszcze w swoje ręce, też pokażę. Chciałem jeszcze inne sprzęty zaprezentować, ale ciągle coś przeszkadza (to czasu mało, to coś jest skopane, etc.).
kuki5050 Nigdy nie przewidzi się, kiedy wpadnie w ręce jakaś wymarzona rzecz. Ja na polski telewizor czekałem bardzo długo, chyba 5 lat, aż w końcu natrafia się okazja do wzięcia za darmo. W ogóle w każdej pasji cierpliwość to najważniejsza sprawa:)
Mam teki pytanie: na niektórych sprzętach unitry jest gniazdo al'a DIN z napisem "zdalne strerowanie" można się domyślić że chodziło o jakiś sterowanie, ale mógłbyś wyjaśnić o co z tym chodziło i do czego to było wykorzystywane?
Ciekawe pytanie. Rzeczywiście, w różnych urządzeniach, można spotkać tajemnicze gniazdo - złącze, opisane jako "zdalne sterowanie". Służyło ono do podłączania specjalnych przystawek - pilotów, wyposażonych w elementy manipulacji, umożliwiające zdalną realizację niektórych funkcji danego urządzenia. W telewizorach - wyłączanie i regulacja głośności. Czasem też regulacja jaskrawości. W magnetofonach kasetowych, np. MK-232p lub MK-125 wyłączanie i włączanie przesuwu przełącznikiem w mikrofonie. Czyli kiedy ktoś robił np. wywiad, po zakończeniu rozmowy, wyłączał mikrofon i jednocześnie magnetofon, bez konieczności sięgania do klawisza wyłącznika, lub pauzy. W odbiornikach samochodowych typu "Akropol", lub "Rekord", do uruchamiania wyszukiwania stacji. W magnetofonach szpulowych typu "Koncert", do realizacji wszystkich funkcji przesuwu taśmy, czyli np. przewijanie, odtwarzanie. Były to piloty przewodowe, jednak obecnie można sobie zbudować przystawkę sterowaną bezprzewodowo i nią zdalnie sterować w/w funkcjami.
@@programowanieposowiansku6028 Nie mam. To było wyposażenie opcjonalne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zbudować pilota. Miałem w planach... zresztą cały czas mi to chodzi po głowie, by wykonać i zamontować układ samoczynnego wyłączania telewizora, po zakończeniu emisji, lub odtwarzania programu. "NEPTUN 626" miał mieć coś takiego. Problem w tym, że powinna istnieć możliwość wyłączania układu, a ja nie chcę montować wyłącznika gdziekolwiek na obudowie.
Elektrolityczne nie będą pracowały w obwodach wysokich częstotliwości. Muszą to być kondensatory zwijkowe lub ceramiczne, często o bardzo niewielkich pojemnościach.
Rzeczywiście, jak na telewizor czarno-biały, brakuje trochę odcieni szarości i czerni. Ale na szczęście mam inne, wspaniałe telewizory, więc jest na czym oglądać :)
Trzeba mieć źrodło sygnału, modulator, kilka drobiazgów. Modulator znajduje się np. w każdym magnetowidzie VHS. Do magnetowidu można podłączyć dowolne źródło sygnału audio/video - np. dekoder, odtwarzacz DVD. Aby odbiornik tego typu mógł odbierać, magnetowid musi emitować sygnał w jednym z 12 kanałów VHF. Najczęściej jednak jest to kanał 36 w paśmie UHF. Wymaga to wówczas podłączenia magnetowidu przez przystawkę - konwerter UHF/VHF. Pokazałem jego działanie na przykładzie innego telewizora. Wyjście RF z magnetowidu jest koncentryczne, toteż warto zaopatrzyć się w symetryzator 75/300 omów. Wówczas połączenie wygląda następująco: - do magnetowidu źródło sygnału - np. odtwarzacz podłączony kablem EURO scart - do wyjścia RF magnetowidu włączony jest przewód koncentryczny który "biegnie" do wejścia symetryzatora - z symetryzatora, "wychodzi" przewód antenowy płaski 300 - omowy, lub krótki odcinek dwużyłowego przewodu symetrycznego - przewód symetryczny zakończony odpowiednim wtykiem, doprowadza sygnał do konwertera - z konwertera płaskim przewodem dwużyłowym, lub płaskim antenowym za pomocą wtyków bananowych, lub jak w nowszych typach telewizorów wtyczką typu radiowego, doprowadza się odpowiedni sygnał analogowy, który telewizor odtworzy w postaci obrazu na ekranie kineskopu i dźwięku w głośniku. Przewody i wtyczki można kupić. Symetryzator - można wykorzystać typową płytkę antenową. Do nabycia w sklepach RTV. Przy czym wyjście z płytki nalezy wykorzystać jako wejście. Wyjściem natomiast są styki przeznaczone dla dipolu anteny. Do nich należy przylutować przewód symetryczny dla telewizora lub konwertera. Konwerter, zwany też konwertorem, można zdobyć. Najłatwiejsze w obsłudze są urządzenia czechoslowackie - TESLA. Magnetowid VHS łatwo kupić, lub otrzymać z drugiej ręki. Ludzie oddają takie rzeczy nawet za darmo. Trzeba szukać na portalach ogłoszeniowych.
