Maša Jazbec: prišel bo čas, ko bodo roboti naši dvojniki. No, so že
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 22 ม.ค. 2025
- Si predstavljate, da Joe Biden, ki včasih malo okorelo pomaha in počasi odgovori na kakšno novinarsko vprašanje, v resnici sploh ni Joe Biden, ampak gre za androidnega robota?
Tokratni podcast Gregorjev svet žensk ni pogovor o zarotah, ampak o robotiki. O tem, kaj vse je že mogoče. Japonska vlada je na primer naročila izdelavo androidnega robota, ki je enak kot minister za digitalno preobrazbo. Si predstavljate, da na novinarsko konferenco pride namesto ministra robot? Morda pa vendarle ni tako nenavadno razmišljanje, da Biden vendarle ni ves čas Biden?
No, bolj resno pa: ali res lahko rečemo, da roboti ne bodo del naših življenj? Robotska kosilnica sama pokosi vrt, robotski sesalec čisti naš dom, medtem ko nas ni. Na Bledu nam kremšnito in sok pripelje robot na kolesih, na Japonskem pa nas sprejme na recepciji in z njim uredimo bivanje v hotelu. A to so zgolj najbolj znani primeri robotov, ki so že del našega življenja. In nam ga močno olajšajo. In tega bo le še več. Ker ni dovolj medicinskega osebja v bolnišnicah, je rešitev robot, ki pripelje zdravila k bolniški postelji. Ker ni dovolj negovalcev v domovih za ostarele, roboti poslušajo starostnike, ki imajo demenco, in tako dobijo slušatelja in družbo. Meni se zdi neverjetno. A to so pač dejstva.
O vsem tem sem govoril z dr. Mašo Jazbec, ki je sicer umetnica, akademska raziskovalka in predavateljica, ki jo najdemo v trboveljskem Katapultu. Posveča se vplivu robotike in ostalih sodobnih tehnologij na življenje ljudi in ostalih živih organizmov. Doktorirala je na priznani Univezi Tsukuba na Japonskem in bila del ekipe ter gostujoča raziskovalka v laboratoriju profesorja Hiroshija Ishigure v Kjotu. Pa smo spet pri nori prihodnosti - ali sedanjosti, kot pravi Maša Jazbec. Ishigura je namreč za robotiko to, kar je za električna vozila Tesla ali je bil za Iphone Steve Jobs. Vsi premikajo meje mogočega. In kljub nejeveri dosegajo izjemne preboje.