Nagyon szuper dokumentum film lett Gratulálok!!! Hatalmas köszönet érte. Valamikor még gyermekkoromban volt szerencsém végig uatzni teljes egészében a vonalat a szüleimmel. Én hiszem, hogy van még jövője ennek a szép vonalnak, mert igen is volna rá igény is.
Szépen összerakott videó lett, gratula a beletett időért, munkáért. Sajnos tipikus példa a mellékvonalak problémáira ez a vonal is, jó példa erre a 121es is. Messze vannak a megállási pontok a kijelölt településtől, megvárták míg annyira leromlik a pálya hogy teljesen használhatatlan legyen és értelmezhetetlen menetidő, lehetne és volt is funkciója ugyanúgy mint az említett 121es vonalnak is. Nincs pénz; nincs koncepció; és ami a nagyobb baj, hogy igazi akarat sincs a mellékvonalakat illetően több évtizede már.
Nagyon jó kis összevágás! Nagyon sokat utaztam ilyen MD vonattal, igen jól ment a púposokhoz képest. Nagyon sajnálatos hogy nem maradt ilyen mozdony sem amikor ekkora diesel hiány van. Igen szép látvány volt amikor nyáron hétvégenként jött a szegedi gyors vonat , 2 összekapcsolva ment Kiskunhalas, Baja majd Bátaszéknél különváltak az egyik Pécs felé, a másik Siófokra ment!
Emlékeim szerint Siófokra sose ment ez a szegedi gyors, a Bátaszéktől különváló Balatoni egység Dombóvár-alsó, majd Kaposváron át Fonyódig járt. De olyasmi is dereng bennem, hogy volt olyan menetrendi időszak, amikor tovább közlekedett, és egészen Balatonszentgyörgyig ment el. Szegedről volt egy pénteki diák gyorsunk, 16.20-kor volt indulás Szeged állomásról, Pécsre 21.55 volt az érkezés. Majd másnap szombat reggel indultunk vissza, és 11.00 körüli volt a vissza érkezésünk Szeged állomásra. Többször lehetőségem volt ezzel a járattal beutazni ezt a vonalat, vonatvezetői beosztásban. (A mozdonyvezető mellett kellett figyelő szolgálatot ellátni, ugyanis az Md mozdonyok nem voltak vonatbefolyásolásra alkalmasak, csak éberségi berendezéssel redelkeztek, így a mozdonyvezető nem teljesíthetett fővonalon egyedül szolgálatot, szigorúan két főnek kellett a vezetőálláson tartózkodnia, közösen megfigyelni a jelzőket, jelzéseket. A fővonalon, 100 km/h volt az engedélyezett sebesség. A vonatvezetőnek a mozdony irányításában semmi szerepe és köze nem volt, egyedül annyit kellett tudnia, hogy a mozdony megállítására képesek legyünk, amennyiben valami ok miatt a mozdonyvezetővel történne bármi is menet közben, pl rosszul lét. Ezen a járaton a vonatvezető volt a vonat parancsnoka, a jegyvizsgáló(k) munkavégzését is felügyelte /forgalmi szempontból/, továbbá a mozdonyvezető a mozdonyt/vonatot csak akkor indíthatta meg az állomásokon, megállóhelyeken, ha a vezetőálláson mellette tartózkodó vonatvezető élőszóban utasítást adott, hogy a vonat mehet. Mára személyszállító vonatokon már nem létezik ilyen vonatvezetői tevékenység, valószínű az Md mozdonyok igényeltek utoljára ilyen beosztást, a korszerűbb, vonatbefolyásolásra alkalmas vontatójárműveken már erre a tevékenységre nincsen szükség.) Ezen járatnak a Bátaszék- Pécs közötti szakasza, örök emlék marad számomra, jártam nyári időszaban is, tavasszal, ősszel, és téli, csikorgó, fagyos, havas időszakban is, amikor jégcsapok lógtak, és potyogtak a fákról, neki koccanva a vezetőállás szélvédőjének. Bármely évszakban egy csodás, mesebeli táj közepén döcögtünk 40 km/h sebességgel. De így alaposabban lehetőség volt gyönyörködni a tájban. Fentiek 1988-90 között történtek velem, tehát több mint 35 év eltelt már azóta. Sajnos akkoriban nem voltak még digitális eszközök, semmi saját felvételem nem keletkezett nekem, így kiemelt köszönet, a film létrejöttében közreműkődőknek, hogy ezzel a filmmel újra láthattam a pályát, aminek évtizedekkel ezelőtt számtalanszor részese lehettem a vezetőállásról, mozdonyvezetők társaságában szolgálatot ellátva .