Można, ale powinno zaistnieć przejście z wyjścia koncentrycznego, na symetryczne. Inaczej mogą występować zakłócenia. Na ekranie będą widoczne prążki lub przesuwające się pasy.
Ostatecznie może być kawałek zwykłego przewodu dwużyłowego. Tu bardziej chodzi o przejście z impedancji 75Ω przewodu koncentrycznego na 300Ω i symetryczne wejście antenowe.
@@ARQ-TONTECH Dziękuję ja właśnie kupiłem Neptuna B 1731 mam problem z opornikiem koło trafo powielacza ma poprzerywane druty musze to zastąpić innymi opornikami ale nie wiem jakie tam były nic nie pisze a instrukcji serwisowej nie mogę nigdzie znaleźć poproszę o pomoc.
@@artofwar3992 potrzebny jest schemat, albo czas na zejście do magazynu chorych sprzętów, przytarganie skrzyni, odkręcenie, przyświecenie lampką i zastanowienie się o który rezystor chodzi. Względnie wykonanie pomiaru i dopiero odpowiedź. Tym czasem specyficzny tydzień w roku, rodzinka, przygotowania, a do tego praca i inne zajęcia. Będę pamiętał o Twojej prośbie, ale nie wiem kiedy będę mógł udzielić odpowiedzi. Może ktoś jeszcze w międzyczasie coś podpowie.
W starych telewizorach nie ma tzw. wygaszania plamki. Występuje jeszcze przez chwilę emisja elektronów, a ponieważ po wyłączeniu prądu, w odbiorniku nie działają układy odchylania, na ekranie widoczna będzie plamka. Nowsze telewizory, posiadają układ wygaszania plamki, która eliminuje ten ciekawy, choć dawniej nieco niepokojący efekt. Obawiano się punktowego wypalenia luminoforu na środku ekranu, jednak dochodziło do tego niezmiernie rzadko. W nowoczesnych odbiornikach, pojawianie się plamki, miało miejsce wyłącznie wskutek uszkodzenia układy wygaszania plamki.
@@ARQ-TONTECH Dziadki ostatnio chciał go dać na wystawkę przed płot (na szczęście dziadek się rozmyślił). W budynku gospodarczym stoi sobie również grundig. Na wsi widziałem dwa TV na pewno unitry i na pewno lampowe ale mogą być w OPŁAKANYM STANIE. Jak by się udało je stamtąd wziąć to może coś jeszcze by się dało z nimi zrobić choć... nie będzie łatwo. U mnie w domu jest też VELA T206 i bardzo dobrze działa (tylko trzeba potencjometry wymienić). Czasami se na niej TVP INFO oglądam :)
+Towarzysz Generał oscylator magnetowidu do którego można podłączyć dowolne źródło sygnału, mające analogowe wyjście audio/video i przystawka - konwerter, który umożliwia odbiór w paśmie VHF.
Poszukaj sobie gdzieś w hasioku modulatora bodajże od odtwazacza wideo AIWA lub TOSCHIBA jak sie nie myle Te były na kanał 3 i 5 Można to zintegrować z kablem euro i z euro zasilić i masz gotowy konwerter do wszelkiej maści sprzetu z bębnowymi przełącznikami kanałów .
kocham polskie telewizory ;D
Fajnie że są jeszcze tacy ludzie co ratują taki sprzęt. Sam kolekcjonuje stary sprzęt, Pozdrawiam ;)
Aż się serce raduje jak widzę że ktoś z takim zaangażowaniem naprawia i uruchamia zabytkowe telewizory. Gratuluję nabytku a i widzę że kineskop nie jest wyjarany. :) U mnie na uruchomienie czeka Neptun 313A i elektronika od Topaza (kineskop wyzionął ducha niestety...).
Coś pięknego. Nie wiem co jest w tym filmie ale oglądam go już chyba z 20 raz :D
O! Nie sądziłem, że po latach, film ten spotka się z tak dużym zainteresowaniem i otrzyma tak entuzjastyczną ocenę! Dziękuję! :)
Naprawdę miło się to ogląda :) Jak ktoś zna temat od "środka" i poznaje dawne "składowe" to tym bardziej :)
Więcej się tego za dziecka rozebrało na złom niż naprawiło ale kto to wtedy myślał o trzymaniu zabytków :p
Magia zajebistych czasów unitry
Ja już 40 raz
Witam i pozdrawiam!!Staruszek otrzyma nowe zycie!!Stare kondensatory trzeba koniecznie wymienic!!Sprawdzic uklad zarzenia lamp powinno wynosic 300 miliamper i sam zasilacz oraz lampy!!Dobry pokaz filmu!!Tak trzymac!!
Piękny! 😍 Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem Nepttuna II 1401, ale w zaokrąglonej obudowie. Jest kompletny, kineskop jest cały. Mam nadzieję, że będzie odbierał tak jak ten 😀
Powodzenia w uruchamianiu! :)
@@ARQ-TONTECH zobaczymy co z tego wyniknie... Na chassis jest trochę rdzawego nalotu ale i z tym się uporam!
No i się doczekałem "kulinarnego" odcinka :D Super jak zawsze! Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności manualnych jak i wiedzy w zakresie elektroniki. Naprawy takiego emeryta bym się nie podjął dlatego szacun ;) Zauważyłem, że we wszystkich filmach wylutowuje Pan elementy z tej samej płytki :D
Pozdrawiam!
bertolbaleron - dziękuję! :)
Jeśli chodzi o pozyskiwanie elementów z płytek, to staram się najpierw "ogołocić" jedną, później biorę z innych.
O, w końcu go naprawiłeś! Piękny jest ten Neptunek.
PSM - dwa dni ciężkiej pracy. To co widać na filmie, to wycinek zmagań.
Dziękuję!
No proszę - a ja nie dawniej, jak wczoraj prułem kartoflaki w Figarze z ZRK, stan piwnica. Wymieniłem je na zielone Miflexy. Przemówił. Ale ECL 82 traci powoli próżnię. Niby działa ale kwestia czasu, kiedy getter zmieni się w proszek a jest już przezroczysty. Na szczęście mam szczątki Rozyny, z której pobrałem dobrą lampę. Inna zapasowa okazała się być martwa. Jutro zrobię filmik na fanpage, trochę pogadam i składamy. Obudowa już czysta, bebechy i chassis lśnią, skala założona, trzeba przeprasować tkaninę na głośnik (nie rozpadła się i dała się wyprać). Jak nie zapomnę - wyślę fotki na priv.
Dzięki, powodzenia!
Podziwiam :) Ciebie i każdego, komu udaje się w pełni uruchomić lampowy telewizor po tylu latach postoju.
Po za tym ten egzemplarz rzeczywiście wart był tego. Kineskop w bardzo dobrym stanie, nie wyświecony, a trafo WN nie spaliło się zaraz po uruchomieniu. Życzę przyjemnych seansów, obecnie w Twojej kolekcji same unikaty :)
Pozdrawiam!
Jakub90487 dziękuję za uznanie i bardzo miły komentarz :)
Fajny telewizorek gratuluję odnowienia. Ale taka mała sugestia odnośnie kondensatorów styroflelsowych można je zastąpić kondensatorami mkt lub MKP wima. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Tak. Wiem o tym. Dzięki! :)
W tym te telewizorze były tylko dwa pokrętła nie wiem jak się to mogło żyć ☹
Super sprzęt :)
Odświeżam sobie filmy po latach i tak naszła mnie refleksja. U brata stoi stary Neptun, aczkolwiek nowszy od tego. Taki z lat '70. Ja na elektronice się nie znam, więc może chciałbyś przygarnąć takowego do restauracji? Staruszek zagrałby ponownie po circa about 25 latach (jeśli nie więcej). Bo ja go niestety do życia nie jestem w stanie przywrócić. A zawsze mógłby wzbogacić Twoją nie małą kolekcję.