@@ferenchubai3218Szia! Igen Fonyód!!! Nekem ez egy gyerekkori emlék. Az apukám Kunfehértón és Jánoshalmán volt forgalmista de ez a 80-as évek . Innen a szerelem.. Emlékszem erre a vonat vezetőségre is csak nem tudtam hogy miért. Köszönöm szépen! Üdv Ricsi
10:24 Én úgy tudom hogy a Pécsvárad-Palotabozsok szakaszon történt egy baleset 1996 őszén egy személyvonat kisiklott és ahelyett hogy kivizsgálták volna az esetet inkább elvitték a kisiklott személyvonatot és utána azonnal bezárták a Pécsvárad-Palotabozsok szakaszt. 11:50 Én úgy tudom hogy a Máv BZMOT tengely repedésre hivatkozott és hogy emiat pár motorkocsit selejtezni kell és emiat nem jut elég BZ a megmaradt 2 szakaszra ezért úgy döntött hogy azonnali hatállyal bezárja a Pusztaszabolcs-Bátaszék szakaszt ez volt 2001 őszén. 13:32 A Pécs-Pécsvárad szakaszt a kormány kaszálta el. th-cam.com/users/shorts42TZfCaDsaY?si=RShe93nfD8Gyc2EJ
Azért ez nem egészen így történt. Az említett fekedi siklás, (1996 ősze) amire te gondolsz nem közvetlenül eredményezte a Pécsvárad-Palotabozsok szakasz bezárását, csupán elrendelték a 20 km/órás sebességet a teljes középső és keleti szakaszon. Ezután a decemberi menetrendváltással bevezetésre kerültek a vonattal párhuzamos MÁV buszok, majd 1997 májusának legvégén került végül bezárásra a vonalszakasz, továbbra is a rossz pályaállapotra hivatkozva. Eltelt tehát azért 1-2 hónap a siklás és a buszok között. A Bz vész (2003 január végétől nagyjából az év végéig) során nem volt szó a Bzmot motorkocsik hiánya miatti bezárásról. Szimpla sunyítás volt az egész. A pótlóbusszal kiszolgált mellékvonalakon nem egyszerre, hanem szépen fokozatosan állt helyre a közlekedés, a Palotabozsok-Bátaszék szakasz pedig egyszerűen úgy maradt. A vonal végső, 2009-es bezárását viszont tényleg a közlekedési szaktárca rendelte el. Ez a filmben is így hangzott el.
Általában azt nem veszitek figyelembe, hogy ezek a jaratok akkor épültek, amikor a vonatnak a lovaskocsi volt az alternatív kozlekedési eszkoz. A tomeges autótulajdonlás után egyszeruen mar nem eri meg, csak az IC-ken kozlekedni.
Ezt már az 1968-as koncepcióba is beépítették. Sokszor katasztrofálisan mellékalkuláltak, ugyanis napi tízezer utas fölötti vonalakat is bezártak (ld. Csajági háromszög). Egy jó menetrend és menetidő versenyképes alternatíva az autóval szemben.
Ezzel és a többi vasútvonallal a legnagyobb baj az hogy elhanyagolták ezért lassúvá vált a közlekedés...ha gyorsan lehetne ezeken haladni kb 60-80 már egyből vonzó nő lenne busz és autó helyett is...az meg hogy messze vannak egyes megállók inkább csak magyarázkodás... szerintem...így nem csoda hogy nem akarnak vodèken élni az emberek... El kéne menni mondjuk Ausztriaba szétnézni mi van ott...
Gyönyörű film, méltó emléket állít ennek a varázslatos tájon haladó, rendkívül hangulatos vasútvonalnak. Élmény volt végignézni. Köszönet érte.
Nem csak a vonalnak, de az MD motorvonatnak is méltó emléket állít ez a lebilincselő alkotás. Köszönet az alkotóknak.
Nagyon szuper dokumentum film lett Gratulálok!!! Hatalmas köszönet érte. Valamikor még gyermekkoromban volt szerencsém végig uatzni teljes egészében a vonalat a szüleimmel. Én hiszem, hogy van még jövője ennek a szép vonalnak, mert igen is volna rá igény is.
Kitűnő munka, gratulálok!