W tej kwestii działam lokalnie. Poza tym telewizorów u mnie nawet aż nadto :)
@@ARQ-TONTECH a nie znasz może jakiegoś magika ze świętokrzyskiego? Choćby przez forum? Bo szkoda sprzętu. Ktoś mógłby ocalić od zapomnienia.
@@BlaugranaFAN niestety nie znam. Nie mój rejon.
@@ARQ-TONTECH szkoda. Drenuj więc swoje okolice, bo odwalasz kawał fenomenalnej roboty. :-)
I brawo, dziadzia jeszcze pożyje dzięki Tobie :) Czasami nie słychać Rosołowskiego???
czomislaw - dziękuję!
Tak, to będzie Rosołowski.
Tylko kondensatorki i hula ? Świetny film! (+)
Tak. Aby uruchomić "dziadka" wystarczyło tylko to.
Dzięki :)
takich mocarnych cewek z unitry to nic nie zajedzie przez eony :D
Pokaż lutownice ! :)
Nooo :) Do czego by się tu przyczepić........ Nie ma do niczego! Film na piątkę z plusem!! Pozdrawiam i zapraszam Cię do mnie :)
P.S. W niedalekiej przyszłości pokażę kilka krajowych konstrukcji (m.in. Lotos i Alga) i kilka zachodnich Grundigów (jak nawiążę kontakt z moim kolegą).
Alex+ Jak się z moim kolegą dogadam, to pokażę jego Bambino i jakiegoś jego winyla na nim załączę.
kuki5050 Więc czekam z niecierpliwością :)
kuki5050 Niestety Bambino nie jest do winyli Bo je niszczy :(
Elektronika Dla Początkujących Łee przestań. Każdy gramofon niszczy płyty bo występuje tarcie igły o rowek... ale liczy się też siła nacisku igły na płytę :) Im większy nacisk tym większe oddziaływanie na igłę a co za tym idzie- większe zużycie płyty i przetwornika. No może Bambino nie jest cudem techniki, ale można na nim odtworzyć płytę i nawet może nieźle zabrzmieć. Mam Bambino, ale czeka na remont, bo całe jest do niczego ale wzmacniacz działa więc dlatego je trzymam ;) Mam płyty, które potrafią dobrze zagrać na grsmofonach klasy popularnej, bo na hi-fi nic praktycznie nie słychać - są zjechane do stanu tylko Bambino, ale zdarzy się, że odtworzę jakąś dobrą płytkę, bo mam taki kaprys :D Pozdrawiam!
A więc tego "dziadka" miałeś na myśli, jak wcześniej pytałem o Rumbę. Ja jeszcze z tydzień czy dwa muszę poczekać zanim się dowiem czy wpadnie w moje ręce Amator 2B i para ZG-15C. Choć myślałem że dorwę telewizorek, ale cóż, wszystkiego mieć nie można. Jeszcze będę na Neptuna kolorowego polował (ew. jakby ktoś chciał oddać Syriusza to też wezmę).
kuki5050 - zapewniam Cię, że jeszcze wiele ciekawych sprzętów nam się trafi. Tylko nie wiemy gdzie i kiedy :)
ARQbyTontechUNITRA Ten Amator z kolumnami jest własnością szkoły, dlatego muszę czekać. Oczywiście czekam na film z działającym UKF-em w Rumbie, jak wcześniej zapowiadałeś.
kuki5050 UKF będzie uruchomiony, ale pokażę jeszcze inną możliwość "Rumby" :)
ARQbyTontechUNITRA Jak dostanę coś jeszcze w swoje ręce, też pokażę. Chciałem jeszcze inne sprzęty zaprezentować, ale ciągle coś przeszkadza (to czasu mało, to coś jest skopane, etc.).
kuki5050
Nigdy nie przewidzi się, kiedy wpadnie w ręce jakaś wymarzona rzecz. Ja na polski telewizor czekałem bardzo długo, chyba 5 lat, aż w końcu natrafia się okazja do wzięcia za darmo.