1:29 De szomorú álLapot, és csúnya vége lett. Gratulálok aki meg próbálta archíválni az útodainknak. Nagyon tetszett.
Szép film ❤
Szépen összerakott videó lett, gratula a beletett időért, munkáért.
Sajnos tipikus példa a mellékvonalak problémáira ez a vonal is, jó példa erre a 121es is. Messze vannak a megállási pontok a kijelölt településtől, megvárták míg annyira leromlik a pálya hogy teljesen használhatatlan legyen és értelmezhetetlen menetidő, lehetne és volt is funkciója ugyanúgy mint az említett 121es vonalnak is. Nincs pénz; nincs koncepció; és ami a nagyobb baj, hogy igazi akarat sincs a mellékvonalakat illetően több évtizede már.
Nagyon jó kis összevágás! Nagyon sokat utaztam ilyen MD vonattal, igen jól ment a púposokhoz képest. Nagyon sajnálatos hogy nem maradt ilyen mozdony sem amikor ekkora diesel hiány van. Igen szép látvány volt amikor nyáron hétvégenként jött a szegedi gyors vonat , 2 összekapcsolva ment Kiskunhalas, Baja majd Bátaszéknél különváltak az egyik Pécs felé, a másik Siófokra ment!
1 MDmot mozdonyt talpraállítottak :)
Emlékeim szerint Siófokra sose ment ez a szegedi gyors, a Bátaszéktől különváló Balatoni egység Dombóvár-alsó, majd Kaposváron át Fonyódig járt. De olyasmi is dereng bennem, hogy volt olyan menetrendi időszak, amikor tovább közlekedett, és egészen Balatonszentgyörgyig ment el.
Szegedről volt egy pénteki diák gyorsunk, 16.20-kor volt indulás Szeged állomásról, Pécsre 21.55 volt az érkezés. Majd másnap szombat reggel indultunk vissza, és 11.00 körüli volt a vissza érkezésünk Szeged állomásra. Többször lehetőségem volt ezzel a járattal beutazni ezt a vonalat, vonatvezetői beosztásban. (A mozdonyvezető mellett kellett figyelő szolgálatot ellátni, ugyanis az Md mozdonyok nem voltak vonatbefolyásolásra alkalmasak, csak éberségi berendezéssel redelkeztek, így a mozdonyvezető nem teljesíthetett fővonalon egyedül szolgálatot, szigorúan két főnek kellett a vezetőálláson tartózkodnia, közösen megfigyelni a jelzőket, jelzéseket. A fővonalon, 100 km/h volt az engedélyezett sebesség. A vonatvezetőnek a mozdony irányításában semmi szerepe és köze nem volt, egyedül annyit kellett tudnia, hogy a mozdony megállítására képesek legyünk, amennyiben valami ok miatt a mozdonyvezetővel történne bármi is menet közben, pl rosszul lét. Ezen a járaton a vonatvezető volt a vonat parancsnoka, a jegyvizsgáló(k) munkavégzését is felügyelte /forgalmi szempontból/, továbbá a mozdonyvezető a mozdonyt/vonatot csak akkor indíthatta meg az állomásokon, megállóhelyeken, ha a vezetőálláson mellette tartózkodó vonatvezető élőszóban utasítást adott, hogy a vonat mehet. Mára személyszállító vonatokon már nem létezik ilyen vonatvezetői tevékenység, valószínű az Md mozdonyok igényeltek utoljára ilyen beosztást, a korszerűbb, vonatbefolyásolásra alkalmas vontatójárműveken már erre a tevékenységre nincsen szükség.)
Ezen járatnak a Bátaszék- Pécs közötti szakasza, örök emlék marad számomra, jártam nyári időszaban is, tavasszal, ősszel, és téli, csikorgó, fagyos, havas időszakban is, amikor jégcsapok lógtak, és potyogtak a fákról, neki koccanva a vezetőállás szélvédőjének. Bármely évszakban egy csodás, mesebeli táj közepén döcögtünk 40 km/h sebességgel. De így alaposabban lehetőség volt gyönyörködni a tájban.
Fentiek 1988-90 között történtek velem, tehát több mint 35 év eltelt már azóta.
Sajnos akkoriban nem voltak még digitális eszközök, semmi saját felvételem nem keletkezett nekem, így kiemelt köszönet, a film létrejöttében közreműkődőknek, hogy ezzel a filmmel újra láthattam a pályát, aminek évtizedekkel ezelőtt számtalanszor részese lehettem a vezetőállásról, mozdonyvezetők társaságában szolgálatot ellátva .
@@ferenchubai3218Szia! Igen Fonyód!!! Nekem ez egy gyerekkori emlék. Az apukám Kunfehértón és Jánoshalmán volt forgalmista de ez a 80-as évek . Innen a szerelem.. Emlékszem erre a vonat vezetőségre is csak nem tudtam hogy miért. Köszönöm szépen! Üdv Ricsi
Egy egész szerelvény rohad az angyalföldi parajosban. A mozdonyt pardon poggyászmotorkocsit pedig permetezővonatokon lehet látni.
A nyolcvanas évek elején Pécs kisállomásról (külváros) többször utaztam Bajáig, eszem ágába nem jutott volna hogy ilyen gyorsan bezárásra kerül.
25:53 Az az áteresz már eltömődött, és teljesen elmosta a töltést.
10:24 Én úgy tudom hogy a Pécsvárad-Palotabozsok szakaszon történt egy baleset 1996 őszén egy személyvonat kisiklott és ahelyett hogy kivizsgálták volna az esetet inkább elvitték a kisiklott személyvonatot és utána azonnal bezárták a Pécsvárad-Palotabozsok szakaszt.
11:50 Én úgy tudom hogy a Máv BZMOT tengely repedésre hivatkozott és hogy emiat pár motorkocsit selejtezni kell és emiat nem jut elég BZ a megmaradt 2 szakaszra ezért úgy döntött hogy azonnali hatállyal bezárja a Pusztaszabolcs-Bátaszék szakaszt ez volt 2001 őszén.
13:32 A Pécs-Pécsvárad szakaszt a kormány kaszálta el.
th-cam.com/users/shorts42TZfCaDsaY?si=RShe93nfD8Gyc2EJ
Azért ez nem egészen így történt.
Az említett fekedi siklás, (1996 ősze) amire te gondolsz nem közvetlenül eredményezte a Pécsvárad-Palotabozsok szakasz bezárását, csupán elrendelték a 20 km/órás sebességet a teljes középső és keleti szakaszon. Ezután a decemberi menetrendváltással bevezetésre kerültek a vonattal párhuzamos MÁV buszok, majd 1997 májusának legvégén került végül bezárásra a vonalszakasz, továbbra is a rossz pályaállapotra hivatkozva. Eltelt tehát azért 1-2 hónap a siklás és a buszok között.
A Bz vész (2003 január végétől nagyjából az év végéig) során nem volt szó a Bzmot motorkocsik hiánya miatti bezárásról. Szimpla sunyítás volt az egész. A pótlóbusszal kiszolgált mellékvonalakon nem egyszerre, hanem szépen fokozatosan állt helyre a közlekedés, a Palotabozsok-Bátaszék szakasz pedig egyszerűen úgy maradt.
A vonal végső, 2009-es bezárását viszont tényleg a közlekedési szaktárca rendelte el. Ez a filmben is így hangzott el.
A reálisan nézve nem éri meg újraindítani a vonalat.😢
Már az is szép emlék lenne, ha kerékpárutat építenének a nyomvonalon.
Általában azt nem veszitek figyelembe, hogy ezek a jaratok akkor épültek, amikor a vonatnak a lovaskocsi volt az alternatív kozlekedési eszkoz. A tomeges autótulajdonlás után egyszeruen mar nem eri meg, csak az IC-ken kozlekedni.
Ezt már az 1968-as koncepcióba is beépítették. Sokszor katasztrofálisan mellékalkuláltak, ugyanis napi tízezer utas fölötti vonalakat is bezártak (ld. Csajági háromszög). Egy jó menetrend és menetidő versenyképes alternatíva az autóval szemben.
Szinte semmit sem változott, nálunk megállt az idő 😂😂😂😂 a magyar vasút az egy vicc kategória, sose lesz jobb
Jobb lesz, csak elég nagy kaliberű ember kell hozzá
Ezzel és a többi vasútvonallal a legnagyobb baj az hogy elhanyagolták ezért lassúvá vált a közlekedés...ha gyorsan lehetne ezeken haladni kb 60-80 már egyből vonzó nő lenne busz és autó helyett is...az meg hogy messze vannak egyes megállók inkább csak magyarázkodás... szerintem...így nem csoda hogy nem akarnak vodèken élni az emberek... El kéne menni mondjuk Ausztriaba szétnézni mi van ott...