W ogóle w każdej pasji cierpliwość to najważniejsza sprawa:)
Zdrowa bania jak widzę co w tych odbiornikach było żadkością .
Przez pierwsze uruchomienie łza zleciała. Bo ekran sie trzęsie
Ale ten efekt wylonczania
Witam.Mam nowy transformator wys.nap. do Neptun 14' ,oczekuje propozycji.
Czy Budowa generatora przebiegu cewek odchylających ( chyba sawtooth )jest skąplikowana ?ni moge nigdzie na schemacie znaleść cewek
Proszę szukać w bloku odchylania poziomego.
@@ARQ-TONTECH dziękuje
Czy ten odbiór pod koniec to jest z TV czy z jakiegoś VHS?
MrSergiolok jakaś stara telewizja to nadawała :)
A co myślisz o regeneracji kineskopu ? Był u nas taki gościu co się tym parał pomagało na jakiś czas.
Jeśli kineskop jest w znacznym stopniu zużyty, regeneracja to jedyna szansa. Dla kineskopu sprawnego, jest całkowicie zbędna.
Witam.
Ładny ten telewizorek.
Film był z dekodera czy DVD?
Pozdrawiam.
Adrian K dzięki! Pozdrawiam! :)
były jakieś lampy do wymiany?
Nie. Jeszcze oryginalny zestaw lamp.
Mam teki pytanie: na niektórych sprzętach unitry jest gniazdo al'a DIN z napisem "zdalne strerowanie" można się domyślić że chodziło o jakiś sterowanie, ale mógłbyś wyjaśnić o co z tym chodziło i do czego to było wykorzystywane?
Ciekawe pytanie. Rzeczywiście, w różnych urządzeniach, można spotkać tajemnicze gniazdo - złącze, opisane jako "zdalne sterowanie". Służyło ono do podłączania specjalnych przystawek - pilotów, wyposażonych w elementy manipulacji, umożliwiające zdalną realizację niektórych funkcji danego urządzenia.
W telewizorach - wyłączanie i regulacja głośności. Czasem też regulacja jaskrawości.
W magnetofonach kasetowych, np. MK-232p lub MK-125 wyłączanie i włączanie przesuwu przełącznikiem w mikrofonie. Czyli kiedy ktoś robił np. wywiad, po zakończeniu rozmowy, wyłączał mikrofon i jednocześnie magnetofon, bez konieczności sięgania do klawisza wyłącznika, lub pauzy.
W odbiornikach samochodowych typu "Akropol", lub "Rekord", do uruchamiania wyszukiwania stacji.
W magnetofonach szpulowych typu "Koncert", do realizacji wszystkich funkcji przesuwu taśmy, czyli np. przewijanie, odtwarzanie.
Były to piloty przewodowe, jednak obecnie można sobie zbudować przystawkę sterowaną bezprzewodowo i nią zdalnie sterować w/w funkcjami.
@@ARQ-TONTECH Masz takiego pilota?
@@programowanieposowiansku6028 Nie mam. To było wyposażenie opcjonalne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zbudować pilota. Miałem w planach... zresztą cały czas mi to chodzi po głowie, by wykonać i zamontować układ samoczynnego wyłączania telewizora, po zakończeniu emisji, lub odtwarzania programu. "NEPTUN 626" miał mieć coś takiego. Problem w tym, że powinna istnieć możliwość wyłączania układu, a ja nie chcę montować wyłącznika gdziekolwiek na obudowie.
Co by tu dodać? Chyba tylko : Czytał Jan Suzin.
Zawsze miałem wrażenie że taki telewizor wybuchnie oglądającemu w twarz.
Przed obrażeniami przy ewentualnej implozji kineskopu, chroniła "bezpieczna" szyba. Zresztą nie odnotowano przypadków wybuchu tych telewizorów.
Hehehe Panie Arku tu już Pan swoim sprzętem zahaczył o erę prekambryjską ..... ;-)
Janek Pradera - trafnie powiedziane - Prekambr elektroniki :)
ARQbyTontechUNITRA Tylko w ramach prekambru, Neptun to proterozoik, a Wisła i Belweder to archaik ;).
BlaugranaFAN haha, doskonale przypisałeś ery tym eksponatom :D
ARQbyTontechUNITRA Skoro ten Neptun to "telewizor prekambryjski" to M 547B to kenozoik .
kuki5050 M547B to nowoczesny odbiornik, a więc już wiek XX, a raczej jego końcówka :)
Można zastąpić kondensatory kartofelkowe elektrolitami ?
Elektrolityczne nie będą pracowały w obwodach wysokich częstotliwości. Muszą to być kondensatory zwijkowe lub ceramiczne, często o bardzo niewielkich pojemnościach.
6:42 co to za kabel i końcówki
Symetryczny przewód antenowy i stare wtyczki "bananowe".
Podlacz magnetowid a ukaze sie tresc obrazu i dzwiek.
Czy ja dobrze widzę niemiecki głośnik , miałem taki sam duzo katuszy wytrzymał a spalił się podczas grania jako średnioroczny ...
Głośnik polski - TONSIL.
ARQbyTontechUNITRA aha miałem prostycxnie taki sam tylko że nie niemiecki
Szkoda, że nie udało się przywrócić kolorów. 😉
Rzeczywiście, jak na telewizor czarno-biały, brakuje trochę odcieni szarości i czerni. Ale na szczęście mam inne, wspaniałe telewizory, więc jest na czym oglądać :)
Mam ten telewizor a powiedz mi jak podłączyć antene pod niego.
Trzeba mieć źrodło sygnału, modulator, kilka drobiazgów. Modulator znajduje się np. w każdym magnetowidzie VHS. Do magnetowidu można podłączyć dowolne źródło sygnału audio/video - np. dekoder, odtwarzacz DVD. Aby odbiornik tego typu mógł odbierać, magnetowid musi emitować sygnał w jednym z 12 kanałów VHF. Najczęściej jednak jest to kanał 36 w paśmie UHF. Wymaga to wówczas podłączenia magnetowidu przez przystawkę - konwerter UHF/VHF. Pokazałem jego działanie na przykładzie innego telewizora. Wyjście RF z magnetowidu jest koncentryczne, toteż warto zaopatrzyć się w symetryzator 75/300 omów. Wówczas połączenie wygląda następująco:
- do magnetowidu źródło sygnału - np. odtwarzacz podłączony kablem EURO scart
- do wyjścia RF magnetowidu włączony jest przewód koncentryczny który "biegnie" do wejścia symetryzatora
- z symetryzatora, "wychodzi" przewód antenowy płaski 300 - omowy, lub krótki odcinek dwużyłowego przewodu symetrycznego
- przewód symetryczny zakończony odpowiednim wtykiem, doprowadza sygnał do konwertera
- z konwertera płaskim przewodem dwużyłowym, lub płaskim antenowym za pomocą wtyków bananowych, lub jak w nowszych typach telewizorów wtyczką typu radiowego, doprowadza się odpowiedni sygnał analogowy, który telewizor odtworzy w postaci obrazu na ekranie kineskopu i dźwięku w głośniku. Przewody i wtyczki można kupić. Symetryzator - można wykorzystać typową płytkę antenową. Do nabycia w sklepach RTV. Przy czym wyjście z płytki nalezy wykorzystać jako wejście. Wyjściem natomiast są styki przeznaczone dla dipolu anteny. Do nich należy przylutować przewód symetryczny dla telewizora lub konwertera. Konwerter, zwany też konwertorem, można zdobyć. Najłatwiejsze w obsłudze są urządzenia czechoslowackie - TESLA. Magnetowid VHS łatwo kupić, lub otrzymać z drugiej ręki. Ludzie oddają takie rzeczy nawet za darmo. Trzeba szukać na portalach ogłoszeniowych.
A kabel z magnetowidu z normalnego antenowego na kabel banan i do telewizora podlaczyc?
Można, ale powinno zaistnieć przejście z wyjścia koncentrycznego, na symetryczne. Inaczej mogą występować zakłócenia. Na ekranie będą widoczne prążki lub przesuwające się pasy.
Szkoda, że nikt nie ma u mnie takiego kabla. Bo nie wiem jak takie coś załatwić. Albo spróbuje przez tą tesle.
Ostatecznie może być kawałek zwykłego przewodu dwużyłowego. Tu bardziej chodzi o przejście z impedancji 75Ω przewodu koncentrycznego na 300Ω i symetryczne wejście antenowe.
I kineskop jeszcze działa.
To co jest na szyjce kineskopu żółte to jakaś podpórka ?
To regulacja ostrości. Podporę widać u dołu szyjki kineskopu - taka czarna, bakelitowa "łopata" :)
@@ARQ-TONTECH Dziękuję ja właśnie kupiłem Neptuna B 1731 mam problem z opornikiem koło trafo powielacza ma poprzerywane druty musze to zastąpić innymi opornikami ale nie wiem jakie tam były nic nie pisze a instrukcji serwisowej nie mogę nigdzie znaleźć poproszę o pomoc.
@@artofwar3992 potrzebny jest schemat, albo czas na zejście do magazynu chorych sprzętów, przytarganie skrzyni, odkręcenie, przyświecenie lampką i zastanowienie się o który rezystor chodzi. Względnie wykonanie pomiaru i dopiero odpowiedź. Tym czasem specyficzny tydzień w roku, rodzinka, przygotowania, a do tego praca i inne zajęcia. Będę pamiętał o Twojej prośbie, ale nie wiem kiedy będę mógł udzielić odpowiedzi. Może ktoś jeszcze w międzyczasie coś podpowie.
@@ARQ-TONTECH Neptun na razie czeka na renowację obudowy nie spieszę sie wolę to zrobić dobrze
Dla czego jak go się wyłączy to wyświetla się jakby biała kropka ?
W starych telewizorach nie ma tzw. wygaszania plamki. Występuje jeszcze przez chwilę emisja elektronów, a ponieważ po wyłączeniu prądu, w odbiorniku nie działają układy odchylania, na ekranie widoczna będzie plamka. Nowsze telewizory, posiadają układ wygaszania plamki, która eliminuje ten ciekawy, choć dawniej nieco niepokojący efekt. Obawiano się punktowego wypalenia luminoforu na środku ekranu, jednak dochodziło do tego niezmiernie rzadko.
W nowoczesnych odbiornikach, pojawianie się plamki, miało miejsce wyłącznie wskutek uszkodzenia układy wygaszania plamki.
ARQbyTontechUNITRA dziękuję za odpowiedź pozdrawiam 😀
Skąd masz tego TV? Patrzałem na allegro ale nic nie ma :(
Jakiś dziadek ze wsi mi przywiózł :)
@@ARQ-TONTECH Szkoda że u moich dziadków nie ma nic takiego. Jest tylko HELIOS TC 506 ale to chyba nie lampowy
@@interruptrequest8301 nie lampowy, ale HELIOS TC-506 to też bardzo fajny telewizor.
@@ARQ-TONTECH Dziadki ostatnio chciał go dać na wystawkę przed płot (na szczęście dziadek się rozmyślił). W budynku gospodarczym stoi sobie również grundig. Na wsi widziałem dwa TV na pewno unitry i na pewno lampowe ale mogą być w OPŁAKANYM STANIE. Jak by się udało je stamtąd wziąć to może coś jeszcze by się dało z nimi zrobić choć... nie będzie łatwo.
U mnie w domu jest też VELA T206 i bardzo dobrze działa (tylko trzeba potencjometry wymienić). Czasami se na niej TVP INFO oglądam :)
@@ARQ-TONTECH A i ten HELIOS to raczej działa (tak na 80%)
Jak pan sobie poradził z dekoderem ?
+Towarzysz Generał oscylator magnetowidu do którego można podłączyć dowolne źródło sygnału, mające analogowe wyjście audio/video i przystawka - konwerter, który umożliwia odbiór w paśmie VHF.
ARQbyTontechUNITRA Dzięki za wskazówki
Poszukaj sobie gdzieś w hasioku modulatora bodajże od odtwazacza wideo AIWA lub TOSCHIBA jak sie nie myle Te były na kanał 3 i 5
Można to zintegrować z kablem euro i z euro zasilić i masz gotowy konwerter do wszelkiej maści sprzetu z bębnowymi przełącznikami kanałów .
Widać oscylacje z lewej strony ekranu. Pewnie jeszcze jakiś kondensator nie daje rady.
ile ten odbiornik posiada w sobie lamp ??
Rafał K 17 lamp, łącznie z kineskopem.
dzięki :)
Wiedziałem, że masz piękną Lutulę ale nawet naklejka na boku nie zerwana ani nic.